GEZONDHEID NIET Rubriek voor Vragen S_> ,,'t Gaat erin als koek! v^remoida HANDELSBLAD TREFFERS" Bloemend. Chr. Gem. Koor. VRIJDAG 29 JANUARI 1937 H A A R E E M'S D A G B E A D B RECHTBANK Hef gestolen motorrijwiel. Een zonderlinge geschiedenis. Voor de Arr. rechtbank verscheen gistermiddag een jeugdige monteur uit Santpoort, die er van beschuldigd werd, in den nacht van 29 op 30 Augustus met een vriend een motor rijwiel van een anderen vriend te hebben gestolen. De eerste getuige, een 36-jarige motorhan delaar uit Haarlem vertelde, dat verd. in den ochtend van 30 Augustus met een vriend bij hem was gekomen, om de motor te stallen. Hij herkende de motor, als zijnde van een klant, doch had verder geen navraag gedaan. Later is verd. met den vriend bij get. ge- 00~0-~r- komen. Verd. vertelde toen, dat zij de motor naar de wet van 1840, die vergunning van de Intern. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid. IVIej. Mr. Cl. Enthoven over „Asylrecht". Donderdagmiddag vergaderde in de Muziek zaal van café-restaurant Brinkmann de af- deeling Haarlem van den Intern. Vrouwen bond voor Vrede en Vrijheid, onder leiding van mej. dr. Thiel. Mej. mr. Cl. Enthoven sprak in deze bijeen komst over het onderwerp; „Asylrecht". Spr. begon met er aan te herinneren, dat Nederland op het gebied van het asylrecht een naam heeft op te houden. In 1933 is een groote stroom Duitschers, die zich niet me' het Hitler-régime konden vereenigen of die niet „rein-Arisch" waren, naar ons land komen. Velen waren gevlucht uit concertratiekanv pen en hadden geen papieren; anderen kon den geen verlenging van hun passen krijgen. De positie van deze menschen is in ons land niet geregeld. Men heeft toen teruggegrepen wilden verkoopen. Toen dat niet zoo gemak kelijk ging, hadden de beide jongelui elk een motor van get. gekocht. Zoodra de eerste mo tor verkocht zou zijn, zou get. f 80 ontvangen voor de beide andere motoren. Verd. verklaarde, Zateraag 29 Augustus met een vriend naar de Zaandamsche kermis te zijn geweest, op de motor van dien vriend. De motor was op den terugweg defect geraakt bij de pont- van Buitenhuizen. Verd. was toen met' den vriend te voet naar diens huis gegaan, om een fiets te halen. Hij was toen op de fiets naar een anderen vriend gegaan. Samen hadden zij de motor van den eersten vriend van Buitenhuizen ge haald waarmee zij, na het defect hersteld te hebben, naar Haarlem gingen. Te voet waren verd. en zijn vriend toen weer naar huis te ruggekeerd. Het plan was toen bij de jongelui opgekomen, om de motor te gelde te maken. De eigenaar van de motor had wel eens te gen verd. gezegd: „Als je de motor kunt rui len voor een lichtere, ga je je gang maar". Deze eigenaar werd vervolgens gehoord. Get. was met verd. naar de kermis geweest. „Daar hebben we wat rondgeloopen, en hiel en daar eens opgestoken". Op den terugweg weigerde de motor. Deze was toen bij de pont achtergelaten. 's Maandags ging get. de motor halen, doch deze was verdwenen. Toen hij verd. naar de motor vroeg, antwoordde deze: „Daar weet ik niets van". Get. was toen nog wel eens naar den gera- gehouder geweest, om te vertellen, dat de mo tor weg was. Deze zeide toen echter niets van de zaak af te weten. De garagehouder hierop ondervraagd, ver klaarde te hebben begrepen, de motor een poosje te moeten bewaren, omdat get. anders last met de ambtenaren van den werkloozen- steun zou krijgen. Dat gebeurde wel vaker. De Officier van Justitie zeide in zijn requi sitoir, dat de motorfiets van gestolen geld ge kocht was. De eigenaar had dus alle reden, de diefstal voor de politie te verbergen. Verd. kon dus zonder veel gevaar de motor stelen. Spr. achtte de subs, ten laste gelegde ver duistering bewezen. Het was bovendien een unfaire streek tegenover den vriend. Spr, re quireert een gevangenisstraf van zes maanden. De verdediger, mr. H. J. Pot gelooft met den Officier, dat de verduistering bewezen is. Verd. is echter minder schuldig dan de andere personen, die in deze zaak betrokken zijn. Hij is als het ware door de anderen in een milieu meegesleept, waarin hij niet thuis hoort. PI. drong aan op een reclasseeringsrapport. Uitspraak 11 Februari. Drie motorfietsen voor één? Vervolgens stond de vriend van den vorigen verdachte terecht, een 29-jarige groentenhandelaar uit Velsen, die bij het vervoeren en verhandelen van de motor behulpzaam zou zijn geweest. Als eerste getuige werd de eigenaar van de motor gehoord. Deze had met verd. wel eens over de ontvreemding van zijn motorrijwiel gesproken. Verd. had toen geantwoord: „Dat is jammer!" Verd. verklaarde, dat de get. altijd nogal ge heimzinnig was met de motor. De president: „Dat komt uit, want hij kwam er niet eerlijk aan!" Toen de jongeman bij verd. kwam, om te vragen, mee te gaan om de motor te halen, had hij dat onmiddellijk gedaan, omdat dit wel vaker gebeurde. De motor was toen naar de stalling in Haarlem gebracht. Op de wan deling was er niet over gesproken, de motor samen te gelde te maken. Wel was er over gesproken, wat geld aan het ruilen van de motor te verdienen. De eigenaar zou dan echter een lichtere mo tor hebben gekregen. Bovendien hadden ook de beide verdachten ieder een motor moeten overhouden uit deze transactie. De verdediger: „Het lijkt wel een motor fokkerij!" Vervolgens werd de verd. uit de vorige zaak als getuige gehoord. Deze verklaarde, van een ruiling van motoren niets af te weten. Daar was vroeger wel eens over gesproken, doch later niet meer. Verd.: „Dat is gelogen!" De getuige blijft echter bij deze verklaring. De garagehouder gafvervolgens een uit voerige uiteenzetting van de pogingen, om de motor te verkoopen, die echter alle mislukt waren. De Officier zeide in zijn requisitoir, dat ge bleken is, dat ook deze verdachte schuldig is. Uit de verklaringen van verd. zelf en van de getuigen is de ten laste gelegde verduistering gebleken. Bovendien heeft deze verd, den vorigen verd. tot dit misdrijf aangezet. Spr. requireerde een gevangenisstraf van 8 mnd. De verdediger, mr. H. O. Drilsma, meende in zijn pleidooi, dat de Officier de zaak wel heel eenvoudig voor stelt. In de dagvaarding wordt gezegd, dat verd. een motor, welke hij op last van den eigenaar met de andere verd. naar Haarlem moest brengen, heeft verduisterd. Dit is niet bewezen, zoodat verd. daarop niet ver oordeeld zal kunnen worden. Verd. is in de overtuiging geweest, dat de andere dader recht op de motor had, zij het dan, dat hij in opdracht van den eigenaar handelde. Deze verd. was dus volkomen te goeder trouw. Stuk voor stuk tracht pl. de ten laste leg gingen te ontzenuwen. Er blijft weinig van de dagvaarding over, aldus pl. Er kan dan ook niet anders dan vrijspraak volgen. In zijn repliek weerlegt de Officier de be zwaren welke de verdediger tegen de dagvaar ding heeft, doch, deze kan zich daar in zijn dupliek niet mee vereenigen. Het pleidooi ver- looot tenslotte in een taalkundig debat. Verd. zegt tenslotte, slechts op een eerlijke manier een paar centen te hebben willen ver dienen. Hij was .daarbij volkomen te goeder trouw geweest. Uitspraak Donderdag 11 Februari a.s. politie-autoriteiten voor vreemdelingen eischt om m ons land te mogen verblijven. Zij, die zich niet bij de politie hebben aangemeld, moeten zich dus schuilhouden; want worden zij zonder papieren aangetroffen, dan worden zij soms maandenlang, opgesloten, terwijl de politie inlichtingen inwint in Duitschland, dat dan vaak uitlevering vraagt of mededeelt, dat de betrokkene communist is, enz. Zoo kan dikwijls uitlevering naar Duitschland volgen. Men heeft overwogen, in ons land en in andere landen, wat tegen deze toestanden kan gedaan worden. Internationaal begrijpt men, dat het zoo niet langer gaat. Er zwerven wel 120.000 Duitschers buiten hun land rond. levend voortdurende angst gearresteerd te wor den. Het is gewenscht dat de regeling van deze quaestie een onderdeel van den Volkenbond wordt, zoodat deze menschen vergunning krijgen in het vreemde land door arbeid hun onderhoud te voorzien. Dit levert wel moeilijkheden op. in verband met het feit, dat deze vluchtelingen den „inboorlingen" van het betrokken land concurrentie aandoen. Maar er is zeer waarschijnllij-k geen andere weg te vinden. De menschen kunnen niet naar hun eigen land terug en moeten /toch leven. Op een groote internationale conferentie, dezen zomer te Parijs gehouden, voorafgaand aan den Volkenbondsconferentie te Genève zijn deze zaken besproken. Een Volkenbonds statuut werd vastgesteld, door eenige landen bekrachtigd, maar niet door alle. ook niet door ons land. De Internationale Vrouwen bond hoopt invloed te kunnen oefenen op de regeering, om deze bekrachtiging bij ons te bespoedigen. De Intern. Vrouwenbond heeft verleden jaar met dit doel een adres aan de regeering gezonden. In dit adres werd ook o.a. amnestie gevraagd voor politieke vluchtelin gen, die zich in ons land niet hebben aange meld en voorts het verstrekken van een legi timatiebewijs aan die vluchtelingen, Spr. uitte den wensch. dat de ratificatie van het- Volkenbonds-Statuut zoo spoedig mogelijk zal plaats vinden, al heeft Dr. Co- lijn dan gezegd, dat eerst over een half jaar die kwestie aan de orde zal komen. Hierna declameerde mevr. KerkhofPet gedichten, o.a. van Dr. Garmt Stuiveling en Adama van Scheltema, Na een pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. BAL-MASQUé DANSINSTITUUT FORTGENS. Het dansinstituut Fortgens geeft 30 Januari een bal-masqué in alle zalen van Olympic voor leden en introducés. WAAG UW HAARLEMSCHE RIJ- EN JACHT- VEREENIGING. ALS< E NIEREN niet behoorlijk werken, kun- 1 verschijnselen optreden als rugpijn, spit, stijve en pijnlijke gewrichten, verstoorde nachtrust en verlies van kracht. En wel. doordat het bloed dan niet gezuiverd wordt var de erin voorkomende onzuiverheden door deze bloedflltreercnde organen. Laat het zoo ver niet komenvoorkomen is beter dan genezen. Gebruik tijdig Foster's Rugpijn Nieren Pillen, sinds jaren bekend als het diuretlsch middel bij uitnemendheid. Zorg, dat uw bloed steeds zuiver, krachtig an leven- gevend blijft. I gRugpijn Nieren Pillen^ (Adv. Ingez. Med.) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiillllillilllliiillll van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. TOCHTJES, v VRAAG: 1. Wat is de kortste weg per motor rijwiel naar Indie? Wat zijn de grootste moeilijkheden op zoo'n tocht? (regentijd enz.). 3. Hoeveel K.M. is het? 4. Welke papieren zijn voor dien tocht noodig? ANTWOORD: De A. X. W. B. deelt ons naar aan leiding van de vraag het volgende mede: De kortste motorroute naar Ned.-Indlë luidt als olgt: Amsterdam, Keulen. Weenen. Boedapest. Belgrado. Sofia. Istanbul. Aleppo. Damascus. Bagdad. Teheran, Meshed. Zahedan. Quetta. La hore. Delhi. Calcutta. Totale afstand 7rt 1S Eng. Mijl (I Eng. Mijl is 1609 M.) Verder rijden dan Calcutta is onmogelijk. Verder pee boot. Een dergelijke tocht gaat met schier onover- imelijke moeilijkheden gepaard. Er komen zelfs trajecten In voor van meer dan S00 K.M. door le woestijn, waar geen weg te bekennen is, zoo- lat men genoodzaakt is de telegraaflijnen te olgen. Men heeft met zandstormen te kampen <en ontelbaar aantal rivieren moet worden door- Wanneer er maar Cremolda op de boterham is. En dan deze verrukkelijke choco ladecrème kan dun ge smeerd worden, zoodat Cremolda ook nog zeer voordeelig is. Groote pot 37'/j cent, plus statiegeld. Verkrijgbaarin driesmaken: Vanille, Orange, Citroen. Vraag vandaag bijv. eery Cremolda Vanille. pDÜYViSl „een crème van chocolade" (Adv. Ingez. Med.) Eerste verjaardag der Bisschopswijding. Plechtige Hoogmis. Op Donderdag 11 Februari zal het een jaar geleden zijn, dat monseigneur Huibers tot Bisschop van Haarlem gewijd werd. Op dien dag zal in de kathedrale kerk van St.-Bavo te Haarlem om half elf een Plech tige Hoogmis worden opgedragen met bis schoppelijke assistentie en in tegenwoordig heid van het Hoogwaardig Kathedraal Kapit tel (Missa coram Episcopo para to). Tevens zullen aanwezig zijn de saeculiere en reguliere priesters die zijn opgeroepen tot deelneming aan de Prosynodale vergadering, welke op dien dag zal gehouden worden. GEMEENTE DES HEEREN. Men schrijft ons: Nu de Gemeente des Heeren zich afgescheiden heeft van de Evan- ;elieschepen, heeft zij besloten om de Evan gelisatie krachtig ter hand te nemen door Zondagsschool, openlüchtprediking, Evangeli satie-avonden enz. Op Donderdag 4 Februari zal zij haar eersten Evangelisatieavond houden in de zaal Frans Halsstraat 4, met zang en lichtbeelden, (Jesi- ca's eerste gebed). Evangelist Jan Snippe zal spreken over „Wat het gebed vermag". HET ORGELCONCERT VAN MAANDAG. Twee zinnen in het verslag van het orgel concert, Maandag j.l. gegeven door den heer George Robert, moeten gerectificeerd wor den. „De vijfde symphonic van Widor is.een lijf stuk van dezen organist". Dit is niet juist, Hoewel men haar vele malen draadloos kan hooren, was zij voor den heer Robert een eerste uitvoering, zooals mij wordt meege deeld. ,Met de geestige slot-toccata weet hij altijd weer goed te maken, dat Widor ons met deze symphonie-zonder-einde zoo lang aan de praat heeft gehouden". Deze zin moest luiden: „Met de geestige slot-toccata weet Widor altijd weer goed te maken, dat hij ons met deze symphonie-zon der-einde zoo lang aan de praat heeft ge houden." G. J. KALT. Illllllllllllllllllllllllfllllll alle te passeeren landen is een paspoort ischt, voor sommige landen is daarbij nog een isum noodig. Hieromtrent kan de A. N. W. B. desgewenseht nog nadere inlichtingen verstrek ken. In al deze landen is practisch het „carnet de passages en douanes", dat vereischt is voor den tijdelijken invoer van motorrijwielen geldig. Hieromtrent is de A. N. W. B. gaarne bereid zoo noodig nadere inlichtingen te verstrekken. Ook heeft men een Internationaal rijbewijs en inter nationaal bewijs voor het motorrijtuig noodig trijgbaar bij de A. N. W. B. bureaux), welke ocumenten in alle betreffende landen zijn er kend. Het motorrijwiel moet voorzien zijn van N.L. plaat en een metalen plaat met de ge gevens betreffende het voertuig. Wij maken er nog op attent dat het nationalïteitsbewijs noodig oor wederinvoer van het voertuig in Neder land. Zou echter het motorrijtuig definitief in Indië worden ingevoerd dan bedragen de invoer rechten aldaar 25 pCt. van de waarde en 1/4 pCt. statlstiekrecht, eveneens "berekend over de •aarde. (JN/T IN IITTIRIN, HET TOONEEL RECEPTEN. Wegens vorst gaat de jachtrit, <diie morgen I Nvaad Dc' t0Gl" "isc)l' maandenlange vww Zaterdagmiddaggehouden zou worden in de bereiding en brengt zoel' hooge kosten met zich I omgeving van Santpoort en Driehuis, niet door. I '«ede. De reis per boot is veel goedkoop». Voor-1 VRAAG: Wilt u mij recepten geven van patates frites en balkenbrei? ANTWOORD: Balkenbrei. Kook varkenskop, hart, lever, nieren, een weinig spek. en andere ingrediënten van de slacht in water met zout zeer zacht gaar. Hak of maal al het vleesch fijn en doe het in de bouillon met peper. zout. gemalen :elen en desgewenseht wat anijszaad, alles naar smaak. Breng het aan de kook en roer er droog gruttemeel in. Blijf roeren tot het gaar is. De juiste hoeveelheid van het meel bepaalt ge onder het bijroeren. Als het gaar is laat ge het bekoelen en bakt het daarna in boter. Patates frites: Benoodigd 75 0 gr. aardappelen, zout, frituurvet of slaolie. Wascli de aardappelen, schil ze zoo dun mogelijk, neem er de pitten uit en leg eiken aardappel dadelijk In koud water. Spoel de aardappelen in nieuw water af, zie nog eens goed na of de pitten er uit zijn, snijd de dappelen in dikke plakken en deze in reep jes. Laat het frituurvet in een vrij groot pan netje, dat slechts voor de helft gevuld mag zijn, zoo warm worden, dat blauwe damp afkomt. De Boer- Van RijkEnsemble HET ZEVENDE GEBOD. Toen Louis Bouwmeester 80 was, werd hij door een auto op het Leidsche Plein te Am sterdam overreden en men dacht algemeen, dat daarmee zijn glorierijke loopbaan was ge ëindigd. Eenige weken later verbaasde hij heel Nederland, want wat niemand had verwacht, gebeurde: hij verscheen weer al was het dan ook steunend op een stokje in den Stadsschouwburg als rebbe Sichel in Vriend Fritz ten tooneele. Ontroering trilde door de zaal, toen de oude Louis zichtbaar werd en zelden heb ik een zoo spontane geestdriftige huldiging van een tooneelspeler bijgewoond als dien avond van Bouwmeester. Onwillekeurig dacht ik gisteren aan dien avond terug. Waren wij ook niet even bevreesd geweest, dat wij mevrouw de BoerVan Rijk niet meer op de planken zouden terugzien? Zou zij. een vrouw van over de 83 jaar, een in grijpende operatie kunnen doorstaan en daar op het tooneel nog kunnen verschijnen? Maar zie, ook hier beleefden wij het wonder. Nog geen maand nadat mevrouw De Boer uit het ziekenhuis ontslagen is, treedt zij weer op, alsof er niets gebeurd is en gisteren op een avond zóó koud. dat andere tachtigjarigen zich wil twee maal zouden bedenken om uit te gaan zagen wij haar weer als Engel in Heijermans' Zevende Gebod, nu ja, wel met- de sporen van haar ziekte nog in haar gezicht, maar toch even vief en even bewonderens- Ook gisteren ging er ontroering door de zaal, toen de bekende en zoo beminde actrice in het tweede bedrijf het tooneel betrad. Was het wonder, dat het applaus van alle rangen los knetterde en het publiek haar langer en warmer verwelkomde dan op an dere avonden. En na elk bedrijf herhaalde zich de huldiging, wel het meest en het na- drukkelijkst, toen haar bloemen werden aan geboden. Welk een onverwoestbare levenskracht is er in deze actrice! Stond dat kleine, tengere 83-jarige vrouwtje gisteren niet boven allen? Haar Engel is één brok leven, zoo zuiver en gaaf. zoo volmaakt, dat men aan spel niet meer denkt. Zij is die kamerverhuurster ge heel en al. Men voelt het aldoor, dat zoo'n rol nooit meer en door niemand te verbete ren zal zijn. Elke zin, elk wóórd, krijgt pre cies het accent, dat hier verlangd wordt. Het is nog precies dezelfde Engel van 40 jaar ge leden, toen zij zich voor het eerst aan de wereld vertoonde. Ik heb reeds zoo dikwijls over Het Zevende Gebod in ons blad geschreven, dat ik over deze wrange burgerlijke zedenkomedie niets meer behoef te zeggen. Alleen dit, dat het mij heel verstandig toeleek van de regie om dit st-uk van Heijermans in het costuum van het laatst der vorige eeuw te doen spelen. Want om Het Zevende Gebod juist en eerlijk te beoordeelen moet men het zien in den tijd van zijn ontstaan. Door het in de costuums van 1898 te laten spelen, heeft de regie als hei ware toegegeven, dat dit stuk niet meer geheel van dezen tijd is. Willem van der Veer die ook de regie had gevoerd speelde zooals dit nu een maal usance is geworden de twee rollen van vader Dobbe en Ricaudet en hij deed het op meer dan virtuoze wijze, want beide figuren leefden in dit breede, sterke spel. zijn kleine ADVERTENTIES a fl.in het Bijkantoor Haarlem en Omstreken TEMPELIERSSTRAAT 32 HET WOORD ZEGT HET REEDS 99 zijn altijd r££k. GRIEP DREIGT OVERAL. KARSOTE BESCHERMT U. Met Karsote gewapend krijgen de bacteriën geen vat op U. In trams, theaters, kantoor etc., telkens wanneer gevaar voor besmetting dreigt, sprenkelt ge wat Karsote op Uw zakdoek en snuift de aange name damp flink op. Drongen bac teriën Uw adem halingsorganen binnen, dan weet ge zeker dat zij nu onmiddellijk vernietigd zijn. Ook als ge reeds het slachtoffer van griep of in fluenza zijt, zal de Karsote-kuur U spoedig helpen. Karsote is verkrijgbaar bij alle apothe kers en erkende drogisten in handige zakfla cons met schroefstop a 0.70 per flacon, en in groote flacons (2 x de kleine maat) a 1.per flacon, omzetbelasting inbegrepen. (Adv. Ingez. Med.) Hij had zich als Vader Dobbe een Paul Krugerkop gemaakt en speelde dieze rol hard en bonkig, zooals ik het zelden zag. En zijn Ricaudet was levendig en kleurrijk en stond bijna op eenzelfde hoogte als zijn Samuel Dobbe. Hes Rijkenvan Rijk doubleerde even eens als moeder Dobbe en Antoinette Ricau det voor zoover ik mij herinner gebeurde dit voor de eerste maal en zij deed het heel knap. Wim Paauw kreeg in de rol van Peter een mooie kans. In het begin leek het mij toe, dat hij nog wat moeite had de ware houding voor deze figuur te vinden, maar in III gaf hij zeer gevoelig, zuiver spel waarmede hij de zaal wist te ontróeren. Corry Korevaar speelde Lotte eenvoudig en sober maar met genoeg uitdruk king om te laten gevoelen, dat Peter voor deze vrouw alles in haar leven beteekent. Zij wekte daai'door sympathie, zooals ook mevrouw Fie de Vriesde Boer het deed in de gevoelig ge speelde rol van Gaaike. Ludiger Eringa gaf zijn beste spel in zijn gesprek met Gaaike in I. In III vond ik hem wat vlak en weinig overtui gend. Ferd. Sterneberg was een hartelijke, warm-voelende Bart, nu en dan alleen wat te abrupt in zijn bewegingen en in zijn redenee ringen minder ironisch den Heyermaais het bedoeld heeft. Hij maakt daardoor echter de rol menschelijker en ook jonger. Johan Timrott en Jeanne Verkade vervulden naar genoegen de kleinere bijrollen. De volle zaal het was een volksvoorstelling toonde zich uiterst dankbaar. Het was wel heel duidelijk, dat Heyermans nog altijd vat heeft op het publiek en zeer velen Het Zevende Gebod blijkbaar allerminst verouderd vinden. J. B. SCHUIL. MUZIEK. (Adv. Ingez Med.) lllllllllllllllllilllllflllllllllilllillllllliIlM Droog dan de aardappelen bij gedeelten stevig met een schoonen doek en bak ze bruin knappend. Neem ze met een schuimspaan of croquettenlepel uit het vet. Laat ze weer op grauw papier uitlekken, bestrooi ze met fijn zout en presenteer ze o.a. bij of om biefstuk, chateaubriands, gestoofde kalfsnier. VRAAG: Hoe maakt men koffie-extract van <offie en suiker? ANTWOORD: Benoodigd 250 gr. suiker, 100 gr, gemalen koffie, 1 L. water. Laat in een graniet-email pannetje de suiker: tot caramel branden. Voeg er dan gemalen koffie bij laat die onder voortdurend roeren nog eens mee branden. Neem de pan van het vuur en giet oorzichtig het kokende water bij het bruinge brande mengsel. Doe de pan dicht en laat het extract op een zeer zacht vuur nog een kwartier trekken (niet koken). Schenk het extract over in een flesch en gebruik voor elk kopje slechts ongeveer 1 theelepel, n.l. zooveel dat de suiker er goed door bevochtigd wordt. Vul het kopje aan met kokende melk. Hoe kan ik kaarsvetvlekken verwijderen uit n gekleurden gebreiden schoorsteenlooper ANTWOORD: Met een stomp mesje eerst het dikste vet verwijderen, vervolgens met per- chlooraethyleen betten en afwrijven, daarna de plek bedekken met een laagje magnesia, wat na een uur weer verwijderd kan worden. RECHTSZAKEN VRAAG: I-Ieeft iemand van 24 jaar nog kans als koloniaal te worden aangenomen? Zoo ja, tot irien moet hij zich wenden? ANTWOORD: a. .Ja. b. Hen briefkaart aan: den Commandant der Koloniale Reserve te Nij megen. Deze zendt dan den belanghebbende een rageniijst en de voorwaarden. VRAAG: Mijn werkster, die drie maal per week bij mij werkte, is nu ai 2 weken door ziek te van haar man verhinderd. 1. Ben ik nu verplicht, haar het volle loon uit t.e betalen? En ook, als zij intusschen zelf ook ziek mocht zijn geworden? ANTWOORD: 1. Neen 2. Dan wel, gedure»ide 2 weken, De Donderdagavond in de Julianakerk ge geven uitvoering van Bloemend. Chr. Gem. koor was niet druk bezooht Waarschijnlijk hadden het barre winterweer en de omstan digheid. dat dit kerkconcert door de radio uitgezonden werd menig belangstellende tot thuisblijven genoopt. Maar wie bij de uitvoe ring aanwezig waren, zullen zich den moei- zamen gang door kou en storm niet beklaagd hebben. Want de dirigent Piet Halsema had voor dezen' avond een interessant program ma gekozen en hij voerde daarmee de hoor ders niet langs platgetreden paden. Wel stond een der Cantates van J. S. Bach in het middelpunt er van; maar daarvan zijn er ongeveer tweehonderd bewaard gebleven, zoodat men niet gauw in herhalingen be hoeft te vervallen. Deze Cantate werd om lijst door eene van Chr. Ritter en door de Mis no. 14 in C gr. t. van Mozart. Waren deze werken dus reeds op zich zelve belangwek kend, ze werden ook goed uitgevoerd. Er waren vier goede vocale solisten; het koor was voor zijn taak berekend en er werkte een orkest mee, dat uit de keur der H.O.V., dus uit zeer bekwame en geschoolde krach ten bestond. Christian Ritter is één van Bach's voorgan gers. Zijn Cantate „Gott hat Jesum erwecket" bevat frissche muziek, die wel niet zoo kun stig gebouwd en zoo diepzinnig is als die van Badh, maar die door haar vlotte melodiek en welluidendheid de moeite van het luisteren loont. De vier solisten, nl. de sopraan Lietje van Vliet, de alt Guus Max. de tenor Willem Schansman en de bas Luc. Louman traden in dit werk ieder afzonderlijk op. telkens met begeleiding van het door D. W. F. Milo be speelde orgel, en allen gaven reden tot vol doening, zonder dat er aanleiding is om een boven de anderen te prijzen. Bach's Cantate no. 33 vangt aan met een krachtige orkestinleiding, die in een soort van koraalfantasie overgaat. Merkwaardig is de aria voor alt „Wie furchtsam waakten meine Schritte" wegens de begeleidingsfi guren. die door de syncopische structuur het wankelende der schreden uitdrukken. Guus Max zong deze aria zeer verdienstelijk; de diepe tonen van haar stem waren Donder dagavond bijzonder goed. En in het. duet „Gott der du" was een mooie samenwerking tusschen tenor en bas. die hun vocale kwa liteiten in de recitatieven afzonderlijk ge toond hadden. Het slotkoraal klonk zuiver en beschaafd. De stijl van Mozart's Mis K.V. 317 doet voor 't grootste deel aan opera of sympbonie denken. Reeds de muziek van 't Kyrie zou voor een operaseène geschikt geweest zijn. het slot van het Credo voor een symphonie- finale of soloconcert, de inleiding van het Benedictus voor een serenade, het slot van het Agnus Dei voor een opera-finale. Het meeste toont weinig innerlijk verband met de woorden der mistekst. Alleen bij het „Et incarnatus est" verandert plotse ling de stemming; de toonsoort gaat naar f kl. t. en een waarlijk geïnspireerde, diep zinnige en schoone muziek ontroert den hoorder. Zoowel het koor als het solokwartet kweten zich in deze Mis hoogst lofwaardig van hun taak; de sopraansolo in het Agnus Dei klonk wel niet zeer krachtig, doch helder en zuiver. De organist Milo speelde tusschen de twee de cantate en de Mis in de Toccata. Adagio en Fuga van Bach. Het orgel was, wat de tongwerken betreft, ontstemd en de speler maakte nog al wat fouten, zoowel in ma- nualiter als in het pedaal; ook waren zijn tempi en articuleeringen in de Fuaa! niet steeds standvastig of logisch, en veran derde hij de registreering soms vóór dat een periode geëindigd was. In het pedaal van het orgel der Julianakerk bemerkten we een te kort aan voldoend krachtige 16 voet-stem men. hetgeen voor een Bach-voordracht niet gunstig is. Het kleine orkest werkte, zooals te ver wachten was, uitstekend mee, zoodat we over 't geheel den dirigent Piet Halsema met deze uitvoering geluk mogen wenschen en diie gaarne door meerdere soortgelijke ge volgd zullen zien. K DE JONG.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10