Behandeling der begrooting. BRECHCOKES? Gunstiger in- en uitvoercijfers. DRUPSTEEN's Kolenhandel ZATERDAG 30 J A N U A R I 1937 HAAELE M'S DAGBLAD 14 Raad Heemstede. B. en W. achten geen derden wethouder noodig. Klachten over slechte verbindingsmiddelen. Geen kweekelingen met akte. Komt er een Commissariaat van Politie? Vergadering van den Gemeenteraad op Don derdagmiddag onder leiding van den burge meester. Jhr. J. P. W. van Doorn. Afwezig de heer van U n e n wegens onge steldheid. De heer Audretsch (Vrijz.) dankt den voorzitter voor de vriendelijke woorden, aan het slot van de vorige vergadering tot den Raad gesproken. wenscht den voorzitter geluk met zijn herstel en uit zijn beste wenschen voor het college voor het jaar 1937. Schoolvoeding. B. en W. stellen voor dagelijks tijdens eiken schooltijd of ochtendschooltijd, op de open bare school aan de kinderen melk te verstrek ken bij wijze van proef, tot de Paasc.hvacantie. De heer van der Linden (R.K.) vraagt dat de gemeente een tegemoetkoming geeft aan de commissie, die op andere scholen dit werk reeds doet. De heer van Meyenfeldt A.R.heeft bezwaar tegen het voorstel van B. en W. Het is verkeerd, melk te verstrekken aan de kinderen met uitsluiting van de ouders. Dit is een ave- rechtsche Armenzorg; zoo wordt de jeugd aan het gezin onttrokken. De heer Kromhout (C.D.U.) vraagt, wan neer de regeling ingaat (dat moet zoo spoedig mogelijk) en willen B. en W. zorgdragen voor een rapport van schoolartsen over de resul taten. Overigens brengt spr. hulde aan B. en W. De heer Disselkoen (S.D.A.P.t sluit zich bii deze hulde aan en bestrijdt den heer van M-venfeldt. De heer Audretsch (Vrijz.)verklaart zich '-oor het verstrekken van melk. De voorzitter acht het praematuur. nu reeds subsidie te gaan seven aan commissies, dis '"et betrokken werk reeds op andere scholen doen. De regeling zal ingaan waarschijnlijk in den loop van de volgende week. B. en W. stel len er prijs op. dat de schoolarts een rapport uitbrengt. Wethouder Dr Droog (R.K.) weet niet of de schoolarts bereid zal zijn, na zoo'n korte proef een rapport uit te brengen. Maar het ge zond verstand zegt al. dat melkverstrekking aar, kinderen goed moét zijn. Het voorstel van B en W. wordt aangeno men met de stem van den heer van Meyenfeldt tegen. Geldleening. Besloten wordt een V/2% onderhandsche geldleening van f 40,000 aan te gaan DE BEGROOTING. Algemeene beschouwingen. De heer Rij kes (V.B.) zegt dat de begroo ting met moeite is tot stand gekomen. Spr. deelt mede dat de heer van Unen noch hij kun nen instemmen met alle belastingverzwaringen. Zijn fractie is verheugd dat B. en W. enkele financieele voorstellen hebben teruggenomen. Spr. hoopt dat de Straatbelasting voorloopig nog zal kunnen wegblijven. De financieele com missie heeft nog eenige voorstellen gedaan tot vermindering van uitgaven. Misschien dat bij aanneming van die voorstellen die straatbe lasting nog niet noodig is. Heemstede moet. behalve door haar ligging ook door haar belastingpolitiek vooruit. De heer De Tello (S.D.A.P.) zegt dat het met de werkloosheid in Heemstede nog nooit zoo slecht is geweest als in 1936. De aanpas singspolitiek der regeering heeft dus gefaald. Daartegenover stelt spr. het Plan van den Ar beid der S.D.A.P. Aan een benoeming van aan hangers van het fascisme in gemeentefuncties zal spr.'s fractie nooit medewerken. Een derden wethouder te Heemstede zou spr. gewenscht achten; de burgemeester heeft al genoeg te doen als gezagsdrager en als hoofd der politie. Wat is de meening van B. en W. over een com missariaat van politie te Heemstede? Zou het niet beter zijn een derden wethouder te benoe men dan dat er een commissariaat van politie te Heemstede komt? Hoe staat het met het denkbeeld voor een riool langs de Molenwerfs- laan? In verkeersopzicht zijn verbeteringen noodig. Hoe staat het met de onderhandelin gen hierover met de N.Z.H.T.M.? Buslijn A. moet worden doorgetrokken naar de buurt van de Rijnstraat. De bouw van een brug over de Leidsche-vaart kan een groote verbetering ge ven voor de forensen. Er zou voorloopig een kwakel" kunnen gemaakt worden. Willen B. en W. niet eens denken over volledige restau ratie van het Oude Slot? Misschien zouden op gravingen daar tot interessante ontdekkingen kunnen leiden. Een nieuw groot zwembassin voor de zwemvijvers is noodig. vooral voor wed strijden. Zou het niet mogelijk zijn dat Heem stede voor de openingsplechtigheden van ae Jamboree de Heemsteedsche Sportparken be schikbaar stelde? De heer van der Erf (R.K.) acht de Straatbelasting wel aanvaardbaar en zou gaarne wat minder winst op de bedrijven ge raamd zien. zoodat een tariefsverlaging moge lijk kan worden. Spr. noemde ten slotte de jeugdwerkloosheid: er zal nu we] wat meer werk voor jongere werkloozen in Groenendaal komen. De heer Kromhout (C.D.U.) merkt op, dat ook Heemstede de belasting zal moeten verhcogen. Maar het gemeentebestuur lette daarbij in de eerste plaats op de aantrekkelijk- 1 heid van de gemeente. Bij het voorstel tot het brengen van opcenten op de vermogensbelas ting van 30 op 20 hebben B. en W. hierop niet voldoende gelet, Met een Straatbelasting kan spr. zich wel vereenigen; zij is billijk en recht vaardig. Met het voorstel Lot invoering van het instituut kweekelingen met akte is spr. het echter niet eens. Verhooging van het salaris van den secretaris van Maatsch. Hulpbetoon is niet te billijken. De communicatiemiddelen in de gemeente zijn nog onvoldoende. Vele menschen wonen ee-- kwartier van een tramhalte af. Voorts is er groote behoefte aan vergaderruimte. Ten slotte vraagt spr. of de verklaring die ge meenteambtenaren hebben moeten teekenen. dat zij geen lid zijn van door de Regeering ver boden vereenigingen, ook is geteekend door de hoofdambtenaren der gemeente? De heer Disselkoen (S.D.A.P.) vestigt er de aandacht op, dat na 7 jaar van crisis eerst eenige belastingverhooging zal noodig zijn. Spr.'s fractie heeft dan ook het fiscale beleid van B. en W. in de afgeloopen jaren steeds ge steund. Maar B. en W. hebben blijkbaar te wei nig vertrouwen in den ongeschokten toestand van Heemstede. De uitingen van B. en W. zijn wel eens te alarmeerend. Want nog komt Heemstede met zijn belastingen niet uit boven de belastingen in andere gemeenten. Bezuini gingen op onderwijs zijn dan ook onnoodig; dan wil spr. maar liever geen f 1200 toestaan voor het omhakken van boomen in Groenen daal. Te betreuren is, dat nog steeds geen be slissing is gevallen inzake het bouwen van een nieuwe O.L. School in het Noorden der ge meente. N u zal een nieuwe school duizenden guldens meer kosten dan vroeger. De kosten voor middelbaar en gymnasiaal onderwijs te Heemstede stijgen onrustbarend. Vergeleken met wat aan werkloozensteun wordt besteed zijn die bedragen zeer hoog. Zou het niet beter 2ijn dat Heemstede zelf een inrichting voor M.O. stichtte. Spr.'s fractie heeft haar aanvan- keüjken tegenzin tegen een straatbelasting laten varen. In de adressen tegen die belas ting is weinig overtuigends De objecten die er zijn voor werkverrui ming moeten niet langer onttrokken worden aan de normale arbeidsmarkt. Laten 50. 60 arbeiders eens gelegenheid krijgen een vol loon te verdienen bij aanleg van een riool langs de Indische buurt. Zóó wordt een op- waartsche gang weer mogelijk. De heer Voors (C.-H.) betoogt dat ver hooging van het belastingniveau noodig is en geeft uiting aan vertrouwen in het beleid van den wethouder van financiën. Spr. is er verheugd over dat de vermogensheffing tot het minimum beperkt zal blijven. Aan de Straatbelasting zal spr. uit volle overtuiging zijn stem geven. Zijn de hoogere ramingen voor de belastingopbrengst vóór of na 1 Oc tober met den Inspecteur besproken? Het besluit tot het handhaven van een eigen steunregeling zag spr. gaarne ongedaan ge maakt. Een wedstrijdzwembassin te maken ligt niet op den weg der gemeente, ook niet het bevorderen van vergaderinggelegenheid. al kan particulier initiatief in dezen toege juicht worden. B. en W. antwoorden. De voorzitter deelt mede dat de ver klaring der gemeente-ambtenaren, dat zij geen lid zijn van een door de regeering ver boden vereenigïng. door alle ambtenaren is geteekend Voor een uitbreiding van het col lege van B. en W. ziet het college geen aan leiding. Spr. is voornemens, bij de regeering aan te dringen op de invoering van een Commissariaat van Politie te Heemstede. B. en W. hadden de tarieven voor de bedrijven gaarne verlaagd over de geheele linie, maar daarvan zou weer belastingverhooging het gevolg geweest zijn. Met de N.Z.H.T.M. en met anderen is onderhandeld over verbete ring der communicatiemiddelen in de ge meente. Daarover bestaat een dossier, dat de raadsleden ter inzage kunnen krijgen, waar in staat dat verbetering f 13000 zou kosten. Ten opzichte van de Jamboree zal overleg worden gepleegd met de stichting. Invoering van het instituut kweekeling met akte is een zeer ingrijpende maatregel. Maar bezuini ging is noodig. al zal die het eerste jaar door genoemden maatregel nog gering zijn. Men vergete niet, dat jonge menschen, die an ders met de akte in den zak werkloos zouden rondloopen. nu gelegenheid krijgen te wer ken in de school. Verder is het verschil in salaris niet zoo héél groot. B. en W. waren reeds lang van meening, dat het salaris van den secretaris-penningmeester van Maatsch. Hulpbet. te laag was. Bij een stijging van het aantal leerlingen zullen B. en W. onder de oogen hebben te zien. wat gedaan moet worden ten opzichte van de nieuwe O. L. school. Het is' jammer, dat de goedkeuring nog niet is afgekomen, maar dergelijke be slissingen duren altijd lang. Aan de kwestie van de stichting eener eigen inrichting voor M. O blijven B. en W. aandacht wijden, maar voor zulk een school zijn er thans nog te weinig kinderen in de gemeente Wethouder Jhr. v. d. Poll "C.-H.) deelt mede, dat een instelling een begrooting heeft opgemaakt voor een restauratie van het Oude Slot; de zaak is nu in studie bij het Grondbedrijf. Plannen voor het bouwen van arbeiderswoningen zullen B, en W. afwach ten. Ten opzichte der verbetering van den financieelen toestand spanne men zijn ver wachtingen niet t-e hoog; de wer^osheid vermindert nog niet in de gemeente. Wethouder Dr. Droog (R.-K.) bepleit werken voor steun; daarvoor wordt te Heem stede ongeveer 56 et. p. uur betaald en daarbij rouleeren de werkloozen. zoo profiteert ieder een er van en de werkloozen zelf waardeeren deze methode. Het is wel zeker dat .dit jaar met het stamriool kan begonnen worden, De reorganisatie van Groenendaal is een mooi object voor werkverschaffing het Rijk betaalt daarbij f 2000. De kwestie van het maken van een groot zwembassin is indertijd onder de oogen ge zien. maar dat kostte toen f 80.000 Tegen de jeugdwerkloosheid is inderdaad wel wat weinig gedaan, maar het is moeilijk geschikt werk voor de jongeren te vinden. Naar aanleiding van de vraag van den heer Kromhout of alle ambtenaren schrifte lijk hebben verklaard, dat zij niet behooren tot een door de regeering verboden vereeni gïng deelt wel houder Droog nog mede. dat door een onjuiste mededeeling in een verslag in Het Volk van een N.SB.-vergadering te Haarlem waarin gezegd werd dat de direc teur van de gasfabriek te Heemstede die ver gadering had geleid, het praatje in de we reld is gekomen, dat genoemde directeur N.S.B.'er zou zijn. Dit is absoluut onjuist en de directeur zou over deze zaak correspon deer en. Hierna wordt de vergadering geschorst tot 8 uur. Zij nog vermeld dat z.h.s. in de middagzit ting werden aangenomen de voorstellen be treffende: vaststelling rente verstrekt kapi taal aan de gemeentebedrijven en ruiling van grond bij de Beethovenlaan. De posten. Vrijdagavond acht uur werd de behande ling van de Gemeentebegrooting voortgezet. Begonnen wordt met de artikelsgewijze be handeling van de begrooting van den ge meentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon Deze wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij de behandeling van de begrooting van het gemeentelijk gasbedrijf zegt de heer Kromhout er verheugd over te zijn. dat wethouder Droog den directeur van het gas bedrijf voldoende gerehabiliteerd heeft van een onjuist gebleken aanklacht. Ook deze begrooting wordt zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Dit gebeurt eveneens met de begrootingen van het Duin waterbedrijf. en van het Electriciteitsbedrijf Bij de begrooting van den Reinigingsdienst brengt de heer R ij k e s een woord van hulde aan den directeur, die het bedrijf zoo voor- deelig mogelijk beheert. Deze begrooting wordt goedgekeurd, evenals die van Open bare Werken en van het Grondbedrijf. Thans wordt overgegaan tot behandeling van de gemeen tebegrooting. De Voorzitter hoopt naar aanleiding van een opmerking van den heer Meeuwen oord, dat de raadsleden zich bij de debatten voortaan een weinig willen beperken, want de notulen nemen een te grooten omvang aan. De heer Jonckbloedt vestigt er de aan dacht op, dat dit voornamelijk de schuld is van de redevoeringen, die op schrift gesteld zijn, want die worden in extenso opgenomen. Bij Openbare Veiligheid bestrijdt de heer De Tello de meening van den heer Von Meyen feldt, als zou spreker smalend over de regee ring hebben gesproken. Dat is zijn bedoe ling nimmer geweest. Wel meent hij dat hij. als daar reden voor bestaat, rechtvaardige cri- t-iek te mogen laten hooren. Spreker zegt ver der, dat de voorzitter er wel prijs op zal stel len, te weten hoe de raadsleden denken over een eventueel te vestigen commissariaat van politie. Hij vraagt, of het niet in het belang van den financieelen toestand der gemeente zou zijn, om liever tot een andere verdeeling der functies van B. en W. over te gaan. De heer R ij k e s dankt den voorzitter, dat deze in den raad spreker's vraag ten op zichte van het commissariaat van politie in de openbare raadszitting heeft beantwoord. Hij zal nu een afwachtende houding aanne men. De voorzitter vestigt er de aandacht op, dat de gemeente steeds groeit, zoodat het wen- schelijk zou zijn, dat er een commissariaat in Heemstede gevestigd wordt. Spreker heeft zijn politioneele taak altijd heel aangenaam gevonden, maar aan alles komt tenslotte een grens. In ieder geval wil spreker eerst weten, hoe de meening hierover in Den Haag is. Als- men daar van oordeel is, dat in Heemstede een commissariaat moet ko men. dan zal spreker met een voorstel in den raad k - om daartoe gelden beschik baar te stellen. De heer Meeuwenoord vraagt naar het verschil tusschen een commissaris en een inspecteur. De Voorzitter antwoordt, dat een com missaris hulpofficier van justitie kan zijn; dit is met een inspecteur niet het geval. De heer De Tello meent, dat de tijd nu gekomen is om over te gaan tot de aanschaf fing van een dienstauto voor de politie, vooral in een gemeente van zulk een groote uit gestrektheid als Heemstede is. Spreker meent dat het ook in het belang van de gezondheid van het personeel zou, zijn, als het niet met een motor-met-zijspan, maar met een auto moet werken. De heer Van der Erf zegt, dat met een motor met zijspan meer preventief werk ver richt kan worden, dan met een auto. De heer Meeuwenoord merkt op, dat er dan ook een garage moet komen. De heer R ij k e s vindt het verstandiger,om eerst een besluit te nemen, als de nieuwe functionaris er is. De Voorzitter is niet tegen een auto, als hij ook de beschikking heeft over voldoen de motoren. Spreker acht een motor-met-zij span in de practijk veel handelbaarder, dan een auto. Weliswaar kan liet voor het perso neel wel eens koud zijn, maar als het flinke, gezonde kerels zijn. gekleed met een flinke jas en een warme muts, dan kunnen zij er wel tegen. De heer De Tello acht de banden van de auto-brandspuit onvoldoende. Dat zijn geen lucht-, maar harde banden. Hij geeft in over weging een aantal luchtbanden aan te schaf fen. De Voorzitter acht harde banden voor deze zware wagens veel beter, dan luchtban den. De heer De Tello merkt op, dat er ook uitstekende luchtbanden voor dit doel te ver krijgen zijn. De heer Kromhout komt op tegen de subsidie van f 25 aan de Gewestelijke Land stormcommissie „Kennemerland". De Voorzitter antwoordt, dat het geld niet alleen bestemd is voor het oefenen met schieten, maar ook voor het maken van pro paganda enz. De heer Van der Erf verdedigt dezen post. want de Landstormers kunnen wel eens noodig zijn bij revolutionaire woelingen. De heerKromhout wil toch aanteekening dat hij tegen dezen post is. De post wordt goedgekeurd. De heer Kromhout verzoekt ook aan teekening, dat hij tegen de subsidie aan de Burgerwacht is. De heer Jonck bloedt vraagt, de her stellingswerkzaamheden voor de zwemvijvers aan te besteden. Wethouder Dr. Droog zegt toe, dit aan het bestuur van deze Stichting te zullen ad viseer en. De heer Audretsch vraagt, of Heem stede wel veel belang heeft bij een consulta tiebureau van de Vereeniging tot bestrij ding van de tuberculose te Haarlem. De inugezetenen van Heemstede kunnen zich tot hun huisdokter wenden, die immers bekwaam genoeg is voor het verstrekken van adviezen. De heer Van der Linden verdedigt den post omdat deze vereeniging zulk een nuttig werk verricht. Wethouder dr. Droog zegt dat tegenwoordig bijna alle dokters hun patiënten naar het Consultatiebureau zenden. Dit bureau strekt de onderzoekingen altijd heel ver uit. Daar door heeft de tuberculosebestrijding in ons land tegenwoordig zooveel succes. Het aantal sterfgevallen is enorm gedaald. Geen enkele dokter zal dit consultatiebureau willen mis sen. De heer Audretsch geeft zich na deze toelichting gewonnen. De post wordt goedgekeurd. Bij den post voor het onderhoud van wan delplaatsen en plantsoenen merkt de heer Voors op. dat het bedrag van f 1000 voor kosten van adviezen van den tuin-architect in Heemstede gemist kan worden. Dehe er Audretsch merkt op. dat hij ditzelfde al eenige jaren geleden gezegd heeft. Er moet op dezen dienst bezuinigd worden. Wethouder Dr. Droog acht deze f 1000 geen overbodige luxe, Deze architect is een uit stekende en goedkoope leider. Spreker zou hem niet gaarne willen missen. Hij zou het buitengewoon jammer vinden, als dit bedrag gesnoeid werd. De heer Audretsch merkt op, dat het juist deze architect is. die zooveel mooie oude boomen in Heemstede heeft opgeruimd en dat vindt hij heel jammer. Dp hre: Meeuwenooi d zegt dat men inplaats van dezen tuinarchitect dan toch een ambtenaar zou moeten aanstellen en lat zou nog veel meer kosten Op een vraag van den heer Rij kes ant woordt Wethouder Jhr. Van de Poll. dat hij aanvankelijk er vóór was, om dezen post met f 2500 te verlagen, maar hij is daarvan terug gekomen. De heer Rij.kes stelt dan voor, den post met f 2500 te verlagen. Dit voorstel wordt verworpen met twee stemmen vóór. De heer Voors vindt drie man vast per soneel voor de begraafplaats te veel. De heer Kromhout merkt op, dat er in de aula te weinig stoelen voor familieleden aanwezig zijn. Hij vraagt aan B. en W., het aantal stoelen te vermeerderen Wethouder Dr. Droog verdedigt den post. Men kan een begraafplaats niet met een plantsoen vergelijken. Wat aan loon wordt uitgegeven wordt ruim terug betaald. Spreker acht het hoogst ongewenscht, op dezen post te beknibbelen. De post wordt goedgekeurd De heer Audretsoh vraagt, eindelijk eens op te houden met het reorganiseeren in Groenendaal. Het wordt er niet mooier op. Spreker acht de kosten van onderhoud te hoog. Hij stelt daarom voor, dezen post met f 5000 te verlagen De heer Disselkoen was aanvankelijk ook tegen de reorganisatie in Groenendaal. Thans zal hij die nolens volens aanvaarden. De heer Van der Erf zegt. dat de reorga nisatie van het stuk in Groenendaal. dat thans aan de beurt is, een verbetering zal blijken te zijn. Als de heer Audretsch dat eens wil gaan zien, zal hij het moeten toe geven. Ook uit het oogpunt van werkverschaf fing wil hij dezen post niet schrapper De heer Van der Erf acht den prijs van f 550 per H.A. voor onderhoud te hoog. De heer Voors is van meening. dat wan neer men een dergelijk natuurmonument koopt, de consequentie daarvan is. dat hei ook onderhouden moet worden, Spreker acht de uitgaven er verantwoord voor. Men mag Groenendaal niet verwaarloozen. ook al moe ten mooie boomen daarvoor vallen. Wethouder D r. Droog dankt den heer Voors voor zijn verdediging van dezen post. Spreker merkt op, dat de heer Audretsch elk jaar met deze opmerkingen komt. Het bosch wordt goed behandeld. De heer Audretsch had indertijd in de plantsoencommissie zit ting moeten nemen; dan kan hij daar met- zijn bezwaren komen. Maar hij moet er niet telkens den raad mee overvallen. Ook de sub sidie van het Rijk van f 2000 wordt alleen verstrekt, wanneer het bosch goed onder houden wordt. Het voorstel-A udretsch wordt verwor pen met de stemmen van de heeren Audretsch en Rij kes vóór. De post wordt goedgekeurd. Het onderwijs. De heer Disselkoen merkt op. dat Heemstede altijd de keus heeft gehad tus schen de beste van de beste leerkrachten. Dien toestand wil hij hier behouden. Daar om is hij tegen het instituut van kweeke lingen met acten. De bezuiniging bedraagt nul komma nul. Er Is dus nog geen reden om zich vast te leggen. Als er een vacature bij het L. O. komt. dan is er nog tijd genoeg om er over te praten. Hij hoopt dus, dat B. en W. dit voorstel terug zullen nemen. De heeren Van der Erf en Van der Lind e n zijn het volkomen, met den heer Disselkoen eens. De heer Kromhout verklaart zich even eens tegen het voorstel van B. en W. omdat een kweekeling met acte weinig uitzicht op een betere positie heeft. Hij zou dat eerste jaar f 1000 krijgen en over vijf jaar óók. De heer Voors acht deze bezuiniging voor de gemeente gewenscht; de kwaliteit van het onderwijs zal er niet onder lijden. De heer Audretsch heeft van bevoeg den gehoord, dat het voorstel van B. en W. zeer coulant is. De voorzitter acht het ook niet na- deelig voor het onderwijs. Uit bezuinigings oogpunt is het gewenscht. Het is waar dat die bezuiniging nu nog niet veel te beteekenen heeft, maar op den duur wèl. De heer D e T e 11 o heeft ook bezwaren. Hij meent, dat het prestige van den raad en van B. en W. er ook onder zal lijden. Men moet de verantwoording niet in handen leggen van een ambtenaar. Hij geeft B. en W. in over weging, dit voorstel in te trekken totdat er een vacature komt. Het voorstel van B. en W. tot in stelling van liet instituut kweekeling met acte wordt verworpen met 8 te gen 6 stemmen. Te kwart voor twaalf stelt de heer R ij k e s voor, de vergadering te verdagen. De vergadering wordt verdaagd tot Woens dagavond acht uur. Telefoon 12157—28504 (Adv. Ingez. Med.) Over het vierde kwartaal van 1936. Met groote belangstelling volgen wij de in- en uitvoercijfers, welke het Centraal Bureau voor de Statistiek regelmatig publiceert. Die over het 4e kwartaal 1936 toonen aan, dat er een stijging vooral naar de waarde is vast te stellen van in- en uitvoer. Reeds aan het einde van 1935 was er een zekere kentering merkbaar. De in- en uitvoer be wogen zich toen al op een hooger niveau dan in de overeenkomstige periode van 1934. Of deze kentering toen op gegronde motie ven gebaseerd was. is zeer de vraag. Een ze kere vrees voor oorlog was aan de zeer hooge in- en uitvoercijfers van die maand niet vreemd. In de eerste twee kwartalen van 1936 zette de stijging van den invoer t.o.v. de twee eer ste kwartalen van het voorafgaande jaar zich voort. De totale toeneming bedroeg voor het eerste halfjaar f 11 millioen. Daarentegen kon de uitvoerwaarde zich slechts op het ni veau van 1935 handhaven. Hierin kwam een verandering in het derde kwartaal van 1936, dat gekenmerkt werd door een relatief scher pe stijging van de uitvoerwaarde. Vergeleken met het derde kwartaal van 1935 nam de ex port toe met f 20 millioen, of 11.5 pet. Ook de invoe nam toe, doch slechts met f 15 millioen of 6.6 pet. Aan het einde van het derde kwartaal van 1936 viel het besluit tot depreciatie van den gulden. Hoewel het thans nog te vroeg is om definitieve conclusies ten aanzien van de uitwerking van de devaluatie op onze han delsbeweging te trekken, kan toch wel gezegd worden, dat de cijfers van het vierde kwartaal welke kort geleden bekend wei-den, een gun- stigen indruk maken. Zoowel bij den invoer, als bij den uitvoer trad in het afgeloopen kwartaal een scherpe stijging in, vergeleken met het derde kwartaal van 1936 en het vier de kwartaal van 1935, niet alleen voor de waarde, doch ook voor het gewicht De in voer exclusief goud en zilver steeg blijkens de statistieken van het Centra'al Bureau voor de Statistiek van 5402 f5401) millioen K.G. ter waarde van f 243 (2281 millioen in het 3e kwartaal tot 5600 (5316) millioen K.G. ter waarde van f 307 f253) millioen in het 4de kwartaal, de uitvoer van resp. 3347 '3118) millioen kg. ter waarde van 194 (174) millioen tot 3961 (3360 millioen K.G. ter waarde van g 232 f182) millioen. Men moet tot 1931 te ruggaan om een hoogere exportwaarde voor een kwaTtaal te vinden. Het guldenbedrag ontvangen voor onze geëxporteerde goederen gaf dus in het 4e kwartaal een voordeelig ver schil aan van 27.4 pet. t.ov. de overeenkom stige periode van 1935. terwijl de import- waarde met 21.3 pet. steeg. Bij den uitvoer was dus de vooruitgang nog grooter dan bij den invoer, hetgeen men eigenlijk niet had mogen verwachten De oorzaak was de be trekkelijk geringe toeneming van de waarde van onzen import in de eerste twee maanden van het 4e kwartaal. De belangrijke stijging van den export in het 4e kwartaal voor 1936, zoowel vergeleken bij het 3e kwartaal van het voorafgaande jaar als het 4e kwartaal van 1935, is deels een gevolg van de devaluatie, maar het is een .gunstig teelten, dat deze stijging niet alleen geldt ten opzichte van de guldensop brengst, maar ook kwantitatief. Het. buiten land nam grootere hoeveelheden onzer ex portartikelen op. Daartoe behooren voedings middelen, als haring, gecondenseerde melk en melkpoeder, haver, gerst, rogge, aardappelen, voorts moet "n er onder gerangschikt wor den grondstoffen als ruw ijzer, cokes en steenkolen. Maar ook de uitvoer van fabri katen onhvikkri-** zich gun-t> Tr, a»-r- ste zes maanden van 1936 was de uitvoer van fabrikaten, geen voedingsmiddelen en dran ken. vergeleken met 1935 gedaald, in het tweede halfjaar en in het bijzonder in het vierde kwartaal, kwam hierin verandering. Radioartikelen, waarvan de export na de deva luatie een scherpe uitbreiding onderging, droegen hiertoe in niet geringe mate bij. Hier beliep de totale uitvoer in het 4e kwar taal f 14 (9,3) millioen. Ook bij enkele an dere artikelen trad een vooruitgang van be- teekenis in. Katoentjes zetten de stijgende, tendenz van de voorafgaande kwartalen voort en bereikten een stand van f 7,05 (5.0) millioen. Voorts gaven o.m. grondnotenolie, palmpit- tenolie, aardappelmeel en snperphosphaat een hoogere exportwaarde aan. Ook kwantitatief was de uitvoer van al deze genoemde posten grooter. Alhoewel de jaarcijfers 1936 van den tota len uitvoer voor de verschillende landen af zonderlijk nog niet bekend zijn, is toch wel uit de gegevens over elf maanden in 1936 een beeld te krijgien van den gang van zaken. De waarde van onzen uitvoer naar Engeland, België, Ned.-O.-Indië en de Ver. Staten van Amerika is in 1936 sterk toegenomen. Daar naast vermeerderde ook de uitgevoerdé kwantiteit van vele exportgoederen. De waar devermeerdering is circa 70 millioen gulden of 10.3 procent. De uitvoer naar Duitschland; verminderde in verband met den stand der clearingrekening. De sanctiemaatregelen tegen Italië hebben natuurlijk een ongunstigen invloed gehad op de ontwikkeling der weder- zijdsche handelsbetrekkingen. Tusschen Januari 1936 en November ex porteerden wij naar Italië voor een waarde van 3.1 millioen gulden, tegenover 14.9 mil lioen gulden in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Stelt men tegenover deze gegevens de in- voercijfers dan blijkt, dat de groote stijging der guldenswaarde van den import in 1936 voor rekening komt van de grondstoffen. Van de stijging van 80 millioen gulden is 59 millioen gulden aan de grondstoffenzijde te vinden. Hoogere prijzen als gevolg van de in ternationale prijsstijging en de devaluatie waren daarvan de hoofdoorzaak. Daarnaast was de opleving in de katoenindustrie oor zaak van een grooteren kwantitatieven in voer van ongesponnen katoen en katoen-ga rens. Algemeen bekend is de toegenomen be drijvigheid in de scheepsbouwindustrie. De toeneming van den import van plaatijzer was daarvan o.m. het gevolg. Daarnaast vermeer derde ook de invoer van verschillende an dere grondstoffen voor de metaalindustrie. Er zijn enkele gegevens beschikbaar, waaruit de prijsstijging van bepaalde grondstoffen sterk tot uiting komt in de invoercijfers. Zoo bijv, de invoergegevens van copra, lijnzaad, ca- caoboonen, naaldhout en ongesponnen wol. Onder de groep der voedingsmiddelen is een overeenkomstig beeld te vinden voor de gra nen. De import van kleeding en manufactu ren verminderde. MOLLERUS. NED BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN Dezer dagen heeft de heer A. J. Meijerink weer een propagandatocht door een deel van ons land ondernomen om voordrachten te houden over het redden van drenkelingen. Hij sprak eerst op verzoek van de Groninger red dingsbrigade. Tal van doktoren, leden en pad vinders waren onder zijn gehoor. Den volgen den avond wederom te Groningen op verzoek van de afd. Groningen en Drente van den Ned. Bond van Autobusdienst-Ondernemers in samenwerking met „Prohavec", een Ver- keerscommissie. Het Hoofdbestuur van den Bond, tal van burgemeesters uit de provincies en een 500-tal belangstellenden waren aan wezig. Daarna werd een voordracht in Sneek ge houden, waar de reddingsbrigade wegens ge brek aan belangstelling was ontbonden. Na afloop gaf zich. een voldoend aantal dames en heeren op om een nieuwe brigade op te rich ten Vrijdag was Leeuwarden aan de beurt; hier geen voordracht, maar een gemeenschap pelijke oefenavond onder leiding van den Bondspropagandist. Veertig dames en heeren uit I-Iarlingen, Bolsward en Leeuwarden na men er ijverig aan d"el. De reis ging ook naar Utrecht, waar een groot aantal doktoren, of ficieren en belangstellenden onder het gehoor waren. Overal in den lande stijgt de belang stelling voor het reddingwezen. De heer Meijerink is uitgenoodigd te spre ken op 4 Februari te Katwijk aan Zee over zwemmen en zwemmend redden en op 5 Fe bruari te Bloemendaal voor leden der B. R. B. in het natuurkundelokaal in de school aan den Vijverweg, Hoofd Dr. Popma.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 8