KARELI Als Uw kind hoest ABDIJSIROOP VERTELLING WOENSDAG 27 JANUARI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Ned. Vereeniging voor Natuurgeneeswijze. Lezing van den arts T. Hettema. De Kring Haarlem en Omstreken van de Ned. Vereeniging voor Natuurgeneeswijze hield Dinsdagavond in het gebouw ..Theoso- fia" aan het Nassauplein een bijeenkomst on der leiding van de waarnemend presidente. Mevrouw D. van Damme Jalink—Buijs, die een welkomstwoord sprak. Zij gaf daarna het woord aan den arts IJ. Hettema uit Rotterdam, die een lezing hield over het onderwerp: „Zuigelingenverzorging in natuurgeneeskundige richting". Hij zei, dat bovengenoede vereeniging er op uit is om de natuurgeneeskundige opvoeding reeds bij het pasgeboren kind zoo consciëntieus mogelijk door te voeren. Als een kind nooit vleesch ge proefd heeft, of gezouten voedsel, zal de na tuurlijke leefwijze verder heel gemakkelijk vallen, Van de ziekten geneest 95 pCt. vanzelf, zonder hulp van buiten af. Alleen bij de ove rige 5 pCt. is hulp van een medicus noodig. Er bestaat inderdaad een natuurgeneeskundig vermogen. Het natuurlijk genezend vermogen beslist volgens spreker over ons leven. We moeten niet wachten tot we ziek zijn, maar in gezon de dagen de natuurlijke geneeswijze steunen. Deze omvat een bepaalde wijze van voeding en een behoor! .jke training van lichaams functies, Vooral de voeding heeft hier .een groote beteekenis. Een groot gedeelte van ons volk, dat niet in staat is, sinaasappelen, citroe nen en goede rauwe groente in de winter maanden te koopen, heeft een groot tekort aan vitaminen; dat gedeelte is het meest vat baar voor griep. Men moet bij de voeding voor al oppassen voor het tot zich nemen van stof fen, die de natuurlijke geneeswijze belemme ren. Ook de huid moet goed verzorgd worden, opdat de lichaamstemperatuur 37 gr. Celsius bedraagt. De huidcirculatie moet zich onmid dellijk aanpassen aan alle temperatuursver schillen. Daarvoor moet de huid zoo goed mo gelijk getraind worden, want anders wordt men vatbaar voor kouvatten. Men moet be hoorlijk kunnen transpireeren: men moet de menschen leeren zweeten. De afscheidingspro ducten moeten zoo goed mogelijk worden af gevoerd; er moet dus op een behoorlijke rei niging acht worden geslagen. De huid moet goed kunnen uitwasemen: ze moet dus bijvoor beeld niet met vet worden ingewreven. De be wering, dat dit laatste goed is voor de gezond heid is een fabel. Vooral in dit klimaat is het dringend noo dig, de huid te trainen tegen snel wisselende temperaturen; men moet zich dus niet hullen in schier ondoordringbare kleeding, want dan kan de huid haar werk niet goed verrichten. Ook is het gewenscht, te zorgen voor een be hoorlijke ontwikkeling van alle spieren. Dronkenschap werkt ongunstig op de voort- plantingscellen, met het gevolg dat er een zwak nageslacht komt. Wie het nageslacht in de beste conditie wil hebben, moet zich voor al in tijden van zwangerschap onthouden van het gebruik van alle mogelijke schadelijke stoffen, zooals alcohol, koffie enz. De vrouw moet dan zooveel mogelijk ongezouten voedsel tot zich nemen en voral ook de buikspieren goed oefenen. Bij een overmatig zoutgebruik worden de nieren overbelast. Bij het gebruik van ongezouten voedsel zal het gewicht van het kind, dat ter wereld gebracht wordt, ge ringer zijn dan dat van het kind van een zout- etende moeder. De- eerstgenoemde kinderen vallen ook niet zoo gauw af. Spreker heeft wel eens gehoord, dat de kannibalen niet van blanke menschen houden omdat hun vleesch zoo zout smaakt! Een feit is, aldus spreker, dat de blanken over het al gemeen te veel zout tot zich nemen. Spreker acht het ook goed, de zuigelingen van de geboorte af na het warme bad met koud water af te spoelen en daarmee verder voort te gaan. Het kind zal dit heel gewoon vinden. Zoo krijgt het weerstand tegen de snel-wisselende temperaturen; het is niet gauw vatbaar voor ziekten. De moeder moet er ook voor zorgen, dat haar borstvoeding voor den zuigeling voldoende vitaminen bevat, an ders is het er slecht mee gesteld. De borstkin deren zijn er veel beter aan toe, dan de flesch- kinderen; van de eerstgenoemden is het sterf tecijfer dan ook veel lager. Zoo gauw het kan, moet aan het kind sinaasappelsap worden ge geven. Het is het beste, te beginnen met een paar lepeltjes als de zuigelingen zes weken geworden zijn, want in sinaasappelen zitten veel vitaminen. Een kind van vier maanden mag ook een lepeltje gezeefde groente gebrui ken. Zoo komt de vitaminen-voeding geheel in orde. Tomaat is eveneens een uitstekende kindervoeding. De spierontwikkeling bij den zuigeling moet ook geleid worden; het beste is, er mee te beginnen als het kind vier maan den is. De waardeering voor de zuigelingen- gymnastiek is in den laatsten tijd groot ge worden. Men kan het geven van die gymnas tiek combineeren met een zonnebad voor het open raam. De kinderen zullen dan goed ont wikkelen. In de omgeving van den zuigeling moet het rustig zijn en ook mag daar niet gerookt worden. Vooral in het eerste half jaar moet het kind zooveel mogelijk met rust wor den gelaten en eigenlijk ook in het tweede halfjaar. Het moet geheel uit zichzelf leeren zitten en loopen en alleen de moeder, zoo ein digde spreker, moet het een paar maal per dag, voor de voeding, in handen nemen, De rede van den heer Hettema werd met groote aandacht gevolgd. VEREENIGING VAN JONG HERVORMDEN. Het U-jarig bestaan. Vrijdagavond 29 Januari a.s. hoopt de V.J.H. In het Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104, haar elfjarig bestaan te vieren. Na de behandeling van de jaarverslagen en de begrooting voor 1937, zal de heer G. J, van Donselaar eenige komische voordrachten houden met piano begeleiding van den heer A. H. Schouten, ter wijl vermoedelijk de heer Bram Misset eenige liederen zal zingen. Zondag 31 Januari a.s. zal de Oud-Katholieke kerk bezichtigd worden. Dien middag zal pas toor Nieuwenhuizen der Haarlemsche Oud- Kath. Gemeente een korte inleiding geven over deze historische 17de eeuwsche zolder schuilkerk in de Kokstraat dateerend uit 1636, en daarna de leiding op zich nemen bij den rondgang door het gebouw. VOLKSUNIVERSITEIT. De lezing van dr. Brouwer. Het bestuur van de Volksuniversiteit ver zoekt mee te deelen, dat dr. Brouwer, die weer veilig en wel in het vaderland gearri veerd is. zijn lezing ..De toestand in Spanje" nu definitief vastgesteld heeft op. Zaterdag 6 Februari. Ieder, die dr. Brouwer's corres pondenties in onderscheiden bladen en in het bijzonder zijn brochure ..De Spaansche burgeroorlog" kent. weet hoe bij uitstek des kundig en objectief deze spreker is. Het bestuur waarschuwt ieder, die de le zing van den heer Portielje wil bijwonen plaats te bespreken, want de toeloop is bij zonder groot. Aan het loket zullen stellig geen kaarten meecr kunnen worden geleverd. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. Voor de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Evangelische Maatschappij zal Donder dagavond 28 Januari in de Remonstrantsche Kerk optreden ds. L. D. Poot, Herv. Predikant te 's-Gravenhage, met het onderwerp: Roomsch Katholiek-Evangelisch Katholiek. geeft het dan dadeljjk het béste, verlies dan géén kostbaren tjjd met nuttelooze huismiddeltjes, maar grijp krachtig in en help Uw kind direct van zjjn hoest af met de vanouds bekende, beproefde Abdijsiroop. Alcker's Abdijsiroop helpt nu nog veel sneller dan vroeger. Vanouds ls Abdijsiroop een natuurlijk kruiden-middel, dat zacht doch goed en grondig aandoeningen der ademhalings-organen verdrijft. Thans heeft Apotheker Dumont de werking van Abdijsiroop op verrassende wijze verhoogd door toevoeging van de hoest-bedwingende stof codeïne, die snel en afdoend de hoest en de slijm verdrijft. Ge zult verbaasd staan en binnen weinige dagen zult Gij, evenals zoovelen voor U, uit eigen onder vindingzeggen ,,'s Werelds béste Hoest-siroop"ls: AKKER's verstèrkie Verlaagde prijzenf 0.75, f 1.25, f 2.-, f 3.50 p. flacon (Adv. lngez. Med.) FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn op 21 Januari 1937 failliet verklaard: C. C. Eisenhardt, gehuwd met J. A. de Vries, winkelierster in speelgoed, wonende te Zand- voort, Stationsplein 5-7. Curator Mr. C. Blankevoort, wonende te Haarlem, Kruisweg 61. - Rechter-Commissaris mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon, te HaaTlem. Op 26 Januari 1937 zijn in staat van faillis sement verklaard: 1. F. C. de Jong, fotograaf (Atelier Mo dern) wonende te IJmuiden, gem. Velsen, thans Kastanjestraat 44. Curator mr. J. A. P. C. ten Bokkel, te Haar lem. 2. J. van Veldhuyzen, fotograaf, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, Huygensstraat 10. Curator mr. Silvain Groen, wonende te Haarlem. Rechter-Commissaris in beide faillissemen ten mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: 1. J. B. Staubesand, zonder beroep, wonende te Haarlem, Wagenweg 62, thans Ged. Volders gracht 13. Curator mr. A. Bruch, wonende te Haarlem. 2. K. R. Slot. melkhandelaar, wonende te Heemstede, Jan van Goyenstraat7. Curator mr. Jan Lieuwen, wonende te Pur- merend; Na verzet uitdeelingslijst is geëindigd het faillissement van: J. G. Timmerman, wonende te Santpoort, zaak gedreven hebbende te 'Haarlem, Generaal Cronjéstraat 60. Curator mr. G. E. Mellema, wonende te Haarlem. Door het verbindend worden der eenige uit deelingslijst is geëindigd het faillissement van J. W. de Vos, kapper, wonende te Haarlem Curator mr. D. de Jong, wonende te Haar lem. Op grond van verzet werd vernietigd het faillissement van: Anton Balk, chauffeur, wonende te Haarlem, Zuiderstraat 5 rood. Curator mr. H. J. Pot, wonende te Haarlem. Op 26 Januari 1937 is aan F. A. Th. van Dits- huizen, zonder beroep, wonende te Zaandam, Stationsstraat 89 definitieve surseance van betaling verleend voor den tijd van 1 jaar. ingaande 30 November 1936 met benoeming van mr. M. van Toulon van der Koog alhier tot bewindvoerder. EXAMENS INSTITUUT PONT. Bij de in Januari gehouden examens door het Centraal Bureau te Den Haag slaagden de volgende leerlingen van het Instituut Pont alhier. Voor machineschrijven de dames: J. Boven- schen, E. Diepeveen, M. Everard, J. Koster. B. Kroon. M. Kuyper, A. de Maré, A. Schuylen- burg. B. van Twisk, F. Woudenberg, S. IJff en de heeren: D. King, A. Willemse; afgewezen 1. Voor Kantoorstenograaf Ned. 130 de dames: J. Bovenschen. M. Everard, K. van Hoogdalem, M. Kuyper, A. Schuylenburg, F. Woudenberg en de heeren A. F. J. de Jong, G. Lubbe, A. Wil lemse; afgewezen 3. Klein drama. door J. P. BALJE Stil en droomerig lag het verlaten dorps pleintje zich te koesteren in de nog warme stralen van de herfstzon. Van een doorschij nend blauw, als schoongewasschen na de zwa re regens van den vorigen dag, was de lucht, waarin alleen een paar kleine, witte wolkjes zich soezerig naar een verren einder schenen te laten drijven. Tusschen de schaarsche bla deren van een paar forsche kastanjes door speelde de zon op de ongelijke keien van het stille pleintje. Er waren slechts enkele gelui den, die de stilte nu en dan verbraken: de klok van het nietige kerkje, die heel en half uur sloeg, het rikketikken van den smidshamer op het aambeeld en een heel enkelen keer het rinkelen van het winkelbelletje van het pop perige kruidenierszaakje, dat met een hoog geluidje een klant aankondigde. Verder weg kakelde zoo nu en dan een kip. Neeltje Cyvat zat voor het raam en keek gedachteloos naar de poes aan de overzijde, die op het kraakzindelijke, blauwe stoepje zich een plaatsje in de zon had uitgekozen en knip- oogend met regelmatige bewegingen van zijn voorpoot z'n snorren oppoetste. Ze was pas hersteld van een zware ziekte. De dokter had haar gezegd, dat ze nog niet naar buiten mocht, maar de zon en het land lokten. Moe der was toch niet thuis, ze was met boter, melk en eieren naar Vlïssingen en vader had z'n bezigheden op den akker. Eventjes, heel eventjes maar, kon ze gerust den duinweg in slaan. Een oogenblik later stapte ze op het plein tje en sloeg meteen rechtsaf, liep langs de vijftien of twintig lage huisjes, die het begin van het dorp vormden, kwam dan op het smalle weggetje, dat naar de duinen voerde. Langzamer ging ze nu, een beetje aan den kant van den weg loopend. die door de hevigp regenbuien van de laatste dagen in een mod derpoel was herschapen Peinzend liep z- langs den slootkant, plukte nu en dan ee grasje, bleef van tijd tot tijd staan om te kij ken naar het spel van een libel of te luiste ren naar het verre gekwaak der kikkers in de PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DONDERDAG 28 JAN. Progr. 1: Hilversum II. Progr, 2; Hilversum I (Huizen), Progr. 3: 8.— Keulen. „Ohne Borgen jeder Morgen" 8.50 9.05 Tijdsein. Nieuwsberich ten. Waterstamdberichten. 9.20 Volksliederen 9.50 11.20 Parijs Radio. Gevarieerd pro gramma d. h. omroeporkest olv. M. Andrew. 11,50 Causerie voor boeren 12.05 Causerie voor Protestanten 12.35 Vervolg concert mmv. M. L. Weiss. 1.05 Vlaamsch Brussel. „In de witte Moriaenen is 't jongstig te versaemen" I.15 Salonorkest 1.20 Gesproken dagblad van het NIR 1.30 Het omroeporkest olv. Paul Ga- son 1.50 „In de Witte Moriaenen" 2.Gra mofoonmuziek. Verzoekprograimma 2.20 Di versen 2.55 Parijs Radio. Gramofoonmuziek 3.20 Keulen. „Vergnügt und frisch vom Schall plattentisch" gr.pl. 4.15 Diversen 4.50 Parijs Radio. Zangrecital door Marguerite Girard. 5.20 Keulen. Blaasconcert olv. C. Kaus. 6.20 Het groote omroeporkest olv. O. J. Kühn 7.05 London Regional. Reginald King met zijn orkest. 7.20 Keulen. Nieuwsberichten 7.30 Fragmenten uit ..Es klingt ein Lied". 8.30 Berlijn. „Mit dir Fahr ich Schlitten!", vroo- lijke dansavond 9.20 Droitwich. Weer- en nieuwsberichten 9.40 Weenen. „Aus alteT und neuer Zeit". concert d. h. Opus-kwartet. 10.50 Boedapest. Het zigeunerorkest Sandor Buxa. II.25 Parijs Radio. Dansmuziek door het Vic tor Pascal-orkest 11.50 Populair concert door het Pascal-orkest Progr. 4: 8.Vlaamsch Brussel. Gymnas tiek. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Kroniek van den dag. 8.40 Gramofoonplaat. 8.45 Ge sproken dagblad van het NIR 9.Gramo foonmuziek. 9.20 Diversen 10.35 London Re gional. Korte Godsdienstoefening 10.50 Tijd sein van Greenwich. Weerbericht 11.05 BBC Northern orkest 'olv. P. Montgomery 12.05 Or gelconcert door Harold Coombs 12.35 Troca- dero Cinema orkest olv. Alfred van Dam 1.35 Droitwich „The Continentals" met Carmen del Rio 2.20 London Regional. Orgelconcert door Tom Jenkins. 2.50 Gramofoonimuziek. 3.35 Droitwich. Het Sted. orkest van Bourne mouth olv. Rich. Austin. 5.05 Gramofoonmu ziek. 5.35 BBC-dansorkest olv. Henry Hall 6.20 Nieuwsberichten 7.— Thomas Weelkes 3. Het BBC-koor olv. Trevor Harvey. 7.20 BBC-or- kest olv. Constant Lambert 8.20 London Re gional. Liederen welke U nog nooit gehoord hebt. Concert in de Queen's Hall Londen, d. h. Londensch Philharmonisch orkest olv. Sir Th. Beecham 9.55 Droitwich. Orgelconcert door Reginald Foöft. 10.20 Korte Kerkdienst olv. Rev. E. N. Porter Goff. 10.40 Het qrkest Raymonde olv. George Walter. 11.35 Jack Jackson met zijn orkest in het Dorchester Hotel. 11.50 Dansmuziek gr.pl. Progr. 5: 8.007.Diversen. 7.008. Eigen gramofoonplatenconcertPopulair. 1. Spatzenparade, Otto Dobrindt. 2. A. Sailors Adventures, Intern. Novelty Orkest. 3. Klom pendans, Otto Dobrindt 4. On a local train- journey, Intern. Novelty Orkest. 5. Japani- scher Laternentanz, Symph. orkest. 6. An den blauen Wassern von Hawaii, Symph. orkest 7. Chinesische Strassenserenade, Symph. or kest 8. In einem Chin. Tempelgarten, Symph. orkest. 9. In Klostergarten. Odeon Kilns-tier orkest. 10. Die Mühle im Schwarzwald, Dajos Bela. 11 Auf einen persischen Markt. Kiinst ler orkest 12. Die Schmiede im Walde, Dajos Bela 13. Luftscharmören. Duo Ja. 14. Die Schlittschuhlaufer. Dansorkest 15. Hö du flicka 1111a, Duo Ja 16. Wiener Praterleben, Dansorkest. 9 0012.Diversen. VOLKSTUINTJES „EEN GROOT KWAAD"? De voorzitter van het Algemeen Verbond van Volkstuindersvereenigingen in Nederland, de heer J. Vroegop, heer naar aanleiding van de op 4 Januari 1.1. gehouden besprekingen in de vergadering van den Provincialen Veilings- bond een verweerschrift gericht zot- den heer F. V. Valstar. regeeringscommissaris voor groente, fruit en sierteelt en voorzitter van het Centraal Bureau van Veilingen in Nederland. De heer Vroegop komt er vooral tegenop, dat de heer Valstar bij genoemde besprekingen de volkstuintjes „een groot kwaad" noemde, vol gens de verslagen in de pers gepubliceerd. Hij zet uiteen, dat de Volkstuin en de Volkstuin beweging in ons land niets gemeen heeft met- de verhuring van tuingrond. En wanneer, al dus de schrijver van het verweerschrift, de man van ,drie hoog achter" in de tegenwoor dige omstandigheden tracht van zijn volks tuintje iets te halen, om in zijn nooddruft ge deeltelijk te voorzien, dan is dit nog geen groot kwaad te achtenhem mag evenmin als eiken bewoner van het platteland het recht ontzegd worden, zijn eigen hoekje grond te beplanten en te betelen, zooals hem dit goeddunkt. Wel zou de heer Vroegop zich kunnen ver eenigen met ordening in het volkstuinwezen. mui iiniiniiiiiiiimiiiii weidepoelen. Dan tuurden haar oogen den weg weer af, tot aan de volgende bocht, en als verwachtend hief ze luisterend het hoofd op. Was ze toch nog te vroeg geweest? Maar dan hoorde ze het geluid waar ze op wachtte: het eentonige gebonk van den boe renwagen, dien ze nu als een klein stipje zag naderen. Toen de wagen dichterbij kwam herkende ze Bles. het stevige paard van Wil lem Puype, dat zijn krachtige voorpooten vast in de grijze, vette modder plantte. De wielen trokken diepe voren, die zich onmiddellijk met water vulden. Op den bok, de teugels rustig in z'n handen, zat Willem Puype Neeltje's hart klopte sneller. Ze liep lang zaam in de richting van den wagen, en ze vroeg zich angstig af, of Willem stoppen zou en haar aanspreken, of alleen maar zou vol staan met een korten groet. Twee meter was hij nog van haar af, toen klonk z'n korte riep: „Ho!" en gehoorzaam bleef Bles staan. Er sprong een kleurtje naar Neeltje's wangen en ze hield den blik neergeslagen. Blij je weer te zien, Neeltje! kwam Wil- lem's rustige stem, weer heelemaal opge knapt? Ze knikte en haar bi'uine oogen keken hem even aan. Gelukkig wel, Willem! zei ze. 't Heeft anders wèl lang geduurd. Was het geen twee maanden. Weer knikte ze. Nu ze voor hem stond had ze geen woorden. Precies zooals altijd. Telkens en telkens weer had ze zich voorgenomen, wat hartelijker te zijn, hem te laten merken, hoé ze van hem hield door blik en toon. Maar als ze dan voor hem stond, voelde ze zich verlegen en kon ze geen woorden vinden. En voel je je nu weer goed? deed Wil lem nog een poging, het stokkende gesprek voort te zetten. Haar oogen waren langs z'n gestalte gegle den, de gestalte, die ze in haar droomen altijd weer zag. en waar ze van hield. Ze waren blij ven rusten op z'n handen, en ze was bleek ge worden Zenuwachtig frommelde ze aan haar schort en haar blik gleed van hem weg, toen ze voor de derde maal knikte. Nou, het beste dan verder, hoor! Dag Neeltje! Hij klakte met den tong, Bles spande z'n spieren, zuigend gleden de wielen weer verder. Willem. Toonloos was haar groet. Alle vreugde was uit haar verdwenen, ze zag niet meer de blonde duintoppen in de verte, waar boven de kleine, witte wolkjes zeilden, ze hoor- ie niet den blijden bromtoon van de mailboot I tie achter die duinenreeks op de Schelde koers naar Vlissingen zette, ze keek niet naai de oude wilgen, die zich coquet in het water 1 van de slooten spiegelden! Ze zag maar één „EEN VROUW IN HAAR BLOEI". De N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeni- ging, art, leiding: A. van Dalsum en A. De- f.resne, geeft 30 en 31 Januari a.s. in den Stadsschouwburg „Een vrouw in haar bloei" (La femme en fleur), comedie in drie be drijven van Denys Aimiël. Medespelenden zijn Loudi Nyhoff, Tatia Wyma, Sara Heyblom, Ans Koppen, Paul Huf. Paul Storm, B. Groenier en Herman Haye. HET BINNENWERK VAN KAREI I EERSTE KLASI De nieuwe motorpont in het N. B. Spaarne. Binnenkort in:gebruik. Het oude motor-kettingpontje, dat eenige jaren de verbinding tusschen den Spaarn- damscheweg en de Veerpolderstraat onder houdt. wordt, zooals we reeds eerder schre ven, eerlang afgedankt en verrangen door de grootere veerpont, die vroeger dienst deed aan het Z.B. Spaarne. tegenover de Bakker straat. Toen de nieuwe Buitenrustbrug het vorige jaar in gebruik genomen werd. maak te deze pont daar haar laatste reis en ging naar een werf voor reparatie. Om deze grootere en niet langs een ketting varende pont aan het N.B. Spaanie te kun nen gebruiken moet in het N.B, Spaarne aan beide zijden een steiger met ducdalven en schoorpalen worden gemaakt. Met het ma ken hiervan is een Haarlemsche aannemer thans bezig. Over een paar weken is het werk klaar. Voor de zeer velen, die dagelijks van deze overzetge legenheid der gemeente gebruik moeten ma ken, is de vervanging van het kleine pontje een verbetering. HAARLEMSCHE AMATEUR—FOTOGRAFEN- VEREENIGING. De eerstvolgende lezingavond van de Haarlemsche Amateur-Fotografen Vereeni ging zal plaats vinden op Vrijdag 29 Januari a.s. in het clublokaal aan de Oude Gracht. Het bestuur is er in geslaagd den heer A. P. W. Dalsum te Amsterdam, voorzitter der N. A. F. V. en eerelid der H. A. F. V.. bereid te vinden een lezing te houden met het onderwerp: Met het mailschip Marnix van St. Aldegonde, naar de Middellandsche Zee, WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Pantpoort, Koningstraat. Gij bridgers, altemaal, zoo matador of kruk. Elkeen heeft op zijn tijd wel min of meer geluk. Wij vragen u om aan Weldadigheid te denken. En ons in dit seizoen, uw winst van 't spel te schenken. Postgiro 212793. Telefoon 11855. BLOEMENDAALSCH CHRISTELIJK GEMENGD KOOR. Men verzoekt ons. nog te vermelden dat de uitvoering van het Bloemendaalsch Christelijk Gemengd Koor op Donderdag 28 Januari in de Julianakerk, Kloosterstraat, alhier, onder lei ding zal staan van den heer P. Halsema. 4ct „VIER" 5 ct „FAMEUS" 6ct „ENORM" (kort. knak) 6ct „SIVANA" <k.,k..k, 6 ct „STANDAARD,, (Mout, ER IS MAAR EEN f Adv. lngez. Med.) Hlllllll ■Mi! llltlOillil IMMIH ding: den gladden ring aan Willem's vinger. Dus tóch waar, ging het door haar hoofd Ze hadden het haar verteld, dat Willem al tijd op de Donderdagmarkt in Middelburg lachte en grapjes maakte met een forsche boerendeern uit het Goesscheland. Maar ze had het niet willen gelooven. De mannen van hun dorp, de mannen van Walcheren haal den hun vrouwen niet van elders. Misschien geloofde ze het niet. omdat ze het niet w il d e. Maar nu had ze gezienden ring. die ver telde, dat het waar moest zijn, dat Willem verloofd was. Op slappe beenen, die plotseling pijn deden en zwaar leken en waarvan ze te veel ge vergd scheen te hebben na haar zware ziekte, liep ze terug naar het dorp. Ze nam weer plaats aan het raam, merkte niet eens, dat hun zwarte kater met een hoog geluidje op haar schoot sprong en ze z'n vacht met werk tuigelijke hewegingen streelde. Zoo zat ze tot haar moeder thuiskwam. Die liep al spoedig bedrijvig heen en weer, zoodat na enkele oogenblikken heerlijke kof- fïegeuren het vertrek vulden. Ze praatte hon derduit, merkte niet, dat haar dochter zoo stil was. Moeder! zei Neeltje plotseling, zoodat de oude boerin midden in een zin ophield, en haar verwonderd aankeek. Neeltje wendde het hoofd af. Even nog aar zelde ze. Dan kwamen de woorden vlug, als was ze bang, dat ze toch nog terug zou krabbelen. Vader en u hebben met boer Flipse over overover het trouwen van Teunis en mij gehad. Ik wou nietMaar als ze er nu nog zoo over denkenen Teunis ook dan vind ik het goed. Een glimlachje kwam over vrouw Cyvat's gezicht Ze had het altijd wel geweten, dat Neeltje een verstandige meid was. Teunis was een flinke jongen, hij kreeg een prachtige boerderij mee, en de liefde, och jadie kwam vanzelf wel. Waren vader en zij ook niet zoo getrouwd, en hadden ze het niet goed met elkaar? Je bent een verstandige meid, Neeltje! prees ze, terwijl ze een kop koffie met het busje babbelaars op tafel zette. En toen Neeltje haar armen plotseling op tafel uitspreidde en haar hoofd daarop lei, om het eens flink uit te snikken, zoodat de poes verschrikt van haar schoot sprong, schud de ze alleen maar even wijs het hoofd. 't Was immers natuurlijk, als een meisje zoo'n belangrijk besluit nam. dan was ze een beetje zenuwachtig, en dan moest ze èens goed huilen. Had zij precies zoo gedaan, toen~ ze vader had aangenomen HET N.O.G. De afd. Haarlem van het Ned. Onderwijzers* genootschap houdt Vrijdagavond 29 Januari a.s. een ledenvergadering in café-restaurant Brinkmann, Groote Markt. Aan de orde komen o.a. de verschillende jaarverslagen, verkiezing van een bestuurslid '(aftredend de heer W. P. J. Ente) en verkie zing van een redactie voor het Haarlemsche Schoolblad. SNEEUWPRET IN BLOEMENDAAL. Zoowel het Aerdenhoutsche als het Bloemen* daalsche Kopje waren gisteren weer de centra van de sneeuwpret. De jaugd en dit heel ruim genomen was uit den wijden omtrek saam- gestroomd, om zich op de gladde hellingen met het bobsleden te vermaken. Daar de banen heel goed waren, werd het feest tot laat in den avond voortgezet en tal- looze ouderen stonden ook langs den kant te kijken naar de snel voorbijglijdende, vaak overbelaste sleedjes. menige buiteling werd ge maakt. tot groot vermaak van de toeschouwers, die eiken nieuwen „sneeuw"-ruiter met een luid gejuich begroetten. De directie van een der groote scholen had vrijaf gegeven voor dit gezonde vermaak. VERGADERING TUINBOUW EN PLANT KUNDE. De afdeeling Bloemendaal en Omstre ken van de Kon. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde, vergaderde Dinsdagavond in café Rusthoek, alhier. De vergadering was slecht bezocht. Aan de bestuurstafel misten we den secretaris den heer P. L. van Bueren en den penning meester. Mr. Snellen. Ook het in de vorige vergadering nieuw be noemde bestuurslid, de heer F. Kroone. ont brak. daar deze zijn benoeming niet heeft aanvaard. De voorzitter, mr. D. J. van der Plaats, opende met een „nieuwjaarswenschje" voor de leden in hun gezin en in hun werkzaam heden. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van de Ver. tot bevordering der Bijen teelt in Nederland, waarin de afdeeling uit- genoodigd wordt tot bijwoning van de ver tooning der Marsfilm „Fruitteelt" op Vrij dag 19 Febr. in ..De Kroon" te Haarlem. De voorzitter wekte de leden op. deze in teressante film bij te wonnen. Toegang wordt verleend op vertoon van diploma 1936. De notulen der vorige vergadering, gelezen door het bestuurslid, den heer G. J. Boescho- ten, werden goedgekeurd. De rekening 1936 werd vastgesteld, nadat de heer J. Boegschoten geadviseerd had den penningmeester te déchargeeren. Het jaarverslag 1936 van den secretaris was in druk aan de leden toegezonden en gaf geen reden tot verdere bespreking. De uitslag van het puntenstelsel zal in de volgende vergadering worden bekend ge maakt. Bij de bestuursverkiezing, noodig geworden door het bedanken van den heer F. Kroone, werd gekozen de heer G. Brokke. Voor het puntenstelsel was geen enkele in zending. Wel was er een plant, afkomstig uit het Middellandsche Zeegebied, waarvan de eigenaar gaarne den naam wilde weten. Geen enkele der aanwezigen kon daarom trent den vrager inlichten. Na de pauze hield de heer P. Steetskamp een vakbespreking over „Klein fruit". Achter eenvolgens behandelde hij 't vervroegen van aardbeien, waarbij hij besprak de cultuur in de warme bakken en in den vollen grond en de cultuur van ananassen in vroegeren-. lateren- en tegen woord igen tijd. Beide besprekingen gaven aanleiding tot een uitvoerige gedachtenwlsseling. Naar aan leiding van de ananas bespreking stelde een der leden voor om gezamenlijk eens een excursie te houden naar Vogelenzang, ten einde deze cultuur bij den heer Steedskamp daar in oogenschouw te nemen. De heer Steedskamp zal belangstellenden gaarne ten zijnent ontvangen. Met een woord van dank aan den spreker sloot de voorzitter daarna de vergadering..

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7