Spiekvergunning. UP TO DATE? Hei Bekuqtiikste 54e Jaargang No. 16450 Verschijnt dageliilcs, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 8 Februari 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VV PEEREBUUM UITGAVE LUURENS CUSTER MAATSCHAPPIJ VOOR Hoofdredacteur RUBER! PELREBUOM. en ROBERT PEEREBOOM, COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N V ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs ƒ0.06 Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05. p. maand ƒ0.22. p. 3 mnd. f 0,65. franco p. post f 0.7214 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f600.—, overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.— beide leden duim 100.één lid duim S 50—alle leden wijsvinger J 60. één of twee leden wijsvinger 25.—alle leden anderen vinger 15.—één of twee leden anderen vinger f 5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—. enkelbreuk ƒ15.—. polsbreuk 15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Prukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie: 10724. 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 11.75, elke regej meer 0.35 Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.15 Onze Groentjes zie hoofd rubriek. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 8 Februari. De Hertog van Windsor. Het is alweer twee maanden geleden dat Edward VIII, koning van Groot-Brittannië en keizer van Indië, afstand deed van zijn troon terwille van. een vrouw met wie men hem niet toestond te huwen. Een koning schap dat nog geen jaar geduurd had, dat voorafgegaan was door tientallen jaren van stijgende populariteit van den - Prins van Wales en dat de groote verwachtingen, van hem gekoesterd, al scheen te gaan bevesti gen nam een plotseling einde. Een storm van critiek, in eigen land en daarbuiten, werd op dien afgetreden koning, 'die na een paaa- diagen van zijn broeder en opvolger den titel Hertog van Windsor ontving, losge laten.' Men zeide hem in zooveel woorden, dat hij zijn plicht verzaakt had;, zijn plicht als koning. Maar tegelijkertijd gingen er stemmen op die hem verdedigden tegen alle critiek, die den mensch Edward huldigden. en er was schier algemeene ontroering toen men zijn eenzame afreis, in den nacht, ver nam. Die eindigde in hét kasteel Enzesfeld bij Weenen, waar sindsdien een der Fransche de Rothschilds zijn gastheer is geweest en waar hij nog tot eind April zal verblijven tot Mrs. Wallis Simpson, die te Cannes vertoeft, zijn vrouw kan worden. Zij immers geschei den van haar echtgenoot, moet volgens de bepalingen van de Engelsche wet vier maan den wachten eer de voorloopig uitgesproken scheiding („decree nisi") bevestigd wordt door een „decree absolute". In de twee verloopen maanden is de be langstelling der wereld voor den ex-koning geenszins verflauwd en zij bereikt nu weer een nieuw hoogtepunt omdat zijn eenige zuster, de prinses Mary, Countess of Hare- wood, te Weenen is aangekomen om hem te bezoeken. Met vreugde hebben zij elkaar be groet. Berichten melden dat zij verrast scheen over de zichtbare populariteit die haar broeder bij het Weensche publiek ge noot, Maar hoe zou Weenen, gevoelig en ro mantisch als heb Immer geweest is, anders kunnen zijn? En waarom zou Edward's merk waardige persoonlijkheid, die sinds een kwarteeuw overal volksmassa-as electriseerde ondanks de onopzettelijkheid en eenvoud van zijn optreden, deze eigenschap verloren hebben? Integendeel: ook al is hij geen ko ning meer, zijn persoonlijke charme schijnt door het gebeurde eer vergroot dan vermin derd. De wereld van dezen tijd is van zooveel romantiek berpofd. heeft zooveeldierbare ouden schijn zien verbleeken en verdwijnen, Is zoozeer getergd met nieuwe zakelijkheid, krijschende wanklanken, moderne oorlogs techniek-der-machines en eindelooze woor- denstroomen in machtelooze internationale verwarringen, dat zij met schier verwonderde blijdschap dien on verwachten terugkeer der Romantiek heeft ontvangen. Romantiek scheen een ouderwetseh sprook je te zijn geworden en daar kwam het plotse ling terug in de harde werkelijkheid van Nu, als een nieuw sprookje van een herleefden Andersen, met echte moderne menschen erin: Van den machtigen Koning die zijn troon op gaf voor haar die geen prinses was, maar "voor hem de schoonste van allen. Misschien zal de daad van Edward vm la- 1 ter blijken een weldaad voor de menschien geweest te zijn. Wie zal het zeggen? Ook dit wonderlijke moderne sprookje kunnen wij, die het meebeleven, nog niet in zijn volle betee- kenis begrijpen. Maai' er schijnt een instinct te zijn, bij millioenen, dat het doorvoelt R. P. Vreemdelingen te Haarlem. Het aantal daalt. Het aantal vreemdelingen te Haarlem is aan het verminderen. In 1936 vestigden zich hier 169 mannen en 564 vrouwen van buiten- landsche nationaliteit, terwijl er 193 mannen en 688 vrouwen vertrokken. Het aantal mannen ging dus in 1936 met 24 achteruit en dat der vrouwen (meest dienstmeisjes) met 124. Over 1935 bedroeg de ■vermindering 39 mannen en 107 vrouwen. WIE ZAG HET GEBEUREN? Vrijdagavond omstreeks half acht heeft op de Kleverlaan een aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een handwagen, be laden met groenten, doordat de automobilist volgens zijn verklaring voor een tweetal fiet sers moest uitwijken. De Commissaris van Politie verzoekt hun. die getuige waren van dit ongeval, zich aan het Bureau Smedestraat te willen vervoegen. Te Haarlem had Zaterdag de beëediging plaats van 23 reserve-tweede luitenants bij het korps Motordienst. (De Minister van Onderwijs heeft beslist, dat op de a.s. kweekschool- en hoojdacte-examens de spelling De Vries en Te Winkel voor de Ne- derlandsche taal zal gelden en dat de examinandi bij het schriftelijk werk een woordenboek mogen raadplegen.) De spelling ('t zij met spijt vermeld). Heeft nog een zeer onzeker leven. Zij is nog steeds niet vastgespeld, Doch blijft maar met den gulden zweven. De landsregeering houdt, nog vast Aan d' oude, zonder haar t' erkennen, Zij heeft wel heel veel aangepast, Maar nog geen oos en ees en ennen. Ik weet ook niet, waar dit. probleem, Op uit zal loopen of zal lopen, En blijf maar op èen vast systeem, Welk het ook zij; -gelaten hopen. Waar twijfel en verwarring zijn, Moet de minister regels stellen, Voorspellen is niet in mijn lijn En 't past mij niet. hem 't voor te spellen. Ik spel maar oud, met goed fatsoen, Maar daar kwam 't waagstuk aan de orde. Wat moeten nu degenen doen, Die onderwijzer willen worden. Als zij voor hun examen staan, Dan moeten ze toch zeker weten, Van welk systeem men uit zal gaan. Wanneer him kennis wordt gemeten. Het antwoord luidde zeer beslist: Het oudste van de twee systemen. En, opdat men zich niet vergist. Mag men er 't woordenboek bij nemen. Wat er ook verder wordt gezegd In re-, du-, tot dendeplieken, Nu is tenminste vastgelegd. Dat onderwijzers mogenspieken P. GASUS. dat is een bril van KEIP altijd. Gr. Houlslraa! naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) Het Lager Onderwijs. Over het aantal leerlingen. Bij het openbaar lager onderwijs waren op 31 Dec. 1936 6935 leerlingen ingeschreven tegen 6967 een jaar geleden. Een verminde ring dus van 32 (Hieronder zijn niet begre pen de leerlingen der Rijksleerschool Het aantal leerlingen der bijzondere scho len steeg in dit jaar van 10148 tot 10.473. een vermeerdering dus van 325. Wat de politie deed. Aantal processenverbaal in 1936. De Haarlemsche Politie maakte in 1936 de volgende processen-verbaal: Arbeids- en Veiligheidswet 236 311) Drankwet 9 (4) Motor- en rijwielwet- en gemeentelijke ver- keersvoorschriften 7391 (9025) Winkelsluiting 117 (135) Andere wetten en verordeningen 1642 (1435). Misdrijven 2415 (2323). Tusschen haakjes geven wij de cijfers over- 1935. VLIEGTUIGONGELUK IN DE VER. STATEN EISCHT VIER DOODEN. Louisburg (Noord Carolina), 8 Febr. (A.N.P.) Gisteren is nabij een boerderij in de omgeving een uit Florida afkomstig vliegtuig door on bekende oorzaak neergestort. De vier inzit tenden kwamen om het leven. Geen verzekering van Hitier. Omtrent onze neutraliteit. Passage uit zijn rede betrekking op vroegere verklaringen? De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft geantwoord op schriftelijke vragen van den heer Van Vessem naar aanleiding van een zinsnede in de op 30 Januari jl. door den Duitschen rijkskanselier uitgesproken rede: Van de zijde der Duitsche regeering heeft de regeerlng geen rechtstreeks tot haar ge richte verzekering ontvangen omtrent er kenning en garandeering' van Nederland als onaantastbaar neutraal gebied. De aange haalde passage uit de rede van den Duit schen rijkskanselier sloeg dus blijkbaar terug op vroegere openbare verklaringen zijner zijds. Interessante cijfers. Haarlem in 1936. Uit de Statistische Gegevens der gemeente Haarlem over 1936 blijkt duidelijk, dat de crisis nog haar invloed doet gelden. Natuurlijk niet het minst op de Uitgaven voor werkloozen. In 1936 werd aan werkloozen uitgekeerd: Uit de werkloozenkassen f 305.648 (1935: f 325.479). Door den Werkloosheidsdienst f 1.133.065 (1935: f 1.007.852). Door Maatschappelijk Hulpbetoon f 1.643.194 (1935: f 1.336.063). Totaal dus f 3.081.909 (1935: f 2.671.395). Volgens de laatste statistiek waren er te Haarlem werkloos: Handels- en kantoorbedienden 343 (tegen 279 in het begin van het jaar). Metaalbewerkers 962 (109S) Bouwvakarbeiders 2033 (2290) Arbeiders in grafische vakken 148 (138). Fabrieks- haven- en transportarbeiders 1528 (1587). Land- en tuinbouwarbeiders 166 (259). Andere beroepen 1374 (1425). Er is dus een vrij belangrijke ver mindering van het aantal werkloo- ze metaalbewerkers te constateeren, namelijk van 1098 tot 962. Ook het aantal werklooze bouwvakarbei ders was gedaald, namelijk van 2290 op 2033. Totaal waren er aan het eind van het jaar 6554 werkloozen bij de arbeidsbeurs in geschreven. verdeeld over de volgende leef tijden. 20 jaar en jonger 445. 2130 jaar 1875. 3164 jaar 4111. 65 jaar en ouder 123. Bij de tijdelijke werkgelegenheid geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente ge boden (dus ook de werkverschaffingen) wa ren 196 werkloozen aan den arbeid gezet. Dat het in het afgeloopen jaar slecht met het bouwvak is geweest blijkt wel uit het feit. dat er in 1936 bouwvergunning is ver leend voor werken die in totaal f 2.241.987 kosten, tegen f 3.878.901 in 1935. De Gemeentebedrijven. De gasfabriek leverde in 1936 22.945.044 M3. gas af tegen 22.916.923 in 1935. In totaal dus een vermeerdering van 28.121 M3.. maar het particulier verbruik te Haarlem daalde van 17.316.851 M3. in 1935 tot 17.164.386 in 1936, een vermindering dus van 152.465 M3. Bloemendaal nam nu 2.026.938 M3. af (1935: 2.061.296 M3.), Haarlemmermeer 301.980 M3. (1935: 152.360 M3j, Haarlemmerliede 97.796 M3. (1935: 83.685 M3.) en Zamdvoort 1.144.095 M3. (1935: 1.169.900 M3.) Het electriciteitsbedrijf leverde in 1935: 39.149.153 KWU af tegen 37.536.581 in 1935. Een totale vermeerdering dus van 1.612.172 K.W U. De omzet der waterleiding daalde van 2,101.573 M3. in 1935 tot 2.078.447 M3. in 1936. Twee dooden, drie zwaar gewonden. Ernstige ongelukken op den weg. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag lie pen vijf jongelui, die een feestje hadden bij gewoond. in de Molenlaan te Hiilegersberg, geheel rechts van den weg. Een motorrijder heeft het groepje niet opgemerkt en is te gen den 21-jarigen N. de Haan gereden, die werd meegesleud. De jongeman werd op slag gedood De motorrijder, de 26-jarige C. Houwe- ling. werd zco ernstig gewond, dat hij vrijwel op slag overleed. Geen voorrang verleend. Zondagmiddag omstreeks een uur is de 26- jarige N Frank uit Amsterdam op het kruis punt Oud-BussumerwegLandstraat te Bus- sum met zijn motorfiets in botsing gekomen met een auto. die hij geen voorrang had ver leend. De heer F. en de duorijdster sloegen tegen den grond. Zij werden bewusteloos opgenomen en naar de Gerardus Majella- Stichting vervoerd, waar bij beiden ernstige inwendige kneuzingen werdén geconstateerd. Bovendien is waarschijnlijk het linkerbeen van den heer F. gebroken. De auto werd bestuurd door den 35-jari gen V. uit Bussum. die eenige verwondingen van lichten aard opliep. Ook hij is naar het genoemd ziekenhuis vervoerd, dat hij even wel in den loop van den avond kon verlaten. Chauffeur rijdt door. Op den Utrechtschenweg te .Amersfoort, ter hoogte van de Leenaart Nicasiusstraat. is Zaterdagavond laat de 34-jarige wielrijder F. Laangereden door een auto. welke werd bestuurd door een zekeren H. B., beiden te Amersfoort, woonachtig. Vermoed wordt, dat het slachtoffer de auto, waarvan slechts één koplamp brandde, voor een motor heeft aangezien. L. werd met een schedelbasisfractuur en een gekneusde nekwervel naar het St. Elisabeths ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is van dien aard. dat hij nog niet door de politie kon worden ver hoord. De chauffeur, die na de aanrijding was doorgereden werd te De Bilt aangehouden. Hij verklaarde van het ongeval niets te heb ben bemerkt. Abessyniërs naar het Spaansche front? Honderden krijgers zouden zich bij de regeering willen aansluiten. VALENCIA, 8 Februari (A.N.P.) Het verluidt hier, dat omstreeks vijfhonderd Abessynische krijgslieden, die zich op het oogenblik in En geland, Frankrijk en België zouden bevinden, voornemens zouden zijn, zich aan te sluiten bij de strijdkrachten der Spaansche regeering. Het woord is aan Vondel Maer naulyx staet 't gebruik der beste dingen open. Of 'f misbruik komt terstond schijnheiligh ingeslopen. Vischschaarschte blijft aanhouden. Vierde partij haring naar Rusland? De stoomtrawlers en loggers welke Zaterdag ochtend te IJmuiden markten, brachten nog weinig visch aan, waardoor de prijzen, vooral van tarbot en tong, nog zeer hoog waren. Ook in den haringhandel is het zeer kalm; de exporteurs verzenden weinig. De voorraad van de vangst 1936 is weliswaar niet groot meer dank zij de belangrijke partijen, door Rusland afgenomen doch wil men de ha- ringvisscherij in het a.s. seizoen met succes beginnen, dan moet eerst,schoon schip wor den gemaakt. Er is momenteel sprake van een vierde leve ring aan Rusland. Mocht deze tot stand komen hetgeen wel te verwachten is dan zal de haringvoorraad zoo goed als geruimd zijn. DE GEVAARLIJKE TRAMRAILS De bocht van de Groote Houtstraat naar de Groote Markt is door de tramrails die daar liggen, reeds vele wielrijders noodlottig gewor den. Zondagavond omstreeks half tien was het een 15-jarige jongen, die met zijn fiets in de rails raakte" en slipte. De jongeman kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij het rechterbeen brak. Na door den Ongevallen Dienst te zijn behandeld, werd hij per ziekenauto naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd. Het jubileum van Mr. A. Bruch. Over het door Mr. A. Bruch Zaterdag ge vierde jubileum is. in aansluiting aan het geen wij in ons vorig nummer schreven, te vermelden, dat de jubilaris nog schriftelijke en telegrafische gelukwenschen ontving van den Commissaris der Koningin in dit gewest, Jhr. Mr. Dr. A. Röell. die in Nice vertoeft, den oud-vicaris-generaal Mgr. M. P. J. Möll- mann; Deken H. C. J. Sondaal; de wethouders de heeren Boes en Van Liernt; het gemeente bestuur van Zaandam; de oud-ministers van Dijk en Terpstra en de Hoofdredacties van de Nieuwe Haari. Courant en Haarlem's Dag blad. Des middags kwamen nog zeer vele parti culieren mr. Bruch te zijnen huize geluk wenschen. Des avonds bood de Haarlemsche Balie mr. Bruch een diner aan in het gebouw van de Kennemer Golfclub te Zandvoort. Aan tafel heerschte een zeer gezellige geest. Tafelpresi dent was mr. P. Tideman. Behalve door den tafelpresident werd nog het woord gevoerd door mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, mede namens de Deken der Orde van Advo caten, mr. dr. W. P. Vis, die door ongesteld heid verhinderd was. aanwezig te zijn en door mr. J. H. J. Simons, namens de compagnons van mr. Bruch. Voorts spraken nog mrs. Stomps, Drilsma. Boogaard. Bijvoet en Br iét. Mr. Ali Cohen drong een door hem zelf ver vaardigd gedicht voor. Cijfers kunnen een duidelijke taal spreken. Zooals deze In 1934: 41841 Groentjes in In 1935: 43326 Haarlem's In 1936: 45303 Dagblad. Zulk een groei kan alleen het gevolg zijn van succes. En de conclusie is: Plaats een Groentje. Memphis door het water bedreigd. Wind stuwt het water op. MEMPHIS. 8 Februari (A.N.P.) het gevaar is nog verre van overwonnen. Thans stuwt een krachtige zuidenwind het water weer op tegen de toch reeds zoo ontzaglijk zwaar be laste dijken, die Memphis voor overstroomin gen moeten behouden. De windsterkte neemt bovendien nog toe. Ingenieurs van het fede rale leger hebben in verband hiermede alle noodige maatregelen genomen en hun waak zaamheid verhoogd langs de geheele streek, die hierdoor opnieuw bedreigd wordt. De wind had een snelheid van 15 tot 20 mijl per uur. De weerberichten van gisteren voorspelden, dat in Zuid-Califonië nog meer regen zou val len. In de voorafgaande 24 uur had de neer- stroomende regen reeds de lager gelegen ter reinen overstroomd. In het gebied van San Diego zijn talrijke personen op bevel van de politie met vaartuigen en vlotten uit hun be dreigde woningen gehaald. In Rusland zouden wederom een groot aantal arrestaties hebben plaats gehad. pag. 4 Alle oppositieleiders te Dantzig bevinden zich thans in arrest. pag. 4 De „Kertosono" is Zaterdagavond in aanva ring geweest met eep Engelsch oorlogs schip. pag. 3 De verbouwing van het Koninklijk paleis te Soestdijk.is in vollen gang. pag. 3 De Deensche regeering is bereid deel te ne men aan besprekingen der Oslo-staten. pag. S Prof. Max Weber is Zondag overleden. pag. 3 Cijfers over Haarlem in 1936. pag. 1 Dr. J. Brouwer heeft te Haarlem in een le zing zijn indrukken weergegeven van den Spaanschen burgeroorlog. pag. 10 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De hertog van Windsor. pag. 1 K. de Jong over de opvoering van „Das Drei- müdlerliaus" door de Fritz Hirsch Operette. pag 4 J. B. Schuil: School voor Charme. pag. 2 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 13.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1