Zwem-alarm! Ontzettende brand. Vlammenzee in bioscoop eischt honderden dooden. TAXINOODIG? 1703 1 Hei BehutQtiiltsie 54e Jaargang No. 16456 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 15 Februari 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. \V. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS U O STEK MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ NV Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25. per maand 11.10. per i maanden ƒ3.25, franco per post /3.55, losse nrs f 0.06 Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05. p. maand 0.22. p. 3 mnd. f0.65, franco p. post f 0.72V4 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie: 10724. 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVEKTENTlëN 1—5 regels 1.75. elke regel meer T 0.35 Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag Vraag en aanbod 1—4 regels f 0.60. elke regel meer /0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnes. - Levenslange ongeschiktheid f 600.-. overlijden t 400.-, verlies van hand. voet of oog f 200—, beic een of twee leden wijsvinger f 25.— alle leden anderen vinger 15—, één of twee leden anderen vinger S 5—, arm- of beenbreuk f 30—, enkelbreuk 15.—. pc Nog afzonderlijke verzekering voor abonnes op het Geïllustreerd Zondagsblad Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit b! e leden duim f 100—, één lid duim f 50—, alle leden wijsvinger f 60—, lsbreuk f 15. ad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 1 5 Februari. Een incidentje. Een eskader van de Fransche vloot heeft Zondagmiddag bij vergissing het eilandje Porqnerolles, op de Fransche Middellandsche Zee-kust, uit een tiental 12 c.M. stukken met scherp beschoten. Volgens het N. v. d. D. hield het schietoefeningen op een drijvend doel, maar had blijkbaar zijn afstanden niet al te best berekend. Gelukkig liep het goed af, want de granaten haalden net. het dorpje Nötre Dame niet, dat op het eiland ligt. Het bleef er bij dat kinderen gillend van angst naar huis kwamen hollen omdat een der projectielen op het strand tusschen hen in geslagen was. En al waren dit nu ongeladen projectie lenplezierig is zoo'n verrassing niet, zelfs voor de tegenwoordige jeugd, die naar men zegt voor zulk een groot deel weer bekoord is door de oorlogsgedachte en er iets moois in schijnt te zien omdat zij nooit een oorlog beleefd heeft. Het dorpje was eerst in een paniek en dacht aan allerlei vijanden, hetgeen niet zoo gek is als men zich even herinnert, dat van velerlei deskundige zijden is voorspeld dat de vol gende oorlog bij plotselingen overval en zonder oorlogsverklaring zal losbarsten. Deze prettige voorspelling moet ook tot het eiland Porque- rolles zijn doorgedrongen, zoodat dit prompt reageerde in de gezellige sfeer van achter docht, die het machtige Europeesche beleid in dit gezegende werelddeel geschapen heeft. Maar de gemeenteveldwachter was onver vaard. Hij laadde zijn geweer, ging er op uit en kwam terug met de mededeeling, dat de vijand de eigen Fransche vlag voerde. Dit bleek volgens het N. v. d. D. een „geruststel lende" mededeeling, maar zij is het blijkbaar slechts met mate, want eenige maanden ge leden heeft een onderzeeër in de baai van Saint Tropez het plaatsje Saint Maxime be schoten toen hij een brandend scheepje in den grond wou boren en een paar jaar geleden yerloor een vlieger een ongeladen bom, die door het dak van den aalmoezenier van een oude-mannenhuis te Giens sloeg en in zijn werkkamer terecht kwam. Kleinigheden als deze bewijzen blijkbaar dat men niet zonder eenige reden oefent met de gevaarlijke producten, waaraan de wapen industrie weer zoo reusachtig verdient en waaiwoor Engeland net weer een krats van vierhonderd millioen pond wil gaan leenen in den legendarischen naam van het nimmer- bereikte „gewapend evenwicht". Sommige men- schen zullen ook wel zeggen: gelukkig dat ze zoo vaak misschietefr. En het zullen dezelfde menschen zijn die beweren dat die luchtoorlog ook wel meevalt, want Madrid is nog lang niet heelemaal verwoest na maandenlang bombar dement. Neen, maar de Spanjaarden houden er maar een nietig luchtvlootje op na, aan beide zijden, vergeleken bij de reusachtige luchtmachten van Rusland, Frankrijk, Italië, Duitschland en Engeland. Als men dus in deze tijden poogt te be weren dat het met die luchtmachten wel mee zou vallen, omdat zij in Spanje den heelen boel nog niet vernietigd hebben dan is dat onzin. Het is waar dat beide partijen in Spanje door andere mogenheden geholpen worden hetgeen men volgens het nieuwe axioma wit is zwart en zwart is wit „non interventie" noemt maar zij doen het niet op al te royale schaal. En ongetwijfeld zit ook daarbij de idéé van oefenen, het probeeren van modern oorlogstuig, voor. De Spanjaarden ervaren daarbij hoeveel treffers en hoeveel missers er zijn. Het eer ste aantal is toch blijkbaar niet onaanzien lijk, aangezien er volgens de laatste taxaties nu zoowat een half millioen van hen zijn ge sneuveld. Er blijven er nog 20V2 millioen over en voor die allemaal gesneefd zijn, zal het restant vermoedelijk op de idéé komen, dat Spanje zonder vreemdelingen toch nog veili ger en bewoonbaarder was dan Spanje als manoeuvre-terrein voor niet-intervenieerende buitenlanders. Het eilandje Porquerolles is niet zoo ver van Spanje verwijderd als wij. Het moet den hui- digen oorlog levendiger beseft hebben toen het zich plotseling beschoten voelde. Hoe dichter bij huis zulke dingen gebeuren, hoe meer men de werkelijkheid ervan beseft en hoe gauwer men aan oorlog gelooft als men plotseling be schoten wordt. Zoo'n ervaring is eigenlijk heel leerzaam, als men niet geraakt wordt. In het tegengestelde geval minder. Wie dood is heeft er niets meer aan. Dit is, goed beschouwd, dan ook het grootste bezwaar tegen den oorlog. Maar velen denken zoo ver niet. Daarom bewapent en oefent Europa maar doorin Spanje met scherp, daar buiten met ongeladen projectielen en losse flodders. In naam van het gewapend ^ven- wicht. R. P. (De Deensche zwemster Ragnhïld Hveger heeft nu ook het kortelings door Nida Senff gevestigde we reldrecord op 200 Meter rugslag verbeterd en daarbij de Holiand- sche verslagen.) Hé daar, hé daar, kalmpjes aan, hoor, Dat zal heusch nou toch niet gaan, hoor, Is me dat even brutaal; Zal die Deensche met haar zwemmen Onze snelle meisjes temmen, En dat een- en andermaal? Zij mag zwemmen van je welste, Onze zwemsters zijn de snelste, Dat is toch genoeg bekend; En wij kunnen niet verdragen. Dat z' opeens worden verslagen, Daaraan zijn we niet gewend. Waarom zoeken Deensche meisjes, Niet naar andre roem en prijsjes. Waarin 't klein land groot kan zijn; Er zijn nog voldoende dingen, Waarom ons op zij te dringen? Zwemmen is nou onze lijn. Maar we laten ons niet temmen, Het devies van: laat maar zwemmen, Kent ons woordenboek niet meer; Onze meisjes zullen trainen, Tot de zwemsterstrots der Denen, Weder wijkt voor onze eer. Nattigheid zal er in 't water Altijd zijn, en vroeg of later Komt er eens een kwade dag; Maar een nieuwe dag zal komen, Dat revanche wordt genomen, Holland's zwemsters aan den slag! Een keuze is niet moeilijk. Vakkundig behanger zenden wij. KROON - BEHANGSELS Groote Houtstraat 179, b. d. Houtbrug. (Adv. Ingez. Med.) De Centrale Werkplaats. Vier en twintig gezinnen van Zwolle naar Haarlem. Wij hebben reeds gemeld, dat het in de bedoeling lag van de directie der Ned. Spoor wegen de herstellingen aan de motorrijtuigen eerlang in plaats van te Zwolle te Haarlem te doen geschieden. Naar wij vernemen, zal dit nu met ingang van ingang van 1 Mei a.s. beginnen; het aan tal gezinnen, dat in verband hiermede van Zwolle naar Haarlem zal verhuizen bedraagt 24. Er is wel kans, dat op den duur, door de opheffing van de Centrale Werkplaats te Zwolle nog mmeer personen van Zwolle naar Haarlem zullen worden overgeplaatst, maar met zekerheid is hiervan nog niets te zeggen Raadselachtige gebeurtenis op de Nieuwe Gracht. Dame te water geraakt. Later met auto ontvoerd. In den afgeloopen nacht kwam een contro leur van de N. S. aan de politiepost aan de Am- sterdamsche Vaart vertellen, dat hij enkele oogenblikken tevoren gezien had. hoe op de Nieuwe Gracht tusschen Jansweg en Spaarne een vrouw met geweld in een auto werd ge duwd. De auto was daarop in snelle vaart weg gereden. Onmiddellijk ging de recherche op onder zoek uit. In de Nieuwe Gracht, op de plaats waar dit alles zich zou hebben afgespeeld, ligt een woonschuitje, waarvan de bewoner werd gewekt. Deze vertelde, dat hij om half een een plons had gehoord. Hij was toen gaan kijken, wat er gebeurde, en zag dat er verschillende perso nen op zijn schuitje stonden te kijken naar een vrouw, die in het midden van de Nieuwe Gracht zwom. De woonschuitbewoner had toen een haak genomen en de vrouw naar den kant getrokken, waar zij door de toeschouwers op het droge werd gehaald. Deze hebben de vrouw, die hevig tegenspar telde, met geweld in een stilstaande auto ge duwd, waarin nog twee heeren waren geze ten. Deze auto was ook volgens dezen man snel weggereden. De recherche beschikte echter over het num mer van de auto, en bij onderzoek bleek dat dit in Amsterdam thuishoorde. De Amsterdam- sche politie deelde al spoedig mede, dat het nummer niet meer in de hoofdstad thuis hoorde, maar thans eigendom is van een in woner van Zanavoort. Doch ook daar werd men niet veel wijzer, want de Zandvoortsche meneer vertelde dat hij het nummer al vier jaar geleden aan iemand uit den Haarlemmer meer had verkocht. Deze zou het gekocht heb ben in opdracht van een hem onbekender land bouwer. De politie tracht thans meer licht in deze geheimzinnige zaak te brenger Zij, die hier omtrent eenige mededeeling kunnen doen worden verzocht zich bij de politie te ver voegen. Dr. H. Colijn heeft Zaterdagavond te Aalsmeer het woord gevoerd Bond van A.-R. Kiesvereenigingen in de Haarlemmermeer. Catastrofale gebeurtenis in Mandsjoerijsche stad. Volgens berichten uit de Mandsjoe rijsche stad Antoen heeft daar Zater dagavond in een bioscooptheater een brand gewoed, die ontzettende gevol gen heeft gehad. Vermoedelijk zijn daarbij meer dan 700 personen om het leven gekomen. Vijftienhonderd menschen woonden een film bij over het Chineesche nieuwjaar, toen op het tooneel een brand uitbrak, die zich snel uitbreid de over het geheele theater. Er ont stond een onbeschrijfelijke paniek. Gillend en schreeuwend trachtte de menigte zich een weg naar den uit gang te banen, waarbij gevochten werd op leven en dood. Plotseling be zweek de galerij, even later stortte het dak in, waardoor velen het gebouw niet meer konden verlaten. In vijftig minuten was het theater tot den grond toe afgebrand. Bestrij-" ders van het vuur stonden volkomen machteloos. Japansche troepen, die te hulp waren geroepen, vormden een cardon en namen deel aan de red dingspogingen. Reeds is het stoffelijk overschot van een 650-tal slachtoffers onder de puin- hoopen vandaan gehaald, 28 personen werden ernstig gewond naar het zie kenhuis gebracht. De brand tastte 30 huizen in de om geving aan. Waarom geen BETERE bril? K EIP levert die. Gr. Houlslraat naast Luxor Politieke luchtschrijver opnieuw boven Weenen? Vergeefsche achtervolging van jacht vliegtuigen. BEL OP ALS VOORHEEN Dag en nacht geopend (Adv. Ingez. Med.) Scandinavische landen confereeren. Overleg over wedcrzijdschen cconomischen bijstand. STOCKHOLM, 15 Februari. (Havas'ANP) Vandaag is te Stockholm een conferentie bij eengekomen, bestaande uit vertegenwoordi gers der vier Scandinavische landen. De con ferentie heeft tot taak het probleem te be- studeeren van wederzijdsche bijstand voor de levering van goederen in geval van een buitengewone belemmering van den inter nationalen handel. JAARLIJKSCH ONDERZOEK VOOR DEN DIENSTPLICHT. Voor de gewone dienstplichtigen der land macht van de lichtingen 1925 en 1928 zal. be houdens onvoorziene omstandigheden, het jaarlijksch onderzoek in de maand Juni a.s. worden gehouden. Nadere aanwijzingen zullen nog worden ge geven. De hooge sluisbrug te Spaarndam. Een verkeersverbctering. WEENEN. 15 Febr. (Havas ANP) Een ge heimzinnig vliegtuig is boven de stad versche nen en heeft in de lucht letter tee kens geschre ven, die door den wind onleesbaar waren Twee eskaders jachtvliegtuigen stegen onmid dellijk te Aspern en Wiener Neustadt op Zoodra zij echter de lucht in waren gestegen verdween het geheimzinnige toestel in noor delijke richting. Men beschikt op het oogen- olik over geen enkele aanwijzing mitrent de indentiteit van het vliegtuig. Men denkt, dat het een buitenlandsch toestel is. Het doorgaande verkeer te Spaarndam gaat over de sluisbrug waarvan wij hier een foto geven. De schuine klappen van deze brug wa ren een ergernis van eiken automobilist en motorrijder, want die geven steeds een onaangenaam wippartijtje. Soms gebeurde het zelfs dat een lange auto midden op de bru; bleef vastzitten. Nu zal, zooals wij dezer dageai al mededeel den, door Werkspoor voor rekening van het Hoogheemraadschap „Rijnland" de brug ver beterd worden. De schuine klappen worden verlaagd, zoodat een vrijwel vlak brugdek ont staat. Bovendien wordt de brug nog verzwaard, zoodat menige zware vrachtauto, die voor heen een omweg moest maken omdat de brug niet sterk genoeg was, in de toekomst daar wel zal kunnen passeeren Voor het uitvoeren dezer werkzaamheden is het verkeer over de brug gedurende een maand gestremd. Het verkeer wordt nu om geleid over Haarlem en Velsen. Het woord is aan Dumas Fils: Alle generalisaties zijn ge vaarlijk; ook deze. Het program der nieuwe Japansche regeering. Toenadering tot China. TOKIO, 15 Februari. Om 10.15 is de ver gadering van het Hoogerhuis geopend, waarin de ministerpresident Hajasji zijn regeerings- verklaring heeft voorgelezen, die weinig ver schilde van de rede op 21 Januari j.l. in den Landdag uitgesproken door Hirota. Hajasji noemde de taak der regeering, gezien den zeer ernstigen binnen- en buitenlandschen toe stand, uitermate moeilijk, en somde de vol gende punten op welke de regeering denkt te verwezenlijken: 1. De stabilisatie van den toestand in Oost-Azië. 2. De reorganisatie der nationale verdediging. 3. De ontwikkeling der industrie onder controle van den staat, zonder echter afbreuk te doen aan het parti culier initiatief. 4. De bevordering van den handel met het buitenland. Tevens kondigde Hajasji een voorloopige belastingverhooging aan, maar een minde ring van de begrooting der regeering Hirota met 270 millioen yen. Hij zeide voorts, het mislukken der onderhandelingen met China te betreuren en gaf zijn bereidwilligheid te kennen te streven naar overeenstemming, niet slechts met de regeering van Nanking, maar met het geheele Chineesche volk. Japan zal 'alle pogingen in het werk stellen de taak te vervullen waartoe het pact met Duitschland haar verplicht. Op vragen, die den ministerpresident ge steld werden, antwoordde hij nog, dat de re geering zal streven naar oplossing van de be staande geschilpunten met Sovjet Rusland, langs den weg van verzoening en wederzij d- sche concessies. Voorts deelde hij mede dat Japan geen territoriale bedoelingen heeft in Noord-China. Japan zal een bewapeningswed strijd vermijden, maar. binnen de grenzen van de Japansche financiën, streven naar een ver volmaking der nationale defensie. 45303 Groentjes plaatste Haarlem's Dagblad in 1936. Dat is 147 gemiddeld per nummer van dc courant. Het succes groeit met de jaren en daardoor het aantal. Een zeer logisch verschijnsel. Vergeet het niet bij voorkomende gelegenheid. De Spaansehe Nationalisten hebben Valencia uit zee gebombardeerd. pag. 4 De betrekkingen tusschen het Vaticaan en de regeering te Valencia zijn feitelijk ver broken. pag. 4 De Oostenrijksche bondskanselier dr. Schusch- nigg heeft zich in een rede scherp tegen de Groot-Duitsche activiteit uitgesproken. pag. 4 Een catastrofale brand in een bioscoop te Antoeng (Mandsjoekwo) heeft vele honder den dooden geëischt. pag. 1 De regeering heeft een wetsontwerp inge diend tot regeling der electriciteitsvoor- ziening. pag. 3 Piet van der Hem zal een schilderij maken van de vorstelijke huwelijksinzegening. pag. 3 Prinses Juliana en Prins Bernhard zouden heden de Koningin te Zeil am See ont moeten. pag. 3 De uitlating van Hitier betreffende onze on aantastbaarheid sloeg op vroegere mede- deelingen. pag. 3 Te Weill is een ergerlijk geval van verwaar - loozing ontdekt. pag. 3 Zaterdagmiddag is te Haarlem een verga dering gehouden van het Kunstenaarscen trum voor geestelijke weerbaarheid, pag. 6 Zaterdagmiddag zijn de slachtoffers van de ramp met de reddingboot te Zandvoort ter aarde besteld. pag. 13 Komt er een verordening inzake stilstaande auto's op den Zeeweg te Bloemendaal? Het veertigjarig bestaan van E. D. O. ARTIKELEN, ENZ. pag. 13 R. P.: Een incidentje. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: En- geland's Stuartvereerders in actie, pae 4 J B. Schuil: Tooneelconcentratie. pag. 2 B. K.: Het valsche bankbiljet. ^'pag 2 K. de Jong: Concert der H. O. V. De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 14.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1