Het Engelsche kroningsfeest als handelsobject. De beteekenis van het plan-Deterdinq Onze handelsmissie vertrokken. y R IJ D A G 19 FEBRUARI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD' Door overheveling van de overschotten kan in Nederland een groot deel van het agrarische productie-apparaat, dat wij noodig zullen hebben in de toekomst, behouden blijven. Slechts een vingerwijzing. Lezing van Dr. Ir. M. D. Dijt Voor de leden en donateurs en .jen aantal genoodigden, hield Dr. ir. M. D. Dijt, een der uitvoerders van het plan-Deterding, gisteravond in het gebouw van den Nederland- schen Protestantenbond te Haarlem een causerie over dit onderwerp, waarin hij betoogde dat het plan de internationale samenwerking kan be vorderen, en een stimulans kan zijn voor het economisch herstel van West-Europa, Om de strekking van het plan te kunnen beoordeelen en begrijpen, aldus spr., is het noodig, dat wij**kennis nemen van de ont wikkeling van het nationale en internatio nale handels- en kapitaalverkeer in de laat ste eeuw, en in het bijzonder na den wereld oorlog. Hieruit toch blijkt, dat èn handel èn c#e- diet niet alleen absoluut, doch ook relatief een veel grootere plaats zijn gaan innemen in het economische leven. Behalve, dat mede hierdoor de productie zich sterk kon specia- liseeren en differentieeren en het algemeen levenspeil belangrijk werd verhoogd, is door deze ontwikkeling de samenleving hoe lan ger hoe onevenwichtiger geworden en hoe langer hoe gevoeliger voor prijsschommelin- gen. Sir Henri Deterding. Het internationale betalingsverkeer loopt ln hoofdzaak over de goederen en slechts voor een klein deel over het goud. De nor male. voor den oorlog gegroeide structuur gaf eenerzijds crediteurstaten en anderzijds debiteurstaten te zien, waarvan de eersten een passieve handelsbalans kregen, in ver band met het ontvangen van rente en de laatste een actieve, in verband met het be talen op de kapitaalverplichtingen. Labiele structuur. Hoe labiel deze structuur reeds voor de crisis van 1929 was, blijkt, wanneer men het internationale betalingsverkeer met de agrarische grondstoffenlanden «Canada, Australië, Nieuvf-Zeeland, Zuid-Afrika. Ar gentinië en Britsch-Indië). die tevens debi teurstaten zijn, beschouwt. Van 1925 tot 1929 liep de activiteit der handelsbalans door de daling der grondstoffenprijzen terug en de balans van rente en dividend liep op, wat gepaard ging met het verstrekken van nieu we credieten. Waar door de prijsdalingen na 1925 en bo venal door die na 1929 de normale debiteur staten reeds in de onmogelijkheid kwamen aan hun verplichtingen te voldoen en; het klinkt paradoxaal, doch het is niet minder waar, ook de crediteurstaten niet meer te vorderen rente in goederen ontvingen en dus hun verplichting als crediteurstaten niet meer konden nakomen, moet het niemand verwonderen, dat de situatie van Duitsch- land zeer moeilijk werd. Duitschland was voor den oorlog debiteur- staat met een daarbij {jassende economische structuur en dus een passieve handelsbalans Door den oorlog, aldus spr.. veranderde deze situatie grondig. De handelsbalans bleef na den oorlog passief! De scheeve situatie werd aanvankelijk gecamoufleerd door de inflatie en na de stabilisatie van de mark, door groote buitenlandsche investeeringen. Ook zonder algemeene prijsdaling moest deze si tuatie tot een catastrofe leiden. Aan de andere zijde zien we de Vereenigde Staten van Amerika met een actieve han delsbalans en een financieele structuur van debiteurstaat vóór den oorlog en crediteur- staat na den oorlog. Amerika's handelsba lans bleef evenwel actief en als behoorlijk crediteur zou het betaling met goederen door het buitenland hebben moeten toe staan. Om echter het eigen productie-appa raat te beschermen kon het de grenzen niet open stellen. Er ontstond dus een onover brugbare kloof tusschen Amerika als credi- teurstaat en als exportstaat. evenals er in Duitschland een dergelijke situatie ontstond tusschen dat land als debiteurstaat en als importstaat Gevolgen voor Nederland. Nederland moest hier van deze situatie door zijn ligging en door de zeer belangrij ken handel met Duitschland in ernstige mate de gevolgen ondervinden. Wanneer Duitschland aan zijn financieele verplichtin gen had willen voldoen, moest zijn import (dus onze export) sterk worden beperkt en zijn uitvoer worden vermeerderd. Het laatste was door de algemeene depressie onmogelijk, het eerste leidde tot autarkie en tot vernie tiging van onze exportproductie. Deze siuatie is onhoudbaar, aldus spr., aan het belang van zeer riskante en onge motiveerde leeningen aan Duitsche burgers en instellingen gegeven tusschen 1925 en 1930 wordt onze exportproductie en in het bijzonder de boeren- en tuindersstand opge offerd. Wii zijn gedwongen de productie van die acederen te beperken, waarvan in Duitschland een tekort bestaat De gevolgen zijn bij ons vernietiging van welvaart, in Duitschland streven naar autarkie, welk streven tot verlaging van levenspeil moet leiden. Bovendien hebben wij te rekenen met de mededinging van andere exportlanden (De nemarken, Zweden. Finland. Estland. Polen, Lithauen, enz.), die hun handel met Duitsch land niet inkrimpen, doch uitbreiden en daar bij onze exportproductie verdringen. Noodig is derhalve een volledige schulden herziening, waarbij veel zal afhangen van den goeden wil van Amerika en de andere ex-geailieerden. Het Plan-Deterding wil nu niet anders dan in de geweldige span ningen. die door de bovengeschetste wanverhoudingen zijn ontstaan, ontspanning brengen en daarbij den weg wijzen naar betere toestanden, die alleen door samenwerking der Westersche landen kunnen worden verkregen. Men zegt. dat deze daad niet economisch is! Maar de economische beteekenis voor Duitschland en bovenal voor Nederland is niet in geld uit te drukken. Door de over heveling van de overschotten kan in Ne derland een belangrijk deel van het agrari sche productie-apparaat behouden blijven, hetwelk wij noodig zullen hebben voor de toekomst. Spreker wees op de beperking van den melkveestapel, die hij rampzalig noemde. Hij toonde aan, hoe de beperkingspolitiek ach ter de markt aanloopende, de veehouderij verzwakt en verhindert, dat deze groote groep van de bevolking van de komende hoogconjunctuur, welke volgens hem zeker zal komen, in voldoende mate kan profitee- ren Geopperde bezwaren. Voorts ging spr. in op enkele bezwaren, die tegen het Plan-Deterding zijn opgeworpen. De bewering, dat Duitschland nu minder eieren uit andere landen zou koopen. is reeds weerlegd door de cijfers over Januari. Behalve de 17 millioen eieren, die onder het Plan-Deterding zijn ingevoerd, heeft Duitsch land nog 58 millioen eieren meer ingevoerd, dan verleden jaar. De Nederlandsche consument wordt door het Plan eer bevoordeeld dan benadeeld, omdat de beperking nu begrensd kan worden en er derhalve in de toekomst meer goede ren kunnen worden voortgebracht, wat ten goede zal komen aan de consumenten. Wanneer men nu zegt, dat het Plan- Deterding geen duurzame resulta ten zal kunnen hebben, dan is dit volgens spr. onjuist, omdat het voor komen van verdere beperking in de toekomst een zeer belangrijke uit werking moet hebben. Maar vooral is deze meening verkeerd, omdat juist het Plan-Deterding den vinger legt op de wonde plek in onze internatio nale samenleving. Het plan geeft een stoot in de goede richting aan de voor Europa en ook voor ons land zoo noodzakelijk inter nationale samenwerking. Het zal van de wijze waarop de besten uit ons volk op het initiatief-Deterding zul len reageeren, zoo besloot spr zijn rede of wij door misverstand en haat zullen ondergaan of door samenwer king en naastenliefde tot nieuwen bloei zullen geraken. Dr. Deterding heeft door een offer het voorbeeld gegeven. Na de pauze beantwoordde spr. nog en kele vragen, waarbij hij o.a. zeide, dat van de uitvoering van het plan nog weinig te zeggen valt. Tenslotte deelde spr. nog mede. dat het niet vaststaat, of de uitvoering van 't- plan na het verbruiken van de geschonken tien mil lioen gulden zal worden stopgezet. Dit hangt voor een deel ook af van de houding der re geeringen tegenover dit vraagstuk. En deze kan eerst worden bepaald, wanneer enkele resultaten bekend zijn. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCIÏE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 20 FEBRUARI 1937. Progr. I. Hilversum II K. G. Pogr. II. Hilversum I L. G. Progr. III. 8.00 Keulen. Blaasconcert. 9.05 Keulen. Tijdsein. Nieuwsberichten. Water- sbamdberichten. 9.20 Keulen. Hoorspel. 9.50 Parijs Radio. Concert o.l.v. Roger Desormière. 11.50 Parijs Radio. Gramofoonmuziek. 1.05 Viaamsch Brussel. Het- omroeporkest o.l.v. Paul Gason. 1.20 Viaamsch Brussel. Gramofonmu- ziek. 1.35 Keulen. Gramofoonmuziek. 2.35 Franseh Brussel. Edouard Loideau en zijn or kest. 3.20 Keulen. „Bunte Melodien". 5.20 Viaamsch Brussel. Populair concert. 6.20 Viaamsch Brussel. Gramofoonmuziek. 6.35 Franisch Brussel. Populair concert. 7.30 Keulen. Vroolijk Zaterdagavondprogramma m.m.v. het .Lustige Kleeblatt. 9.20 Boedapest. Weerbe richt. 9.25 Boedapest. Concert door oude zigeu ners. 10.05 Bodapest. Concert door 't omroep orkest oi.v. Lajos Ratjer. 11.25 Fransch Brus sel. Gramofoonmuziek. Progr. IV. 8.00 Viaamsch Brussel. Gym nastiek. 8.20 Viaamsch Brussel. Gramofoon muziek. 8.30 Viaamsch Brussel, Kroniek van den dag. 8.40 Vlaaamsch Brussel. Gramofoon- plaat. 8.45 Viaamsch Brussel. Gsproken dag- jlad van het N. I. R. 9.00 Viaamsch Brussel. Gramofoonmuzik 9.20. 10.35 Londen Regio nal. Korte Godsdienstoefening. 10.50 Londen Regional. Tijdsein van Greenwich. Weerbe richt.. 11.05 Londen Regional. Het B.B.C. Northern orkst oJ.v. Alfred Barker. 11.20 Droitwich. Orgelconcert door Henry Croudson. 11.50 Droitwich. Het Willoughy Strijkkwartet. 12.50 Droitwich. „Musical Showmen" gr.pl. 1.20 Droitwich. Heit Commondore Grand orkest o.l.v. Harry Davidson. 2.20 Droitwich. Gramo foonmuziek. 2.45 Droitwich. Inleiding tot: 2.50 Droitwich. Ie bedrijf van Verdi's opera „Aida". Dirigent: Lawrence Collingwood. 3.35 Droitwich. Dansmuzik (gr.pl.) 4.20 Londen Re gional. Het orkest der Morris fabrieken o.l.v. Sydney Wood. 4.50 Droitwich. Het B.B.C. Schotsch orkest o.l.v. Guy Warrack. 5.35 Droit wich. Het B.B.C. dansorkest o.l.v. Henry Hall. 6.20 Droitwich. Nieuwsberichten. 6.50 Parijs Radio. Dansmuziek d. h. Visciano-orkest o.l.v. M. Chestem. 7.05 Droitwich. Het B.B.C.-orkest o.l.v. Leslie Heward. 7.50 Droitwich. A. W. Han_ son: „In town tonight". 8.20 Droitwich. Mu sic-Hall". 9.20 Droitwich. Weer- en nieuwsbe richten. 9.40 Droitwich. B.B.C. Harmonie orkest o.l.v. Walton O'Donnell. 10.20 Droit wich. De School van César Franck. 10 40 Pauze 10.45 Londen Regional. Het Gros ven or Huuse dansorkest Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7 00 Eigen, gra- mofoonplatenconcert: Verzoek programma 8.00—12.00 Diversen. Haarl. Orkest Vereeniging. Extra Operaconcert. Op het opera-concert, dat Dinsdagavond door de H.O.V. wordt gegeven, zal medewerken de bekende Haarlemsche zangeres Ans Stroinck. Uit de verschillende uitstekende recenties van deze zangeres zou men geneigd zijn te constateeren, dat het opera-genre haar wel bijzonder ligt. Zoodoende kunnen wij haar optreden met de H.O.V. waarbij zij o.a. samen met Berte Stetzler een scène uit de Opera Lohengrin van Wagner zal zingen, met belangstelling tegemoet zien. Overigens, op zich zelf zal het optreden van Berte Stetzler reeds iets bijzonders beteeke- nen. Haar positie als eerste sopraan aan de grootste opera van het aan opera's zoo rijke Duitschland is daar borg voor. Daarbij komt nog, dat Berthe Stetzler als kunstenares een zeer zelfstandige figuur is. Aangezien zij de film, die verschillende harer vroegere mede spelenden als Jan Kiepura en Michael Bohnen een wereldreputatie bezorgde, ten opzichte van het opera-tooneel een achteruitgang acht, heeft zij tot dusver verschillende aanbie dingen van groote film-maatschappijen, die zooals bekend is, fantastische honoraria uit betalen, van de hand gewezen. Overigens is de positie van eerste sopraan aan een groote opera-instelling een van de best betaalde be trekkingen op muzikaal gebied en is het in komen daaraan verbonden nog altijd het drie a viervoudige van dat van onze belang rijkste Nederlandsche dirigenten! Tenslotte zij nog vermeld, dat evenals Ans Stroinck, Berthe Stetzler haar medewerking belangloos verleent, zulks mede op verzoek van Rudolph Nel, die zijn vroegere collega's der H.O.V. nog niet is vergeten en op ver schillende wijze veel voor het orkest heeft ge daan. PREDIKBEURTEN. ZEVENDE-DAGS BAPTISTE GEMEENTE. Parklaan 21 Sabbatmorgen 10 uur: Prediking. Sabbatmiddag 12 uur: Sabb. school. HET ECHTPAAR HAGENT RGOT VOOR „KUNST AAN HET r X". Men schrijft ons: Woensdag 24 Februari za! bovengenoemd echtpaar uit Den Haag zich doen hooren in de kleine zaal van het Gemeentelijk Concert gebouw voor de Vereeniging .Kunst aan het Volk". Uitgevoerd zullen worden o.a. werken van Bach, Brahms en Henselt. Mogen de Haarlemmers nu eens door een groote op komst bewijzen, dat zij niet alleen belang stellen in wat van verre komt. en het jonge pianistenpaar, dat in het bezit is van diplo ma's conservatoria Lausanne, Den Haag en Paul Loyonnet, Parijs, verblijden met een volle zaal. Centrale Tandheelk. Kliniek KENAUPARK 2G A TELEF. 12644. KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF Spreekuren 911 en 12, Dinsdagsavonds 6.30—8.30 uur. (Adv. Inpez Med.) Groote belangstelling bij het vertrek uit Den Haag. Met de Etoile du Nord, den sneltrein naar Parijs, is het mcercndcel der leden van de Koninklijke Handels missie naar Zuid-Amerika, welke onder leiding van jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek staat, Donderdagmid dag uit Den Haag vertrokken. De reis zou heden van Parijs naar Cherbourg worden voortgezet. Met de „Astorias" maakt de missie de reis naar Rio de Janeiro. Behalve familieleden van de ver- trekkenden waren vele vertegenwoor digers van regeering. handel, industrie en bankwezen Donderdagmiddag op het perron van het station Ilolland- sche Spoor aanwezig om leden van de handelsmissie een goede en succes volle reis te wenschen. Bejaarde vrouw door kolen damp vergiftigd. Haar man kon nog worden bijgebracht. Prachtige natuurlijke glans! Weet U wel, dat het tegenwoordig in het geheel niet meer nodig is, dat Uw haar er glansloos en onverzorgd uitziet? Het komt er maar op aan, om de ouderwetse haarwasmethoden vaarwel te zeggen. Blondona voor blond haar en Brunetta voor donker haar zijn beter dan al wat U tol heden heelt gebruikt. Alleen Blondona bevat Kamilloflor, het beroemde middel voor hel wassen van blond haar. terwijl Brunetta Hequil bevat, dat donker haar een prachtige, diepe glans geelt. Ook zult U bemerken, dat na gebruik van deie haarwasmiddelen hel drogen van het haar verrassend snel gaat. hetgeen met een verwarmde badhanddoek nog bespoedigd wordt. Neem nog heden proef I BLONDONA fïï vovr Graf <ntiuaxc.A& rr WAARBORGEN VOLMAAKTE HAARVERZORGING VH.S6-033IA Adv liifie cd Te weinig logeergelegenheid in Londen Gisternacht heeft zich ln de woning van het bejaarde echtpaar V. aan den Anthonie- dijk 121 te Utrecht een geval van kolendamp vergiftiging voorgedaan. Toen de schoondoch ter Donderdagmorgen de woning binnentrad bleek het huis vol kolendamp te staan. Man en vrouw waren bewusteloos. Dank zij snel optreden van politie en geneeskundigen dienst is het gelukt de levensgeesten van den man op te wekken. De vrouw is echter overleden. Zware straf aan jeugdig chauffeur opgelegd. In dronkenschap een aanrijding veroorzaakt. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde Donderdag een jongeman uit Utrecht wegens veroorzaken van letsel door schuld tot vier maanden gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Ook zal verd. de door hem aangerichte schade moeten vergoeden. De verd. had in een café te Crailoo (bij Laren) een glas te veel gedronken en was ondanks de waarschuwingen van de politie met zijn auto weggereden. Kort daarop ontstond een aanrijding met het gevolg, dat een rijwielagent kwetsuren opliep. Conform den eisch ''an bet O M bekrachtig de de rechtbank het door haar gewezen ver- stekvonnis. waartegen de verd. in verzet was Londen, 16 Februari. (Van onzen correspondent.)) Vandaag hebben wij een bezoek gebracht aan den agent van den agent van den agent (enz.) die kijkplaatsen kan verstrekken voor den kroningsoptocht, of flats en daken in de route van den stoet of logies in en wijd omLon- den gedurende de feestelijke week of maand. Het was hem aan te zien en wij konden het aan hem hooren. dat hij zich zeker en mach tig voelde in een winstgevend bedrijf. Hij behoefde geen „business" te zoeken. Het stroomde zijn kantoor binnen in de gedaan te van welgedane personen met chèqueboeken en hooge borsten vanwege de dikke bundels bankpapier in de binnenzakken. Wij waren naar binnen gegaan om te vragen of de sub agent iets voor ons kon doen voor 10 shilling of desnoods voor een pondsterling. Maar bin nen zonk de moed ons in de schoenen. Als de chèque-boeken der welgestelde personen, als de bundels Bank of England-notes hem niet konden imponeeren en ze konden het niet wat konden wij dan beginnen met ons solitair pondje? Deze agent voor de accomo- datie gedurende de kroningsfeesten kon zijn prijzen bepalen; en hij wist het. Hij had ze in het hoofd als het kind zijn tafels van ver menigvuldigen maar ze liepen erg hoog. Hij was kort in zijn informatie en korter in zijn antwoorden, op het onverschillige af. Ja hoorden wij hem een van de klanten toevoe gen, wij hebben nog een dak op onze boeken voor 3000. De klant was blijkbaar ook een agent die overwoog of hij het dak voor den gegeven prijs zou huren om het op zijn beurt weer voor 4000 te verhuren of om er 2000 stoelen op te zetten, te verhandelen als kijkplaatsen voor 3 per stoel. Dat maakt de kijkplaatsen en het onderdak voor de kroning zoo duur. dat schijven- systeem. waarbij op elke schijf wat moet blij ven liggen voor den schijfbezitter. Bloomsbury rondom het Britsch Museum, is de beroemde buurt der boarding houses. De pensions zijn er grootendeels van de een voudige, soms te eenvoudige soort. De huur van de kamers is er normaal om en nabij 25 schillings per week iconsumptie op 't boekje). De pensionhouders daar verwachten, dat zij in de kroningsweek 10 voor elke slaapkamer zullen kunnen krijgen. Zij hebben hun ge regelde klanten te verstaan gegeven, dat zij er goed aan zullen doen in die week elders onderdak te zoeken. „Elders" moet hier zijn een goed eind buiten Grooter Londen. „Had de agent", vroegen wij hem „nog een voudige hotelkamers, niet te ver van het centrum, voor schappelijken prijs?" Hij gaf ons met een air, alsof zijn waardigheid er onder moest lijden den naam van een on aanzienlijk établissement in Hammersmith (aan den zelfkant van het West End) waar nog enkele kamer beschikbaar waren voor 2 guinjes 2-2-0) per nacht per persoon. Voor bezoekers, die in de kroningsweek hun eigen menage willen voeren, zijn er ge meubileerde huizen te huur in verre voorste den, 100 voor de week. Dichter naar het centrum loopen de huurprijzen op. In Zuid Kensington, van waar men met drie kwartier loopen een punt in den weg van den optocht kan bereiken, biedt men voor de laatstp drie weken van Mei een flat van vier kamers aan voor 1000. Al deze kennis konden wij vergaderen ge durende het bezoek aan den sub-sub-agent. Aan de wanden van zijn kantoor hingen lijsten in lijst, met prijzen voor dakramen, balkons, étalages, kamers hier, daar en overal. Zijn plaatsen om den optocht te zien varieerden van 50 guinjes tot 12. Er waren gcedkoopere, de laagste 3, vor hen die lenig en vlug ter been zijn. Want ze bevinden zich in de hoogste regionen van de stad. Men meet er voor over daken klauteren en er ge- improviseerde steile ladders voor beklim men. De plaatsen van 50 guinjes zijn abnor maal in een reeds abnormale markt. Ze zijn van de ziekenhuizen langs de route die met aller bijval de gelegenheid aangrij pen de tekorten in hun kassen uit te wis- schen. Zij, die deze plaatsen koopen. smaken niet alleen de voldoening de processie in al haar luister en op de best mogelijke wijze te zien, maar ook de lijdende menschheid te helpen. Een groote winkel in het West- End, die onzen naam in zijn boeken heeft, heeft ons juist een kroningsprijscourant toegezonden, waarin de firma kijkplaatsen aanbiedt van 30, 25, 20, 18, 15. 14, 12, 11, 10 en 9 guinjes. Dat zijn dus de gangbare marktprijzen (ver laging is niet meer te verwachten). Ze gelden voor zitplaatsen in winkelkasten of op tribu nes. van waar de optocht meer sf minder ge makkelijk of duidelijk kan worden gezien. De algemeene verwachting is. dat Londen in de week van de kroningsfeesten vele honderdduizenden menschen rijker zal zijn. De verwachting is gebaseerd op vaste gege vens. De vrees dat er nlel genoeg logeer- ruimte zal zijn voor al deze gasten is zoo groot, dat men er toe is overgegaan de be schikbare kamers in particuliere woningen in een straal van 15 K.M. om het hart van Londen voor het doel te registreeren. De belangstelling van de bevolking der Do minions voor de kroning is thans naar men zegt grooter dan ooit het geval is geweest. Dat kan worden verklaard uit de beteekenis van het Statuut van Westminster, in De cember 1931 onderteekend. Deze verhoogt het rechtstreeksch belang, dat de Dominions bij deze kroning hebben. Ze is in dat op zicht van extra historische beteekenis. Het genoemde statuut hief de beperkingen op de autonomie der Dominions op. maakte hun parlementen volstrekt onafhankelijk van Westminster, d.w.z. het Britsche parlement cn de Britsche regeering. en maakte van de kroon den eenigen band. een symbolische band, die deze gebieden van het Britsche Rijk met het moederland vereenigde. Koning George VI is in gelijke mate Koning van Groot Brittanniè en Koning van Canada, Australië en de andere Rijksgebieden, die zich in „Dominion Status" verheugen. De extra vertegenwoordigers uit de Dominions (die de oudste zoons van pairs reeds uit hun erfelijke plaatsen bij de plechtigheid in de Abbey heb ben verdrongen) brengen klaarblijkelijk stoeten landgenooten mee naar Londen. CUikertje waar$oi-g£ denuiAtHid ,et daarom op net AKK.ER- merk en weiger naamlooze namaak, zonder dit merk. waarvan Ge niet eens weet waar ze vandaan komen. "AKK1SRTJES bevatten een bijzonder poeder volgens recept van Apotheker Dirmont. dat nootl maagpijnen veroorzaakt en altijd snel helpt, bij hoofd pijn, kiespijn, „kater", kou. koorts. Een geneesmiddel is een zaak van vertrou- koop daarom nooit anders dan AKKERTJES CACHETS) Neder'andsch Product-Recept van Apotheker Dumont Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje. 3 stuks 20 ct. (Adv. Inqez. Med.) DE NIEUWE WONINGEN VAN DEN CHR. NAT. WERKMANSBOND. In Maart kan de afdeeling Bloemendaal van den Chr. Nat. Werkmansbond bogen op een nieu\y woningcomplex op het terrein tusschen den De Genestetweg en de Boschlaan. Behalve aan het gemeentebestuur, dat deze zaak met loffelijke behulpzaamheid gesteund heeft, is deze stichting te danken aan de voortvarend heid van het bestuur. Ieder, die wel eens met vereenigingsbouw te maken heeft gehad, weet, hoeveel tijd en hoofdbreken dit kost. om maar te zwijgen van de financieele moeilijkheden en bezwaren tijdens den bouw. Wie een woning van deze vereeniging wenschte te betrekken en zich als candidaat liet inschijven, moest zich niet .vlijen spoedig een woning te kunnen betrekken. Het is vaak gebeurd, dat een candidaat-lid 10 jaren moest wachten, voor hij aan de beurt kwam. En ook nu zijn alle 12 woningen weer toegewezen het bestuur moest 6 liefhebbers teleurstellen. Op de plaats der nieuwe woning heeft de O.L. School gestaan, een hecht bouwwerk, dat voor zijn tijd verdwijnen moest en B. en W. bestemden dit vrijgekomen terrein voor ar beiderswoningbouw. Aangezien nog een oude verplichting be stond tegenover de vroegere Binnenlandsche Exploitatiemaatschappij, waarvan indertijd de heer B. Koolhoven directeur was. kon de crond niet aan de Vereeniging worden ver kocht. Wel is een Raadsbesluit genomen, waarin bepaald is, dat deze overdracht te zijner tijd gebeurt. De architecten Mulder en Van Asdonk had den de opdracht om met bescheiden middelen niet alleen fraaie, doelmatige woningen te stichten, maar ook om de aesthetische be zwaren te overwinnen van het bouwen van dit soort woningen in deze omgeving. Daarom wordt o.a. aan den achterkant 9 Meter vrij gehouden, bestemd voor plantsoen. Ook wordt gewaakt tegen ontsiering.. Met den architect Mulder hebben wij eens een kijkje eenomen; we zijn vol lof over dezen arbeid. F.r ie gezorgd voor een overvloed van licht en lucht. Er zijn stalen raamkozijnen, ingebouwd buf fet en douc hegelegen heldbetegeld? venster banken en een practlsche keukeninrirhtlng. Voor do grootere gezinnen zijn vier huizen gebouwd met 3 slaapkamers, waarvan de derde boven de poort ligt die toegang geeft tot de achterterreinen, die 12 M. diep zijn cn waar een flinke schuur is gebouwd.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13