Kabinetformaat. Overleg der Oslo-staten Na het defensiedebat in de! Fransche Kamer. Hei Belauftijltsie 54e Jaargang No. 16448 Verschijnt dageliiks, hehalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 5 Februari 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VV. FEEREBOOM UITGAVE LUUKfcN* COSTEK MAATSCHAPPIJ VOOR dcirfroOM en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V Hoofdredacteur: ABONNEMENTEN: per week f 0.25. per maand t l.lü, per i maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. f 0.06 Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05. p. maand f 0.22. p. 3 mnd f 0.65. franco p post 0.7254 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnês. - Levenslange ongeschiktheid f600.—. overlijden ƒ400.—, verlies van hand. voet of oog ƒ200.— beide leden duim ƒ100.—, één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger J 60.— één of twee leden wijsvinger 25.—alle leden anderen vinger 15.—één of twee leden anderen vinger 5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk 15.—polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724. 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTlëN l5 regels 11.75, elke regel meer I 0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek- DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 5 Februari. Opleving. De verschijnselen van economische ople ving in ons land blijven zich in toenemenden mate voordoen. Natuurlijk vormen zij nog geen „herstel over de geheele linie" en is het tempo waarin de werkloosheid afneemt nog erg langzaam, maar de hoofdzaak is dat een gunstiger tendewz zich bij verschillende be langrijke bedrijfstakken doet gelden, die op den duur haar weerslag op den geheelen toestand zal hebben en zich geleidelijk ook tot andere bedrijven zal uitbreiden. In de metaal-, scheepsbouw-, textiel- en diamant bedrijven is de opleving al zeer merkbaar. Stijgende beurskoersen blijken in vele ge vallen niet alleen een toenemend optimisme weer te geven maar worden ook bevestigd door hoogere dividend-uitkeeringen. De groote, gecompliceex-de machinerie van het economisch leven begint geleidelijk aan haar tempo weer te verhoogen, al hort en kraakt het hier en daar nog leelijk. Hoe moeilijk dit ook te aanvaarden is, men moet daarbij er kennen dat een geleidelijk herstel hoopvoller is en een veiliger verloop hiedt dan een snelle hausse zou kunnen geven. En wie er in eigen bedrijf nog niet in deelt dat zijn er velen! doet verstandig als hij zijn me- j demenschen niet ontmoedigt met uitlatingen als: „Ik merk nog niets van die opleving, het is allemaal leeg gepraat". Want dat kweekt weer nieuw pessimisme en is bovendien on juist. Het gepraat over de opleving is aller minst leeg; het wordt gestaafd door feiten. Inmiddels groeit de geldruimte in ons land geweldig; de rentestandaard daalt; conver- sieleeningen van staat, provincies en ge meenten zijn aan de orde van den dag. In een artikel van onzen financieeien medewer ker, dat wij in ons volgend nummer zullen opnemen en dat ik bij voorbaat ter lezing aanbeveel, vestigt deze de aandacht op de groote schaduwzijden van deze ontwikkeling, die groote renta'biliteits-moeilijkheden be zorgt aan verzekeringsmaatschappijen en spaarbanken en de positie van den kleinen rentetrekker ernstig aantast. Onze finan- cieele medewerker dringt daarom bij de re geering aan op spoedige intrekking van de couponbelasting en vele andere belastingen. Dit is een logische conclusie in een be langwekkend betoog, dat bewijst hoe in een tijd van beginnende opleving niet alleen sommige bedrijven, inclusief de werkloozen die er in hopen terug te keeren, lang op herstel moeten wachten, maar ook door de hortende werking 'tan het proces sommige menschen nieuwe nadeelen ondervinden. De 'groep kleine rentetrekkers vertegenwoordigt een zoo groot deel der bevolking dat het fi nancieel regeeringsbeleid wel zeer moeilijk wordt. Een minister van Financiën heeft niet alleen rekening te houden met de on middellijke voordeelen, die de marktpositie voor de staatsfinanciën biedt maar ook met de vraag, of het volle gebruik van deze voordeelen op den duur niet veel te zware lasten op een deel der bevolking legt. Dat wil dus zeggen; hij zal moeten overwegen óf het niet gewenscht is den looptijd der leeningen te bekorten instede van te verlengen en of, zooals onze financieele medewerker advi seert, onmiddellijke belastingverlagingen ge wenscht zijn. Wellicht is de laatste maatregel moeilijker toe te passen dan de eerste. Niemand, ook een minister van Financiën niet, kan met eenige zekerheid voorspellen in welk tempo een zich voortzettend herstel zich zal voltrekken. Het spreekt vanzelf dat een daling van de crisissteun van grooten invloed op de open bare financiën moet zijn, maar in hoeverre die gepaard zal gaan met een algemeene opleving van den ondernemingsgeest in het particuliere bedrijf is een open vraag. Natuurlijk heeft dit in het algemeen een grooten achterstand in te halen in de moder niseering en vernieuwing van zijn inrichtingen en machine-installaties; in vele gevallen zullen pas eenigen tijd daarna de uitbreidingen, de nieuwe initiatieven kunnen volgen. Het is een zeer ingewikkeld proces, welks heterogene be- standdeelen wel zeer moeilijk te taxeeren zijn. Zeker is het dat het van enorme beteekenis zou zijn als de internationale remmen op de ontwikkeling van handel en industrie' ook maar eenigermate werden losgelaten. Vandaar het groote belang van het nieuwe „Oslo-plan" onzer regeering. Onze Haagsche correspondent schrijft in dit nummer over de mogelijkheid van een aanstaande conferentie der „Oslo- staten" in den Haag. De hoop die hij uit op een welslagen van een dergelijke bijeenkomst mogen wij allen koesteren. R. P. KORPS MOTORDIENST De bij het korps benoemde reserve tweede luitenants zullen morgen door den korpscom- ïnandant worden beëedigd. (De Japansche pers publiceert bij allerlei ivetensioaardigheden over het nieuwe Japansche kabinet ook het lichaamsgewicht van de mi nisters, dat voor alle acht samen 546 K.G. beloopt.) Japan is een land, dat lang achterlijk was, Totdat het besloot daar een eind aan te maken. Het koos tot model ons het Westersche ras, In al wat in ons valt te prijzen en laken. Toen 't eenmaal besloten was, ging het ook snel. Japanners zijn meesters, ook in imitatie. De leerling werd eindelijk naast het model, Nog Westerscher dan de meest Westersche natie. U ziet het. men hecht er gewicht aan 't gewicht Van nieuwe ministers, die 't land zullen leiden, Haarfijn wordt daarover in kranten bericht, Dat is iets waaraan wij geen aandacht nog wijden. Wü hebben totnutoe op 't standpunt gestaan Ministers zijn altijd gewichtige heeren, Hoever zij de weegschaal wel door laten slaan, Dat zal wel geen mensch in ons land in tresseer en. Wij zien 't kabinetformaat niet naar den norm Van kilogram of zelfs van strekkenden meter. Het ligt niet in 't uiterlijk of in den vorm, Dat maakt toch den man als minister niet beter. Wij wegen maar liever hun daad of hun woord. Dan dat we 't gewicht in de schaal zouden leggen. Hun inzicht, hun werkkracht, hun tact. enzoovoort. Die zijn toch alleen van gewicht, zou ik zeggen. Bij ons vroeg totnutoe geen sterveling naar Den indruk, dien zij op hun zetel wel maken, Wij wegen ook ons kabinet, weliswaar. Maar dan niet in kilogram, schoon aan de haken. Enfin, als Japan hierin aardigheid ziet, Dan ga het zijn gang, er zijn ergere zonden. Alleen hoop ik voor 't kabinet, dat het niet Na 't letterlijk wegente licht wordt bevonden. P. GASUS. Amerikaansche Glasbrillen zijn sierlijk en onopvallend. De allerlaalsfe modellen bij KEIP de vakopiicien. I Gr. Houtslraal naasl Luxoi Een nieuw Haarlem's Werkfonds-object. Het gebouw voor Maatschappelijk Hulpbetoon in de Wilhelminastraat. Eenigen tijd geleden hebben wij reeds me degedeeld. dat in het College van B. en W. het denkbeeld besproken is de school in de Wilhelminastraat te verbouwen voor Maat schappelijk Hulpbetoon. Deze dienst is thans ondergebracht (van een behoorlijke huisves ting is geen sprake!! in het Proveniershuis. Indertijd is daarin wel wat verbouwd, maar het oude gebouw is veel te hokkerig. Een op moderne leest geschoeide administratie heeft behoefte aan groote overzichtelijke zalen, waardoor economischer gewerkt kan worden. Door de crisis zijn de bemoeiingen van Maat schappelijk Hulpbetoon in de laatste jaren zoo sterk uitgebreid, dat het een van de dien sten geworden is waar met het meeste per soneel gewerkt wordt. Tevens zou in het nieuwe gebouw dan ruimte beschikbaar komen voor den Armen raad, die nu in gehuurde lokalen in het Hofje van Staat aan den Jansweg zijn kan toren heeft. B. en W. hebben dadelijk nadat het per soneel van Openbare Werken met een Bouw kundig Hoofdingenieur versterkt was op dracht gegeven om plannen voor cteze ver bouwing te maken, zoodat deze thans onge twijfeld in een vergevorderd stadium zijn ge komen. Wij vernemen thans, dat het in de bedoe ling van ons gemeentebestuur ligt om voor dit plan weer de medewerking van het Werk fonds in te roepen omdat het hier een be langrijk object van werkverschaffing betreft dat wegens den minder gunstigen financiee- Ine toestand van de gemeente niet op de normale wijze kan worden uitgevoerd. Indertijd hebben 'wij er al op gewezen dat z ij d e 1 i n g s bij deze zaak ook een onder- wijsquaestie genoemd is. Het. gemeentebe stuur verwacht, dat als het schoolgebouw in de Wilhelminastraat voor andere doelein den gebruikt zal worden, toestemming van het rijk gekregen zal worden om deze school naar het Zuiden der stad te verplaatsen PERSONALIA. Voor het examen van de Algemeene Ne- derlandschè Mode Vakschool slaagden de dames E. Megens en A. Appelboom, voor het examen voor Ieerares. en voor het examen voor costumière mej. N. Haak, allen leerlin gen van de modevakschool De Braai. Nederlandsche regeering belegt een informeele bijeenkomst. Uitnoodiging aan de Scandinavische landen, België en Luxemburg. 's-GRAVENHAGE, 5 Febr. De Nederlandsche regeering heeft tot de regeeringen der Scandinavische landen, België en Luxemburg, de uitnoodiging gericht experts te zenden naar een, omstreeks het eind van deze maand te 's-Gravenhage te houden informeele samen komst, ten einde met elkander de mogelijkheden te onderzoe ken van een nauwere economi sche samenwerking tusschen de dusgenaamde Oslostaten en te overleggen, in hoeverre in ver band hiermede een programma ontworpen zou kunnen worden voor een eventueel ter zake te houden conferentie. De moderniseering van de Haarlemsche Reiniging. Eind Februari komen 6000 a 8000 emmers. Zooals men weet heeft de gemeenteraad eenige maanden geleden op voorstel van B. en W. besloten om de Haarlemsche Reiniging te moderniseeren. Er komen de aanschaffing wordt over eenige jaren verdeeld ijzeren vuilnisemmers met deksels die aan de ingeze tenen kosteloos in bruikleen worden gegeven. Bij dit emmersysteem behooren speciale vuil- nis-autos voor het ledigen. Eind Februari komt de eerste levering, 6000 a 8000 emmers met een auto, bij de Rei niging. Dan kan dus begonnen worden met het nieuwe systeem in eenige wijken in te voeren. Welke wijken dit zullen zijn is nog niet be paald. Aan het einde van 1937 zullen bij de Reini ging 24000 emmers in gebruik zijn. De nieuwe leeningen van Noord-Holland. Zeer bevredigende resultaten. Zooals bekend heeft Donderdag de inschrij ving open gestaan op twee nieuwe leeningen van de provincie Noord-Holland, n.l. een 3J4 pCt. 32-jarige obligatieleening, groot 14.369.000 en een 3 pCt. 10-jarige obligatie leening groot 8.635.000. van welke laatste leening reeds 4.200.000 obligatiën op inschrij- vingsvoorwaarden zijn geplaatst. Naar wij vernemen is de indruk, dat de in schrijvingen zeer bevredigende resultaten hebben opgeleverd, zoodat met grond verwacht mag worden dat de leeningen geslaagd zijn. Britsch reportagevliegtuig te pletter geslagen. De houding der Communisten. (Speciale correspc mtie). Het heeft weinig gescheeld, of het slot van het defensiedebat in de Fransche Kamer heeft gisteravond hetzelfde merkwaardige beeld vertoond van dat van enkele weken geleden over het vrijwilligersprobleem en Spanje n.l. een stemmigheid tusschen de zoo diametraal te- lenovergestelde fracties. Tot korte oogenblikken voor de eindstem ming is men er in geslaagd dit debat, waarin een volle week lang de „députés" de ministers van oorlog, van marine en luchtvaart hebben geïnterpelleerd, op het hooge niveau van het nationale belang te houden zonder het te ver lagen door politieke consideraties. En toen de minister van Oorlog, Daladier, dit urenlang debat in een meestelijke rede samenvatte en met voorzichtigheid en gedocumenteerd de situatie op. materieel gebied uiteenzette, de kwestie van het beschikbare effectief en de verschillende elementen der landsverdediging had besproken, ging het er veel op lijken, als of in één geestdriftige nationale aandrang de geheele Kamer van uiterst rechts tot even ver links de verklaringen van den minister zou ;oedkeuren. Het heeft niet mogen zijn, want op het laat ste oogenblik mengden zich politieke overwe- [ingen in dit zuiver technisch debat en wei- jerdf de minderheid haar vertrouwen uit te spreken in de voltallige regeering, wat zij niet. jeweigerd zou hebben aan den minister van oorlog persoonlijk. Het groote evenement in dit debat is onge twijfeld de volkomen aansluiting zonder eenige voorwaarde der uiterste linkerzijde bij de nationale landsverdediging, bij het leger en zijn leiders, bij de versnelde herbewape ning, het vaderland en het vaandel! Enkele weken geleden nog organiseerde de roode en uiterst-roode linkerzijde een massa- aanval tegen Daladier, die den weg versperde aan de Sovjet-propaganda in de kazernes en zich verzette tegen elke verkorting van den diensttijd. Gelijktijdig werd de massa mee gesleept door propagandisten om kanonnen en vliegtuigen voor Spanje te eischen en den naam van den minister van oorlog en zelfs van Blum in monster-vergaderingen uitge floten Tot potseling het decor zienderoogen ver anderde, het communistisch congres van Montreuil door „kameraad" Thorez den lof van het vaderland en het vaandel hoorde zin gen en men zonder de echo's van het vuur peloton te Moskou zou kunnen denken aan een wonderbaarlijke bekeering. Er zijn echter nog sceptici in Frankrijk en dezen gelooven helaas waarlijk terecht! niet erg aan deze wonderbaarlijke kleur verandering. Ze zijn er zelfs angstig voor en verwachten er niets goeds van. Volgens hen heeft het communisme onder den druk der buiten- landsche omstandigheden, de noodzaak voor Frankrijk, bondgenoot van de U.R.S.S., om to bewapenen, slechts een tactiek veranderd, zal het nu zijn propaganda meer in de breedte gaan voeren en met een zachte gehand- schoende hand de collectivisatie voorbereiden Daarom alleen is plotseling het extremisme vaderlandslievend en militairiistisch geworden zoo zelfs, dat men tijdens de debatten hun leider Duclos het sein zag geven tot het toe juichen van Daladier en de legeraanvoerders! Hoe het ook zij en hoe weinig vertrouw baar deze groepeering der communisten om de tricolore vlag ook moge zijn. één ding is toch uit deze debatten zonnekaar gebleken en dat is, dat in ernstige omstandigheden wanneer het werkelijk gaat om het „zijn of niet- zijn" van Frankrijk, de politiek op den achtergrond geschoven wordt en van uiterst rechts tot en met de socialisten toe een overgroote. compacte meerderheid gevormd kan worden, die pal zal staan voor het vader land. En dat kan in het buitenland tot na denken stemmen J. W. KOLKMAN. Drie journalisten en de piloot vonden den dood. Op den top van een heuvel, in een afge legen deel van Schotland is gistermiddag het vliegtuig gevonden, dat de Londénsche „Daily Express" had uitgerust. De machine was geheel verbrand. De vier inzittenden waren allen dood. Van twee hunner bevonden de lijken zich nog in de rookende wrakstuk ken. De beide andere slachtoffers lagen op eenigen afstand op de heuvelglooiïng. Een schaapherder, Andrew Wilson, vond de uitge brande machine. De „Daiy Express" had. aldus lezen wij in de Tel.. het toestel gecharterd, ten einde het voor reportage-doeleinden te laten vliegen op de ontworpen lijn GlasgowLancashire, een lijn, welke deel zal uitmaken van het spinneweb van nieuwe binnenlandsche lucht lijnen, waarmede men Groot-Brittannië en Schotland wil overdekken. Nog vóór het plan werkelijkheid is geworden, heeft het reeds vier slachtoffers geëischt. Harold Pemberton, de luchtvaartdeskundigc van de „Daily Express" was niet alleen een waardevol medewerker voor zijn blad,, doch ook bij zijn collega's zeer bemind om zijn sprankelenden humor, die hem nooit in den steek liet en om zijn groote hulpvaardigheid. Ook zijn beide colega's Wesley en Philpot' varen geziene figuren .De piloot Jackson heeft eenigen tijd dienst gedaan op de lijn Croydon- Farijs. Het woord is aan Nietzsche Ook wanneer een volk op zijn terugweg is, loopt het een ideaal achterna. Het ge- loojt altijd aan een voor- waarts. Echtelijke tragedie in een logement. Steekpartij met doodelijken afloop. TILBURG, 5 Febr. In den afgeloo- pen nacht heeft zich in een logement aan de Anna Paulownastraat te Til burg een drama afgespeeld, waarvan de 24-jarige vrouw M. P. de W. het slachtoffer is geworden. De vrouw, die vroeger met haar man, P. in de Anna Paulownastraat had gewoond, had, toen haar man in Breda hechtenisstraf on derging, alle huisraad verkocht en was naar Eindhoven getrokken. Toen P. uit Breda terugkwam, is de vrouw weer naar Tilburg gekomen en heeft zij met haar echtgenoot haar intrek genomen in het genoemde logement, waar ook zekere B. woonde. Met dezen heeft de vrouw eenigen tijd relaties gehad. In den afgeloopen nacht omstreeks half een kwam P.. dronken thuis. Hij vond zijn vrouw niet op haar kamer en begaf zich naar de kamer van B. waar hij zijn echtgenoote aantrof. P. sleurde de vrouw naar het portaal en bracht haar eenige messteken toe aan den hals. Inmiddels had ook B. zich in het geval gemengd. Hij geraakte in gevecht met P.. die hem eenige steken aan hoofd en beencn toe bracht. Niettemin wist B. een einde aan de worsteling te maken door P. bewusteloos te slaan. De vrouw was naar beneden gestrompeld, waar zij hevig bloedend in elkaar zakte. Da delijk werd een. geneesheer te hulp geroepen, die de vrouw verbond en naar het Sint Elisa- bethziekenhuis liet transporteeren. Hier ls de vrouw in den loop van den nacht overleden. P. is door de politie gearresteerd. Hij zal naar Breda worden overgebracht en ter be schikking worden gesteld van de justitie aldaar- 0 Vandaag- hebt u geen aanlei ding gehad een „Groentje" in Haarlem's Dagblad te plaatsen. Misschien morgen wel en an ders overmorgen of nog wat later. Maar verzuim het dan niet. want het is in uw eigen voor deel. In 1936 werden er 45303 ge plaatst. OVERSTROOMINGSWEE IN DE VER. STATEN. In de Amerikaansche stad Ports mouth is het water reeds tot de uithangborden en de lampen der straatlantaarns gestegen. De Fransche Kamer aanvaardde een wets ontwerp, waarbij amnestie voor politieke misdrijven wordt verleend. pag. 4 In Rusland zouden tienduizend Polen gear- arresteerd zijn. pag. 4 In Canada dreigt een algemeene spoorweg staking uit te breken. pag. 4 De regeering heeft een wetsontwerp inge diend tot beperking van den vrouwenar beid. pag. 3 De K. P. M. opent met April een lijn naar Nieuw-Zeeland. pag. 3 De besprekingen van den Zweedschen minis ter Sandler zijn van informatieven aard geweest. pag. 3 De vraag naar scheepsruimte blijft in de Am- sterdamsche haven aanhouden. pag. 3 Aan de amendementen-Goseling inzake de ordeningskwestie in de Grondwet wordt gedokterd. pag. 3 Eind Februari komen er te Haarlem 6000 a 8000 emmers ter moderniseering van de ge meentereiniging. pag. 1 Voor verbouwing van de school in de Wilhel minastraat te Haarlem zal de medewerking van het Werkfonds worden ingeroepen. pag. 1 De Nederlandsche regeering noodigt de Scan dinavische landen, België en Luxemburg voor een informeele bijeenkomst in den Haag. pag. 1 Er is een wetsontwerp ingediend tot het te gengaan van lintbebouvXng pag. 10 ARTIKELENENZ. R. P.: Opleiding. pag. 1 Dr. E. v. Raalte: Den Haag wederom confe- rentïestad? pag. 10 Van onzen Berlijnschen correspondent:. Glas als Ersatz voor het textielproduct. pag. 4 Het dak van de wereld; vliegtuigen over de Mount Everest. pag. 6 W. S.: Carnaval. pag. 10 J. B. Schuil over Dr. Sally. pag. 10 Sport in 't kort. pag. 9 Schaakrubrïek. pag 9 II. D. Vertelling: Het middel pag 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1