ECHTE WALES ANTHRACIET Het wonderlijke organisme: groote stad. ^WEERBERICHT wittop koning - haarlem februari-aanbieding Costumes en Mantels naar maat prima encelsche stoffen f80.- f85, WEILL ZOON j Barteljorisstraat 26-28 mum arrond. rechtbank VAN HOUTEN'S KLM-REEPEN Tandheelkundig Instituut DONDERDAG 4 FEBRUART 1937 HAARLEM'S DAGBLAD De brug over de Brouwersvaart Een en ander over bruggen aldaar in vroeger eeuwen. Dezer dagen zijn we eens gaan kijken naar de nieuwe brug over de Brouwersvaart aan het einde der Hyacinthenlaan en klommen op de helling in wording. Links op den ach tergrond stak onze oude grijze toren zijn kop in de schemerige avondlucht: recht voor mij het oude gebied der bollen, dat weldra bouw terrein wordt maar hier. een 50 Meter van de nieuwe brug af tot daar ginds, zullen we in Mei de bollen weer zien bloeien. Strak en onbewogen strekt de Brouwersvaart zich van Oost naar West uit. Van de brug is weinig nieuws te vertellen. Ze is zoo te zien een meter of acht breed en geheel in den geest van de Brouwers- en de Kind er h u isbnig Tracht niet er over te gaan: prikkeldraad versperringen beletten u dat- en terecht, want al is de brug klaar de aansluiting met Tul penkade. Hyacinthenlaan en Brouwersvaart pad moet nog gebeuren. Hier ter plaatse wordt een schuin grasgazon langs het water aangelegd net als aan de Delftkade en Jan Gijzenvaart. Het wegniveau, zoo laag aan den zuidkant der vaart, wordt belangrijk ver breed over een lengte van ongeveer 100 M. Is hier al eerder een brug geweest? Ja en neen. Daarvan vertellen de oude protocollen van Tetterode c.s. In een koopacte van 3 Februari 1757 lezen we dat Burgemeesteren van Haarlem op J. W. Brands en J. Nieu- wenhuyzen een weiland aan den Zijlweg transporteeren, halfweg onder deze banne (Tetterode) waar de draaibrug over de Brou wersvaart ligt. In hetzelfde jaar, op 3 Fe bruari. transporteerden Heeren Burgemeeste ren van Haarlem op Schepen Teunis van Es weiland tussehen Overveen en 't overzetje. Er bestond dus een soort veer. In 1759 verkoopen de bovengenoemde Haarlemsche heeren Brands en Nieuwenhuy- sen voor 1200 gld. de helft van een stuk wei land tussehen Overveen en Halfwegen. daar de draaibrug over de Brouwersvaart ligt. Blijkens een transportacte van 5 April 1798 bestond 't Overzetje aan de vaart nog. Zijn er nog Overveeners. die een stuik weiland, 't Bijltje groot 1026 roeden, toen verkocht en liggende bij 't bewuste Overzetje. kennen? Blijkens een acte van 14 Februari 1799 moeten we de genoemde draaibrug tussehen Huize Bijduin en de oude Overveensche grens vinden. Wat. de Hospesbrug betreft, die voor een paar jaren van een landelijk bruggetje in een brug voor modern verkeer veranderde, die wordt genoemd in een Erfpachtbrief van 6 Februari 1647. Toen kreeg het Brouwers gilde van Dirk Ramp van Rolland voor f 85 's jaars in eeuwige erfpacht 1100 roeden lands onder Overveen, zijnde de Brouwers vaart. beginnende nabij het einde van het weiland aan de plaats van den Heer Hods- kow en westwaarts opgaande door de Hospes- brug. het bruggetje van Mevrouw Warin. tot aan de plaats van de tegenwoordige Boven- kolk ligt met de stukken weiland ten O. en W van de woning van P. Rasen; ook is hier onder begrepen de Kolkdijk Deze Hospes- brug heet waarschijnlijk naar den hospes of waard in de gewezen Herberg „De Gouwe Leeuw". Deze stond recht over het midden der brug. DE BLEEKERIJEN BIJ DE STAD HAARLEM. Lezing voor „Haerlem". Op Woensdagavond 10 Februari a.s.. des avonds om acht uur, zal mevrouw dr. S. C. Regtdoorzee Greup-Roldanus in Brinkmann aan de Groote Markt, voor de vereeniging „Haerlem" een lezing houden over „De blee- kerijen bij de stad Haarlem". FEESTAVOND MUZIEKVER. „TEMPO". A.S. Zaterdag wordt voor leden en dona teurs van de muziekvereeniging „Tempo" een intieme avond gegeven in café-restaurant „Suisse" aan den Rijksstraatweg. Hiervoor mocht zij van verschillende zijden geschen ken ontvangen. Belangelooze medewerking wordt verleend door het Haarlemseh Salon- Ensemble; de Tooneelveereniging A.N.G.OB.; de conférencier P. Bos, die tevens balleider is, en een declamator. De in beslag genomen Mussert-zegels. Hooger beroep aangeteekend. Naar wij vernemen heeft de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie appèl aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter, waar bij een Haarlemsche sigarenwinkelier werd vrijgesproken van overtreding van art. 440 W. v. S„ dat o.a. het in bezit hebben of ver spreiden van op postzegels gelijkende druk werken verbied. De Ambt. van het O.M. had tegen verdachte nietiging van het in beslag genomen materiaal geëischt. De professor gaf college, En was ditmaal niet verstrooid, Sprak Voor KOLEN één adres maar: FRANS PERQUIN! Of 't vriest of dooit (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: DONDERDAG 4 F0BRUAR.I Broeder kerk, Parklaan 34: Rede Zendeling E. Heintze. 8 uur. Sociëteit Vereeniging: Lezing Ned. Ver eeniging van Spiritisten „Harmonia". 8.15 u. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: „Vrouwen en Soldaten". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De tuin van Allah". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Zinga" Song of Free dom, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Drie Pleegvaders" 2.30. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Tentoonstelling in „'t Pa let". Bronsteeweg 21, 10—12 en 14—17 uur. VRIJDAG 5 FEBRUARI Café Spoorzicht, Stationsplein: Bijeen komst gepensionneerden uit overheids diensten. 2.30 uur nam. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscopen, nieuw programma. Heemstede: Tentoonstelling in ,,'t Pa let", Bronsteeweg 21, 1012 en 1417 uur. Kijkduin ligt ergens aan zee.Wij zijn gehecht aar ons buurtje. Eén stad, tienduizend werelden. Toen in de laatste Haagsche gemeente raadsvergadering de verhuring van het bad hotel Kijkduin het belangrijkste punt van de beraadslaging vormde kon menige in woner van Den Haag weer eens begrijpen hoe groot zijn stad geworden is. Want voor zéér velen onzer is „Kijkduin" niet anders dan een klank. Ja. wij weten wel dat hééle- maal aan het eind van de Laan van Meer- dervoort. die mèt de Loosduinsche kade de langste straat onzer gemeente is (er worden daar huisnummers van vier cijfers bereikt!) Kijkduin ligt en wij hebben van kennissen daar uit de buurt wel eens gehoord dat 't er heel mooi en rustig is, een heerlijk strand en mooie duinen, maar velen onzer kennen de badplaatsen aan de Belgische of de Fran- sche kust beter dan Kijkduin. Ziet. dat is altijd een van de merkwaardigheden van onze groote stad. die zij met wereldsteden zelfs gemeen heeft: dat zij in een aantal or ganisch gegroeide wijken verdeeld is, die ieder hun eigen leven hebben. .Wijken met hun eigen winkelstraten, hun eigen kerken, bioscopen, cafés en belangen, wijken waar van de inwoners eigenlijk slechts bij hooge uitzondering in „andermans" wijken komen. Alleen het centrum van de stad kennen we allemaal, daar gaan wij allemaal wel eens winkelen, een bioscoopje halen of een kopje thee drinken, maar alle andere stadsdeelen zijn er voor hun eigen bewoners. Het ver wonderde mij niets onlangs van een winke lier bij mij in de buurt te vernemen, dat hij eigenlijk wel gaarne weer zou verhuizen naar de Vogelbuurt. „Weet u, mijnheer, mijn vrouw kan hier maar niet wennen; we heb ben dertig jaar in de Vogelbuurt gewoond, we hadden daar onze kennissen en onze vas te leveranciers en klanten, m'n vrouw kan hier nooit eens een praatje maken Het is een typisch verschijnsel, die varië teit in de groote stad Den Haag. Dat bewo ners van het Statenkwartier winkelen in de Frederik Hendriklaan en er waarlijk niet aan zullen denken óóit naar de Theresiastraat te gaan: dat de menschen van den Bezuiden- hout hun Haagsche Bosch niet zouden willen missen en die van de Indische buurt hun Scheveningsche Boschjes niet. Ik verzeker u dat in het algemeen gesproken altijd dezelf de menschen in het Bosch komen, dat zij er elkaar en de bij elkaar behoorende babies, vrouwen en honden kennen. En ik denk dat. wanneer men eens een telling zou wagen van alle menschen die in een jaar in het Haagsche Bosch wandelen, men er slechts een kleine tienduizend bij elkaar zou krijgen en versteld zou staan van het aantal Hage naars die nóóit, letterlijk nóóit in het Bosch komen. Hoezeer ten onrechte overigens ook Een stad zóó te bezien leidt tot allerlei merk waardige gevolgtrekkingen. Vertelde mij niet onlangs een bioscoop-directeur, dat vrijwel altijdde z 1 f d e menseden in zijn', theater komen? Dat een zeer groot percentage van de Hagenaars (hij schatte het op vér boven de helft.) nóóit naar de bioscoop gaat? Dat er duizenden zijn (menschen die het wel betalen kunnen) die nog nimmer in hun leven een film gezien hebben, evenals er tienduizenden zijn die nooit in een café of in een schouwburg geweest zijn en nu bedoel ik nog niet eens die groote schare, die dergelijke gelegenheden om principieele redenen niet bezoekt. Ieder in de groote stad. die den Haag is, heeft zijn eigen „gemeente". Naar de operette van Fritz Hirsch, naar de voorstellingen van het Hofstadtooneel, naar de voetbalwedstrij den, de paarden-concoursen, de windhonden- rennen gaan sommige menschen a 11 ij di en anderen nooit kijken. In alle cafés komen eigenlijk altijd allemaal dezelfde menschen. Den één treft ge strijk en zet in Dijjers en nóóit in Old Dutch, den ander altijd in Old Dutch en nooit bij Dijjers en alles samengenomen komen verreweg de meeste Hagenaarsnóóit ergens of op z'n hoogst een paar maal per jaar. Dat heeft natuurlijk zijn economische oor zaken, maar niet alleen dat. Het Nederlandsche volk is huiselijk en de meeste Hagenaars zijn dat ook. Bovendien zijn zij zeer verknocht aan hun buurtje en iemand die z'n heele leven in de Anna Paulownastraat gewoond heeft gaat niet dan schoorvoetend verhuizen naar de Vruchtenbuurt. Een organisme als een groote stad, die dan bovendien nog zoo uitgebreid is als den Haag en zoo gedifferentieerd in zijn soorten men schen is héél merkwaardig. Het zou bijvoorbeeld de moeite loon en om eens een lijstje te zien van alle religies of semi-religies die hier beleden worden. Er zijn hier vele. vele „autarkische" werelden op dit gebied: de theosofen, de Soefisten. de Ox- fordians, de Christian-Scientisten, de Spiritis tenZe hebben hier allemaal naast de groote kerkgenootschappen hun huizen, hun diensten, hun milieus. i>e Rozenkruisers zoo goed als de liberale Joden, de Baptisten en de Adventisten Dan nog de standen, de coterieën, de be roepen, de sporten, de liefhebberijen, alles met hun eigen leven, hun eigen salons, ver- eenigingen. vergaderingen. Cocktail-par tijen. maaltijden, diensten, wedstrijden en problemen. Het duizelt me als ik eraan denk. Ja. dit groote den Haag is een samenstelling van tienduizenden werelden in duo-decimo. Als ik u alleen maar vertel, dat ik een ken nis heb die, dertig lentes jong, in twintig jaar niet op Scheveningen geweest is. Hij houdt niet van Scheveningen, zegt hij Dat ik een anderen kennis heb die nog nooit heeft zien voetballen. En wéér een andere die nog nimmer Kijk duin aanschouwd heeft en het drukke Stille Strand nog nooit betreden heeft. En vraag dan eens aan honderd Hage naars wie van hen ooit eea. vergadering van de Tweede Kamer heeft ïnjgewoond, in het Museum Mesdag geweest is, of het Huis ten Bosch van binnen gezien heeft.- Ge zoudt versteld staan van het resultaat uwer statistische onderzoekingen! Mr. B. ELIAS. LEZINGEN VOOR NIET-KATHOLIEKEN. Vrijdagavond 5 Februari en Vrijdagavond 12 Februari houdt Pater Wynand Sluys in de R.K. kerk in de Amsterdamstraat lezingen voor niet-Katholieken over de onderwerpen: ..De Roomsche Kerk is Jezus' eigen goddelijke stichting" en „De 16e eeuwsche hervorming". STOOKT steeds „SEVEN SISTERS" WALES vanaf 1.95 per H.L. „DE SP AARNEST AD" FR. VARKENSMARKT 6—10, Telef. 14164 (Adv. Ingez. Med.) r DE ZIJHUIZEN. B. en W. van Haarlem hebben aan den Raad voorgesteld aan den openbaren dienst te ont trekken: een gedeelte openbare weg aan de Zijhuizen, ter grootte van pl.m. 11 M2. De Bilt voorspelt: Krach tigen tot matigen Zuidelijken tot Zuidwestelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenigen regen, weinig verandering in tempera tuur. BAROMETERSTAND Hoogste 766.2 m.M. te Budapest. Laagste 732.8 m.M. te Blacksod. In den toestand kwam weinig verandering. De kern van het hooge drukgebied ligt nog over Zuid-Oost Europa, terwijl een uitgestrekt lage drukgebied over den Atlantischen Oceaan ligt. Op de Britsche eilanden, in onze omgeving, Langs de Noorsche kust, in Noord-Duitschland en in West-Frankrijk waaien meest krachtige Zuidwestelijke winden, de lucht is zwaar be wolkt tot betrokken en plaatselijk valt lichte regen. In midden-Zweden en Lapland steeg de temperatuur belangrijk, de vorst is echter nog zeer streng, Stensele meldt; minus 25 graden Celsius. In Polen drong de dooi nog verder door, er lag vanmorgen enkel nog een gebied van zeer lichte vorst in het Zuidoosten van het waarnemingsgebied. De bergstations Duitschland en Zwitserland melden helder weer. doch meest geheel bewolkt met veelal krachtigen wind. De Alpenstations tot 2500 meter melden nog dooi. De Jungfraujoch op ruim 3400 meter meldt minus 3 graden als temperatuur. BAROMETERSTAND Vorige stand 757 m.M. Stand van heden 754 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 10.58 uur; n.m. 23.34 uur. Strand berijdbaar van 16.0021.30 uur. o.a. a f 2.25 HARMENJANSWEC 67a. TELEF. 16100 (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) HAARLEMSCHE ORKESTVEREENIGING. Paula Lindberg als violiste. Vrijdagavond a.s. geeft de Haarlemsche Or- kestvereeniging een uitvoering van de „Kin- dertotenlieder" van Gustav Mahler met mede werking van de alt-zangeres Paula Lindberg. Deze zangeres, die haar muzikale opleiding genoot aan de Staatliche Hochschule für Musik te Berlijn en die zich in Duitschland reeds bijzonder onderscheiden had, o.a. bij het 16de en 18de Bach-Fest, bij de Handel- Festspiele te Göbtingen en de Beethoven- Festwoche o.a. in Weenen, Bazel en Genève. Zij treedt thans voor het eerst in Holland op. Er blijkt voor dit concert van de H. O. V. een zeer bijzondere belangstelling te bestaan. De zangeres, die om de reeds overeengekomen afspraak met de H. O. V. gestand te doen, zelfs een herhaald aanbod van Bruno Walter voor een concert te Weenen heeft afgeslagen, zal zonder twijfel ook in ons land de algemeene bekendheid verwerven, die zij zich reeds in de groote muziek-centra van Europa heeft ver overd MAIKT EIKIC1TIN MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. Pluimveemarkt. Oude kippen 0.400.85; oude kippen per K.G. 0.320.38: oude hanen 0.40—0.90; jonge hanen 0 45—0.75; jonge hanen per K.G. 0.42—0.52; N.H. blauwen per K.G. 0.65— 0.74; jonge hennen 11.50; duiven, per paar 0350.45~: tamme eenden 0.300 60; wilde eenden (in jachttijd) 0.400.50; ganzen 1.802.60; kalkoenen per K.G. 0.60—0.70; tamme konijnen 0.752; wilde konijnen 0.45 —0.55. Aanvoer 16000. Handel traag. Eiermarkt. Witte eieren 3.153.30: gemengde eieren 3.253.40; bruine eieren 3.50—3.75; eenden eieren 2.502.75. Aanvoer 1.091.000. Handel matig. Veemarkt. Zeugen f 35f 50; dr. zeugen f 50—f 67.50; schrammen f 1622; biggen f 10f 15; zware varkens 21-22 ets. per pond; zouters 2122 ets per pond: vette kalveren 2531 ets. per pond; nuchtere kalveren f 5r—f 9. Handel: matig. Inbraak in Badhoevedorp. Twee Amsterdamsche kooplieden stonden vanmorgen terecht, beschuldigd van diefstal van een cassette met 156 stuks tafelzilver en een electrisch klokje, uit een woning in den Haarlemmermeer op 13 December j.l. De daders hadden zich door het opentrekken van een raam toegang tot de woning ver schaft. De veldwachter, die het onderzoek leidde, had zich naar de woning van de beide ver dachten begeven, waar hij bij huiszoeking de cassette en het klokje vond. Op een der ver dachten werd zelfs een zilveren vorkje ge vonden. De volgende getuige, een chauffeur had met beide verdachten een autotochtje gemaakt. Onderweg vroegen de beide mannen den chauf feur, of hij niet een huis wist, waar „wat te halen" was. Get. bracht hen daarop naar een leegstaande woning in den Haarlemmermeer, waar de beide mannen binnendrongen. Na een poosje kwamen zij terug met de cas sette. Get. had hen toen naar Amsterdam vervoerd. De verdachten ontkenden dit alles. Van het autotochtje wisten zij niets af, en de gestolen voorwerpen waren namens den chauffeur bij hen bezorgd. Wel hadden zij begrepen, dat het hier geen eerlijke zaak betrof. Pres.: „Maar dan was het toch altijd nog heling." De Officier bracht in zijn requisitoir hulde aan de politie van den Haarlemmermeer, die deze zaak door haar doortastend optreden, spoedig tot een goede oplossing had gebracht. De schuld van de verdachten staat volkomen vast. Uit de verklaringen van den chauffeur is deze wel heel duidelijk gebleken. De eerste verdachte heeft een zeer onguns tig verleden. Hij heeft reeds negen veroordee lingen achter den rug. De tweede verdachte staat iets gunstiger bekend, doch is toch ook reeds een keer wegens diefstal veroordeeld. Dit in aanmerking genomen, eischte spr. tegen den eersten verdachte een gevangenisstraf van twee jaar, en tegen den tweeden een jaar en drie maanden. De verdediger van den eersten verdachte trok de betrouwbaarheid van de verklaringen van den chauffeur sterk in twijfel. Deze ge tuige was zelf bij de zaak betrokken, terwijl hij bovendien reden tot vijandigheid tegenover den eersten verdachte had. Het wettig bewijs is weliswaar geleverd, doch het overtuigend bewijs ontbreekt. Spr. concludeert dan ook tot vrijspraak. De verdediger van den tweeden verdachte sloot zich aan bij het pleidooi van zijn col lega, en concludeerde eveneens tot vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Medeplichtigheid. Vervolgens stond de chauffeur uit de vorige zaak terecht, beschuldigd van medeplichtig heid en heling. Zooals ook uit de vorige zaak bleek, was verd. de heide andere verdachten behulpzaam geweest bij de inbraak. De verd. bekende het ten laste gelegde vol mondig. Hij had gehoopt iets aan deze zaak te zullen verdienen, doch zich niet gereali seerd, dat hij daardoor met de politie in aan raking zou komen. De Officier zeide in zijn requisitoir, dat door de openlijke bekentenis van verd. zelf het feit onomstootelijk vaststaat. Het is zeer ernstig, en de Officier requireerde dan ook een gevan genisstraf van acht maanden. Verdachte zeide, zich ervan bewust te zijn, ernstiè misdreven te hebben, doch hij hoopte, dat de Rechtbank tot een voorwaardelijke ver oordeeling zou kunnen besluiten. Uitspraak over 14 dagen. Moeilijkheden in het U. S. O. Actie van orkestleden. Den laatsten tijd hebben te Utrecht voort durend geruchten de ronde gedaan, omtrent moeilijkheden tussehen den dirigent Henri van Goudoever en de orkestleden. Zestig or kestleden hebben in een brief aan het be stuur hun grieven over de huidige muzikale leiding uiteengezet. Thans heeft het toestuur gemeend zijnerzijds een verklaring aan de pers te moeten geven. Volgens -het U. D. heeft het bestuur deze zaak als een volkomen in terne aangelegenheid beschouwd en doet dit nog. Niettemin heeft 't gemeend den Burge meester van de zaak op de hoogte te torengen, met het verzoek ook de wethouders in te lichten. Dit in verband met het feit, dat het Dagelijksch Bestuur van de gemeente, die zoo'n belangrijk subsidie verstrekt, van deze moeilijkheid moet kennis dragen, alvorens het van andere zijde iets zou kunnen ver nemen. Tot zoover had alles een normaal verloop. Daarna echter is er. terwijl de besprekin gen in het georganiseerd overleg gaande waren, van de zijde van het Bestuur der Ver eeniging van Orkestleden, contact gezocht en gevonden met derden in en buiten de ge meente, teneinde voor hun actie steun te zoeken. Dit ingrijpen in de bevoegdheid van het Bestuur van het U.S.O. achtte dit Bestuur van dien aard. dat het besloot het georgani seerd overleg met de orkestleden voorloopig op te schorten. Het bestuur was namelijk van oordeel, dat deze houding van de orkest leden tot de grootste gevaren voor het Or kest zou kunnen leiden tijdens de exploitatie van dit seizoen. Ter nadere beoordeeling van deze daad van de zijde der Orkestleden wees het U S.O.- bestuur er op, dat de actie gevoerd is tijdens de ziekte van den dirigent Van Goudoever in December, dat de tweede dirigent Van Otter - loo in 't geheel niet van deze zaak op de hoogte was. dat de verhouding tussehen de beide dirigenten uitstekend is. en dat de exploitatie dit muziekjaar ongewoon gunstig was: meer abonnés. goed-bezette zalen. etc. Het U.S.O. staat er op 't oogenblik finan cieel gunstiger voor dan eenig ander orkest in den lande. Vandaar dan ook, dat het Be stuur besloten had vóór 1 Januari aan de orkestleden een gedeelte uit te keeren van de 5 pet. korting op het salaris, verleden jaar toegepast. Door de actie van de orkestleden kon des ondanks de exploitatie worden bedreigd. Evenals andere jaren, en met nog te geldiger oorzaak, moest het U.S.O.-bestuur de verbin tenissen met de orkestleden tegen 1 Mei op zeggen. teneinde de handen vrij te hebbn, indien op dien datum zou blijken, dat de exploitatie niet kon doorgaan. Deze gebruikelijke mededeeling is thans in afwijking van vroeger niet aan het Bestuur van de Ver. van Orkestleden gericht, maar aan ieder lid hoofdelijk, waarbij bovendien gewezen werd op den ernst van den toestand, door hun optreden geschapen, terwijl mede deeling geschiedde van een mogelijke reor ganisatie, teneinde het orkest in het vervolg, voor een dergelijk optreden van de zijde dei- Orkestleden te behoeden. soorten van smaakt Ze zijn alle even verrukkelijk (Adv. Ingez. Med.) Liefdadigheidsvoorstelling. DE HAARLEMSCHE TOONEELCLUB. De Haarlemsche Tooneelclub, die zich gis* teren weer eens in dienst van Weldadigheid naar Vermogen had gesteld, trof het niet, dat voor Zaterdag ook nog een groot opgezette liefdadigheidsvoorstelling was aangekondigd met niemand minder dan Frits Hirsch als lokvogel. Twee liefdadigheidsvoorstellingen binnen één week, dat is wel wat te veel van het goede en het pleit zeker voor den uitste kenden naam van de H. T. C., dat onze Stads schouwburg gisteren ondanks de concurrentie nog aardig bezet was. Het programma Zijn Excellentie in Spé, Chaine Anglaise en Zaïre was gelijk aan dat van de j ubileum-voorstelling op 28 No vember, over welke voorstelling de heer P. H. Schroder een uitvoerige en zeer enthou siaste kritiek heeft geschreven. Als geheel stond deze reprise zeker niet onder de eerste opvoering en het succes was dan ook zeer groot. Voor den aanvang van Zaïre danke de heer Jhr. J. Reigersberg Versluys namens Welda digheid naar Vermogen de H. T. C. in den per soon van haar voorzitter voor dezen avond, die zoowel artistiek en materieel een zoo groote voldoening had geschonken. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD. TELEF. 16726 GEHEEL GEBIT vanaf - met Sarantie> P«n- vanar J oa. loos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) MUZIEK. Uitvoering door Leerlingen van Fred. Luyken. De tweede leerlingen-uitvoering van den Heemsteedschen klavierpaedagoog Fred. Luyken heeft over 't geheel genomen veel gunstiger indrukken nagelaten dan de vorige en den aanwezigen tevens een te waar- deeren opheldering van 's leermeesters paeda- gogische werkwijze en inzichten gegeven. De overtuiging in de oprechtheid waarmede hij deze in zijn inleidende toespraak verdedigde mag zeker op prijs gesteld worden, ook door hen, die met hem in meer of minder punten van meening mochten verschillen. Maar, wat de hoofdzaak is en alweer het Engelsche spreekwoord „The proof of the pudding is the eating" in herinnering brengt de resultaten van zijn arbeid waren ditmaal meer geschikt om ook vaklieden te bevredi gen. Dat was vooral 't geval met die der leerlingen, die nog maar kort het onderwijs van den heer Luyken genieten. We hebben meerdere van zijn „eerstejaars" blijken van relatief aanmerkelijke muzikale en pianis tische ontwikkeling hooren geven in stukjes van Carroll, Burgmüller, Schumann e.a. Daar was op 't punt van rythmiek en aanslag dik wijls heel veel goeds waar te nemen. De heer Luyken bekende zich in zijn voor woord als een aanhanger van Deutseh's in- dividueel-psychologisclie methode. Over de waarde daarvan loopen de meeningen uiteen. In elk geval staat ze lijnrecht tegenover een als die van LeimerGieseking. „Veel laten spelen zonder zich om minutieuze afwerking te bekommeren" leert de een „weinig, maar alles in de puntjes afgewerkt" leert de ander. Zeker is dit laatste voor a.s. vakleerlingen aan te bevelen, het eerste daarentegen heeft het voordeel bij jonge dilettanten beter de lust en ijver er in te houden. Het zou te ver voeren de waarde van een en ander hier uitvoerig te gaan discussieeren. Niet van meening behoeft men te verschillen len over de waarde die de heer Luyken aan het samenspel hecht. We hebben daarvan Woensdagavond ook weer proeven gehoord: twee deelen uit een concert van Dittersdorf, die behoudens het wat langzame tempo, heel aardig gespeeld werden, weer met begeleiding van een klein kamerorkest. Het G maj.-con cert van Haydn werd in zijn geheel door een a.s. vakleerlinge gespeeld op een wijze, die, de zeer korte voorbereiding in aanmerking genomen, blijken gaf van muzikalen aanleg en routine. Als intermezzo speelde de heer Luyken met den heer v. d. Glas en mej. Kruseman het eerste Allegro uit het d min. Trio op. 49 van Mendelsohn. Dit was natuurlijk samenspel van een heel ander orde, nu drie vakmenschen aan 'l woord waren. De brillante en over wegende pianopartij werd door den heer Luyken zeer goed gespeeld. K. DE JONG,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2