VA De „leege N.V." is een kwaad. Auto te water gereden. MIJNHARDT'S Vervallenverklaring lidmaatschap. DONDERDAG 4 FEBRUARI 1937 H A A R E E M'S D A G B E A D r3 Twee inzittenden verdronken. Noodlottig ongeval te Amsterdam. Om half twaalf is Woensdagavond een auto, komende van het Spui op den Singel te Amsterdam door het zware hek, dat daar langs de gracht staat, in het water gereden. De wagen verdween onmiddellijk geheel onder water. Van het toesnellende publiek sprongen dadelijk drie burgers in het water. Zij doken, om te trachten de deuren open te krijgen en de men- schen, die zich in den wagen bevon den, te redden. Hun pogingen slaagden niet, want de wagen stond, naar zij zeiden op zijn kop in de gracht en de deuren waren niet open te krijgen. Nadat de brandweer met behulp van een kraan eenigen tijd gepoogd had, de auto boven water te brengen, slaagden zij er na 25 minuten in, den wagen op te halen. Het bleek een kleine vierpersoonsauto te zijn, waarin zich de lichamen bevonden van den heer en mevr. da S. Q., wonende in de Vijzelstraat te Amsterdam. De toestand van den wagen, die met den radiator naar beneden in het wa ter had gestaan, wees er op, dat de inzittenden vergeefsche pogingen had den gedaan, zich te bevrijden. In de auto werd een hamer gevonden, waar mee de voorruit was ingeslagen. In het zeildoek van de kap was een gat, waardoor de inzittende dame getracht had uit den wagen te komen. Beiden r bleken reeds overleden te zijn. De oorzaak van het ongeval is nog onbekend. De auto heeft wel groote snelheid gehad, doch is een eind verder dan de bocht door het hek gevlogen. De politie heeft eenige ooggetuigen omtrent de mogelijke oorzaak gehoord. De heer en mevr. da S. kwamen terug van 'n tocht naar Haarlem. De heer da S., die aan het stuur heeft gezeten, gebruikte geen alco hol, zoodat de oorzaak niet in deze richting kan worden gezocht. Vragen over Hitler's uitlating. Mr. Van Vessem heeft de volgende vragen gericht tot den minister van Buitenlandsche Zaken: 1. Heeft de minister kennis genomen van de zinsnede in de op 30 Januari j.l. door den Duitschen leider en rijkskanselier uitgespro ken rede, luidende: „De Duitsche regeering heeft voorts aan België en Holland verzekerd, dat zij bereid is deze staten te allen tijde als onaantast bare neutrale gebieden te erkennen en te garand: eren"? 2. Is de minister bereid mede te deel en: a. Wanneer en in welken vorm de desbetref fende verzekering door de Duitsche regeering is gegeven., b. Hoe deze verzekering luidt? EX-GEMEENTE-ONTVANGER VEROORDEELD. LEEUW ARDEN, 3 Februari. De recht bank alhier veroordeelde heden P. van V., vroeger gemeente-ontvanger'të Hindeloopen, wegens verduistering van zesduizend gulden tot één jaar en vier maanden gevangenis straf. De Officier van Justitie had twee jaar ge vraagd. De schrijfwijze der Neder- landsche taal. Bij examens mag een woordenlijst met geslachtsaanduiding gebruikt worden. Op de vragen van den heer Thijssen in verband met de strekking van een op 21 De cember j.l, aan directeuren en directrices der kweekscholen gezonden rondschrijven van den inspecteur van de onderwijzersopleiding in zake de schrijfwijze der Nederlandsche taal bij de kweekschool eindexamens en hoofd akte-examens. heeft de minister van onder wijs als volgt geantwoord: Het rondschrijven van den inspecteur van de onderwijzersopleiding, op 21 December j.l. aan de directeuren en directrices der kweek scholen gezonden, moet gelezen worden in het licht van het feit, dat de eenig geldende regeling in zake de schrijfwijze der Neder landsche taal voor de examens uitgaat van de schrijfwijze volgens De Vries en Te Winkel. Dat dit volgens de regels 5 en 6 van het be doelde koninklijk besluit ook geldt voor den naamvalsuitgang en voor de voornaamwoor delijke aanduidingen, dat echter van deze re geling „mag" worden afgeweken, behalve in bepaald aangegeven gevallen. Het bedoelde rondschrijven beteekent nu. dat deze afwij kingen voorshands niet worden toegepast. De vraag of het mogelijk zal zijn in de nog overblijvende vijf maanden den aanstaan den Candida ten de ncodige gewenning bij te brengen, beantwoordt de minister in bevesti genden zin. mede, omdat hij er geen bezwaar tegen heeft, dat in 1937 bij het schriftelijk werk voor de examens de raadpleging van een woordenlijst met de geslachtsaanduiding vol gens de Vries en Te Winkel wordt toege staan en zulks te minder, omdat hij moet aannemen, dat inderdaad sinds jaren op vele scholen met die geslachtsaanduiding geen rekening is gehouden. De minister teekent hierbij overigens aan. dat de regel, welke sinds 18 Juli 1936 geldt, en dus in acht is geno men. het vervallen van de uitzondering in de nog resteerende vijf maanden minder be zwaarlijk doet zijn. Steun aan kleine boeren. Wie cr voor in aanmerking komen. In aansluiting aan het gepubliceerde om trent den te verleenen steun aan kleine boeren kan worden medegedeeld, dat nader besloten is, evenals het vorige jaar bij het eventueel toekennen van een bijdrage geen rekening te houden met het aangeslagen zijn in de gemeentefondsbelasting. De regeling is thans aldus: Een extra-steunuitkeering zullen zij ont vangen, wier hoofdberoep in den landbouw ligt, met dien verstande: a. dat zij bij de inventarisatie in de maand Mei 1936 niet minder dan 1 H.A. en minder dan 5 H.A. cultuurgrond in gebruik had den; b. dat zij niet zijn aangeslagen in de in komsten- of vermogensbelasting voor het be lastingjaar 1936—1937. c. dat zij in het tijdvak van 1 September 1936 tot 1 Februari 1937 in totaal gedurende niet meer dan 5 weken in een van rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing opgenomen zijn geweest of steun hebben genoten inge volge een door den minister van sociale zaken goedgekcuro'e steunregeling. d. dat zij sedert 1 Januari 1937 niet aange sloten zijn geweest bij de werkloczenkas eener vereeniging, gesubsidieerd ingevolge liet werk loosheidsbesluit 1917. Wat er tegen te doen? Het bezoek van minister Sandler. Naar wij vernemen houdt het bezoek, dat de Zweedsche minister van buitenlandsche zaker, de heer Sandler, heden, terugkeerende uit Brussel, aan zijn Nederlandschen ambt genoot, minister de Graeff, zou brengen, geenerlei verband met de geopperde gedachte eener nauwere economische samenwerking tusschen de zoogenaamde Oslo-staten, doch moet de komst van den heer Sandler louter begrepen worden als de inlossing van de reeds geruimen tijd geleden door den Zweedschen minister gedane belofte om een vriendschap pelijk bezoek aan den heer de Graeff te brengen op zijn terugreis van België naar Zweden. De heer Sandler zal dan ook slechts enkele uren in de residentie toeven, waar hij ten huize van minister de Graeff de lunch zal gebruiken. STAATSEXAMENS VOOR MUZIEK. Bij beschikking van den minister van Onderwijs is voor het jaar 1937 ingesteld een regelingscommissie voor ae in dat jaar af te nemen staatsexamens voor muziek, terwijl zijn benoemd, tot leden: dr. J. Wagenaar. di recteur van het koninklijk conservatorium voor muziek te 's Gravenhage en S. Dresden, directeur van het „Amsterdamsche conserva torium'' te Amsterdam, prof. dr. A. Snijders, buitengewoon-hoogleeraar aan de rijksuni versiteit te Utrecht, en tot secretaris E. van Beinum, leeraar aan het koninklijk conser vatorium voor muziek te 's Gravenhage. taxeer tabletten werken zacht en zeker^ doos 60ct (Adv. Ingez. Med.) De Minister van Justitie heeft onlangs aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken ver zocht hem maandelijks opgave te verstrekken van de bij het Handelsregister ingekomen aan giften van opheffing van de zaak eener naam- looze vennootschap en daarbij tevens te ver melden, wanneer gebruik is gemaakt van het recht der z.g. ambtshalve opheffing. Wat was de beteekenis van deze aanschrij- van van den Minister? Men dient daarvoor eerst te omschrijven wat onder een „leege" N.V. want daarom gaat het hier wordt vol staan en welke manipulaties met deze objecten worden uitgehaald. De leege N.V. heeft haar onderneming be ëindigd, haar doel opgegeven, veelal haar schulden vereffend en haar baten feitelijk ter beschikking van haar aandeelhouders gesteld. Een „leege" N.V. is het leven ontnomen. Zij wordt meestal gebruikt als handelsobject. Ge gadigden zijn zij. die bereid zijn de aandeelen van een dergelijke N.V. te koopen o.m. met het vooropgezette doel de kosten, verbonden aan de oprichting eener nieuwe N.V. te sparen, het aldus verkregen object van een nieuwen naam te voorzien en het zoo noodig nieuw kapitaal te verschaffen en een nieuw doel te geven. Het doode object wordt nieuw leven ingebla zen. Langs dien weg worden meer dan eens transacties tot stand gebracht, die de open baarheid niet kunnen verdragen. Welke midde len heeft de wetgever om aan deze praktijken paal en perk te stellen? Vóór 1 April 1929 kon dit misbruik afgeweerd worden door de bepa ling. dat de N.V. bij verlies van 75% van haar maatschappelijk kapitaal rechtens ontbonden was. De nieuwe wet mist dit middel. Wel is terugbetaling van kapitaal aan aandeelhouders ongeoorloofd, doch her. blijft een vraag of overtreding hiervan de N.V. ontbonden doet zijn. In ieder geval blijft een reeks van leege N.V.'en in tact, die uit veiligheidsoogpunt dien den te sterven Wettelijk ingrijpen is ge- wenscht. Niet alleen ter wille der bewuste vei ligheid. maar ook omdat langs boven aange geven weg registratierechten ontdoken worden. Van groot belang is, hoe het Handelsregister zich heeft te gedragen, indien hem opgave wordt gedaan, dat de handelszaak eener N.V. is opgeheven, zonder dat de regeling betreffen de de ontbinding en vereffening, zooals voor geschreven in de artikelen 55 e.v. van het Wetboek van Koophandel, is gevolgd. Menig maal wordt in die gevallen medegedeeld, dat de N.V. niets meer bezit, geen zaken meer doet, geen bestuur meer heeft, doch dat geen besluit der algemeene vergadering van aandeelhou ders tot ontbinding is genomen. Het Handels register kan geen bedenkingen oppei-en. Dit in stituut is immers een register van handels zaken. waartoe ook behooren de handelszaken, toebehoorend aan een N.V. De N.V. als zoo danig wordt in het Handelsregister niet in geschreven, zij komt alleen in dit register voor als rechthebbende op een handelszaak. In dit verband wordt dus onderscheid gemaakt tusschen de N.V, als rechtspersoon en de han delszaak. welke aan de N.V. toebehoort. De beheerder van het Handelsregister kan jemachtigd worden gebruik te maken van ar tikel 18 lid 3 der Handelsregisterwet, waardoor wordt overgegaan tot opheffing van een han delszaak, behoorende aan een N.V., indien deze in feite niet meer bleek te bestaan, doordat deze bijv. onvindbaar was, geen middelen meer be zat enz. Het bezwaar tegen dezen gang van zaken is hierin gelegen, dat niet op de door de wet voorgeschreven wijze ontbinding der N.V. heeft plaats gehad. Het is van het grootste belang, dat de absolute mogelijkheid geschapen wordt om aan het bestaan van „leege" naamlooze ven nootschappen een einde te maken. Het meer genoemde artikel 55 van het Wetboek van Koophandel en ook artikel 37b, waar het Openbaar Ministerie bevoegd wordt verklaard de ontbinding eener N.V. te vorderen, welke werkzaam is in strijd met de goede zeden of de openbare orde. bieden onvoldoende waarborgen. De oplossing zou kunnen worden gevonden zooals de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Amsterdam in Mei 1935 reeds heeft aangegeven door uitbreiding van het Wetboek van Koophandel met een aan ar tikel 37b analoge bepaling, welke het mo gelijk zal maken en zulks niet uitsluitend op vordering van belanghebbenden zelf dat van een „leege" N.V. de ontbinding wordt uitgesproken. De Kamers van Koophandel en Fabrieken, die de zorg hebben voor de Han delsregisters. kunnen bij de toepassing van een dergelijke bepaling een belangrijke rol vervullen. Er is nog een andere zijde aan dit vraag stuk buiten de zoo noodzakeljke aanvulling der wetgeving op dit punt. Dient n.l. niet het feit, dat een N.V. „leeg" is. van invloed te zijn op de mogelijkheid om door een al of niet ingrijpende wijziging van de statuten, zoowel wat betreft het doel, als ten aanzien van andere onderdeelen, den rechtspersoon bruikbaar te maken voor geheel andere doel einden? Dat zou zeker het geval moeten zijn. Indien aan het Handelsregister opgave ks gedaan, of wanneer is gebleken, dat elke aan wijzing van het bestaan der N.V. ontbreekt, dan dient te worden aangenomen, dat de vennootschap óf rechtsgeldig is ontbonden, óf de bepalingen van het Wetboek van Koop handel op de ontbinding en vereffening niet zijn nageleefd. Ook voor het geval wanneer men op het standpunt zou staan, dat zich laatstbedoelde figuur voordoet en men van ontbinding niet zou willen weten, dan zou het toch in ieder geval in hooge mate onjuist zijn, indien in de acte van oprichting eener dergelijke N.V. alsnog wijzigingen zouden kunnen worden aangebracht. Indien daar tegen geen bezwaar zou bestaan, dan zou het niet naleven van de wettelijke bepalingen en het ontbreken van eiken waarborg, dat de vereffening op behoorlijke wijze geschiedt althans niet wordt begunstigd, doordat de N.V. met gewijzigde acte van oprichting te eeniger tijd weer practisch werkzaam kan zijn. Daarbij komt. dat de behoefte, welke het bonafide bedrijfsleven gevoelt om zich in het bezit te stellen eener „leege" N.V.. be halve om andere redenen, ook afhankelijk is van den tijdsduur, binnen welken op een acte van oprichting eener N.V. de verklaring van geen bezwaar kan worden verkregen. Hoe kleiner dit tijdsverloop is, des te minder zal bovenbedoelde behoefte zijn. Het materiaal hetwelk thans op het Depar tement wordt verzameld met betrekking tot deze aangelegenheid, zal hopelijk afdoende aantoonen, dat een voorziening op dit gebied wenschelijk is. Het wordt de hoogste tijd MOLLERUS. JAN MUSCH 200 MAAL „HARPAGON". Jan Musch heeft Dinsdagavond in den Stadsschouwburg te Amsterdam gejubileerd in een van zijn glansrollen: Harpagon, de vrek, uit Molière's gelijknamig blijspel, welke figuur hij thans voor de 200ste maal weder om op meesterlijke wijze heeft uitgebeeld. TWEEDE KAMER Bijzonder college zal gevormd worden. Kwestie der revolutionaire vertegenwoordigers Amendement de Geer aangenomen. DEN HAAG, Woensdag. Minister de Wilde is een bewindsman, die bepaald plezier in zijn „vak" heeft. Hij houdt van aanpakken, ziet tegen moeilijkheden niet op en beschikt in menig opzicht ongetwijfeld over de gave om een flink regeerder te zijn. terwijl hij bovendien de kunst verstaat om in het Parlement waarvan hij zelf jarenlang met succes deel heeft uitgemaakt, op heldere wijze de door hem voorgestane denkbeelden te verdedigen Het was dus in zekeren zin een kolfje naar zijn hand zich thans te verweren tegen de vrij vele en geenszins lichte aanval len op het Regeeringsvoorstel om in de Grond wet bepalingen op te nemen, waardoor ver tegenwoordigende meerderheid met een ver sterkte meerderheid leden uit hun midden zou kunnen uitsluiten, op grond van de omstandigheid, dat zij uiting zouden hebben gegeven aan het streven om met behulp van onwettige middelen de bestaande rechtsorde te veranderen. Men hoorde dit voorstel z.i. aan te nemen aangezien toch in elk geval de overgroots meerderheid van de Kamer voor handhaving van het parlementaire stelsel is, dat zijn grondslag vindt in toelaatbare politieke tegen stellingen en dat in de eerste plaats vrij heid van meeningsuiting als eisch stelt. Mits een en ander geschiedt met wettige middelen, mits men zich houdt aan de regels van het spel. Welnu, het aanhangige ont werp keert zich alleen tegen hen, die dat niet willen doen. Dat de voorgestelde bepalingen toch heusch niet -heelemaal overbodig waren, trachtte de Minister met «en beroep op eenige op zichzelf indruk makende citaten, ontleend aan buiten den band springende leden van vertegenwoordigende colleges, te bewijzen. Doch hierbij was hij niet zoo heel gelukkig, want ronduit gezegd bleek o.m. uit de repliek van den communist de Visser, dat juridisch dit gedeelte van 's Ministers betoog zwak was. Overigens moet natuurlijk toegegeven, dat deze afgevaardigde evenals mr. Westerman wien minister de Wilde zijn wel heel laat dunkende wijze, waarop hij zich over het. parlementaire stelsel uitlaat, voor de voeten wierp, niet bepaald als steunpilaren van dit stelsel te beschouwen zijn. Het is plicht voor het prestige van het Par- dient te waken en met het oog daarop ver dient hetgeen de Regeering nu voorstelt thans te worden aangenomen, vooral waar daarvan reeds een zeer waardevolle preventieve wer king zal uitgaan. Aldus de minister, die voorts o.m. te kennen gaf, dat men in ons land met zijn sterke tradities t.o. de vrijheid, heusch van voorschriften als ter tafel lagen, geen be denkelijke willekeur te duchten heeft. Als men beweerd had, dat tegenover afge vaardigden. cie buiten de colleges, waartoe zij behooren. revolutionnaire redevoeringen houden, dank zij de gewone strafwet nu reeds kan worden opgetreden, wees Mr. de Wilde er op, dat het daarom niet zoozeer gaat. doch wel om het verwijderen van leden uit colleges, waar zij niet hooren te zitten. Hij erkende verder, dat Grondwet noch wet het bestaan van partijen kennen, maar in de praktijk is het anders en be staat er wel degelijk een groepsverband daarom was het- z.i. ook volkomen toelaat baar. dat ingeval van uitsluiting van een lid, meteen die plaats zal openblijven en dus de heele groep voor de zonden van (Chr.i den uitgestotene zal boeten, Wat nu de vraag betrof, of het niet beter ware de beslissing omtrent de uitsluiting in handen van den Raad van State, van een denkbeeld van Mr. de Geer voor deze taak speciaal in het leven te roepen college, of aan den Hoogen Raad te leggen, moest de Minister van al deze oplossingen het minst hebben van de laatste. Ons hoogste rechts college hoort men immers te houden buiten politieke rechtspraak, gelijk Thorbecke des tijds had opgemerkt. Nu. dit liet zich Mr. Coops (lib.), als politieke nazaat van dien grooten staatsman, zoo maar niet zeggen. Met klemmende argumenten, ontleend aan de hedendaagsche praktijk van onze wetge ving en van ons rechtswezen, wist deze spre ker duidelijk aan te toonen. dat dergelijke argumentatie thans niet meer opgaat. Intus- schen trok hij zijn amendement in, teneinde zich met dat van Mr. de Geer (c.-h.) te vereenigen. Nadat het amendement Schou ten (a.-r.), dat de beslissing inzake de uit sluiting aan den Raad van State wilde toe vertrouwen met 23 (alleen de a.-r.) en de c.-h. fracties) tegen 52 was verworpen, be haalde het wijzigingsvoorstel de Geer met 5421 (socialisten, communisten plus Staat kundige Gereformeerden) de overwinning. Ook de Katholieken stemden hiervoor, want wel hadden zij met den Minister het liefst de vertegenwoordigende colleges zelf in dezen bevoegd gemaakt, maar nu wel duidelijk was, dat hiervoor zeker geen meerderheid te vin den zou zijn, verdiende volgens Mr. Goseling het amendement-de Geer de voorkeur. Daar door toch zal volgens nader door de wet te stellen regels een bijzonder college gescha pen worden, dat gerechtigd zal wezen tot de uitsluitingen, terwijl de Grondwet in elk ge val verlangt, dat de leden van dat college door de Kroon zullen worden benoemd uit een door de Kamer op te maken voordracht van drie, zoodat ae Kamer op die manier toch nog altijd eenigen invloed op de samen stelling van een dergelijke „rechtbank" zal hebben. Dank zij een amenaement-Surlng (R.-K.). dat er met 4926 doorging ook de vrijzinnig-democraten schaarden zich hier bij de tegenstanders zal een uitge stotene voor den tijd van de uitsluiting geen pensioen als oud-Kamerlid genieten. Door dat de voorzitter de paragraaf, waartegen zoovel oppositie tot uiting was gekomen, af hamerde eer dit goed en wel tot Mr. Joekes doordrong, die reeds nu tegen had willen stemmen, kwam het pas iets later bij een soortgelijke paragraaf die '|etreffende de Provinciale Staten tot een stemming. Dit keer triomfeerde nog de Regeering met 4923; maar wanneer bij de tweede behan deling der herzieningsvoorstellen, d wz in de na ontbinding te kiezen nieuwe Kamer, de zelfde groepen, die nu tegenstemden dat dan weer zullen doen en er bovendien ook nog nationaal-socialistlsche opposanten op het Binnenhof zullen verschijnen, haalt de Regering de vereischte meerderheid van 2/3 niet. Heden ontbraken er trouwens bij de socialisten, communisten en vrijzinnig-de mocraten. die tegenstemden, verschillende afgevaardigden en bovendien schitterden alle eenlingen, waaronder een zoo heftige oppo sant als Mr. Westerman. door afwezigheid. Voorshands heeft men hier dan ook veeleer met een Pyrrhus-overwinning van de Regee ring te doen. Tot besluit van den middag onthaalde Mr. Goseling zijn gehoor op een breedvoerige be schouwing over wat zijn fractie wil met be trekking tot de in de Grondwet op te nemen nieuwe bepalingen aangaande openbare li chamen voor beroep en bedrijven. Morgen bestaat er gelegenheid op dit betoog terug te komen terwijl thans alleen nog vernield zij. dat men in het begin van den middag eerst zal beslissen over de heden aangekondigde ïnterpellatieverzoeken van den heer v. d. Sluis (s.-d,) over het landbouwcrisisbeleid met betrekking tot den noodtoestand .in het pluimveebedrijf en van Mr. Wendelaar (lib.) over de sluiting van het bakkersbedrijf te Amsterdam en te Rotterdam benevens over den wettelijken grondslag waarop die slui ting berust. Eer de Kamer het debat over de Grondwetsherziening hervatte, had zij boven dien een voordracht opgemaakt met het oog op een vacature als plaatsvervangend lid van de Rekenkamer. Dr. Bakker, accountant bij het Centraal Bureau voor de statistiek werd no. een terwijl twee en drie kwamen te staan de heer W. de Vries, gepensionneerd chef van den accountantsdienst in Nederl - Indië en Dr. Schippers, inspecteur van de Registratie en Domeinen. E. v. R. Ir. De Kok vliegt naar Indië. Dinsdag is ir. J. E. F. de Kok, directeur- generaal van de Koninklijke met zijn eigen vliegtuig, vergezeld van den heer H. M. Schmidt Crans, chef-instructeur van de Na tionale Luchtvaart School van 'net vliegveld Ypenburg naar Ned. Indië vertrokken. De heer de Kok neemt in de burgerlijke luchtvaart een vooraanstaande plaats in. Hij is o.a. voorzitter van de koninklijke Neder landsche vereeniging voor luchtvaart en bo vendien een ervaren sportvlieger, die al veie zakenreizen binnen en buiten Europa met zijn eigen machine heeft gemaakt. De thans begonnen reis naar Nederlandsch- Indië onderneemt de heer Je Kok niet alleen als zakenman, maar is o-' -. bedoeld als een vacantie-vlucht. De vliegers zijn Dinsdagna middag te Turijn gearriveerd na een tusschen landing te Londen. DE „CONDE" NAAR ANTWERPEN GESLEEPT. Het Fransche s.s. „Conde" dat Dinsdag nabij Terneuzen in aanvaring is gekomen met het Zweedsche s.s. Bullaren" is door de bergers dichtgemaakt en zooveel mogelijk lensgepompt. Vervolgens is het schip vlot gebracht en naar Antwerpen opgesleept. Isolement van Marleen verbroken. Verbinding met motorboot hersteld. De gebroeders Kes, vrachtschippers, wonen de op Marken, zijn er Woensdag, na een moeilijken tocht, welke ongeveer drie uur duurde, in geslaagd met hun motorboot den vasten wal in den Noord, nabij Katwoude, te bereiken. De tocht duurt onder normale omstandigheden ongeveer een half uur. Tij dens den overtocht voer het motorbootje nog op een kistdam, waarop het een uur heeft vastgezeten. Met den schipper kwamen ook passagiers mede. Een veerboot van de Noord- en Zuidhol- landsche Tramwegmaatschappij heeft Woens dag Monnikendam eveneens weten te be reiken. DE KNOEIERIJEN BIJ DE TENTOON STELLING KLEURENPRACHT. AMSTERDAM, 3 Februari. De rechtbank veroordeelde vandaag tien jonge mannen, wegens verduistering tot voorwaardelijke ge vangenisstraffen van vier maanden met een proeftijd van drie jaar. Het o.M. had zes maanden onvoorwaarde lijk gerequireerd. Deze verduisteringen zijn gepleegd door jongelieden die te werk gesteld warén bij de rozententoonstelling Kleurenpracht in het Vondelpark, georganiseerd door het comité Practisch Werken Amsterdam. De jongens hadden een deel van de entreegelden ten eigen bate aangewend. Tenslotte liepen hun knoeierijen in het oog en op 16 September rekende de politie het tiental in. Opleving in de rubber. Soerabaya ondervindt de gunstige gevolgen. Wij lezen in de „Ind. Crt." van 25 Januari: De meest uiteenloopende en wildste geruch ten deden den laatsten tijd de ronde in de zakenwijken van Soerabaia, waar een plotse linge opleving viel te constateeren, als gevolg van een invasie van Bandjareesche handela ren, die hier allerlei orders plaatsen voor de levering van bepaalde artikelen, zooals fietsen, tweede-handsch auto's, radiotoestellen, manu facturen etc. Deze Invasie van handelen is wederom een gevolg van de distributie der oogstvergun- ningen in de rubberstreken der buitengewes ten, waardoor zeer veel geld onder de bevol king van bedoelde streken kwam. De Bandja- reezen komen gewoonlijk naar Soerabaia om hun inkoopen te doen, zoodat verschillende Soerabaianen er wel bij varen. Om eenige staaltjes te noemen. Een klein reparatie-atelier van auto's, dat gewoonlijk slechts zooveel omzet, dat het bedrijf daar mede net in stand gehouden kan worden, heeft de laatste veertien dagen voor duizen den guldens verkocht aan tweedehandsch auto's, oud ijzer etc. Het aantal orders voor rijwielen was echter buitengewoon groot. Wanneer men de ge ruchten zou willen gelooven, zouden ln een halve maand niet minder dan 4 a 50cO fietsen voor de rubberstreken besteld zijn. Deze cij fers zijn echter sterk overdreven. Wij kunnen op grond van de ons verstrekte inlichtingen melden, dat een goede 1500 fietsen voor de rubberstreken in Borneo zijn besteld. Een der grootste rij wiel fabrieken, welke aan de behoef te van heel Indië kan voldoen, bevindt zich te Soerabaia. Deze fabriek werkt thans met koortsachtige haast, op volle capaciteit, om de bestellingen uit te voeren. Groote importfirma's zagen evenzeer haar omzet vermeerderen, terwijl de scheepsla dingen met handelsgoederen naar de rubber streken den laatsten tijd zeer sterk toenamen. Er is echter een neiging, om de opleving in den handel als gevolg van den gouden regen in de rubberstreken sterk te overdrijven. Feit blijft niettemin, dat velen van den „hoedjan mas" hebben geprofiteerd. Intusschen verscheen in „Mataram" 22 Ja nuari een artikel van de hand van den heer D. van der M(eulen) assistent-resident te Palembang waarin eveneens van een ople ving in de rubberstreken wordt gewaagd. De hekwielers gaan weer volbeladen de Moésie op. Ze voeren nog slechts degelijke artikelen me de. Bij Informatie bleek ons, dat allereerst kains en kleedingstukken gekocht worden. Dan komen fietsen, want de rubberboeren brengen hun product per flets naar de markt. Het is verrassend om zoo'n rubbermarkt langs de Moesie te zien Daar staan de met gemangel de rubbervellen beladen fietsen in dichte rijen. We zagen fietsen die 60 tot 100 K G. rubber op deze wijze van de talangs vervoer den naar de markt. Honderden feitsen bleken al naar het binnenland verkocht te zijn. Voor de rubber heeft men goede fietsen noodig. Europa krijgt weer een kans tegenover Japan, nu er geld is. De Palembanger met z'n handelsgeest en energie blijkt geleerd te hebben van de vroe gere rubberweelde en de daarop gevolgde val. Men zal nu voorzichtiger zijn met de aan wending van zijn geld. De volkshoofden juichen daarom toe dat de coupons niet ineens voor een heel jaar ver deeld worden, doch kwartaalsgewijs. Zij zullen er voor zorgen dat de belasting vlot betaald wordt en dat ook de achterstanden van de vorige jaren vlug ingehaald worden. De hee rendiensten zal men weer afkoopen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5