Hensen VAN HOUTEN S AMERIGO'S EEN CHOCOLADELICATESSE ^WEERBERICHT MAXNDAG 15 FEBRUARI 19.17 HSAECE M'S DAGBEAD 2 Het 25-jarig bestaan der H. T. C. Receptie in tien Stadsschouwburg;. Velen hebben Zaterdagmiddag van de gelegenheid gebruik gemaakt het bestuur van de Haarlemsche Too- neelclub met het 25-jarig bestaan der vereeniging te complimenteeren. De receptie werd gehouden in den foyer van den Stadsschouwburg, die vooral door de vele bloemstukken, die in den loop van den middag binnenkwamen, een f eestelij ken aanblik bood. Onder hen, die het bestuur hun gelukwen- •chen kwamen aanbieden, bevonden zich wet houder A. G. Boes namens het Haarlemsche gemeentebestuur, de heeren Tjebbo Franken en Jac. Kolderie namens Haarlem's Tooneel. Jac. van Maris en W. J. Korte namens de tooneelver. Jacob van Lennep, W. F. Bloe- mendaal. oud-voorzitter van de H. T. C.. prof. A. D. Fokker, voorzitter van de Roei- en Zeil- vereen. Het Spaarne. mevr. Driessen-Blok. presidente en mevr. Simons, secretaresse der Liefdadigheidsinstelling Amsterdam I. mevr. I. Kreuner-Meest. regisseuze der H. T. C.. de heeren J. D. Rutgers van der Loeff en W. C. Koest van Limburg, beiden sinds de oprich ting af bekende figuren in de H. T. C., J. B. Schuil, tooneelcriticus van Haarlem's Dag blad, mr. W. P. Vis, mr. P. Tideman en notaris N. J. Hoeflake. Ook had het bestuur tal van schriftelijke felicitaties in ontvangst te nemen, o.a. van den heer Ed. Verkade, die zijn goede wen- schen van een bloemstuk vergezeld liet gaan. en het bestuur der Kon. Letterlievende Ver eeniging J. J. Cremer. Des avonds vereenigden de leden der H. T. C. zich aan een diner in De Kroon, waar aan ongeveer veertig personen aanzaten. Als tafelpresident werd op voorstel van den voor zitter, mr. Julius Hoog. den heer W. C. Roest van Limburg aangewezen. Onder algemeenen bijval werd tijdens het diner het eerediploma uitgereikt aan de hee ren J. D. Rutgers van der Loeff, J B. Schuil en W. C. Roest van Limburg. Mevr. Janssens- Vriesendorp en de heer W. F. B'loemendaal. oud-voorzitter der H. T. C., die beiden reeds eerder tot eerelid waren benoemd, ontvingen eveneens het eerediploma. Zoowel tijdens het diner als daarna werden niet alleen speeches, maar ook voordrachten ten beste gegeven, waarbij de rijmkunst van verscheidene H. T. C.'ers op hoog peil bleek te staan. Mevr. Winkler PrinsLe Coultre oogstte groot succes met een lied door haar aan de H. T. C. gewijd, evenals de heer W. P. Landzaat met liedjes, die hijzelf op de guitaar begeleidde en de heer J. B. Schuil met een uitstekende voordracht van „Ram melslag" van Multatuli. Mr. P. Tideman ont haalde het gezelschap op humoristische er varingen uit de advocatenpractiik. Namens de werkende leden overhandigde de heer W. C. Roest van Limburg een bron zen gedenkpenning aan het bestuur. Ook overhandigde hij deze penning aan den heer Rutgers van der Loeff, die van de oprichting af tot de actieve leden der H. T C. behoort. Veel bekende acteurs van tegenwoordig en vroeger traden in hun oude rollen op in een alleraardigste schets. Bijzondere hulde werd gebracht aan de se- cretaresse-penningmeesteresse mej. A. Ser- phös voor het vele werk, dat zij reeds ver scheidene jaren op zoo voortreffelijke wijze voor de vereeniging verricht. Het avondfeest der H. T. C. kan in alle op zichten als geslaagd worden beschouwd. MANNENKOOR „DIE SPAERNESANGHERS" Men schrijft ons: Daartoe aangezocht door het Centraal Co mité voor Werkloozen, zal as. Woensdagavond door het Mannenkoor „Die Spaerne-Sanghers" een concert worden gegeven in de Gemeente lijke Concertzaal. Hierbij wordt medewerking verleend door „Haarlems Vrouwenkoor" dat. evenals „Die Spaerne-Sanghers", onder leiding staat van Lieven Duvosel. Het solistisch gedeelte wordt verzorgd door de dames Hëlène Ludolph, sopraan, Ans Stroink, alt, de heeren Michel Gobets. tenor, Otto Couperus, bariton en Emmy van Eden, piano. Voor dit concert is een zeer gevarieerd pro gramma door het Centraal Comité samenge steld, waarop werken voorkomen van Lieven Duvosel, Méhul, Rich Strauss, Dvorak, Caplet, Joh. Brahms, Delibes en Fr. Riga. zoodat het auditorium, dat de concertzaal ongetwijfeld geheel zal vullen, een avond van aangename muzikale ontspanning te wachten staat. GECOMBINEERD CONCERT. Het Mannenkoor „Proza en Poëzie", direc teur Jan Booda en het Kinderkoor „Onder ling Genoegen", directeur de heer J. Post, zul len Vrijdagavond 19 Februari a.s. in de Gem. Concertzaal een gecombineerd concert geven met medewerking van Zaanland's Mannen koor (dir. Jan Booda) en Tilly Druyf (viool). Het Mannenkoor zal worden begeleid door mevr. J. Neuman—Leeflang en het Kinder koor door den heer J. Tames. AGENDA Heden: MAANDAG 15 FEBRUARI Gemeentelijke Concertzaal: Orkest Kovacs Lajos. Restaurant Brinkman, Plein: Jaarlijksche ledenvergadering Ver. tot verbetering van het lot der Blinden. 8 uur, Gebouw Kamer van Koophandel, Nassau- plein: Verkiezing van een lid der afdeelil^, Grootbedrijf. Kunsthandel De Bois: Kruisweg: Schilde rijen van Willem Witjens, 95 uur. Palace Filmac: 115 uur. Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cinema Palace: „Een vreemdeling kwam". 7 en 9 15 uur. Rembrandt Theater: ,,'t Jochie". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Pola Negri in „Mos kouShanghai", 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het corps der waaghalzen" en „Het geheim van Charlie Chan". 2.30. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Tentoonstelling in „"t Pa let", Bronsteeweg 21. 1012 en 1417 uur. DINSDAG 16 FEBRUARI Stadsschouwburg: Piano en Dansavond, Gerard Hengeveld en Ankia Henkers. 8.15 u. Gem. Concertgebouw. Bachvereeniging, 8 u. Palace Filmac: 115 uur. Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Heemstede: Tentoonstelling in ,,'t Pa- let"3ronsteeweg 21, 1012 en 1417 uur. (Adv. Ingez. Med.) Middelbare Technische School Groote bezetting. Aan het jaarverslag over 1936 der Middel bare Technische School te Haarlem ontleenen wij het volgen die: Door de mistelling van de afdeeling Vlieg- tuigbouwkunde was er geen reden van be staan meer voor den avondcursus vliegtuig' bouwkunde en werd deze dus opgeheven. Dit jaar was het aantal aanmeldingen van nieuwe leerlingen aanmerkelijk grooter dan in het vorig jaar: 282 (v. j. 235). De vermeerde ring is hoofdzakelijk te danken aan de afdee ling Vliegtuigbouwkunde, doch ook de afdee ling Werktuigbouwkunde verheugde zich in een groote vraag, vooral van z.g. theoretici. Het aatnal practici, dit zijn die leerlingen hoofdzakelijk afkomstig van die Ambachts scholen, verminderde, vooral voor de afdee- lingen Bouwkunde en Weg- en Waterbouw kunde. Voor deze beide laatste afdeelingen is eveenwel de aanmelding van theoretici ook dit jaar minder dan vorige jaren. De aanmeldin^ van candidaten voor het tweede jaar, dat zijn zij met einddiploma H. B .S. B met 5-j. c., was dit jaar grooter dan het aantal plaatsen toe liet. Hierbij vertoonde zich ook in sterke mate het verschijnsel, dat vele candidaten met einddiploma H. B. S. B 5-j. c. zich aanmeldden na het begin van den cursus, nadat de inschrij ving reeds lang gesloten was. Plaatsing is dan niet meer mogelijk, omdat, alle afdeelingen volledig bezeit zijn, maar ook omdat geen af stand kan worden gedaan van den voorge schreven voorcursus. De totale bezetting op de school was begin September 521 leerlingen, waarvan zich 110 in het practische leerjaar bevonden en 411 onderricht op de M. T. S. zelf kregen. Dit aan tal is grooter dan het ooit tevoren geweest is en waarschijnlijk een gevolg van de erisis, waarbij de toekomst van middelbare technici aan de ouders gunstiger toeschijnt dan in an dere beroepen, terwijl de studie te Delft steeds meer bezwaarlijk wordt. De trek naar Zuid-Afrika was dit jaar be trekkelijk groot; 28 afgestudeerden vonden daar een plaats. Van de meeste oud-leerlin gen werden goede berichten ontvangen. Som mige waren zelfs enthousiast, doch ook te leurstellingen bleven niet uit. Het komt be stuur en directeur voor, dat jongelieden met een behoorlijk practische aanleg, die hun haai den uit de mouwen weten te steken en vooral technisch goed onderlegd zijn, een goed figuur maken tegenover de onvoldoend opgeleiden uit Engeland en Zuid-Afrika, hoewel dezen na tuurlijk in het land zelf een voorsprong hebben. CHRISTEN JEUGDBOND. Zaterdagavond had in het Ned. Herv. Wijk- gebouw aan de Oude Gracht alhier een open bare bijeenkomst plaats van bovengenoemden Bond, ten doel hebbende de oprichting van een afdeeling daarvan in Haarlem. De afd. Amsterdam was met een flink aan tal leden daarvoor naar Haarlem gekomen en haar voorzitter de heer Ad Kil jan leidde den avond, die werd gevuld met zang, declamatie, muziek enz.. Cor Huysse, bondspropagandist zette doel en streven van den C. J. B. in een kernachtige inleiding uiteen. Als tweede spreker trad op Rïen Buter uit Amsterdam met als onderwerp; „Bier in Blik", waarin was verwerkt de verwarring van deze wereld. Aan het slot van den avond kon medege deeld worden, dat de afd. Haarlem opgericht kon worden met definitief 6 leden en een aantal belangstellenden, die sympathiseerden met de beweging. Op Zaterdag 27 Februari a.s. des avonds 8 uur zal de eerste bijeenkomst worden gehou den in het gebouw van de H. J. M. V. aan de Lange Margarethastraat waar verdere plan nen zullen worden ontwikkeld en besproken. VRIJWILLIGE BURGERWACHT HAARLEM Hedenavond 8.30 uur zal aan den Comman dant van de Haarlemsche Vrijwillige Burger wacht, de heer C. L. Becking, het „Kruis van Verdienste" worden uitgereikt in de Man- schappen-cantine der Infajiterie Kazerne aan den Koudenhorn. JUBILEUM. Heden herdacht mej. Annie Hüneker het feit dat zij 12V2 jaar haar dienst als huis naaister gegeven heeft aan de familie Brandt Kleverparkweg 195 te Haarlem. Het was een echt feest voor de jubilaresse die namens de Ver. van Huisvrouwen hartelijk door mevr. Cohen Tervaert werd toegesproken, die haar de oorkonde der Vereeniging overhandigde en uit naam van mevrouw Brandt de me daille voor trouwe dienstbetrachting. De af deeling huldigde mej. Hüneker en mevr. Brandt met bloemen. VEREENIGING „DE HAARLEMSCHE MANEGE*. Een licht dressuur .programma was de op gave Zaterdagavond, alle deelnemers hebben zich goed van hun taak gekweten, het ver schil in punten tusschen de prijswinnaars en niet-prijswhmaars was zeer gering; de jury, ritmeester b. d. W. van der Mandele, was dan ook zeer tevreden over de prestaties. Bij dres suur is de geluksfactor kleiner dan bij springen. Het bestuur van de Vereeniging was op het idee gekomen, een wisselbeker, geschonken door den heer A. Breitenstein. ook naar hem te noemen. Winnaar van dezen beker met 63 pun ten was de heer H C M. van Gilse op „Gras- da". een voortreffelijke combinatie, die voort gaat met de bekers te winnen, verleden week de beker van Mariënbosch en thans de Brei- tenstein-beker. Met 62 punten werd de heer C. Laan tweede op „Chic"; keurig gereden, no. drie, in dames zadel, met 61 punten mevrouw J. L. Davidson Bastiaans op „Negresse", tevens winnares van den prijs, beschikbaar gesteld voor de best geplaatste amazone, netjes en correct ge reden, no. vier met 58 punten de heer R. A. G. Davidson op „Cousine", die het klappen van de zweep kent. De prijzen werden In den foyer uitgereikt door den voorzitter, d'ie den heer Van der Mandele bedankte voor zijn bereidwilligheid. Het was een zeer leerrijke avond, waar de vereeniging met genoegen op kan terugzien. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen, later waarschijn lijk verder toenemenden Zuidwestelijken tot Zuidoostelijken, later waarschijnlijk weer ruimenden wind. betrokken tot zwaar bewolkt met regen, weinig veran dering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 772.0 m.M. te München. Laagste 731.3 m.M. te Jan Mayen. De diepe depressie t-rok in de afgeloopen dagen via Usland naar het Oosten. Haar kern ligt thans Oost-Noordoostwaarts van Jan Mayen. Zij tastte het hooge drukgebied over Scandinavië flink aan. Langs de Noorsche kust viel matige tot lichte neerslag. In het binnenland van Zweden en over Finland heerscht nog strenge vorst. De hooge di-ukkmg in het Zuidwesten verplaatste zich naar Centraal-Europa. Over Polen, Zuid- Duitschland en Oostenrijk is de vorst meest licht. In onze omgeving passeerde in den afgeloo pen nacht een vlakke secundaire, die lichten regen bracht en daarna mist over geheel Nederland en omgeving. Boven de Britsche eilanden, waar de tempe ratuur flink gestegen is bevindt zich thans een rug van hooge drukking. In het Zuiden is er de lucht nog betrokken, over Schotland is het opklarend. Ten Westen van Ierland nadert een vrij ac tieve depressie, die storm op den Oceaan ver oorzaakt. Bij de beoordeeling van het toekomstig weersverloop over onze omgeving, moet met de nadering van deze secundaire ernstig rekening worden gehouden. Waarschijnlijk zal zij krim- penden en geleidelijk toenemenden wind ver oorzaken. De kansen op regen zijn groot. Na het passeeren van deze depressie volgt opklarend weer. BAROMETERSTAND Vorige stand 759 m.M. Stand van heden 765 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Dinsdag v.m. 6.05 uur; n.m. 18.26 uur. Strand berijdbaar van 11.0016.30 uur. VOOR BROEKEN NAAR (Adv. Ingez. Med.) FRAUDE BIJ STEUNVERLEENING TE HAARLEM. Wij ontvangen het volgende communiqué van het gemeentebestuur van Haarlem: Wederom zijn eenïge gevallen aan het licht gekomen, waarin ondersteunden opzettelijk onjuiste opgave hebben gedaan omtrent eigen- of gezinsinkomsten, met als gevolg daarvan, dat betrokkenen een te hoog bedrag aan steun hebben ontvangen. Door de scherpe controle, welke op het doen van opgaven wordt uitgeoefend, is gebleken, dat thans het totaal dezer verzwegen inkom sten een bedrag van f 295 beloopt, waarvar. aanugifte bij de Justitie zal geschieden. Nogmaals wordt er aan herinnerd, dat zij die zich aan fraude schuldig maken, zich niet alleen blootstellen aan een strafrechtelijke vervolging, doch bovendien worden gestraft met inhouding van steun. HET LIJK IN DE NIEUWE GRACHT. Het lijk van de 55-jarige vrouw, dat Vrij dagavond drijvende werd gevonden in de Nieuwe Gracht, is door een familielid her kend. ALLES WERD OVERHOOP GEHAALD. Doch er wordt niets vermist. Zondagmiddag tusschen half drie en kwart over zeven hebben onbekende personen een bezoek gebracht aan een woning in de Roer dompstraat. Daar de bewoners niet thuis wa ren en de visite dus niet binnen konden laten, begaf deze zich naar de achterzijde van het huis, waar met een beitel de toegang tot de woning geforceerd werd. Toen de heeren binnen waren, bleek wel dat hun bezoek niet zoozeer belangstelling voor de bewoners betrof. Zij hebben n.l. alle kasten geopend en de inhoud ervan over den grond gegooid. Bovendien hebben zij een geld kistje, dat in de linnenkast stond, opengebro ken en doorzocht. Het wonderlijkste van dit ongewone bezoek is evenwel, dat er niets vermist wordt. SIGARETTENPAPIER EN EEN BELASTINGPLAATJE. Zaterdag werd de assistentie van de politie ingeroepen door belastingcontrole-ambte naren uit Amsterdam, voor een huis zoeking bij een sigarenhandelaar hier ter stede, van wien men vermoedde, dat hij een voorraad sigarettenpapier in zijn bezit had, waarvoor niet de verschuldigde belasting was betaald. Toen de ambtenaren den winkel binnen traden zagen zij, dat de winkelier een pakje wegmoffelde, dat hij even later uit een dak raam wierp. Het pakje werd opgespoord en bleek 76 boekjes sigarettenpapier te bevat ten. Bij fouilleering van den winkelier vond men verder een belastingplaatje, dat volgens het stempel toebehoorde aan een inwoner van Haarlem. Deze had reeds 26 December van het vorig jaar aangifte van vermissing van dit plaatje gedaan. De winkelier verklaarde, dat hij het plaatje van een hem onbekend persoon had gekocht. De man is naar het bureau van politie over- gebracht, waar hij voor nader onderzoek werd Ingesloten. KERK EN VREDE, AFD. HAARLEM E. O. De afd. Haarlem en Omstreken van „Kerk en Vrede" houdt Vrijdag 19 Februari een openbare bijeenkomst in de Luthersche Kerk (Witte Heerenstraat)Sprekers zijn Ds. G. H. Spanjaard uit Vlaardigen over: „De weg naai den Vrede" en Ds. J. B. Th. Hugenholtz, uit Ammerstol over: „Kerk en Vrede in de we reld van heden". INDIVIDU EN GEMEENSCHAP Over bovenstaand onderwerp hoopt Ds. H. C. Leep uit Gouda Dinsdagavond 16 dezer te spreken in het gebouw der Vrije Evangelische Gemeente. Parklaan 106. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Handschoenen en ceinturen, nummerbord. Politiebureau. Smedestraat; kerkboek, Plan- tinga. 2e Vooruitgangstraat 12; dop van auto, v. Til. Lijsterstraat 51: hond. Hasteriek. Re gulierstraat 30; idem. v. d. Pol, v. Zeggelen- straat 28: jongensjas, v. Woert. Wouwerman- st.raat 66; regenjas, Wagemaker, Delftlaan 63 kat. Bonneman, Westergracht 35 zw., me daille. Heus, Jan Gijzenkade 202; overall, v. d. Berg, M, v. Heemskerkstraat 27 rd.; por te- monnaie met inhoud. Hulppostkantoor Tem peliersstraat; idem, Hu Y Yen, Nassaulaan 34; idem, Lijnzaad. Breestraat 7; idem, Mo lenaar. v. Nesstraat 26; idem, Baas, Tama rindestraat 3; idem, Verhagen, Wijde Gelde- loozepad 14; gouden ring. Vroom en Drees- maam. Gr. Houtstraat; rijwielplaatje. Baan- stra, Minahassastraat heerearijwiel. Han sen, Drappenierstx-aat 12; kinderschoen, de Vries, Borskistraat 14; heerenschoen. Rozen- hart, Rollandsti'aat 46: gymnastiekschoenen, Vernout, Merovingenstraat 3; ring met sleu tels. Nieuwenhuijzen, Holsteynstraat 7 rd., sleutel. Monnikendam. Ged. Raamgracht 7; tasch met inhoud, Baas, Nauwe Geldelooze- pad 34. idem, Zwiers, Scheepmakersdijk 51rd., idem. Stevens. Vosmaerstraat 91. KlIN/T IN LITÏIKE^j HET TOONEEL TOONEEL-CONCENTRATIE. De heer Gulden te Amsterdam heeft ver leden jaar de alarm-klok voor het tooneel geluid met het gevolg, dat de voornaamste Ne- derlandsche tooneeldirecteuren onder voorzit terschap van den Amsterdamschen wethouder Boekman in de hoofdstad bij elkander zijn gekomen om te beraadslagen, wat er gedaan moet worden om het tooneel in ons land en in het bijzonder te Amsterdam voor verdere aftakeling te behoeden. Dat er iets gedaan moet worden, begrijpen allen, die van meening zijn, dat het tooneel een belangrijke cultureele taak ook in dezen tijd heeft te vervullen. Amsterdam, waar tot voor kort nog altijd belangstelling was voor de dramatische kunst, is hard op weg Rotterdam te volgen en wanneer er niet ingrijpende ver andering komt is het te voorzien, dat ook in onze hoofdstad evenals in de tweede stad van ons land vele avonden nauwelijks meer gelegenheid zal zijn tooneel te zien spelen. Ieder, die het tooneelleven van nabij volgt, i, is hiervan overtuigd. Wanneer men een pre mière bijwoont, zou men allicht in den waan raken, dat er nog wel belangstelling voor het tooneél in Amsterdam bestaat, maar dat is slechts schijn. Het is bijna enkel „koefnoen" dat is de naam, welken de tooneelspelers aan de „vrijbilletten" geven die in de zaal zit. Bij een primière in den Stadsschouwburg op het Leidsche Plein in November het gezel schap, dat er toen speelde, doet er niet toe heb ik het meegemaakt, dat stalles en parket zeer mooi bezet waren. Op de vooi-ste rij der parterre zaten in het midden, moederziel alleen, als twee parkietjes een heer en een dame naast elkaar en heel het publiek keek glimlachend naar die twee menschen, omdat ieder begreep, dat dit paar de eenige beta lende bezoekers in de zaal was. Bij de volgende voorstellingen van dit gezelschap was de schouwburg dan ook akelig leeg. Men denke niet, dat dit een uitzondering is. Integendeel, het is regel. Het komt her haaldelijk voor, dat er gezelschappen te Am sterdam voor twintig en zelfs nog wel min der bezoekers spelen, zelfs op de Zater dagen en Zondagen, vroeger toch altijd de goede dagen voor het tooneel. De tooneelge- zelschappen kunnen enkel hun zeer moeilijk bestaan nog voortslepen, doordat er in de provincie door zaalhouders en vereenigingen tegenwoordig veel voorstellingen in .abonne ment worden gegeven, waardoor althans op zulke avonden op 'n bevredigend bezoek kan worden gerekend. Maar in de hoofdstad, waar de kosten zoo veel hooger zijn, is het uitzon dering. wanneer de gezelschappen geen ver lies lijden. En omdat ledige zalen op het pu bliek deprimeerend werken is die slechte op komst op den duur ook funest voor het thea- tei-bezoek. Het eenigè gezelschap, dat te Amsterdam althans, wanneer het maar eenigszins geluk heeft met zijn stukken op een vast publiek kan rekenen, is Het Cen traal Tooneel. Het is vooral de stadsschouw burg voornamelijk omdat er telkens andere gezelschappen optreden die bij de Am sterdammers tegenwoordig in discrediet staat. Het was dus hard noodig. dat de noodklok werd geluid. Het rapport van de commissie is thans verschenen en het blijkt, dat voor het tooneel alleen in concentratie nog heil wordt gezien. En dat is naar mijn meening ook het eenige middel om het tooneel te red den, omdat het daardoor alleen zijn cultu reele taak naar behooren zal kunnen ver vullen. Een gezelschap van ongeveer 35 leden zoo als men wil oprichten met de meeste promi nente spelers en speelstei-s, die thans over de verschillende troepen verspreid zijn. als kern, een gezelschap dus, dat zoowel het klassieke als moderne repertoire, blijspel en drama kan beheerschen. zou misschien weer het vertrouwen van het publiek kunnen wekken. Wanneer het daartoe niet in staat zou zijn. danja. dan zou daarmee het be wijs geleverd wox-den. dat er in Nederland althans in de hoofdstad geen plaats meer voor goed tooneel is, wat wij vooralsnog ech ter weigeren te gelooven. Natuurlijk zouden enkele goede, kleinere tooneeltroepen moeten blijven bestaan, voor al ook met het oog op de provincie. Een ge zelschap als Het Centx-aal Tooneel heeft, zijn plaats zoowel te Amsterdam als daar buiten veroverd en zal ook in de toekomst zijn pu bliek vinden. En een tooneelgroep als Het Masker is vooral voor de provincie van groo te waarde Maar wanneeer krachten als Else Mauhs, Cruys Voorbergh, Verkade, Ben Royaards, Georgette Hagedoorn, Saalborn. Jan Musch, Jules Verstraete en Cor Ruys, om bier de belangrijksten onder de prominente spelers te noemen, zich met de voornaamste leden van het Amsterdamsch Tooneelge- zelschap in een sterk, gi-oot gezelschap ver eenigden, zou dat ons nationaal tooneel niet anders dan ten goede kunnen komen. Vele kleine gezelschappen, die elkander nu een moordende concurrentie aandoen, zouden dan kunnen verdwijnen, wat het tegendeel van een ramp zou beteekenen. Vele heeren en dames, die zich acteur en actrice noemen, zouden dan wellicht niet meer aan de beurt komen, maar dat zou slechts in hun eigen belang en dat van het tooneel zijn. Dit klinkt misschien hai'd, maar toe komst is er voor hen. als de zaak zoo door gaat. immers toch ook niet Beter ten halve gekeerd dan ten heele ge dwaald. Het zou een verlossing zijn voor ons tooneel. wanneer 50 procent van de tegen woordige spelers zich zou moeten terugtrek ken in het gewone burgerleven. Of daar kans op is? Ik vrees van niet. Uit zich zelf zullen zij waarschijnlijk niet gaan en alleen een sterke, doelbewuste concentratie van de wer kelijke acteurs en actrices zou er hun toe kunnen dwingen. In de commissie is ook nog de vraag ge rezen, of het nieuw op te ï-ichten gezelschap zou moeten „doubleeren" dat is in twee groepen spelen of niet. Een kleine minder heid der comissie was tegen doubleeren en zeker zou het voor den algemeenen toestand van het tooneel en voor het gezelschap ook beter zijn, wanneer men er buiten kon blijven, maar bij een zoo uitgebreide troep zal het wel niet mogelijk zijn. Men zal misschien ver wijzen naar het oude Rotterdamsche gezel schap van Le Gras en Haspels en dat van Van Eysden, die nooit doubleerden, maar deze troepen waren veel minder groot. Het is on denkbaar in dezen economisch zoo moeilijken tijd, dat een gezelschap van 35 artisten bij een opvoering van een stuk met een bezetting van bijvoorbeeld 10 personen, zich de luxe zal kunnen veroorloven om de resteerende 25 des avonds uit wandelen te sturen. Men zal dus wel moeten doubleeren, wat niet behoeft te beletten, dat bij groote voorstellingen alle goede krachten van het gezelschap over het stuk worden verdeeld en op zulke avonden niet in twee ploegen wordt gespeeld. Met belangstelling wachten wij af, wat er van de plannen der commissie zal komen en hoe het tooneel In Nederland zich verder zal ontwikkelen. J. B. SCHUIL. Het Valsche Bankbiljet. Door de leerlingen der M.T.S. werd Zaterdag avond in den Stadsschouwburg een opvoering gegeven van „Het valsche bankbiljet", een vroolijk blijspel van Dick Faber en James Joland. En inderdaad vroolijk was dit blijspel zeker. We vermoeden niet dat de schrijvers zelf de pretentie gehad hebben hun tooneelstuk door het beroeps toon eel te laten opvoeren, daarvoor is de intrige wel wat te erg gezocht. Maar voor een avond als dezen was de keuze een alleszins gelukkige. Het beste bewijs hiervoor was wel de gespannen aandacht in de zaal en het har telijk applaus dat de spelers na elk bedrijf ten deel viel. De voorstellingen der M.T.S. ken merken zich altijd door een speciale prettige sfeer zoowel op het tooneel als in de zaal, men voelt zich „en grande familie". En deze avond maakte daarop geen uitzondering, integendeel, de film van het bal-masqué van het 25-jarig lustrum bracht al direct de juiste stemming, die wel haar climax bei*eikte in het laatste be drijf van „Het valsche bankbiljet" toen de ont- knooping naderde. Een regisseur van een dilettanten-tooneel- voorstelling heeft nimmer een gemakkelijke taak, een van de grootste kwalen waaronder een deel van onze dilettantenvoorstellingen nog al eens gebukt gaan, is wel slechte rolkennis; dat regisseur Ka-rel Ésseling deze klip, waarop zoovele dilettantenvoorstellingen stranden, op meestelijke wijze omzeild heeft, is wel de groot ste lof, dien we hem toe kunnen zwaaieix. Alle spelers, zonder eenige uitzondering, kenden hun rollen goed, waarvan dan ook een vlotte voorstelling het gevolg was. De intrige speelt zich af om een valsch bankbiljet, dat door een avonturierster, die zich uitgeeft voor de vrouw van een bekenden zanger, in een gramo- foonplatenwinkel in omloop wordt gebracht en waardoor de winkelbediende Karei Prins in een hachelijk parket komt. Hij geeft namelijk het bankbiljet aan de uitverkorene zijns har ten, Magda van Hemert, dochter van bankier van Hemert. die de gramofoonplatenzr ak fi nanciert. Het meisje wordt wegens het in omloop brengen van valsch geld gearresteerd en van Hemert, die Prins toch al niet kan uitstaan, verdenkt hem ervan dat hij het valsche bankbiljet in omloop heeft gebracht. De politie verdenkt echter van Hemert, terwijl de chef van de zaak, Gerbers, eindelijk ook begint te gelooven, dat Prins niet heelemaal eerlijk is. Tusschen al deze bedrijven door speelt zich nog een liefdesdrama af tusschen de kassiere Paula van den gramofoonplatenwinkel en den bekenden zanger Frits Gerhard. Paula verwijt Gerhard dat hij haar nooit verteld heeft dat hij al getrouwd was; en hoe Gerhard dit ook ontkent het baat hem niet. Het is tenslotte Prins die uit dezen doolhof den juisten weg weet te vinden en die de daders, de avonturierster en haar medeplich tige. den kellner Abbert aan de politie over levert en Paula en Gerhard weer met elkaar verzoent. Zooals wij hierboven reeds schreven was de rolkennis zeer goed, maar gelukkig was dat niet het eenige goede, want het spel van de meeste dezer dilettanten was uitstekend. En daarbij denken we dan het eerst aan Frits Reijnvaan die van bankier Van Hemert een kostelijk heerschap maakte. Ook Tjassens Keizer was als directeur Gerbers heel goed. Over Wim Waalinger, die den verkooper Karei Prins uitbeeldde, zijn we niet zóó enthousiast, hoewel ook zijn rolkennis zeer voldoende was, miste hij die zekere vlotheid van bewegen die van iedereen die tooneelspeelt en in het bijzon der van een „jeune premier" verwacht mag worden. De dames, en we denken hier in het bijzonder aan Rie Nieuwenboer als de kassière Paula, waren uitstekend. Ook Peep Rechers speelde haar lang niet gemakkelijke rol vol verve en enthousiasme, Beb Krabben dam scheen wat onwennig, ze had echter alles mee om de liefde van Prins aannemelijk te maken, waarin ze dan ook, wij als oude man kunnen dat gerust zeggen, volkomen slaagde. Gerard Meesters was bijzonder aardig als de zanger Gerhard, terwijl ook Wim Kruissink als de detective, hij moet er echter voor waken te nadrukkelijk te spreken, en Henk van den Berg als de ober Abbert van hun rollen maak te wat er van te maken was. Een bijzonder woord van lof voor de uitste kende décors, vooral dat van de gramofoon- platenzaak was heel goed. Karei Esseling heeft met deze voorstelling zijn uitstekenden naam als regisseur van dilettantenvoorstellingen eens te meer gevestigd. Na afloop van de voorstelling, waarbij de burgemeester en echtgenoote aanwezig waren, werd in Brinkmann op de tonen van de The Rythm Sellei's, die ook in den Schouwburg de muzikale entertainments ver zorgden, en de Blue Ramblers nog tot vroeg in den morgen gedanst. Gezien de sfeer in de zaal zal de stemming ook daar wel niets te wenschen hebben over gelaten. B.K, j

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2