'oor de koude! DIGESTIF RENNIE l\tEZï\ffV /tukkin Een nieuwe oceaanreus. STIENS-brillen ^WEERBERICHT Net DAGMEISJE T R IJ D A G 29 J A N U "A R I 1937 H A A R r E M'S DAGBEAD 2 Vereeniging „Koninginnedag" Onderafdeeling „Haarlem-Noord". •Dezer dagen hield het bestuur van boven genoemde vereeniging een vergadering, welke ook werd bijgewoond door de in De cember 1936 opgerichte Permanente Propa- gandacommissie, teneinde de feesten, welke ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana zullen worden geor ganiseerd. in groote lijnen vast te stellen. Er werden drie commissies samengesteld, die ieder een onderdeel van het programma zullen uitwerken. De commissie voor de kinderspelen be staat uit de heeren: Van Oosterum. Boxs en Huyfsteeden; die voor de gymnastiekdemon- stratie uit: Warnars. Hoogervorst en Mole naar, en die voor de openluchtbioscoop en vuurwerk uit: Hoogervorst. Nieuwenhuizen en Wiegel. Aan de kinderspelen zullen alle school gaande kinderen der leden mogen deelnemen, mits hun ouders minstens vanaf 1 Januari 1937 lid zijn of, indien zij later lid werden vanaf dien datum de contributie ad 11 ets. per maand voldaan hebben. Waar het aan tal kinderen thans reeds bijna 700 bedraagt, zal de hulp van deskundigen onontbeerlijk zijn. Vandaar dat bet onderwijzend personeel der lagere scholen aangezocht zal worden de leiding op zich te nemen. Voor de gymnastiekdemonstraties, waar voor reeds groote belangstelling bestaat van de zijde der gymnastiekvereenigingen is de technische leiding in handen van den heer Senden, gymnastiekleeraar M.O. De demon straties, die door een deskundige jury zullen worden gewaardeerd, zullen worden vooraf gegaan door een ..Einzug der Gladiatoren" i.e. een marsch in tenue door Haarlem- Noord. Alle leden der vereeniging Koninginnedag zullen op vertoon van lidmaatschapskaart voor 2 personen toegang tot de diverse feesten hebben, terwijl niet-leden tegen be taling zullen worden toegelaten, voor zoover de plaatsruimte dat toelaat. Inlichtingen voor elk onderdeel zijn te bekomen bij het secretariaat der vereeniging: R. Warnars. Rüksstraatweg 402, tel. 23945. Tndien het weer meewerkt beloven de Ju- rfeesten een festijn te worden, zooals - rlem-Noord zelden vertoonde. 'T.st vuurwerk, dat in de omgeving van het v: aanleg zijnde Noorderpark wordt afgesto ken, zal een waardig slot vormen van dezen feestdag. „IN DEN NACHT VAN GISTEREN". Dinsdagavond a.s. 2 Februari, zal de heer A. van Dam uit Amersfoort voor de Algem. Ver. „Nooit meer oorlog", (afdeeling Haarlem der Alg. Ned. Vredes-Actie) in de gerestau reerde bovenzaal van het gebouw „De Nijver heid". Jansstraat alhier, een lezing houden, waarbij hij zal behandelen: de algemeene ontwikkeling van de maatschappij na den we reldoorlog; de daaruit voortvloeiende geva ren; mogelijkheden ter verbetering; verhin dering van oorlog. Dit alles heeft hij samen gevat onder den titel: „In den nacht van gisteren". Eenige andere v r e des ve re e n ig ingen en vereenigingen van jongeren hebben mede werking toegezegd. De lezing wordt voortgezet op Dinsdag avond 9 Februari a.s. JOODSCHE SOCIËTEIT HAARLEM Woensdag 3 Februari a.s. houdt Rabbijn I. van Gelder uit Den Haag, voor de leden der Joodsehe Sociëteit Haarlem een lezing over: „De lijn door Israels historie". Deze lezing heeft plaats in de bovenzaal van café Brink man, Plein, te 8.15 uur. PAARD DOODGEVALLEN. Öp den hoek Zijlstraat—Kinderliuisvest is Donderdagmorgen een voor een wagen ge spannen paard door onbekende oorzaak ge vallen. Het dier bleef dood liggen. Het cada ver werd naar het Slachthuis overgebracht. 1 WANTEN en HANDSCHOENEN in zeer groote keuze en prij zen. SKI-COSTUUMS - DAMES- RIJBROEKEN. Groote keuze DAME S-SPORTMANTELS in leder vanaf 9.75. (Zeer warm voor schaatsen.) HEERENOEKKERS, leder, vanaf 15.50 LANGE JASSEN, leder, vanaf 19.50 Amerikaansch Huis JACK MORRIS, Barteljorisstraat 24, Tel. 13439 Alles o-yi eiyen al elite cftjalnieetcd (Adv. Ingez. Med.) AGENDA. Heden: VRIJDAG 29 JANUARI Van Hogendorpstraat 2: Jaarvergadering Alg. Ned. Verbond. 8 uur. Sociëteit „Vereeniging': Voordracht prof. Hessing, Vereeniging tot studie van den Staat 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur; Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: ..Vrouwen en Soldaten". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De tuin van Allah 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Zinga" Song of Free dom, 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Drie Pleegvaders'" 2.30, 7 en 9.15 uur. Tevler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Tentoonstelling in ,,'t Pa let', Bronsteeweg 21, 1012 en 1417 uur. ZATERDAG 30 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Een vrouw in haar bloei", door de Amsterdamsche Tooneelvereeniging, 8.15 uur. La Gaité, Raaks: Nachtfeest, 8—5 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Heemstede: Tentoonstelling in ,,'t Pa let", Bronsteeweg 21, 10—12 en 14—17 uur. SCHAATSENRIJDEN. IJspret in Haarlem en Omstreken. Te Haarlem. Weliswaar maakt de scherpe Noordoosten wind het verblijf op de ijsvlakten niet aan genaam. maar de echte liefhebbers van schaatsenrijden laten er zich toch niet door afschrikken. Gelukkig voor hen, kunnen zij hier en daar rijden. De banen van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken aan de Klever laan zijn hedenmiddag één uur geopend. Over het openstellen in de avonduren kon nog geen beslissing genomen worden. De banen van St. Moritz aan de Amster damsche Vaart zouden hedenmiddag twee uur geopend worden. Verder kan men schaatsenrijden op het ijs van de tennisbanen nabij de Ruïne van Bre- derode en op die aan den Wagenweg over den Hout. Te Heemstede. Vanmiddag twaalf uur is de groote baan van De IJsvereeniging ,De Volharding" op .leeuw en Hooft" geopend, echter alleen voor de leden. Ook kan op het ijs van de tennisbanen in Groenendaal gereden- worden. Te Beverwijk. Te Beverwijk zou de ijsbaan van den heer Slotemaker, gelegen aan het einde van de Assumburgstraat. achter het Gemeentelijk Sportpark, hedenmiddag te 1 uur worden ge opend. De ijsbaan van de heeren Henneoxian c.s., die daarnaast is gelegen, zal vandaag nog gesloten blijven. Voorts wordt er druk gereden op de toch ten en slooten in het polderland, waarbij echter groote voorzichtigheid moet worden betracht omdat tengevolge van den Noord ooster storm gevaarlijke wakken in het ijs zijn ontstaan. Te IJmuiden. Gisteravond is de ijsbaan nabij de Vis- schershaven open geweest. De baan was goed verlicht, maar de liefhebberij was tengevolge van den kouden wind zeer gering. Slechts enkele schaatsenrijders hadden het er op ge waagd, maar de meesten hebben niet lang geprofiteerd omdat het op de baan ontzet tend koud was. Het wachten Is nu nog op het openstellen van de banen in den polder. Te Zandvoort. In Zandvoort zullen de liefhebbers van de wintersport zich nog moeten behelpen met het ijs op de tennisbanen van Rinkel, want de vijver in de duinvallei lag Donderdag door den sterken wind zelfs nog open. Wel kan men op den Strandweg de sleesport beoefe nen. Te Spaarndam. De IJsclub Nova Zembla te Spaarndam heeft haar banen nog niet kunnen openen, omdat de sterke wind het ijs heel leelijk en onbetrouwbaar heeft gemaakt. Het zit vol zwakke plekken. Te Bloemendaal. De inwoners van Bloemendaal, Aerdenhout en Overveen zullen naar de banen aan de Kleveiiaan of de tennisbanen moeten gaan, want het is niet mogelijk, op het ijs in het Brouwerskolkje te rijden. Te Haarlemmermeer. Door de strenge vorst heeft het ijs in vaarten en slootèn in Haarlemmermeer reeds zulk een dikte gekregen, dat vele personen er zich Donderdag reeds op gewaagd hebben. Op verschillende plaatsen, vooral in de Hoofdvaart, is het echter nog hoogst onbe trouwbaar, zoodat oppassen de boodschap is. De ijsclubs zijn reeds druk in actie geko men om de banen in orde te maken. De langs den Kruisweg nabij den Genie- dijk gelegen ijsbaan, die vrij goed is, wordt heden geopend. De ijsclub heeft zich be ijverd om de door den hevigen wind veroor zaakte ongelijke plekken weg te werken. GELOOF EN WETENSCHAP. „The old maid". Op Vrijdag 5 Februari zal door het Nieuw Schouwtooneel, Amsterdam, voor de leden van de vereeniging „Geloof en Wetenschap" wor den opgevoerd het tooneelspel in vijf episodes van Zoë Akins, „Charlotte" (The old maid), in de vertaling van Ferd, Koolberg. De voorstel ling wordt gegeven in den Stadsschouwburg, en is uitsluitend toegankelijk voor volwasse nen. BRAND IN EEN BOLLENSCHUUR. Hedenmorgen te 6.57 uur werd brand ge meld in een bollenschuur van den heer B. aan den Zijl weg 285. Het bleek, dat een houten schot bij den ketel van de centrale verwar ming vlam gevat had. Ook enkele kisten met bloembollen zijn geschroeid. De heer B. trachtte het vuur met een paar emmers water te blusschen. maar dit gelukte niet, zoodat hij de brandweer waarschuwde, die het blus- schingswerk met succes van hem overnam. BEEN GEBROKEN. Donderdagmorgen kwart voor negen had de 27-jarige heer S„ toen hij zijn woning aan de Zocherstraat verliet, het ongeluk op het trottoir uit te glijden en zijn rechter onder been te breken. Door leden van den Oixge- vallendienst werd hij geholpen, waarna hij per ziekenauto naar het St.-Elisabeths Gast huis vervoerd werd. AANBESTEDINGEN. Hedenmorgen werd door den Rijkswater staat te Haarlem aanbesteed: het vernieuwen van een gedeelte beschoeiing met plankier in de haven te Vlieland. Het laagst werd inge schreven door W. en H. Visser te Lemmer voor f 7360. Verder werd aanbesteed het onderhoud van de Rijkszee- en havenwerken op Urk gedu rende 1937. De laagste inschrijver was J. M. Gessen op Urk, voor f 3487.50. EEN VROUW IN HAAR BLOEI De directie van den Stadsschouwburg be richt. dat het haar nog niet is mogen geluk ken, buiten de voorstellingen van Zaterdag en Zondag a.s. van „Een Vrouw in haar Bloei" nog verdere data met de Amsterd. Tooneelver eeniging te regelen, zoodat degenen die dit stuk willen zien, daartoe slechts het komende weekeinde de gelegenheid hebben. 5 Ei- is nog een zeer geringe kans op een voor- I stelling in Februari, doch hieromtrent bestaat geen zekerheid in verband met de langdurige verbintenissen van dit stuk elders. Maagzuur en branderige pijnen met blijvend succes bestreden. De heer A. M. M. schreef ons: „De laatste twee jaar heb ik vreeselijk geleden aan slechte spijsvertering. Ik heb in dien tijd verschillende middelen geprobeerd, het waren echter Uw Digestif Rennie Pastil les, die mij blijvende diensten bewezen." Deze pastilles nu bestrijden slechte spijs vertering op verschillende wijzen tege lijk. Zij bevatten zuurneutraliseerende en absorbeerende bestanddeelen en boven dien pancreatine en pepsine, die de spijs vertering krachtig bevorderen. Met als resultaat dat ook bij zeer hardnekkige gevallen dikwijls verrassende resultaten worden verkregen. Digestif Rennie Pas tilles zijn prettig te nemen, men late de smakelijke pastilles eenvoudig in den mond smelten. Verkrijgbaar bij alle apothekers en er kende drogisten a ƒ0.40 per pakje en a 1.25 per groot pak, omzetbel. inbegr. PASTILLES (Adv. Ingez. Med.) IN WEER EN WIND Bij de N.V. W. L. en J. Brusse's Uitgevers maatschappij te Rotterdam verscheen, onder redactie van Rinke Tolman en ds. J. I. van Schaick, de eerste aflevering van „In Weer en Wind", een geïllustreerd maandblad, gewijd aan natuurleven, reizen volkskunde en bui tensport. Rinke Tolman maakt den lezer duidelijk, dat er ook in de veel gesmade Louwmaand voor den natuurspeurder nog tal van verras sende ontdekkingen zijn té doen, de weerkun dige Chr. A. C. Nell wijdt een interessante meteorologische beschouwing aan Januari, terwijl ds. J. I. van :haik zijn opgetogenheid uit over de landschappelijke bekoring die er van Zeeland en in het bijzonder van Wal cheren uitgaat. De geoloog P. v. d. Lijn schrijft over geolo gie. S. J. v. d. Molen karakteriseert Slooten in Friesland als een stadje van oude, gave schoonheid, terwijl een tweetal medewerkers de ski-sport verheerlijken. In tal van kortere bijdragen wordt een groo te verscheidenheid van onderwerpen aange roerd. Tientallen fraaie foto's en teekeningen ver luchtigen den onderhoudenden tekst. Aan de typografische verzorging van het periodiek is veel zorg besteed. Voor den inhoud dezer riibriek stelt Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Tegen belastingverhooging. Mijnheer de Redacteur, De heer Corns. Kwak zond aan den Raad van Heemstede een adres, waarin hij een lans breekt tegen belastingverhooging', De heer Kwak heeft gelijk! Tot staving daar van en steun aan zijn adres mogen deze re gelen dienen: In ..Haarlem's Dagblad" van eenige weken geleden kwam een statistisch overzicht voor over de bevolkings-toestanden van Heem stede. Daarin werd geconstateerd, dat 10 pet. der bevolking van Heemstede jaarlijks komt en eveneens weer vertrekt. Vooral het laat ste is een exorbitant hoog cijfer en daar moet een oorzaak voor zijn en die is er, nl. deze: De nieuwe bewoner vindt zichzelve be drogen in Heemstede en na korten tijd. als hij ontgoocheld is vertrekt hij weer. Over al. op reclame-borden en in advertenties kan men lezen: „Vestigt u in Heemstede, goed koop wonen, lage belastingen, enz." Het is niet juist. Heemstede is niet goedkoop, Heemstede is duur. Woningen zijn om te koopen minstens 25 pet. duurder dan in andere villadorpen, huis huur naar evenredigheid. Wat men koopt hetzij aan de deur of in vele winkels is veel hooger in prijs dan in Haarlem of Amster dam. Klaagt de kooper over den hoogen prijs, dan is het gewone antwoord:: „Ja, u woont hier in een luxe-dorp". Wat belasting betreft denk ik niet naast de waarheid te zijn, als ik het volgende be weer. De regeei-ing is in het algemeen voor nivelleering van alle belasting. Voor zoover het de grondbelasting betreft is Heem stede met zijn opcenten niet goedkooper dan Haarlem of sommige andere gemeenten, ten •minste zoo bleek mij eenige jaren geleden Komt daar nu nog bij, het voorgestelde op voeren der verschillende belasting-biljetten en invoering van straatbelasting, dan klemt mijn betoog van duur wonen zooveel te meer en is Heemstede prachtig op weg om de kip pen, die de gouden eieren léggen, af te slach ten. Vestiging van nieuwe bewoners zal afnemen; vertrek zal toenemen en spoedig genoeg zul len onze vroede vaderen ondexvinden voor een débacle te staan. Daarom moet getracht worden door bezuini ging beide eindjes aan elkaar te knoopen. Dat kan niet, zullen B. en W. wel antwoorden. Ik antwodrd hen. het moet kunnen. Amsterdam, Rotterdam en wil men kleinere gemeenten, b.v. Beerta, kunnen als voorbeeld dienen, dat bezuiniging wel kan, als Den Plaag maar dreigt. Maar gelukkig behoeft het hier niet zoover te komen. Zoo slecht staan wij er niet voor. Heemstede is mooi om te wonen, doch altijd weer valt het mij op. hoe groot het aantal leegstaande woningen is en hoe spoedig nieuwe bewoners weer vertrekken. Ieder dier leegstaande woningen is voor bouwer of eige naar een strop en indirect voor de gemeente ook. Nooit heb ik voor staathuishoudkunde een 10 kunnen halen, maar toch begrijp ik wel. dat paleizen van scholen, prachtige wegen, fraaie parken en soms jarenlang braakliggende bouwterreinen, de gemeente veel geld moeten kosten en van een zeer zuinig beheer getuigt dat niet. Het is mooi als het uit gewone mid delen betaald kan worden, maar als het gaat ten koste van belasting-verhooging dan is het funest. Meevallers, als annexatie-vergoe ding of „Flora" tentoonstelling, komen niet ieder jaar. Voor dit schrijven ter perse werd gestuurd, las ik in „Haarlem's Dagblad", dat reeds een wijziging in belasting-voorstellen gebracht is, waardoor een gedeelte der voorgestelde ver hooging wordt ingeti-okken. Niettegenstaande dat, zag ik toch gaarne dit schrijven opgenomen. Hoogachtend, W. SCHENK, Ant. Duycklaan, Heemstede. De Nieuw-Amsterdam" van de Holland-Amerika lijn. (Speciale G.P.D.-berichtgeving.) ROTTERDAM, 29 Januai'i. Nog slechts enkele weken en de eerste kennismaking t-usschen Neerland's gi-ootste oceaanschip, de „Nieuw- Amstei'dam" van de Holland-Amerika lijn. met het natte element is een feit geworden. Men is thans met den bouw van dit reuzeschip zoover ge vorderd, dat met. volkomen zekerheid kan worden aangenomen, dat- de te waterlating op of omstreeks 17 April a.s. kan geschieden. Met man en macht wordt er nu gewerkt om aan dit enorme casco het grootste, dat ooit op Nederlandsche werven is gebouwd, de laatste hand te leggen, Groot en machtig ligt de romp van ".het drijvend hotel op de scheeps werf, die, zooals men weet destijds een spe ciale uitbreiding heeft ondergaan. Wanneer men zich naast de „Nieuw Amsterdam" op stelt en langs den zijwand met zijn tallooze stellingen naar boven kijkt, is het, alsof men bezig is met den bouw van een wolken krabber. Nog nimmer hebben wij een juister kijk op de enorme afmetingen en de vormen van het schip gehad dan tijdens het bezoek, dat de directie van de Rottei-damsche Droog dok Maatschappij ons dezer dagen heeft toe gestaan aan de werf te brengen. Wanneer men dit schip, zoo vertelt ons één der ingenieurs, op den Coolsingel zou neer leggen. zou het meer ruimte in beslag ne men dan het Raadhuis, het Postkantoor en het Doelen-complex te zamen! De hoogte van het zeekasteel overtreft die van het Rotter- damsch Raadhuis, den toren xxiet meegerekend, Met moeite kan de ingenieur zich ver staanbaar maken. Het lawaai van de scheeps hamers, het geloei van de motoren en het ge knetter van de klmkapparaten overtreffen alle geluiden. Het is of men onafgebroken met mitrailleurs aan het vuren is! Machtige grijparmen brengen de dekpla ten naar haar plaats van bestemming. Ovei'al op het schip krioelt het van de arbeiders. Af en toe klinken korte commando's. nu eens gevolgd door het knarsende geluid van in werking gestelde kranen, dan weer door eenige oogenblikken van volkomen stilte. Mexx werkt met vreugde want er is immers opleving in den scheepsbouw en met weet, dat wanneer dit enoi-me werk zal zijn volbracht, er weer nieuwe arbeid zal liggen te wachten. Voor de pooiten van de werf ontmoetten wij bij het binnenkomen groepjes arbeiders, wier eenig verlangen is deel te mogen nemen aan den bouw van dezen „Oceaanreus". Maar vandaag' komt men geen arbeiders te kort en met weemoed in het hart luisteren de wachtenden naar het dendei*ende lawaai daar op de scheepswerf. Zij geven den moed niet op. El- ken dag weer opnieuw komen zij terug. Eiken dag kan hun geduld immers worden beloond! Wij vervolgen onzen rondgang door het dool hof van ijzer en staal, dat eens de „Nieuw- Amsterdam" moet worden. Het is een wir war van stellingen en ladders. Oningewijden zullen zeker den weg kwijt raken. Zelfs onze gids heeft af en toe moeite om zich te oriën teer en Een lift brengt ons op de 30 meter hooge en 200 meter lange kraanbaan, waarop drie kranen staan opgesteld, 2 met een hoogte van 9 meter, de derde is 13Vó meter. Deze kranen hebben een spreiding van 33 meter. Van deze speeïaal-gebouwde kraanbaan. die 6 meter breed is, heeft men een prachtig overzicht over het schip. Men kan reeds vrij duidelijk de enorme dekken onderscheiden. De afstand van het vooi"- tot het achterschip is 230 me ter. De breedte bedi"aagt 27 meter. Via eenige trappen dalen wij af tot het scheepsdek. Onze gids maakt ons op een en ander attent, maar zijn woorden zijn niet te verstaan door het enorme lawaai. Weer brengt een ti'ap ons naar beneden en wij loo- pen nu langs x-uimten, die straks de passa giers zullen herbergen. Er valt weinxg onder scheid te bespeuren in al deze ruimten. De één is wat grooter dan de andere. Maar eens zal de tijd komen, dat al deze ongezellige en kale hokken gerieflijke vertx-ekken zijn ge worden, waarin de passagiers 'zich in zachte stoelen zullen neer vleien, waar men gezamen- lijik den maaltijd zal kunnen gebruiken, waar mexx met elkaar zal kunnen conver- seerexi. Het schip, zoo vertelt onze begeleider, zal 457 eerste klasse passagiers kunnen vervoeren. In het gedeelte van het schip waar wij ons thans bevinden zullen 267 eerste klasse huttexx worden gebouwd, van alle comfort voorzien. In 50 eex-ste klasse hutten zullen Pullman-bedden worden geplaatst. Voor de derde klasse hutten zijn deze cijfers 151. 79 en 40. voor de toeristenklasse 337. 207 en 30. De bemanning van de „Nieuw-Amstexdam" zal uit 640 koppen bestaan. We bevinden ons thans in de ruimten, waaxin de vex'blijven voor het scheepspevso- neei worden ondergebracht. Na een klauter - partij staan wij naast eexx gapende diepte, die eexxs den xxaam van „Social Hall" zal dra gen. Deze ruimte heeft een oppervlakte van 18,40 bij 16 meter in het vierkant. Zonder overdre ven luxe zal de „Nieuw-Amsterdam" een uiterst modern en confortabel vaartuig wor den. Bijzondere aandacht zal er worden be steed aan den bouw van de eetsalon eerste klasse; het café eerste klasse het z.g. Ritz- Carlton zal zeer smaakvol worden inge richt. Voorts zal xxxen op het nieuwe schip aantreffen twee zwembassins met één zonne bad, een kinderspeelkamer, een gymnastiek zaal een hondenkennel, een telefooncentrale. 8 personenliften, 5 goederenliften, 4 roltrap pen, 2 hospitalen exx eexx operatiekamer. Ook aan de veiligheid zal zeer veel aandacht wor den besteed. In alle verblijven zullen brand- vrije schotten wordeix aangebracht. De „Nieuw-Amsterdam" krijgt voorts eexx eigen brandweer aan boord. Het schip zal over 22 x-eddingsbooten de be schikking krijgen, elk plaats biedend aan 99 persoxien. Zes reddingsbooten, die 55 passa giers kunixexx herbergen, krijgexx een eigen motor, zoo vertelde onze begeleider. Wij zijn in- tusscheix tot de ingewaxxdexx vaxx het schip af gedaald en staan nu in de enorme ruimte, waar de machines zxxlleix worden opgesteld. Veel verschil is er op het oogenblik nog niet te be speuren tusschexx deze ruimteix exx die welke wij zoo juist zijxx gepasseerd. Het is alles ijzer exx xxog eexxs ijzer wat nxen ziet. Daxx eindelijk staaxx wij voor eeix gevaarte, dat eexxs eexx on derdeel vaix de enorme machixxe-iixstallatie zal zijn: een groote ketel, die xxog door 5 an dere gevolgd zal worden. Na een lange klau ter par tij komen we op het achterschip, dat omringd wordt door een ijzeren damwand van 24 M., die speciaal voor de „Nieuw-Amster-i dam" is geslagen. Vaxx deze plaats af kaxx men zeer duidelijk de ranke lijn vaxx het schip welke xxog sierlijker is dan die van de „Statexx- dam". met welk schip de „Nieuw-Amsterdam" overigexxs in vele opzichten gelijkenis vertoont, onderscheiden. Het schip is grooter en bree der. Het zal 36000 ton meten, tegen de „Sta tendam" 29500. De snelheid vaxx de „RDM 200", zoo wordt het schip op de werf nog steeds genoemd, zal 20'2 knoop bedragen. De machine-installatie heeft eexx capaciteit vaix 34000 APK. De lexxgte van de schoorsteenen, gemeten van basis tot boveixkant, zal 43 meter zijn. De doorsnede van elke schoorsteen is 10]/2 meter. Het schip is voor het grootste gedeelte reeds gemenied. Na de tewaterlating zal de „Nieuw-Amster dam" in de Dokhaven ligplaats nemen, waar zij verder zal worden afgebouwd. Reeds xxu is mexx langs de dokhaven, welke een onderdeel vormt vaxx de werf, druk bezig, voorbereidings maatregelen te treffen onx liet werk niet de minste vertraging te doen ondergaan. Men heeft er reeds een speciale kraanbaan ge bouwd, die eveneens 200 meter lang is. Op deze kraanbaan de hoogte is 25 meter zullen twee kranen woi'den geplaatst met een hoogte van 9 meter. Wanneer het schip over 12 weken naar de Dokhaven zal zijn gesleept, zal de eerste belangrijke étappe volbracht zijn. Over deze eerste étappe zal men dan ruim een jaar hebben gewerkt. Voor de tweede en laatste étappe zal men eveneens ruim een jaar noo- dig hebben, want naar men verwacht zal het zeeschip in het voorjaar van 1938 de eerste proefvaart kunnen maken. Heel Nederland zal met groote belangstelling naar deze belang rijke gebeurtenis voor onze nationale scheep vaart uitzien. Gedipl. Opticien GIERSTRAAT 27 Leverancier alle Ziekenfondsen (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Krachtigen tot matigen, later wellicht weer toeixemenden Oostelijken tot Noord- Oostelijken wixxd, betrokken tot zwaar bewolkt, weinig of geen sneeuw, matige vorst des nachts, overdag matige tot lichte vorst. BAROMETERSTAND Hoogste 774.2 nx.M. te Abisko. Laagste 737.3 xxx.M. te Tours. De lxooge drukking, waarvan de kern nog steeds over Scandixxavië is gelegen, breidde zich naar het Westen exx Zuidwesten uit, ter wijl zij aan haar Oostzijde en Zuidoostzijde een weinig aaxx beteekeixis verloor. De depressie in het Zuiden, welke kern thaxxs over middeix-Frankrijk ligt, vult op. Een gedeelte van het daalgebied tx-ok naar cexx- traal-Europa. Een nieuw lagedrxxk-gebied ver toont zich in het West-Zuidwesten, alwaar op den Oceaan schepen reeds weer ferme lucht drukdalingen meldexx. De luchtdrukgradiexxt is door de boven ver melde barometer-veraixderingen wat kieiner geworden, zoodat de wixxd afxxemexxde is. Toch waait er nog eexx krachtige tot stormachtige Oostexxwhxd over de Oostzee en de Zuicriijke Noordzee. De voi'st is over Scandinavië plaat selijk weer strenger geworden. Over Duitsch- land, waar xxog vrij veel statioxxs lichte sxxeeuw meldexx. is de vorst hier exx daar af genomen. In oixs land vroor het xxxatig, in Noord-Frankrijk, Zwitserland en Oostexxrijk licht. Iixtusschexx heeft de vorst ook over Oost- Exigeland haar ixxtrek gedaan, terwijl elders over de Britsche eilanden de tempei-atuur daalt. In Zuid- en midden-Frankrijk, waar eenige stations regen meldexx, is de'tempera- tuur wat gedaald. De drukverdeelingen en haar verande ringen wijzen nog op aanhoudende vorst ten onzent. Getrouwd A. VAN TETERING Arts, en TRUUS LAIMP die, mede nanxexxs wederzijdsche familie, hartelijk daxxken voor de vele blijkexx van belang stelling. Mevrauw WAARDENBURG, Wilhelminapark 26, Haarlem, vr. tegexx 1 MAART eexx Flinke Huishoudelijke Hulp voor d. exx n., zelfst. k. w., vaxx g. g. v. P.G. Zich aanmeldeix: .rijd. exx Zat. na 8 uur. Gevraagd Aaxxk. Juffr., boven 18 jaar, be kend xxxet Herenmode, Alleen v. g. g. v. Br. ïxo. 6148 bur. vaix dit blad GEVRAAGD eeix gemeubileerde kamer in Haarlem Nrd. Schoterkw., voor- ziexx vaix stroomend water en gebruik telefoon. Br. met prijs- opg. aan J. de Jong Kz., Ko ninginneweg 19. Zandvoort gevraagd, v. g .g. v., van 8.30 tot 12 uur. Loon 4 p. w. Aanm. hedenavond van 7—9 Lange- laan 7, Aerdenhout (b.d. tram halte Bentveld) GEVRAAGD: vertegenwoordiger of vertegen woordigster op provisiebasis. Zandv. Radio Centrale, Ko ninginneweg 19, Zandvoort.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2