De Wereldjamboree. De groote pot. Het Befatytiiltste 54e Jaargang No. 16446 Verschijnt dageliiks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 3 Februari 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week f 0.25, per maand f1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05. p. maand f 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post f 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTlëN 1—5 regels f 1.75. elke regel meer J 0.35- Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.overlijden f 400.verlies van hand, voet of oog ƒ200.beide leden duim ƒ100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger ƒ60. één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger f 15.één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk f 15.polsbreuk f 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Regeeringsmedewerking staat nog niet vast. Het wachten is op voldoende inlich tingen van het Hoofdkwartier. Onze Haagsche correspondent meldt ons: In tegenstelling met het gisteren in het Handelsblad verschenen bericht moeten wij helaas mededeelen, dat nog steeds van de zijde van het Hoofdkwartier der N.P.V. niet voldoende uitsluitsel aan de regeering is ge geven, waardoor zij haar medewerking aan de Wereldjamboree zou kunnen verleenen. Zoo is bij voorbeeld ook volkomen onjuist dat definitief besloten zou zijn. dat de uitgifte van de Jamboree-postzegels doorgaat; op dit oogenblik houdt men zich begrijpelijkerwijze bezig (deed men dit niet dan zou men im mers nooit meer op tijd hiermede klaar kun nen komen) met voorbereidingen, die aan een eventueele uitgifte van postzege-ls steeds vooraf moeten gaan. Doch ook met niet meer dan dat. Hieruit te concludeeren dat de re geering thans het jawoord heeft gegeven, ware ten eenenmale onjuist. Opnieuw mochten wij hedenochtend ver nemen dat, zoodra de regeering de overtuiging- zal hebben, dat zij de verantwoordelijkheid kan aanvaarden, wat haar eventueele mede werking aan de Jamboree betreft, (in den vorm van regeeringssubsidie, medewerking der Spoorwegen, uitgifte van postzegels enz.) zij haar beslissing onverwijld zal nemen. Deze overtuiging heeft de regeering op het oogenblik echter nog niet; de in haar oogen hiervoor noodige inlichtingen van padvinders zijde moeten haar nog altijd bereiken! Het wachten is dus op het van den kant der leiders van- de Padvindersbeweging te leveren bewijs van een zoodanige eensgezind heid, dat men mag aannemen, dat de Jam boree inderdaad zal kunnen slagen. De molens van het Hoofdkwartier malen helaas wel zeer langzaam! FIETSENDIEF BLEEK ONVERBETERLIJK. Dinsdagmorgen heeft een 16-jarig meisje bij de politie aangifte gedaan van diefstal van haar fiets die ze e'en oogenblik in de Groote Houtstraat onbeheerd had laten staan. Het gelukte de politie eenigen tijd later in Am sterdam een 21-jarigen kruideniersbediende aan te houden, die in het bezit van de gesto len fiets was. Tevens werd bij hem een lamp en een dynamo gevonden. De jongen bekende de fiets gestolen te hebben, de lamp en de dy namo had hij van een fiets die onbeheerd in de Turfsteeg stond, afgehaald. In December j.l. was hij uit de gevangenis ontslagen na 7 maanden gevangenisstraf on dergaan te hebben wegenshet stelen van fietsen! Door de politie is de man naar Haarlem overgebracht en in bewaring gesteld, vandaag zal hij aan de Justitie worden overgeleverd. Dc ramp van de „Jonge Jacobus". Koningin betuigt haar deelneming. 's-GRAVENHAGE, 3 Februari. H.M. de Ko ningin heeft telegrafisch de reederij van de „Jonge Jacobus", de fa. Wambersie en Zn., te Rotterdam, verzocht, haar deelneming te willen overbrengen aan de nagelaten be trekkingen van de slachtoffers van de scheepsramp van de „Jonge Jacobus". Mannen en vrouwen in het wit. Een „quaestie" in het St. Elisabeth's Gasthuis. Tot heden is het gewoonte dat het bestuur van het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem zorgt voor de witte jassen die daar gedragen worden. Van gemeentewege is nu evenwel de meening uitgesproken, dat het personeel zelf voor de aanschaffing en het wassöhen moet zorgen, daar het in het algemeen regel is. dat zorg voor de kleeding niet voor rekening van den werkgever komt. Ons werd medeeedesld. dat dit voornemen door het betrokken personeel in het St. Eli sabeth's Gasthuis met weinig sympathie be groet is. Op het Stadhuis werd ons verzekerd, dat nog geen beslissing genomen is. Daar het personeel van het Gasthuis onder de regle menten van de gemeente valt. zal deze wij ziging in de arbeidsvoorwaarden eerst in het Overleg ter sprake gebracht worden. Als het advies van deze instantie ingekomen is zul len B. en W. een besluit nemen. (De honderdduizend in de Staats loterij is gevallen op no. 10095, dat als een heel lot verkocht is.) Ha, de ton is weer gevallen In ons aller loterij, Ongenoemden duizendtallen Gaat zij weer den neus voorbij. Een van allen, die het waagde Legt beslag op heel de pot, Die is, nu zijn gokje slaagde, Vast tevreden met zijn lot. Hij 's misschien al heel vaak „nietig" In de loterij geweest, En vond hij dat vaak verdrietig, Nu is het dan dubbel feest. Ook al is dan geld niet alles, En al brengt het geen geluk, In een tijd van zorg en dalles Is een ton een heele pluk. En al mag de gulden zweven, Honderdduizend van het ras, Die zoo'n goede gok kan geven, Komen altijd nog te pas. Ha, de ton is weer gevallen En ik weet niet wien zij trof, Maar oprecht, namens ons allen, Filsiteer 'k hem met zijn bof- Brandgevaar in openbare gebouwen. Scherpere maatregelen van de Brandweer. Waarom die noodig waren. Naar wij vernemen is het toezicht van de Brandweer op gebouwen te Haarlem waar openbare bijeenkomsten gehouden worden in deze dagen verscherpt. Dit is een gevolg van de wijziging die de Raad onlangs in de Algemeene Politieverordening heeft aange bracht Daarbij is zooals men zich herinne ren zal het toezicht van de Brandweer ook uitgestrekt over zalen waarin besloten bij eenkomsten worden gehouden indien deze door meer dan 50 personen bezocht worden en als daarbij gerookt wordt. De Commandant van de Brandweer, de heer C. J. v. d. Broek, deelde ons mede, dat gebleken is, dat veiligheid van het publiek eischt, dat voor verschillende gebouwen voorzieningen getroffen worden. Het inge stelde onderzoek toch heeft uitgewezen, dat er toestanden bestaan, die niet gedoogd kunnen worden. Er is, om een voorbeeld te geven, in onze stad een zaal waar tooneel - voorstellingen worden gegeven ter wijl de kleedkamers, die geen nood uitgang hebben, onder het tooneel zijn gemaakt. Als er op zoo'n tooneel eens brand ontstond zouden er groo te onheilen kunnen gebeuren. De Brandweer heeft nu verschillende ver- beteringen voorgeschreven. Daarbij zijn wij zoo vervolgde de Commandant, soepel te werk gegaan, zoodat wij overtuigd zijn dat die zonder onoverkomelijke bezwaren uitge voerd kunnen worden, zoodat die zalen niet aan hun bestemming behoeven te worden onttrokken. Maar als de Brandweer de ver antwoordelijkheid heeft, kunnen wij niet anders aan de eischen stellen die wij noodig achten om de veiligheid te waarborgen. Voor de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw is door de Brandweer den eisch gesteld dat daarin alleen tooneelvoor- stellingen gegeven mogen worden wanneer het decor tijdens de voorstelling niet ver anderd wordt. Wil men in een zaal tooneel- voorstellingen geven die met decor-wijzigin gen gepaard gaan. dan moet het tooneel met een ijzeren brandscherm van de zaal geschei den kunnen worden, of er moeten andere voorzieningen getroffen worden die op an dere wijze de veiligheid waarborgen. Mijn overtuiging is dat zonder veel kosten deze tuinzaal zoo veranderd kan worden, dat. aan de eischen van de Brandweer voldaan wordt. Een vergrooting van het Concertgebouw? Wij vernamen dat bij het gemeentebestuur het denkbeeld in overweging is, of het mo gelijk zou zijn het Gemeentelijk Concertge bouw te vergrooten door een gedeelte van den tuin te bebouwen. Het is een feit, dat te Haarlem, vooral na de sluiting van den schouwburg aan den Jansweg, geklaagd wordt over een tekort aan zalen, speciaal voor het geven van tooneel voorstellingen, zoodat er zeker reden zou zijn om het aantal zalen te vermeerderen. De tuin van het Concertgebouw is vrij groot zoodat daar. naar een deskundige ons verzekerde, vermoedelijk wel gelegenheid zou bestaan een nieuwe zaal te bouwen Er zou dan nog genoeg ruimte tusschen dit nieuwe gebouw en de bestaande concertzaal over blijven om de bestaande nooduitgangen van de Concertzaal in tact te houden en ook ruimte te bieden voor het maken van nood uitgangen voor de nieuwe zaal. De tuin heeft, zooals men weet. achter de Concert zaal een flinke uitgang in de Wijde Appe- laarsteeg. Wij hebben getracht bevestiging van dit bericht te verkrijgen, maar ons werd mede gedeeld, dat deze zaak nog niet in een sta dium gekomen is, dat mededeelingen daar over gedaan kunnen worden. De Ned. Herv. Kerk te Baarn. Belangrijke restauratie in verband met het huwelijk van Prinses Juliana. Een doopvont van 900 jaar. (Van een specialen verslaggever.) I Het feit dat binnenkort het Paleis in Soestdijk bewoond zal worden door het Kroonprinselijk paar, brengt ook een belangrijke verandering met zich mede voor de Ned. Herv. Kerk op den Brink te Baarn. Sedert eeuwen reeds hebben de Koninklijke gasten welke op het Paleis Soestdijk verblijf hielden, de gewoonte, in Baarn ter kerke te gaan en dat ook de Prinses en de Prins deze traditie zullen handhaven blijkt wel uit het feit, dat zeer binnenkort begonnen zal worden met de restauratie van de Koninklijke bank. welke daarin in 1674 is aangebracht op last van Stadhouder Willem III, die toen Hooge Ambachtsheer van Baarn was. Hij toch werd in dat jaar eigenaar van „de Hofstede aen Zoestdijk", waar hij een buitenplaats liet bouwen, die nu nog het Hoofdgebouw vormt van het tegenwoordige Palely. In datzelfde jaar droegen de Staten van Utrecht hem Baarn, Soest, Eembrugge en de beide Eemnes- sen als Hooge Ambachtsheerlïjkhéden op. Woensdag 21 October 1682 vond een alge meene biddag in ons land plaats, op welken dag Stadhouder Willem III te Soestdijk ver bleef, waar hij als gast ontving Com. Tromp, met wien hij in de kerk te Baarn den bidstond bijwoonde. Het Engelsche wapen dat zich be vindt hi het midden van den luifel boven de Koninklijke bank. wijst er op, dat deze Prins ook koning van Engeland was. Het wapen is omgeven door het devies „Hony soit qui mal y pense", hetgeen ook als devies voorkomt bij de bekende Engelsche orde van den Kousen band. De bank die door de eeuwen heen het eigen dom is gebleven van de Kon. Familie, is tegen woordig na de belangrijke verbouwing van de kerk in 1888 geplaatst aan de Zuidzijde, d.w.z. tegen den muur, welke het verst van den Brink gelegen is. Een speciale ingang is aan die zijde aangebracht, waardoor de Kon. Fa milie een gemakkelijken toegang heeft tot de voor haar bestemde plaatsen. De tegenwoordige bank biedt ruimte voor hoogstens 3 personen; alleen de middelste plaats is behoorlijk verlicht door een kleine opening in den luifel, waardoor het licht van het daarboven gelegen kerkraam valt. In opdracht van de Koningin zal nu bij de verbouwing der kerk in het vorig jaar bleef de bank n.l. onveranderd een ingrijpende restauratie plaats hebben. De bank als zoodanig zal in het vervolg geen dienst meer doen, maar worden weggebroken. Daarvoor ïn de plaats komen dan 3 fauteuils in Engelschen stijl, met trijp bekleed. De luifel zal worden vergroot en zal ook de voor de Kon. bank gelegen kerkbank overdekken, want ook deze is bestemd voor kerkgangers uit het Pa leis en zij zal door enkele fauteuils in den zelfden stijl worden vervangen. Het geheel zal iets meer breedte in beslag nemen, zoodat het kerkbestuur genoodzaakt zal zijn een der twee banken, welke aange bracht zijn tusschen het kerkpad en de Ko ninklijke plaatsen en dus voor gewone kerk gangers bestemd zijn, op te ruimen. Tevens zal een aantal banken, die in het schip van de kerk staan en welke den stati- gen aanblik van de kerk iets ontsieren door haar onharmonieuzen vorm en haar eenigs- zins armelijke uitvoering plaats maken voor een even groot aantal stijlvolle stoelen. De luifel zal ïn zijn geheel van een bovenlicht worden voorzien, waardoor alle plaatsen van de Kon. Familie behoorlijk licht zullen ont vangen. Aan eventueele bezoekers van de kerk zal het opgevallen zijn, dat zich voor den fraai erestaureerden eikenhouten preekstoel ook een zeer bijzonder doopvont bevindt. De ouderdom van dit doopvont is 900 jaar en wijst er op, dat dus in den Frankischen tijd reeds een kerk of kapel in Baarn heeft ge staan, waarvan echter geen verdere overblijf selen gevonden zijn. Dit doopvont is in ge bruik geweest tot 1580, het jaar waarin de kerk aan de Hervormden kwam. In dat jaar werd het uit de kerk verwijderd en begraven. Eerst bij de verbouwing van 1888 werd het teruggevonden en weer aan zijn vroegere bestemming gewijd. Nu, na langen tijd, Soestdijk weer door een jong Prinsenpaar bewoond zal worden en het te verwachten is, dat bij de geboorte van een prinsje of prinsesje de doopceremoniën in de Baarnsche kerk zullen worden voltrokken, zal het interessant zijn te vernemen, dat een der gelijke plechtigheid ook op Zondag 18 Juli 1820 reeds heeft plaats gevonden. Op 13 Juni van dat jaar was op het Paleis een prinsje geboren, een zoon van den toen- maligen kroonprins, later Konink Willem n en zijn gemalin, de Russische prinses Anna Pavlovna. Deze Koninklijke doopeling was Prins Hendrik, de ook van de Koningin, die door zijn belangstelling voor de zeevaart is bekend geworden en die ook op het Paleis Soestdijk heeft gewoond. In verband met de belangrijkheid, welke de bewoning van het Paleis Soestijd meebrengt voor de Herv. Kerk in Baarn, twijfelen wij er dan ook niet aan, dat het resultaat van de nu spoedig te beginnen werkzaamheden met be langstelling tegemoet zal worden gezien. Wij mogen dan ook vertrouwen, dat het stemmige, intieme karakter van het kerkgebouw er zoo mogelijk nog door zal worden verhoogd. De werkverschaffingen. Weder opengesteld. Als gevolg van de vorst en ongunstig weer voor het werk waren de werkverschaffingen eeniigen tijd gesloten. Hedenochtend zijm echter alle werkverschaffingen waar Haarlem mers werken, ook dus de Provinciale werk verschaffing, weder opengesteld. De 1 Mei-viering. Bijzonderheden over de feestelijkheden te Haarlem. Door de moderne arbeidersbeweging is be sloten op den avond van den eersten Mei. welke dit jaar op Zaterdag valt, een groote fakkeloptocht te organiseeren. Des middags zal een feestelijke bijeenkomst worden ge houden, waaraan verschillende vereenigingen hun medewerking hebben toegezegd. De Mei rede zal dit jaar worden uitgesproken dooi den voorzitter der S.-D. Kamerfractie Ir. Al- barda. Japansche regeering heeft een slechte pers. China verwacht nieuwen militairen en economischen druk. Uit Tokio: De avondbladen wijden hoofd artikelen aan het nieuwe ministerie, dat zij op zeer koele wijze ontvangen. Zij noemen het ministerie te zwak om een werkelijke op positie op te wekken. De Nitsji Nitsji schrijft, dat het niet schijnt dat de natie vertrouwen kan hebben in een kabinet, dat klaarblijkelijk zoo onmachtig is. SJANGHAI, 3 Februari (A.N.P.) In Chi- neesche kringen heeft men den indruk, dien men heeft van de nieuwe Japansche regeering lieden als volgt samengevat: Deze boven de partijen staande nieuwe Japansche regeering beteekent een spoedige hervatting van den militairen en economi schen druk van Japan op China en maakt het noodzakelijk dat China zich moet voor bereiden op het ergste, al blijft het 't beste hopen De heer G. A. Luitingh hield Dinsdagmiddag ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als koster der Groote Kerk een receptie in de consistoriekamer, die druk bezocht werd. Op bovenstaande afbeelding de jubilaris in de bloemen. Links op de foto naast hem Mevrouw Luitingh. Achter den koster zijn zuster Mej. J. H. Luitingh, geflankeerd door de kerkvoogden W. Roodenburg en J. G. Hoffmann. Het woord is aan. Rotgans: Zoo iverken ijd'le klap en potsen in 't gemeen Veel meer op 't hart van 't volk, dan xvélgezochte rêen. Moskou verontwaardigd. Protest bij de Mexicaansche regeering wegens de activiteit van Trotski. LONDEN. 3 Febr. (D. N. B.-A. N. P.). Volgens de „Daily Telegraph" heeft de ge zant der Sovjet Unie in Mexico van zijn re geering opdracht gekregen bij de Mexicaan sche regeering een protest in te dienen wegens de aan Trotski verstrekte verblijfsvergunning. De Sovjet-Russische regeering wil de regeering van Mexico volledig verantwoordelijk stellen voor Trotski's optreden. Moskou eischt dat Trotski onder speciale bewaking gesteld en verhinderd wordt in contact te treden met personen buiten Mexico, of dat hij uit het land wordt gezet. Feest met noodlottige gevolgen Papoea's aan vergiftiging overleden. MANOKWARI, 3 Febr. (Aneta— A. N. P.). Na een dansfeest van Papoea's te Sagewin in de afdeeling Serong, waarbij schildpadden werden gegeten, heeft zich een massa-vergif tiging voorgedaan. Twaalf Papoea's zijn overleden, een is ernstig ziek, de overige deelnemers zijn waarschijnlijk buiten gevaar. HET VERBLIJF VAN DE KONINGIN TE ZELL AM SEE. Uit Zeil am See: H.M. de Koningin heeft zich gisteren met de aanwezige hofdames per auto begeven naar het terrein van de interacademiale wedstrijden, waar het gevolg is achterge bleven, om de wedstrijden bij te wonen. H.M. maakte een wandeltocht in zuidelijke richting. VERKEERSSTREMMING TE SPAARNDAM. De K.N.A.C. bericht, dat de weg op den Spaarndamschen dijk ter plaatse van de brug over de groote sluis te Spaarndam van 12 Februari a.s. 8 uur tot 12 Maart a.s. 24 uur voor het geheele verkeer zal gesloten worden, in verband met een verzwaring van die brug Elk dagblad neemt Adverten ties van Vraag en Aanbod op. Doch maar zeer enkele bevat ten er per jaar boven de 40.000. Haarlem's Dagblad is zulk een enkeling. Het bevatte in 1936 niet minder dan 45303 „Groen tjes". Denk er om. als de gelegenheid zich voordoet. De Duitsche minister van verkeerswezen, Eltz von Rucbcnach, is afgetreden. pag. 4 Frankrijk versterkt zijn verdediging. pag. 4 De Amcrikaansche zeeliedenstaking is ten einde. pag. 4 He regeeringsvoorstel inzake revolutionnaire volksvertegenwoordigers is sterk gecriti- seerd. pag. 3 Onze regeering heeft te Berlijn inlichtingen gevraagd over de verklaringen van Hitier inzake onze neutraliteit. pag. 3 De regeering heeft ten aanzien van de zie- kenhuisverpleging wijziging gebracht in de ziekenfondswet. pag. 3 De medewerking der regeering aan dc we reldjamboree staat nog niet vast. pag. 1 De brandweer te Haarlem houdt scherper toezicht op openbare gebouwen. pag. 1 De geschiedenis van de Kleverlaan. pag. 5 Nida Senff heeft het wereldrecord 200 meter rugslag op haar naam gebracht. pag. 9 Engeland heeft nog een kans dc vierde test match te winnen. pag. 9 ARTIKELEN, ENZ. Vr. S.: Naar het Zuiden. Eenzame hoogten. pag. 4 J. II. de BoLs: Kunst in Haarlem en daar buiten. pag. 3 J. B. Schuil over Saigon Milly. pag. 2 II. D. Vertelling: Paarlen op den bodem der Zee. pag. 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1