c H.D.* De beslissende lassoworp. V reiïiölda m VERTELLING De Padvinders-jamboree te Vogelenzang. V R IJ D A G 19 FEBRUARI 1937 HA ARE EM'S DAGBEAES Hoe een film-doable een collega redde. Voor een film-opname moest de „doublé" MacCorley een parachute sprong uitvoeren, die buiten iemands wil, zelfs voor Hollywood een unieke sensatie werd. Slechts door de vriendschap van een collega werd hij gered en niet minder sensationeel dan zijn sprong, ivas de lassoworp, waarmee de eene double den andere het leven redde. Mac Corley was een der meest ervaren en oudste „doublés" van Hollywood. De taak, die men hem op dien gedenkwaardigen dag had toebedeeld, was hem op zich zelf niet zoo vreemd meer. Hij moest van 1800 M. hoogte en daarna nog eens van 300 meter een para chutesprong maken. Deze tweede sprong nu was in hoofdzaak hierdoor gecompliceerder, omdat men van Mac verlangde, dat hij ter wille van de sen satie gebruik maakte van een oeroud val scherm, zooals die in den oorlog werden ge bruikt; een onding, dat in een kastje onder aan het vliegtuig zat en automatisch naar buiten viel. wanneer de parachutespringer het vliegtuig verliet. De machine verhief zich, nadat de eerste sprong goed was verloopen, opnieuw in de hoogte en Mac en de piloot waren voldoende op elkander „ingesteld"; Mac keek naar den ander en wachtte op het teeken, dat hij zou geven. Nog zag hij den breeden lach om den mond van den piloot en hoorde hij zijn op wekkend „Good luck!"toen sprong hij in de diepte. Parachute bleef vastzitten In dezelfde seconde bemerkte Mac Corley al. dat er iets niet in orde was. Hij kreeg een hevigen stoot en daarbij de gewaarwording zooals hij later vertelde of hij uit elkander werd gerukt, terwijl hij zijn ribben voelde kraken. Een van de lussen gleed van zijn schouder af, de tweede bezweek en plotseling hing hij met zijn hoofd naar beneden aan één touw, het eenige dat hem met de parachute en het vliegtuig verbond. De parachute was namelijk aan de machine vast blijven zitten! Van beneden af en ook van het bege leidende vliegtuig had men het geheele tafe reel kunnen zien. Met angst en spanning vroeg men zich af, hoe lang het touw het nog zou houden en hoe lang het zou duren, alvorens men den double naar beneden zou zien storten. Van het opname-vliegtuig af gaf men den piloot teekens; deze had name lijk in het geheel nog niet bemerkt, dat de parachute-springer onder aan zijn machine hing. Toen hij het verband begreep, trachtte hij uiterst voorzichtig vliegend, op dezelfde hoogte te blijven "om tijd te winnen voor red dingspogingen wanneer die overigens mogelijk waren. Zoo de machine zou dalen, ongetwij feld zou Mac's schedel bij de minste aan raking met den grond onherroepelijk ver pletterd worden, terwijl hij het in zijn han gende positie ook niet lang zou kunnen uit houden. Wat te doen? In enkele oogenblikken moest men beslissen. Cowboy meldt zich aan. Toen kwam op het vliegveld een jonge cowboy temidden van de ontzette menigte naar voren, een die in enkele films als lasso werper was opgetreden, Gardner heette hij en riep: „Ik wil probeeren Mac te red den! Geef mij een piloot mee en laat de rest aan mij over!" Hij steeg direct daarop met een ervaren vlieger op. Met kloppende harten en groeien de spanning keek men naar een schouwspel dat zelfs voor de vliegsensatie van Holly wood uniek was. Gardner gaf den piloot opdracht zoo dicht mogelijk in de buurt van het zwevende li chaam van den ongelukkigen double te vlie gen; hij zou dan trachten van zijn zitplaats af. op een oogenblik, dat de motor werd af gesteld, zijn lasso om het lichaam van den man te slingeren. Mac Corley begreep direct waar het om ging, toen hij voor de eerste maai de lasso tegen zijn rug voelde slaan. Het bloed was hem door deze minutenlange wijze van hangen al hinderlijk naar het hoofd gezakt, maar met inspanning van al zijn krachten, behield hij het bewustzijn. Hij spreidde zijn armen uit om het doelwit voor den lassowerper grooter te maken en de grootste kans te heb ben het lasso touw te grijpen. Tien- tot vijftien maal trachtte Gardner tevergeefs met zijn lasso worp tegen den dood zijn doel te be reiken en eindelijkde twintigste worp gelukte. Mac Corley hing aan twee touwen! Met inspanning van al zijn krachten sjor de Mac Corley het touw om zijn lichaam tot borsthoogte en knoopte het daar stevig vast. Langzaam steeg nu de machine met den red der. Mac Corley, de oude, ervaren double, de man zonder zenuwen, had direct zijn tegen woordigheid van geest herkregen, toen hij overeind hing. Voorzichtig richtte hij zich op al zwevend aan het lassotouw en maakte toen de schoen los waaraan het andere touw was bevestigd. Daarna ging het langzaam om- ZOEK DE ZON OP. De N.V. Nationale Revue, directeur Bob Peters, geeft Vrijdag 26, Zaterdag 27 en Zon dag 28 Februari om 8 uur in het Gem. Con certgebouw een voorstelling van de bekende revue „Zoek de Zon op". Behalve de populaire komiek Lou Bandy werken aan deze voorstel lingen mede: Wiesje Bouwmeester, Clairette Hammé. Mimi Letret. Dries Krijn, Frans Bo- gaert, Henk Didama. Louis Bovenmeester, Henri Preston en de National Girls. Het orkest staat onder leiding van Julius Susan, choreografie van „The Muriloff's". Ook in Engeland vonden reeds onder de titel „Search for the sun" voorstellingen van deze revue plaats, waar zij onder leiding van den heer Bob Peters werd ingestudeerd. hoog. Iedere verkeerde beweging was levens gevaarlijk; het touw kon losschieten, het waren waarlijk momenten die over leven en dood beslisten. Eindelijk had hij de machine bereikt, werd nog wat verder opgetrokken totdat hij de rand van de raampjes had be reikt en toen trokken stevige armen hem naar binnen. Volkomen uitgeput zakte hij op de zitplaats van Gardner bewusteloos ineen. Veel woorden werden er later tusschen beide menschen niet gewisseld. Zij waren col lega's en beiden in een vak, waarin zij regel matig den dood voor oogen moesten zien; ook Gardner had als double al genoeg erva ring opgedaan, zij het meer op den bega- nen grond. Misschien zal daarom Mac Corley nog eens de gelegenheid krijgen zijn dappere collega revanche te geven W. „Kinderen hebben steeds honger" wanneer er Cremolda op de boterham is. De proef is al heel gemakkelijk te nemen: een flinke pot Cremolda kost maar 37'/2 ct. (plus statiegeld). En daar Cremolda zich dun laat uitsmeren, komt het goed koop in het gebruik. Cremolda is een bijzonder fijne crème van chocolade en verkrijgbaar in drie soorten: Vanille, Orange en Citroen. Neem eens een proef bijv. me» Vanille. DUYVIS I „een crème van chocolade" N V T.DUYVIS Jr. Koog aan de Zaan. (Adv. lngez Med.) ARROND. RECHTBANK Regendroppen 99 De Officier van Justitie vertelde het er niet bij, doch het is wel heel waarschijnlijk, dat de componist van de populaire schlager „Re- gentropfen" door het wisselvallige klimaat van ons kikkerlandje geïnspireerd werd. En mocht dat niet het geval zijn, dan heeft het toch bij ons wel de juiste snaar getroffen, want er is een tijd geweest, dat onze dag niet goed was. als we hem niet begonnen en eindigden met deze droefgeestige tango-melodie. Het is dus heel natuurlijk, dat de muzi kanten. die geëngageerd waren om de stem ming in een café tijdens de Purmerendsche kermis te verhoogen, deze melodie daarvoor bij uitstek geschikt gevonden. En het is wel even natuurlijk, dat de exploitant van het café daar geen bezwaar tegen had, doch er in tegendeel mee in zijn schik was, hoewel hij verder volgens zijn verklaringen- weinig verstand van muziek had. Toch had hij de uitvoering van dit wijsje moeten beletten, want het is nu eenmaal niet geoorloofd, het zonder meer ten gehoore te brengen. Emil Palm, die de geestelijke vader er van is, heeft ingezien dat je van muziek alleen niet leven kunt. en heeft aan de uit voering van zijn geesteskind bepaalde voor waarden verbonden, en de controle op de na leving daarvan aan BUMA, het Bureau voor Muziek-auteursrechten opgedragen. Daarom had de exploitant aan dat bureau een bepaald bedrag moeten betalen, of anders moeten verhinderen, dat de muzikanten dit populaire wijsje ten gehoore brachten. Doch ook de muzikanten, die verklaarden, steeds uit het hoofd te spelen, en geen muzieknoot „zoo 'groot als een huis" te kunnen lezen, hadden hun muzikale talenten op andere dan dit beschermde wijsje moeten botvieren. Dat zij dit niet gedaan hadden, vond de Officier van Justitie heel erg, doch hij meen de, dat de eafé-exploitant meer schuld had. dan de musici. Deze toch worden geëngageerd voor het leveren van verstrooiïngsmuziek, en dan moet de exploitant zorgen, dat de ver gunning aanwezig is. Daarom eischte de Officier tegen den den café-houder f 50 subs, 20 dagen en tegen den gedagvaarden muzikant f 10 of 6 dagen. De verdediger was het in zijn pleidooi niet met den Officier eens, wat wel vaker gebeurt. BUMA is destijds opgericht, om het auteurs recht van muzieksUikken te beschermen, doch pl. meende, dat dit bureau zich te groote bevoegdheden toeëigent. Het moet dan ook aan banden gelegd worden, wat niet zoo ge makkelijk is doch uiteindelijk zou de Minis ter van Justitie moeten ingrijpen. Want de handelingen van het bureau zijn volgens pl. lijnrecht in strijd met de bedoeling van de auteurswet. Bij de verschillende pro cessen, die het voerde, is dit herhaaldelijk tot uiting gekomen, en is het bureau verschillen de malen in het ongelijk gesteld. BUMA kan in Nederland practisch doen wat het wil, en maakt daar misbruik van. Pl. bestreed de opvatting, dat de café houder de muziek openbaar maakt. Tenslotte zou de slagersjongen, die het liedje „It 's a shame to tell a ly!" fluit, ook inbreuk op de Auteurswet maken. Pl. concludeerde vrijspraak. De Rechtbank zal over veertien dagen haar meening in deze bekend maken. B o I d o o t Scheercrême maakt de stug ste baard zacht, zoodat het mes er, snel en gemakkelijk doorglijdt. Binnen twee minuten klaar I De lanoline welke in deze crème is verwerkt voorkomt trekken en schrijnen van de huid. Een groote tube voor 50 ct. Probeer het eens. (Adv. lngez. Med.) HAARLEMSCHE RIJ- EN JACHT- VEREENIGING. Zaterdagmiddag organiseert deze vereeni- ging een individueele cross-country over wei landen aan den Vogelenzangschen weg en Bekslaan te Vogelenzang. Deze cross wordt gereden in de volgende af deelingen: zware cross voor genoodigden en werkende leden, max. lengte 3400 meter met hekken en slooten; lichte cross voor genoodigden, werkende leden en junior-leden max. lengte 24400 meter met hekken, geen slooten; lichte cross voor leden van daartoe uitgenoodigde landelijke rijvereenigingen. Te half twee wordt begonnen bij het café Rusthoek, Vo- gelenzangsche weg 182, Vogelenzang, met het afwandelen van het parcours resp. parcour- sen. Na afloop heeft hier ook de prijsuit reiking plaats. Het Album. door ARKADIJ AWERTSJENKO. Ik ben een schuchtere jonge man. Als ik een visite moet maken, sta ik helsche kwellingen uit; al breek ik mij ook van te voren uren lang het hoofd waar ik met de menschen over zal praten, op het gegeven moment sta ik met den mond vol tanden, en als het mij gelukt iets uit te brengen, dan is het louter uit verlegenheid, klinkklare onzin. Hebben de menschen die mij inviteeren een album het liefst een oud familiealbum dan adem ik verlicht op en dan is de situatie gered. Men kijkt naar dit of naar dat portret, vraagt wie die en die is en eer men het merkt, zijn de klippen van den „bon-ton" omzeild en men plast en zwemt vergenoegd mede in den voortkabbelenden conversatiestroom. Zoo'n album is een ware schat, die tegen goud opweegt. Daarom was dan ook. toen ik mij na oneindig lang wachten door de Com missie van Planmatige Kamerverdeeling een woonvertrek toegewezen zag, mijn eerste ge dachte: Je moet een album aanleggen! Daar bij deden zich echter allerlei moeilijkheden voor. Hoe zou een vondeling, zooals ik, aan familieportretten komen? Hoe meer bezoekers echter mijn nieuwe behuizing kwamen be wonderen, des te brandender werd de vraag naar deze requisite. Verlegen, schuchter als ik was, rezen mij de haren ten berge, wanneer ik er overdag aan dacht, wat ik 's avonds met het op bezoek verzotte gepeupel zou kunnen praten, die bezoekers die zelfs niet wegble ven al regende het oude wijven.' Het was dui delijk, dat ik het zonder album niet kon stellen. Ik snuffelde in koffers, kisten en kasten, maar de buit was gering en voor mijn doel weinig bruikbaar. Drie foto's had ik gevon den: „Aiissa. het dikste meisje der wereld", „Gezicht op de haven van Wladiwostok" en „Semjon, de beroemde degenslikker". Dus waarlijk geen objecten om een eereplaats in te nemen in het traditioneele pluche album, verguld op snede en met metalen sluiting, dat ik hier of daar „in dankbare herinnering" had kunnen meenemenGeërgerd scheur de ik Alissa's conterfeltsel in honderd stukjes en reeds stond Semjon, den degenslikker, het zelfde lot te wachten, toen ik op een reddend denkbeeld kwam: tegenwoordig kun je alles koopen, al is 't nog zoo gek; waarom dus geen album, compleet, kant en klaer! Terstond stelde ik een plan vast, hoe ik systematisch in het eene stadsdeel na het andere, op zoek zou gaan om er een op te snorren. Een goed begin is het halve werk. zei ik tot mezelf en stapte er meteen op los. Ik had geluk. Na twee dagen ijverig zoeken, ontdekte ik in een uitdragerswinkel op de Soesjarjowska, in een dik met stof bedekte uitstalkast precies wat ik noodig had: een dik album al was het dan al niet van het traditioneele pluche. Maar hij had metalen hoeken en. een zwaar, verguld slot. De in houd bestond uit een paar honderd fotogra fieën. Na een beetje mare handeeren bemach tigde ik den deftigen foliant en sleepte hem naar huis. Met- deze uitrusting gewapend, be hoef ik geen bezoek meer te vreezen, dacht ik verlicht, toen ik mijn schat uitpakte. Ik deed de deur op slot en schoof er voor alle zeker heid, den grendel nog op, liet de jaloezieën neer en begon mijn vader en moeder uit te zoeken en toen de keus boven verwachting geslaagd was, zocht ik nog gauw een ouden oom en drie flinke broers uit. Over de drie voorhanden zijnde meisjesportretten stond ik lang in twijfel. Ten slotte schonk ik de ros sige brunette mijn hart en maakte haar mijn vriendin. Dat er in het heele album geen enkel kinderportret te vinden was, speet me ei$, want daardoor was ik niet in staat, mij .als kind" te presenteeren. Nadat ik mijn naaste verwanten uitgezocht bad, waartoe ik de foto's van sympathiek uit ziende personen uitkoos, besloot ik de overige, meest leelijke, ja ten deele zelfs afstootende persoonlijkheden, als meer of minder goede vrienden aan te nemen, zoodra het album te werk gesteld zou zijn. Dit zou niet lang op zich laten wachten. Op 'n avond kwamen er eenige lieden op be zoek, waarvan ik er slechts één vluchtig ken de, die meteen maar zijn gevolg had meege bracht. Wat zou ik, in 's hemelsnaam met deze moeten beginnen, als ik niet in liet bezit van het prachtige album was geweest? Maar nu voelde ik mij veilig, langs mijn neus weg te vragen: „Willen jullie misschien mijn album eens inkijken?" Het verwachte resultaat bleef niet uit. Als een meute stortten zij zich op den lede foliant en ik was van de zorg ontheven, hoe ik in het pijnlijke zwijgen een bres kon schie ten en de conversatie op gang brengen. De nieuwsgierigheid was opgewekt en van alle zijden stormde een vloed van vragen op mij af, dien ik nauwelijks kon tegenhouden. „Wie is dit tengere vrouwtje?" „Dat is mijn arme, goede moeder, zij stierf aan een hartkwaal. Moge haar slaap zacht zijn!" De lui bladerden snel om. „En deze reus?" „Mijn vader. Wat 'n kolos, hè? Hij houdt zielsveel van me en schrijft mij dikwijlsBevalt u deze jongeman? Dat is mijn broer. Wat 'n kerel hé?Hij is bij een stormbrigade". Hoe zekerder ik van mijzelf werd, des te intenser loog ik er op los. „En dit meisje hier, was zijn verloofde. Maar zij leerde mij ken nen en toen raakte het af. Zij werd verliefd op me, maar daar mijn hart reeds een ander toebehoorde die donkere, die op het andere blad staat sprong ze in het water en ver dronk". Elkeen wilde mijn uitverkorene „donkere" het eerst zien. De een rukte den ander het album uit de handen en wat on vermijdelijk was. gebeurde: Het ontglipte de gretig er naar grijpende handen.... en een menigte foto's lagen verstrooid op den vloer. Toen bemerkte ik, dat alle portretten op de rugzijde een opschrift droegen; ik schrok on willekeurig en had graag alles zelf opgeraapt, voordat een der gasten ze in handen kreeg. Maar jammer genoeg gelukte mij dit niet. Misja Rjaboenof was al met hardnekkigen ijver bezig te lezen, wat er op een foto die hjj van den vloer had opgeraapt, geschreven stond: „Pelageja Kossych. geboren 1889 In Klëf Nil wegens diefstal 1 maand gevangenis straf. 1912 gearresteerd wegens clan destine...." Ik was onthutst en verslagen en voor en aleer ik mijn gedachten weer bij elkaar had, om het „misverstand" op te helderen en de arme verdronken verliefde haar eer terug te geven, onthulde de meedoogenlooze blik van een an deren gast, het verleden van mijn donkere vriendin: „Katjerina Arsenjwa, geboren 1882 in Moskou, beruchte winkeldievegge. 18991903 diverse straffen. 1905 medeplichtige bij roofoverval, lJ/2 jaar dwangarbeid". Het zweet drong uit al mijn poriën! Oan 's Ihemelswil! Wat moest dat beteekenen! Mijn gasten verkneukelden zich in mijn ver legenheid en giegelden en wierpen elkaar knipoogjes van verstandhouding toe. Den kerels, die zich bij hun komst gedragen hid den alsof ze geen tien konden tellen, was eensklaps de tong losgeraakt; zij overtrof fen elkaar in brutale en cynische opmerkin gen. Ik kon geen woorden vinden, maar toen Pjotr Karpow met de hem eigen brutali teit wilde- beginnen „Vader Reus" te onder zoeken, pakte ik den onbeschoften klant bij den kraag en zette hem de deur uit. Voor ik mij weer met -de anderen ging bemoeien, las ik eerst wat er op de foto van „mijn vader' stond: „Iwan Dolbin. geboren 1862 te Odessa, 1881 kleine diefstallen, 1882 inbraak 1 jaar ker ker. 1885 moord op Jakow Petrnski 12 jaar Katorga. 1890 Gevlucht. Bijzondere ken- teekenen: Hinkt met den rechtervoet, lin kerwijsvinger verminkt door verwonding bij vechtpartij. Aanhouden"! Ik verkreukelde het portret en gooide het in den gruisbak achter den kachel. Maar toen tik zag. dat mijn gasten de hoofden samen- staken en heel hun leeskunst aanwendden om mijn familie uit de beschrijvingen op de foto- grafiën te leeren kennen en daarbij met uit roepen van schrik slechts inbrekers, valsche- munters, landloopers, brandstichters, spionnen roofmoordenaars en dergelijken vonden, be greep ik, dat ik mij een afgedankte, buiten dienst gestelde misdadigersalbum aange schaft had en begon uitbundig te lachen. De situatie was inderdaad buitengewoon ko miek. Mijn gasten, die zich mijn helsch ge lach niet konden verklaren en in hun over- hitte fantasie en lafhartigheid reeds vrees den in het roovershol van een aartsspitsboef gelokt te zijn, waren reeds voorbereid hel ergste van mij te verwachten. Zij wierpen steelsche blikken op hun winterjassen, maar durfden blijkbaar nog niet de vlucht te ne men. Zoo'n lafhartig gespuis! Ik kreeg plezier in hun angst en het zou mij een groot genot zijn geweest, hun nog meer vrees aan te jagen, Maar het was mij liever, deze leeg- loopers, die er slechts op uit zijn vredelievende lieden met hun bezoeken overlast aan te doen. zoo snel mogelijk te zien vertrekken. En daar om zei ik ironisch: „Ik geloof, burgers, dat je verteerd wordt van angst en zorg over je collega, dien ik er zooeven uitgesmeten heb! Maakt nu maar gauw, dat je bij hem komt. anders gaat hij misschien op den loop! Maar dit kan ik je wel verzekeren: dit album dat ik vandaag voor twee roebel op de Soesjar jowska heb gekocht om tegen jullie verveling gewapend te zijn, is mij aangenamer gezel schap dan julie met mekaar!" Toen de lucht weer gezuiverd en ik weer alleen in mijn kamer was. ordende ik met de i grootst mogelijke zorg mijn gehavend album dat mij trots het gebeurde, nog menigmaal uit de verlegenheid moest helpen. Een en ander over Huize Teilingerbosch. Hieronder volgen eenige gegevens over Huize Teilingerbosch, geput uit de lange rij van transportregisters van de Heerlijkheden Aelbertsberg, Tetterode en de Vogelesang. Het oudste gegeven is dan van 4 April 1680. Dan geeft Jan Adriaan de Kies van Wissen, getrouwd met Gudula van der Wie len. wonende op Teylingerbosch, voor Schout en Schepenen volmacht aan Mr. Dirck Stade, Heer van Dompselaar voor zaken in en bui ten rechten in het kwartier van Nijmegen en in geheel Gelderland. Men moet niet vergeten, dat uit de trans porten veel mooie gegevens zijn te putten, maar ze geven geen geregeld verhaal. Zoo zien we, dat een heel andere eigenaar nl. Mr. Pieter van Adrichem van Dorp 3 Mei 1696 transporteert voor f 13000 op Jacob Gravelandt een hofstede Teylingerbosch met alle zijne getimmerte daaropstaande iepebosch en abeelenlanen tot het einde aan een elsenbosclije tot halver sloot, groot 165 roe 200 voet en zijnde de voorn, hofstede met den vijver en de manteling groot 1667 roe, noch de Oostlaan streckende van de wilder nis tot de valbrug, groot 577 roe 50 voet. Nog een stuk land benoorden de Oostlaan, strekkende van de cingel tot de watering, groot 820 roe 72 voet enz. Deze voorgezegde partijen tezamen en in 't geheel 28 morgen 297 roe 5 voet Rijnlandsche maat volgens de kaart en de meting daarvan gedaan door Antony Welsch, gezworen landmeter binnen Haarlem. Kooper moet gedoogen, dat de landen die verkooper tegenwoordig heeft ten Noorden der Oostlaan hun noodweg zullen hebben en ten eeuwigen dage behouden over de voorm. Oostlaan. zoo na aan weerszijden van het bruggetje als bekwaamlijk een hooi wagen aldaar zal kunnen, doorrijden tot op het land van verkooper. 13 December 1700 verkoopt Jacob Graaf- landt zijn Hofstede Teylingerbos aan Gilles van Hove en wel voor f 9000. Die moet dan nog o.a. aan verponding (grondbelasting) 90 gulden, aan Rijnlands geld 10 gulden, aan Brederodes erfhuur 20 gulden betalen. 2 Juni 1718 vinden we het buiten weer ver meld, nu met den aankoop van een strookje land door den genoemden Amsterdamschen koopman Gillis van Hove en wel voor 297 gld. 15 stuiver. Dat strookje is volgens de meting van den landmeter Maurits Walraven, dato 11 April 1718 groot 93?<i roede. De prijs was 3 gld. per roede. Bij dezen verkoop treedt op Die- derick Spyaert van Woerden als voogd van Jan, gesproten uit het huwelijk van genoem den heer Spyaert met Eva. Maria de Kies van Wissen. 4 Augustus 1734 dragen Gillis van Hooven, oud-schepen der stad Amsterdam en Mr. Pie ter van Hooven. Drossaart van Tilburg en Goirle eenige nagelaten kinderen en erfge namen van Gillis van Hooven Teilingerbos over op Mr. Cornells Pieter van Braekel, Oud- Schepen en Raad van Amsterdam en wel voor 19000 gulden contant. Maar in den koop is niet alleen begrepen de Hofstede met deszelfs heerenbehuizing, maar ook behangsels, vaste spiegels, schilderijen, wagens, tuinmansge reedschap, netten, vinkebaan, boomgaarden enz. en „verdere gevolgen en aankleven", te zamen volgens meting ten kaarteering van Pieters Wils, gezworen landmeter d.d. 1644 en Mourits van Walraven d.d. 1710, 28 morgen, 353 roe, doch nu 27 morgen 426 V2 roe, alzoo 562 1/2 roe is verkocht. Die mijnheer van Brakel is er niet heel lang en blijkt in 1741 overleden. Hij laat zijn we duwe Vrouwe Cornelia Dix met één zoon nl. Jonkheer Cornelis Aarnout van Brakel, achter. Executeurs testamentair zijn dan Mr. Gillis de Glarges, Burgemeester en Raad, Symon Garbijn van Strijen. Schepen en Raad van Haarlem evenals de derde: Aarnout Druy- vestein. De heeren zijn tevens door de weduwe aangesteld tot voogden over den minderjari gen jhr. Cornelis A. van Brakel. Zij traus- porteeren 4 September 1746 geauthoriseerd door Heeren Schepenen van Haarlem op Pie ter Reek de vermaarde Teylingerbos. Perceel C. was toen maar 2 morgen 554G roe wegens verkoop op Nov. 1718 aan heer Graafland. Afzonderlijk wordt nog genoemd 93 1/4 we land op 2 Juni 1718 aangkocht en laatstelijk no°' een huis met den erve en boomgaard in Vogelenzang aan den 's Gravenweg belast me» 9 stuivers Brederodes erfpacht. Ruim 34 j aar later wordt Teylingerbosch au 7 September 1778 publiek te Amsterdam ver kocht. Als grootte wordt dan ruim 27 morgen opgegeven en is 't met 39 gld 's jaars Brederodes Erfpacht bezwaard. Het zijn de executeurs testamentair van Pieter Beck n.l. Mr. Jan Geelvinck en Mr. Willem Gerrit Dedel Salo- monsz. Raad en Hoofdofficier van Amster dam, die de Hofstede 5 November transportee ren op Jan Beekman, Pieter Verheul, Jan Vonk en Cornelis Schuyt. Denzelfdn dag transporteeren de eerste twee heeren met procuratie van de laatste twee t buiten op Jan van Marcelis, Heer van Zand- voort Oud Schepen en Kolonel van de Burgerij van Amsterdam. Hij koopt denzelfden dag een nieuw getim merd huis, verdeeld in 4 woningen aan de op rijlaan van Teylingerbos aaniu den Graaflijk- heidsweg te Vogelenzang met grond aan Pieter Beek 16 September 1763 in erfpacht gegeven en belast met 7 gld. erfpacht per jaar te be talen ten kantore van de Domeinen van Noordholland. PERSONALIA. Bij K.B. is aan dr. J. D. Bierens de Haan te Aerdenhout vergunning verleend tot het aan nemen van de versierselen van officier in de orde van de Kroon ven België. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat, uitslui tend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Handschoenen, ceinturen, Halssnoer, Politie bureau, Smedestraat; Bankbiljet, Winter, Zwaluwstraat 116; Bril, Lasschult, Hoofman- straat 44, Schoolétui met inhoud, Parson, Zwaardstraat 7, Regenjas, Sterk, Ifeornhert- straat; Kettinkje. Wesselink. Amsterdamsche- vaart no. 218; Stormlantaarn, v. d. Maat, Kruistochtstraat 57; Paraplu, v. Gerven, Zaanenlaan 33; Portemonnaie met inhoud, de Beus, v. Dortstraat 6: Rijwielplaatje. Jan sen. Stalperi v. d. Wielenstraat 38; idem Swarts. 2e Hoogerwoerdwarsstraat 7 idem Stevenhage, Harmenjansstraat 55; Regenpij pen, v. Leeuwen, Paarlaarsteeg 4; Gouden ring. Post Weltevredenplein 54; Sleutels aan ring, de Lugt, Nassaulaan 17; Tasch met in houd. Wensing, Rozenpriëelstraat 10; idem v. d. Linden, Busken Huetstraat 25; Dames vulpen, Wasterveld, Lange Lakenstraat 4 zWj

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10