SPORTBLAD VAN HAARLEM S DAGBLAD ryi SCHAATSENRIJDEN IJSHOCKEY. MAANDAG 25 JANUARI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 5 AAAAAijAAAA SPORT* SPEL I usa nis mm mm Het bestuur van den Kon. Ned. Schaatsen- rijdersbond heeft mej. G. Donker uit Ilpen- dam ingeschreven voor de wereldkampioen schappen in het hardrijden voor dames, welke 30 en 31 Januari te Da vos worden gehouden. Nieuwe wereldrecords van Laila Schou Nielsen. Een praatje met den Duitschen biljartspeler A. TIEDTKE, wereldkampioen vijfkamp. In het d r ie'banden-tournooi ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum der B. C. „Sociëteit Vereeniging" heeft de Duitscher Tiedtke aller i bewondering gewekt voor zijn uitnemend spel, waarmede hij dan ook den eersten prijs ver overde. Deze jeugdige speler, (hij is pas 23 jaar, heeft onlangs te Algiers het wereldkampioenschap pentathlon 'vijfkamp) gewonnen, welke uit zonderlijke prestatie voldoende reden voor ons was om eens een praatje met heen te maken. Reeds op 9-jarigen leeftijd toonde Tiedtke belangstelling en begaafdheid voor het spel op het groene laken en in het café-restaurant van zijn ouders had hij volop de gelegenheid, zich geregeld te oefenen. De school was oor zaak, dat hij van 14 tot 18 jaar de queue liet rusten, doch eenmaal weder terug in het oude milieu legde hij zich vooral pp het bandspel toe. In dien tijd was het materiaal in Duitsch- land niet zoo goed als in ons land en men be schikte in den regel slechts over kleine biljarts. Drie jaar geleden werd Tiedtke in de biljart zaal van den Nederlandschen kampioen Dom mering in Hotel Bristol te Arnhem te werk gesteld en het is aan de voortdurende lessen van laatstgenoemde te danken, dat de Duit- soher zijn huidige spelpeil heeft bereikt. Het is dan ook alleszins begrijpelijk, dat Tiedtke den Arnhemmer als de beste leermeester ter wereld beschouwt, want zonder diens raad zou hij het nooit zoover hebben gebracht. Dommering heeft trouwens ook zichzelf bil jarten geleerd; ondanks het feit, dat hij geen natuurlijke begaafdheid voor het spel bezat, heeft hij zioh door een ernstige studie van de theorie en regelmatige oefening tot een der sterkste spelers ontwikkeld. Zijn spel is altijd berekend en ook thans is hij naar Tiedtke's' meening nog- de sterkste Nederlandsche ver tegenwoordiger van het cadre-spel, zoodat zijn onlangs behaalde kampioenschap ruim ver diend mag worden geacht. Na Dommering vol gen op gelijke hoogte Van Vliet en Sweering. Tiedtke heeft reeds drie iDuitsche kam pioenschappen op zijn naam staan, te weten over drie banden, in den vijf kamp en in de „fantaisie classique" (kunststooten). Door het behalen van den tweeden prijs in het Euro- peesch kampioenschap drie banden, kwam hij in aanmerking yoor deelneming aan den strijd om den wereldtitel in Amerika, waar hij ze vende werd. Men speelde daar op een 'rood laken met een gele en twee witte ballen onder merkwaardige regels. Zoo kon het gebeuren, dat een gemaakte carambole om bepaalde re denen van het door een deelnemer gescoorde totaal werd' afgetrokken. Daardooor en door •het materiaal waren de Europeesche spelers zwaar gehandicapt en de Amerikaansche ama teur Lee werd winnaar. In Amerika wordt door amateurs alleen het bandspel beoefend: alleen de professionals, zooals Willy Hoppe en Schafer spelen libre en cadre. Nadat Tiedtke ongeveer zes weken geleden in Bremen het Duitsche kampioenschap vijf kamp had behaald, werd hij naar het wereld kampioenschap in Algiers uitgezonden, waar hij in de laatste partij tegen Davin (Frank rijk) met slechts één carambole verschil zege vierde en daarmede den wereldtitel veroverde. De pentathlon vijfkamp bestaat uit de volgende onderdeeleh: libre (vrij spel), cad're 45-2, één band, cadre 71-2 en drie banden. Cadre 71-2 is moeilijker dan 45-2, omdat de zes vakken waarin het biljart door lijnen ver deeld is, grooter zijn. Wil men in „libre" uit blinken, dan m-oet men de z. g. Amerikaansche serie volkomen beheerschen, d. w. z. het kleine spel langs de banden. Het vasthouden van de ballen in een hoek van het biljart is niet ge oorloofd; een cirkel-segment in iederen hoek geeft aan, dat men daarin niet meer dan twee caramboles mag maken. Gevraagd naar zijn meening omtrent den sterksten speler ter wereld noemde Tiedtke Davin als de meest stabiele vijf kamper. Wat zijn eigen specialiteit, het drie banden spel betreft, acht hij Sengers de beste en nauw keurigste vertegenwoordiger van ons land, wat blijkt uit diens algemeen gemiddelde van 0.60 en 0.65. Binnenkort zal de Duitscher zijn nationalen titel hebben te verdedigen, terwijl hij tevens zal deelnemen aan het kampioenschap 71-2 en bandspel in zijn land. Met begrijpelijke be langstelling ziet hij uit naar de wedstrijden om het wereldkampioenschap drie banden, die in Keulen zullen worden gehouden. Tiedtke voelt er niets voor oen beroepsspeler te worden; deze bescheiden en rustige jonge man is en blijift amateur. Zondag werd in het gebouw .au den Haan. «ia ooeuunwedstrijd HaarlemAmsterdam gespeeld. Hierboven de deelnemers van den Haarlemschen Bond. Geheel links (boven) de voorzitter, de heer Jac. van Maris. De Biljartclub der „Sociëteit Vereeniging" bestaat 25 jaar. Het bestuur v. 1. n. r.: F. Heijligers, penningmeester: Ir. R. G. Veenenbos, secre taris; H. C. Vermeulen, voorzitter; C. J. W. van der Schoot, vice-voor zitter; W. van der Voort, commissaris. Geheel rechts Jhr. Dr. J. C. Mollerus, voorzitter van den N. B. B., die het bestuur Zaterdagmiddag tijdens de receptie een plaquette van den bond overhandigde. Biljartclub de Soc. Vereeniging De receptie ter gelegenheid van de herden king van het 25-jarig bestaan van de „biljart club der Sociëteit Vereeniging" te Haarlem werd Zaterdagmiddag druk bezocht, zoowel door afgevaardigden van zustervereenigingen, als van de leden van de club en van de Socië teit. Het hoofdbestuur van den Ned. Biljart bond was vertegenwoordigd door den voorzit ter, Jhr. Dr. J. C. Mollerus, tevens als voorzit ter der Sociëteit, den heer C. L. Blom, pen ningmeester van den bond en haar ad ministrateur, den heer A. W. H. van Haaren. Deze receptie had plaats in de bestuurs kamer der Sociëteit, welke met planten en bloemen smaakvol was versierd. Bloemen kwa men van: de Sociëteit „A.B.C." te Amsterdam; de Sociëteit „De Unie" te Hilversum; de tB.C. Haarlem" en „D.E.S.", beiden te Haarlem; „Insulinde" en „Benoorden het IJ", beide te Amsterdam en van den fabrikant der „Wilhel- mina-biljarts", den heer Salomons te Amster dam, voorstellende het wapen van Haai-lem van bloemen in kleuren, enz. Voorts kwamen verscheiden brieven en telegrammen in. Nadat de afgevaardigden en de leden van de Sociëteit en de club het bestuur hadden ge complimenteerd, sprak de voorzitter van de jubilaresse, de heer H. C. Vermeulen, in het kort over de geschiedenis der club. Daarna nam de voorzitter van het hoofdbestuur van den bond, Jhr. Dr. J. C. Mollerus, het woord, om •de jubilaresse te huldigen en tevens een zil veren plaquette namens het bestuur aan te bieden als blijk van waardeering. De heer Ver meulen sprak hiervoor een dankwoord. Het was een zeer geslaagde receptie. De wedstrijden. Te 4 uur werden in de conversatiezaal, waar een matchtafel was geplaatst, de wedstrijden begonnen. Eerst verschenen aan den start: A. Tiedtke en D. A. de Foeljaeger. Er ontstond een span nende strijd met van beide spelers mooie stoo- ten. Na 104 beurten had Tiedtke de 40 vol, toen de Foeljaeger op 35 stond. Daarna begon de partij tusschen A. Sengers en C. Visser, welke eenzijdig verliep en die door Sengers werd gewonnen. De resultaten waren pnt. brt. h.s. gem. A. Tiedtke 40 104 3 0.384 D. A. de Foeljaeger 35 104 3 0.336 A. Sengers 40 67 4 0.597 C. Visser 15 67 3 0.223 Zaterdagavond speelden eerst Sengers en De Foeljaeger. De Rotterdammer was weder zeer sterk en won. In de andere partij was Tiedtke nu beter op stoot tegen Visser en had het eerst de 40 punten bijeen. De uitslag was; pnt. brt. h-s. gem. A. Sengers 40 57 6 0.700 D. A. de Foeljaeger 20 57 3 0.350 A. Tiedtke 40 74 5 0.540 C. Visser 25 74 4 0.331 De Zondagpartijen. A. Tiedtke wint Te half twee Zondagmiddag werden deze wedstrijden-voortgezet met de partij: D. A. de FoeljaegerC. Visser. Deze strijd ging om de' 3e en 4e plaats. In het begin nam De Foeljaeger de leiding, welke hij behield tot bij het eined. Toen kwam Visser er beter in; het werd zeer spannend. Tenslotte won De Foeljaeger met één punt verschil. De heer Visser, die dezer dagen een auto ongeval heeft gehad, klaagde er over, dat hij tengevolge daarvan zioh niet geheel had kunnen geven. Hij heeft slechts deelge nomen aan den wedstrijd, om zijn vereeni ging niet in ongelegenheid te brengen. Daarna begon de eindstrijd om de le of 2e plaats tusschen A. Tiedtke en A Sengers. De Rotterdammer nam spoedig een flinken voorsprong; toen het 35 om 21 stond achtte men Sengres als overwinnaar. Maar Tiedtke wist onverwacht op te halen en zelfs met 1 punt te winnen en zich no. 1 te plaatsen. Het was wel eigenaardig, dat de beide laat ste Tvrtiien zoo'n spannend verloop hadden. Bij de prijsuitreiking memoreerde de voor zitter der jubilaresse dit feit dan ook als iets zeldzaams. Het resultaat was als volgt: pnt. brt. h.s. gem. D. A. de Foeljaeger 40 87 3 0.459 C. Visser 39 87 3 0.448 A. Tiedtke 40 55 5 0.727 A. Sengers 39 55 4 0.709 Daarna werden door den voorzitter der club, den heer Vermeulen, de prijzen uitge reikt. De eindstand luidt: gew. pnt. brt. h.s. gem. 1 A. Tiedtke 3 120 233 5 0.515 2 A. Sengers 2 119 179 6 0.666 3 D. A. de Foeljaeger 1 95 248 3 0.392 4 C. Visser 0 79 228 5 0.346 Wedstrijden te Oslo. Zaterdag zijn te Oslo internationale wed strijden hardrijden gehouden. De uitslagen luidden 3000 meter: 1. Haraldsen, 5 min. 4 sec.; 2. Mathiesen, 5 min. 4.1 sec.; 3 Ojala (Finland) 5 min. 5.3 sec. 500 meter: 1 Krog 43.2 sec.; 2. Engnestagen 43.4 sec.; 3 Haraldsen 44.3 sec. Wereldkampioenschappen voor dames. Het Schaaktournooi te Stockholm Fine wint den eersten prijs Fine Uit Stockholm: De resultaten der partijen in de achtste ronde waren: FineLandau 10 StalhbergHolm 10 Lundin—-Collet 10 DanielssonStoltz V2V2 BergkvistSundberg V2Vz De resultaten van de partij in de negende ronde luidden: FineCollet 10 StoltzLandau 10 StahlbergLundin V2V2 SundbergHolm V'2'2 DanielssonBergkvist V2V2 De afgebroken partij uit de zevende ronde tusschen Landau en Lundin is remise ge worden. De eindstand van het tournooi werd: 1. Fine 8 punten; 2. Stahlberg 6V2 pnt.; 3. en 4. Stoltz en Danielsson 5'/2 pnt.; 5. Berskvist 5 pnt.; 6. Lundin 4y2 pnt,; 7. Sundberg 3V2 pnt.; 8. Landau 3 pnt.; 9. Holm 2 pnt.; 10. Collet V/2 pnt. Onlangs is bij de Technische Commissie van den" K.N.Z.B. een uitnoodiging van den Deenschen Zwembond en van den Noorschen Zwembond binnengekomen, waarbij aan de Rotterdamsche zwemster Rie Mastenbroek werd verzocht, op 7 en 9 Maart te Kopen hagen en op 11 Maart te Aarhuus in ver schillende nummers te starten, en een week later te Oslo. Naar wij vernemen heeft de Technische Commissie besloten op het verzoek van bo vengenoemde buitenlandsche zwembonden afwijzend te beschikken. Zo'oals bekend zouden enkele Deensche zwemsters, waaronder Ragnhild Hveger, in Januari op een viertal wedstrijden, nl. te Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Gro- ningn uitkomen. Rie Mastenbroek, uitgenoodigd op twee wedstrijden hiervan hit te komen, heeft ge meend zich hiervoor niet beschikbaar te moe ten stellen. In de gegeven omstandigheden achtte de Technische Commissie het onjuist, mejuffrouw Mastenbroek thans wel toestem ming te geven, diezelfde Deensche zwemsters in het buitenland te ontmoeten. Men is nl. van meening, dat de wedstrijden in Neder land in de eerste plaats de medewerking van onze eigen zwemsters behoeven. Om den Noord West Europa-beker Uit Krefeld: Voor de competitie om den Noord-West Europa-beker won de stedelijke ploeg van Dusseldorf te Krefeld met 31 van het team uit die stad. De resultaten der af zonderlijke spelgedeelten waren: 2—0, I1, 0—0. De stand in de competitie is thans: gesp.gew .gel .verl .v.-t. Brussel 1 4 4 0 0 20—6 Dusseldorf 5 3 0 2 169 Amsterdam 5 2 12 1315 Krefeld 6 2 13 19—22 Brussel 2 6 1 0 5 7—23 Partijen Wereldkampioenschap 1934—1351'36. Onder bovengenoemden titel verscheen een door den seer, van den Ned. Dambond, den heer W. H. Lieve te Dordrecht samengesteld tournooiboek, bevattende alle partijen van de matches om den wereldtitel 1934 (Raichen- bachKeiler) 1935/36 (RaichenbachVos) en 1936 (RaichenbachVaessen). Alle partijen werden uitvoerig geanalyseerd (o.m. door Keiler, Raichenbach, Vos, Springer, Damme e.a.); een groot aantal foto's verluch ten dit interessante werk.. Dit werk zal velen ongetwijfeld een groot aantal uren van aangename ontspanning schenken. Uit Oslo: De Noorsche schaatsenrijdster Laila Schou Nielsen heeft tijdens wedstrijden in het hardrijden op de schaats voor dames twee nieuwe wereldrecords gevestigd. Zij reed de 500 M. in 47.9 sec., waarmede zij het wereld record over dien afstand, dat zij op 9 Januari j.l. eveneens te Oslo met 48.6 sec. had geves tigd, met 0,9 sec, verbeterde. Daarna kwam zij uit op de 1500 M. Ook dezen afstand legde zij in nieuwen wereldrecordtijd af, n.l. in 2 min. 38,1 sec. Het oude wereldrecord stond op naam van haar landgenoote Undis Blikken, die dit record op 12 Februari 1934 te Oslo had gevestigd. Laila Schou Nielsen verbeterde Zondag het wereldrecord 3000 meter hardrijden voor da mes, door dezen afstand af te leggen in 5 min. 47.5 sec. Het oude record stond op naam van Kit Klein (V.S.> met een tijd van 6 min. 12 sec., gevestigd op 1 Februari 1936 te Stock holm. Een overzicht van de overdekte tennishal van Madison Square Garden te New- York tijdens een der parftijen tusschen Ferry (inzet) en Vine». Geen toestemming der T.C. van den Kon. Ned. Zwembond Rie Mastenbroek niet naar Scandinavië Ch. Boeree internationaal scheidsrechter. Zooals onze lezers we ten is de heer Ch. Boe ree, te Haarlem, met de heeren Boekman en Dr. Van Moorsel op de lijst van internationale scheidsrechters ge plaatst. In de Officieele Me de deelingen van den Haarl. Voetbalbond el ders in dit numm-r kan men lezen, dat hii in de bestuursvergadering van dien bond daar voor gecomplimenteerd werd.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9