H.D. VERTELLING 991 Boldoot DINS D A" G 16 FEBRUARI 1937 H A" ARE EM'S DAGBEAD 8 Jan Pieterszoon Coen, Lezing voor „Oost en West". In de groote bovenzaal van Brink- mann hield de heer H. Ch. G. J. van der Mandere, directeur-secretaris van de Volksuniversiteit te 's-Gravenhage gisteravond een welgedocumenteerde lezing over ..Den tijd en het werk van Jan Pieterszoon Coen", voor de ver- eeniging „Oost en West", waarin hij de verdiensten van deze figuur, als grondlegger van het Nederlandsche gezag in Indië ten voeten uit tee- kende. De tijd en het werk van Coen. aldus spr.. staan thans in het middelpunt van de be langstelling. Doch bij het beschouwen van zijn persoon, mogen wij de geest van dien tijd niet uit het oog verliezen. In dien tijd werd er in Holland een nieuwe natie geboren. De strijd tegen Spanje be- heerschte het leven van die dagen, en Jan Pietersz. Coen stond midden in zijn tijd en men moet dezen kennen en begrijpen, om zijn figuur te doorgronden Deze tijd was ook het tijdperk van groot- sche ontdekkingen en uitvindingen. Doch die eerste ontdekkingen werden niet door Hollan ders gedaan. Het waren Portugeezen, die het eerst de Kaap omvoeren en het was een Ge- nuees, die Amerika ontdekte. De beteekenis van de Hollanders voor de wereldscheepvaart was echter zeer groot. Doch zij voeren niet om te gaan ontdekken, doch om hun handel te gaan uitbreiden en te versterken. Reeds heel lang. voor de scheepsweg naar Indië ontdekt werd. waren de Indische pro ducten, die langs den Karavaanweg naar Europa kwamen, hier bekend. Marco Polo had over land de verre tocht naar het Oosten vol bracht en een halve eeuw later waren het de Portugeezen, die den zeeweg naar Indië von den, aangevoerd door Vasco de Gama. Het vinden van dien weg was noodzakelijk geworden, daar de karavaanweg, door de ver overing van Constantlnopel door de Turken, was afgesneden. Wanneer wij echter deze prestatie thans beschouwen, dan staan wij. er verwonderd over, wat deze menschen met hun gebrekkige instrumenten, zonder deugde lijke kaarten en met de huikjes van dien tijd, tot stand brachten. Toen de Spanjaarden Portugal hadden veroverd, sloten zij de Portugeesche havens, voor onze schepen. Jonge, energieke zeelieden, aangevuurd door Plancius en gedreven door de winzucht der kooplieden voeren naar Indië. Die eerste tocht, waarvan men in 1596 terugkeerde, bracht financieel niet het succes, dat men er van verwacht had, doch zij gaf den stoot tot de oprichting van verschillende compagnieën voor den handel op Indië. Pieter Both, de eerste gouverneur-generaal was het, die de verdiensten van den Hoorn- schen jongen Jan Pietersz. ontdekte en de aandacht van de „Heeren Zeventien" op hem vestigde. Bij de benoeming van Coen bleek, dat Both niet verkeerd had' gezien, Een van de eerste daden van Coen was, het centrum van Ban tam naar Jacatra te verplaatsen. En toen de vorst van Jacatra zich tegen hem verzette, viel hij deze sterkte onversaagd aan en stichtte op de puinhopen de nieuwe stad: Ba- tavia. Naast een handig diplomaat toonde Coen zich een uitmuntend krijgsman. Als hem hardheid verweten wordt, moeten wij niet vergeten, dat de maatstaven van zijn tijd andere waren, dan de onze. De instelling te genover de inlanders was een geheel andere, en ae blanken, waarmede hij te doen had. be hoorden voor een groot deel tot het uitschot der natie. Als hij meedoogenloos was. dan was hij daarbij rechtvaardig, en het is zijn hardheid geweest die hem in staat stelde, in Indië „iets grootsch" tot stand te brengen. VOOR DEN- -POLITIE RECHTER1 LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING TOT EN MET 21 FEBRUARI 1937. NedecrTandsch Indië, zeepost via Amsterdam per m.s. Pelau Bras 19 Febr. gewone stukken 3.25; mail via Marseille per m.s. Dempo 18 Febr. gew. st. 14.15; vliegdienst Amsterdam- Bandoeng 17. 20 Febr. gew. st. 3.25. Suriname, mail en zeepost via Amsterdam 19 Febr. gew. st. 3.25; vliegdienst New York- Paramaribo 16. 19 Febr. gew. st. 19.10. Aruba. Bonaire. Curasao, mail via Southampton 17 Febr. gew. st. 8.55; mail en zeepost via Amsterdam 19 Febr. gew. st. 3.25; vliegdienst vanaf New York 19 Febr. gew. st. 19.10. Amerika (V.S.), Canada, Mexic. Cuba, Ecua dor, via Cherbourg 16, 19, Febr. gew. st. 19.10. Argentinië, Brazilië, Urugay, via Napels 18 Febr. gew. st. 8.55. Brazilië, via Londen 19 Febr. gew. st. 6.—; vliegdienst Duitschland—Zuid Amerika 17 Febr. gew. st. 11.40; vliegdienst Frankrijk— Z/uid Amerika 20 Febr. gew. st. 8.50. Chili, vliegdienst als Argentinië, China, Japan, Hongkong, via Siberië 18 Vliegdienst als Ned. Indië. Philippijnsche Eilanden en Mantsjoerije, via Siberië 18 Febr. gew. st. 18. Vliegdienst als Ned. Indië. Irak (Mesopotamiëï. via Istanbul/Damas- kus 19 Febr. gew. st. 3.25. Vliegdienst als Ned. Indië. Palestina, via Marseille/Port Said 18 Febr. gew. st. 14.15; via Piraeus 19 Febr. gew. st. 22.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Britsch Indië, via Marseille 18 Febr. gew. st. 10.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Ceylon, via Marseille 18 Febr. gew. st. 14.15; via. Napels 19 Febr. gew. st. 8.55. Vliegdienst als Ned. Indië. Benaing Siam, via Mairseill 18 Febr. gew. St. 12.35. Vliegdienst als Ned. Indië. Singapore, via Marseille 18 Febr. gew. st. 14.15. Vliegdienst als Ned. Indië. Egypte, via Marseille 18 Febr. gew. st. 14.15; via Piraeus 19 Febr. gew. st. 22.30; vliegdienst als Ned. Indië. 18 20 Febr. gew. st. 3.25; Lon den. Cairo. Kaapstad 19 Febr. gew. st. 17.30. Oost Afrika, via Marseille 18 Febr. gew. st. 6.vliegdienst LondenCairoKaapstad 19 Febr. gew. st. 17.30. Unie van Zuid Afrika, via Southampton 18 Febr. gew. st. 16.45. Vliegdienst als Oost Afrika. Australische Statenbond, via Toulon Napels 19 Febr. gew. st. 8.55. Vliegdienst aks Ned. Indië. Nieuw Zeeland, via Southampton/Cherbourg 19 Febr. gew. st. 19.10. Vliegdienst als Ned. Indië. i Gevaarlijke schrifturen Het is een menschelijke eigenschap zijn ge> dachten aan het papier te willen toevertrom wen, waarbij dan nog komt het genoegen, die uitingen in druk onder de oogen van anderen te brengen. Dat alles kan een onschuldig gegenoegen zijn, maar wanneer de uiting van gedachten andere menschen betreft en meer in het bij zonder wanneer men beoogt de vermeende ge breken en ondeugden van anderen in 't licht te stellen, is aan die schrijverij eenig.gevaar verbonden, want over het algemeen zien die anderen hun gebreken niet graag door het licht der openbaarheid beschenen en de wet is daar om hen daarbij te beschermen. Me nigeen denkt maar alles te mogen schrijven, wat volgens hem waar is, doch dat is volstrekt niet het geval. Maandag verschenen er eenigen voor den politierechter, die dat tot hun nadeel moes ten ondervinden. Eerst was er een mijnheer, die gemeend had een paar honderd pamfletten te moeten ver spreiden, waarin hij de betaalkracht van een anderen heer onder de loupe nam en dit ten slotte omschreef in de uitdrukking: wanbe taler van groot formaat. Nu zou men kunnen denken dat de schrijver kort geleden door dien ander financieel ei*n- stig was benadeeld en dit hem naar de pen had doen grijpen, maar dat was niet zoo; de eigenlijke drijfveer was geweest, dat hij als oud lid van een biljartclub niet bij die club was toegelaten, toen er een biljartwedstrijd werd gehouden met als prijs een fruitmand en hij ging daarom den voorzitter van die club met bedoelde pamfletten te lijf. Het bleek nu ter terechtzitting, dat hij vijf jaar geleden in het faillissement van den aan gevallene was werkzaam geweest en daaruit putte hij het recht dien heer nu te betitelen als wanbetaler van groot formaat. Nu had hij dit in een booze bui kunnen doen om er later spijt van te hebben, maar dat was niet zoo. want toen de aangevallene een klacht had ingediend en de schrijver in instructie gehoord was, had hij niet alleen geen excuses aangeboden, maar hij had zelfs een vervolg- pamflet uitgegeven, dat wellicht voorzichtiger gesteld was, maar toch ook alles behalve vriendelijk van inhoud. Dit maakte, dat de officier meende met ge strengheid tegen den schrijver te moeten op treden en 2 maanden gevangenisstraf eischte. Mr. Verlooy, de verdediger, zei, dat hij van dien eisch schrok en meende, dat de uitdruk king wanbetaler van groot formaat geen be- leediging inhield; 't was slechts eeix qualifica- tie. Volgens Van Dale en Koenen, twee spe cialisten in de kennis der Nederlandsche taal, was een wanbetaler iemand, die niet betaalt, dus iemand die iets niet doet; we zouden het kunnen vergelijken met een kijker in een win kel, die iemand is. die niet koopt. De Hooge Raad had eens, zei de verdediger, beslist, dat iemand, die een ander wanbetaler had ge noemd. strafbaar was, omdat het niet waar was, dus als het wel waar was, zou het woord geen beleediging zijn. De politierechter was het er niet mee eens. maar vond nog geen termen voor gevangenis- straf, omdat verdachte nooit was veroordeeld, doch legde naast een geldboete van 25 een voorwaardelijke gevangenisstraf op van een maand met 3 jaar proeftijd, om zoodoende de lust tot schrijven bij den verdachte te beteu gelen. Denk er om, dat u niet meer dergelijke schrifturen vervaardigt, ook niet iix den geest van het tweede pamflet. Toen verscheen het dagelijksch bestuur van een vereeniging, die den veelbelovenden naam droeg: „Door eendracht saamgebracht". 't Was een vereeniging van lieden, die hun weiluiden den roep: „Vodden!" langs de straat doen hoo- ren. Wat had het dagelij ksch bestuur ertoe gebracht een pamflet door den secretaris een manifest genoemd de wereld in te stu- RAMBOETOL Het INDISCHE HAARWATER, samengesteld uit GENEESKRACHTIGE KRUIDEN, als lidah boeaja - kinabast - kemirie enz. bij HOOFD ROOS - HAARUITVAL - STERK HAARGROEI bevorderend. Per groote flacon ƒ1.50 KEMIROL - Indische Haarolie ƒ0.50 Alle soorten Indische kruiden. KRUIDEN-LABORATORIUM „3 A V A", Garenkokerskade 82, Haarlem, Telef. 12305. (Adv. Ingez. Med.) door J. P. Baljé. immy Morgan zat voor de ramen van één der gezellige Parijsche boulevard-cafés, nam van tijd tot tijd een slokje van zijn appéritif en bladerde achteloos in de Parijsche editie van een New Yorks dagblad. Plotseling ging hij echter wat rechter zitten en zijn rechterhand spreidde het blad op het cafétafeltje. Met intense belangstelling las hij het korte berichtje: „De bekende Britsch-Indische diamant handelaar Guruswami Vallei is heden uit Baltimore, waar hij zijn prachtige verza meling kostbare diamanten heeft tentoon, gesteld, in Londen aangekomen. Het we reldberoemde smaragden sieraad, de Jodhpur Gem, een waarde van vijfenzeven tigduizend Pond Stei'ling vertegenwoordi gend, verlaat hem geen oogenblik. Men kan den Britsch-Indischen millionair, die wel eenige uiterlijke gelijkenis met Gandhi vertoont, zijn dagelijksche wandeling langs Piccadilly zien maken met twee gi gantische Nubische negers als bewakers achter hem. Guruswami Vallai zal een week in Londen verblijven". Jimmy Morgan schoof de krant opzij, keek peinzend naar de voorbij trippende midïnettes, en floot zachtjes een bekend revuedeuntje. Toen stak hij een cigarette op, en terwijl hij de rookspiraaltjes door het late zonlicht, dat nog juist even zijn tafeltje bescheen, joeg, broeide hij zijn plan uit. Drie maanden had hij het hier er van genomen, drie maanden „ver lof", het werd tijd, dat hij weer eens aan den dag ging. Ilij dronk nog snel twee appérltifs, toen stond hij resoluut op. en zijn gang was naar het dichtsbijzijnde telegraafkantoor. Daar gaf hij een kort telegram af voor Dorothy Pickfield, en een half uur later zat hij in den Express naar Calais.'... Guruswami Vallai had vele connecties in Londen. Connecties, die hem verplichtten, hun B o I d o o t Scheercrêrr maakl de stug- ite baard zacht, zoodat het mes er, snel en gemakkelijk doorglijdt. Binnen twee minuten klaar 1 De lanoline welke in deze crème is verwerkt voorkomt trekken en schrijnen van de huid. Een groote tube voor 50 ct. Probeer het eens. NEDERL *Sör FABRIKAAT .0, 7iA? SCHEERCRÈME (Adv. Ingez. Med.) ren, waarin iemand een parasiet en een vam pier der samenleving werd genoemd? De voorzitter zei, dat het eigenlijk een nood kreet was, een laatste wanhopige poging om de leden der vereeniging te redden van den maatschappelijken verdrinkingsdood. Het voddenkoopersbedrijf toch lag te stuip trekken en degene, die in het pamflet parasiet en vampier werd genoemd, zou daaiwan de oorzaak zijn. Wat hij dan had gedaan? Hij annonceerde veel hoogere prijzen dan de vod- denkooplui gewoon waren aan de burgerij te betalen en het gevolg zou zijn, dat de men schen met hun vodden allemaal naar zijn pakhuis zouden loopen, als zij, de menschen van de straat, ook niet die prijzen betaalden. We hadden hier dus een geval van prijsopdrij ving, maar een, dat bij uitzondering de bur gers een voordeeltje.zou bieden. Al tien jaar lang, zei de voorzitter, zat be doelde persoon hen dwars, maar den laatsten tijd liep het de spuigaten uit en vandaar, dat de leden van „Door eendracht saamgebracht" tezamen waren gekomen en eendrachtelijk hadden besloten, dat er iets gedaan moest worden. De voorzitter werd ervoor gespannen en hij deed iets: het pamflet ,,'t Mag niet", zei de officier, die zich ver der In de voddenprijzen niet verdiepte; „iemand een vampier en een parasiet noemen is niet toelaatbaar." De eisch luidde f 25. boete. Het dagelij ksch bestuur zei, dat de tijden slecht waren en de politierechter wilde dit wel gelooven, waarom hij 'geen geldboete op legde, maar ook zij kregen een vooi'waarde- lijke gevangenisstraf en wel van 14 dagexx met een jaar proeftijd, ook al weer om te voorkomen dat „Door Eendracht saamge bracht" ter bestrijding der concurrentie naar de pen grijpt op de wijze zooals zij dit had gedaan. soirées te bezoeken, waar hij het gevierde mid delpunt was. Op één dier avoixden maakte hij kennis met het pittige blondje, Dorothy Pickfield. Gurus wami Vallai had slechts één zwak: blonde vrouwen! Het behoeft dus geen betoog, dat Dorothy Pickfield er al heel snel in slaagde, den gevoeligen Brxtsch-Indiër onder haar be koring te brengen. Waxxt Dorothy had alle eigenschappen, die een gewoon man konden boeien, laat staan dus Guruswami Vallai, die gepredisponeerd scheen, onder den invloed van xloxxde schoonen te komen. Doroth3' had een zeer lief gezichtje, ze kon prettig babbelen, en ze had de voor vrouwen zeldzame eigenschap nog beter te kunnen luisteren. Guruswami Vallai week xxiet van haar zij-de Hij ontmoette haar den volgenden avond opnieuw, en het gelukte Dorothy, hem een half uurtje voor zich alleen te krijgen. In dat half uurtje stelde zij alle hulpmiddelen, die haar ten dienste stonden, in werking, om Gurus wami Vallai te doen beloven, dat zij de Be roemde Jodhpur Gem zou mogen zien. Die Jodhpur Gem, het prachtige sieraad, waar de heele wereld over sprak, en dat slechts enkele bevoorrechten tot nu toe hadden mogen aan schouwen. Zij Dorothy, wilde ook tot die be voorrechten behooren. Guruswami Vallai bezweek voor de viool- tjesblauwe oogen van de lieve Dorothy. Ze moest hem dan bezoeken ixx de woning, die hij voor een week gehuurd had, want op soirées had hij het kostbare sieraad niet bij zich. Een paar uur per dag wilde hij ook wel eens verlost zijn van zijn beide Nubiërs! Dorothy's blauwe oogen tintelden vroolijk, en in een spontane dankbaax-heid sloeg ze haar zachte armen om Guruswami Vallai's hals en drukte een vluchtigen kus op cliens perka menten wang. Guruswami Vallai grinnikte zachtjes, en zijn gedachten gingen naar Don derdagavond, wanneer Dorothy hem in zijn woning zou bezoeken Het intieme dinétje verliep xxaar beider ge noegen. Guruswaxxii Vallai was een prettig gastheer. Bovendien was er iets geheimzinnigs in de situatie, die Dox-othy eexx opwindend'ge voel gaf. Het gedempte licht viel op het hel deren damast en deed de champagne in de fijne kelken fonkelen. Recht tegenover haar zat de geheimzinnige Indiër, zijn nachtzwarte oogen meestal half-geloken, op het donkere gezicht een zweem van een glimlachje. En ach ter zich wist Dorothy de massieve gestalten an de beide zwijgende Nubische negers. „En nu zal ik de Jodhpur Gem toonen." klonk Gurxxswami Vallai's stem. Plechtig stond hij op, en ze liepen naar een ander vertrek. Vrijwillige Burgerwacht Haarlem. Onderscheiding voor commandant C. L. Becking. In tegenwoordigheid van tal van burgerlijke en militaire autoriteiten is gisteravond door den President van den bond van Burgerwach ten, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, in de kazerne aan den Koudenhorn aan den commandant van de Vrijwillige Burgerwacht, Luit.-Kol. tit. b.d. O.I.L. C. L. Becking, het „Kruis van Ver dienste" uitgereikt. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op: den heer W. Roodenburg, wethouder van Finan ciën, Jhr. F. Teding van Berkhout, dexx heer A. F. Haccou, commandant van de Bloemen- daalsche Burgerwacht, den heer P. A. J. van Kessel, voorzitter van het Nationaal Jongeren Verbond, Ir. W. J. Burgersdijk, directeur der N.Z.H.T.M., den heer A. IJtsma. commandant van de Burgerwacht te IJmuiden en verder nog tal van opper-officieren, officieren en manschappen. Het commando van de vrijwillige burger wacht berustte dezen avond bij Hoofdman Blikslager. Allereerst werd commandant Becking toege sproken door mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, oud- en thans waarnemend voorzitter van de Haarlemsche Burgerwacht. Gij hebt in de vier jaren dat ge commandant zijt. zeer veel bereikt, aldxxs spr. Met groote toewijding hebt ge u steeds van uw moeilijke taak gekweten. Het enthousiasme, dat toen u aan het hoofd kwam, zoo ver te zoeken was, hebt gij weer doen oplaaien. Hierna nam Jhr. mr. C. J. A. den Tex president van den bond van Vrijwillige Burgerwachten, burgemeester van Bloemendaal, het woord: Juist in dezen tijd, aldus spreker, zien we in Spanje een zeer leerrijk voorbeeld wat een land ten deel kan vallen dat geen vrijwillige burgerwacht heeft. De burgerwacht is geen onschuldig overblijfsel van 1918. neen zij heeft een zeer ernstige taak te vervullen. Het is mij een groot genoegen, aldus spreker, om aan het. verzoek van zeer velen gevolg te geven en u hierbij het „Kruis van Verdienste" op de borst te spelden. Commandant C. L. Becking bedankte hierop voor de hem bewezen eer, en bedaxxkte ook alle burgerwachters van hoog tot laag voor alle medewerking die hij steeds van hen ondervin den mocht. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen feliciteerde Commandant Becking xxamens het bestuur met zijn onderscheiding. Mede namens den oixd- voorzitter den heer Van Bemnxelen. Hoofdman Blikslager bood xxamens de bur gerwacht eexx vulpenhouder met inscriptie aan en de heer W. Keizer namens de schietvereeni- ging „Jhr. Otto van Lenxxep" het bijbehooren- de vulpotlood. Voorts werd xxog het woord gevoerd door kapiteixx Haremaker als adjudaxxt en vertegen woordiger van den Inspecteur der Vrijwillige Burgerwacht genera al-majoor Bauduin. Commandaxxt Beckixxg dankte hierop nog maals alle aanwezigen en in het bijzoixder Majoor Verschoor, voorzitter van het bestuur van de Burgerwacht. Hierna werd op de bimxenplaats een défilé voor den commandaixt gehoudexx, waarbij ook de afdeelingexx van IJmuiden, Saxxtpoort en Bloemendaal tegenwoordig waren. OPMERKINGEN VAN LEZERS RADIO STORING IN DE ADRIAAN LOOSJESSTRAAT Wij ontvingen eexx klacht van dexx heer J. Post, Adr. Loosjesstx-aat 22, over x-adiostoring in die straat exx de omgeving, waarschijnlijk veroorzaakt door het gebruik vaxx een stofzui- ger of eexx ander electrisch apparaat. De ont vangst mislukt er geheel door. D. H. ROODHUYZEN Co. uv. MAKELAARS SUIKER - RUBBER - KOFFIE per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. DAM 2» T«loloon No 30012-31012 AMSTERDAM-C. Beun Nis 2. Toto». 30012 Telegmm»dres: CARLOS-AMSTERDAM ak (Adv. Ingez. Med.) VOOR DEN KANTONRECHTER Auto sprong uit den band Waxxixeer een auto voornemexxs is, een an dere koers ixx te slaaxx, daxx zijn wij gewend, aan de betreffende zijde een veixijnig oranje pijltje te zien verscheinen, dat ons van dat voornemen in kenxxïs stelt. De Zandvoortsche gemeente-auto's schijnexx xxiet van een der gelijke installatie voorzien te zijn, want de chauffeur van êéix daarvaxx kwam als ge tuige voor den Kantoixx-eohter vertellen, dat hij voor een dergelijk doel zijn arm buiten de wagen had gestokexx. Een andere meneer had dat blijkbaar niet gezien, want hij had de auto willen passeeren en was toen deze naar links afzwaaide, zoo geschrokken, dat hij pardoes het trottoir op reed, om pas in een tuintje tot stilstand te komen. Deze meiteer was echter, wat het besturen vaxx auto's betreft nog niet „mondig" eix zoo was eexx derde meneer, die den onfortuinlijken bestuurder rijlessen gaf, voor deze manoeuvre aaxxsprakelijk. Deze meneer vertelde, dat zij geen van beiden de arm gezien hadden, doch een aan tal getuigen had dat wel gezien, zoodat dit vexweer niet veel baatte. Teneinde dexx meneer te leeren, dat hij dus beter op moet letten, stelde de Ambte naar vaxx het O. M. voor hem te veroordeelen tot een geldboete van f 15 subs. 10 dagen, waarmede de Kantonrechter zich kon ver eenigen. In het bollenland. We hebben in de kranten gelezen, dat de bollenvelden weer van de beschuttende riet matten bevrijdt zijn, en over enkele wekexx zullen we weer in lange rijen langs de geuren de stalenkaartexx trekken, om ons ixx het fraaie schouwspel daarvan te verlustigen. Die bollenvelden zijix tot ver over onze grexxzexx beroeixxd en ixx vele axxdere landen, waar men blijkbaar een beetje jaloursch is op onzexx lexxtelijken bloemeixschat, koopt mexx oxxze bollen, om zelf een knollentuintje te gaan beginnen. Onze bollen hebbexx een goe den xxaam exx de kweekers hebben daar in den gulden tijd klinkende muixt uit weten te slaan. En al is het met die klixxkexxde munt thans minder gunstig gesteld, dexx goeden naam hebben we xxog, en daarom was de Ambtenaar heel erg boos op een Hillegomschen kweeker, die 'dien goeden naam in gevaar had ge bracht. Die kweeker had op eexx voor hem kwa den dag bezoek gekregen van een con troleur vaxx de Plaixtenziekteixkuixdigexx Dienst uit Wageningeix. Deze zag in eexx schuur een kistje met Irisknollen staan,.die zoo slecht waren, dat ze niet verhandeld mochten wor den. De kweeker had dat zelf beaamd en had ze door eexx knecht naar een andere schuur laten brexxgen. Den volgendeix dag zag dezelfde ambtenaar echter in Rotterdam een zending Irisknollen van denzelfden kweeker, waar zich dezelfde ixxferieure kixollen bij bevonden. De kweeker voerde nu aan, dat dit een betreurexxswaardige vergissing was. Hij had tegen de kxxechts gezegd: „Stuur alles wat in die schuur staat maar weg", en daar waren helaas ook de afgekeurde kixollen bij ge weest. De Ambtenaar vond evenwel dat er voor onzen bollenhandel hier te groote belangen op het spel staaix en dat deze door een dergelijke handelwijze zeer geschaad wor den. Hij achtte niet alleen schuld, dochzelfs opzet aanwezig exx vroeg eexx voox-waardelijke veroordeeling vaxx twee maanden met een proeftijd van twee jaar, plus een geldboete van f 500. De Kantonrechter was wat milder gestemd en maakte er f 250 subs. 2 maanden van. Daar stond een braixdkast, die de Indiër open de. Hij haalde een doos te voorschijn, en lang zaam opende hij ook deze. Dorothy kon een lichte kreet van verrukking niet onderdrukkeix. Vóór haar lag het mooiste, kostbaarste sieraad dezer eeuw. Ze xxaderde Guruswami Vallai en toen ze vlak voor hem stond drukte zij met de haixd evexx ixx de zij. Uit haar broche kwam een heel fijn straaltje, dat den kleixxen Ixxdiër precies in het gezicht spoot. Even kwam er een verwoixderde uit drukking ixx zijn oogen, toexx wankelde hij, en bewusteloos viel hij neer. Snel als de weerlicht handelde Dorothy. Het gaspistool zat voor gebruik gereed ixx Ixaar taschje. Voor de beide toestormende negex-s haar bereikt hadden, had het pistool zijix weik ver richt, en waren ook de Nubiërs onschadelijk gemaakt. Dorothy's oogexx hadden ïxu niet meer de fluweelzachte glaxxs. Er was eexx harde gloed in gekomen, en haar mooie mond had aan de hoeken twee scherpe lijntjes. Ze griste de Jodhpur Gem van den groixd, sloot het sie raad weg in de doos, die ïxaast Guruswami Vallai was gevallen, en liep toexx ijlixxgs het huis uit. Op dexx hoek van de straat stond een auto. Jimmy Morgaxx zat aaix het stuur. Zwijgend reden zij door het drukke Londexxsche veikeer. In een nauw straatje werd gestopt. Jimmy schelde aan een gesloten huis, exx eveix later stapte hij naar binnen, gevolgd door Dorothy. Een maxx met een sluw gezicht zette zich met- hen aan tafel, toen ze een laag vertrek warexx bimxengetreden. Jimmy wexxkte zijn bekoor lijke metgezellin, die zijn plan zoo brutaal en foutloos had uitgevoerd. Kalm zette ze het doosje op tafel, en maakt het open. „De Jodhpur Gein!" zei Jimmy zoo on-ver- scliillig mogelijk, maar in zijn stem en in zijn oogexx lag een wereld van triomf. De heler greep het sieraad. „Laat je revol ver maar rusten, Jimmy," zei hij met een zij- delingsche blik op Jimmy's rechterhand, die iix zijn jaszak zat, „je kent me toch!" Jimmy bromde wat. „Hoeveel?" vroeg hij kort. Nauwkeurig bekeek de heler het kleinood. „Vijfentwintig Pond!" zei hij. Jimmy stiet een vloek uit en Dorothy sproxxg op. „Geen gekhid!" zei Jimmy Morgan nors. Veertigduizend bedoel je natuui'lijk." „Vijfentwintig Pond en geeix cent meer!" zei de heler kalm, „en daxx nog alleen omdat het zoo'n uitstekende copie is. Wist jij dan niet, beste Jimmy, dat Guruswami Vallai een ge haaide rot is, dat hij een waardelooze copie geducht laat bewaken, exx de echte Gem na tuurlijk al lang veilig in Indië is?" PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 17 FEBRUARI 1937. Programma I: Hilversum n K.G. Programma II: Hilversum I L. G. Px-ograrama III: 8.00 Keulen. Concert door het groote omi-oeporkest o.l.v. Otto Julius Kühn. 9.05 idem. Tijdsein. Nieuwsberichten. Waterstandberichteii.. 9.20 idem. „Heim- kehr aus Frankreich". 9.50 Deutschlandsen- der. „Kindergarten" tot 10.20. 11.20 Daxxmarks Radio. Uuxslag en klokkenspel vaix de Ra ad- huis toren. Max Skalka's ensemble uit Rest. „Nimb". 12,20 Vlaamsch Brussel. Gramofoon- I muziek. 12,51 idem. Salonorkest o.l.v. Walter Feron. 1,20 idem, Gesproken dagblad van het N. I. R. 1.30 ideem. Het omroeporkest o.l.v. Paul Douliez. 1.50 Gx-amofoonnxuziek. 2.20 Pauze of Diversen. 2.50 Parijs Radio. Con cert o.l.v. Henri Tomasi m.m.v. André Pas cal. 4.20 Keulen. Concert door het Sieg- burger concertorkest o.l.v. Wilhelm Schüch- ter. 5.00 idem. Italiaansche volksmuziek. 5.20 idem. Populair concert door het groote om roeporkest o.l.v. Otto Julius Kühn.. 6.35 Fraxxsch Brussel. Salonorkest o.l.v. Walter Fe- xoix, 7.20 Beromünster. Het Radiosextet. 8.05 Keulen „Unstei-liche Melodieën" gr. pl. 9.20 Boedapest. Gramofooixmuziek. 10.20 Vlaamsch Brussel. Gesprokexx dagblad vaix het N. I. R. 10.30 Berlijn. Het kl. omroeporkest o.l.v. Wil ly Steiner. Populaire- en dansmuziek. 11.20 Diversen tot 11.50. Programma IV. 8.00 Vlaaixxsch Brussel. Gymnastiek. 8.20 idem. Gramofooixmuziek. 8.30 Kroniek vaxx dexx dag. 8.40 idenx. Gra- mofoonplaat. 8.45 idenx. Gesproken dagblad van het N.I.R. 9.00 Gi-amofooiimuziek. 9.20 Pauze of Diversexx. 10.35 Droitwich. Korte Godsdienstoefening. 10.50 idem. Tijdsein vaxx Greenwich. Weerbericht. 11.05 Oi'gelconcert door Quentin Mac Lean. 11,35 Gramofoon- muziek. 11.50 Londen Regional. Het New Vic toria Cinema Orkest, o.l.v. Harry Peell. 12.50 Droitwich. Filmmuziek, gr. platen. 1.20 idem. Het Bixminghamsch Hippodrome orkest oi.v. S. Phasey, 2.25 Londen Regional. Het Wessex kwartet o.l.v. A. H. Mox-gan. „The Ballad", gr. platen. 3.10 Droitwich. Het Metropolitan Po- ïitie-oikest o.l.v. J. H. Amers. 3.50 idem. Piano Recital door Mary Abbott. 4.20 idem. Vesper in Stè Pal's Cathedral. 5.10 idem. Het Bath Pump Room orkest o.l.v. Maurice Miles. 5.35 idem. Het BBC-dansoikest o.l.v. Henry Hall. 6.20 Nieuwsberichten. 7.00. Orgelconcert door Reginald Foort. 7.20 Het Celebrity Trio. 7.50 Het BBC-dansorkest o.l.v. Henri Hall. 8.35 Het BBC-Symphonie orkest o.l.v. Aixdrian Boulth. Joseph Szigeti, viool. -9.20 Weer- en nieuwsberichten. 9.45 Voortzetting van het concert. 10.45 The New Goergian Ti'io. 11,20 Billy Thornbui'n met zijn orkest en Helen Raymond. 11.50 „Swing Time" gr. platen. Programma V: 8.007.00 Divei-sen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert. Dansmu ziek. 1. Alone, Maurice Winnick. 2. Music in May. Victor Silvester. 3. The Sunset Trail, Maurice Winnick. 4. Cheek to cheek, Harry Roy. 5. Sleep tight. Victor Silvester-. 6. The Pxccolino. Harry Roy. II. Mills Brothers. 7. I'm walking the Chalk line. 8. Basin street blues. 9. In the shade of an old apple tree. 10. Black eyed Susan Brown. III. Walzmuziek. 11. Weaner Madlen, 12. Hofballtanze 13. Estu- aiantina, 14. Donausagen, 15. Espana, 16. EI Turia. 8.00—12.00 Diversen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10