NAAR HET Uit het Buitenland PUROL Buitenlandsch overzicht Thijs Ijs en de drie daden van Slechtbedeeld Spanje een beslissende factor in de Middellandsche Zee. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT 13 doodvonnissen ZATERDAG 30 JANUARI 1937 H AA RLE M'S DAGBLAD Japan Generaal Hayashi kabinets formateur. De keizer heeft thans generaal Senjuro Hayashi, oud-minister van oorlog, belast met de vorming van een nieuw kabinet. Generaal Hayishï. staat bekend om zijn gematigde opvattingen, zoodat men van meening is, dat hij geen ernstige hinderpa len zal ontmoeten. Het leger zal hem volgens Havas waarschijnlijk vertrouwen schenken, aangezien hij zeer populair is in de militaire kringen doordat hij in 1931 als comman dant van het Koreaansche leger zijn troepen naar Mandsjoerije zond, zonder machtiging der Japanscne regeering. Incidenten bij de Kamer debatten. Bij de hervatting van de Kamerzitting nam minister-president Blum, in de regeeringsbank plaats naast de minister van landverdediging, luchtvaart en marine. De Kérillis zeide, dat hij een document zou vertoonen, waaruit blijkt dat een Dewoitine-vliegtuig aan Barcelona is geleverd op 19 Devember. Het betreft volgens hem een brief van een Fransch vliegtuig bestuurder, die verklaard heeft, het vliegtuig te Barcelona te hebben zien landen. De Kéril lis zeide, dat de Spaansche miltaire attaché hem had medegedeeld te kunnen bewijzen dat de Fransche regeering vliegtuigen naar Spanje heeft gezonden. De attaché had gezegd, die bewijzen te zul len toonen bij den Duitschen attaché. Na deze mededeeling riep men aan de linkerzijde „Dat is een schande". De minister van luchtvaart verklaarde, dat de desbetreffende vliegtuigen Frankrijk nooit verlaten hadden. Béranger, die voor de luchtvaartcommissie een onderzoek heeft ingesteld, zeide, dat er sprake was van een ander Dewoitine vliegtuig, geen militair toestel, dat naar het buitenland verkocht kon worden, De Kérilles handhaafde zijn meening, Het incident werd vervolgens gesloten, waarna de, vergadering werd opgeheven. Generaal Hayashi kabinetsformateur in Japan. Kans van slagen groot geacht. De zitting van den Duitschen Rijksdag. ger op wordt het ruiger en magere denneboo- men zenden groote zware wortelen uit om voldoende levenskracht te vinden. De wolken ■komen lager en lager. Het wordt angstig stil en plotseling loop ik met het hoofd in een wol- kenmist, die koel en mysterieus aanvoelt. Een vaag geluid van heldere tinkelende belletjes dringt er doorheen, alsof engelenscharen na bij zijn. En als de mistigheid afdrijft en op trekt tusschen twee heuveltoppen, is er een kudde schapen, die langs de helling graast en een eenzame verweerde schaapherder, dié te gen zijn hond loopt te praten. In de stilte komt de klank van druppend water, dat van rots tot rots naar beneden valt- en langzaam een stroompje vormt, dat de velden in de val lei beneden voedt Een vrouw komt voorbij met een krakend wagentje, dat een muil ezeltje langs de zigzagpaden trekt en dat over laden is met witte margrieten. Dan na een laatste hardnekkige poging, voordat de dag voorbij is, breekt de zon door de wolken heen en speelt een straal over de goüden margrieten-harten. Het dorp beneden wordt levend met kleur, de zee wordt blauwer dan blauw en zoo verleidelijk, dat ik haastig naar huis loop om een badpak te halen en aan een plotselinge opwelling om in dat blauwe water te zwemmen te voldoen. Ik ben net op tijd om Margot te ontmoeten, die de wasch komt brengen. Ze draagt een frambozen roode omslagdoek en ze telt de lakens en slopen, die schitteren van witheid en feilloos zijn opge vouwen. Nog haastiger wil ik nu m'n belofte ver-vullen en zwemmen in dit zomerblauw. Maar in m'n vervoering vergeet ik niet bad pak en handdoek in een mantel weg te vou wen, zoodat ik ongemerkt door het dorp het strand kan bereiken. Want ik ben doodsbe nauwd, dat men me voor zeer SDartaansch zal verslijten en dat, besluit ik, móet ten streng ste worden vermeden. En het was koud. Maar o, zoo voortreffelijk om daarna met 'n beter begrip van t blauwe doorzichtige water langs het strand te loopen met de zon op je rug. Koesterend en vrien delijk. VR. S. Frankrijk Een Kerstdag in Frankrijk. De zee ligt heel stil en is grijs-blauw met hier en daar glimmende lichtplekken. Het is zóó kalm, dat zelfs de beweeglijke dunne blaa-d jes van de eucalyptus roerloos hangen. La- vandou ligt te droomen in een grijs waas, dat de zon verborgen houdt. De geur van mimosa is intens en drijft overal door de lucht: spoe dig zullen de enkele vroeg bloeiende boomen gevolgd worden door een overvloed van licht gele geurigheid, in de rommelige erven in het dorp, langs de paden en op de heuvel-hellin gen. De hamerslagen in de smidse, waar zoo wel ploegijzers als ankers worden bewerkt Lavandou leeft van de zee en van de heuvelen beide klinken forscher en dragen verder in deze stille atmosfeer. De visschersbooten lig gen vlak en doodstil langs de pier; de gekleur de verflijn langs de boeg staat strak weerspie geld in het rimpellooze water. Daaronder, open voor het oog, ligt de bodem in smaragdgroe ne en diep-azure vlekken, waar hier en daar kleine helroode zeesterren leven. Aan de op pervlakte drijft, wit, een enkele doode visch, die bij de vangst is achtergebleven en bij het schoonspoelen der dekken over boord is ge raakt. De dorpshonden spelen in het losse, droge zeewier, dat in een hoek van de haven in dichte lagen is aangespoeld. Alles wasemt een zomer-belofte op dezen laten December dag, onder een bedekten hemel, die wel het licht, maar niet de warmte van de zon schijnt tegen te houden. Trippende duiven mak-en el kaar het hof op een mossig pannendak. Man den met oranje, paarse en witte bloemen staan tusschen de glimmende dadels en de frissche preien op de groentemarkt. Het klink-klonk van de elkaar rakende metalen ballen, waar mee de visschersjongens aan de haven een onafgebroken spel spelen, dat al hun levens ernst schijnt te vragen, maakt een vroolijk geluid. Het uitgaan van de school is vandaag bege leid door een uitbundig geloei en het kermis- lawaai.van piepers en fluitjes; het is Kerstmis en Keïst-presenten zijn uitgereikt. Kleine jongens in zwarte school-overalls dragen kin dergeweren over den schouder, zooals ze dat hun vader op de jacht zien doen. Ze verdeelen zich in groepen op het strand en gaan tot den veldslag over en tusschen hen in loopt een kameraadje, dat een heele timmermans-uit rusting vastgehecht op een groot vel 'karton met zich draagt. Hij bekijkt de geweren na denkend, laat dan een liefkoozend oog over zijn hamers en nijptangen gaan. Hij heeft zijn timmergereedschappen liever, maar toch benijdt hij hen hun hartstochtelijk spel en na een korte aarzeling betreedt hij het strijdperk en draagt zijn karton a-ls een schild. Een marktkoopvrouw schudt het hoofd, over dit weinig Kerst-achtige spel. De meisjes hebben poppen en handwerkjes of kleurpotlooden. Ze staan bij elkaar en vergelijken. Een jongen trekt een komisch roodgekleurd hijschkraan- tje aan een touwtje voort, waarmee hij zich nu al verveelt, omdat het niets anders wil doen dan aan een touwtje voortgetrokken worden. Hij kijkt rond naar wat de anderen hebben en een klein bleekneusje, dat een verschhouten kr.uiwagentje met zand vollaadt en weer leegt, siopt even en is een oogenblik in beslag ge nomen door 't hijsehkraantje, dat de eigenaar tartend aan hem voorbij laat rijden. Dan be sluit ook hij, dat met een saai houten krui- wagentje meer te doen valt, dan met zoo'n uit dagend mooi geverfd stuk speelgoed, dat al leen maar domweg rijden kan. De heuvelen rijzen verlokkelijk rustig ach ter het dorp omhoog en het klimmen langs de keurig uitgelegde terrassen, waar aronskeiken en margrieten bloeien, valt niet zwaar. Hoo- De toestand van kroonprins Michaël. Begin van pleuris? Prins- Michael van Roemenië, wiens toe stand sedert hij een blinde-darmoperatie heeft ondergaan gestadig is verbeterd, heeft gisteren opnieuw een aanval van griep ge had. Des nachts heeft hij veel gehoest, zijn temperatuur liep tot 38 gr. op. Volgens de Tel. zouden er verontrustende symptomen zijn, die wijzen op een begin van pleuris. DE BEKENDE JOURNALIST SIR PERCIVAL PHILLIPS OVERLEDEN. Sir Percival Phillips de bekende verslaggever van het Engelsche blad Daily Mail is na een langdurige ziekte op 59 jarigen leeftijd over leden." Van 1895 tot 1901 werkte Phillips voor Ame- rikaansche bladen. Op twin tig jarigen leef tijd werd hij reeds naar Griekenland gezonden om verslagen te leveren over de krijgsverrich tingen in den oorlog dér Grieken tegen de Turken.. In 1898 trad hij als bijzonder corres pondent op tijdens den Spaansche-Amerikaan- schen oorlog. In 1910 ging hij.naar Londen, waar hij tot 1922 behoorde tot den redactie-staf van de Daily Express. Voor talrijke gebeurtenissen in het buiten land werd hij uitgezonden. In den wereld oorlog vertoefde hij aan het westelijk front, waar hij behoorde tot de eerste vijf correspon denten, die bij de Britsehe legers waren ge accrediteerd. Tot 1919 verbleef hij in het Rijn land. Hij vergezelde voorts den prins van Wales op diens reis naar Canada. In 1927 bracht hij een bezoek aan Java. In 1922 werd Percival Phillips wegens zijn buitengewone prestaties benoemd tot K.B.E. (Knight of the British Empire) aan welke onderscheiding het predicaat Sir verbonden is. Ook tijdens den oorlog in Abessinië heeft Sir Percival door zijn reportages van zich doen spreken. Hij was degene, die de primeur had van de concessies, welke den geheimzinnigen financier Rickett in Abessynië waren verleend. I Jsv erm aak geeft ruwe huid verzacht - geneest (Adv. Ingez. Med.) De Rijksdagzitting van vandaag zal waar schijnlijk geen enkele sensatie opleveren. Het is zoo goed als zeker, dat Goering tot voor zitter zal wórden gekozen. Afgaande op de weinige aanwijzingen, die in nationaal-socialistische kringen worden verkregen, zullen op de agenda voorkomen: 1. De wet inzake de volmachten voor de re geering. 2. De regeeringsverklaring af te leggen door Hitier. Volgens sommigen zal de Rijksdag eveneens een wet aannemen, waarbij het vertrek van vrijwilligers naar Spanje verboden wordt. Hieromtrent is echter officieel niets naders medegedeeld. De regeering, die direct na de bijeenkomst van den Rijksdag in plenaire zit ting bijeen zal komen, kan op grond van de volmachten, die haar verleend zullen worden, een dergelijke wet afkondigen. De volmachtenwet, die zal worden inge diend, is noodig om de nationaal-socialisti sche dictatuur een formeele juridische basis te geven. De wet van 23 Maart 1933 die tot vier jaar beperkt is, loopt n.l. in April van dit jaar af. De nieuwe wet zal geen tijdsbeperking in houden, zoodat Hitier een dictatuur voor het leven wordt verleend. Daarna zal Hitier een redevoering houden, waarin hij zal antwoor den op de rede van Eden. Hij zal opnieuw de aandacht vragen voor zijn vredesvoorstellen en voorstellen tot het sluiten van tweezijdige verdragen doch elk stelsel van collectieve vrede, waarbij ook de Sovjet Unie betrokken is, van de hand wijzen. Waarschijnlijk zal hij ook zijn aanbod inzake een nieuw Locarno, zonder verband met een stelsel van collectieve veilig heid in Oost-Europa herhalen. Hevige strijd aan het Madrileensche front. Slecht weer belemmert operaties. Havas meldt uit Madrid 29 Januari: In het communiqué van den verdedigingsraad wordt medegedeeld, dat het slechte weer de operaties bemoeilijkt. Drie vliegtuigen der opstandelingen van Italiaansche herkomst zijn, door den mist misleid, achter de linies der regeeringstroe- pen gedaald. De inzittenden zijn gearres teerd. Een vierde toestel landde onder de zelfde-omstandigheden, doch de 24-jarige bestuurder, die van Italiaansche nationaliteit was, kwam ten gevolge van letsel, bij de te harde landing bekomen, om het leven. Aan het front van Madrid zijn de stellin gen, die de regeeringstroepen gisteren in het Westei-park hebben bezet, verbeterd. De acti viteit was in den laten na-middag gering. Sedert acht uur vana-vond wordt aan het front bij Madrid biutengewoon hevig ge vochten Onophoudelijk hoort men de ka nonnen vuren, terwijl ook de machinegewe ren voortdurend in actie zijn. Scheepsramp bij Borkum. Petroleum-tankschip vergaan. Het D-uitsche petroleum-tankschip „Olifer" is in den afgeloopen nacht na bij Borkum vergaan. Slechts drie op varenden konden gered worden dooi de „Europa" welke van New-York naar Hamburg voer. Men vermoedt, dat de overige op varenden zijn omgekomen. Amerikaansch schip in nood. Uit New-York, 29 Januari. De Radio Ma rine Corporation heeft een S.O.S. bericht op gevangen van het passagiersschip Shawnee op weg van Miami naar New-York. Het schip be vindt zich voor de kust van "Virginië. Men weet niet hoeveel passagiers zich aan boord be vinden. De City of Birmingham, die zich op 200 K.M. van de Shawnee bevindt, heeft medegedeeld, dat het de Shawnée te hulp snelt. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Thijsje kwam wat dichter -bij het jonge prinsje staan en deze ver telde verder „Luister maar eens, zoo'n wondervreemd geval heb je vast nog nooit gehoord. Ik ben een wees, heb dus geen vader en moeder, en woon bij mijn oom, den koning Bosenkwa, hier in dit slot. De koning houdt niet van mij en hij is vreeselijk kwaad over het feit, dat ik hem later eens a-ls koning op moet volgen. Hij heeft ge zegd, dat ik geen man ben, die een heldendaad kan verrichten. Ik zei toen, dat ik heelemaal niet opzag tegen een paar avonturen, maar nu heeft hij mij uit het kasteel laten zetten en eerst als ik drie heldendaden heb gedaan, mag ik weer binnenkomen. En wat voor daden!! Hij heeft me drie dingen opgedragen, die ik.nooit van mijn leven volvoeren kan!" Thijs had met aandacht geluisterd en was heel erg met het. lot van dezen knaap begaan. Hij sprak „Dan zullen wij eens zien of ik je niet kan helpen!" De gevolgen van den Italiaansch-Abessynischen oorlog. Door CUCLIELMO FERRERO, hoogleeraaraande Universiteit van Genève. Men zou kunnen zeggen, dat wij terugge keerd zijn tot den tijd. toen Spanje voor de eerste maal en tot algemeene verbazing in verzet kwam tegen Napoleon. Aller oogen zijn op dit land gericht. Voor een volk, dat zich sinds een eeuw afzijdig heeft gehouden van de wereldgeschiedenis, is deze plotselinge, bijna heftige terugkeer iets opmerkelijks. Hoe is dat te verklaren? Het zal verklaard worden door de gevol gen, die de Spaansche burgeroorlog zal heb ben op den toestand in de Middellandsche Zee, die reeds aanzienlijk gewijzigd werd door den oorlog in Ethiopië. Laat ons trach ten te onderzoeken hoe en waarom. De wereldoorlog van 19141918 scheen al lereerst de situatie in de Middellandsche Zee weinig te zullen veranderen. Aan het einde van den wereldoorlog zijn twee oude keizer rijken aan haar beide kusten verdwenen: Oostenrijk en Turkije. Maar Oostenrij-k-Hon- garije beperkte er zich toe de Adriatische Zee met een bescheiden vloot te bewaken; Tur kije was sinds een eeuw geen maritieme mo gendheid meer. .Li 1919, toen de vredesver dragen werden geteekend, bleef de Middel landsche Zee in de macht van de d-rie ma ritieme mogendheden, die reeds vóór 1914 het belangrijkst waren Italië. Frankrijk, En geland en in ongeveer dezelfde omstan digheden verkeerden als vóór den oorlog. De algemeene vermoeidheid scheen aller eerst den toestand, die nauwelijks door den oorlog gewijzigd was, te zullen kristallisee- ren. Maar sinds 1919 heeft zich zeer snel een soort technische revolutie in de maritieme bewapeningen voltrokken. De onderzeeboo ten, de luchtvaart, de kleine snelle vaartui gen, het lichte explosieve materiaal van groote uitwerking in het kort alle midde len, die noodig zijn om een oorlog in tirail- leursverband tegen de groote vloten te voe ren, hebben zich sterk ontwikkeld. Die wij ziging heeft de positie van Italië, in het hart van de Middellandsche Zee, automatisch sterker en die van Engeland zwakker gemaakt Italië dat in de Middellandsche Zee als een bolwerk vooruitsteekt, heeft aan zij-n kusten en o-p zij-n groote en kleine eilanden een groot aantal steunpunten voor het voeren van een dergelijken oorlog; Engeland heeft in de Middellandsche Zee slechts enkele steun punten voor een groote vloot Malta, Cy prus, Alexandrië De geweldige uitgaven, die de fascistische regeering voor de vloot gedaan heeft, heeft de macht van Italië nog doen toenemen. Toch scheen tot aan den Italiaansch-Abes synischen oorlog de toestand in de Middel landsche Zee te blijven, zooals hij reeds een eeuw was. De Ethiopische oorlog en dit is. een der punten, die deze krijg zijn groot historisch belang verleent heeft overdui delijk aangetoond, dat een nieuwe Middel landsche Zee, nog ontkend door de geogra fen, de strategen en de diplomaten, een heel ander voorkomen zou hebben dan die, welke de wereld van 1815 tot 1914 gekend had. Zie daar de oorzaak van alle verrassingen van den Ethiopischen oorlog. In hoeverre verschilt de tegenwoordige Middellandsche Zee van die van de negen tiende eeuw? In één, enkel opzicht: dank zij de ontwikkeling der' moderne 'wapens is de oude Engelsche suprematie, die zoo zeker van zich was, vervangen door twee aarze lingen, die tegenover elkaar staan: de En gelsche en de Italiaansche aarzeling. Einde 1935, het oogenblik waarop het con flict tusschen Italië en den Volkenbond uit brak, zond Engeland het belangrijkste deel van zijn vloot naar de Middellandsche Zee. Iedereen verwachtte beslissende gebeurtenis sen. Maar toen het beslissende oogenblik ge komen was dorst Engeland geen gebruik te maken van het middel, dat zijn optreden zou hebben voltooid en dat het Italiaansch- Ethiopische conflict in 24 uur zou hebben beslecht: de sluiting van het Suezkanaal. Deze aarzeling heeft de wereld verrast, maar zij is misschien minder moeilijk te verkla ren dan men zou denken: met zijn enorme vloot, steunend op de bases van Malta, Alexandrië, Cyprus is Engeland niet zeker van zichzelf zelfs niet in de Middelland sche Zee tegenover een tirailleursoorlog, die Italië zou kunnen gaan voeren. Dit was een gevaar van een soort, die het nog niet kende. Gelijk alle nieuwe gevaren kon het reusachtig en kon het slechts denkbeeldig zijn. Om hier achter te komen diende men het gevaar tegemoet te treden. Engeland heeft er de voorkeur aangegeven de proefne ming te weigeren. Maar de Engelsche aarzeling heeft op haar beurt Italië in een positie gebracht, die op den langen duur onhoudbaar is. Zij heeft Italië toegestaan Ethiopië te bezetten en het vertrouwen, dat dit land in zijn vloot had, versterkt. Maar zij heeft dat vertrouwen niet versterkt, ten aanzien van de vraag, of Engeland, zoo het vandaag geaarzeld heeft, er morgen niet toe zou kunnen of willen overgaan het Suezkanaal te sluiten. Er zijn Italianen, die gelooven, dat Italië sterk ge noeg is om Engeland in de Middellandsche Zee te verslaan; maar het betreft hier een meening, waarvan de waarde slechts door een oorlog bevestigd zou kunnen worden. En de oorlog is zoowel voor Italië als voor En geland een geheel nieuwe soort proefneming, waarvan het resultaat in het duister ligt; het 'n geweldige triomf zijn of een ontzettend échec. Het is daarom, dat ook Italië aarzelt en evenals Engeland de proefneming ver mijdt. Is Engeland nog in staat de Middelland sche Zee te beheerschen tegenover een uit sluitend op deze zee georiënteerde groote mogendheid als Italië En is Italië morgen in staat Engeland uit de Middellandsche Zee te verdrijven? Met deze benauwende vraag, heeft de Abessynische oorlog de situatie in de Middellandsche Zee, zooals zij sinds een eeuw bestond, volkomen gewijzigd. Want twee machten kunnen niet eeuwig aarzelend tegenover elkaar blijven staan; óf de een trekt zich terug of beide treden elkaar tege moet. Intusschen is het deze nieuwe situatie in de Middellandsche Zee, die een algemeene belangrijkheid geeft aan de gebeurtenissen in Spanje. Na den val van Napoleon, heeft Spanje zich een eeuw lang niet meer geïnteresseerd voor de Europeesche aangelegenheden en alleen voor zichzelf geleefd. Daarom heeft dit rijk feitelijk niet meegeteld in de Mid dellandsche Zee. Men behoeft slechts de kaart van de Middellandsche Zee te bekij ken om te begrijpen, welk een definitieve rol het zou kunnen spelen, indien het dit wilde. Het heeft de westelijke havens van de Middellandsche Zee in bezit en het beschikt over twee vooruitgeschoven posten om deze te verdedigen: de Balearen in de Middel landsche Zee en de Canarische eilanden in den Atlantischen Oceaan. Gibraltar heeft slechts waarde voor Engeland, indien Spanje dit land vriendschappelijk gezind of neutraal is. Als bondgenoot van een mogendheid in de Middellandsche Zee, die vijandig staat tegen over Engeland en Frankrijk, zou Spanje de Middellandsche Zee voor Engeland 'kunnen sluiten en de verbindingen met Noord- Af rika verbreken. In een oorlog om de su prematie in de Middellandsche Zee kan een bondgenootschap met Spanje van beslis sende beteekenis zijn. En daai'om is het, dat onder de muren van Madrid het toekom stige lot van de Middellandsche Zee bepaald wordt: nl. wie er morgen meester over zal zijn. (Nadxuik verboden). RIJKSSTRAATWEG 16 J HAARLEM-NOORD TELEF 16726 j af ƒ11?. met Barantie, PUn- vanar J |00S trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur. Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag. Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) in proces te Moskou. Radek en twee anderen tot tien jaar veroordeeld. Vandaag is uitspraak gedaan in het politieke proces te Moskou. Dertien der beklaagden zijn ter dood veroordeeld. Radek, Sokolnïkow en Arnold zijn tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld en Stroïlow tot acht jaar. Ter dood veroordeeld zijn: Piatakow, Serebrjakow, Moei'aloff, Liwsjïtz, Drbobnis, Gogoeslawske, Knjaseff, Raï- tatsjak, Norkin, Sjoestoff, Toerok, Grasje en Poesjin. Stroom van beschuldigingen tot het laatst. Het Russische persbureau Tass meldt over dexi laatsten dag der rechtzitting: Nadat de verdediger, Kommodof, in de ochtendzitting van het politieke proces had gespx-oken, heeft de verdachte Pjatakof het laatste woord gekregen Hij zeide, dat hij reeds in 1935, toen hij be greep. dat de Trotskistische organisatie in een fascistisch agentschap veranderd was, zich wenschte terug te trekken. Hij heeft thans oprecht met het Trotskisme gebroken en alles gezegd wat hij wist. Hij zeide het te betreuren, dat Trotski, „de voornaamste mis- dadigex;" niet naast de beschuldigden zat. Radek zeide in zijn laatste woord, dat uit het proces is gebleken, dat de Trotskistische organisatie vervlochten is geraakt met alle contrai-evolutionnaire elementen in den we reldoorlog voorbereidt. Trotski is zich van zijn machteloosheid bewust geworden en heeft zijn hoop op Hitier gesteld. Het Trots kisme benadeelt de arbeidei'sbeweging en is en dit is het voornaamste het werktuig der oorlogstichters. Dat is het historische feit, aldus Radek, waarvoor wij ons hoofd betalen. Sokolnikof vei'klaard-e, dat de theorie der verdachten bij het volk geen ingang heeft gevonden, zoodat zij tot een samenzwering zijn afgedaald. Zij gingen samenwerken met het buitenlandsche fascisme. Het proces heeft Trotski geheel ontmaskerd als hand langer vaxx het fascisme. Moeralof zeide: „langer dan tien jaar ben ik een trouw soldaat geweest voor Trotski, dien misdadiger, dien vijand van de arbei dersklasse, dien agent van het fascisme." Vervolgens spraken nog de andere verdach ten. Sommigen hunner vroegen lijfsbehoud om hini misdaad aan het vadei-land goed te maken. Te zeven uur des avonds trok de rechtbank zich in raadkamer terug. Amerikaansche stakers voor het gerecht. Veiligheid der werkwilligen niet gewaarborgd. Op vei'zoek van de directie der General Motors heeft het gerecht van Genesee in Michigan, waar zich de fabrieken bevinden, een bevelschrift onderteekend. waaxbij de stakers, die twee werkplaatsen der General Motor bezet houuden, voor het gerecht ge daagd wordexi. De gouverneur vaxi Michigan, Murphy, heeft geweigerd de veiligheid te waarborgen voor dé niet-stakende axbeiders, die in ver scheidene fabrieken van de General Motors het wei-k hebben hervat. Hij beschuldigt deze werkwilligen er van verantwoordelijk te zijn voor het afbreken der onderhandelingen tusschen werkgevex's en werknemers, terwijl de regeering hun den raad gaf af te wachten tot een overeenstemming was tot stand ge komen, alvorens het werk .te hexwatten. j

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6