Boldoot De benzine voor de vliegtuigen. Het astronomische beeld voor 1937. Twee zons- en één maansverduistering Een en ander over het pionierswerk van de Shell 2f6i iavnaaaa 8i svaaaaNoa HAARLEM'S DAGBLAD kllJN/T IN IETTEREN MUZIEK. Centr. Comité v. Werkloozen. VOCAAL-CONCERT. Het Mannenkoor „Die Spaernesanghers", het „Haarlem's Vrouwenkoor", beide onder leiding van Lieven Duvosel en voorts een viertal be kende vocale solisten met begeleiding van de pianiste Emmy van Eden stelden Woensdag avond hun krachten beschikbaar voor het Centr. Com. v. Werkloozen. Dat dezen dit op prijs stelden bleek duidelijk: de Gem. Con certzaal was propvol. Ik kon van dit vocale concert slechts het eerste deel bij wonen, maar dat eerste deel was dan ook wel het belangrijkste, omdat daarin een zestal van Lieven Duvosel's bewer kingen van oude melodieën werden ten ge- hoore gebracht, dat we nog niet eerder had den gehoord. Het aantal zijner bewerkingen loopt in de honderden, en bij elke volgende worden we weer verrast door nieuwe vondsten op het gebied der imitatorische contrapun- tiek. De voorliefde voor canon ische bewer king heeft Duvosel met Henk Badings ge meen, en we zien dus hoe een zeer oude werk methode ook bij aanhangers der nieuwere en nieuwste muzikale richtingen aanhangers Vindt. Duvosel bewerkte de drie coupletten, waar uit de meeste oude zangen bestaan, steeds verschillend; zelfs heeft hij het middelste ge woonlijk in een anderen toonaard gecompo neerd. De contrapuntische verwikkelingen be reiken meestal in het derde couplet hun hoog tepunt. Dat is in „Waar dat men zich al keert of wendt" een canon in de vergrooting, in het zesstemmige „Merck toch hoe sterck'' een canon in de kwint. „Ach Tjanne" is vol gens een ouiden modius bewerkt; de ietwat wrange klank is daaruit te verklaren. Zoo hoort men daar b.v.é een lang aangehouden samen klank van twee op elkaar gestapelde kwinten d-a-e. De zangen voor gemengd koor zijn uiterst velstemmig gezet en klinken zeer mooi. De vertolking van deze moeilijke bewerkin gen was prijzenswaardig, Maar toch zou een aanwinst van mooi stemmenmateriaal zoowel voor het mannen- als voor het vrouwenkoor niet ondienstig zijn. Van de vocale solisten zijn de sopraan He- lène Ludolph en de alt Ans Stroink hier in den laatsten tijd vaak opgetreden, zoodat we den aard en omvang van haar talenten bekend mogen veronderstellen. Michel Gobets schonk weer genot door zijn fraaie tenorstem, Otto Couperus door zijn bariton; maar de laatste haalde een gewaagd experiment uit door in „Heimliche Aufforderung" met falset te zin gen. Zoo'n lied als dit toont ook al sporen van verouderdheid. Dat gaat tegenwoordig snel! Emmy van Eden begeleidde de soli en duet ten als steeds uitmuntend. K. DE JONG. JOSEPHINE BUTLER VEREENIGING. Voor de Josephine Butler Vereeniging te Haarlem wordt een lezing gehouden door Mr. A. de Graaf, voorzitter van het Nationaal Comité tot bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen, over: Het werk van Gerard Velthuijsen". Deze bijeenkomst wordt gehouden in de zaal van het Remonstrantenhuis,Wilhelmina- straat, op Dinsdagavond 23 Februari 1937. NED. REIS VEREENIGING. De afd. Haarlem van de Ned. Reisvereeni- ging houdt Vrijdag 19 dezer een filmavond in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw. Vertoond worden films van Zwitserland, Italië, Oostenrijk, Duitschland en Scandinavië. Deze films zullen worden toegelicht door den heer J. Panman, algemeen voorzitter en den heer J. G. P. Sabel, algemeen secretaris der Ned. Reisvereeniging. VERZEKERINGSAGENTEN, BODEN EN INCASSEERDERS. Voor het in April te Hilversum te houden congres van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Verzekeringsagenten, ziekenfonds boden en incasseerders werd door de afdeeling Haarlem van genoemden bond het voorstel in gediend, door een Commissie de noodzakelijk, heid van het aanstellen van een gesalarieerd bestuurder voor den Bond te doen onderzoe ken. S. D. A. P. Muziekschool van „Toonkunst' Uitvoering door leerlingen. Het was te voorzien, dat deze leerlingen- uitvoering ditmaal veel tijd in beslag zou ne men. Behalve een welvoorzien programma dat aan leerlingen van de meest uiteenloopende vorderingen de gelegenheid bood. zich te oefenen in de voordracht in 't openbaar, was er nog een aantal ensemblestukken, waarbij het volledig orkest zich had op te stellen, zoo- als de Passacaglia in G van Samartini, het Concert in 'Es voor twee piano's van Mozart, een Sinfonia in Bes vaar Joh. Christian Bach. Maar eerder reeds op den avond, toen nog de heel jonge leerlingen naai' 't podium dron gen om hun beurt niet te zien voorbijgaan, zag men de toaneelkneohten zich beijveren om het podium geschikt te maken voor een orkestrale uitvoering. Bij 't opgaan van het doek zag men hoe toebereidselen gemaakt waren voor de uitvoering vajn een werk in den geest van Haydn's Kindersymphonie. Aan die lessenaars en op de stoelen vond men een arsenaal van kinder Instrumentjes, waarbij een groote plaats was ingeruimd aan het slagwerk. Maar goed werd het pas, toen 't podium zich vulde met de kleine executanten, en de dirigente, ook een nog heel jong meisje, haar plaats aan de lessenaar innam op een wijze zooals groote orkestleiders dit doen. Maai' toen eenmaal de muziek was begonnen, en men uit eiken hoek van 't orkest werd verrast met het prachtige op tijd inzetten van de partijen, een trompet hier, een fluit daar, slagwerk overal, toen be greep wel elk toehoorder, dat hier méér werd gedaan dan een aardigheidje uithalen. De leeraressen, de dames Bekkers en Korteweg. hadden den kleinen een zóó stevig rythme bij gebracht, dat zij zich nu konden bepalen tot hier een weinig remmen, daar weer een tikje aanzetten tot een nog levendiger tempo. Zoo hebben deze „Lilliputvariaties" (van M. E. van EbbenhorstTemgbergen) niet alleen een mooi en nuttig werk verricht voor de kleine muzikantjes, maar ook een prettige verrassing bereid aan de ouders en ae overige luisteraars, die wel allen een herhaling van het stuk had den gewenscht. Tevoren had men, ook de kleuters, hun solo's zien afspelen, stukken van meestal instructie- ven aard, maar prettig toch om te hooien en waarbij natuurlijk Haydn en Schubert lang geen slecht figuur maakten, zoomin als Kirchnier, die bij het serieuze muziekonder- richt niet moet ontbreken. Met de Polonaise in C kl. van Chopin werden toen zeer verdienstelijk ingeleid de stukken van de groote meesters der toonkunst, waar aan de bekwame paedagogen der Toonkunst- school ook ditmaal hun aandacht hadden ge wijd en waarbij vooral het ontwikkelen van het stijlgevoel een punt van hun voortduren de zorg bleek te zijn: Mozart's Concert voor twee klavieren, de vioolsonate van Veracini, een Impromptu van Chopin, en vooral ook de pianomuziek van de beide Fransche meesters Fa-uré en Pierné gaven gereede aanleiding om de waarheid van het zooeven gezegde te toet sen. En niet in de laatste plaats werkte daar aan mede de leider van het orkest, die dit maal had gekozen een Sinfonia van den „Lon- denschen" Bach, den jongs ten zoon van den grooten Joh an Sebastian, die zoo langen tijd vóór zijn verblijf in Ehgelands hoofdstad or ganist was geweest te Milaan en daar (mede door Padire Martini) zich de schrijfwijze dei- Italianen had eigen gemaakt. Het was tref fend, in deze ensemblemuziek het overgroot leerlingental der Muziekschool te zien bijeen gevoegd tot een schoone eenheid van klankge- ving, van opvatting, van voordracht; maar treffender nog: hen te hooren musiceeren zoo als het zoowel den serieuzen dillettant als den toekomstigen vakmusicus siert. G. J. KALT. De afdeeling I der Soc. Dem. Arbeiders Partij heeft een vergadering uitgeschreven, te houden in het gebouw „Rosehaghe", Hoof- manstraat, op 22 Februari a.s. Op de agenda komen o.m. de volgende punten voor: jaar verslagen, rapport van de leden der executieve van de S.A.I., rapport van de militaire com missie, en de voorstellen en de daarop inge komen amendementen voor het congres. WEER EEN INBRAAK. In den afgeloopen nacht heeft iemand zich toegang verschaft tot een woning aan de Krelagestraat. De inbreker is aan de achter zijde binnen kunnen komen. Vermist worden eenige gouden en zilveren voorwerpen en een bedrag van 65. De politie tracht den man op te sporen. HAARLEMSCHE HANDELAAR BEROOFD. Woensdagmorgen deed een handelaar uit Haarlem bij de politie aangifte, dat hij Dins dagavond, nadat hij verschillende café's had bezocht, bij zijn thuiskomst tot de ontdekking kwam, dat hij zijn portefeuille met 350 kwijt was. In verband hiermee heeft de politie aan gehouden een 28-jarige kellner, die Dinsdag avond in het gezelschap van den handelaar was geweest. Bij een huiszoeking werd in de kleeding, die de kellner Dinsdagavond droeg, het rijbewijs van den bestolene gevonden; dit had in de portefeuille gezeten. Toch beweert de kellner van niets te weten. In zijn bezit werd een bedrag van 42 gevonden. Dit werd voorloopig in beslag genomen. De kellner werd in verzekerde bewaring gesteld. De politie zet het onderzoek voort. JUBILEUM J. GRIJMANS. Onder groote belangstelling herdacht van daag de heer J. Grijmans, procuratiehouder bij de Perolin Company alhier, hét feit dat hij 12'2 jaar geleden bij deze firma in dienst kwam. Van den directeur mocht de jubilaris een salon-ameublement ontvangen en van het personeel een rooktafel met rookstel. Verder waren er veel bloemstukken. De dag werd in de meest opgewekte stemming gevierd, zelfs muziek ontbrak niet. Den heer Grijmans zal dezen dag zeker nog lang in her innering blijven. VOORRANG voor werkelijk goede scheer- crcme. die de stugste baard racht maakt en de huid niet irriteert. De laooline, verwerkt in Boldooc icbeercrême, voorkomt trekken en schrijnen van de huid. VOORRANG jQasri<}~ê<srL&' SCHEERCRÈME ROSE Een reuze tube voor 50 ct. (Adv. Ingez ivled.) PERSONALLY. Aan de mode-vakschool C. P. Klaassevan der Plaat alhier zijn geslaagd voor het examen costumiere-coupeuse de dames C. E. Menke en E. Kreyger to Haarlem en M. M. van Vliet, te Heemstede. ARBEIDER DOODGEVALLEN. Woensdag is bij de werkzaamheden aan de hoogste boog van de nieuwe brug op het Mer- wedekanaal nabij den spoorlijn naar Rotter dam te Utrecht een arbeider door tot nu toe onopgehelderde oorzaak naar beneden ge vallen. Hij is daarbij eerst terechtgekomen op een montagebrug en vervolgens in het water ge vallen. Zijn kameraden hebben hem onmid dellijk op het droge gebracht. Hij had een ernstige hoofdwonde opgeloopen en bleek reeds te zijn overleden. POGING TOT DIEFSTAL VAN EEN AUTO. Door onbekenden is getracht, tijdelijk of voorgoed op stap te gaan met de auto van den heer IJ., die onbeheerd op het Adriaan Stoopplein stond. De dader(s) wist(en) den motor op gang te krijgen, doch toen de wa gen wegreed, bleek dat het stuurslot nog vast was. met het gevolg, dat de auto recht uit reed en tegen het hek van het Kennemer Lyceum botste. De auto werd vrij ernstig be schadigd. Het hek werd over pl.m. 6 Meter vernield. Tusschen den wagen en het hek bleek een deerlijk gehavende fiets te zitten. De eigenaar hiervan is nog niet gevonden. Van de daders geen spoor. Tot de belangrijkste opgaven van de astronomie behoort het vooruit be rekenen van den stand van de sterren aan den hemel op een bepaald oogen- bil* voor grootere tijdruimten. De uitkomst van deze berekeningen is vastgelegd in het „Astronomische jaarboek" in den vorm van tabellen, die over den loop van zon en maan. over den stand van de planeten, over zons- en maanverduisteringen, het bedekken van de sterren door de maan enz. inlichtingen geven.. Deze omvangrijke tabellen maken op de leeken een afschikwekkenden indruk. Toch heeft het ook zijn bekoring de toekomstige gebeurtenissen aan den hemel op de tabellen af te lezen. Laat ons dus de getallen aan het woord laten! In de eerste maanden van het jaar schit tert Venus als avondster in een wonderlijke glans aan den Zuidwestelijken hemel. Haar helderheid overtreft die van Sirius ongeveer tien- a twaalfvoudig, neemt nog langzaam toe en bereikt op 12 Maart haar hoogtepunt. In de sterrekijker verschijnt de planeet als een sikkel, die steeds smaller wordt, hoe dichter Venus de zon nadert, zooals dit bij afnemende maan het geval is. Op 18 April trekt Venus tusschen de aarde en de zon door, om na eenige dagen aan den anderen kant van de zon weer als morgenster te ver schijnen. In de zomer- en herfstmaanden vormt Venus de meest opvallende ster aan den Oostelijken hemel voor zonsopgang. Pas in November neemt haar zichtbaarheid be langrijk af en aan het eind van het jaar ver dwijnt zij in de morgenschemering. Veel nauwer aan het nabuurschap van de zon gebonden is Mercurius, die zich nooit kan onttrekken aan de schemersfeer en daarom zoo moeilijk waar te nemen is, ofschoon hij een zeer heldere ster is. De gunstige tijden om Mercurius te zien, zijn de dagen omstreeks 10 April, als Mercurius aan den Westelijken hemel links boven Venus staat, ongeveer een half uur a drie kwartier na zonsondergang verder eind September en begin October, als Mercurius in het Oosten vijf kwartier voor de zon opgaat. Een verrekijker bewijst bij het opzoeken van de snel voorttrekkende, steeds slechts weinige dagen zichtbare planeten, goede diensten. Een belangrijke astronomi sche gebeurtenis is het voorbijtrekken van Mercurius voor de zonneschijf op 11 Mei. dat echter alleen op het Zuidelijke halfrond te zien is. De roodachtige Mars is in de eerste maan den van het jaar morgenster, maar gaat ech ter einde Maart reeds voor middernacht op en is op 19 Mei in tegenstand met de zon De planeet is dan gedurende den heelen nacht in het sterrebeeld van Scorpius zichtbaar en door zijn groote helderheid en roodachtige kleur gemakkelijk te herkennen. Jupiter, de reus onder de planeten, beweegt zich langzaam in het sterrebeeld van den schutter (Sagittarius). Einde Februari maakt hij zich langzamerhand los uit de morgen schemering, bereikt 16 April den Westelijken kwartierstand en komt op 15 Juli in tegen stand met de zon. Jupiter is dan de helderste ster aan den Zuidelijken hemel. Saturnus, in het beeld van de visschen IPisces), kan tot einde Februari 's avonds aan den'Zuidelij ken hemel waargenomen wor den. Dan verdwijnt de ringplaneet in de avondschemering, om pas einde Maart, kort voor zonsopgang in het Oosten weer te ver schijnen. De planeten Uranus in het sterre beeld van den ram (Aries) en Neptunus in den leeuw (Leo) zijn alleen met behulp van een sterrekijker te vinden. In ieder jaar vinden minstens twee en hoogstens zeven verduisteringen plaats. Het jaar 1937 brengt maar twee zons- en één Luchtvaart. Hoe komen een handelsvliegtuig, eeri sportvlieger, een recordvlieger, ongeacht plaats en tijdstip van de landing, aan ben zine en olie? Ziedaar een vraag, waarin noch de gezag voerder, noch de vlieger, noch de lezer van luchtvaartberichten zich thans heeft te ver diepen. En deze gang van zaken, bewijst bij eenig nadenken, welk een enorme organisa torische arbeid er moest gebeuren, vóór men zich daarin inderdaad niet behoeft te ver diepen. Want de groote hoeveelheden ben zine en olie, welke noodig zijn, komen niet op de landingsterreinen, langs dezelfde rech te lijnen, welke het vliegtuig als zijn weg kiest. Een afstand van 100 K.M over vlak land is voor een modern vliegtuig een quaes- tie van eon half uurtje, hoe het weer ook is, een 1 astauto heeft voor denzelfden afstand als het meeloopt een halven dag noodig en bij slecht weer zal de weg misschien wel on begaanbaar zijn. Dat die bedrijfsstoffen er tijdig zijn, in eiken uithoek van den aardbol, dat nu is oa. het werk van den Shell luchtvaartdienst. De ontwikkeling van dit speciale departement, met zijn vertakkingen over de wereld, wordt in het laatste nummer van „Shell Aviation News" met verschillende interessante bijzon derheden beschreven. Toen in 1919 de vliegtuigen in dienst van het verkeer werden gesteld, ging men nog niet ver van huis, zoodat er wel steeds een depot in de buurt was, waar men als bij den kruidenier enkele blikken benzine en olie kon koopen. Toen later een vlieger er alleen op uit trok was hij gebonden aan de grootere vlieg velden, waar hij zijn olie en benzine tegen een of anderen prijs kon krijgen bij een luchtverkeersonderneming ter plaatse. Wilde hij naar minder druk bezochte vliegvelden, dan was het zaak, te voren op te geven welke hoeveelheden hij op benaalde plaatsen wilde hebben en zulks ze°r tiidig te voren, aar-ge zien de b"drijf*«toffen van depots moesten worden gezonden. De bussen waren dan, voorzien van zijn naam, tijdig ter plaatse, de rekening viel dan in den regel niet mee. De benzine was daarmede evenwel nog niet in de tanks en dit laatste werk was zaak van de(n) vlieger(s). Om nu eenige honderden liters benzine door een filter in een tank te gieten, bijv. in een tropische warmte, was niet betiaald een sinecure. Blikken van 20 liter, elk wegende 15 K.G., in een vleugel tank brengen, ongeveer 6 M. boven den grond, wordt eentonig wanneer het gaat om 70 blikken. Een verbetering kwam reeds door de benzine te leveren „in het vliegtuig", dus met eenige prijs verhooging. Om verder te ontgaan, dat overgebleven hoeveelheden van te veel bestelde benzine verdampte, werden depots gesticht, onder beheer van verantwoordelijke personen. En dit stelsel werd de grondslag voor het spe ciale departement „Shell Aviation Service". Inplaats van losse werklieden voor het vul len werden ploegen in dit werk getraind, zoo dat levering in de tank gewoonte werd. Ter wille van den spoed werden handpompen gebruikt met een capaciteit van 40 a 60 liter per minuut. Zoo was de toestand tot 1928 ge groeid. Van 40 L. tot 300 L. per minuut. Na 1928 begonnen het verkeer en dus route en verbruik zich af te teekenen. zoodat per manente depots op alle vliegvelden konden worden ingesteld met een goede opberging en waarvoor een staf van personeel noodig was. In afgelegen streken was het niet een voudig, goede werkploegen te vormen. Zoo had Shell met veel moeite in Afrika een werkploeg inboorlingen afgericht, die echter bij de nadering' van een groot aantal vlieg tuigen van schrik op de vlucht sloegen! Een ander verhaal Is al even vermakelijk. Bij een landing in Afrika zag een Duitsche vlieger een partij inboorlingen in een krijgsdans op zijn toestel afkomen, zooals hij dacht met zeer onheusche bedoelingen. Tot zijn verba zing en geruststelling za? hij hen verdwnnen in een gebouwtje, waarop de naam Shell prijkte: het was de benzineploeg. Het moderne luchtverkeer moest een zoo kort mogelijk oponthoud op de vliegvelden gaan eischen; dus niet alleen snel vullen, doch ook het tijdroovende rijden naar de pompen moest worden vermeden. Daarvoor waren mobiele tankwagens met groote vul- capaciteït noodig. Een belangrijke factor van tijdsbesparing was voorts, het vullen door een filter te kun nen ontgaan Na langdurig experimenteeren is men er in geslaagd filters te vervaardi gen. die aan de zuivering niets te kort doen en voorts een snelle levering mogelijk ma ken. De zuiverheid van de benzine wordt voort durend door het nemen van monsters gecon troleerd. Bij het vullen van mobiele tank wagens wordt de benzine gefilterd en dit ge beurt opnieuw bij het vullen van de vlieg tuigtanks. Een moderne mobiele tankauto is geschikt voor elk terrein en vult met een ca paciteit van ruim 300 L. per min. Voor ge bruik bij watervliegtuigen zijn motorbooten beschikbaar met dezelfde vulcapaciteiten. Deze geperfectionneerde distributie op alle vliegvelden van de wereld is in een tijd van 15 jaar ontstaan, en wanneer men dat aan schouwt dient men toch niet te vergeten, dat dat vóór de benzine in de ondergrondschen tank of in de tankauto was, er eindelooze reizen noodig waren en veel organisatorisch werk. In Afrika bijvoorbeeld zijai plaatsen aan te wijzen, waar de benzine en olie wor den verzonden van de kust met een trein over 400 mijlen, dan met een stoomschip over 150 mijlen, vervolgens per as en de laatste 20 mijlen op de kroezige hoofden van dragers. Dat voorbereidende werk is dus nog steeds tiidroovend en kostbaar De leiding gevende personen maken voor hun controles vaak gebruik van vliegtuigen. „Service". Behalve de benzinedistributie werd de ..Shell Aviation Information"' ingesteld, waar bij men alle inlichtingen over luchtreizen in den uitgebreidsten zin kan bekomen. Bij zonder gemakkelijk voor den sportvlieger en luchttoerist is de wijze van verrekenen van ziin bedriifsstoffen. Geen rekenen in vreem- '-niut.a ?een extra eereken over den liter- prijs; men ontvangt een boekje, als bewijs dat de vlieger ontvangstbewijzen mag afteè- kenen zonder directe betaling. In zijn land van herkomst volgt de verrekening van de bons, ook al zou hi.i heen en terug zijn gevlo gen van Amsterdam—Tokio. Zoo is ..Shell Aviation Service" gegroeid tot een organisatie, die „service" geeft in den meest volledigen zin van het woord en zoo zijn ook de woorden van den bekenden En- gelschen luchtvaartjournalist C. G. Grey een klinkende waarheid: „Vertegenwoordigers en agenten van Shell deelen met hond en paard den naam van vrienden van den mensch Waar twee of drie menschen ter wille van toerisme tezamen zijn, ziet men een Shell- vertegenwoordiger in hun midden". VAN DEN ABEELEN. maansverduistering. Maar geen van hen ls in Midden-Europa zichtbaar. De zonsverduiste ring op 8 Juni 1937 is geheel, en in zoover belangrijk, dat de maan zich op den morgen van dezen dag dichtbij de aarde bevindt, en zijn schijf dus aanzienlijk grooter schijnt, dan die van de zon. Tengevolge daarvan be reikt de totale verduistering bijna den lang- sten duur, die mogelijk is, namelijk zeven minuten en vier seconden. De kernschaduw van de maan heeft den vorm van een lange, smalle kegel, waarvan de. top rakelings over de draaiende aardbol in de tropen schuift. Helaas keert de aarde ge durende de zonsverduistering, de zon en de maan haar waterkant toe. zoodat de zicht- baarheidszöne der totale verduistering in den Stillen Oceaan verloopt en wel van de Nieuw Hebriden bij Australië in een noordwaarts gewelfden boog. Voor de wetenschappelijke waarneming der zonsverduistering is het zeer nadeelig. dat in het gebied waar de totale zonsverduistering het langst duurt wijd en zijd niet het kleinste eilandje te bekennen is. Voor de opstelling van de gevoelige instru menten is een vasten bodem als basis ver- eischt. De tweede zonsverduistering is ringvormig, daar de maan zich op den grootsten afstand van de aarde, maar de de aarde zich op den kortsten afstand van de zon bevindt en de maan daarom kleiner schijnt dan de zonne schijf. Ook dit hemelsche schouwspel is alleen in het gebied van den Stillen Oceaan zicht baar. De ongeveer 200 Kilometer breede zóne van de ringvormige verduistering van 23 December is zichtbaar aan de Oostkust van Azië, Japan, Philippijnen, Oostelijke Soenda- eilanden, Nieuw-Guinea, Polynesische eilanden. Stillen Oceaan en het Westen van Noord-Amerika. Bij de maansverduistering van 18 Novem ber wordt alleen een zevende gedeelte van de maandoorsnede door de kernschaduw der aarde donker. De intrede in de bijschaduw is in Nederland zichtbaar, één uur voor maans- ondergang. Verder kan het begin waargeno men worden in Noord- en Noord-West Europa, de Noordelijke IJszee. Atlantischen Oceaan, Noord- en Zuid-Amerika, Stillen Oceaan en Noord-Oost-Azië. Gedurende de wintermaanden beschrijft de zon op geringe hoogte haar schijnbare da- gelijksche baan aan het hemelgewelf. Slechts 16 graden verheft zij zich in Nederland om den middagtijd boven den horizon, en begint pas in Februari sterker stijgen. Wanneer op 21 Maart, op den tijd van de dag- en nacht wisseling, de zon om 1 uur 45 minuten iM. E. T.) de hemelequator overschrijdt en in de sterrekunde de lente begint, stijgt onze dagster reeds 38 graden boven den horizon. In April worden de dagen lager en de stand van de zon eiken dag hooger: in Mei al niet meer zoo vlug. tot op 21 Juni. den dag van den zo- merstilstand, de zon om 21 uur 12 minuten het Noordelijkste punt van haar schijnbare baan in den Steenbokskeerkring doorloopt en op den langsten dag van het jaar bij ons een hoogte van ongeveer 62 graden bereikt, 's Nachts zinkt de zon nog geen 15 graden on der den horizon, zoodat avond- en morgen schemering samenvloeien. Het is de tijd van de helderste nachten. Eerst nauwelijks merk baar, spoedig echter sneller en sneller keert de zon zich naar het Zuiden en overschrijdt op 23 September om 12 uur 13 minuten de hemel equator. waarmee astronomisch de herfst be gint. Het korter worden der dagen doet* zich vooral gelden in October, waar het meer dan twee uur bedraagt. Op 22 December om 7 uur 22 minuten bereikt onze dagster het Zuide lijkste punt van zijn baan in den Steenboks keerkring. De kortste dag van het. jaar leidt sterrekundig den winter in. Daar de aarde zich in den winter op den kortsten afstand van de zon bevindt, is haar beweging een beetje sneller dan in den zomer. Aan dit feit danken wij het. dat ons zomer halfjaar, gerekend van 21 Maart tot 21 September, een volle week langer is dan het winterhalfjaar. Of het jaar 1937 na langen tijd eindelijk weer een prachtig kometen verschijnsel zal brengen kan men helaas niet vooruit bereke nen. De kortstondige kometen geven meestal zoo weinig licht, dat zij alleen door een sterre kijker gezien kunnen worden. De heldere ko meten met een grootsche staartontwikkeling, waai-van in de vorige eeuw een groot aantal verschenen zijn. hebben daarentegen zeer lange circulatietijden, zoodat men hun terug keer pas na duizenden eeuwen kan verwach ten. Zij bewegen zich in buitengewoon langge rekte ellipsen om de zon. Er zou dus een nieuwe, tot dusver onbekende komeet op de zon af moeten gaan, wanneer ons een der- aelijk prachtig hemelverschijnsel beschoren zou zijn. Op bepaalde tijden van het jaar hoopt zich het optreden van verschietende sterren en meteoren op. als namelijk de aarde bij haar loop om de zon de baan van een grooten me teoorzwerm kruist. De meteoren van een dergelijken zwerm hebben dezelfde richting en snelheid en schijnen daarom alle uit de zelfde hemelstreek te komen. Men noemt ze naar het sterrebeeld. waarvan zij schijnen uit te stralen. De belangrijkste zwermen zijn de Lyriden en Virginiden in midden April, die uitstralen uit de lier (Lyra) en de Jonk vrouw (Virgo); de Aquariden In de tweede helft van Juli; de Perseïden van 10 tot 15 Augustus, de Leoniden midden November en de Geminiden midden December. Van deze meteoorzwermen zijn de Augustusmeteoren, die van Perseus uitstralen, en de November- meteoren, die uit de streek van den leeuw komen, het overvloedigst en daarom ook het bekendst. Het lichten van deze meteoren, wier inhoud meestal slechts weinige gram men of breukdeelen van een gram bedraagt, geschiedt'gemiddeld op 130 Kilometer hoog te. hun uitdooven op 80 a 90 Kilometer hoogte. GROENTE MARKT HAARLEM. Lof 6—9 ct. per K.G. Knakpeen 2—4 ct. per K.G. Veldsla 1230 ct. Boerekool per kist 920 ct. Groenekool 15—30 ct. per kist Gelekool per kist 4565 ct. Andijvie 1075 ct. per kist. Spruiten 90—f 1.25 per zak. Roodekool 39 ct. per stuk. Knolselderie 28 ct. per stuk. Prei 2—8 ct. per bos. Peterselie 1024 ct. per bos. Selderie 25 ct. per bos.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11