1ML Lucht-impressies tusschen twee Oceanen New-York-Los Angeles vice-versa met de American Airlines. Allerlei van Amsterdam INGEZONKEN /TUKKEN 20% KORTING STOOMEN VERVEN FRANS - DUITS - ENGELS ZATERDAG 13 FEBRUARI HAARDE M'S DAGBL'AD IS Overweldigend zijn de indrukken, die men opdoet, wanneer men een tocht per vliegmachine maakt van New York naar Los Angeles. De vruchtbare vlakten van Californië vormen een aangename afwisseling met de woestijnen rondom Desert Centre, terwijl de katoenstreken van de Mississippi een groote tegenstelling vormen tot de in dustriegebieden van het Noorden. Na een trip van eenige weken door Ame rika, bevonden wij ons wederom in New- York, om de terugreis naar de „Oude We reld" over vijf dagen te aanvaarden. Om deze vijf dagen op een aangename wijze door te brengen, besloten wij met de vliegma chine naar San Francisco te vliegen en weer terug. Voor dezen geweldigen tocht van den Atlantischen Oceaan naar de Stille Zuidzee en terug heeft een vliegmachine slechts 48 uur noodig, zoodat wij deze reis gemakkelijk nog even konden maken. Nadat wij een kort bezoek aan de Americain Airlines gebracht hadden waren wij in het bezit van een kaar tje voor den tocht van Washington over Texas naar Los Angeles en terug over Chi cago naar New-York. 's Middags om 2 uur 16 startte de geweldige Douglas van het vliegveld van Washington en vloog met een schitterenden boog over het Lincoln-gedenkteeken, het Washington-mo nument. over het Kapitool en de prachtige gebouwen van de Amerikaansche hoofdstad in Zuid-Westelijke richting. Na een laatste blik op de Chesapeake-baai aan den Alanti- schen Oceaan ging de tocht over de eindelooze beboschte bergen van de Zuid-Oostelijke sta ten, die zich vaak tot 1000 meter hoogte ver heffen. Langzamerhand vonden wij ook den tijd. om eens in het vliegtuig rond te kijken. Wij zaten in een groote Douglas-machine voor 28 personen met twee motoren, de snelheid bedraagt ongeveer 300 K.M. per uur en door de groote vleugeloppervlakte ligt het toestel zelfs bij de ongunstigste weersomstandighe den zeer rustig in de lucht. Het geraas van de motoren is in de cabine zoo weinig te hoo- ren, dat men er niet de minste last van on dervindt. Alles wat er aan het toestel is, de breedte van de stoelen, de hoogte van de cabine en de geheele inrichting laten dui delijk zien, hoezeer het vliegtuig er op gere kend is over groote afstanden te vliegen. In Nashville maakten wij de eerste landing na ongeveer 1000 K.M. afgelegd te hebben. Na een kwartier vertrokken we echter alweer in de richting van Memphis aan de Mississippi, het katoencentrum van de Zuidelijke staten, dat wij nog bij avondlicht bereikten. Zeer spoedig werd het evenwel donker, zoodat we nog in het licht van de schijnwerpers moesten ■vertrekken. Ofschoon het op den bodem van Texas zeer warm en drukkend is, is de lucht er juist buitengewoon helder. Vaak zagen we de lichten van vijf of zes kleine steden te gelijk. en spoedig dook ook de lichtzee van Dallas voor de landing op. En 20 minuten later stond in Fort Worth het slaapwagen vliegtuig reeds voor ons klaar. Dit is eenzelfde soort machine als waarin we do eerste 2000 K.M. afgelegd hadden; de cabine is in een echte Pullman-wagen veranderd, met veertien bedden rechts en links van het tusschenpad in twee rijen boven elkaar. Voor iederen passagier is ruimte genoeg om zich gemakke lijk te kunnen uitkleeden. Nog voor wij een uur later in Abilene wa ren. sliepen wij vast, vermoeid door de sterke indrukken van overdag. Ook van de landingen te Big Springs, El Pazo aan de Mexicaansche grens, Douglas en Tucson wisten wij ons niets te herinneren. We werden pas wakker toen wij in Phönix onder een geweldigen palmboom stonden. Achter de stad zagen we de geweldige, door den morgenzon verlichte, kale bergketens. En toen kwam het deel van de reis, dat de sterkste en prachtigste in drukken achterliet; de laatste 600 K.M. tot Los Angeles. Geweldig^- gebergten verhef fen zich uit diepe vlakten, donkergrijs en zoo ver men zien kan. zonder plantengroei. De vlakten zijn doorploegd met uitgedroogde ri vierdalen, waaraan men zien kan. met welk een kracht het water vaak door het dal stroomt. Menschelijke nederzettingen kan men van deze hoogte af niet onderscheiden. Spoedig nadat men de Calorado-rivier, die naar de golf van Californië stroomt, gepas seerd is. bereikt men de laatste pas voor de kust: San Gorgione. Direct daarachter be gonnen de weelderige boomgaarden van Ca lifornië, die ons, voorbij het oude klooster van de Spanjaarden. San Bernardino, Pasa dena en de Mount-Wilson-sterrewacht bege leidden. 's Morgens om 7 uur 30 landden wij op het vliegveld van Glendale. Sedert den vo- rigen middag hadden wij 4000 K.M. afgelegd. We waren in het geheel niet vermoeid en voelden ons volkomen in staat, de schoonhe den van Californië in ons op te nemen. We hadden twee dagen den tijd en bezoch ten Santa Monica. Beverley Hills en Holly wood, waar de natuur buitengewoon weelde rig is en de planten, bloemen vruchten en vlinders in de mooiste kleuren schitteren. De villa's zijn tot vlak aan zee gebouwd, omdat het er nooit stormt. Van de groote zuidelijke warmte merkt men niets. Maar tenslotte Engelsch liberaal leider verdedigt de Duitsche koloniale eischen LONDEN, 12 Febr. (Havas). De leider der liberale partij in het parlement. Sir Ar chibald Sinclair heeft gisteravond te Ponty- rid in Wales een rede uitgesproken, waarin hij als zijn overtuiging uitsprak, dat Duitsch land recht heeft op terugave zijner koloniën. Volgens spreker opent deze eisch den weg tot onderhandelingen, „die niet zullen na laten tot een duurzamen vrede te leiden". Sir Archibald zette vervolgens uiteen, dat Duitschland een internationale ontwapening- zou moeten aanvaarden en ieder internatio naal geschil zou moeten onderwerpen aan de arbitrage van een derde natie. Voorts moet Duitschland voor alle mogendheden, met in begrip van de U.R.S.S. de gelijkheid van rechten, die het voor zich zelf opeischt, er kennen. Tenslotte zou Duitschland aan de inboorlingen zijner koloniën dezelfde waar borgen moeten geven, die aan de inboorlin gen van alle onder mandaat staande ge bieden gegeven zijn. moesten we na twee heerlijke dagen toch 's avonds terug. De bijzonderheden zullen we hier slechts vluchtig noemen. Onvergetelijk was het gezicht op het verlichte Los Angeles. Een trein bewoog zich onder ons door de woestijn van Desert Center. Ieder half uur vlogen we over een vliegterrein, dat met ster ke schijnwerpers verlicht was. Zoo leek ons de woestijn niet zoo verlaten als overdag, 's Morgens om 7 uur moesten we overstappen in een één-motorige Douglas en verder ging de reis over St,-Louis, de Missouri en de Mis sissippi naar Chicago. Af en toe moesten we wel tot 4000 meter stijgen, om over de gewel dige wolken te komen, die den zomerschen hemel bedekten. In Illinois, de korenschuur van de Vereenigde Staten, was de oogst reeds afgeloopen en reeds waren de landar beiders bezig den grond voor het volgend jaar cm te oioegen. In Chicago kregen we wederom een groote machine, die ons in één keer naar New- York bracht. Deze tocht ging over Detroit, en het Eriemeer, en wanneer men geluk heeft over de Niagara-watervallen. Boven de bergen van Pennsylvania was een geweldig onweer, waar we rustig overheen vlogen. En tenslotte vlogen we nog een uur over prachtig witte wolken in een helder maanlicht. Het groote licht in de cabine" was uitgedoofd, en langzamerhand verstomden de gesprekken. Af en toe werd nog een lucifer aangestoken voor een sigaret en in volkomen stilte keken we uit naar de naderende lichten van New- York met zijn hooge huizen, havens en stra ten. De motoren werkten niet meer. de vaart verminderde en langzaam zweefden we over de Hudson. Daarna een laatste wending, een lichte beweging, en de groote vogel was ge land op het vliegterrein van Newark. M. V. Een Italiaansche prins geboren Victor Emmanuel, prins van Napels. De prinses van Piemont heeft Vrijdagmiddag het leven geschonken aan een zoon. Stefani meldt nader uit Rome: De prinses van Piemont en het jonge prinsje maken het zeer goed. De Duce heeft direct, nadat hij van den -prefect van het koninklijk paleis en eersten adjudant van den prins van Piemont het nieuws had vernomen de vreugde der fascis tische regeering en van de geheele natie tot uitdrukking gebracht in gelukwenschen, die hij heeft gericht tot het koninklijk paar en den prins en prinses van Piemont. De prefect van het paleis heeft het nieuws ook direct ter kennis gebracht van de rid ders der orde Dell 'Annunciata, de presi denten van Senaat en Kamer, de ministers en de prefecten en provinciale autoriteiten. Feest in liet geheele land! Ter gelegenheid van deze blijde gebeurte nis zal op 13, 14 en 15 Februari worden ge vlagd. De openbare gebouwen zullen deze drie dagen des avonds geïllumineerd zijn. De openbare diensten en de scholen zullen Maandag gesloten zijn. In alle steden van Italië was de feest vreugde spontaan en zeer groot. Te Rome werd het nieuws van de geboorte bekend ge maakt door 101 kanonschoten. Van vijf uur tot half zes des middags hebben de klokken van het capitool geluid. Van alle openbare gebouwen hangt de na tionale driekleur, terwijl ook de burgerij de vlaggen heeft uitgestoken. Het prinsje zal Victor Emmanuuel worden genoemd, naar zijn grootvader den koning van Italië. Daar hij in de provincie Napels geboren is, zal hij, volgens Havas, als vermoedelijk erf genaam van den troon volgens de traditie van het huis van Savoye. prins van Napels zijn. welke titel ook de tegenwoordige ko ning Victor Emmanuel voor zijn troonsbe stijging heeft gedragen. Naar aanleiding van de geboorte van een prins zal waarschijnlijk am nestie worden verleend. In Mexico. Dronken gemeentebestuur poogt gevangenen te bevrijden. De Mexicaansche federale troepen hebben den burgemeester, drie wethouders en een inspecteur van politie van het Mexicaansche dorp Valtieri illa gevangen genomen, aange zien zij in staat van dronkenschap zich per auto naar Villacran hadden begeven en daar een aanval hadden ondernomen op de ge vangenis met het doel pogingen in het werk te stellen de gevangenen in vrijheid te stel len. Zij doodden twee agenten van politie en verwondden twee anderen. De troepen moes ten tusschenbeide komen om te beletten, dat d woedende bevolking de schuldigen zou lynchen. WANDAAD VAN POOLSCH RECIDIVIST. Een gevaarlijk Poolsch recidivist. Basile To- nikof, heeft, naar Havas uit Warschau meldt, na ontslag uit de gevangenis zijn pas herkre gen vrijheid gebruikt om niet minder dan ze ven personen, die in het proces bezwarende verklaringen tegen hem hadden afgelegd, van het leven te berooven en zich daarna zelf een kogel door het hoofd te schieten. De slacht offers waren zijn zuster, zijn zwager en hun twee kinderen, alsmede drie buren. PLAATSING BRIEVENBUSSEN. HEEMSTEDE. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem brengt ter kennis, dat op 13 Februari aan het Valkenburgerplein hoek Torenlaan en aan de Cesar Francklaan hoek Berliozlaan te Heemstede brievenbussen zijn geplaatst. De lichtingen zullen plaats hebben op werkdagen om resp. 8 uur, 13 u., 15.45 u.. 20.15 u., 22.45 u. en 8.15 u„ 13.15 u., 16 u„ 20.30 u. en 23 uu. Op Zon- en Feestdagen voor beide bussen om 19.50 u. Dat gaat naar het bosch toe. De strijd LeidschepleinRem- brandtplein. Trianon gesloten en Rembrandt wordt verbouwd. En dan nog de Marktkwestie! Onze Boschplan-tentoonstelling is gesloten. De belangstelling is, voor zulk een „droog" onderwerp héél groot geweest. Wij, van groen en frissche lucht verstoken groot-stedelingen zijn nieuwsgierig geweest naar hoe-wij-het- ééns-krijgen-zullen. Of althans onze kinderen. Of misschien wel enze kleinkinderen. Maai' in ieder geval zijn wij er blij mee. En wij verheu gen ons er, in blij optimisme, op dat wij nog eens heerlijk in ons eigen bosch zullen kunnen gaan wandelen. En daarvoor niet heelemaal naar het Gooi behoeven te gaan, dat trouwens óók langzamerhand meer een aaneenrijging van villa-tuinen dan een stuk ongerepte na tuur gaat worden. Wij, die den euvelen moed der overdrijving hebben, om het kleine smalle Vondelpark „de longen van Amsterdam" te noemen, die een luttel grasveldje omringd door ijzerdraad Kleine Gartmanplantsoen noemen en een ander bleekveldje met tien boomen ,,'t Leidsche Boschje", wij zijn zéér vervreemd van de natuur tot onze groote schade aan lichaam en ziel. Dat het Boschplan zoo spoedig" mogelijk bosch worde! De concurrentie tusschen Leidscheplein en Rembrandtplein duurt voort. Het is een ver woede strijd cm de autonomie van het ver maakscentrum. Voor den argeloozen vreem deling staat het Leidscheplein vóór, maai' wie in de toekomst ziet en beter weet, wedt op het Rembrandtplein. Want op het Leidscheplein gaat het niet al te best. Vorige week is Le Berry een bodega aan den stillen kant, gefail leerd en gisteren stond het faillissement van Trianon in de krant. Woensdagmiddag om 2 uur was dat groote café nog open, om 4 uur was het potdicht en waren de naamborden van den ingang verwijderd. Trianon is een zaak met een stormachtige geschiedenis. Erg gefloreerd heeft het nooit. Maar nu in de ge legenheden rondom een prijzen-strijd op de spijslijst plaats heeft als nooit te voren en ner gens, men in Lido en Americain voor enkele kwartjes en in de cafetaria's voor enkele dub beltjes kan eten, heeft die inrichting met den naam, die aan Zonnekoningen herinnert-, het opgegeven. Tot er een nieuwe exploitant in komt, die bereid is het waagstuk wéér te on dernemen. De huur van het pand bedroeg het vorig jaar nog f30.000! Maar het Rembrandtplein is in volle actie. Er bestaat een cafetaria van on gekende afmetingen, alles nikkel en steen, weelige Louis Seize was. L'Europe, Carlton, Astoria, trekken stadgenooten en provincialen dezen kant van de stad uit. En nu zal het Rembrandt-Theater heelemaal ver bouwd worden. Het was hard noodig. Waar eens de verrukkelijke operettes van Georg Braun en Marga Graff en zoovele andere ster ren de Lichtvoetige Muzen op voortreffelijke wijze dienden, waar eens de operette een on gekend bloeitijdperk beleefde stond nu een bioscooptheater dat met geen menschenmoge- lijkheid gezellig en warm en knus te maken was. Vele, vele palen in de zaal gaven den in druk van zakelijke staal- en ijzerconstructies die moelijk te rijmen is met het begrip knus- uitgaan. Maar nu komt er een modern nieuw bioscooptheater. Zonder één paal. En naar beloofd wordt met vele moderne knusheden. En de Oude Nieuwe Karseboom wordt een ver- maak-„paleis". Oók heelemaal verbouwd en ge moderniseerd. En er zijn plannen om Flora weer uit hare assche te doen verrijzen. Wie zal het winnen, het Leidsche Plein of het Rem brandtplein? Hoe dan ook, deze vreedzame concurrentiestrijd geeft werk aan vele handen, die hunkeren naar werk. En dit is in ieder ge val héél goed. Om nog even op het Leidsche Plein te blij ven: de Amsterdamsche Tooneel-Vereeniging heeft het moeilijk. Zij heeft het altijd moeilijk gehad, ondanks hare voortreffelijke prestaties, maar nil heeft zij het héél moeilijk. Van Dal- sum is een belangrijke figuur en Defresne een kunstzinnig man. maar de groote tijd, die ove rigens maar héél kort geduurd heeft, van het Oost-Nederlandsch Tooneel schijnt toch voor bij te zijn. De bioscoop zoo werd mij van be voegde zijde verzekerd kan niet eens meer als de grootste concurrent beschouwd worden. Want ook d i e schijnt het niet zoo voor den wind te gaan. Men noemt daarvoor vele oor zaken, waarvan één mij onomstootelijk lijkt: de concurrentie. Ondanks de strenge bepalin gen voor stichting van nieuwe theaters die de Nederlandsche Bioscoopbond tot een der mo dernste bedrijfs-órganisaties van Europa heb ben gemaakt, kon niet verhinderd worden, dat er een teveel ontstond. Het reusachtige City-Theater met zijn 1800 plaatsen heeft een te zwaai' „dood gewicht" op de schaal gewor pen, waardoor het geheele bedrijf in de war geraakt schijnt te zijn. En nu komt Rembrandt nog met 1200 plaatsen Zal ik u nog iets van de Marktkwestie ver tellen? Zij is zéér 'brandend. Maar zij is tevens zoo politiek. En de politiek is mijn terrein niet. O n politiek kan men de nuchtere feiten memoreeren: dat het groote, milloenen gekost hebbende, van de meest moderne markt-ge- makken voorzien zijnde Markt-complex een geweldige strop is. Impopulair bij de men- schen die geroepen zijn er gebruik van te maken. Zóó impopulair zelfs dat die marktlie den het verder vertikken engestaakt heb ben. Zij lusten deze gecentraliseerde, ge-effi- ciënteerde, gemoderniseerde markt eenvoudig niet. En waar deze markt een schepping is van den sociaal-democratischen wethouder De Miranda, zijn de politieke poppen aan het dansen geraakt. Maar nü maak ik mij snel uit de voeten. Anders moet ik méé dansen met de politiek en, houdt mij ten goede, de gemeente politiek is héél interessant, maar wie dat gladde terrein betreden wil moet wèlbeslagen zijn. En dat ben ik niet. U wéét niet hoeveel moeilijkheden op het ijs der gemeentepolitiek liggen. Zeker bij ons in Amsterdam. F. A. KAMPERS. BOKSEN. VAN KLAVEREN GEOPEREERD. De bokser Van Klaveren heeft Vrijdagmor gen in het Sint Fransiscus gasthuis te Rotter dam een breukoperatie ondergaan. Naar ons vordt medegedeeld is de operatie goed ge lukt Het verblijf van den bokser in het ziekenhuis zal tien dagen duren. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet veranticoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Afstappen van Wielrijders. Geachte redactie, Het. heeft mij ten zeerste verbaasd, dat de K.N.A.C. den minister van Waterstaat in overweging heeft gegeven tot het doen af stappen .van wielrijders. Immers wanneer een wielrijder afgestapt is neemt deze toch meer plaats in op den rijweg dan normaal. Ook het oversteken geschiedt."rijdende sneller den wanneer men naast de fiets loopt. In de twaalf jaar dat ik dag in dag uit op de fiets zit, heb ik meer ongelukken zien gebeuren door het plotseling en onnoodig af stappen dan door het blijven zitten. Ook zou ik er even de aandacht op willen vestigen dat wanneer men van Leiden naar Haarlem fietst, men dan tienmaal zou moe ten afstappen te beginnen bij de Leidsche- buurt en te eindigen in Bennebroek. Daar ik zelf geen lid ben van den A.N.W.B.. hoop ik dat er leden zijn die er bij dezen bond op aandringen dat de bond pogingen wil doen om tot een andere oplossing te komen. Met dank voor de plaatsing, F. J. TEEVEN (wielrijder) Lotterstraat 26. Het Ramplaan-kwartier. Buiten wonen lijkt voor velen heel mooi, en is ook mooi, maar men moet zich in vele dingen schikken naar de omstandigheden en dat doen nu juist vele menschen, die pas buiten zijn gaan wonen niet. In 't begin is alles best, maar dan komen de klachten en mopperaars, zoo ook in het Ramplaankwar- tier. De oude Overveners, of wel de gean- nexeerden. zal men niet hooren, die zijn er wel van doordrongen dat de gemeente Haar lem voor dat gedeelte heeft gedaan dan ooit Bloemendaal deed. Neen, het zijn de nieuwbakken buiten-woners die allerlei grie ven hebben, hoewel zij van tevoren hadden kunnen weten dat er veel aanpassing noodig is om in een nieuwe buitenwijk te wonen. Zoo wil men nu maar direct een nieuwe school, omdat de kinderen te ver moeten loopen. Wat is er nu voor een bezwaar als een kind 's morgens en 'smiddags 20 minuten moet loopen naar school. Desnoods laat men de kin deren overblijven, iets wat heel veel gebeurt. Bovendien is zoo'n wandeling heel gezond, zij zal de kinderen ten goede komen en ze flink harden. Reeds jaren komen de kinderen van heinde en ver naar de Katholieke school te Overveen. zelfs uit Bentveld en ook jaren gaan de kinderen uit v.m. Overveen naar de stad om uitgebreid onderwijs te ontvangen en heeft u er ooit klachten over gehoord? Ik zou nu maar meteen vragen als ik tot be langhebbenden behoorde, om een Openbare, een Christelijke en een Katholieke school, HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bilderdijk, Philadelphia n. Rotterdam p. 11 Scilly. Beemsterdijk, Baltimore n. Rott. 11 te New- York. Spaarndam, 11 v. Rott. te Philadelphia. Drechtdijk, Rott. n. Vancouver 11 (9.48 v.m.) 41 mijl v. Niton. Maasdam, Rott. n. N.-York 10 (5.26 n.m.) 55 mijl W. v. Land's End. Rotterdam, 11 v. N.-York te Kingston (J.) HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Almkerk (uitr.) p .10 Gibraltar. Aagtekerk (thuisr. 12 v. Adelaide. Nijkerk (thuisr.) 12 te La Coubre. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk (thuisr.) 11 v. Dakar. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk (thuisr.) 11 van Genua. Grootekerk (uitr.) li v. Yokohama. Nijkerk (thuisr.) 12 te La Coubre. Meerkerk (uitr.) 12 te Port Said. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Randfontein (thuisr.) 12 te Beira. Heemskerk (uitr.) 12 van Aden. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk (uitr.) 11 te Genua. HALCYON LIJN. Stad Zwolle, Les Falaises n. Velsen p. 11 Gi braltar. Maasburg, 12 v. Morphoubaai te Rott. Stad Amsterdam, 12 v. Rott. te Narvik. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Ceres, 12 v. Amst. te Rott. Rhea, 12 v. Amst. te Rott. Crynssen, li v. Curacao n. Puerto Cabello. Fauna, 11 v. Amst. te San Juan (P.R.) Saturnus, 12 v. Hamburg te Amsterdam. Titus, Venetië n. Amst. p. 12 Lydd. Venezuela Amst n. W. Indië p. 11 Sta. Maria Vesta, Palermo n. Amst. 11 (12 's midd.) 135 m. ZW. v. Ouessant (verb.). Vulcanus, 11 v. Patras n. Palermo. Flora, 10 v. W.-Indië te New-York. Poseidon, 12 v. Gibraltar n. Tarragona Orestes, 12 v. Piraeus n. Levkandi. Hermes, 12 v. Izmir n. Stamboul. Triton, 12 van Beyrouth n. Malta. Hebe, 12 v. Amst. n. Kopenhagen. Titus, 12 van Venetië te Amsterdam. Calypso, Bourgas n. Amst. 12 te Valencia. Merope, 11 van Curacao n. Bellize. Deucalion, 12 v. Amst. n. Piraeus Odysseus, 12 v. Amst. n. Rott. Euterpe, 12 v. Amst. n. Bordeaux. Breda, 11 v. Rott. te Hamburg. KON. HOLLANDSCHE LLOYD Amstelland, 12 v. Amst. te Hamburg. Eemland, 11 v. Amst. te B.-Ayres. Zaandam (thuisr.) 11 te Santos. Montferland, 12 v. Amst. n. B.-Ayres. NED. IND. TANKSTOOMBOOT MLJ. Agatha, 9 v. Singapore n. Pladjoe, B. Papan. Agnita, 13 te Rott. verw., dan dokken aldaar, Amst., Curacao. Mirza 6 v. Purfleet n. Curacao. ROTTERDAMSCHE LLOYD Kedoe (thuisr.) p. 12 Gibraltar. Kota Pinang 12 v. Rott. n. Batavia. Slamat (thuisr.) 12 van Tanger. Dempo (uitr.) 12 (7 n.m.) v. Southampton. Indrapoera (thuisr.) 12 v. Singapore. Garoet (thuisr.) p. li Point de Galle. Sitoebondo (uitr.) p. n Dover. Sibajak (uitr.) 11 v. Colombo. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND 3oelau Tello (thuisr.) 11 v. Belawar Chr. Huygens (uitr.) 11 te Genua. Tarakan (thuisr.) p. 10 Gibraltar. want dat komt er dan toch van. Immers het overgroote deel van'voormalig Overveen heeft een Katholieke bevolking en die kinderen gaan op een school die in een andere ge meente staat en dat vinden de klagers niet zooals het hoort. Bloemendaal heeft een prachtige school aan de Julianalaan en aan de Vondellaan en er is plaats genoeg voor dat handje vol kinderen uit de omgeving van de Ramplaan. In de toekomst, wanneer het- stratenplan zal worden doorgetrokken naar ae Houtvaart en de bebouwing daar voltooid wordt, zal er zeer zeker een school komen, maar nu zou het toch wel zeer voorbarig zijn om daar thans reeds op aan te dringen. Te meer daar men aan de Elswoutslaan reeds is uitgebouwd en de meeste gronden aan de Erven van Mevr. Van der Vliet behooren, denk ik dat het bouwen aan dien kant niet zoo'n vlot verloop zal hebben. Met dankzegging voor de plaatsing. Hoogachtend. EEN BELASTINGBETALER. Het Monotheïsme. Waarde Redactie, Hoewel de behoorlijk ontwikkelde lezer (es) weet. dat een redactie zich niet aansprake lijk kan stellen voor alles wat uit het dage lij ksch leven in de krant komt vooral niet als het ter plaatsing wordt toegezonden zoo neemt dit toch niet weg, dat wanneer den lezer onjuistheden worden gedebiteerd hier op toch zeker wel even gewezen mag worden. Dezer dagen las ik o.m. van een vergade ring der Joodsche Sociëteit alhier, waarin gezegd is dat „het monotheïsme de bostbare schat is, die door Israël aan de wereld is ge geven". Dat is echter in feite niet zoo. In het O. T. komt het monotheïsme eerst voor na de bal lingschap der Joden in Babylonië, alwaar het tot het oud-Parzische geloof van Zoroaster behoorde, die het doceerde aan de hooge- school te Babyion en geen Israëliet was, en van wiens godsdienstleer Israël sinds dien zelfs heel veel heeft overgenomen (Hervor ming van Esra-Nehemia, syncretisme). Een en ander staat historisch, staat we tenschappelijk vast; is, althans onder theolo gen, van algemeene bekendheid, maar blijk baar niet bij den spreker van dien avond. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend. D. V. Heden overleed te Den Haag onze lieve Tante Metha Evalina Capoen geb. De Rover. Fam. J. V. DELST Emmalaan 31 Heden overleed na een langdurig lijden mijn ge liefde Vrouw en onze beste Zuster en Schoon zuster Elisabeth Maria Koomans geb. Leupen, in den ouderdom van 63 jaar Mede namens de Familie: W. H. KOOMANS Heemstede, 12 Febr. 1931 Adriaan Pauwlaan 23 De teraardebestelling zal plaats hebben op Maan dag 15 Februari a.s. te 1 uur op de Algemeene Be graafplaats te Heemstede. TOT 20 FEBRUARI op alle prijzen van Winkels: Groote Houtstraat 77 Gen. Cronjéstraat 57 Brouwersvaart 76 Telef.: 10426 11971 14466 11046 Door den E.A. Heer Rechter commissaris in het faillisse ment van J. W. CORNELISSEN, Aannemer, wonende te Halfweg, is bepaald: lo. Dat de schuldvorderingen uiterlijk den 13-den Maart 1937 bij den curator moeten zijn in gediend; 2o. Dat de VERIFICATIE VERGADERING zal worden gehouden op Woensdag den 7den April 1937 ten 9.30 ure in het Paleis van Justitie te Haar lem. Haarlem, den 12 Febr. 1937 De Curator: Mr. W. VENLET Ged. Oude Gracht 11b Haarlem De eenige uitdeelingslijst in het faillissement van MEVROUW BARBARA VAN LEIJDEN, weduwe van Jan Bley, wonende te Bloemendaal, is heden ne- dergelegd ter griffie van de Ar- rondissements-Rechtbank te Haarlem, om aldaar gedurende 10 dagen ter inzage te liggen. De curator: Mr. J. o. BARON Beverwijk, 13 Febr. 1937 Breestraat 95 Conv. en Berlitz Meth. in zeer korten tijd correct spr., lezen on schr. Privaatles 4.50 o.m. Twee pers^3. Mej.N.GROOTENBOER RIVIER VISCHMARKT 11 rd

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 3