BOEKHOUDEN De Koningin in Oostenrijk. Van Igls naar Zeil am See. .WEERBERICHT 20% KORTING W. v. d. Veen Inst. MERCATOR ZATERDAG 30 JANUARI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 15 De vorstelijke familie naar Academische winterspelen? Onze Weensche correspondent schrijft ons dd. Donderdag 28 Jan.: Aan het einde van deze week, vermoedelijk Zaterdag, maar misschien ook wel pas Zon dag, zal Koningin Wilhelmina het liefelijk ge legen wintersportplaatsje in de besneeuwde bergen vlak bij Innbruck, de hoofdstad van Tirol verlaten, teneinde zich naar Zeil am See te begeven, waar zij haar intrek in het groote hotel Excelsior zal nemen Zij zal zich dan precies twee weken te Igls hebben opgehou den. want zij is daar op Zaterdag den 16en Januari in de vroege namiddaguren in hotel Iglerhof gearriveerd, hetzelfde hotel, waarin zij een jaar te voren met haar dochter gelo geerd had. Te Igls heeft koningin Wilhelmina ook dit jaar weer veel wandelingen gemaakt. Zij droeg veelal een donkere bril om haar oogen tegen het al te verblindende witte licht van de sneeuw te beschermen. Ook ondernam zij enkele sledetochten in den omtrek. Dezer da gen nog heeft zij per auto een bezoek aan Innsbruck gebracht, waar zij enkele inkoo- pen heeft gedaan. Gisteren heeft men haar een aardige atten tie bewezen. Op initiatief van den galanten burgemeester van Innsbruck werd door een aantal gendarmes en enkele bekwame berg- bestijgers aan den wand van een der hooge bergen, welke duidelijk uit Igls te zien is, des avonds een reusachtige brandende letter W. met een kcninkskroon er boven aangebracht, het geen in de alom heerschende duisternis, welke boven het witschemerende bergland schap hing, een fantastischen aanblik ople verde. Onze koningin stelde deze vlammende stille hulde op hoogen prijs. Zeil am See. waarheen koningin Wilhelmi na zich nu zal begeven, ligt eveneens in Oos tenrijk, doch niet meer in Tirol, maar in het Oostelijk daaraan grenzende bondsland Salz burg. Het is ongeveer drie uren sporens van Innsbruck verwijderd en het ligt aan den grooten spoorlijn, welke Zwitserland via Inns bruck en Salzburg en Linz met Weenen ver bindt en die van de Oostenrijksche hoofdstad dan weer verder naar Boedapest en naar den Balkan gaat. Zeil am See ligt nóg schilderachtiger dan Igls, het is namelijk aan den oever van het fraaie en uitgestrekte Zeiler Meer gelegen (in het Duitsch Zeiler See geheet-en!) Dit meer wordt aan alle kanten ingesloten door hooge bergen, welke voor een deel met wouden be dekt zijn. Achter deze bergen steken weer andere hooge gevaarten hun ook in den zo mer met sneeuw en ijs bedekte koppen om hoog. De machtige bergketen van het Steinerne Meer, die zoo genoemd is omdat het wel lijkt of men een wilde zee met woeste golven voor zich ziet, waarvan de wateren opeens ver stijfd en tot steen geworden zijn beschut Zeil am See tegen de al te ruwe en gure win den uit het noorden, noordoosten en het oos ten. Des zomers wordt Zeil am See door tal van vreemdelingen bezocht, die naar harte lust in het meer zwemmen en er roeitochtjes op maken en excursies in de schitterende om geving, en des winters wemelt het in het ge heel witte sneeuwdorpje van de wintersport- enthousiasten in kleurige sportpakjes. Wegens zijn schitterende omgeving geniet Zeil am See een wereld reputatie. Beroemd is de SchmittenhÖhe, welke een hoogte van bijna tweeduizend meter boven den zeespiegel be reikt. Zeil zelf ligt op een hoogte van circa ze venhonderd vijf tig meter! Van den top van de SchmittenhÖhe heeft men een schitte rend uitzicht op het Kaisergebirge, de Loferer en Leoganger bergen, het Steinere Meer, den Watzmann. den Hochkönig en den Dachstein. alsmede de Goldberg- en Venediger-berg- groepen en den Grossglockner. Aan den anderen kant van het meer ver heft zich de Hundsstein, welke de respec tabele hoogte van 2116 meter bereikt. Ver maard is ook het Kapruner dal met zijn im- posanten waterval, die des avonds electrisch verlicht wordt. Wanneer onze Koningin te Zeil am See aan komt, zal het er bijzonder druk zijn,, want er worden hier van den eersten Februari tot den zevenden de ski- en schaatsenwedstrij- den van de Vijfde Academische Wereld- Winterspelen gehouden. Van heinde en ver zijn wintersportmenschen naar Zeil gekomen en met hen is ook een f oot aantal sportjournalisten uit diverse landen verschenen. Bijna alle hotels in Zeil zijn nu reeds geheel bezet. Aan de Wereld-Winterspelen (waarvan een onderdeel, de bob- en rodelwedstrijden, bij Igls plaats vindt) nemen 330 personen uit 16 landen deel. Uit Italië alléén komen 55 deelnemers, uit Tsjecho-Slowakije 45, uit Hongarije 30, uit Frankrijk 28 en uit Duitschland 23. Deelnemers mogen alleen maar studenten van hoogescholen zijn. Er zijn tal van corypheeën bij, vooral op ski-gebied. Zoo zal men de kunsten van de Duitsche olympionike Christ! Cranz en Geri Lantschner en Craisy kunnen bewonderen en ook den jongen Oostenrijker Dellekarth op zijn ski's kunnen zien springen. Deze jonge student is haast eiken dag op den berg Sem- mering bij Weenen als trainer met zijn pu pil ex-koning Edward van Engeland, hertog van Windsor, bezig. Op de 2000 vierkante meter groote ijsbaan van Zeil. welke vijf jaar geleden aangelegd werd, zullen verschillende ijshockey wedstrij den gespeeld worden. Men neemt aan en het werd van offi- cieele zijde niet tegengesproken,, zoodat men wel bijna kan zeggen, dat het zéker is dat prinses Juliana en prins Bernhard ook naar Zeil am See zullen komen. Vooral daar prinses Juliana reeds het vorige jaar zooveel belang stelde in de winter-olympiadewedstrijden te Partenkirchen in Beieren, waarheen zij toen van Igls uit getrokken is. Het heet. dat ons jonge prinselijk paar. wan neer het Krynica in Polen verlaten zal heb ben, eerst nog een bezoek aan Boedapest zal brengen en dan van de Hongaarsche hoofd stad via Weenen naar Zeil zal reizen. Zeil ligt ongeveer acht uren sporens ten westen van Weenen. Men hoopt, zoowel koningin Wilhelmina als prinses Juliana en prins Bernhard bij de aca demische wintersportwedstrijden aanwezig te zien. Men heeft reeds enkele Nederlandsche vlaggen naar Zeil gestuurd tèn'einde er het feestterrein mee te versieren, wanneer het hooge Nederlandsche bezoek zal komen. Men rekent dus reeds eenigszins op hun tegenwoordigheid. De Academische Wereld Winterspelen staan onder protectoraat van het Oostenrijksche staatshoofd Miklas. De bondskanselier ar. von Schuschnigg, de staats secretaris van buitenlandsche zaken Guido Schmidt, de minister van onderwijs dr. Pern- ter en de „Oberste Sportführer" prins Starhemberg maken deel uit van het eere comité. W. M. BEKAAR. Een voordeel van 82.000 per jaar voor Haarlem. Door conversie van geldleeningen. In een groot deel van onze vorige oplaag deelden wij reeds mede, dat de Haarlemsche gemeenteraad Vrijdag een spoedeischende vergadering hield die in een kwartier was af- geloopen. Maar in die korte stonde werd be reikt dat Haarlem een financieel voordeel heeft van f 82.000 per jaar. Het is namelijk mogelijk gebleken het res tant van eenige geldleeningen van 4 pet. te con verteeren in een nieuwe leening van V/z pet. Het gaat hier om een bedrag van f 16,420.000. zoodat dit verschil van V2 pet. ren te een besparing oplevert van niet minder dan f 82,000 per jaar. Het eerste jaar gaat daar natuurlijk een gedeelte van verloren, omdat de nieuwe leening tegen een koers van 991'2 pet. wordt aangegaan en er natuurlijk kosten aan zoo'n conversie verbonden zijn. Gala-concert H. O. V. De solist Edwin Fischer. Op het gala-concert der H.O.V. dat Maan dagavond a.s. onder leiding van Frits Schuur man zal worden gegeven, zal een Beethoven- programma worden uitgevoerd. Het program ma vermeldt de Coriolan-Ouverture en de Achtste Symphonie. De bekende pianist Edwin Fischer zal het derde piano-concert uitvoeren. Over den levensloop van Edwin Fischer, die zich in ons land door zijn concerten, oa. met het Concertgebouw-orkest onder Mengelberg reeds een algemeene bekendheid heeft ver worven, is te vermelden, dat hij in 1886 te Basel werd geboren en zijn muzikale opleiding ontving aan het Concervatorlum in zijn ge boortestad bij Hans Hüber. Daarna studeerde hij aan het Sternsche Conservatorium te Ber lijn bij Martin Krause, aan welke laatste in stelling hij van 19051914 werkte als leeraar. Behalve als pianist is Fischer ook als diri gent een groote persoonlijkheid. In 1926 werd hij dirigent van de Lübecker Musikverein en in 1928 van de Bach-verein te München. Later richtte hij een eigen kamerorkest op, dat on der leiding staat van onzen vroegeren stadge noot Rudolph Nel, en waarmee Fischer groote concertreizen maakte door de meeste landen van Europa. In April 1937 zal ook Nederland in een dezer tourne's worden opgenomen. Het optreden van Edwin Fischer, die vooral als Bach- en Beethovenspeler uitmunt, mag zeker als een der hoogtepunten van dit seizoen genoemd worden. Tenslotte vestigen wij er nog eens de aan dacht op, dat dit concert bij uitzondering niet op Dinsdag, doch op Maandag plaats heeft. AGENDA Heden: ZATERDAG 30 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein„Een /rouw in haar bloei", door de Amsterdamsche Tooneelvereeniging, 8.15 uur. La Gaité. Raaks: Nachtfeest, 85 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: „Vrouwen en Soldaten". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De tuin van Allah", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Zinga" Song of Free dom, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Drie Pleegvaders" 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Tentoonstelling in ,,'t Pa let", Bronsteeweg 21, 1012 en 1417 uur. ZONDAG 31 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Een vrouw in haar bloei", door de Amsterdaimsche Tooneelvereeniging, 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Variété, Wereldstadpro gramma, 8 uur. Gebouw Caecilia, Jansstraat: Cursusver gadering „De Dageraad", 10.30 uur. Frans Hals Theater: „Djalong", liefde en dood op Borneo", 11.30 uur. Rembrandt Theater„Een lied van de aarde", van Svend Noldan, 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. MAANDAG 1 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: Ledenconcert H.O.V. o. 1. v. Frits Schuurman. Solist Edwin Fischer, piano. 8.15 uur. Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Rott. Hof- stad-Tooneel, „Carrière", 8.15 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Heemstede: Tentoonstelling in ,,'t Pa let", Bronsteeweg 21, 10—12 en 14—17 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's- nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 30 Jan. des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 5 Febr zijn de volgende apo theken op Zondag, 's avonds na acht uur en des nachts geopend Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6. Tel 10378. Firma Begsmann en Sneltjes. Kruisweg 3>v Tel. 10043. Marnix-Apotheek, Marnixstraat 65. Telef. 23525. Voor Centrale Verwarming BRECHCOKES, WALES ANTHRACIET 50/80. WALES ANTHRACIET NOOTJES VIER. „DE SPAARNESTAD" FRIESCHE VARKENSMARKT 6—10, TELEFOON 14164. (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Matigen, tijdelijk nog krachtigen Zuid oostelijken tot Oostelijken wind, betrok ken tot zwaai- bewolkt, waarschijnlijk sneeuw in het Noorden. In het Zuiden aanvankelijk regen of natte sneeuw en later sneeuw matige tot lichte vorst in het Noorden, in het Zuiden om het vries punt tot lichte vorst. BAROMETERSTAND Hoogste 778.9 m.M. te Kuopio (Finland). Laagste 737.0 m.M. te Valentia. De hooge druk in het Noordoosten is in be- teekenis toegenomen en breidde zich vooral naar het Zuiden uit. In Finland, de randsta ten, en Polen nam de vorst weer tot zeer streng toe. Aan de Zuidzijde van het hooge örukgebied waait over de Oostzee en de Duit sche bocht nog krachtige Oostenwind, terwijl over Noord Duitschland nog sneeuw valt, evenals over Noord Nederland en de Rijn vlakte. De barometer steeg over Frankrijk, waardoor bij Zuidwestelijke luchtbeweging warme lucht werd aangevoerd. Deze glijdt te gen de koude lucht in onze omgeving op, waarbij in Noord Frankrijk, België en Zuid Nederland regen valt, die aanleiding moet ge ven tot gladde wegen. In het West Zuidwesten ligt een depressie, die sinds gisteren in diepte toenemend in Oostelijke richting is getrok ken. Over de Britsche eilanden drong de vorst, bij den daar nog heerschenden Oostelijken wind, Westwaarts door. Over IJsland daalt de barometer een weinig. De bovengenoemde stij gingen van den luchtdruk bedreigen in het Zuiden den vorsttoestand eenigszins. Voor het Noorden is hedennacht nog matige vorst te voorzien. Bij het verdere doordringen van de depressie uit het West Zuidwesten naar Frank rijk en de stijging van de barometer in het Noorden is echter krimpende wind te wach ten, zoodat, 11a een korte onderbreking in het Zuiden, aanhouden van het vriezende weer voor het geheele land waarschijnlijk is. BAROMETERSTAND Vorige stand 750 m.M. Stand van heden 752 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 In 1937 zult gij niets riskeeren. Indien gij Uw BRIL bij FEDERMANN laat repareeren. Gr. Houtstraat 37 Telef. 11059. Leverancier van alle Ziekenfondsen. (Adv. Ingez. Med.) MUZIEK. Lezing van Prof. Bela Bartok. De uitnoodiging om een op Vrijdag 29 Januari in de Bachzaal van het Amster- damsdh Conservatorium door Bela Bartok te houden lezing bij te wonen trok me aan, niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats om het onderwerp, maar ook en vooral om de belangrijke persoonlijkheid van den spreker. Bela Bartok: men erkent hem als een der voornaamste vertegenwoordigers der moderne muziek en als een der eminentste onderzoekers en verzamelaars van folkloris tisch materiaal; men kent hem uit zijn felle, hartstochtelijke „Roemeensche Dansen". Ik heb een strijkkwartet van zijn hand gehoord, dat me met atonale schrijfwijze verzoende en ook een werk uit zijn jonge jaren, een werk voor klavier en orkest, waarin hij de voet sporen van zijn ouderen landgenoot Franz Liszt volgde. Zijn artistieke overtuiging en richting hadden dus een mutatie ondergaan, groot genoeg om belangstelling te wekken. Maar het onderwerp zijner lezing: „Ueber einige Probleme der OostEuropaisehe Volks- liedforschung", leek reeds wegens den titel in hoofdzaak voor daadwerkelijke en aan staande muziekhistorici en musicologen be langrijk. en we werden in die meening ver sterkt, toen de directeur van het Arnst. Con servatorium Sem Dresden, die den spreker met enkele woorden bij het auditorium in leidde, ons zei dat de lezing georganiseerd was door een comité, waarvan o.a. de mu ziekhistorici Prof. Smyers en Dr. Bernet Kempers deel uitmaakten. Inderdaad was het met die lezing wel zoo gesteld als we reden hadden te vermoeden. Ei- kwamen veel muziek-technische en -his torische kwesties ter sprake, die voor den lezerskring van een dagblad weinig begrij pelijk of weinig interessant geacht moeten worden, en die ik dan ook niet uit mijn aan- teekeningen in dit referaat zal overnemen. Maar daarnevens vermeldde Bela Bartok methodes van onderzoek en uitkomsten, die ook bij den leek belangstelling kunnen wek ken. en die ik dus in 't kort wil mededeelen. Laat ik eerst iets zeggen over de uiterlijke verschijning van den vermaarden Hongaar- schen toondichter en folklorist. Den compo nist van de Roemeensche Dansen had ik me voorgesteld forsch van gestalte en druk van gebaar. En ziet. daar kwam een tenger, cor rect heertje, kalm in zijn bewegingen, rustig in den blik zijner oogen, een krans van zil verwitte haren om den smallen schedel, op het podium. Dat was voor mij niet de tempe ramentvolle componist Bela Bartok. maar de geleerde folklorist en musicoloog Professor Bela Bartok. En die zette zich rustig achter een tafel met paperassen en begon te lezen in het Duitsch en stond af en toe op om iets te demonstreeren of uit te leggen of aan den vleugel te lllustreeren om dan weer met re gelmatige passen naar zijn tafeltje te schrij den. Wat Bartok demonstreerde was zeker in teressant. Vooreerst de methode om folklore na te speuren, vast te leggen en te noteeren. Direct een melodie opschrijven, zooals deze gezongen of gespeeld wordt, is onmogelijk, omdat dan allerlei finesses van intonatie, rvthmiek, metriek, figuratie en versiering niet precies genoteerd kunnen worden. Men heeft echter een onschatbaar hulp middel in de gramofoon, die niet alleen het mogelijk maakt melodieën voor altijd op de plaat vast te leggen, maar ook van bijzonder nut is. omdat men, door een plaat langzaam, b.v. met de helft van de opnemingssnelheid af te draaien, de détails aan een nader on derzoek kan onderwerpen. Spreker heeft ons meerdere voorbeelden daarvan gedemonstreerd en ons getoond, dat de muzikale notaties, die op een scherm ge projecteerd werden en die ons eerst raadsel achtig gecompliceerd en verward toesche nen. volkomen in overeenstemming met de analyse der vertraagde weergeving waren. Nauwkeurige metingen hadden in die nota ties geleid tot merkwaardige metrische en rythmische groepeeringen en verdeelingen. We hebben platen van gezongen boerenliede ren en van op een doedelzak gespeelde melo dieën. aile uit landen van Ooostelijk Europa, gehoord en met de notatie kunnen verge lijken. Zulk een methode van onderzoek en ver zameling beteekent een reusachtigen arbeid, wanneer men ze over zoovele landen uit strekt als Bartok reeds gedaan heeft, en kost schatten gelds. Bartok is dan ook nog pas aan 't begin van dit grootsche werk. dat vele medewerkers en zelfstandige onderzoe kers eischt om meer algemeene resultaten op te leveren. Tooh heeft Bartok uit 't vele dat hij al bereikte zeer belangrijke gevolgtrek kingen kunnen maken door vergelijking met de uitkomsten van ethnologlsche en histori sche onderzoekingen. Echter zijn nog vele problemen onopgelost. We hebben met enkele dier problemen ken nis gemaakt, b.v. met het feit. dat een groot aantal Oost-Europeesche melodieën, voorna melijk Hongaarsche. op een vijftonigen (pen- tabonischen) toonladder gebouwd is, evenals de Chineesche muziek. Zijn die dus onder ling verwant of uit elkaar ontstaan, en zoo ja, langs welken weg is dat geschied? Im migratie van vreemde muzikale elementen is al veelvuldig geconstateerd. Een ander probleem is de ouderdom der volksmuziek. Men komt in vele gevallen tot leeftijden van 1000 en meer jaren en die schattingen be rusten op goede gronden. Dit zijn een paar van de meest algemeen- belangrijke kwesties, die prof. Bartok te berde bracht en in 't kort toelichtte. Maar voor ons Nederlanders was zijn peroratie het allerbelangrijkst. Bartok zei, dat hij ook me lodieën uit Bali en Lombok verzameld had en dat er te Batavia een verzameling van 325 opgenomen Indische melodieën aanwezig was. Hoe weinig en onvolledig die is ten aan zien van een bevolking van 60 millioen, ligt voor de hand, En op dit gebied, zei spr., is er voor u, Nederlanders, nog zooveel nuttig en belangrijk werk te doen in uw prachtige koloniën Sem Dresden dankte den spreker voor zijn interessante lozing, maar voegde er aan toe, dat hij gaarne van hem vernomen zou heb ben hoe hij een volksmelodie harmoniseert en varieert. Bela Bartok was terstond bereid om aan dezen wensch tegemoet te komen: 'hij zette zich aan den vleugel en toonde zijn harmóniseeringskunst. die nieuwe toejui chingen ten gevolge had. Bartok's voorbeeld en betoog zal zeker tot meerdere belangstelling in de folklore prik kelen. K. DE JONG. SCHAATSENRIJDEN. IJspret in Haarlem en omgeving. Te Haarlem. Nu de scherpe Noord-Oostenwind eenigszins geluwd is. kan er eindelijk van „ijspret" ge sproken worden. Aleen de hartstochtelijke liefhebbers van schaatsenrijden en dan nog alleen de jeugdigen (zie de afbeelding elders in dit nummer) waagden zich Vrijdag op de ijs vlakte. Maar nu kan men naar hartelust genieten. De banen van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken aan de Kleverlaan zijn heden (ook vanavond) geopend. Het ijs is heel goed. En natuurlijk kan er weer gereden worden op het ijs van de tennisbanen nabij de Ruïne van Brederode en aan den Wagenweg over den Hout. Op deze banen kan tot vanavond elf uur gereden worden. Ook de banen van St. Moritz aan de Amster damsche Vaart zijn tot hedenavond elf uur toegankelijk. Het ijs is in een uitstekenden toestand. Te Spaarndam. Hedenmiddag twee uur zouden de groote banen van de IJsclub „Nova Zembla" te Spaarndam eveneens geopend worden en ver moedelijk zijn ze ook vanavond open. Het ijs is goed. Er zijn eenige wakken, die behoorlijk afgezet zijn. Te Heemstede. De banen van de IJsvereeniging „De Volhar ding" te Heemstede zijn heden den geheelen dag geopend; thans ook voor niet-leden. Ook kan gereden worden op de tennisbanen in Groenendaal. Tc Overveen. Ook de tennisbanen van ..Wimbledon" te Overveen zijn nu ondergespoten, zoodat ook deze voor het schaatsenrijden in gereedheid zijn gebracht. Tot vanavond laat toe kan men terecht. Te Bennébroek. Door de aanhoudende vorst is de baan van de Ijsbaan „Vooruit" te Bennebroek met een dikke ijslaag bedekt. De baan, die in uitsteken de conditie verkeert werd gisterenmiddag voor de schooljongens opengesteld: des avonds 7 uur konden de volwassen leden hun hart aan de diverse ijsbaangeneugten ophalen. Het ligt in de bedoeling van het bestuur, om bij blijvende vorst, de baan heden ook voor niet-leden te openen. Reeds gisterenavond waren tientallen schaats liefhebbers gekomen om. na eerst even de „zaak" aangekeken te hebben, de gladde ijzers aan te binden en hun moed al of niet met succes zagen bekroond. Te Hillegom. Vrijdagmiddag werd de ijsbaan van „Hille gom Vooruit" geopend. Het ijs is goed. De sner pende wind maakte een verblijf echter verre van aanlokkelijk, zoodat slechts twee personen de koude trotseerden. Naar wij vernemen is het ijs in de vaar- slooten nog erg onbetrouwbaar. Men zij dus voorzichtig. Te Haarlemmermeer. De in vrij goede conditie verkeerende, langs den Kruisweg nabij den geniedijk te Hoofd dorp gelegen ijsbaan werd Vrijdagmiddag opengesteld. Hoewel de koude, sterke Oosten wind er velen nog van weerhield om de ijssport te gaan beoefenen, was het aantal schaatsen rijders. dat zich op deze baan bewoog, toch niet onbevredigend. Ook van de opengestelde ijsbaan te Zwanen burg nabij Halfweg, die eveneens goed berijd baar is. werd reeds een druk gebruik gemaakt. Aan de verlichting van beide banen zal de noodige zorg worden besteed. Het ijs is overigens in Haarlemmermeer, over 't algemeen genomen, hoogst onbetrouw baar, omdat zich in de verschillende vaarten en tochten op vele plaatsen groote wakken vertoonen. Te Zandvoort. De Ijsbaan Vijverplan te Zandvoort is Zon dag des morgens en des middags geopend. Cricket in Australië De vierde testmatch. ADELAÏDE. 30 Januari. De tweede dag van de vierde testmatch is evenals de eerste een zeer goede voor Enge land geweest. De eerste innings van Australië sloot op 288. O' Reilly, Mc. Cormick en Fleet wood Smith waren niet in staat, Chipperfield den noodigen steun te verleenen. Chipperfield scoorde een voortreffelijke 57 not out. Brad- man heeft het winnen van den toss niet uit kunnen buiten, door op een ideaal wicket on der de 300 runs te blijven. K. Farnes heeft voor Engeland prachtig werk met den bal ge daan; zijn 1ste over na de lunchpauze op den eersten dag beteekende een keerpunt in de Australische innings ten gunste van Engeland. Wyatt voelde zich niet fit; tot verrassing van de meer dan 50.000 toeschouwers opende Engeland met Barnett en Verity op Mc. Cor mick en Mc. Cabe. De instructies van captain Allen, om niets te wagen, werden nauwkeurig opgevolgd. Verity gaf na 45 minuten spelen zijn eerste hit. In 100 minuten gingen de 50 eerst op. Het „stone-wallen" werd onderbro ken door een formidabele 6 van Barnett op Fleetwood Smith. Eerst op 53 viel Verity's wicket voor een waardevolle 19. Het beeld ver anderde geheel, toen Hammond en Barnett samen kwamen. Het spel werd levendig; de fielders kwamen meer in actie. Hammond speelde onzeker, gaf op 3 een kans aan Chip perfield, doch tot de theepauze bleef het Gloucesterpaar samen. In de eerste over van O' Reilly na de her vatting gingen de 100 op. doch onmiddellijk daarna werd Hammond op short fine leg voor slechts 20 door Mc. Cormick gevangen. Barnett speelde een prachtige innings; met steun van Leyland werd de positie van Engeland belang rijk versterkt. Op het eind van den tweeden dag heeft En geland nog een achterstand van 112 runs met 8 wickets in handen. Barnett 92 en Leyland 35 not out. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht, U in kennis te stellen van het overlijden van mijn innig geliefden Man en dei- kinderen zorgzamen Va der, den Heer Dirk Loenen Door een noodlottig ongeluk werd dit leven afgesneden op den jeug digen leeftijd van 33 jaar. Namens de Familie: Wed. LOENEN-BLONK Haarlem, 29 Jan. 1937 Ged. Oude Gracht 130 Door uitstedigheid kun nen in Haarlem geen be zoeken worden afgewacht De teraardebestelling zal olaats hebben te Zegveld nabij Woerden op Dins dag 2 Februari, des na middags te 2 uur. TIJDELIJK STOOMEN - VERVEN Dus tijdelijk Tarief A Volledig Chemisch Reinigen. HEERENCOSTUUM 1.75 JAPON 1.50 MANTEL 2.20 DEMI 1.80 MOLL RIJWIELENf 17.80 bij THEO ROZENBEEK SCHAGCHELSTRAAT 6 I SPRAAKLERAAR Diploma der Ver. v. Log. en Phoniatrie Stotteren, neusspraak, lispelen, vertraagde spraakontwikkeling; stemstoornissen; liplezen voor slechthorenden Heemstede Sportparklaan 11 Tel. 28742 Frans - Duits - Engels Conv. en Berlitz Meth. d. Dame. Tevens Speciale opl. voor verbl. in 't buitenl. in eenige maanden Privaatles 4.50 p.m., 2 p. 3.- Br. Mej. N. GROOTENBOER Riviervischmarkt 11 rd Mercurius- en Praktijkdipl. Grondige opleiding, privaatles 6 p. m„ voor 2 personen 4 p. m. p. p. Dag- en avondlessen N. J. Th. SCHMIDT leer. M.O. Boekh., Accountant Willielminalnnn 4 Hrl. Tel. 14500 Ter griffie der Rechtbank te Haarlem, is heden gedeponeerd de eenige uitdeelingslijst in het faillissement van de N.V. Vis- scherij Maatschappij „Hilligje", tc IJmuiden, welke lijst aldaar gedurende 10 dagen ter koste- looze inzage ligt van de schuld- eischers. De curator: Mr. A. BRUCH, Kruisweg 63. Haarlem Kleverparkweg 80 OPLEIDING PRAKTIJK EXAMENS Fransch - Duitsch - Engelsch en Zweedsch. Conversatieles en bijwerken van leerlingen Telefoon 16107 Hebt gij als particulier Iets te vragen of aan te bieden. Een GROENTJE in HAAR LEM'S DAGBLAD is het best* middel. Wij verkoopen de merken 0 POLAR schaatsen 0 NOOITGEDAGT schaatsen 0 CHRISTIANIA 0 ALFR. JOHNSON in hockey- en renmodellen. RUIME SORTEERING VOOR ELKE BEURS. van 1854 Electr. Schaatsenslijperij OUDE GRACHT 30 Telef 1.0.3.5.2

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 3