10070 Koppeling van Centrales? Prinses en Prins Zeil am See. electrische Onaantastbaarheid voor ons een axioma. Schilderij van het vorstelijk huwelijk. KUNSTGEBIT heden te Koningin keert Donderdag naar Nederland terug. MAANDAG 15 FEBRUARI 1937 HA'ARLEM'S DAGBCAD 3 Regeering acht eerst onderzoek noodig. Wetsontwerp tot regeling der electriciteitsvoorziening. Ingediend is een wetsontwerp, houden- dende algemeene regelen ter zake van de electriciteitsvoorziening. In de memorie van toelichting wordt herinnerd aan de indiening in 1928 van een zelfde wetsontwerp, dat echter in 1932 weer werd ingetrokken. De redenen, die destijds leidden tot de in diening van een wetsontwerp gelden thans nog in sterkere mate, sinds de electriciteits voorziening een steeds belangrijker plaats in onze samenleving gaan innemen. De behoefte aan algemeene regelen doet zich steeds meer gevoelen. De grondslagen daarvan zijn in hoofdzaak van dezelfde strek king als die van de vroeger voorgestelde rege ling. In verband daarmede worden in deze me morie van toelichting in het bijzonder be schouwingen gewijd aan de punten, ten aan zien waarvan dit ontwerp zich van het vorige onderscheidt. Een dezer punten betreft het stel sel van concessieverleening, dat naar de thans voorgestelde regeling een de eenigszins ruimere toepassing zal verkrijgen. Terwijl volgens het vroe gere wetsvoorstel geen concessie werd vereischt voor electriciteitswerken op 1 Juli 1929 in bedrijf, waarvoor op het tijdstip van het in werking treden der voorgestelde regeling niet een concessie als daarbij bedoeld van kracht was. wordt thans de ver plichting tot aanvaarding eener con cessie algemeen gesteld, zij het dat voor electriciteitsbedrijven, die tot dusverre geheel vrijgesteld waren met deze omstandigheid zooveel mogelijk rekening wordt gehouden. Het komt den minister beter voor deze in richtingen en werken in het algemeen reeds dadelijk aan een concessie te onderwerpen, met vrijstelling van voorwaarden, welke in verband met den bestaanden opzet voor deze te bezwaarlijk mochten zijn. Het verschil tus- schen de thans en de vroeger voorgestelde regeling is dus niet zoo groot als aanvanke lijk wel mocht schijnen. Bij de provinciale bedrijven is in het alge meen een streven merkbaar naar verlaging van tarieven, terwijl toch voor die in het al gemeen niet onbelangrijk hooger zijn dan die van de gemeentelijke bedrijven, waar als regel de stroomvoorziening in hoofdzaak in bebouwde kommen geschiedt. Het komt den minister voor, dat op den duur een rationeele verhouding tusschen de stroomprijzen van de gemeentelijke en de provinciale bedrijven niet zal kunnen uitblijven, terwijl de ge meenteraden in de eerste plaats zijn aange wezen om daartoe binnen het gebied hunner gemeenten mede te werken. Hoewel de minister thans het tijdstip nog niet aangebroken acht, om door een wette lijk voorschrift in te grijpen, acht hij het geenszins uitgesloten, dat aan bemoeiing in dien zin te eeniger tijd de behoefte zal wor den gevoeld, en dat daartoe dus zou moeten worden besloten, indien zonder zoodanig voorschrift een billijke teriefsverhouding ach terwege mocht blijven,. De gemeentelijke distributiebedrijven, welke de electrische energie betrekken van een stroomleverend bedrijf, nemen een bijzondere plaats in. Het komt den minister voor, dat deze dis tributiebedrijven, voor zoover ze dienen voor de electriciteitsvoorziening binnen de ge meente, voorshands niet aan een concessie behoeven te worden gebonden, in verband met hun verhouding tot de geconcession- neerde bedrijven. Intusschen gelden voor deze distributiebedrijven overeenkomstig overwegingen als voor de gemèente- lijke bedrijven in het algemeen. Hoe wel zij in de eerste platas van gemeente lijk belang zijn, hebben ook zij invloed op de algemeene electriciteitsvoorziening en mag niet lijdelijk worden toegezien, dat deze door die bedrijven geschaad wordt. In artikel 8 van het wetsontwerp wordt samenwerking tusschen concessionarissen in den vorm van een gemeenschappelijke rege ling ondersteld, welke ook op inititiatief van den minister van waterstaat kan tot stand komen. De regeling wordt niet door dien minister opgelegd doch behoeft zijn goed keuring. De minister is van oordeel, dat hier mede voorshands kan worden volstaan. Mocht later blijken, dat vrijwillige samenwerking voor bepaalde doeleinden onvoldoende zou verzekerd zijn. dan zal het tijdstip zijn aan gebroken en voldoende aanleiding bestaan om tot samenwerking te verplichten. Omtrent de vraag, in hoeverre kop peling van centrales economisch ver antwoord, en in het belang van de be trokken centrales moet worden ge acht, mede in verband met de daar uit voortvloeiende mogelijkheid tot beperking van den reserve-installaties bestaat vooralsnog geen eenstemmig heid. Daaromtrent, alsmede omtrent de technische uitvoering van een lan delijk koppelnet dient 'n zorgvuldig on derzoek te worden ingesteld en een uitgewerkt plan te worden voorbereid alvorens te dezen aanzien bindende regelen kunnen worden gesteld. VAKBEURS EN CONGRES VAN CONSUMPTIE-I JSBEREIDERS. Morgen. Woensdag en Donderdag houdt de Ned. Bond van Consumptie-ijsbereiders in ge bouw „Amicitia" te 's-Gravenhage haar 4e algemeene vergadering, ter gelegenheid waar van een 3-daagsche vakbeurs is georgani seerd, benevens een congres. Ergerlijk geval van verwaarloozing. Jongen anderhalf jaar opgesloten. Politie grijpt in. De rijksveldwacht uit Wehl, heeft een inval gedaan ten huize van. den landbouwer N., wonende aan de Plantage aldaar, waarbij zij een vreeselijke ontdekking heeft gedaan. Sinds langen tijd liep er onder de buren van den landbouwer een gerucht, dat er iets niet in orde moest zijn met den ongelukki- gen zoon van den boer, een imbecielen jongen van ongeveer twintig jaar. die stom is. De buren zagen den jongen niet meer. Toen de rijksveldwacht in de boerderij een inval deed, vond zij den jongen in een nauw hok, waar het licht slechts door een klein ruitje toegang had. Het eenige meubel was een bed, gevuld met stroo, dat onbeschrijfelijk vervuild was. De boer verklaarde tegenover de politie, dat de jongen reeds anderhalf jaar op deze wijze opgesloten is geweest. De burgemeester heeft maatregelen getroffen om den jongen aan betere handen toe te vertrouwen. OP ONDERGELOOPEN LAND VERDRONKEN. Op ondergeloopen land achter Neder- landsch Mettray te Eefde is de land bouwersknecht H. verdronken, toen hij met den landbouwer W. bezig was in een klein bootje een grootere boot weg te sleepen. H. sloeg achterover in het water en verdronk. W., die zij knecht poogde te redden, raakte ook te water. Hij kon zich echter aan een tak vasthouden totdat omwonenden met een derde boot ter plaatse kwam om hem uit zijn benarde positie te bevrijden. Op stilstaande auto ingereden. Twee zwaargewonden. Zaterdagmiddag te ongeveer vier uur is op den rijksweg 's-HertogenboschNijmegen, te Hintham onder de gemeente Rosmalen, een personen auto door onopgeheldere oorzaak met kracht ingereden op een stilstaande, met steenkolen geladen vrachtauto van den heer J. van Crey uit Rosmalen. De vrachtauto werd een eindweegs voortgestooten én kwam naast den weg in het bouwland terecht. De personenauto werd zwaar beschadigd. Een 6-jarig voogdijkind dat achter in de auto had gezeten, werd door den schok te gen het dak geslingerd en ernstig gewond. Zijn begeleidster bekwam eveneens ernstige kwetsuren. De chauffeur liep slechts lichte verwondin gen op. Het kind en de dame zijn vervoerd naar het groot ziekengasthuis te 's-Herto genbosch. WED. S. LAKEMAN EN Zn.'s BANK N.V. In het paleis van justitie te Alkmaar, werd Zaterdag een vergadering gehouden van cre diteuren van de weduwe S. Lakeman en Zn.'s bank N.V. te Enkhuizen. Beraadslaagd werd over het aangeboden accoord, waarin werd voorgesteld mr. A. van Deure te Bennekom tot liquidateur te benoe men, bijgestaan door een commissie van cre diteuren. De bewindvoerders, mr. notaris C. J. de Lange en Mr. Josephus Jitta, brachten rapport uit over het aangeboden accoord. Alle crediteuren stemden voor het accoord. De rechtbank zal later beslissen „De IJzeren Man" verkocht. Gemeente Vught zal exploitatie ter hand In een spoedeischende vergadering heeft de gemeenteraad van Vught besloten tot aan koop van de bekende badplaats „De IJzeren Man", met uitzondering van het paviljoen. „De IJzeren Man" die 53 H.A. groot is en eigendom was van den heer E. de Jong. aangekocht voor de som van 50.000 gulden. Een combinatie van Beuningen heeft 5 H.A. bosch. grenzende aan De IJzeren Man, voor de som van 10.000 gulden aangekocht, het ligt in het voornemen „De IJzeren Man" als badplaats te blijven exploiteeren DR. MICHAEL SCHOENGEN OVERLEDEN. Te Hamm in Westfalen. waar hij op fami liebezoek was, is op 70-jarigen leeftijd over leden dr. M. Schoengen, een historicus van groote bekendheid, die gedurende 25 jaren rijksarchivaris voor Overijsel te Zwolle is geweest. Dr. Colijn wordt lijst aanvoerder der A.-R. Partij. Uitlating van Hitier had betrekking op een vroegere mede- deeling. Geen reden om een verdrag te sluiten. Mededeeling bij jubileum van den Bond van A.-R. Kiesvereenigingen in de Haarlemmermeer. De minister van buitenlandsche zaken heeft thans de nadere vragen van het eerste kamer lid Van Vessem beantwoord. Op de vraag, of de minister bereid is, mede te deelen op welke vroe gere openbare verklaringen van de zijde van den Duitschen leider en rijkskanselier de zinsnede in diens op 30 Januari j.l. uitgesproken rede, lui dende: „De Duitsche regeering heeft voorts aan België en Holland verzekerd, dat zij bereid is deze staten te allen tijde als onaantastbare neutrale gebieden te erkennen en te garandeeren" naar het inzicht van den minister blijkbaar terug sloeg, zegt de minister dat hij veronderstelde, dat de aange haalde zinsnede terugsloeg op de mededeeling, door den Duitschen rijkskanselier op 7 Maart 1936 in het openbaar gedaan, volgens welke de Duitsche regeering bereid was om een niet-aanvalsverdrag tusschen Bel gië, Duitschland en Frankrijk te sluiten onder waarborg van Groot- Brittannië en Italië, en ook Neder land als partij tot zulk een verdrag toe te laten, indien dit onzerzijds mocht worden gewenscht en de andere betrokken staten daarmee mochten in stemmen. Kon de minister den be- wusten passus in de rede van den rijkskanselier van 30 Januari j.l. op geen andere wijze verklaren, daarbij werd door hem niet voorbijgezien, dat de mededeeling van 7 Maart 1936 en de inhoud van de meer bedoelde zin snede van ongelijke strekking zijn. Van de zijde der Duitsche regeering verkregen inlichtingen hebben de juistheid van de bovengenoemde ver onderstelling bevestigd. Verder is ge bleken, dat de uiting in quaestie van den rijkskanselier moet worden opge vat als een aanbod, dat geldt zoowel voor het geval, dat een nieuw westpact tot stand mocht komen en in dat ver drag een regeling wordt getroffen, als voor een verdragsregeling in ande ren vorm, indien geen westpact wordt gesloten. Daarop.is onzerzijds aan de Duitsche regeering mede gedeeld, dat wij, met alle waar deering voor de uit het aanbod sprekende goede bedoelingen, niet bereid zouden zijn nopens de onaantastbaarheid van ons grondgebied met eenig land een verdrag te sluiten. Die on aantastbaarheid is voor ons een axioma, dat zich niet leent als onderwerp voor een door ons te sluiten verdrag. Schouwtjeslaan 23 Haarlem (Adv. Ingez. Med.J Piet van der Hem zal kerkelijke inzegening vereeuwigen. De regeering heeft den kunstschil der Piet van der Hem, de teekenaar van onze Plaat van de Week, een op dracht verstrekt tot het vervaardigen van een schilderij, voorstellende de inzegening van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard in de Groote of St.-Jacobs-kerk. Het doek zal een documentair karak ter dragen. Portretten van de be langrijkste personen, die ter plaatse aanwezig waren, zullen er op voorko men. De schilder zou reeds heden beginnen met een studie in de Sint-Jacobskerk. Het schilde rij moet vóór 30 November van dit jaar ge- reed zijn. De stijging der broodprijzen. Geen ministerieele bemoeienis meer. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft op verzoek van zijn ambtgenoot van Handel en Nijverheid en Scheepvaart, aan de burgemeesters der verschillende gemeenten een circulaire doen toekomen, waarin hij mededeelt, dat zijn circulaire van 2 October 1936, voor zooveel betreft de verhooging van de prijzen van het brood, als vervallen kan worden beschouwd. Aangezien de stijging van den bloeanprijs in den laatsten tijd gevolg is van de prijs stijging op de wereldmarkt, kan de minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart verder geen bemoeienis hebben met de broodprijzen, krachtens de wet van 30 September 1936. In het jaar 1913 werd door een groep van antirevolutionnaire kiesvereenigingen in Haar lemmermeer en omgeving het besluit genomen om zoo mogelijk in de maand Februari van elk jaar te Hoofddorp een Partijdag te houden, met de bedoeling om alsdan verschil lende sprekers uit te noodigen, teneinde de liefde voor de antirev. beginselen levendig te houden en aan te wakkeren. De tijd gaat snel en daarom zou in deze maand de 25ste Partijdag worden gehouden. De voormannen in de antirev. partij meenden, dat deze jubileum-partijdag een bijzonder ca chet moest dragen en daarom werd de wensch uitgesproken, dat de leider van de antirev. partij Dr. H. Colijn als spreker zou optreden. Met groote voldoening voor de talrijke partij genooten in deze omgeving, heeft Zijne Exc. Dr. H. Colijn zich daartoe bereid verklaard en omdat de groote vergaderzaal in hotel De Beurs te Hoofddorp veel te klein is om een groot aantal bezoekers als werd verwacht te herbergen, werd beslag gelegd op het vei lingsgebouw „Bloemenlust" te Aalsmeer. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur waren daar meer dan 1700 mannen en vrouwen, jongens en meisjes vergaderd om de feestelijke her denking bij te wonen. De heer S. van Wijk. raadslid te Haarlem mermeer, opende deze vergadering met gebed en psalmgezang, waarna hij in eenige verdien stelijke versregels een welkomstwoord sprak. Het gezang werd begeleid door het harmonie gezelschap „Sursum Corda", onder leiding van den heer J. Hulsbos. De heer J. Schouten, lid van de Tweede Kamer uit Rotterdam, vice-voorzitter van het centraal comité van antirev. kiesvereenigingen en voorzitter van de antirev. Kamerfractie bracht in een geestdriftig woord zijn geluk- wensch over. De heer Mr. A. Bruch, lid van Ged. Staten uit Haarlem, en de heer Muller uit Velsen spraken resp. namens de Kieskringcentrale Haarlem" en den Kieskring „Velsen". Daarna werd pauze gehouden, hetgeen een ongezochte gelegenheid gaf voor vele oude vrienden kennissen om elkaar nog eens te begroeten, terwijl ververschingen werden rondgediend. Omstreeks half acht werd de vergadering voortgezet en na een hartelijk woord van wel kom door den voorzitter, het woord gegeven aan Dr. H. Colijn, die onder daverend applaus van de geheele vergadering op het podium was verschenen. De heer Colijn heeft zich daar opnieuw laten zien en hooren als een zeer rustig spre ker, die op eenvoudige wijze zonder eenige franje in een logisch betoog diepe gedachten naar voren bracht, waarmede hij de echte antirev. mannen en vrouwen zeer heeft ge boeid. Hij legde den nadruk op de groote beteeke- nis van het vasthouden van de calvinistische beginselen door de groep der antirev. belijders en verzekerde, dat de invloed daarvan op het staatsbeleid in het algemeen grooter kan zijn dan met het oog op de getalsterkte van de antirev. kamerleden zou mogen worden ver wacht; omdat de calvinistische gedachten zich aansluiten bij het Nederlandsche volkskarak ter in zijn beste openbaring en talrijke Neder landers, die buiten het antirev. partijverband staan, zich toch getrokken gevoelen door en komen onder de bekoring van de groote deug den. waartoe de calvinistische levensopvatting leiden kan. Nuchterheid, stevigheid, zakelijkheid, het hebben van een open oog voor de werkelijk heid. doorzettingsvermogen, courage, geest drift. zijn alle eeuwen door eigenschappen ge weest, welke aan het calvinisme verbonden waren en het is verblijdend te constateeren, dat daarvoor ook in andere politieke groepen waardeering wordt gevonden. De strijd van tegenwoordig draagt een ge heel ander karakter dan die van vroeger. Eer tijds dacht men, dat de anti-revolutionnairen nog niet mee konden en in het geheel niet was men vertrouwd met de gedachte, dat de leiding der staatszaken mede in handen der anti- revolutionnairen gesteld kon worden. Hoe werd er niet gevochten om dr. Kuyper er weer onder te krijgen? Welke aanvallen had een Talma niet te verduren bij zijn zwaren arbeid? Alles is nu geheel anders. Ik zou wel durven beweren, dat er thans talloozen in den lande zijn, die niet ongaarne de leiding der staats zaken in handen der anti-revolutionnairen zouden zien. En toch, vervolgde spreker, zijn wij, anti- revolutionnairen, totaal niets veranderd. Er wordt wel eens gezegd, dat wij niet zoo prin cipieel meer zijn als Groen van Prinsterer was, en dat wij ook minder principieel en zelfs niet zoo democratisch meer zouden zijn als dr. Kuy per. Zelfs wordt ons beginselverzaking en con servatisme ten laste gelegd. Niets daarvan is evenwel waar. Wij zijn niet veranderd, doch de omstandigheden zijn sterk gewijzigd. Het spreekt vanzelf, dat de redenaar zijn toehoorders opwekte om trouw te blijven aan deze beginselen en ook bij de komende stem bus mede te werken, dat daarvoor groote steun bij de kiezers zal worden verkregen. De voorzitter dankte den spreker voor zijn zeer principieel en warm betoog, waarna nog het woord werd gevoerd door de heeren Chr. van den Heuvel, Lid van de Tweede Kamer te 's-Gravenhage en W. F. Beeremans te Haarlem, die gedurende deze kwarteeuw in de voorste rijen heeft meegeleefd met de ontwikkeling van de antirevolutionnaire partij in deze om geving. De heer Schouten deed tenslotte de mede deeling, dat dr. Colijn bij de a.s. verkiezingen in alle kieskringen de lijstaanvoerder der AH. partij zal worden. Omstreeks half tien werd de vergadering met dankzegging en psalmgezang tesloten. KIJK EENS NAAR UW Als het gebit aangeslagen is. de tanden verkleurd, leg het I dan eenvoudig in water en voeg I wat „Steradent toe - de srhit- I terende, nieuwe ontdekking f van een tandarts. U haalt het ll er vlekkeloos schoon uit. ge- zuiverd door dit krachtig ste- I riliseerende middel. De zwart- ste vlekken verdwijnen, de rose vleeschkleur komt weer terug. Gele tanden worden als echte tanden en weer blinkend- I wit gemaakt. Geen borstelen, geen zuren. Gegarandeerd onschadelijk. Vraag XJw apotheker of drogist naar „Steradent". Prijs f 0.50 en f 0.00. Verkrijgbaar bü alle apothekers en drogisten, of franco toezending door G. Lindner Co., Singel 115, Amsterdam-C. WAARSCHUWING'. Weiger namaak en minder waardige surrogaten, want kunnen Uw kunst gebit onherstelbaar aantasten. Gebruik „Steradent" en U neemt geen risico. STERADENT REINIGT EN STERILISEERT KUNSTGEBITTEN Verkrijgbaar bij DROGISTERIJ VAN EDEN. Gr. Houtstr. 161, Gen. Cronjéstr. 49, Spaarne 38 (Adv. Ingez. Med.) Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn, in afwijking van het oorspron kelijke plan, Zondag nog te Weenen gebleven. Zij zouden zich heden naar Zeil am See begeven, waar zij H.M. de Koningin zullen ontmoeten. Zaterdag en Zondagavond hebben de Prinses en de Prins een bezoek aan den schouwburg gebracht. INNSBRUCK. 13 ebruari. (Part. bericht) Uit Zeil am See komend zal H.M. de Ko ningin a.s. Donderdag te 14.15 van hier naar Nederland terugkeeren. Het vorstelijk echtpaar zal dan vermoede lijk naar den Brennerpas en Italië reizen, om nog een maand in het Zuiden van Europa te verblijven. Een toevallige ontmoeting met den hertog van Windsor en de princess Royal. Door een toeval hebben Zaterdagmiddag prinses Juliana en prins Bernhard den hertog van Windsor en zijn zuster, prinses Mary, ont moet. Onze prinses en haar gemaal hadden even als Vrijdag in de groote eetzaal van het hotel de lunch gebruikt. Zij wilden juist met de lift naar boven gaan om hun kamers op te zoeken, toen uit de naar beneden komende cabine de hertog van Windsor en diens zuster, prinses Mary met haar echtgenoot, de hertog van Harewood, naar buiten traden. De Britsche gasten hadden geluncht in de vertrekken, welke tegenwoordig in hotel „Bristol" steeds voor den hertog van Windsor disponibel wor den gehouden. De begroeting tusschen prinses Juliana en prinses Mary was buitengewoon hartelijk. De beide prinsessen omhelsden elkaar en bleven een tiental minuten in geanimeerd gesprek. Prinses Mary droeg reeds haar reiscostuum. Zij was met haar echtgenoot op weg naar het Westbahnhof om daar den trein te nemen, welke hen naar Londen zou terugbrengen. De hertog van Windsor, bij wien zij op kasteel Enzesfeld hadden gelogeerd, bracht hen naar het station. Prinses Juliana en prins Bernhard hebben Zaterdag bij stralenden zonneschijn het leek wel voorjaarsweer verschillende Ween- sche bezienswaardigheden bezocht, zij waren in den Hofburg, het vroegere keizerlijk paleis der Habsburgs, waar hun aandacht vooral uit ging naar de vertrekken, waar keizer Frans Josef gewoond heeft. Ook bewonderden zij de kostbare voorwerpen in de keizerlijke schat kamer. Daarna bracht het vorstelijk echtpaar een bezoek aan de Spaansche rijschool, waar een speciale voorstelling van de beroemde paarden- dressuur voor de hooge belangstellenden werd gegeven. Des namiddags bezochten prinses Juliana en prins Bernhard de St. Stephanusdom en de daaronder liggende eeuwenoude catacomben, waar de Weeners vroeger hun dooden bijzetten. Toen het paar in zijn hotel was teruggekeerd is de prinses op haar kamer gaan rusten. Hooge waterstand voorbij Door den Zuid-Oostenwind is een einde gekomen aan den was van het water op onze groote rivieren. Zondag middag was te Blerick de waterstand 60 c.M. beneden die van Zaterdagmor gen. Daardoor konden ook de hoog op het wa ter liggende schepen ongehinderd de Maas brug passeeren. Als het weer niet verandert, verwacht men, dat de rivier binnen twee da len op normaal peil zal zijn. CURSUSVERGADERINGEN VRIJZ. DEM." BOND. De afdeelingen Haarlem en Heemstede van den Vrijz. Dem. Bond. hebben cursusverga deringen (met introducés) belegd op de Vrijdagen 19 Februari en 5 en 9 Ma- s avonds in Hotel „Lion d'Or", Kruisweg. Mr. L. G. van Dam zal op deze cursusver- aderingen de nieuwe beginselverklaring en het nieuwe werkprogram van den Bond toe lichten. waarbij gelegenheid zal bestaan van gedachtenwisseling.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5