EM'sc7CA° :ï^nËïT Bemanning „Jonge Jacobus" verdronken? Evenredig kiesstelsel besproken. Waddeneilanden krijgen post. ZATERDAG 30 JANUARI 1937 HAARLE M'S DAGBLAD 3 TWEEDE KAMER Kleine partijen verzetten zich alle. Regeering wenscht meer ruimte van beweging. DEN HAAG Vrijdag. De beraadslagingen der Tweede Kamer over de grondwetsherziening waren heden geheel gewijd aan de voorstellen in zake de aanvul ling' van het kiesrecht. Alle vertegenwoordigers der kleine partijen, voor zoover aanwezig, heb ben het woord gevoerd om te betoogen, dat zij de voorgenomen herziening van het kiesrecht beschouwen als een aantasting van de even redige vertegenwoordiging en een poging om de klein'e partijen voortaan buiten het parle ment te houden. De heer Lingbeek (Staatk. Herv.) ver klaarde dat in tegenstelling tot de gebruike lijke bewering in het parlement een zeer gunstige invloed werd uitgeoefend door de kleine partijen, die thans onder de dictatuur der groote partijen zullen worden gesteld. Men spreekt van evenredig kiesstelsel, zoo zeide de heer Lingbeek, maar dan is het niet wiskundig evenredig, of niet heelemaal even redig, in de grondwet het woord evenredig te laten staan, maar er iets achter te voegen waardoor de wetgever het weer niet even redig kan maken. Dat gebeurt hier en kan niet door den beugel. Hier krijgt men niet een dictatuur, zooals er elders nog bestaat, maar een kaste die overheerscht over een andere kaste die onderdrukt wordt. De heer De Visser (comm.) was van mee ning dat de groote partijen door dit voorstel de oppositioneele stroomingen in eigen geestesrichting uit het parlement wilden weren. De heer Van Houten (chr. dem.) laakte het voorgestelde als een belangenpolitiek in den slechtsteii zin des woords. Bij de kiezers der kleine partijen zal een ge voel van onrecht worden gewekt, dat zich op den duur zal wreken. Vele kiezers zullen het thans voorgestelde in strijd met de democra tie en de waardigheid van het parlement ach ten. Temeer omdat dikwijls de kleine partijen de rol vervullen van het geweten der natie. Spr. vreest dat hier een weg geopend wordt, die leiden zal naar machtsmisbruik en naar herstel van de heillooze coalitiepolitiek. De heer Coops (lib.) merkt op, dat, als er geen coalitie is, dit niet aan de kleine par tijen ligt, doch aan hun gebrek aan onder linge homogeniteit. Het zou een arm parle ment zijn, als de kleine partijen er uit zouden verdwijnen. Ook worden er dikwijls door de kleine partijen dingen gezegd, die anderen niet zouden kunnen zeggen. Vergeet b.v de Soc. Dem. Arbeiders Partij, dat ze ook eenmaai met één, later drie enz. vertegenwoordigers in de Kamer zat? Steeds komen er nieuwe denk beelden en ma-g men die in het parlement smoren? Deze neo-evenredigheid is geen even redigheid. De heer Vliegen (s.-d a.p.) zeide, dat men in geen enkel land zoover is gegaan met de evenredigheid als hier. Dit blijkt het ge vaar van verbrokkeling in te houden. Om daarin verandering te brengen is eigenlijk geen grondwetsherziening noodig. Dat kleine partijen ook zonder evenredige vertegenwoor diging groot kunnen worden, heeft de S. D. A. P. bewezen. Wat de Kamer betreft, deze behoeft een effectieve meerderheid om haar werk te kunnen doen. Als het er om ging de kleine partijen uit te sluiten, zou spr. er niet aan meedoen. De heer Van den Heuvel (a.-r.) zeide, dat het de bedoeling is de evenredigheid dichter te benaderen, niet om de kleine par tijen weg te werken. Het gaat ook eerder om een zuiver kiesrecht dan om een evenredig heidsstelsel. Het is geenszins onredelijk, aan de evenredigheid grenzen te stellen. Thans wordt de versnippering sterk bevorderd Te recht heeft de heer Vliegen er op gewezen dat nergens :t evenredige kiesrecht zoo wordt toegepast als hier te lande. De fouten liggen niet inv het stelsel zelf, doch in de uitwerking. We moeten los komen van de bijna devote vereering van het getal. Bij de indeeling der kieskringen komen de organische gedachten meer tot haar recht. De taak van de volksvertegenwoordiging be hoort zoo doelmatig mogelijk te worden ge maakt. Ook moet tegengegaan worden dat de politieke strijd steeds meer wordt een strijd op onderdeelen. Dit wetsvoorstel zal. goed gebruikt, een zegen voor ons volk blijken te zijn. De heer Westerman (ex.-na-t.-herst.) constateerde dat we hier met de simpele macht te doen hebben. Er is een sluwe me thode bedacht om tegen de kleine partijen op te treden. Spr. protesteerde tegen de bedoeling en den geest van dit wetsvoorstel. Men is bezig ons staatsgebouw te onder mijnen. Men heeft evenredigheid of men heeft haar niet. Daartusschen bestaat er niets. Men zou trouwens anders ook maar van de eene onrechtvaardigheid in de an dere vervallen. Wanneer het parlementaire stelsel niet naar volle bevrediging functio neert. ligt dit niet in de eerste plaats aan fouten in dg evenredigheid. De heer J o e k e s (v.-d.) zag in het wets voorstel alleen de bedoeling om het even redigheidsstelsel te corrigeeren, niet om een aanval te ondernemen op de kleine partijen. Het is noodig in de Grondwet te omschrijven dat een kleine afwijking van de volstrekte evenredigheid mogelijk is. De houding van den heer Coops heeft spr. verwonderd. Dat het rechtsgevoel zou worden aangetast, zoo als de heer Westerman deed uitkomen, is volgens spr. wel in hooge mate verrassend. De heer Arts (k.d.p.) constateerde een streven in bepaalde kringen om iemand, die geen lid is van de R-K. Staatspartij, uit de vakorganisaties te weren. Hetzelfde ge beurt hier met dit voorstel, dat er op gericht is hetzelfde onrecht te doen toepassen, maar nu om de kleine partijen uit het parlement te weren. Spr. hoopte, dat 't rechtvaardigheids gevoel in deze Kamer zou spreken. De heer Van Dis (staatk. ger.t herinner de aan het verzet van zijn partij tegen het gelukkig verworpen wetsontwerp van den Minister van Binnenlandsche Zaken om ten minste drie zetels te eischen voor vertegen woordiging eener partij in de Kamer. Thans wordt er naar zijn meening wederom de grofste willekeur voorbereid. Wederom wordt getracht de kleine partijen in de Kamer on mogelijk te maken. Het wetsvoorstel is in wezen revolutionnair. Dit geldt alleen al voor den eisch van het stellen eener waar borgsom. De kleine partijen zullen komen onder dictatuur der groote partijen. Tegenover den heer Van den Heuvel stelde spr. als zijn meening. dat. het juist de groote partijen zijn, die aan kiezers wat -oorspie gelen.. De Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. De Wilde, die hierna aan het woord kwam ter verdediging van het wetsontwerp, verklaarde in de redevoeringen niet vol doende te hebben hooren uitkomen, dat het gaat om een zoo goed mogelijk parlement. Spr. zal niet ingaan op allerlei beschuldigin gen aan het adres der regeering met. betrek king tot de kleine partijen Het districten stelsel heeft ook zijn schaduwzijden: de stemmen in verschillende deelen des lands komen ook nu niet voldoende tot haar recht. Spr. is eerder geneigd om wat klein is te be schermen dan om het te onderdrukken. Ook bij de groote partijen ziet spr. niet het stre ven om de kleine te verdringen. Het kan ech ter plicht zijn tegen al te ver gaande ver splintering in te gaan. Daarom willen we nu evenredige vertegenwoordiging, doch binnen door de wet te stellen grenzen. Het moet mogelijk zijn in het stelsel iets te ver anderen. zonder de evenredigheid aan te tasten. Spr. verwees naar tal van andere landen, die ook evenredigheid hebben, doch lang niet zoo ver gaan als wij. Daarom ook de wensch van de regeering om meer „arm slag" te hebben. De bedoeling is alleen, dat de regeering weer ruimte van beweging krij- ge. Spr. kwam op tegen de bewering, dat de regeering op slinkschen weg iets anders zou willen binnenhalen. Verschillende vooraan staande figuren zijn trouwens overtuigd, dat de grootste invloed van opkomende, kleine partijen niet ligt in het parlement. Aller minst hebben we hier te doen met een eer sten stap om te komen tot afschaffing van het evenredig kiesstelsel. Juist om allen ver- keerden schijn te vermijden, aldus eindigde Mr. De Wilde zijn verdedigingsrede, beperkt de regeering zich tot dit voorstel. De eindstemming over dit wetsontwerp wordt gehouden op nader te bepalen dag. De vergadering werd te 5 uur verdaagd tot Dinsdag één uur. Laschapparaat uit elkaar gesprongen. Man op slag gedood Toen de dertigjarige M. van G. te Lithoyen Vrijdagavond bezig was zijn laschapparaat tegen de vorst af te dekken, vloog dit appa raat door nog niet opgehelderde oorzaak met een geweldigen slag uiteen. Van G. werd te gen den grond geslagen en liep door de in het rond vliegende brokken zoo ernstige ver wondingen op o.m. een schedelbreuk dat hij vrijwel op slag dood was. De nieuwe Staatkundige structuur. Lezing door den heer E. A. Sleeswijk. HAARLEM Vrijdag. Voor de VereenLging Studie van den Staat sprak gisteravond in het Gebouw Sociëteit Vereeniging de heêr E. A. Sleeswijk over het onder werp „De nieuwe staatkundige struc tuur." De voorzitter der vereeniging Ir. B. Wi- gersma, opende deze vergadering met een kort woord waarin hij den heer Sleeswijk bedankte voor zijn bereidwilligheid om in plaats van Dr. Hessing te spreken. Hierna nam de heer E. A. Sleeswijk het woord. Spr. schetste ons allereerst de wijze waar op de Staat zich aan ons openbaart. De we tenschap is in deze te kort geschoten. De Staatswetenschap is tot abstracte rechtswe tenschap geworden, gebaseerd op het stelsel van „lasser aller" dat oorspronkelijk door Adam Smith uitsluitend economisch be doeld was, doch later ook op het staatkun dige leven werd overgebracht. Langzamer hand komt het gevoel naar boven, want, meer dan een gevoel is het niet, dat de Staat toch nog wel iets anders is als een zuivere „rechts- vereeniging" (Thorbecke). Men plakt er nu een sociale zijde aan vast. (Rehms in 1907 en Menzel in 1916). Vervolgens gaf spr. de vol gende definitie van wat den staat dan wel is. Deze is de doorloopende zelfordening der samenleving van een veelheid van menschen tot een zedelijke eenheid. Hierna ontwikkelde spreker het overheids begrip. De overheid heeft het recht en den plicht den algemeenen wil te handhaven.Dit is echter niet de „volonté général" van Rous seau waaruit de dictatuur van de helft plus een volgt. Deze algemeene wil werd door spr. echter gezien als proces gepersonifieerd in de overheid, die slechts indirecte maatrege len mag toepassen als handhaver van het recht en pas bij overtreding tot directe maat regelen mag overgaan. De tweede grondgedachte van de door spr. ontwikkelde organische structuur is concen tratie van verantwoordelijkheid en macht. De volksvertegenwoordiging heeft heden ten dage nog- wel reden van bestaan, haar moet niet echter de macht worden gegeven om mede te regeeren, haar bevoegdheid moet uitsluitend adviseerend en controleerend zijn. Zij moet worden samengesteld door de leden van de ontworpen economische. Indische en andere raden. Vrijheid van drukpers werd door spr nood zakelijk geacht, er moet echter een verbod zijn van publicatie van al wat in strijd is met het landsbelang. Wat betreft de buitenlandsche politiek, achtte spr. een herziening van het verdrag van Versailles noodzakelijk en te komen tot een internationaal westersch Dlan t.ot be- heersching van de conjunctuur. Spreker beëindigde zijn interessante voor dracht met er op te wijze*- dat het staat kundig leven en de hiervoor passende struc tuur zich zijns inziens in deze richting zal moeten ontwikkelen. Alleen dan kunnen we uit de huidige impasse geraken. Na de pauze wa$ cv teleger.hcid vragen •tellen. (Adv. Ingez. Med.) Berichten van redding niet bevestigd. „De Jonge Jacobus". Omtrent het lot van de bemanning van de „Jonge Jacobus", welk schip in de nabijheid van de Berlengas-eilanden is vergaan, heeft men nog geen zekerheid. De eerste berichten, dat de opvarenden door de „Achilles" van de K. N. S. M. aan boord zouden zijn genomen, blijken helaas niet juist te zijn geweest. Volgens bij de Koninklijke Neder- landsche Stoomboot Maatschappij ingekomen bericht, is de „Achilles" te Lissabon aangekomen. De kapitein heeft telegrafisch aan de maat schappij medegedeeld, dat op 27 dezer een der opvarenden, de 27-jarige Cornelis Kuyt, uit Katwijk aan Zee, overboord geslagen en verdronken is. In het telegram aan de maatschappij wordt niet gerept van het aan boord nemen van de bemanning van de „Jonge Jacobus". Op grond hiervan vreest men, dat de geheele bemanning van de „Jonge Jacobus" om het leven is gekomen. Ook bij de reederij, de Middellandsche Zeevaart Compagnie, directie Wambersie Zn., te Rotterdam, houdt men het, in verband met het uitblijven van berichten, voor waarschijnlijk, dat geen der opvarenden meer in leven is. Het laatste te Lissabon opgevangen draadlooze bericht van de „Jonge Jacobus" luidt „Wij verlaten het schip in de booten. Wanneer wij niet veilig land bereiken, zeg dan aan onze gezinnen, dat onze laatste gedachten bij hen waren." Op het oogenblik waarop dit draadlooze bericht verzonden werd, bevond de „Jonge Jacobus" zich op een afstand van vijf mijlen van de Berlengas-eilanden, waar men met het afvuren van signalen, met toortsen, fakkels en andere lichtseinen, den geheelen nacht met inspanning van alle krachten bezig is geweest met het afzoeken van de kust. Al het zoeken bleef echter vergeefsch. De bemanning van de „Jonge Jacobus" bestond uit 23 leden, waarvan tien Nederlanders. De buitenlanders waren grootendeels Spanjaarden. De Nederlandsche opvarenden van de „Jonge Jacobus" waren Sj. Jager, uit Rotterdam, kapitein; P. van der Woude, te Rotterdam, eerste stuurman; A. van Vuuren, te Rotterdam, tweede stuurman; M. van Beelen, te Rotterdam, derde stuurman; A. J. de Cocq, te Schiedam, eerste machinist; Jac. Faber, te Rotterdam, tweede machinist; F. J. Theuns, te Hillegersberg; J. H. Putting, te Rotterdam, stuurmansleerling; M. van der Thoorn, te Vlaardingen, kok; J. Bruyn, te Rotter dam, bediende. Inbraak in een postkantoor. Dader op heeterdaad betrapt. Den laatsten tijd zijn in bijkantoren van de posterijen in de Residentie verschillende dief stallen gepleegd, waarbij groote hoeveelheden postzegels werden gestolen. Gisterennacht is een man gesnapt, die bezig was door middel van het verbreken van een ruit van het post kantoor aan de Charlotte de Bourbonstraat binnen te dringen. Men meent nu den bedrij ver van meer postzegeldiefstallen in handen te hebben. Wielrijdster op slag gedood. Tegenligger doofde zijn lichten niet. Vrijdagavond reed op den Oostzanerdijk nabij de grens der gemeente Zaandam, op Amsterdamsch grondgebied een 19-jarig meisje uit Tuindorp Oostzaan, toen zij werd ingehaald door een uit de richting Zaandam komende personenauto. Uit de richting Amsterdam" naderde een vrachtauto, waar van de bestuurder zijn groote lichten niet voor zijn tegenligger doofde, zoodat deze werd verblind. De chauffeur van de personen auto gaf dit door knipperen met zijn lampen aan den man op de vrachtauto te kennen. Toen deze op zijn stadslampen had overge schakeld. zag de bestuurder der personen auto plotseling de wielrijdster voor zijn wa gen. Onmiddellijk remde hij sterk, doch het was reeds te laat Het rijwiel werd gegrepen en de berijdster smakte naast de4"auto tegen den weg. Toen geneeskundige hulp kwam bleek het n eis je reeds te zijn overleden. De vrachtauto is doorgereden; het nummer van den wagen is niet bekend geworden. Herberekening Indische pensioenen. Niemand zal verder achteruitgaan. In de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp tot herbereke ning der Indische pensioenen heeft minister Colijn dit wetsontwerp zoo danig gewijzigd, dat met behoud van het voor de oude en nieuwe pensioe nen voordeelige systeem van herbereke ning, niemand meer in pensioen zal achteruitgaan dan volgens de thans geldende kortingswet. Voorts is de werkingsduur der wet teruggebracht tot 1 Januari 1940 ter wijl voor oogen moet worden gehou den, dat, wat er na dien datum ten aanzien van de herberekening ook moge geschieden, aan de verhooging. met name van de militaire pensioe nen van vóór 1920, een blijvend ka rakter niet kan worden ontzegd. De oorspronkelijk geraamde bespa ring van f 7.3 millioen zal hierdoor worden teruggebracht tot ongeveer 4 millioen NIEUWE DIRECTEUR DER STAATSLOTERIJ BENOEMD Jhr. J. P. A. de Jonge van Zwïjnsbergen te Soestdijk is benoemd tot directeur van de Staatsloterij. Door vliegtuig uit isolement bevrijd. Heden weer een vlucht. Vrijdagmorgen vertrok het Fokkertoestel P.H.-A.E.B., een F 7A met een accomodatie van acht passagiers, van Schiphol met den heer Von Weyrother, een der gezagvoerders der K. L. M. op de AmsterdamBatavia- route, in de stuurhut Verder bevonden zich nog vijf personen aan boord, benevens 170 K.G. post. Voorts een kist gist en een koffer levensmiddelen. Eerst vloog men naar Eelde De hall van het stationsgebouw daar was vol met postzakken en kisten. Ruim 500 kilo was verzameld, 306 K.G. voor Ameland en 219 voor Schiermonnikoog. Bovendien was 106 K.G. vracht verpakt waaronder twee groote kisten met Hongaar- sche hazen, twaalf in getal, springlevend en onbewust van de reis, welke de dieren te wachten stond. Het gewicht aan post en vracht was zoo hoog, dat twee vluchten noodig bleken om alles te vervoeren. Zoodoende konden dan ook met de eerste vlucht geen passagiers medegenomen worden, om half twee rolde de Fokker over het gevroren veld en korten tijd later steeg Von Weyrother weer op. De in het Stationsgebouw achtgebleven rei zigers en journalisten luisterden bij de radio naar de berichten van den marconist aan boord van het vliegtuig. Om twee uur werd geseind, dat de antenne ingehaald moest wor den voor de landing op het Amelandsche strand. Tien minuten later was de post en vracht uitgeladen en ging de reis verder naar Schier monnikoog, waar het toestel om even drie uur landde. Half vier keerde het toestel op het vliegveld Eelde terug. Hedenmorgen zou het ten twee de male opstijgen met de achtergebleven post. Het door de vorst hard geworden strand bleek zeer geschikt te zijn voor het landen van kleine vliegtuigen van het type Fokker F 7 A. Bij den Amelandschen vuurtoren was het strand over een lengte van enkele honder den meters zoo goed bruikbaar, dat het vlieg tuig voor den start niet behoefde te draaien, doch onmiddellijk uit de landing door kon vliegen. Het strand was met vlaggen afgezet om het den vlieger gemakkelijk te maken bij zijn oriëntatie. Ook Schiermonnikoog leverde geen moei lijkheden voor de vlucht op. Van Ameland werden drie. van Schiermonnikoog vijf pas sagiers op den terugreis medegenomen naar Eelde. Deze luchtreizigers moesten zich met met een plaatsje op den bodem van de Fok kermachine tevreden stellen, daar alle stoe len uit het vliegtuig genomen waren om plaatsruimte voor de groote hoeveelheid vracht te winnen. Prinselijk paar naar Zakopane. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn naar Zakopane vertrokken. Na een kort verblijf aldaar zullen zij zich naar Krakau begeven. De Poolsche minister van Arbeid en Sociale Zaken Koscialkowski, heeft het Prinselijk paar te Krynica een particulier bezoek gebracht. Het verblijf der Koningin te Zeil am See. Geen ontmoeting met het vorstelijk echtpaar? Naar men het A. N. P. meldt zijn de berich ten omtrent de ontmoeting van de Koningin met het Prinselijk echtpaar te Zeil am See uit de lucht gegrepen. De details van het reis plan zijn nog niet vastgesteld, terwijl ook het verblijf van H. M. in geenerlei verband staat met de te Zeil am See te houden sportfeesten. H. M. hoopt in Zeil am See dezelfde rust te zullen vinden, welke zij in Igls heeft genoten. INBRAAK IN EEN BONTOPSLAGPLAATS Donderdagavond is ingebroken in de op slagplaats van het expeditiebedrijf „Expresse" gevestigd in de perceelen Driehoekjes 2 en 2a te 's-Gravenhage. Daar hebben zij twee kof fers en een doos met bont ter waarde van meer dan 1000 buit gemaakt. Kleine boerenbedrijven krijgen steun. Gemiddeld 35.per bedrijf. In afwachting van de resultaten van de proeven onder leiding van het de partement van Sociale Zaken inzake de tewerkstelling van kleine boeren op het eigen bedrijf daar, waar zoo genaamde „zichtbare" werkobjecten aanwezig zijn, heeft de minister van Landbouw en Visscherij besloten een directen financieelen steun aan de kleine boeren te verleenen. Voor dezen steun komen alleen die kleine boeren in aanmerking, wier hoofdberoep in den landbouw ligt, met dien verstande: a. dat de bedrijfsgrootte niet kleiner is dan 1 H.A. en niet grooter dan 4.99 h.a.; b. dat zij niet aangeslagen zijn in de rijks- inkomstenbelasting, gemeentefondsbelasting of vermogensbelasting. Bij de verdeeling van het door den minister van Landbouw en Visscherij beschikbaar ge stelde bedrag zal onderscheid gemaakt worden naar gelang de bedrijfsgrootte van 1 tot en met 2.99 of van 3 tot en met 4.99 h.a. is. Aan hen. die een bedrijf exploiteeren van 1 tot en met 2.99 h.a., zal een grooter steunbedrag worden uitgekeerd dan aan hen. die een be drijf exploiteeren van 3 tot en met 4.99 h.a. Ofschoon op het oogenblik niet precies kan worden medegedeeld, hoe groot de uitkeering voor iedere groep zal zijn. kan worden aan genomen, dat voor beide groepen same' ie gemiddelde uitkeering zal schommelen om de f 35.— per bedrijf. Spoedig zullen de noodige formulieren voor ie belanghebbenden ter beschikking worden steld, waarop de aangifte zal kunnen plaats hebben

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5