10070 leoeP' HJD.* UW isngiaaMKil De Gemeentebegrooting aangenomen. Voorkom GRIEP neem'«"AKKERTJE" DONDERDAG 4 FEBRUARI 1937 H A" A R E E M'S D A G B E A D 8 Bal-masqué „Jacob van Lennep". Een avond van pret en jolijt. Gisteravond hield de Haarlemsche Tooneelvereeniging „Jacob van Len nep" haar 29ste bal-masqué in de zalen van den Haarlemschen Kegel bond.. Een avond van pret en jolijt, van uitbundige feestvreugde, zooals we dat van .Jacob van Lennep" ge wend zijn. Op den dansvloer was het een bonte menge ling van gecostumeerden. Fraaie en origineele costuums werden er gedragen met een zwier en een gratie, alsof de dragers nooit anders gewend waren. De „Zandvoortsche Visschers" onder leiding van Engel Paap, die in hun schilderachtige kieedij zelf wel feestvierders leken wisten er met hun vroolijke muziek al spoedig een feest stemming in te brengen. Er werd gehost en ge danst, gezongen en gesprongen, en voor men het wist, was het uur van het démasqué aan gebroken. De jury, bestaande uit de heeren J. D. Vos kuil. K. Visser en J. H. Wesseling. had werke lijk geen gemakkelijke taak, om uit de bonte massa van kleurige costuums de fraaiste te kiezen. Na een korte toespraak van den voor zitter, den heer Jac. van Maris, waarin hij hulde bracht aan de deelnemers voor de fraaie costumes en de jury dankte voor de wijze, waarop zij zich van haar taak had gekweten, werd de uitslag bekend gemaakt, die als volgt luidde: Historische groepen: 1. Das Dreimadex'ln- haus. Vaderlandsche groepen: 1. Januarivierders. 2. Nederland en Oranje, 3. Nederlandsche vlag met wimpel. Diverse groepen en paren: 1. Harlekijn. 2. Tiroier groep, 3. Popeye the Sailorman. 4. Pierrot en Pierrette, 5. Rallye-race rijders. 6. Twee landloopers, 7. Dames in rok. Enkelingen; 1. Spaansche danseres, 2. Her derinnetje. 3. Servisch boerinnetje, 4. Jordaan- spcok, 5. Toreador. 6. Tirolerinnetje. Na het démasqué werd het bal. dat onder lei ding stond van Roel van den Berg, met fris- schen moed voortgezet. Onvermoeid zorgde de band voor de dansmuziek, en het was op een heel laat uur. toen de laatste feestvierders de zaal verlieten. „Jacob van Lennep" kan weer op een geslaagd bal-masqué terugzien. STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek van bezoek en uitleening over Januari 1937 (1936). I. Prinsenhof. Bezoek aan de leeszaal door 2170 personen (v. j. 2562), t.w. 1948 mannen en 222 vrouwen. Bezoek aan de krantenzaal 5360 personen (v. i. 6186), t.w. 5052 mannen en 308 vrouwen Totaal bezoek aan lees- en krantenzaal door 7530 personen cv. j. 8748) t.w. 7000 mannen en 530 vrouwen. Uitgeleend werden 7326 boeken (v. j. 8597). II. Filiaal „Huis te Zaanen". Bezoek aan de leeszaal door 873 personen <v. j. 902), t.w. 720 mannen en 153 vrouwen. Uitgeleend werden 2359 boeken (v. j. 2319). III. Hoofdbibliotheek en filiaal werden te za- men bezocht door 8403 personen, (v. j. 9650), t.w 7720 mannen en 683 vrouwen. In het geheel werden uitgeleend 9685 boeken (v. j. 10916). Joodsche Sociëteit Haarlem. De lijn door Israëls historie. Gisteravond heeft Rabbijn I. van Gelder voor de Joodsche Sociëteit Haarlem een voor dracht gehouden over ,De lijn in Israëls his torie". Na een kort woord van den voorzitter den heer A Schijvenscnuurder nam Rabbijn van Gelder het woord. Spr. ging uit van de stelling van Carthe- sius ..Ik heb bewustheid bijgevolg ik besta". De geschiedenis van een volk. aldus spr.. omvat zoowel datgéne wat het ondergaat als dat wat het verricht. Reeds de psalmendieh- ters, aldus spreker, bezongen in hun psal men het lijden en de onderdrukking van het Joodsche volk. Reeds in dien tijd zat Israël de wereld in den weg. Door den afgunst der heidenen en door de vermeende geheimzinnigheid van de Jood sche ritus ontstond het eerste anti-semitis- me dat waarschijnlijk in Alexandrië zijn oorsprong vindt. Ook de Romeinsche schrijver Tacitus laat zich zeer scherp over de Joden uit. zijn woor den vinden ook thans nog weerklank bij de anti-semieten Toen dan ook de Joden naar Centraal West-Europa trokken was de Jodenhaat al tot daar doorgedrongen en bij epidemiën werden de Israëlieten als de schuldigen ge doodverfd. Joden als brandstichters, als brengers van onheil dat is de lijn die door Trrs.ëls historie loopt. Doordat zij de door den Staat erkenden God niet wilden ver eeren werden zij als afchetisten en als staats gevaarlijk gebrandmerkt. Er is echter ook nog een andere lijn die door Israëls historie gaat nl. ondergaan maar niet onder gaan. De overwonnenen hebben de overwin naars de wet voorgeschreven zeide reeds Seneca toen hij over de Joden sprak. ..Is er één volk dat zoo met zijn wetten rekening houdt?" vroeg spreker. Israël gaat niet onder de volkeren te on der omdat er voor het voortbestaan van Israël een causa finales" is d.w.z. dat Israël in haar doelstelling zelf, de kiem heeft van haar voortbestaan. Het monotheïsme is de 'kostbare schat die door Israël aan de wereld is gegeven. Israël is voorbeschikt voor de onsterfelijkheid om dat het in dienst staat van God. Ik besta, want ik heb de Joodsche bewustheid, moge deze spreuk zich ingroeien in de gemoede ren van alle Joden zoo besloot Rabbijn I. van Gelder zijn interessante voordracht. De heer A. Schijvensc-huurder bedankte Rabbijn Van Gelder voor zijn buitengewoon mooie voordracht en sloot de bijeenkomst. PERSONALIA. Aan de gemeentelijke universiteit van Am sterdam is tot arts bevorderd mej. B. C. Mul ders, te Haarlem. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 5 FEBRUARI 1937. Progr. I. Hilversum II K.G. Progr. n. Hilversum I. L. G. Progr. III. 8.00 Keulen. „Froher Klang zur Arbeitspause". 8.50. 9.05 Keulen. Tijdsein, Nieuwsberichten. Waterstandberichten. 9.20 Keulen. „Germanin-Bayer 205", schets van G. Niese 9.50. 10.10 Deutschl.sender. „Kinder garten" 10.35. 11.20 Keulen, Concert-. Ver- zoekprogramma. 12.05 Parijs Radio. Concert. Verzoekprogramma. 12.35 Parijs Radio, Gra- mofoonmuziek. 1.05 Vlaamsch Brussel. Het om roeporkest o.l.v. Paul Douliez. 1.20 Vlaamsch Brussel. Gesproken dagblad van het N. I. R. I.30 Vlaamsch Brussel. Salonorkest o.l.v. Wal ter Feron. 1.50 Vlaamsch Brussel. Gramofoon- muziek. 2.20 Diversen. 3.20 Keulen. Concert door het groote omroeporkest o.l.v. O. J. Kühn. 4.20 Londen Regional. „London Pie", een radio-revue van Harry Howard en Sydney Vivian. 4.50 Londen Regional. Het Carlton Ho tel orkest o.l.v. René Tapponnier. 5.20 Vlaamsch Brussel. Dansmuziek o.l.v. Stan Brenders. 5.50 Pauze 5.55. 5.55 Keulen. Dansmuziek d. h. kl. omroeporkest o.l.v. Leo Eysoldt. 6.20 Keulen. „Fastauwend kümp im Land", boeren vastenavond-gebruiken uit Tekklenburg. 7.05 Diversen. 7.30 Keulen. „Fiinf Minuten vor Karnaval". 9.20 Weenen. Populair concert door het Notstandorkest. 9.30 Weenen. Nieuwsberichten. Weerverwachting. 9.40 Weenen. Vervolg concert. 10.20 Diversen. 10.30 Fransch Brussel. Gramofoonmuziek. Ver- zoekprogramma. 10.45 Fransch Brussel. Gra mofoonmuziek. 11.20 Parijs Radio. Concert o.l.v. Rhené Baton. Progr. TV. 8.00 Vlaamsch Brussel, Gymnastiek. 8.20 Vlaamsch Brussel. Gramofoonmuziek. 8.30 Vlaamsch Brussel. Kroniek van den dag. 8.40 Vlaamsch Brussel. Gramofoonmuziek. 8.45 Vlaamsch Brussel. Gesproken dagblad van het N. I. R. 9.00 Vlaamsch Brussel. Gramofoon muziek. 9.20 Diversen. 10.35 Londen Regional. Korte Godsdienstoefening. 10.50 Londen Re gional. Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. II.05 Londen RegonaJ. Orgelconcert door H. Robinson Cleaver. 11.50 Londen Regional. Het Rutland Square orkest en N. Victoria ork. o-l.v. James Kershaw. 12.50 Droit-wich. B.B.C. dansorkest o.l.v. Henry Hall. 1.35 Droitwich. Bessie Rawlin's Strijkkwartet. 2.25 Londen Re gional. B.B.C. Schotsch orkest o.l.v G. War- rack, R. Black. alt. 3.05 Londen Regional. Pianorecital door Eileen Ralph. 3.35 Londen Regional Gram.muziek. 4.05 Londen Regional. Gordon MacDonald: The week in Westmins ter". 6.45 Droitwich. Orgelconcert door Regi nald Dixon. 7.20 Droitwich. Sir Walford Da- vies: ..Music and the ordinary listener". 7.50 Droitwich. Eddy Pola met Kummy Baily aan ae piano. 8.00 Droitwich. Nieuwsberichten. 9.20 Droitwich. Weer- en nieuwsberichten. 9.40 Droitwich. Europeesche uitwisseling. 5. Duitschland. 10.00" Droitwich. „Tunes of the Town". 10.30 B.B.C. orkest o.l.v. Clarence Raybould. 11.30 Het Grosvenor House dans orkest o.l.v. S Lipton. 11.50 Dansmuziek gr.pl. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoon platen. Pogr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplatcnconcert: Cabaret. 1. Add a little wiggle, Ed. Lang. 2. I'll never be the same, Ed. "Lang. 3. Nobody's Sweetheart, Red Pep per Sam. 4. Dinah, Idem. 5. Request Medley, Reg. Dixon. 6. Der Kanarien Vogel, Georges Boulanger. 7. Vous êtes Jolie Madame, Idem. 8. Piano Medley No. 17, Charley Kunz. Stem mingskapel: 9. Rheinlander, Groot. Blaas- orkest l(). Een vroolijke boel. Groot- orkest.. 11. Pipsy, Orkest van Hans Bund 12. Zwei Guitar- ren, Idem. 13. Marschmuziek, Orkest. 8.00 12.00 Diversen. J Wi- FILIAAL STADSBIBLIOTHEEK EN LEES ZAAL. (Huis te Zaanen.) Nieuwe aanwinsten. Sociale wetenschappen: ïstrati. Het licht aan de kim. Matthijssen. Het fascisme in Italië. Wibaut. Uit het werk van Dr. F. M. baul. Nederlandsche taal- en letterkunde: Coster. Nieuwe geluiden; een keuze uit de hedendaagsche poëzie. Elzinga en De Jong. Handleiding voor de nieuwe spelling van het.Nederlands. Liefde De. Gallia; leerboek voor de,Fran sch e taal,. Risseeuw. Christelijke dichters van dezen tijd. Geschiedenis: Brugmans. Geschiedenis van den we reldoorlog. Huyts. Geschiedenis van de Russische revolutie, Jonge. De. Het costuum onzer voor ouders. Nederlandsche en in het Ned. vert, romans: Fabricius. Het meisje met de blauwe hoed Istratie. Leven en sterven van Oom An- ghei, Koenraads. Mannen in leer. Michaelis, Karin. De zeven zusters. RaedtDe Canter, Eva. Huwelijk. Unamtmo, De. Abel Sanchez. Engelsche romans: Dreiser. Sister Carrie. Herbert. The house by the river. Lewis. Mantrap. Esperanto-romans Ee'den. Van. La malgranda Johano. H'ildebrand. El la „Camera obscura". Tijdschriften Vegetarische Bode. (Leeszaal). Vrede en vrijheid. (Leeszaal). iu'np.:: Soms zegt een vrouw „Neen". Het meisje lachte. ..Neen", zeide zij, „dat is uitgesloten, ik wil niet verliefd worden! U moogt uit het kleine feit, dat ik mij door u laat aanspreken, geen verkeerde conclusies trekken. Een babbeltje verplicht ons beiden tot niets." Zij keek den jóngen man zelfbe wust aan. Zij glimlachte opnieuw en zeide. „Ik be grijp u wel. Als een meisje zich laat aanspre ken, denken de mannen dadelijk aan een en gagement. Doch geen enkele man denkt er aan, dat een meisje enkel maar eens gezellig wil babbelen. Ik ben heel alleen hier in de stad. 's Morgens ga ik naar kantoor en werk daar tot vijf uur, moet ik daarna dan alleen thuis zitten en mij vervelen?" „Neen." Zij zuchtte, haalde haar spiegeltje en poe derdoosje uit haar taschje en begon haar ge zichtje een weinig te poederen. De jonge man stond het aan te kijken. „Waarom doet u dit dan?" vroeg hij en wees op haar poederdoos. ..Waarom?" riep het meisje geërgerd. „Dat is ook een vraag!" ..Ja. waarom? Begrijpt u dan niet dat u hiermede de vraag uitlokt waarover u zoo even boos werd?" Zij dacht een oogenblik na en antwoordde toen. „Ik maak me voor mezelf mooi en niet voor anderen." Zij deed haar poederdoos weer in haar taschje. ,,U kunt toch niet van mij ver langen dat ik, terwille van de mannen, als een vogelverschrikster rondloop? Ik ben net zoo zelfstandig als een man. Ik verdien mijn eigen brood en kan doen wat. mij bevalt." „En doet u werkelijk wat u bevalt?" „Ja, dat ziet u toch, ik maak zelfs kennis met 'n vreemden Jongen man. Als ik er rustig Schouwtjeslaan 23 - Haarlem (Adv. Ingez. Med.) „De Lichthoeve" te Santpoort. We ontvingen het Februari-nummer van „De Lichthoeve", het orgaan van het be kende Kinderhuis van dien naam aan de Kweekerslaan te Santpoort. De directrice, Zuster J. Th. Kuyck, schrijft weer een schets op de voorpagina onder den titel „Het ver loren voorwerp'", als altijd het lezen ten zeer ste waard. Zij schrijft ook op pakkende wijze over het werk in de inrichting, waaruit heel duidelijk'blijkt, hoe groot de dagelijks terug- keerende zorgen in dit groote huisgezin zijn. Het is heel begrijpelijk, dat men het ook hier danig met de griep te kwaad heeft ge had. Zuster Kuyck schrijft hierover o.a. het volgende: „Ik griep. Wij griepen. Zij griepen. Ons heele huis griept. We griepen niet erg, maar toch: we grie pen, al sinds Kerstmis. Ziet Jantje niet wat bleek? Waarom huilt Jaap, heeft hij ruzie of is hij ziek? We stoppen ze in bed en ze lijken weer springlevend, de temperatuur weer normaal. Kopi er dan maar weer uit. En ze komen er uit 'en hangen bij de verwarming en hebben pijn in hun buik en andere klachten. Eén dag thuis, één dag naar school, weel een dag thuis. Zoo sukkelen we verder met ons groote gezin van allemaal halve zieken. Ondertusschen griepen de tante's op groote schaal; in de keuken staat een jongen af te wasschen en een jongen kruiken te vullen, een jongen veegt de gang en op de zalen hel pen de groote meisjes en kleeden kleuter tjes aan, alsof het groote poppen waren. Bij de babies wordt niemand toegelaten. Of we ze griep-vrij zullen kunnen houden? Alleen, ons goede humeur griept over het algemeen niet mee; het huis. als geheel, glim lacht nog, al is het dan ook een beetje als een boer, die kiespijn heeft. Kwam de zon maar eens lekker door, dan waren alle halve zieken binnen de vier-en- twintig uur weer heelemaal gezond. Maar het regent, het regent, de paadjes worden nat. en de witte gezichtjes blijven wit." De secretaresse-penningmeesteresse Zuster A. Verkerk heeft het op hartelijke wijze over het werk der correspondenten en de admi nistrateur de heer Stoelinga vestigt de aan dacht op de laatste ontvangen giften in geld en natura. Raad Heemstede. Nog geen opleving te Heemstede. Straatbelasting aanvaard. Aanleg van rustige wandelwegen gevraagd. over nadenk is er niet zulk een heel groot ver schil tusschen mij en een manWeer lachte zij. „Heusch. ik ben heel eerlijk, als een man mij bevalt en ik weet dat ik hem kan vertrouwen, wil ik wel zijn kameraad zijn. Maar dan moet hij mij ook als kameraad be handelen". „Waarom was u dan zoo boos toen ik u vroeg mijn vrouw te worden? „Omdat het zoo banaal was en niet kame raadschappelijk." „Banaal? Hoezoo?" ..Ik heb u pas een kwartier geleden leeren kennen en nu durfde u mij reeds dadelijk zulk een voorstel te doen als men aan een vrouw doetnu jadie op een dergelij ke vraag rekent." „Iedere vrouw verwacht dit tenslotte", zeide hij driest. „Wat vroeger of wat later." „Ik ben niet iedere vrouw", antwoordde zij. „En bij mij moet u zooiets niet zoeken. Dat is uitgesloten. Maar als u goede kameraden wilt zijn, wil ik de kennismaking wel voort zetten." „Afgesproken", stemde hij toe. „U hebt mijn woord en hier is mijn hand erop!". Hij voelde een zacht warm handje in de zijne en vond het vreeselijk jammer, maar nam zich voor een ridder zonder vrees of blaam tegen over haar te zijn. Drie dagen later gingen zij samen roeien. Het was een prachtige zomeravond. Ergens, ver van den oever, hoorde men muziek op klinken en een massa kleine zeil- en roeiboo- ten dreven op het water. De jonge man liet de riemen zakken. „Vindt u het prettig?" vroeg hij. Het meisje zat aan het stuur en glim lachte hem toe. „Het is tè mooi", zeide zij zacht. „Roei even niet. wij kunnen ons laten drijven." Hij trok de riemen binnen boord, langzaam gleed de boot over het water. De jonge man keek naar het meisje. Hij zeide geen woord. Zij was mooi in haar wit japonnetje. De groote hoed bedekte half haar voorhoofd en haar mooi gezichtje straalde. Hij wilde iets zeggen, maar kon niets passend* b°denken Er was een vreemd gevoel in zijn keel. „Waaróm bent u zoo stil?" vroeg zij. „Ik, ach niets," zijn stem beefde. Zij sloot de Vergadering van den Raad van Heemstede op Woensdagavond, onder leiding van den burgemeester, Jhr. J P. W. van Doorn. Afwezig de heer van Unen, wegens onge steldheid. Voortgegaan wordt met de behandeling der begrooting. Bij Onderwijs stelt de heer Disselkoen (S.D.A.P.) voor, een post pro memorie op de begrooting te plaatsen voor openbaar voorbe reidend lager onderwijs. Dit voorstel wordt aangenomen. Bij Middelbaar Onderwijs brengt de heer Disselkoen (S.D.A.P.) de quaestie van een eigen inrichting voor M. O. nog eens ter sprake en vraagt, dat B. en W. deze zaak nog eens onder de oogen zullen zien. De Voorzitter zegt, dat het er om gaat, of zulk een inrichting rendabel zal kun nen zijn. maar B. en W. zullen over deze aan gelegenheid nog eens grondig nadenken. Bij subsidiën aan schouwburgen en muziek corpsen zegt de heer De T e 11 o (S.D.A.P.) dat misschien een bescheiden vermindering van subsidies aan de muziekcorpsen een wenk voor die corpsen zou kunnen zijn, dat hun aantal (drie) voor Heemstede wel wat groot is. De heer Meeuwenoord (R.K.) zegt, dat die muziekcorpsen bij feestelijkheden wel noodig zijn. Ook de Voorzitter bepleit de handhaving der subsidies (totaal 525) en dankt die vereenigingen voor de bereidwil ligheid, waarmede zij steeds medewerking ver- leenen bij feestelijkheden. De post blijft gehandhaafd. Bij den voorgestelden post van 182.000 voor steun aan werkloozen, waarin het werk- loosheidssubsidiefonds niet bijdraagt, zegt de heer R ij k e s (V.B.), dat per man en per jaar hiervoor is besteed in 1934 465. in 1935 490 en in 1936 593. Spr. meent, dat de werkloosheid eenigszins aan 't verminderen is. B. en W. stellen nu f 590 voor. Spr. wil dit stellen op 540 per man en per jaar en den post met 15000 verminderen. De heer Disselkoen (S.D.A.P.) be strijdt dit voorstel; de heer Rijkes is te opti mistisch. De heer J onckbloedt (R.K.) wil den post verminderen met 5000. Opleving is te verwachten. De heer v. d. E r f (R.K.) zegt dat er in Heemstede geen industrie is, maar land- en tuinbouw en daarin is nog zooveel opleving niet merkbaar. Misschien is er het volgend jaar aan vermindering van den post te den ken. De heer Voors (C.H.-) meent, dat B. en W. op het oogenblik niet anders hebben kun nen ramen. De werkloosheid in het bloembol- lenbedrijf houdt verband met beperking van de beplante oppervlakte en daarin zal voor- loopig nog wel geen verandering komen. Het merkbaar worden van de opleving zal dus in Heemstede langzaam gaan. De heer A u d r e t s c h (Vrijz.) is voor vermindering van den post. De Voorzitter zegt dat B. en W. het risico van vermindering van den post niet kunnen aanvaarden, Van opleving is te Heem stede nog niets te bemerken. De heer R ij k e s (V.B.) is niet overtuigd hij handhaaft zijn voorstel. Ook de heer J onckbloedt (R.K.) blijft bij zijn mee ning. Wethouder D r. Droog (R.K.) ziet geen reden om het steunbedrag te verminde ren. Wethouder Jhr. y. d. P o 11 (C.H.) wijst er op dat er in Januari nog geen sprake van ver- Dagelijks wordt ook Gij ermee besmet. Voorkom verdere narigheid. Bestrijdt eiken avond het dreigend gevaar: (Adv. Ingez Med.) oogen en liet de hand door het water glij den. Met een schokje stootte de boot tegen den oever. „Kom, laten we hier een poosje in het gras gaan zitten!" riep het meisje en sprong uit de boot. „Wat is 't hier mooi en romantisch", zij zuchtte en liet zich op het gras neerval len. De jonge man had intusschen de boot vast gemaakt en kwam naast haar zitten. Zij zwe gen beiden. De avond was oneindig vredig en een kruidige geur van veldbloemen- hing in de lucht.. ,.Nu moeten wij weer gaan", zeide zij einde lijk en stond op. Zij bleef een oogenblik voor hem staan, alsof zij op iets wachtte..... Hij keek haar echter niet aan. Toen zij een poos later in den electrischen trein zaten, die hen naar de stad terug bracht zocht hij naar woorden, maar kon evenwel niet spreken. .Het is uitgesloten", had zij gezegd en hij kon dat niet vergeten. Het meisje zat tegenover hem, ernstig, een beetje onaangedaan, maar om haar mond. speelde een vreemd lachje. „Ziet u," begon hij eindelijk ,.ik heb mijn woord gehouden, nu weet u dat wij mannen, meisjes zooals u. weten te respecteeren." „Ja, dat is zoo", antwoordde zij en keek uit het coupéraam. Onzeker keek hij haar aan. verschrikt door de vreemde klank in haar stemHij bracht haar thuis en toen zij voor haar huis deur stonden, nam hij haar hand en drukte deze eerbiedig. ..Goeden nacht, ik dank u wel, het was erg prettig", zei zij onhandig. Hij durfde niet in haar oogen te kijken. Zij wachtte nog een oogenblik, doch hij zeide niets. Toen gang ze vlug naar binnen en sloot de deur. In haar kamer gekomen viel zij op een stoel neer en rukte haar hoed van haar hoofd. Om haar mond beefde een zenuwachtige trek. „Stommerik, stommerik!" riep zij gekweld en wist niet of zij zichzelf, hem, of hen beiden bedoelde. ELSA KAISER. mindering der werkloosheid is geweest. Aan vankelijk hadden B. en W. hooger geraamd, maar op advies van de Financiëele Commissie is het bedrag op het voorgestelde gebracht. Men tome er nu niet meer aan. Het voorstel-Rijkes (vermindering met 15000) wordt verworpen. Het voorstel- Jonckbloedt eveneens. De heer R ij k e s (V.B.) vraagt of B. en W. eventueel de Rijksregeling zouden willen invoeren en wat daarvan de gevolgen voor Heemstede zouden zijn. De Voorzitter zegt, dat B. en W. hieraan aandacht hebben besteed. Bij Rijks regeling zou de gemeente misschien een sub sidie van J 30.000 krijgen en de uitkeeringen zouden verminderen. De heer Van der Linden (R.K.) zegt dat niet bezuinigd mag worden ten koste van hen die het het minst kunnen missen. De heer De T e 1 1 o (S.D.A.P.) wijst er nog op. dat de Raad de Rijksregeling verwor pen heeft. De heer R ij k e s (V.B.) stelt voor den post voor Onvoorziene Uitgaven (geraamd op" 25000) met 6000 te verminderen. Wethouder Jhr. v. d. Poll (C.H.) bestrijdt dit voorstel. Naburige gemeenten mogen zulk een vermindering hebben toegepast, voor Heemstede is daarvoor geen aanleiding; B. en W. zijn reeds zoo zuinig mogelijk geweest. (Met het oog op de nog te behandelen Straatbelas ting zal later over het voorstel-Rijkes worden gestemd) Bij Openbare Werken vraagt de heer Voors (C.H.) aanleg van rustige wandel wegen in de gemeente. Willen B. en W. dit overwegen? Wethouder Dr. Droog (R.K.) zegt overweging toe. Straatbelasting Aan de orde komt het voorstel van B. en W. tot invoering eener straatbelasting (post 47 van de Inkomsten: bedrag geraamd op 21000) De heer Jonckbloedt (R.K.) is te gen deze extra verzwaring van de belastingen. De belasting zal slechts een deel der bewoners treffen en is dus onbillijk. De voorsprong, die Heemstede op andere gemeenten heeft, zal door invoering eener Straatbelasting verkleind worden. De heer v. d. Erf (R.K.) was In eerste in stantie geen voorstander van een Straatbelas ting. Maar het sluitend maken van deze be grooting heeft veel moeilijkheden opgeleverd. De gemeentefondsbelasting moet nu eenmaal laag blijven. Spr. kan nu voelen voor de voor gestelde belasting, ook omdat geen ander voor stel uit den Raad is gekomen. De heer A u'd r e t s c h (Vrijz.) zegt dat vele huiseigenaren, die achteruit zijn gegaan, geen straatbelasting zullen kunnen betalen. Men late aan Heemstede den naam, dat er geen Straatbelasting is. Meer is te verwach ten van een iets verhoogde rioolbelasting. De heer R ij k e s (V.B.) onderschrijft wat de heer Jonckbloedt van de Straatbelas ting heeft gezegd. Die zal niet in het belang der gemeente zijn. Maar die 21000 moeten er komen; daarom zal spr. vóór het voorstel van B. en W. stemmen, nu hem andere middelen ter bezuiniging uit de handen zijn geslagen. De heer Disselkoen (S.D.A.P.) zegt, dat velen te Heemstede zijn gekomen om de lage belastingen. Om aan 21000 te komen zullen méér opcenten op dé Vermogensbelas ting moeten worden geheven dan de wet toe laat. Er zal dus geen andere keus zijn dan aanvaarding van het voorstel van B. en W. De heer Kromhout (C.D.U.) heeft geen post kunnen vinden betreffende op brengst van een rioolbelasting. De heer Voors (C.H.) juicht een Straat belasting volstrekt niet toe, maar het oogen blik voor invoering is nu goed gekozen. Wethouder Jhr. v. d. Poll (C.H.) merkt op, dat de Straatbelasting eigenlijk een soort rioolbelasting is. De door B. en W. voorge stelde straatbelasting is bovendien laag. Dat de huiseigenaren die belasting zullen verhalen op de huurders vreest spr. niet; daarvoor is het bedrag te klein. De belasting is voor dë huiseigenaren, zeer aanvaardbaar. De heer Jonckbloedt (R.K.) meent dat de opcenten op de Vermogensbelasting op 30 kunnen gebracht worden. Bovendien kan nog een bedrag uit de reser ves worden gehaald. Het voorstel van B. en W. tot invoering van een Straatbelasting, in stemming gebracht, wordt aangenomen met 11 tegen 3 stemmen (die van de heeren Jonckbloedt, Audretsch en van Lent). Het voorstel van den heer Rijkes, onvoor zien met 6000 te verminderen, is hiermede vervallen. B. en W. stellen voor, 20 opcenten te heffen op de Vermogensbelasting. De heer K r o m- h o u t (C.D.U.) wil daarvan 25 opcenten ma ken en dan 30 opcenten heffen op de Gemeen tefondsbelasting. Voorts wil spr. nog 7000 putten uit het Reservefonds. (B. en W. stellen voor 55.000). Wethouder Jhr. v. d. P o 11 (C.H.) betoogt dat de Financieele Commissie een geheel ander geluid heeft laten hooren. De gemeente mist o.a. in 1938 74000 uitkeering van Haarlem; dat moet niet vergeten worden. De door B. en W. voorgestelde post blijft z. h. s. gehandhaafd. De begrooting wordt goedgekeurd. De heer R ij k e s (V.B.) dankt voor de pret tige wijze waarop de begrooting is behandeld en dankt ook B. en W. voor het vele werk. dat zij voor de begrooting hebben verricht. De voorzitter dankt voor die waardeerende woorden en aanvaardt dien dank ook voor de - ambtenaren. PERSONALIA. De gemeenteraad van Amsterdam heeft tot lector in de entomologie, toegepast op de landbouwkunde, aan de gemeentelijke uni versiteit aldaar benoemd dr. S. Leefmans te Heemstede, gepensionneerd directeur van het instituut vnov plantenziekten te Buitenzorg. Dinsdag slaag-de te Den Haag voor costu- mière: mej. A. Sliggers en voor coupeuse: mej. F. Niezen. Beide dames werden opgeleid door mej. A. Topper, leerares der E. N. S. A. I. D. modevakschool, Postlaan, alhier. MANNENKOOR „CAECILIA". Heden, Donderdagavond, zal de heer F. Primo voor de leden van het Mannenkoor „Caecilia" in het gebouw aan de Jansstraat een lezing houden over Molière en diens co- medie-ballet „De Burger-Edelman" welk stuk op 25 Februari a.s. voor bovengenoemde ver- eeniging in den Stadsschouwburg door Haar lem's Muziekinstituut zal worden opgevoerd. PERSONALIA. Dinsdag slaagden in Den Haag voor de Nederlandsche Modevakschool-vereeniging voor leerares-coupeuse mej. C. C. Elferink en voor coupeuse mej. H. Bos.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10