SPORTBLAD VAN HAARLEM S DAGBLAD na MiHES e li^tl Voetbalwedstrijd te Dasseldorf. Gehoord per radio. paardensport schaatsenrijden MAANDAG 1 FEBRUARI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD LQ5V SPORTl spel Wereldkampioenschappen dames. 500 meter: 1 Laila Schou Nielsen Noorwe gen) 46.4 sec. nieuw wereldrecord); 2 Sy- noeve Lie (Noorwegen) 49 sec.: 3 Verne Lesche (Finland) 51.2 sec.: 4 mej. Donker (Nederland) 52.1 sec.; 5 mej. Rogger (Zwit serland) 3000 meter: 1 Laila Schou Nielsen. 5 min. 29 6 sec. (nieuw wereldrecord)2 Synoeve Lie 5 min. 31.8 sec.; 3 Verne Lesche, 5 min. 35.5 sec.; 4 Rogger 5 min. 57.1 sec.; 5 Hiller, 6 min. 5.8 sec.; 6 Donker, 6 min. 13.3 sec. TWEEDE DAG. Een ongeëvenaarde recorddag. Staksrud Europeesch kam pioen. Laila Schou Nielsen wereldkampioene. De Burgemeester van Zandvoort, H. van Alphen (rechts) kijkt met de bestuurs leden F. Joustra en S. Attema naar de prachtige nieuwe ijsbaan in het Vijverplan te Zandvoort, die helaas door den plotselingen dooi Zondagmiddag 12 uur moest worden gesloten. Uit Da vos: Zondag zijn te Davos de Euro peesche kampioenschappen in het hardrijden op de schaats voor heeren en de wereldkam pioenschappen voor dames geëindigd De heeren reden de afstanden 1500 en 5000 me ter. de dames 1000 en 5000 meter. Het is eèn eenige dag geworden in de ge schiedenis der schaatssport. Ideaal weer voor de sport, met als gevolg, dat wederom niet minder dan drie nieuwe wereldrecords aijn Op den laatsten Zaterdagmiddag van deze korte vorstperiode werd de bobsleesport bij „Kijkduin" aan den Hoogen Duin en Daalschenweg nog met enthousiasme beoefend. Ik heb ten volle meegeleefd, Toen ik den wedstrijd heb beluisterd, Ik heb gerild, ik heb gebeefd, Thuis aan mijn radio gekluisterd. De stem die door de microfoon Het spel bracht voor mijn geestesoogen, In hoopvol opgewekten toon, Of haast tot tranen toe 'bewogen Vond weerklank in mijn sportgemoed, Van het moment dat werd begonnen, Tot Duitschland (ach hoe bruiste 't bloed) Haast, maar nog net niet, had gewonnen. Ik hoorde als er werd gescoord Het duizendmondig koor der kreten, 'k Heb de teleurstelling gehoord. Na 't schot dat juist niet had „gezeten" Als Günther scherp had voorgezet, Als Szepan weer was doorgebroken, Als Halle kranig had gered, Dan raakte haast mijn bloed aan 't koken. 'k Heb ballen net nog weggegrist Uit 't hoekjê van mijn landgenooten Ik heb gezwoegd en nooit gemist 'k Heb keihard op het doel geschoten Ik heb verdedigd met van Heel Ik heb „gekeept" met Leo Halle Ik heb. want niets was mij teveel, Met Wels en Bakhuys aangevallen, Tenslotte is de eer gedeeld, Oranje speelde onvolprezen Zeer typeerend voor dezen wedstrijd was nog, dat de twee speelhelften in-haar globaal verloop zooveel op elkander leken. Eerste helft: gedurende de eerste tien mi nuten vrijwel gelijk opgaande strijd met mis schien een gering overwicht aan Nederland- sche zijde, waardoor dadelijk de wil waarmede onze ploeg in het veld was gekomen werd ge demonstreerd Daarna een duidelijk overwicht van de Duitsche ploeg, met gevaarlijke Nederlandsche uitvallen. Na 26 minuten 10 voor Duitschland. Bestendiging van het Duitsche overwicht, maar niettemin vier minuten vóór de rust het gelijkmakende doelpunt. Tweede helft: eerste tien minuten gelijk opgaande strijd. Daarna weer uitgesproken Duitsch over wicht. Na 3'0 minuten 21 voor Duitschland. Bestendiging van het Duitsche overwicht maar niettemin een minuut voor het einde het gelijkmakende doelpunt. Met een tijdsverschuiving van enkele minu ten was de tweede helft een getrouwe af spiegeling van de eerste. Het Oranje elftal heeft dezen wedstrijd te Dusseldorf niet kunnen winnen, maar de Europeesche reputatie van ons voetbal komt ongetwijfeld versterkt, en niet verzwakt, uit dezen strijd. Het is geen kleinigheid om de Duitschers te weerstaan op eigen terrein. Vrijwel alle landenploegen hebben in de laatste jaren deze opgave te zwaar gevonden. (Zie voor het uitgebreide verslag pagina 6.) Het concours-hippique te Berlijn. LUIT GRETER TWEEDE OP „TRIXIE". Uit Berlijn: Zaterdag is te Berlijn als onder deel van het internationaal concours hippique een zwaar jachtspringen gehouden, waaraan uitsluitend buitenlandsche ruiters konden deelnemen. Slechts onze landgenoot Luit. Greter met „Trixie" en de Franschman kap. Clave met ..Volant 3" legden het parcours zonder fouten af. Na overspringen tusschen deze twee rui ters won de Franschman den uitgeloofden beker Links Het polo-zevental van „Haarlem". V. 1. n. r. voorste rij: H. Bannink, H. J. Suerhoff, A. P. van Walsem, G. Captein. Achterste rij C. Zeeman, G. Gras en A. Strang. Rechts Het Dam .oio-zevental van „De Waterratten". Eerste rij v. 1. n. r.: de dames: L. Houban, T. v. Looy, H. Sieren, N. Kollerie. Tweede rij: G. Kuiper, B. Leunis, T. E. Stammes. Het prachtig geslaagde kampioenstournooi werd met een luisterrijk diner in het Kur- haushotel besloten. De resutaten luiden: Heeren: 1500 meter: 1 Staksrud (Noorwe gen) 2 min. 14.9 sec.: Engnestangen (Noor wegen) 2 min 15 sec.; 3 Krog (Noorwegen) 2 min. 17.3 sec.; 8 Langedijk (Nederland) 2 min. 20.5 sec.; 11 Koops (Nederland) 2 min, 23.6 sec.: 15 Roos (Nederland) 2 min. 26.4 s. 5000 meter: 1 Staksrud 8 min. 20.7 sec.; 2 Vasenius 8 min. 21.3 sec.; 3 Stiepl 8 min. 23.7 sec.; 4 Wazulek 8 min. 23.8 sec.: 5 Langedijk 8 min. 30.2 sec.; 9 Koops 8 min. 39.8 sec.; 13 Roos 8 min. 57.7 sec. Totaal klassement: 1 en Europeesch kam pioen: Staksrud 187.04 punten; 2 Engnestan gen 188.13 pnt.3 Vasenius 189.08 pnt.; 4 Mathisen 192.22 pnt.; 8 Langendijk 193.92; 11 Koops 196.60; 14 Roos 200.84. P. Het Nederlandsche voetbalelftal heeft gisteren te Dusseldorf een gelijk spel bevoch ten tegen de Duitsche nationale ploeg en wij zeggen het onomwonden: dit is een zeer bij zondere prestatie. Want, wanneer het den onzen voor den wedstrijd ooit erg tegen gezeten heeft, dan was het wel ditmaal. Daar was ten eerste het feit, dat onze voetballers op den trein naar Dusseldorf stapten in een temperatuur, die er in ons land toe pleegt te leiden en terecht dat alle voetbal wordt afgelast, omdat de toestand van de vaderlandsche ter reinen zoodanig was, dat spelen teveel gevaar voor gebroken armen en beenen zou opleveren. Men kon in Dusseldorf bezwaarlijk betere om standigheden verwachten en erg- vroolijk ge stemd kan de ploeg dus niet op weg zijn ge gaan. Dat het tenslotte erg meeviel komt op rekening van den even plotselingen als onver- wachten omzwaai in het weer. Maar er was meer: Het was overbekend, dat de Duitschers bijzondere waarde zouden hechten aan een zege op de onzen. Het groote Duitsche rijk moest op eigen terrein toch zeker de voet ballers uit dat kleine lage landje baas kunnen blijven. En alles was in het werk gesteld, om het Duitische team op de grondigste wijze voor te bereiden, waartoe grondiger maat regelen waren toegepast, d'an in ons land ooit, met het oog op de maatschappelijke plichten onzer spelers genomen konden worden. Er was nog meer. Geen vierentwintig uur voor den aftrap werd bekend, dat Weber, toch waarlijk een der steunpilaren van de ploeg sinds tal van jaren, vervangen moest worden. En alsof deze aanleiding tot een deuk in het zelfver trouwen nog niet genoeg was, moest kort voor den wedstrijd ook nog besloten worden, dat onze Haarlemmer Smit beter aan den kant kon blijven, omdat bij het verbod van inval lers het avontuur met zijn gehavende knie te gewaagd was. Smit is ontegenzeggelijk een der all ex-beste spelei-s van het elftal en ieder een begreep, dat hij erg gemist zou worden. Daar de Bock nog niet kon spelen kwamen er dus twee debutanten op de binnenplaatsen in de voorhoede, waardoor de Duitschers het in hun bewaking van Bakhuys heel wat gemak kelijker kregen en er moest nog maar afge wacht worden, wat de d'erde debutant, Wilders, er naast Caldenhove van tei-echt zou brengen. Neen waarlijk, de voorteekenen voor dezen wedstrijd waren wel bijzonder slecht. Maar ik heb zoo'n idee, dat deze juist onze spelers ge- inspix-eerd hebben tot dien on ver-ze ttelij ken wil, om de tegenslagen het hoofd te bieden, die het tenslotte heeft mogelijk gemaakt, dat dit op papier verzwakte elftal het roemruch tig resultaat heeft kunnen bei-eiken van een gelijk spel tegen de sterke Duitschers op hun eigen domein. Laat mij herhalenhet Nederlandsch elftal heeft op dezen Zondag een zeer bijzondere prestatie geleverd. Het heeft een verbeten enei-gie tentoongespreid die allen lof verdient. En hoezeer men, den wedstrijd technisch ont ledend tot de conclusie zou kunnen komen, dat een Duitsche overwinning geheel op haar plaats zou zijn geweest, de geest van onze ploeg maakt de verdeeling van de punten tot een alleszins passend resultaat; In deze omstandigheden zullen wij de pres tatie van alle spelers afzonderlijk niet onder de loupe nemen. Hun allen komt de eer van dezen uitslag toe. Ik wil volstaan met dë op merking, dat deze kamp de wedstrijd van onze achterhoede was, waarin Weber geen oogenblik wei-d gemist. De keuzecommissie zal voor den strijd tegen Zwitserland nog een moeilijk probleem ontmoeten in de bezetting van de tweede backplaats. Over het algemeen verloop van den strijd nog het volgende; Oranje heeft zijn gewone spel gespeeld, met de verrassende elementen, die reeds zoo vaak dJe ploegen van andere landen tot veribazing en teleurstelling hebben gebracht. De Duitsche ploeg heeft de perfectie getoond van een prachtig afgesteld raderwerk, dat echter zooals alle raderwerken niet in staat is, naar de omstandigheden het kunnen eischen, zijn bewegingssysteem te veranderen. Duitschland had zonder eenigen twijfel van onze ploeg moeten winnen. Dat het dit niet heeft gedaan is tegelijkertijd de verdienste van onze gehandicapte, maar niet geïntimi deerde combinatie en zijn eigen tekort koming. De Europeesche kampioen schappen te Davos. Staksrud winnaar. EERSTE DAG. Bij de Eui-opeesche kampioenschappen in het hardrijden op de schaats voor heeren en de wereldkampioenschappen voor dames, die Zaterdag te Davos zijn aangevangen, heb ben vooral de Noorsohe rijders en rijdsters buitengewone resultaten bereikt. Op dezen eersten dag werden niet minder dan drie nieuwe wereldrecords gevestigd. De resultaten waren: Europeesch kampioenschap heeren. 500 meter: 1 Engnestangen (Noorwegen) 42.3 sec. (nieuw wereldrecord); 2 Staksrud (Noorwegen) 42.8 sec.; 3 Haraldsen (Noor wegen) 43 sec.; 4 Krog (Noorwegen) 43.3 sec.. 10 Roos (Nederland) 45 5 sec.: 11 Langedijk (Nederland) 45.6 sec.; 14 Koops (Nederland) 46.2 sec. 3000 meter: 1 Staksrud, 4 min. 55.2 sec.; 2 Vasexxius, 4 min. 55.7 sec.; 3 Engnestan gen, 4 min. 57.9 sec.; 4 Wazulek, 5 min. 0.1 sec.; 7 Langendijk. 5 min. 2.8 sec.; 8 Koops 5 min. 3.3 sec.; 15 Roos 5 min. 16.6 sec. gevestigd. In totaal ibraoht dit kampioens tournooi een half dozijn nieuwe wereldre cords. Een dergelijke oogst is nog nooit eer der geboekt. Staksrud is Europeesch kam pioen geworden; hij vei-diende dezen titel. Zijn topprestatie leverde hij onverwacht op de 1500 meter, toen hij het dertien jaren oude record van zijn landgenoot Oscar Ma thisen van 2 min. 17.4 sec. (gevestigd op 18 Januari 1914 te Davos) verbeterde tot 2 min. 14.9 sec. en den grondslag legde voor zijn overwinning in totaal. Bij de dames werd Laila Schou Nielsen, de ongelooflijk snelle Noorsche rijdster, wereld kampioene; nooit was er een rijdster van haar geduchte kracht. Zij bracht op alle vier afstanden de wereldrecords op haar naam. Over de 1000 meter deed zij 1 min. 38.8 sec. (het oude record .bedroeg 1 min. 42.3 sec. en stond sinds 2 Maart 1935 op naam van de Amerikaansche Kitty Klein)op de 5000 me ter maakte mej. Nielsen eon tijd van 9 min. 28.3 sec. (sedert 20 Januari jl. was dit record in het hezit van haar landgenoote Synoeve Lie, die het te Oslo vestigde). Onze landgenoote Gonna Donker werd no. 5. En als ik zelf had meegespeeld. Had 'k niet vermoeider kunnen wezen. P. GASUS. Kimberley Dynamiters naar Amsterdam. Het is thans definitief, dat de Canadeesche ijshockey-kampioenen „Kimbei-ley Dynami ters" op 12 en 13 Februari a.s. op de Kunst ijsbaan te Amstei-dam twee wedstrijden zul len spelen. Deze Canadeezen, die het ijs hockey technisch en tactisch volmaakt be- heerschen en die op hun lange tournee door Europa overwinning op overwinning hebben behaald, zullen Canada op de wereldkam pioenschappen te Londen vertegenwoordigen. De Kimberley Dynamiters zullen in de ver sterkte „Blauwe Zes" waardige tegenstanders ontmoeten. Louis wint van Pastor. De resultaten der wereldkampioenschap pen dames luiden 1000 meter: Laila Schou Nielsen (Noorwe gen) 1 min. 38.8 sec.; 2 Synoeve Lie (Noor wegen) 1 min. 42.2 sec.; 3 Verne Lesche (Finland) 1 min. 44.9 sec.; 4 Donker (Neder land) 1 min. 48.3 sec 5000 meter: 1 Laila Schou Nielsen 9.28.3; 2 Lie 9 min. 29.6 sec.; 3 Lesche 9 min. 37.8 sec.; 4 Roger 9 min. 51.5 sec.: 5 Donker 10 min. 30.8 sec. Totaal-klassement: 1 en wereldkampioene: Laila Schou Nielsen 207.56 punten; 2 Lie 213.26 pnt.; 3 Lesche 217.35 pnt.; 4 Rogger 227.07 pnt.; 5 Donker 231.55 punt. Joe Louis. Uit New York; Joe Louis heeft in een ge vecht over tien ronden op punten van Bob Pastor gewonnen. Louis was 7 tegen 1 favoriet, doch geen enkele maal is Pastor down gegaan. Pastor woog minder dan zijn tegenstander en was daardoor physiek in het nadeel. Maar hij was zeer bewegelijk, week voor de slagen van Louis op tactische wijze uit en zoo kon Louis slechts op punten winnen. Twintigduizend toeschouwers woonden den wedstrijd bij.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9