Naderen de Oude en Nieuwe Wereld elkaar? Rechtsch offensief aan het Madrileensche front weerstaan. Valencia beschoten. Verdere opmarsch der Nationalisten naar Almeria. Tandheelkundig Instituut iEKEEL GEBIT Thijs Ijs en de drie daden van Slechtbedeeld Europa leere het Amerikaansche volk begrijpen. De voorwaarden voor samenwerking. ZATERDAG 13 FEBRUARI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD De Spaansche burgeroorlog. In het communiqué van gisteravond deelt de verdedigingsraad. van Madrid o.a. het volgende mede: .Jn den sector van Guadarrama werd een licht geweer- en kanonvuur onderhouden. In den sector van Arganda brachten de re geeringstroepen de aanvallen der opstande lingen tot staan. Zij ondernamen met succes tegenaanvallen en versterkten de veroverde stellingen De regeeringsluchtmacht heeft tijdens een hevig luchtgevecht zeven recht- sche vliegtuigen neergehaald. In den sector van Aranjuez hebben onze troepen verkenningen uitgevoerd en een vijandelijken aanval afgeslagen. De vijan delijke luchtmacht bombardeerde het sta tion van Sesena zonder schade aan te rich ten. In den sector van Uadalajara viel de vijand aan, doch hij werd teruggeworpen. De opstandelingen lieten 250 dooden achter, ter wijl onze verliezen 15 man bedragen. In den sector van Madrid hebben wij in den afgeloopen nacht een hevigen aanval op Rosales afgeslagen. Onze artillerie veroor zaakte een groote brand in het station van Getafe. Van de andere sectoren is niets te melden". Een Havasbericht meldt uit Madrid 12 Fe bruari: In het holst van den nacht hebben de opstandelingen hevige aanvallen gedaan op de stellingen, die de regeeringstroepen gister morgen in het Westerpark hadden veroverd. De rechtschen werden teruggeslagen. Hun aanvallen waren voorbereid door geschut vuur, dat een uur duurde. Zij stuitten op een ondoordringbaren vuiurgordel en moesten in wanorde terugtrekken. De regeeringstroepen bereikten een kruispunt van eenige wegen, die verschillende deelen van hun stellingen verbinden. Bij de Fransche brug is een ver binding met den sector Moncloa tot stand gekomen. Valencia onder vuur. Uit Valencia: Het geschutvuur van een oorlogsschip der opstandelingen, dat Valen cia wilde bombardeeren, wekte de bewoners tegen twee uur des nacht uit hun slaap, waarschijnlijk wilde de vijand de hoogovens van Sagunto treffen. Volgens de eerste be richten zijn de granaten echter grootendeels terecht gekomen bij Alboraya. De schade zou zeer gering zijn. ook schijnen er geen slacht offer gevallen te zijn. Er werd onmiddellijk alarm gemaakt, doch de bevolking behield haar kalmte. Havas meldt uit Salamanca, het hoofd kwartier der reehtsche troepen: Volgens een gisteravond Om 8 uur uitgegeven communiqué hebben de opstandelingen in den loop dei- laatste dagen aan het Madrilleensche front ruim 1800 gesneuvelde tegenstanders be graven. Aan het front van Granda hebben de rechtschen gisteren Velez. Velaudaya en Ru- dos bezet. In den sector van de Jarama heb ben de regeeringstroepen volgens dit com muniqué tevergeefs getracht den rechtschen opmarsch tot staan te brengen. De regeerings troepen hadden den steun van zeven en twintig tanks. Vijf tanks werden door de rechtschen buit gemaakt De radiocluib te Teneriffe bericht, dat vliegtuigen der opstandelingen verkennings vluchten boven Madrid gemaakt hebben zon der bommen neer te werpen. De verdedigings stellingen in de voorsteden werden echter wel bestookt. In strijd met de herhaalde verklaringen van den gedelegeerden raad van verdediging van Madrid, volgens welke de weg naar Valencia niet zou zijn afgesneden, bevestigt de radioclub, dat gistermorgen na een in tensieve voorbereiding door het geschut, de reehtsche Cavallerie de Jarama is overge stoken om den weg naar Valencia te bezetten over een lengte van verscheidene kilometers Gisteren zijn de operaties voortgezet en werden stellingen versterkt. De radioclub voegde aan deze be richten toe. dat de opmarsch naar Al meria voortgezet werd en dat de rechtschen over enkele uren in zicht van de stad zouden zijn aangekomen. Italianen te Malaga ontscheept. Een ïtaliaansch pantserschip heeft blij kens een Reuter-bericht uit Malaga meer dan 1000 Italianen daar aan land gezet. Deze manschappen zouden bestemd zijn voor den opmarsch naar Almeria. Bij de ontscheping werd op bevel der reehtsche autoriteiten door de politie een cordon gevormd rondom de plaats, waar de manschappen aan land gingen.. Niemand mocht het Italiaansehe schip naderen. Generaal Faupel ambassadeur bij de regeering-Franco. Rijkskanselier Hitier heeft generaal Fau pel. zaakgelastigde bij de regeering van Franco, benoemd tot Duitsch ambassadeur bij dat bewind. Faupel is door den minister van binnenlandsche zaken. Von Neurath, beëindigd. DiuiitscMamd De Rijkskerkcommissie afgetreden. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In welingelichte kringen wordt vernomen, dat de Rijkskerkcommissie, de leiding van de Duitsche Evangelische kerk, is afgetreden. Men gelooft, dat de reden hiervan is, dat de com missie er niet in is geslaagd de noodige orde ning in kerkelijke zaken te brengen en men gelooft niet, dat een nieuwe kerkcommissie zal worden benoemd. Veeleer neemt men aan, dat binnenkort bij de wet de kerkelijke zaken geregeld zullen worden. De ideëele taak van de commissie was de verschillende kerkelijke richtingen onder een leiding te brengen. Oostenrijk Monarchistenleider Von Wiesner te Londen. De leider der Oostenrijksche legitimisten, Von Wiesner bevindt zich op het oogenblik te Londen. Het bezoek draagt naar Havas meldt geen politiek karakter. Het zal trouwens van korten duur zijn, aangezien Von Wiesner, reeds Dinsdag naar Oostenrijk terug keert. Niettemin wordt medegedeeld, dat Von Wiesner, die is uitgenoodigd tot het houden vaii een lezing voor het wereldinstituut voor internationale zaken, een onderhoud zal heb ben met verscheidene conservatieve afge vaardigden, aan wie hij een uiteenzetting zal geven van den toestand in Oostenrijk om tevens over een eventueele restauratie te spreken. Hij beweerde, dat' de meerderheid van de Oostenrijksche bevolking voor "restau ratie der monarchie was en dat op het oogen blik 'het eenige beletsel gevormd wordt dooi de vijandige houding der nabuurlanden „een beletsel", aldus voegde hij eraan toe, „dat wij te gelegenertijd zullen overwinnen". staan om een bedrag van ten hoogste 400 millioen pond te leenen voor de ten uitvoer legging der defensieplannen. Het witboek zal eveneens uitsluitsel geven over den toestand der strijdkrachten te land ter zee en in de lucht. Italië Mussolini zal Tripolis bezoeken. In Maart a.s. zal Mussolini een bezoek brengen aan Tripolis. Dit bezoek zal samen vallen met de opening van de jaarmarkt in deze stad. De Duce zal de verschillende belangrijke werken bezoeken, die ih de kolonie tot stand zijn gekomen onder het gouverneurschap van Balbo. Deze werken zijn niet alleen van belang uit toeristisch en economisch, doch ook uit militair oogpunt. Tijdens het bezoek van Mussolini aan Tri polis zullen het eerste en tweede eskader voor de kust manoeuvres houden, die onge veer twee weken zullen duren. Sovjet emblemen boven Weenen. Politieke luchtsclirïjver aan het werk. Gistermiddag verscheen, komende van den kant van de Tsjecho Slowaaksche grens, boven Weenen een vliegtuig, dat het korte tusschen- poozen in de lucht het Sovjet-emlbleem, de „hamer en sikkel", teekende. Het toestel, waar van de nationaliteit onbekend is gebleven, verdween na eenigen tijd in de richting van de Tsjechische grens. EEN INTERNATIONALE INDUSTRIEELE CONFERENTIE IN AMERIKA. WASHINGTON. 12 Februari (ANP.) - President Roosevelt heeft bij monde van vice-president John N. Garner en van den speaker van het representantenhuis, Wil liam B. Bankhead, voorgesteld deel te ne men aan een internationale industrieele con ferentie, die in April in de Vereenigde Sta ten zou worden gehouden met het doel een studie te amken van de textielindustrie over de geheele wereld. Engeland De Heilige Stoel en Abessynië. Vaticaan erkent Abessynië als ïtaliaansch bezit. VATICAANSTAD. 12 Februari. De Heilige Stoel heeft de annexatie van Abessynië im- plicite erkend. Een dankbetuiging aan Victor Emanuel, die hem geluik had gewenscht ter gelegenheid van de herdenking zijner kro ning, heeft de Paus namelijk geadresseerd aan",den koning van Italië", keizer van Abes synië (Havas) Aardbeving verwoest Algerijnsche dorpen. Luchtbasis in Schotland. Het ministerie van luchtvaart heeft naar Havas meldt een contract gesloten met een onderneming te Glasgow, die zich heeft verbonden een uitrusting te leveren voor een luchtbasis te Evanton in Schotland. Het werk moet over zes maanden voltooid zijn. De kosten bedragen 70.000 pond serling. Defensieprogram in „witboek" samengevat. Te Londen is medegedeeld, dat de re geering zich voorstelt a.s. Dinsdag een „wit boek" te publiceeren over het program dei- landsverdediging. Men verwacht, dat dit document een uiteenzetting zal bevatten van de plannen voor het volgend jaar en zal wijzen op de noodzaak de regeering bevoegdheden toe te Von Ribbentrop's onderhoud met Lord Halifax. LONDEN, 11 Februari. OHavas-A.N.P.) Het onderhoud, dat de Duitsche ambassadeur te Londen, Von Ribbentrop heden had met Lord Halifax, was voornamelijk gewijd aan een lange, uiteenzetting van de rede, die Hitler in den Rijksdag heeft gehouden. De eenige nauwkeurige inlichting, die men Britsche diplomatieke kringen heeft ontvan gen. is dat Von Ribbentrop geen nieuwe bij zonderheden ter sprake heeft gebracht er dat geen tweede onderhoud is voorzien. Zoowel in Britsche als Duitsche kringen verklaart men. dat het belang van dit on derhoud sterk overdreven is. Het schijnt, dat het onderhoud het stand punt van beide regeerinigen zooals dit uiteen werd gezet In de 'redevoeringen van Hitler en Eden, niet veel nader' tot elkaar heeft gebracht. Naar verluidt heeft Von Ribben trop de argumenten van zijn regeering her haald. Ten aanzien van de koloniale kwestie schijnt Von Ribbentrop bij den Lord Zegel bewaarder geen sympathie te hebben ge vonden voor de Duitsche argumentatie. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD, TELEF. 16726 vanaf f 35.. met garantie, pijn loos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur, Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) ONZE DACEL1JKSCHE KINDERVERTELLING Twaalf dooden en veertien gewonden. De Matin meldt uit Bone, dat, naar thans kon worden vastgesteld, bij de aardbeving in het gebied van Constantina (Algerije) twaalf personen gedood en veertien gewond zijn. De dorpen La Paine en Bied Gaffar zullen ge heel herbouwd moeten worden. Er werd een lamp bij den stoel van den toovenaar gezet en nu kon Thijs aan zijn moeilijke taak beginnen. Om er goed bij te kunnen ging hij op een doos staan, terwijl de prins een bak met water vast moest houden. „Ziezoo, heer toovenaar," sprak Thijs, „doe nu Uw mond goed open. dan kan ik meteen beter zien wat ik doe." De toovenaar opende zijn mond entoen Thijs daarin keek zag hij niet alleen twee gouden tanden, maar óók nog twee gouden kiezen!" Hij bedacht snel, dat hij deze goed kon gebruiken om al die andere daden van prins Slechtbedeeld te volbrengenhoe dat zal je nog wel zien! Wacht maar eerst, tot Thijs de tanden en kiezen getrokken heeft. Hij is nog niet eens begonnen of de toovenaar schreeuwt nu al yan de pijn. Sinds mijn prilste jeugd heb ik „Amerika nen" dat is te zeggen: burgers van de Ver- eenigde Staten gekend en hen op prijs ge steld. Toch was het niet vóór den zomer van 1921, dat ik een bezoek aan hun land bracht en hen anders dan als gewone stervelingen leerde kermen. Toen ben ik, dank zij de wijs heid van wijlen Lord Northcliffe, tot de con clusie gekomen, dat ik voordien niets van Amerika had afgeweten. Hij stond er op. dat ik het eerst aan de Pacificzijde, en niet aan de Atlantische kust, een, bezoek aan het land en zijn bewoners zou brengen en dat ik mij vervolgens op mijn weg westwaarts zou be geven naar Kansas City, als vertegenwoordi gende het Midden Westen, en mij niet zou bekommeren om Washington of New York voordat ik het geheele land doorgetrokken was. Zoo leerde ik de fundamenteele waarheid, dat Washington en New York niet de Ver- eenigde Staten zijn. In Oregon en Californië zijn de menschen er zich vaag van bewust, dat zich aan gene zijde van de Pacific lan den als Japan en China bevinden. In Washington en in New York voelt men het bestaan van Europa dwars door den Atlanti- schen Oceaan heen. Maar in Kansas City, of ergens nders in het Midden Westen, is het gedurende 350 dagen van 't jaar slechts Ame rika, wat de klok slaat. In de overige vijftien dagen zal, wanneer er iets van wereldschok kende beteekenis gebeurt de „reactie" van Kansas City op een dergelijke gebeurtenis waarschijnlijk typisch zijn voor de gemiddel de opvatting van den gemiddelden Ameri kaan, die vroeg of laat de politiek der Ver eenigde Staten bepaalt. Tot weinig Europeanen, staatslieden of an deren, dringt deze les door. Zij luisteren naar Wall Street of naar Washington en vergeten het Midden Westen, het Westen en het Verre Westen. Daar zij weinig afweten van de Ver- eenigde Staten en hun mengsel van realisme en idealisme en daarom niet bij machte zijn Amerikaansche vraagstukken op Amerikaan sche wijze op te lossen, baseeren zij hun ver wachtingen op onvoldoende gegevens en zij zijn ernstig teleurgesteld, als zij ontdekken het bij het verkeerde eind te hebben gehad. De les, die ik in den zomer van 1921 te Kan sas City ontving, werd mij in December d. a. v. opnieuw geleerd door den Amerikaanschen onder-staatssecretaris van financiën. Hij had even tevoren te Baltimore een vergaderen; van directeuren der Federale .Reserve Banken toegesproken teneinde hen voor te bereiden óp eén spoedige annuiëe'ring van' de Europee- sche oorlogsschulden aan Amerika. Hij zeide, dat de bankiers zich eenparig hiermede ac- coord hadden verklaard. ,Maar", voegde hij er aan toe, „het is best mogelijk, dat er mor gen bij de Schatkist en het Witte Huis twee duizend telegrammen en brieven van het Midden Westen en het Westen binnenkomen, luidende „Dat nooit. Laat hen betalen". U kent ons land genoeg om te weten, wie er zal winnen". .Kansas City" won. Zij zag slechts den last, die op de Amerikaansche belastingbetalers te recht zou komen, als Europa zijn oorlogsschul den niet zou betalen precies zooals Enge land en Frankrijk reeds lang de lasten zagen, die hun op de schouders zouden worden ge legd, als Duitschland zijn herstelbetalingen zou stopzetten. Wij, Europeanen, moeten de Amerikaansche vraagstukken op Amerikaan sche wijze zien op te lossen. Anders zullen wij altijd fouten blijven maken. Ik hoop, dat de heer Runciman, de Britsche minister van handel, die onlangs te Washington heeft ver toefd, en de heer Georges Bonnet, de nieuwe gezant van Frankrijk, dit voldoende zullen be grijpen om niet te veronderstellen dat, wat men te Washington zegt, gelijk staat met het geen de Vereenigde Staten in hun geheel kun nen of willen doen. Toch zijn er op het oogenblik vraagstukken in Amerika, die zoo nauw verwant zijn aan de Europeesche aangelegenheden, dat iedere poging om ze op andere wijze dan in samen werking met Europa op te lossen, nadeelig voor de Vereenigde Staten kan zijn. Een der gelijk vraagstuk is dat der Amerikaansche neutraliteit. Ik heb lang de overtuiging gehad, dat de Ver eenigde Staten sinds 1920 den vekeerden weg waren ingeslagen door zich verre te houden van de Europeesche vraagstukken en dat de eenige veilige politiek, zoowel voor Amerika als voor Frankrijk en Groot-Brittannië, een politiek zou zijn van openlijke en besliste niet- neutraliteit ten opzichte van iederen grooten oorlog of oorlogsdreiging. Maar ik weet, dat die verkeerde weg genomen werd in overeen stemming met zekere fundamenteele Ameri kaansche gevoelens en tradities en dat deze gevoelens nog belangrijk versterkt werden door de kortzichtige dwalingen van de Fran sche en Britsche politiek sinds 1920. De jong ste neutraliteitswetgeving der Vereenigde Sta ten is geen toevalligheid. President Roosevelt j en de heer Cordell Huil hebben er misschien weinig mee op. Zij zullen er zelfs verheugd over zijn, dat het langzaam toegaat naar in ternationale samenwerking, in het bijzonder met de Fransche en Britsche democratieën, waarbij voorkoming van den oorlog en bevor dering van den vrede het doel is. Maar zij kunnen niet sneller of verder gaan, dan „Kan sas City" hun toestaat. Met „Kansas City" bedoel ik natuurlijk de groote massa der Amerikaansche burgers, die op vechtlustig Europa neerziet als een plaats, waar men zich in politiek opzicht verre van dient te houden, en wier eerste gedachte bij het vernemen van gerucht in ver verwijderde continenten is: „Laat ons er buiten blijven". Maar ik heb twee onlangs verschenen boeken van ernstige Amerikanen gelezen, die mij hebben doen afvragen, of de invloed van de Europeesche moeilijkheden op de Vereenigde Staten wel eens niet van dien aard zou kun nen worden, dat zelfs „Kansas City" zijn oogen zou gaan uitwrijven en zich aan het peinzen zou zetten. Een van deze boeken is geschreven door prof. James T. Shotwell en heet „Op den rand van Abessynië". Het ander is geschreven door een ervaren Amerikaanschen journalist, Euge ne J. Young. Het is getiteld: „Machtig Ameri ka: Onze plaats in een wereld, die herbewa pent". Terwijl prof. Shotwell's boek alle on- Door WICKHAM STEED, den bekenden Engelschen journalist 'derwerpen behandelt, die de Europeanen, of in ieder geval de Engelschen en Franschen, bijzonder aantrekkelijk en begrijpelijk vinden in de Amerikaansche opvattingen over de bui- tenlandsche betrekkingen, bevat het geschrift van Mi*. Young de ideeën, ook die van minder waardeerenden aard, die de Britten en Fran schen, onbekend als zij zijn met de Vereenig de Staten, volslagen onbegrijpelijk en oninte ressant vinden. Toch komen zij, langs ver schillende wegen van redeneering, tot conclu sies over de Amerikaansche neutraliteit en den Volkenbond, die identiek van karakter zijn. Zoo is prof. Shotwell, wanneer hij voorname Amerikaansche belangen als den handel in olie en katoen in beschouwing neemt, van oordeel, dat het doel van de Amerikaansche neutraliteitswetgeving tweeledig is. Het is mo gelijk, dat toekomstige oorlogvoerenden olie zelfs meer noodig hebben dan munitie en haar van tevoren zullen koopen, zooals Japan jaren tevoren voorraden petroleum kocht, waardoor de Amerikaansche olie-industrie in oorlogstijd van iedere levering aan dit land verstoken is. Alet de katoen staat het eenigszins anders. Katoen is noodig voor zware explosieve stof fen. Daarom zouden de Vereenigde Staten on der de neutraliteitswetgeving den verkoop van katoen aan oorlogvoerenden van den aanvang af moeten verbieden. Maar dit zou nadeel be rokkenen aan de zuidelijke staten, die katoen verbouwen. Anderzijds zou Europa zich on middellijk tot Brazilië wenden om zich van de katoen te verzekeren, die Amerika zou weige ren te leveren. Noch Engeland, noch Frankrijk kan zich een ondergang van zijn textielin dustrie veroorloven, omdat katoen cotrabande is in oorlogstijd. Het Congres kan volgens prof. Shotwell iets dergelijks niet in overweging nemen. Terwijl de Amerikaansche neutraliteit wei nig te beteekenen zal hebben ingeval van oor log tusschen kleine landen, voert prof. Shot well aan, dat bij oorlogen tusschen groote mogendheden verbod van Amerikaanschen export de Vereenigde Staten zou voeren in een positie, ongeveer gelijk aan een economisch beleg. Daarom is een zekere vorm van verbin tenis met andere naties noodig, het liefst door bemiddeling van den Volkenbond; en de bond zou een eigen vlag moeten bezitten om zijn sancties of andere dwangmaatregelen van het oorlogsgeweld te kunnen onderscheiden. Hij gelooft, dat de Vereenigde Staten een weg zullen vinden ter herziening van de betrek kingen met den, Volkenbond,op een wijze die de Amerikaansche belangen absoluut zal be-, veiligen. De heer Young, die isolationist was of is, geeft openlijk toe, dat „de Amerikanen hot liefst er mee door willen gaan anderen de moei lijkheden van de wereld te laten oplossen en zelf alleen van de voordeelen te profiteeren. Maar", voegt hij er aan toe, „laat geen enkele Amerikaan zichzelf wat wijs maken: die tijd is heusch voorbij. Als wij, Amerikanen", zoo zegt hij, „nog niet genoeg geleerd hebben van de depressie, ontstaan door onze weigering de wereldgebeurtenissen practisch in beschou wing te nemen, dan zal het Noodlot zonder twijfel nog andere harde lessen voor ons in petto hebben. Maar als wij de verantwoorde lijkheden aanvaarden, die voor ons weggelegd zijn, is de kans groot, dat wij belangrijke winsten kunnen behalen en anderen daarin laten deelen". Evenals prof. Shotwell is de heer Young er van overtuigd, dat de Volkenbond zal blijven voortbestaan en haar nuttige taak blijven ver vullen, ofschoon de Bond op zichzelf nog niet de autoriteit of de macht heeft den wereld vrede te verzekeren. Dit is naar zijn oordeel de taak der groote mogendheden, „voorname lijk Engeland en Amerika". Zoo spreken Amerikanen tot Amerikanen. Engelschen en Franschen, zij mogen minis ters of gezanten zijn, kunnen en moeten niet op dezelfde wijze spreken. Zij behooren zelfs niet te mopperen over het aandringen van Amerika op de regeling der oorlogsschulden. Zij dienen te bedenken, dat zij het zelf langen tijd voor mogelijk hebben gehouden „Duitsch land te laten betalen" en dat de Amerikanen nog niet precies beseffen, hoe onmogelijk het is „Europa te laten betalen", buiten den vorm van handelsbalansen of diensten. Maar de werkelijke en diepste waarheid betrekking hebbend op de verhouding tusschen Europa en Amerika is, dat, wanneer Frankrijk en Engeland hand in hand gaan voor de ver dediging van de menschelijke vrijheid, de de mocratie en den vrede, Amerikaansche volk nader tot deze naties zal komen en de midde len zal vinden om haar te helpen. Wanneer Frankrijk en Engeland in strijd geraken of het contact met elkaar verliezen of den vrede en de democratie verzaken, zal Amerika niet langer sympathiseeren met hen en Europa. Frankrijk en Engeland dienen zich zoo te ge dragen, dat het geheele Amerikaansche volk hun politiek begrijpt en goedkeurt. Dan zal voor den president en den staatsecretaris te Washington de samenwerking een eenvoudige taak zijn en het Congres zal het niet wagen den weg te versperren. (Nadruk verboden). Eischen der Nieuw-Zionisten. De Palestina-Commissie bijeen. Gisteren werd de eerste vergadering van de Palestina-commissie te Londen gehouden. De eerste getuige Wladimir Jabotinsky, de vertegenwoordiger van de Nieuw Zionistische organisatie, verklaarde „Wij vragen u alleen ons dat kleine stukje te geven, dat voor ons noodig is om te leven". Hij verklaarde verder, dat de Joden verlangen, dat in Palestina een Agrarische hervorming en een hervorming van belasting en douane-rechten wordt doorge voerd, dat Transjordanië wordt open gesteld voor de Joodsche penetratie en dat de open bare veiligheid wordt gewaarborgd door de wettiging van de Joodsche zelfverdediging. De volgende getuige, Wedgewood zeide, dat in Palestina meer beambten per vierkante kilometer zijn dan vermoedelijk in eenig ander land onder Britsch bestuur. In de laatste jaren is een groot aantal Britsche beambten ver vang' n door Arabieren.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6