Boldoot MAANDAG 15 FEBRUARI 1937 HA'ARL'E M'S DAGBEAD 8 Strijd voor geestelijke weerbaarheid. Kunstenaars en psychologen hebben in deze een taak. Onze beschaving „een dun vlies over een afgrond van dierlijkheid". Zal de Staat worden tot een vechtmonster"? Zooals bekend werd in het laatst van 1936 door ongeveer 30ii kunstenaars hier te lande besloten tot stichting van een Kunstenaars centrum voor geestelijke weerbaarheid. Een der eerste daden van dit Centrum is geweest de vorming van een Organisatiebu reau. dat een aantal regionale conferenties van kunstenaars heeft georganiseerd. De eerste daarvan werd Zaterdagmiddag en -avond gehouden in het gebouw „De Nijver heid" in de Jansstraat, onder leiding van den heer J. Pront en was slechts matig bezocht, hetgeen werd toegeschreven o.a. aan het feit, dat onlangs te Amsterdam het groote kunste naarscongres is gehouden. De voorzitter betreurde het niettemin in zijn openingswoord, dat de deelneming uit deze streek niet grooter was en zeide verder, dat het hoog tijd is. dat de kunstenaars zich beraden over het beginsel van geestelijke weerbaarheid en in hoeverre kunstenaars deze weerbaarheidsgedachte kunnen uitdragen, Rede dr. Garmt Stuiveling In de middagbijeenkomst sprak dr. Garmt Stuiveling, algemeen voorzitter van het Cen trum. over de taak. die de kunstenaars geza menlijk hebben en elke kunstenaar afzon derlijk heeft in het kader van dezen tijd. In alle kringen, aldus spr.. is tegenwoordig te constateeren een te groote bereidheid, om de vraagstukken van dezen tijd op te lossen door geweld. Moeten en kunnen de kunste naars daartegen iets doen? De kunstenaar is in onze dagen een op een dood spoor gerangeerde: men ziet kunst niet meer als levensnoodzaak. De menschen vra gen alleen naar amusement, maar niet naar wat serieus een beroep doet op hun aandacht. Dit is niet de spheer, die het Kunstenaars centrum voor liet geestelijk leven van ons volk noodzakelijk acht. De kunstenaars mogen dan ook niet zwijgen; zij hebben een positieve taak en kunnen als groep zeer zeker in vloed hebben. Het terugwinnen der cultuur waarden gaat hun allen ter harte. Het gaat er trouwens niet meer om. of Nederland alléén. maar of Europa zijn cultuur kan handhaven. De volken leven tegenwoordig in een angst psychose en hebben het gevoel dat een oorlog zoo al niet gehéél, dan toch vrijwel onvermij delijk is. Maar het is een feit, dat het geld niet tegelijk besteed kan worden voor militaire en voor cultureele doeleinden. In Duitschland, waar het geestelijk leven volkomen ontwricht is en in op dezelfde wijze geregeerde landen zal de bevolking steeds meer in het militair-technisch apparaat be trokken worden. De bescherming van de waarden, die den kunstenaar ter harte gaan, is volkomen fictief geworden. In ons land is in 8 jaar al heel wat afge broken; men denke aan de intrekking of ver mindering van vele subsidies voor hygiëni sche instellingen, tooneelgezelschappen. volks onderwijs enz. De traditie van langdurigen vrede heeft in Nederland de stemming ge wekt, alsof oorlog en militairisme ons niet zoo zouden aangaan, maar nu begint, toch ook angstpsychose merkbaar te worden. Stelt men tegenover het militair geweld weer militaire tegenweer, dan verdedigt men alleen, zonder de gevaar loopende waar den te beschermen. Maar er is kans, mede te helpen, de geweldsgedachte tegen te gaan, door een kunstenaars groep te vormen, die het met stelligheid uitspreekt, dat vrede voor waarde voor behoud van cultuur is: zulk een kunstenaarsgroep kan een beslissenden in vloed hebben en haar stelling-nemen kan van groote beteekenis zijn. Het is ook van groot belang, dat de kunste naars op het kind meer de aandacht doen vallen. Wat spr. in zijn omgang met kinderen en ook met ouders vaak hoort, toont aan dat de geweldsgedachte ook bij het kind veld wint. Spoedig zal dan ook in Twente, op initiatief van het Kunstenaarscentrum, een tentoon stelling van het kinderportret gehouden wor den. De geestelijke medewerking van de kun stenaars in Nederland is noodig. Bij verschil lende gelegenheden moeten de kunstenaars, als groep, iets zeggen tot het volk; als groep, die naar buiten kan optreden en naar binnen een innerlijke eenheid vormt. Dichters kunnen in enkele woorden psycho logische waarheden tot uiting brengen, waar naar de psychologen jaren zoeken. Ook voor den psycholoog ls noodig een „zich invoelen" in anderen, fantasie en intuïtie. Wat kunnen wij geestelijke werkers doen in dezen tijd van cultureele regressie? vroeg spr. Wij hebben een taak in dezen tijd: ons bindt de band van de cultuur, waarin wij geboren zijn. Die cultuur is nu in teruggang en -val. Mr. Giltay sprak als zijn meening uit, dat onze beschaving slechts een dun vlies is over een afgrond van dierlijkheid. Komt er aan leiding en gelegenheid voor, dan breekt die dierlijkheid los in orgiën van teugelloos bar barisme. Dit bleek in den wereldoorlog. Na doen strijd leek het, of er een nieuwe geest In het menschdom was gevaren. Het heeft in derdaad aan goeden wil niet ontbroken. Dit neemt niet weg. dat de algemeene geestes gesteldheid nu veel lager is dan zij was in het rampjaar 1914. Wat wij n u om ons heen zien is de openlijke, stelselmatige vervorming van cultuurgemeenschappen tot „massale vecht- beesten". Voor den oorlog was Duitschland, behalve het land van Krupp, ook nog het land van Beethoven. Heine, Kant en Einstein. Nu worden alle waarachtige cultuurwaarden langzaam maar zeker vernietigd. Geestelijk zullen er in Duitschland weldra geen indivi duen meer zijn, slechts dat ééne groot-indivi- du: het vechtbeest de Staat zal bestaan. En de rest wordt gevormd door slaven. En kunst, wetenschap en religie hebben slechts één doel: mede te werken met het vechtmonster, den Staat. Zoo ls het ln Duitschland. Maar zoo is het in alle landen, ook het onze, met dit verschil, dat Duitschland, Italië en Rusland (spr. noem de dit land „rood-fascistisch") het in het systeem het verste hebben gebracht. Alle menschen zijn in den grond van hun wezen van vrijwel gelijken aard, waarin de oermensch schuilt, de barbaar. Wij meenen eerlijk vrij te zijn van de massa-suggestie, maar dat zijn wij alleen maar tot zekere hoogte. Dat bleek alweer in 1914. Toen is bijna iedereen, behalve enkele zeer grooten. meege sleept door den stroom van leugens, haat en bedrog. Hoevelen van ons zullen pal blijven staan, als het gaat om hun bestaan en lijfs behoud? Spr. kan niet optimistisch zijn dezen. Maar: Willem de Zwijger heeft gezegd: „Ik behoef geen bijval om te hopen en geen wel slagen om te volharden". Zoo moeten ook wij denken en alleen vragen: Wat is mijn plicht, wat is mijn individueele opgave? Wat moet ik met mijn leven doen, in verband met wat wij als het hoogste erkennen? Het antwoord op deze vragen kan ieder alleen zichzelf geven. Eisch is: een zoo eerlijk en diep mogelijk zelf onderzoek; het peilen van onze opvattingen, aspiraties en idealen. Spr. eindigde met den wensch, dat zijn ge hoor achter zijn woorden iets zou gevoeld heb ben van het streven naar geestelijke weer baarheid. Na de inleidingen van beide sprekers was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. VOORRANG >->? WINTERFEEST HAARL. SPEELTUIN- FEDERATIE. Voor de kinderen van alle bij de Haarlem- sche Speeltuinfederatie aangesloten vereenl- ilngen wordt Woensdag 17 Februari a.s. van tot 6 uur in de Gem. Concertzaal een feest gegeven, dat besloten wordt met een grooten propaaanda-avond in het gebouw St.-Bavo, Smedestraat. uitsluitend toegankelijk voor ouderen, leden der aangesloten vereenigin- gen. Op het middagfeest zullen o.a. optreden „De vroolijke Brigade" (kindertooneel) er René van Duinen met zijn Marionetten theater. De kinderen zullen getracteerd wor den. Bij het avondfeest zal de heer J. Verreijk een propaganda-rede houden over het onderwerp: .Organisatie, ook in het Speeltuinwerk". Door Inspanning Uitspanning Jaarlijksch bal-masqué. Congressen en tentoonstellingen De voorzitter deelde vervolgens mede, dat in Mei een congres van psychologen en artsen voor geestelijke weerbaarheid zal worden ge houden. Ook hoopt men op een dergelijk con gres van paedagogen. Besprekingen zijn gaan de over de vorming van een eigen orgaan; misschien verdient het aanbeveling, het aan tal tijdschriften niet met nog een te ver meerderen, maar telkens een bijlage te doen opnemen door een bestaan orgaan. Voorts wordt overwogen, eens een bepaalde streek van het land te „overstroomen" met kunst (zooals ook wel een landstreek wordt over stroomd met parades en manoeuvres'. Zoo zullen in Twente van 17 tot 25 April voorstel lingen en uitvoeringen worden gegeven, waar aan o.a. zal medewerken het Groningsch or kest onder leiding van Albert van Raalte. Ook zal een avond voor „kleinkunst" worden ge organiseerd en staat een schilderijen- en ar chitectuurtentoonstelling, in verband met het kind, op het programma. Rede mr. Giltay Op de avondbijeenkomst sprak mr. H. Giltay, uit 's-Gravenhage. Deze begon met een vergelijking te trekken tusschen den kunstenaar en den practischen psycholoog, anders gezegd: psychotherapeut. Beiden voelen zich verbonden door het feit, dat zij werken aan de West-Europeesche Cul tuur. Beiden zijn lijdende en strijdende we zens, die streven naar verlossing, naar bevrij ding uit hun geestelijke nooden. Die nood is voor geestelijke werkers de vreeselijkste. Alle leven is trouwens drang naar verlossing: alle bewustzijn ls in lijden gegrondvest en alle hóógere trappen van bewustzijn in méér lij den. Alle geestelijke vooruitgang is een trach ten, aan het lijden te ontkomen. De kunste naar zoekt in zijn werk verlossing, ontstijging aan de wereld buiten en in hem. En hij ver lost ook anderen. Hierin ligt de diepte ge meenzaamheid en saamhoorigheid van den kunstenaar met den psychotherapeut. De klooi', die gaapt tusschen den kunste naar-, die gevoelsmensch en sterk individueel is en den psycholoog, $en verstandsmensch, is te overbruggen. De kunstenaar werkt trou wens ook vaak met het verstand en ls in vele gevallen een groot, instructief psycholoog JÖroethc, Schiller, Nietsche en vele anderen) In de groote zaal van het Gemeen telijk Concertgebouw werd Zaterdag avond het jaarlij ksche bal-masqué van de vereeniging „Door Inspanning Uitspanning" gehouden.Een bal-mas qué, dat wel in alle opzichten geslaagd mag worden genoemd, en een der hoogtepunten van de Haarlemsche carnaval-viering was. De dansruimte van de groote zaal was ge heel gevuld met gecostumeerden. die zich op de meest zonderlinge en wonderlijkste wijze hadden uitgedost. Er waren clowns en hansworsten, herders en herderinnetjes. Hongaarsehe zigeuners en Spaansche schoo- nen. exotische vlinders, en doodnuchtere Hol- landsche boertjes. Alle onherkenbaar achter masker en mombakkes, door schmink en pruiken. En het was, alsof met het afleggen der persoonlijkheid, de levensvreugde en le venslust verdubbeld waren. Zoodat het een uitgelaten, luid zingende en juichende me nigte was, waarin ieder er slechts op uit scheen te. -zijn, zoo spoedig mogelijk de zor- gen-van-alledag te vergeten, om onder te duiken in de algemeene en anonyme feest vreugde. De beide bands „The Marinucci's" en „The Rhythm Boys" zorgden beurteling voor de muziek, zoodat ook voor het bal, waarvan de leiding berustte bij den heer W. S. Schroder, het succes verzekerd was. Voor de niet-gecostumeerden was het na tuurlijk een hard gelag, toe te moeten zien, terwijl de anderen rondsprongen en huppel den, doch na het démasqué, dat als steeds veel aanleiding tot vroolijkheid gaf, konden ook zij hun schade inhalen, totdat op een heel laat uur, het afscheid werd geblazen. De jury, bestaande uit mej. Tr. Busquet en de heeren K. van Eden en K. Vissoher, stond voor een moeilijke taak om uit de ruim twee honderd gecostumeerden de mooiste en fraai ste costumes te kiezen. Tenslotte werd de vol gende uitslag bekend gemaakt: Groepen: Hongaarsehe zigeunergroep, komi sche bruiloft. Arcadische groep (met lof van de jury), das Dreimadlernhaus, Canadeesche vij fling, kermlsgroep, kampeerders, top-hat girls. Paren: harten-troef, kleine huzaren, zigeu nervrouw met kind, Hongaarsehe dames, pin- guins, markies en markiezin, danseresjes (zalmkleur), danseresjes (groen en wit), jockey en paard, paard Arabella, filmopera teurs, Argentijnsch paai', muziekpaar, Polly en Molly, orgelpaar. Personen; bruid des doods, regenboog, groene Pierrette, ouderwetsche keukenmeid, „opoe verzamelt postzegels", modern Cupido, Popeye the sailorman, Popeye the sailorman II, verkeersclown, stadsleelijkerd, dagvlinder, lente 1037, het wapen van Gelderland. voor werkelijk goede scheer» crème, die de stugste baard zacht maakt eo de huid niet irriteert. De lanoline, verwerkt in Boldoot icheercrcme, voorkomt trekkea en schrijnen van de huid. VOORRANG SCHEERCRÈME ROSE Een reuze tube voor 50 ct. ■■«"aKaaBaffli (Adv. Ingez. Med.) Nederlandsche Ornithologische Vereeniging. Wetenschappelijke vergadering. In een der zalen van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden werd Zater dagmiddag de jaarlijksche wetenschappelijke vergadering van de Nederlandsche Ornitholo gische Vereeniging gehouden, waarvoor groo te belangstelling bleek te bestaan. Dr. W. H. van Dobben hield een interes sante causerie over de volgorde der geslach ten en leeftijden der vogels op den trek. Men heeft daarover gegevens kunnen verzamelen, door die vogels, welke in den trektijd tegen de vuurtorens dood vipgen, te verzamelen en anatomisch te onderzoeken. Bij dit onderzoek is gebleken, dat voor ver schillende vogelsoorten inderdaad een vrij scherpe scheiding naar leeftijd en sexe op den trek bestaat, een stelling, welke reeds door den bekenden ornitholoog Gatke was gelanceerd, doch later vaak in twijfel werd getrokken. Uitvoerig weidde spr. uit over de cijfers, welke men over de spreeuw verzamelde. Hier uit blijkt, dat de zomertrek waarschijnlijk hoofdzakelijk uit jonge spreeuwen bestaat, en dat pas later de ouden wegtrekken, om in het voorjaar het eerst weer terug te komen. Dan verschijnen eerst de mannetjes, welke het broedterritorium bezetten, waarna pas later de wijfjes verschijnen. Ook van andere soorten gaf spr. in teressant cijfermateriaal, dat echter door den betrekkelijk nog korten duur van het onder zoek. gedeeltelijk onvolledig was. Toch was het vaak reeds voldoende om enkele veron derstellingen meer waarschijnlijk te maken. Vervolgens demonstreerde de heer F. K. Baron van Dedem enkele binnenlandsche en Indische snippensoorten, waarvan vooral de voor ons zeldzame poelsnip vermeld dient te worden. De secretaris van de vereeniging, dr. G. J. van Oordt, deed enkele mededeelingen over de groote troepen overzomerende vogels, welke zich op onze Wadden ophouden, Men meent veelal, dat dit hoofdzakelijk jonge vogels zijn, die nog niet aan het broeden toe zijn. zg. „boe melaars". Doch uit aan spr. toegezonden scholekster-materiaal bleek, dat er zich ook oudere vogels onder bevinden. Tenslotte toonde dr. G. C. A. Junge nog enkele der laatste merkwaardige aanwin sten van het Rijksmuseum, waarna de ver gadering met een film van den heer Jan P. Strijbos en een korte serie fraaie lantaarn plaatjes van den heer A. F. Binsbergen werd besloten. Haarlemsche Doofstommen Vereeniging. Jamboree-brochure „U komt!" De thans bijna drie jaar bestaande Haar lemsche Doofstommen Vereeniging hield Za terdagavond in haar clubgebouw in de Ber- kenrodesteeg een kienavond, waarvoor groote belangstelling bestond. Het is. zooals de adviseur der vereeniging-, de heer P. E. van Leeuwen het in zijn ope ningswoord uitdrukte, voor ons normale men schen zoo moeilijk om het groote leed van deze misdeelden te begrijpen. Zij missen zoo veel. waarvan wij het geluk van het te bezit ten nauwelijks beseffen. Daarom rust op ons de plicht, hun leed een weinig te verzachten. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met het kienen, waarvoor zeer veel fraaie prijzen, afgestaan door belangstellenden in het werk van de vereeniging, beschikbaar waren, heerschte, voor zoover mogelijk, een gezellige stemming, en wij gelooven wel, dat de orga nisatoren het gestelde doel, n.l. de leden eens een vroolijken avond te bezorgen, be reikt hebben. BRIDGE-DRIVE NED. BRIDGEBOND. Zaterdagavond hield de afdeeling Haarlem van bovengenoemden bond een zeer geslaagde Bridge-drive onder leiding van den heer J. H. R. v. d. Willigen. Alvorens er gespeeld, kon worden gaf deze een technische uiteenzetting van het oude Howell-systeem, waaruit door diverse dui delijke voorbeelden bleek dat niet steeds de sterkste paren naar voren kwamen, maar dat reeds het trekken van het koppel-num mer een belangrijk voordeel kon beteekenen. Het nieuwe systeem auteur v. d. Willi gen is er op gebaseerd, de gelijkheid van berekening en vergelijking op eenzelfden voet te brengen; daardoor bereikt wordt, dat in derdaad de sterkste paren aan den kop komen De drive had een geanimeerd verloop; de zeer mooie prijzen werden door de volgende personen gewonnen: le groep. Ie prijs: heeren Schalken-Boe ree, 64 punten; 2e prijs: heer en mevr. Ir. J. A. Spruyt 62 ]/2 pnt. 2e groep, le prijs: heer en mevr. Hoeper mans 63 Zz pnt. 2e prijs heer en mevr. Kooper berg 62 pnt. 3e groep, le prijs: heer en mevr. Jansen 27V2pnt. 2e prijs; heer en mevr. Noordhof 25 y2 pnt. PERSONALIA. De heer M. C. Koning te Aerdenhout, heeft zich bereid verklaard in het bestuur van de Stichting Luchtverdedigingsfonds zitting te nemen. Fit en sterk voor Uw werk door brood van VAN DER LINDEN (Adv. Ingez. Med.) Weer een inbraak in een kerk in Haarlemmermeer. De buit was niet groot. In Haarlemmermeer heeft weder een bru tale inbraak in een kerk plaats gehad en wel in de R.-K. Parochiekerk van den H. Franciscus van Sales aan den Spaarnwou- derweg bij den Hoofdweg, in welke omgeving dieven kort geleden in de R.-K. school reeds een bezoek hadden gebracht. Verschillende omstandigheden wijzen er op. dat de inbrekers zich eerst naar het op eenigen afstand van de kerk staand Patro naatsgebouw hebben begeven en na een deur te hebben geforceerd toegang heb ben verschaft tot het tooneel, waar een lad der stond. De dieven hebben die ladder weggenomen, door het nabij gelegen weiland gesjouwd en tegen het kerkgebouw gezet cm zoodoende te komen bij een glas-in-lood-raam, hetwelk door hen werd vernield, zoodat ze gelegen- he!d kregen om het interieur van de kerk te betreden, doch niet nadat ze zich eerst van een hoogte van ongeveer 3 meter naar. be neden moesten laten zakken. Toen begon het vernielingswerk pas aan deui-en en kas ten enz. tot ze tenslotte bij de offerbussen kwamen, die opengebroken en van hun in houd ontdaan werden. De buit kan echter niet groot geweest zijn, omdat de bussen geregeld door den Pastoor werden gelegdigd. De schade daarentegen door de dieven aan de gebouwen enz. toegebracht, is nogal be langrijk en vermoedelijk wel grooter dan het bedrag der ontvreemde gelden. Het is te hopen, dat de politie, die een uit gebreid onderzoek instelt, er spoedig in sla gen zal de daders van de bij herhaling in Haarlemmermeer gepleegde kerk-inbraken in handen te krijgen. Wordt in honderdduizenden exemplaren verspreid. Men schrijft ons: Dat de wereldjamboree dit jaar in Neder land zal worden gehouden mag genoegzaam bekend worden geacht. Maar hoe het daar uit gaat zien. wat padvinders doen en vooral dat het publiek toegang zal hebben tot deze jamboree en het kampleven van nabij zal kunnen meemaken, is zeker nog niet alge meen bekend. De propagandadienst van de 5e wereld jamboree besloot daarom tot de uitgave van een jamboree-brochure. De laatste week van Februari wordt deze brochure in het district Amsterdam en na begin Maart door geheel Nederland in een oplaag van honderdduizen den exemplaren verspreid. Duizenden en dui zenden padvinders, zoowel de welpen, ver kenners als voortrekkers zullen daartoe dis- trictsgewijze door de propagandaleiders ge organiseerd worden. In vele steden zullen marschen gemaakt worden door alle padvinders, waarbij de eer ste exemplaren der brochure aan het stads bestuur zullen worden aangeboden. Overal worden schema's en details uitgewerkt om door het ge heel e land alle stadswijken en drukke punten te bewerken, zoodat een ieder gelegenheid zal krijgen zich deze brochure te verschaffen. Medewerking van autoriteiten is hiervoor alom verkregen. De actie in een district duurt niet langer dan een week. De brochure gaat onder den suggestieven titel „U komt" in zee en wordt daarom door de jongens de „U komt"-brochure genoemd. Op den omslag' staat een verkenner boven op den aardbal, lachend wijzend op de plaats waar nederland ligt, dat van 31 Juli tot 10 Augustus het middelpunt der wereld-padvin dersbeweging zal zijn en waarnaar de be langstelling van zoovele buitenstaanders ge trokken zal worden. De grijze chief scout, die op 22 Februari 80 jaar wordt, schreef de uitnoodiging „Komt u naar de wereld-jam boree in Holland? Wij ook". Dan volgen de pogina's vol foto's, die een beeld geven van de jamboree's gehouden sinds 1930 in Londen, Kopenhagen, Birken head en Godöllo. Prachtige nabuuropnamen laten dan zien waar in Juli de 5e wereld jamboree zal komen. Vele bladzijden geven een kijkje op het doel en karakter der pad- vindersbeweging in al haar geledingen van: verkenners, zeeverkenners, welpen en voor trekkers. Beelden en beschrijvingen volgen daarna van de patrouillewedstrijden de leiderskam pen, de padvinderspers en van de voorberei dingen, welke thans reeds getroffen worden. Op de welpenpagina's ziet men zoowel H.K.H. Prinses Juliana op den raadsrots temidden der welpen als koningin Elizabeth van En geland te midden van gebrekkige padvin ders. Elke pagina eindigt met den suggestieven roep „U komt!" terwijl de laatste pagina een menschenmenigte toont, waarvoor de figuur van de verkenner met vlag van de bekende jamboree-affiche, wijzend op den overtuig den wekroep:; „En toch komt u!" Wie deze aantrekkelijke brochure gelezen heeft en dat zullen er binnenkort vele hon derdduizenden zijn, komt ongetwijfeld tot het besluit: „maar natuurlijk kom ik daar ook. Ik ga ook naar die jamboree want dat wil ik zien!" Het bestuur der jubileerende Haarlemsche Tooneel Club. Zittend v. 1. n. mej. A. Serphos, secretaresse-penningmeesteresse. mr. Julius Hoog, voorzitter, mevr. G. I-I. PeereboomChambers, de heer L. J. Liezenberg. Staande v. 1. n. r. de heeren Mr. W. M. Gunning en M. C. Wijt. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 16 FEBRUARI 1937. Progr. I Hilversum II K.G. Progr. H Hilversum I LjG. Progr. Hl 8.Keulen Concert d. h. kl. omroeporkest o.l.v. Leo Eysoldt. 8.50. 9.05 idem Tijdsein. Nieuwsberichten. Waterstand- berichten.. 9.20 idem Programma van den Deutschlandsender. 9.50 idem „Kindergarten" 10.20. 11.20 Droitwich Orgelconcert door Al lan Kennedy. 11.50 Keulen Concert. Verzoek programma. 12.20 Vlaamseh Brussel Gramo- foonmuziek. 12.51 idem Salonorkest o.l.v. Walter Feron. 1.20 idem Gesproken dagblad van het N.I.R. 1.30 idem Het omroeporkest 0-1.v. Paul Gason. 1.50 idem Gramofoonmu- ziek. 2.20 idem Berichten voor de binnen scheepvaart. 2.23 idem Schooluitzending. 3.05 Deutschl. sender „Dies und das Für jeden was!" (gr. pl.) 3,20 Keulen Concert door het kl. omroeporkest o.l/v. Leo Eysoldt 4.20 Parijs Radio Concert, georganiseerd door mej. Nadia Boulangers (beschermheer Jhr. J. Loudon, Ned. gezant te Parijs). 5.20 Vlaamseh Brussel Populair concert o.l.v. Karei Walpot 6.05 idem Kinder uur. 6.50 Fransch Brussel Het omroeporkest o.l.v. Paul Gason. 7.20 Beromün- ster Jodler- en Landlermuziek. 7.55 Keulen „Gar fröhlich zu singen, so heben wir an". 8.20 Fransch Brussel Symphonieconcert o.l.v. Theo Dejoncker. 9.20 Droitwich Weer- en nieuwsberichten. 9.35 Fransch Brussel Sym- phonie concert. Vervolg. 10.20 Vlaamseh Brus sel Gesproken dagblad van het N.I.R. 10.35 Boedapest Hongaarsehe volksmuziek. 11.25 Toulouse Pyrr (of diversen) dansmuziek. Progr. IV 8.00 Vlaamseh Brussel Gymnastiek 8.20 idem Gramofoonmuziek. 8.30 idem Kro niek van de dag. 8.40 Gramofoonmuziek. 8.45 Gesproken dagblad van het N.IH. 9.— Gra mofoonmuziek. 9.20 Pauze of Diversen. 10.35 London Regional Korte Godsdienstoefening 10.50 idem Tijdsein van Greenwich. Weerbe richt. 11.05 Het Forum Theater orkest. 12.05 idem BBC-Symphonie-orkest o.l.v. Adrian Boult. 12.50 idem Gramofoonmuziek. 1,10 Droitwich. Het Schotsch C. W. S.-orkest o.l.v George Hakwins. 1.50 idem Gramofoonmuziek. 2.25 Londen Regional Dansmuziek gr.pl. 2.50 idem Geiger en zijn orkest. 3.20 Het stedelijk orkest van Torquay o.l.v. Ernest Goss. 4.50 Droitwich Het Hongaarsch Zigeuner-orkest. 5.10 idem Gramofoonmuziek. 5.35 idem Het Willie Walker Octet. 6.20 idem Nieuwsberich ten. 6.40 London Regional Het John Dickinson (Apsley) orkest o. 1. v. J. C. Dyxon. 7.20 Vlaamseh Brussel Gramofoonmuziek. Werken van Strauss. 7.50 London Regional Het Maid stone koor o.l.v. F. Wilson Parish. 8.20 Droit wich „Star Gazing" nr. 3. 9.20 London Regio nal Orgel recital door Arnold Coldsborough 9.50 idem „Swing Music" ger.pl. 10.— Droit wich De school van César Franck. 2. Charles Panzara, bariton. 10.30 idem He tBBC-orkest o.l.v. Joseph Lewis. 11.35 idem Jack Jackson en zijn orkest in het Dorechester Hotel. 11.50 idem Dansmuziek (gr.pl.) Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.— Eigen ;ramofoonplatenconcert. Beroemde organisten: I. Sydney Torch. 1. Hotter than ever. 2. Hot dog. 3. Dance of the blue Marionettes. II. Harold Ramsay. 4. Po pulair Melodies. HI. Horst Schimmelpfenning 5. Tanz Improvisationen. IV. Dajos Bela Oi'kest. 6. Die Miihle im Schwarzwald. 7. Die Kleine Patrouille. 8. Die Smiede im Walde. 9. Nachliche Heerschau. Kiinstler Orkest. 10. Im Klostergarten. 11. Kleinbahnfahrt. 12. Auf einen persischen Markt. 13. Matrosenstreiche 8.00—12.00 Diversen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10