Answets I0UP0M5 GIRZON Verkade Politieke opleving te Cenève. felBCflHjS P. Ozinga Vaat MINTA 5 FEBRUARI STENO TYPEN f ENGELSCH NEDERL. BOEKH. BESCH. MEISJE INST.PONT DROSTE Uujïïlodehuis'. MAANDAG 1 FEBRUARI 1937 H A A R L E M'S DAGBCAD ir Gen'èv Van onzen correspondent) 't Was als een droom, een schoone droom, die de herinnering opwekte aan lang vervlo gen tijden, toen de Volkenbondsraad bij zijn beraadslagingen een beetje rekening met het afwezige Amerika had te houden, doch voor het overige besluiten kon, wat hij voor goed hield te beslissen. Toen de raadszetels voor Duitschland, Italië en Japan nog door verte genwoordigers dezer groote mogendheden be zet waren en de Raad nog niet door hun af wezigheid tot machteloosheid gedoemd was' In deze week, voor het eerst na langen tijd", heerschte er weder een opgewekt, bedrijvig leven in het Volkenbondspaleis en in de hotel kamers. De afwezigheid der afwezigen drukte niet loodzwaar op de beraadslagingen. De Raadsleden voelden zich eigen meester over hun beslissingen. En het gevolg was, dat er goede verblijdende, de zaak des vredes die nende besluiten werden genomen en dat gees tige kwinkslagen tijdens de laatste discussie dezer zitting wederom, zooals zoo menigmaal vroeger, voor een lachend uiteengaan konden zorgen. Een der redenen voor de veranderde stem ming te Genève was natuurlijk, dat er een algemeen gevoel van naderende en zelfs reeds eeniger mate begonnen internationale ontspanning heerschte. De Duitsche en Ita- liaansche antwoorden op het Engelsche ini tiatief-voorstel inzake de „vrijwilligers" voor Spanje hadden op Eden en Delbos een zeer gunstigen indruk gemaakt, die zich van zelf ook tot de andere Raadsleden uitbreidde Doch deze verbetering der algemeene stem ming zou toch niet den druk der afwezigheid van Duitschland en Italië hebben kunnen weg nemen, indien niet het toeval hier te hulp was gekomen, doordat bij twee van de drie groote vraagstukken van deze 96ste Raadszitting Alexandrette en de vluchtelingen in de Ma- drileensche gezantschapsgebouwen) geen groo- te belangen van de afwezigen betrokken waren en bij de beraadslagingen over.de derde groote kwestie (Dantzig) het officieel afwezige Duitschland in werkelijkheid in den persoon van den nationaal-socialistischen President van den Senaat van Dantzig Greiser een ver tegenwoordiger te Genève aanwezig had. Het groote succes van deze Raadszitting natuurlijk de succesvolle behandeling van de Fransch-Turksche strijdvraag over Alexandret- te geworden. Het is reeds ruim twee jaren ge leden, dat de Volkenbond het laatst erin ge slaagd was de kiemen van oorlogsgevaar te doen verdwijnen. De gelukkige oplossing van de Hongaarsch-Zuid Slavische strijdvraag in verband met de vermoording van Koning Alexander en spoedig daarop de niet minder voortreffelijke regeling van het. Saarvraagstuk waren de laatste politieke.Volkenbondssucces sen. Thans heeft de tusschen Frankrijk en Turkije bereikte overeenstemming inzake het toekomstige lot van Alexandrette de reeds lange reek^ van Volkenbondssuccessen (de Aland-eilanden, Opper-Silezië, Oostenrijk, het Grieksch-Bulgaarsche geschil, de Mosul-strijd- vraag, Peru-Colombia, Hongarije-Zuid Slavië, het Saargebied, enz.) weder op verblijdende wijze verlengd. Een falen van Sandler's pogin gen om in naam van den Volkenbondsi'aad de Fransche en Turksche opvattingen tot een compromis te brengen en de daarop gevolgde breuk in de Fransch-Turksche vriendschap zouden allergevaarlijkste gevolgen hebben ge had De deur zou open zijn gezet voor intriges ln het Oostelijke Middellandsche Zee-gebied en op den Balkan. En bovendien zouden on rusten in de Arabische wereld zijn ontstaan van onberekenbare gevolgen. Geen wonder dan ook, dat de vertegenwoordigers van de Balkan-Entente en de Engelsche minister- Eden de beide partijen voortdurend hebben aangespoord door wederzijdsche concessies tot een compromis te komen De hoofdverdienste, dat. dit gelukt is, komt natuurlijk aan de ministers van buitenland- sche zaken van Frankrijk en Turkije toe, die inderdaad getoond hebben den goeden wil te bezitten, om een goed einde te bereiken, ook al moest ieder van beiden daarvoor eigen offers brengen, Wij hebben helaas in het geschil tusschen Italië en Abessynië ge zien, dat alle bemoeiingen van den Volken bond niet helpen, indiende goede wil niet bij beide partijen aanwezig is. De behande ling der Alexandrette-strijdvraag heeft thans weder geleerd, dat bij het voox-handen zijn van een goeden wil aan beide zijden de Vol kenbondsmethoden van groot nut kunnen zijn, om een bevredigende oplossing moge lijk te maken. Schriftelijk overleg langs den normalen diplomatieken weg tusschen Parijs en Ankara had de partijen" niets nader tot elkander gebracht Ook een lang bezoek van den Turkschen minister Rustu Arras aan Parijs, waar hij met Delbos en andere mi nisters onderhandeld had, bleef vergeefsch. Toen ging de Zweedsche minister van bui- tenlandsche zaken Sandler hier als rappor teur van den Volkenbondsraad aan het werk. En deze bekwame, onpartijdige, belangelooze leider der beraadslagingen wist, onder goe den bijstand van de ambtenaren van het Volkenbondssccretariaat, Delbos en Rustu Aras tot overeenstemming te brengen. Bei den .brachten gisteren in bijzonder warme bewoordingen hulde aan Sandler, die het vertrouwen beider partijen zoo had weten te winnen, dat Delbos en Arras. nadat eenmaal de principieele overeenstemming over de grondlijnen der regeling verkregen was, me nigmaal bij meeningsverschillen over de uit werking Sandler als scheidsrechter be schouwen. wiens oordeel door beiden aan vaard werd! Men weet dat Turkije wenschte, dat Alexan drette, dat thans een deel uitmaakt van het mandaatgebied Syrië, onafhankelijk zou wor den, zoodra Syrië zelf over een paar jaar onafhankelijk worden zou. Zoolang Syrië onder het mandaat van Frankrijk stond, waren de Turken ermede tevreden, dat Alexandrette slechts ..zelfbestuur" en niet vol komen onafhankelijkheid bezat. Zij vertrouw den op Frankrijk als staat-mandataris, dat deze ervoor zou zorgen, dat Syrië het zelf bestuur van Alexandrette met een voor 40 pet. Turksche bevolking zou eerbiedigen. Een der gelijk vertrouwen in een geheel zelfstandig Syrië hadden de Turken echter niet. Vandaar hun aandrang op onafhankelijkheid. De Fransehen konden dezen wensc-h echter niet inwilligen, daar Syrië en de geheele Arabische wereld zich tegen een afbrokkeling van het Syrische grondgebied verzetten. Dank zii Sandler is thans een zeer gelukkie compromis gevonden. Alexandrette blijft ook na het zelfstandig worden van Syrië deel van den Syrschen staat uitmaken. Doch de Vo - kenbond waarborgt aan Alexandrette de eer biediging van het zelfbestuur door Syrië. Een Hooge Commissaris van den Volkenbond zal in een nog te sluiten verdrag zich jegens den Volkenbond verplichten ervoor te zorgen, dat deze regeling mzakp Alexandre *-> inder daad blijvend zal worden nageleefd De te Dantzig opgedane ervaring, dat een Hooge Commissaris van den Volkenbond niet e, 28 Januari 1936 steeds bij machte is de naleving van een rege ling, waarop hij toezicht moet houden, te waarborgen, heeft ertoe geleid, dat men inzake Alexandrette den nieuwen Hoogen Commissa ris een steuntje heeft gegeven door een aan vullend Fransch-Turksch verdrag. Voor Dantzig was een dergelijke verster king van het gezag van den Hoogen Com missaris, bijv door een Poolsch-Duitsch ver drag, reeds te laat. Inzake Dantzig kon de Vol kenbondsraad, tenzij hij een oorlog met Duitschland zou willen riskeeren. tenzij hij een oorlog met Duitschland zou willen riskee ren, wat niemand gelukkig wenschte, niet veel anders meer doen dan zich ,.aan te passen" bij de veranderde omstandigheden. De Vol- kenbondsraad heeft dit dan ook gedaan. Hij heeft het verleden begraven en ervan af gezien de grondwettigheid van de besluiten van den Senaat van Dantzig, die naar veler overtuiging de rechten der politieke minder heden onder de Dantziger bevolking geschon den hebben, te onderzoeken. In ruil voor deze concessie heeft de nationaal-socialistische re. geering van Dantzig beloofd in de toekomst niet meer tegen de Grondwet van Dantzig te zondigen en loyaal met den nieuwen Hoogen Commissaris samen te werken. Voor de poli tieke minderheden in Dantzig is dit compro mis zeker niet prettig, doch voor de ontspan ning in de betrekkingen tusschen den Vol kenbond en Duitschland is deze toepassing van de aanpassings theorie een goede zaak. Wij zullen thans moeten afwachten, of de Senaatspresident Greiser zich aan zijn toe komst beloften houdt. Van de nieuwen Hoogen Commissaris neemt men daarbij aan, dat deze niet dan wanneer het strikt noodig is de tusschenkomst van den Volkenbondsraad zal inroepen. Het derde groote vraagstuk, de vluchtelingen in de Madrileensche gezantschapsgebouwen, bracht een herhaling van den strijd van De cember tusschen den Spaansche minister van buitenlandsche zaken del Vayo en den vertegenwoordiger van Chili Edwards. Het toeval wil, dat deze twee heeren vlak naast elkander aan de raadstafel zitten. Men kon het duidelijk zien, dat zij elkan der niet vriendschappelijk gezind zijn. Del Vayo weet best, dat Edwards en de regee- ring van Chili de overwinning van generaal Franco wenschen. Edwards beschouwt del Vayo als een halven bolsjewist, wien hij een zoo snel mogelijke nederlaag toewenscht. Beiden spraken dan ook geen woord met el kander. Vooral del Vayo is tegen Edwars uiterst verbeten en zelfs de zoetsappigste glimlach van den Zuid-Amerikaanschen di plomaat. wanneer hij in het debat van zijn voortref felij ken vriend den minister van buitenlandsche zaken van Spanje" spreekt, kon del Vayo's gezichtsuitdrukking niet tot een zachteren plooi brengen. Edwards wenschte, dat een Volkenbonds commissie naar Madrid zou gaan, om toe te zien, dat de 4000 Spanjaarden, die thans een kommervol bestaan leiden in de Madrileen sche gezantschapsgebouwen van 14 staten (o.a. ook Nederland), veilig Madrid zullen verlaten. De Volkenbond zou dan natuurlijk verder ervoor moeten zorgen, dat zij niet daarna in de legers van generaal Franco zouden gaan dienen. Del Vayo wil echter geen algemeene verbintenis op zich nemen, dat deze vluchtelingen Spanje vrij zullen kunnen verlaten. Want m de eerste plaats weet hij niet, wie zich allemaal daaronder bevinden; er kunnen gevaarlijke samen zweerders bij zijn, die geen vrijgeleide der Spaansche regeering verdienen. En verder vreest Del Vayo, dat vele regeeringen, zoo dra de vluchtelingen in veiligheid zijn, ook hun gezanten opdracht geven Madrid te verlaten en dat deze gezanten dan niet naar Valencia, doch in de richting van Burgos zouden Vertrekken! Hij wil echter niet de dupe ervan worden, dat hij door de vrijlating- der vluchtelingen zou veroorzaken, dat ver- verschillende regeeringen generaal Franco als Spaanschen regeerder gaan erkennen! Het gevolg der eindelooze beraadslagingen was, dat del Vayo de toezegging gaf, dat zoo spoedig mogelijk te Londen onderhandelingen tusschen Spanje en Chili over de vrijlating althans van de vluchtelingen in het Chileen- sche gezantschapsgebouw zullen beginnen. Zoo kon de 96ste Raadszitting ook op dit punt met een woord van hoop en verzoening ten einde gaan. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. CONCERT DER H. O. V. Over Beethoven's Vijfde Symphonie iets te schrijven, dat nieuwe gezichtpunten ontsluit, mag wel onmogelijk geacht worden, tenminste als men niet tot ongemotiveerde en wilde fan- tasiën wil vervallen. Even onmogelijk is het wel voor een dirigent om er iets nieuws of lersoonlijks uit te doen klinken. De eene be- randelt het beginmotief als een met vette let ters gedrukt motto, de andere laat het ter stond in het hoofdtempo spelen: dat is wel het belangrijkste verschil, dat de opvattingen der diverse leiders te hooren geven. Overigens hangt het voornamelijk van de meerdere of mindere technische perfectie van het or kestrale spel af, of de hoorder tevreden of on voldaan zal zijn. Onwillekeurig gaat hij zijn aandacht op de kwaliteiten van het spel con- centreeren, wanneer het een werk geldt, waar van geen enkele noot bij behoorlijke uitvoe ring iets onverwachts kan brengen. Dat orkestrale spel nu voldeed Zondagmiddag niet steeds aan redelijke eischen. Vooral bij de uit voering van sommige blazerspartijen was een onachtzaamheid bemerkbaar, die bij een werk van Beethoven niet past. Meermalen werden inzetten gemist of stoorde onvolkomen uit voering. De samenwerking der celli en bassen in het Trio van het Scherzo liet eveneens te wenschen over. Zulke dingen wreken zich bij een partituur van Beethoven eerder dan bij een toch zooveel gecompliceerdere als die van de „Marche écossaise" van Debussy, waarmee het programma besloten werd, een stuk dat meer den indruk maakt van een fantasie over een Schotsch thema dan van een eigenlijken marsch. Dat de onvolkomenheden in de vertolking der symphonie niet aan Marinus Adam's lei ding te wijten waren, was duidelijk en werd nog bevestigd door de wijze waarop hij Ravel's „Shéhérazade" dirigeerde en de noodige over eenstemming tusschen zang- en orkestpartij tot stand bracht. Dus hebben we van deze kleurige en fantasierijke muziek, die in 1903 geschreven werd, ruimschoots kunnen genie ten, temeer, wijl de zangeres Loes Flipse de poëzie van Tristan Klingsor en de muziek van Ravel goed aanvoelde en levendig vertolkte, al was de kracht van haar stemgeluid niet altijd toereikend om zich tegenover de volu mineuze orkestratie te doen gelden. De aanmerking, die ik hierboven aan het adres van sommige blazers richtte sluit niet in, dat er geen heugelijke momenten in hun werkzaamheid waren. Als zoodanig noem ik het recitatief der hobo in het- eerste hoofddeel der Symphonie en de fluitsolo in „La Flüte enchantée", het tweede onderdeel van de trits, die Ravel's „Shéhérazade" vormt. K. DE JONG. DE VROUW IN HAAR BLOEI. Is Loudi Nyhoff op weg de plaats in te nemen, die vroeger door Enny Vrede bezet is geworden? Zij heeft op het tooneel de zelfde charme, gratie en distinctie als een Enny Vrede en zij heeft ook dezelfde défauts de la qualité. een uitspraak, die wel hoogst be schaafd maar toch niet zuiver correct is. Zij brengt alle kwaliteiten mede voor het ver beelden van de vrouw uit de society, heeft ook hetzelfde slanke figuur en is evenals Enny Vrede was een perfect lady. Of zij ook hetzelfde warme temperament en het raffinement van Enny Vrede bezit, zou ik nog niet bevestigend durven beantwoorden maar zeker is het. dat zij onder haar kunst zusters nu reeds een zeer bijzondere en eigen plaats inneemt. Aan haar had de Amster- damsche Tooneelvereeniging in het vorige jaar haar grootste succes Biografie te dan ken en tot nu toe is ook De Vrouw in haar Bloei het meest gespeelde stuk in dit seizoen van dezen troep. Haar Valentine Salvat stel ik nog hooger dan Marion Froude in Biografie, wat voor een deel ook door de rol komt, die wel minder gecompliceerd is, maar die gelegenheid biedt tot gepassionneerder en extatischer spel. Loudy Nyhoff kan in deze "rol haar hart nog meer doen spreken, en in de groote scènes ook sterker spel geven. Als Valentine kan zij volop toonen, wat zij als dramatische actrice waard is. En dat is waarlijk niet gering. Zij heeft in haar spel, dat fascineerende. dat sterk boeit en de scènes, die zij in dit stuk speelt, eerst met Tatia Wyma en later met Paul Storm, krijgen een groote dramatische kracht. En steeds blijft zij „femme du monde", de vrouw van onge- meene charme en gratie. Zeer heeft mij ook nu weer de voortreffelijke Huguette Salvat van Tatia Wyma getroffen. Wat deze jonge actrice in deze, haar eerste, groote rol presteert is wel zeer bijzonder. Zij „speelt" minder nadrukkelijk dan Loudi Nij- hoff die nu en dan wel eens even gema niëreerd wordt maar haar Huguette lééft misschien nog meer. Zij geeft de strakke stroeve wilskrachtige jonge moderne meisje vol komen met de middelen, waarover zij beschikt. Vooral haar uitstekend geconcentreerd stille spel in het luisteren heb ik gisteren bewon derd. Haar spel komt geheel van binnen uit. Paul Storm speelt Pierre Vignal sober maar overtuigend en Paul Huf speelt de kleine rol van Paul Salvat volkomen uit. Het minst sterke deel van de opvoering, was ook nu weer het begin. Zoodra de hoofd personen onder elkaar zijn stijgt de voorstel- nlig op een hooger plan, waar zij verder heel den avond op blijft. Het met zoo'n bijzonder fijnen tact ge schreven stuk van Amiel verdraagt het in alle opzichten, dat men het voor een tweede maal ziet. Hoe licht zou dit tooneelspel met een zoo precair onderwerp stuitend zijn ge worden, wanneer het. niet met een zoo zuiver gevoel voor nuance en in een zoo exquisen dialoog ware geschreven. Denys Amiel is een van die Fransche schrijvers die met een uiterst scherpe intuïtie de vrouwenziel weten te pei len. Ik geloof dat alleen maar een Fransch- man een tooneel met die telkens wisselende stemmingen als dat tusschen Valentine en Huguette kan schrijven, zoo subtiel, zoo ge voelig en zoo zuiver. Het woord is in dit stuk aldoor levend, behalve even aan het slot, waar het te veel „litteratuur" wordt. Onze schouwburg was op beide avonden, dat Een Vrouw, in haar. Bloei ging, vooral op de dure plaatsen vrij goéd bezet. Toch had dit zoo belangrijke stuk in-deze prachtige op voering nog meer belangstelling verdiend. Het succes was dan ook hier volkomen. Aan Loudi Nijhoff werden na II en III bloemen aangeboden. Ik had ze gaarne ook Tatia Wy ma gegund. J. B. SCHUIL. geestigst en bracht de zaal in een uitbundig vroolijke stemming. Jammer, dat de schrij ver het noodig oordeelde, daar nog een klei nen epiloog aan toe te voegen in de ver binding van de grootmoeder met „Onkel Ex- ceilenz". den ouden vrind, die haar 40 jaar lang had aangebeden en pas na de eerste ze dige kus zijn stille geliefde durfde tutoyeeren. Hier ging de schrijver wel wat ver en werd hij zelfs even wat hij heel den avond niet was geweest lichtelijk sentimenteel. Maar overigens, welk een voortreffelijk blij spel! Wat bij een ander schrijver al spoedig zwaarwichtig zou zijn geworden, blijft bij de zen schrijver licht en speelsch. Hij filosofeert niet, preekt nog minder en toch is er on danks alle lichtzinnigheid ernst in zijn stuk door de alles wel niöt begrijpende, maar ver gevende figuur van de kloek, die aanbidde lijk lieve grootmoeder, in wie allen dochters kleindochter, oude en nieuwe schoonzoons hun vertrouwde en kameraad zien. Wie zij eenmaal in haar kring onder haar vleugelen heeft, opgenomen, laat zij niet meer los. wat zij ook hebben gedaan of misdaan. Deze grootmoeder is, zooals zij werd gespeeld door Magda Janssens ook in de opvoering een prachtige figuur geworden. Zij veroverde niet alleen de harten van haar kinderen, maar ook van allen in de zaal. Een met fijn begrip en warmte toch steeds licht van toets ge speelde groote rol van Magda Janssens, die het succes aan dit geestige blijspel zal verzekeren. Ook Ank van der Moer had een zeer geluk kigen avond als Wera, de kleindochter, die zij voortreffelijk spontaan, jong en spiritueel tot leven bracht. Trouwens bijna heel de bezetting was, zooals wij dat van Het Masker konden verwachten. Mien van KerckhovenKling gaf in zeer elegante, smaakvolle toiletten met charme en distinctie de lichtzinnige moeder. Louise Kooiman was wat te zwaar en in het begin ook be caricaturaal de andere dochter, die in haar mannen alleen maar objecten tot „verpleging" ziet, Ko Arnoldi maakte weer iets fijns van den met aristocratische reserve ge speelden ..Onkel Excellenz". Elias van Praag en John Gobau gaven relief aan de elkaar opvolgende schoonzoons en Marie van Wester hoven was weer een schat van een oude dienstbode. Het publiek heeft, het stuk zeer hartelijk ontvangen en toonde zich aan het slot zeifs enthousiast. Het zou mij niet verwonderen, als dit blijspel een blijvend succes voor Het Mas ker werd. J. B. SCHUIL. HET NEST. Onder den titel „Die Glockhenne" is het Tschechisch blijspel, waarvan Zaterdagavond door de tooneelgroep Het Masker de pre mière te Amsterdam werd gegeven, oorspron kelijk gespeeld en die titel geeft beter de kern van dit stuk aan dan Het Nesf'. omdat Anna Berger de „kloek" de centrale figuur in deze wel zeer moderne familie- comedie is en het geheel beheerscht. Deze prachtig geteékende grootmoederrol en de fijn-geestige dialoog geven voornamelijk waarde aan dit blijspel en verklaren het groote succes, dat dit stuik van Edmond Konrad te Praag en Weenen en ook bij het première publiek te Amsterdam heeft gehad. Deze Tschechische auteur is Top Naeff zegt het terecht in haar inleiding van het programma van het gehalte van een Her mann Bahr en zijn 'blijspel is in zijn licht heid van Weenschen geest. Ik zou niet dur ven beweren, dat hij ons overal overtuigt. In zijn streven om drie generaties die van de grootmoeder, de moeder en de dochter r— naast en tegenover elkander te stellen, for ceert hij nu en dan zooals in de verhou ding van de grootmoeder en Onkel Excellenz en de biecht van Wera de situatie om de verschillen des te sterker te laten uitkomen, maar hij doet het zonder één oogenblik van zwaarwichtigheid op zoo speelsche, dartele wijze, dat wij hem met genoegen volgen. En de Weensche geest spreekt ook voortdurend uit den „sprudelnden", nu en dan zelfs fon kelenden dialoog. Drie tijdperken vertegenwoordigen de grootmoeder, de moeder en de dochter ln dit blijspel. De grootmoeder is de vrouw van vóór den oorlog, die heel .haar leven één man heeft lief gehad en hem ook trouw is ge bleven na zijn dood, de moeder is de repre- sentante van den wuften na-oorlogschen tijd, de vrouw, die zoo dikwijls van mannen verandert, dat grootmama zich soms in de namen vergist, de dochter is het moderne meisje van dezen tijd, dat in haar liefde recht op haar doel afgaat en zich overgeeft aan den man, dien zij lief heeft zonder aan de gevolgen te denken. De „kloek" de grootmoeder neemt ze allen onder haar vleugelen, dochters, schoonzoons oude en nieuwe en klein dochters hoe zij ook zijn. omdat zij in al haar vezelen moeder is gebleven. Zij moge als „ouderwetsche" vrouw nog zoo ver staan van dezen modernen tijd en zijn lichtzinnig heid en de opmerking maken, dat zij als kip eendeneieren heeft uitgebroed, zij veroordeelt niemand en beschermt allen in haar kring, omdat zij nu eenmaal deze eieren heeft uit gebroed. Wanneer zij overgrootmoeder is ge worden. vraagt zij niet zooais de wufte moeder doet of het kind „echt" of „on echt" is. Het is een heerlijke, gezonde jon gen en dat is voor haar reden genoeg om hem onder haar breede vleugelen te nemen en hem haar groote liefde te geven, al is zi.i dan ook innig verheugd, dat tenslotte toch nog de vader van dit kind komt opduiken, dien zij met even veel liefde in den kring opneemt en aan wien zij gaarne haar zegen geeft, als hij haar om de hand van haar kleindochter komt vragen. Dat slot die familiekring om ae kloekhen met allemaal andere gezichten dan in het begin en toch allen weer nauw verbonden was aller- Heden overleed onze lie ve Zuster, Schoonzuster. Tante en Oudtante Frederique Jeanne Louise de Vogel Weduwe van Prof. Dr. W. Einthoven. in den leeftijd van 75 jaar. Hilversum: Dr. W. TH. DE VOGEL S. C. DE VOGEL- BIERMAN Heemstede: A, H. VAN HEEL DE VOGEL R. C. A. DE VOOGT— DE VOGEL O. E. DE VOGEL hunne kinderen en kleinkinderen Maarden, 31 Janu. 1937 Na een langdurig en geduldig lijden overleed heden, in den ouderdom van 73 jaar, onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mevrouw Clara Kan geboren Mok, Diep betreurd door ons allen. Uit aller naam: S. A. KAN Haarlem, 31 Jan. 1937 v. d. Vinnestraat 19 rd. Voor de vele blijken van be langstelling. ondervonden bij het overlijden van onzen innig _eliefden Man, Vader, Behuwd- en Grootvader CORNELIS LUGTIG betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de familie N. LUGTIG—ALOT Haarlem, Februari 1937 VEEREN- BEDDEN KUSSENS GESTIKTE, en DONZEN DEKENS STOOMEN Schitterende resultaten door ONZE perfecte behandeling. GEVESTIGD: IDA G. H. VAN DER SLEEN Arts voor Rheumatische ziekten en Physische Therapie. Westerhoutpark 16, Haarlem Telefoon 15115 Spreekuur voor Partic.: 10.30— 11.30. beh. Di. en Do. Spreekuur voor on- en minver mogenden: Di. 10.30—11.30, Vr. 4—5. en volgens afspraak. PRAKTIJK HERVAT Aufgebot. Die Ehe wollen mit einander eingehen Hetzger Maximilian Ernst Bussien, wohnhaft in Dorsten, Martha Kunigunde Sieberg, wohnhaft in Dorsten, verkau- ferin, vordem in Bloemendaal, Holland. Dorsten, dem 15 Januar 1937 DER STANDESBEAMTE JAGER GERLINGS Spaarne 86 Telei 10112 Verkade's „Minta Keps" zijn heerlijk frisch in den mond. Ook bij thee sma ken zij bijzonder goed. Probeert U ze eens! Prijs 2 ons voor 25 cent. In luxe doosjes 40 cent. Vraagt U uw winkelier ook eens naar de verschillende andere soorten Verkade's „Keps"! AANVANG DER CLUBS gevraagd van 8.30—12.30 uur, 14—16 jaar, v.d. Spiegellaan 27A Heemstede. Aanm. na 6 uur STENO, 3.50 p. mnd. TYPEN 10.— totaal HANDELSCORRESP. ENGELSCH 4.50 p.m. NEDERL. 4.50 p.m. BOEKH. 4.50 p.m. Opleid, ex. Mercurius. Prosp. gratis Oude Gracht 71 BONBONS PASTILLES CHOCOLADE VERPLEEGSTER CACAO „Droste" op ieder artikel, waarborgt kwaliteit. ALTIJD WELKOM! Spaart plaatjes voor onze albums. TE KOOP: 2 FORD BESTELWAGENS een Chrysler Cabriolet. Auto- beurs Limmen, bij Alkmaar, te lefoon 38 Te huur gevraagd tegen 1 Mei in Haarlem, iJmuiden of om streken KLEINE WONING pl.m. 25 p. m. Br. lett. Z K F aan Nijgh en Van Ditmar A'dara, Gevraagd leerling lingerie-naaisters Vast werk. Aanm. voor 6 uu» Atelier Zijlweg 158 ONGEH. WERKSTER gevr., Dinsd. van 9—4, Zat. van 9—1, v. g g. v. Liefst H.N. Van Dortstraat 74 GEVRAAGD EN AANGEBODEN keuken-, werkmeisjes, 2de, al leen en dagmeisjes, v. g. g. v. Boogaard's Plaatsingbureau Jansstraat 56, Tel. 14170 NETTE WERKSTER gevr., v. direct. Mevr. Mr. \y. J. HENGEVELD, Schulpweg 23, Aerdenhout Perkamentkappenfabriek vraagt eenige NETTE JONGENS. Aanvangsalaris niestraat 12 A. 2.50. Antho- De lezers van een dagblad zien uit, naar wat ook gij aan te bieden hebt. Laat het hun weten door te adv'erteeren. Leert vreemde talen in 's werelds Grootste en Voornaamste Taai-Instituut The BERLITZ SCHOOL Eenige methode, die het mogelijk maakt vreemde talen zonder voorkennis in den kortsten tijd te leerer spreken en schrijven. PRIVéLESSEN vanaf 1,50 CLUBLESSEN vanaf 0.40 Wilhclmlnastr. 40 tel. 11204 The popular Home Journal ol Great Britain The journal that tells how Britishers live think, work, and play SPLENDID STORIES and BrightArticles MORGEN WOLLEN-, ZIJDEN EN WASSTOFFEN

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 3