Vlammende Schoonheid De Kok en Schmidt Crans te Batavia FEUILLETON .Naar het Engelsch van TEMPLE BAILS. (Nadruk Verboden.) 11) VII. Michael redt Rickey. Toen Virginia het huis verliet, bemerkte zij dat de regen had opgehouden. De maan zetelde hoog achter de laatste wolkenslierten. Zij haastte zich door de donkere straten, tot ze de brug over de Severn bereikte. Aan weeszijden van de brug waren lantaarns, maar hun licht scheen de duisternis rondom nog te verdiepen. Een auto gleed haar voorbij, scheen haar aan te staren met zijn gouden oogen. Daarna ont moette zij noch auto's noch voetgangers meer, totdat zij nog maar een paar stappen van den anderen oever verwijderd was. Een man leunde over de steenen balustrade en keek in het donkere water. Op het geluid van haar stappen draaide hij zich om en keek naar haar. Toen zij onder de laatste lantaarn kwam, sprak hij verwonderd haar naam uit. Virginia voelde zich plotseling wonderlijk ge rust gesteld. O, Michael Mc Millan. Haar opgeheven gezichtje was doodsbleek, maar glansde blij. Ik ben zoo blij dat u het bent! Zij was buiten adem, maar mooi in het lan taarnlicht. dat op haar neerscheen. Hij kwam een stap dichter naar haar toe. U moet zoo laat niet alleen op pad zijn Zij aarzelde. Ik ben op bezoek naar Rickey. Hij is van middag uitgegaan en nog niet thuisgekomen. Hii heeft een 'massa celd bii zich al de con tanten die Grogan hem in handen heeft gege ven. Ik vrees dat hijdat hij in gezelschap van Lute Carney is. Den man van gisteren? Ja, Rickey had mij beloofd op tijd te zijn voor het souper. Wij hadden gasten. Gasten! Anthony Bleecker. Woede laaide op in Michael's hart. Maar Virginia was zóó kin derlijk, zóó hulpeloos in haar angst, dat hij zich schaamde over zijn gedachten en besloot haar te helpen. U wilt toch niet zeggen, dat u van plan was er alleen naar toe te gaan? Waar is die Lute Carney? Ei- is een hut in de bosschen bij de rivier, waar de mannen elkaar gewoonlijk ontmoe ten. Rickey heeft het mij nooit verteld, maar ik ben er eens geweest. Moeder was toen bij mij, wij keken door het raam en zijn toen weer weggegaan. Maar ik weet hem wel te vinden als ik het pad volg Zijn stem klonk scherp. Wat kon ik anders doen? Lute en de an deren zullen hem aan het spelen brengen en hem natuurlijk laten verliezen. En daarna zal hij zichzelf verafschuwen enenwie weet wat er dan gebeurt. Wat zou er kunnen gebeuren? O, ik heb hem al meer in zoo'n toestand meegemaakt, mr. Mc. Millan. Hij was wan hopig. Hij voelde woede tegen den jongen, maar uitte die niet. Laat mij voor u gaan. Dat ls geen plaats voor u Rickey zou woedend zijn, als hij wist dat ik u gestuurd had. Dat hoeft hij niet te weten. Iedereen kan daar toch bij toeval langs komen. Zij aarzelde nog. Ik zou met u mee kunnen gaan. Laat het maar liever heelemaal aan mij over, zei hij met beslistheid. Zij gaf toe. maar zei hem. dat er geen tijd te verliezen was Het was al zoo laat. er kon van alles gebeurd zijn. Ik stel mij de dingen misschien te erg voor, maar ik kan het niet helpen. Ik ken Rickey. Hij bood aan haar naar huis te brengen, maar dat wilde zij niet hebben. Ik kan heusch wel alleen teruggaan. Weest u nu niet meer bezorgd, ik zal uw broer mee terug brengen. Zij legde haar hand licht op de mouw van zijn overjas. Weet u wel dat u voor mij een redder in den nood bent? zei ze ontroerd. Toen wendde ze zich snel af en verliet hem. Hij keek haar na, totdat haar gestalte in de duisternis teloor ging. Zijn hart bonsde. Deze ontmoeting had een groote beteekenis voor hem, want het zou hem de kans geven haar van dienst te zijn. En hij zou haar straks nog terugzien. Hij verliet de brug en volgde een pad door het dennenbosch. De boomen wierpen zwarte schaduwen over het door de maan verlichte weggetje. Er was bijna geen ander geluid dan het zachte kabbelen van het water en het ritse len van de dorre bladeren onder zijn voeten. Hij liep snel, niettegenstaande zijn onrust toch bewust van de schoonheid van den nacht. Plotseling werd de stilte door stemmen ver broken. Hij hoorde Rickey's stem, schril en met een wanhopigen klank. —Je hebt me heelemaal leeggeplunderd, Lute en dat is het eind van het lied. Het eind, waarom? Als Grogan je de chèques heeft uitbetaald, heb je immers weer centen genoeg? Ik denk er niet over. Hoe kan ik mijn zuster zóó onder de oogen komen? Je zit toch niet aan je zusters schorte- band vast, Farquhar? Ik zit nergens aan vast, behalve aan mijn eigen stommiteit. Het is uit tusschen jou en mij Lute en als er iets gebeurt, kun je jezelf de schuld ervan geven. Michael hield zich schuil achter de struiken. Lute was weer dronken, dat kon hij aan zijn stem hooren Hij besloot zich er niet in te men gen, zoolang het niet hoog nooaig was. Er klok een ruwe lach, die echter overging in een vloek, toen Rickey Lute een slag toe diende. Carney rolde op den grond. Ga terug naar je hut en leer eerst hoe je tegen een gentleman moet spreken, riep de jonge Farquhar woedend. Carney krabbelde overeind en liep mompe lend weg. De kerel was heel wat forscher dan Rickey, maar als Farquhar dien toon aan sloeg, erkende hij zijn meerdere in hem en ge hoorzaamde, zooals al zijn voorvaders aan Rickey's voorvaders gehoorzaamd hadden. Rickey bleef staan tot Carney in de hut ver dwenen was, toen rende hij weg. Michael volg de hem en zoo kwamen zij bij een steenen pier, die doorliep tot waar het diepere water begon. Rickey liep tot aan het uiterste einde van deze pier, daar stond hij stil en keek omlaag in het water. Michael zag hoe wit en verwron gen zijn gezicht was en haastte zich naar hem toe. Bii het geluid van zijn stappen hief Richard het. hoofd op en vroeg verschrikt: Wie is daar? Michael McMillan. McMillan? Ja, het is een prachtige nacht vind je niet? Hoe komt u hier? barstte Rickey uit. Ik kon het niet uithouden in het hotel en ging een wandeling maken lang de rivier. Hij zweeg een oogenblik, legde toen zijn hand op den schouder van den jongen en zei ernstig: Farquhar, ik hoorde je met Lute Carney spreken. Ik geloof dat je aardig in den put zit. Kan ik je helpen? Rickey schudde zijn hand van zich af. Waarom zoudt u mij helpen? Waarom zou ik niet? Je zuster en jij zijn net twee verdwaalde schapen. Ik hoorde je zeg gen, dat je haar niet onder de oogen durfde komen. Ik ben niet van plan haar onder de oogen te komen. Wat wil je dan doen? Wegloopen. Nonsens zei Michael streng. Rinckey kookte Wat eaat bet u as>» ih Meer dan je vermoedt misschien. Laat mij met rust. Het geld is op en er is geen kans om het terug te krijgen. Maar ik kan het niet helpen. Spelen zit nu eenmaal in mijn bloed. Praat zoo niet. We zullen probeeren een uitweg te vinden, maar verontschuldig jezelf alsjeblieft niet. Er is geen uitweg. Toch wel. Zijn stem klonk zóó zeker, dat Richard haas tig vroeg: Wat bedoelt u? Je zuster heeft mij verteld, dat je een boek wilt schrijven. Ik ben uitgever, Farquhar, en ik stel veel belang in jonge schrijvers. Ik zou je manuscript wel eens willen zien. Hij onderbrak zichzelf: Hoeveel heeft Carney je afhandig ge maakt? Bij de duizend dollar. Goed, ik zal je duizend dollar- uitbetalen in voorschot op je verhaal, indien het mij be valt. Ik zal je morgen het geld doen toekomen. De jongen keek hem aan, riep toen wild: Maar wie zegt, dat mijn boek u zal be vallen? Van je zuster weet ik, dat een paar van je short-stories door de groote magazines zijn op genomen. Dat bewijst, dat je het kunt. Nu, hoe denk je erover? Ik neem het aan, natuurlijk. Maar ik zie niet in. waarom u het doet. Michael haalde zijn schouders op. Och, ik kan niet uitstaan dat iemand, die veel goeds in zich heeft, zijn leven verknoeit. Rickey wilde hem bedanken. Dat hoeft niet, protesteerde Michael, ik zou je alleen nog willen aanraden Lute Carney voortaan te vermijden. Dat is geen kerel, met wien jij kunt omgaan, dat weet je zelf ook wcL (Wordt vervolgd.) Na de inname van Malaga. Een convooi der nationalistische troepen met munitie en voedsel op weg naar het terrein van den strijd De Nederlandsche handelsmissie naar Zuid Amerika vertrok Donderdag onder leiding van jhr. Van Karnebeek uit de Residentie. Het afscheid op het perron. V.l.n.r.: minister jhr. mr. A. C. D. de Graeff, jhr. Van Karnebeek en prof. Van Kan Cadiz heeft reeds een nationalistisch monument. De omhulde figuur stelt het nog niet geheel over wonnen Spanje voor Velen defileerden langs het graf van Koning Albert te Laeken op den derden ver jaardag van het overlijden van van den vorst De heer Bouwe Vlas, commandant van het Leger des Heils in Nederland, is Donderdag te Amsterdam in het huwe lijk getreden met majoor A J Willemsen, directrice van het Moederhuis van het Leger des Heils aan de Oostmaaslaan te Rotterdam de oorlogsschepen der Spaansche nationalisten. Een huis, dat door een .voltreffer" vernield werd -e spoorwegwerken in Amsterdam-Oost. Na veertigjaren trouwen dienst wordt het Muiderpoortstation, een goede oude bekende Yan de reizigers van en naar 't Gooi, afgebroken De heeren De Kok (rechts), directeur-generaal van de .Koninklijke en Schmidt Crans werden bij hun aankomst op het vliegveld Tjililitan, Batavia s luchthaven, na het volbrengen van hun voorspoedige Holland Indië vlucht, gehuldigd

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9