OPEL Het verkeer te Haarlem Grepen uit de memorie van antwoord De financieele toestand van Haarlem De prijs der levensmiddelen ZATERDT'G 20 FEBRUARI 1937 HA" A RU EM'S DAGBEAD TT Korte mededeelingen van B. en W Aan de memorie van antwoord van B. en W. op de verslagen der afdeelingen van den raad, waar de begrooting voor 1937 besproken is, ontleenen wij nog de volgende gegevens: Nevenbetrekking-en. B. en W. deelen mede, dat er geen ge meente-ambtenaren zijn die een nevenbetrek king waarnemen welke zoodanig gesalarieerd wordt, dat een afzonderlijke arbeidskracht daarvoor zou kunnen worden te werk gesteld. Ongeordende woningbouw, Ten opzichte van ongeordenden woning bouw blijven B. en W. diligent. Medezeggenschap B. en W. antwoorden op eenige opmerkingen in de afdeelingen: „Afgescheiden van de vraag of al- of niet tot invoering van medezeggenschap van het gemeentepersoneel zal moeten worden over gegaan. acht ons College het opgeworpen vraagstuk van groote beteekennis. Wij volgen de gebeurtenissen op dit gebied met groote belangstelling en wij verklaren ons gaarne diligent". Afvloeiing personeel. Voorzoover thans kan worden nagegaan, heeft de vervroegde pensionneering van het gemeentepersoneel tengevolge gehad, dat in 1936 zijn afgevloeid 31 personen, welke een salaris genoten van totaal 56.540. Bedoelde personen ontvangen krachtens raadsbesluit van 18 December 1935, no. 23, een uitkeering in totaal bedragende 13.179. De vervanging van enkele functionnarissen kost 29.887, zoodat aan loon is bespaard 13.474. De politie en de politieke partijen. B. en W. schrijven: Het kader der politie handhaaft op politiek gebied een volkomen neutraliteit. Geen enkele politieke partij wordt bij haar propaganda door de politie begunstigd. De teksten van voordrachten in politieke vergaderingen worden door de politie aan censuur onderworpen in het belang van de openbare orde en zeden. Van „te veel censuur" is geen sprake; demonstraties op den open baren weg ter propageering van leuzen voor de a.s. verkiezingen worden van geen enkele partij toegelaten". De feestdagen. In verband met het bepaalde in de Bios coopwet is het niet meer mogelijk filmvoor stellingen op Christelijke feestdagen te ver bieden. Uit een oogpunt van biUijkheid ver leent de Burgemeester sedert de inwerking treding van die wet voor die dagen thans ook vergunning tot het geven van schouwburg- voorstellingen. Het politiecorps te klein? De Burgemeester acht de sterkte van het politiekorps te gering. Uitbreiding naar be hoefte zou echter een jaarlijksche uitgaaf van 100.000 vorderen, waardoor het effectief nog slechts zou worden verhoogd met 12 man per ploeg. Met het College van B. en W. is de burgemeester van oordeel, dat in dezen tijd een dergelijke uitgaaf de begrooting al te zeer •bezwaart. Door zeer oordeelkundige verdeeling en uitbreiding van hulpmiddelen wordt het beschikbare aantal agenten zoo efficiënt mo gelijk aangewend. De Burgenvacht. Waar in tijden van nood de overheid op den steun van de Burgerwacht tot hand having van het g°zag kan rekenen, is de subsidie die aan dv Burgerwacht wordt toe gekend, naar B. en W. meenen, wel verant woord. Vrees voor fascistische smetten in de Bur gerwacht behoeft niet te bestaan. Ieder lid heeft eén verklaring-- onderteekend, dat hij geen lid is van een fascistische organisatie of van een vereeniging met revolutionnairen grondslag en zich daarbij tevens bereid ver klaard om zoo noodig het wettig gezag te steunen, alsmede, dat hij als lid van de Bur gerwacht zal bedanken, wanneer zijn gevoe len in strijd mocht kernen met de afgelegde verklaring. Vaccinatie. B. en W. zullen zonder dat er sprake is van eenigen dwang te dien opzichte, mede werking verleenen om de vaccinatie tegen pokken bij zuigelingen en jeugdige kinderen zooveel mogelijk te bevorderen. Reeds is den directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen- en Gezondheidsdienst verzocht een kort geschriftje samen te stellen, waarin op de gevaren van niet-vaccinatie wordt gewe zen,, welk geschriftje bij aangifte van geboorte zal worden uitgereikt. B. en W. zullen overwegen om de gelegen heid tot immunisatie tegen diphtherie voor kinderen beneden den schoolplichtigen leef tijd open te stellen. "Werkloozen in het Sportfondsenbad? B. en W. zijn bereid zich in verbinding te stellen met het Sportfondsenbad over de mo gelijkheid om werkloozen gelegenheid te geven van die inrichting gratis of tegen een kleine vergoeding gebruik te maken, mits dit geen kosten voor de gemeente met zich mede brengt. Tuberculose onder het vee. Hoewel een toeneming van tuberculose on der het vee gedurende de laatste jaren moei lijk is vast te stellen, moet erkend woren, dat dit percentage zeer hoog is. Nu sedert eenigen tijd een veearts aan den Keuringsdienst van Waren verbonden is, wordt aan deze zaak meer aandacht geschon ken. Dieren met open tuberculose zullen zoo veel mogelijk worden opgespoord en opge ruimd, terwijl de aansluiting van veehouders bij de tubercuiose-bestrijding bevorderd wordt. Het verleenen van subsidie aan de Ver eeniging van Veehouders in Noord-Holland zou slechts weinig resultaat opleveren, te meer daar de subsidie voor een groot deel ten goede zou komen aan veehouders, die in Haarlem geen melk of producten leveren. Opneming in ziekenuizen. Dat opneming voor gemeenterekening in de ziekenhuizen te zeer wordt bemoeilijkt, moet volgens B. en W. ten stelligste worden ont kend, evenzeer, dat patiënten uit de zieken huizen zouden worden ontslagen, zonder ge heel hersteld te zijn, tegen advies van den behandelenden geneesheer in. Ook hiervan is niets bekend. Ofschoon in beide gevallen arbitrage open staat, is hiervan geen gebruik gemaakt. Het aantal opnemingen in de Haarlemsche Ziekenhuizen bedroeg over 1934, 1935 en 1936 resp. 3756, 3849 en 4550. Onbewoonbare woningen. Het ligt in het voornemen van B. en W. in 1937 weer een voorstel te doen tot onbe woonbaarverklaring van een aantal wonin gen. Het aantal nog bestaande onbewoonbaar- verklaarde woningen bedraagt 229 en wel 56 ongebruikt en 167 ingericht als werk- of bergplaats, terwijl 6 woningen nog bewoond zijn, waarvan vier door bejaarde menschen, één door den eigenaar en zijn vrouw en één door een kunstschilder. Over goedkoope arbeiders woningen. In verband met den toestand op de wo ningmarkt zijn B. en W. van meening, dat verdere plannen voor den bouw van goed koope woningen, althans voorloopig. zullen moeten blijven rusten. Bij de laatste opname van ledigstaande woningen bleken in de huurgroep van f 275 per jaar en lager 482 woningen onbewoond te zijn, overeenkomen de met een percentage van 4.043. Wel is er in de laatste drie kwartalen een kleine da ling te constateeren. doch uit het percentage van ruim 4 blijkt toch, dat er ook in de la gere huurklassen nog ruimte van eenige be- teekenis aanwezig is. De ontwikkeling van den toestand op de woningmarkt wordt echter nauwgezet door B. en W. in het oog gehouden, zoodat tijdig eventueel noodig gebleken maatregelen zul len kunnen worden getroffen. De huur van het Sport fondsenbad. Ook naar de meening van B. en W. wordt de tuin bij het Sportfondsenbad behoorende. niet op voldoende wijze onderhouden. In ver band hiermede zullen B en W. de beheerders van het Sportfondsenbad op hun onderhouds plicht, waartoe zij ingevolge het erfpachts contract verplicht zijn, attent maken. De marktgelden. De marktgelden kunnen, naar B. en W. mededeelen, in verband met den flnancieelen toestand der gemeente, niet verlaagd wor den. Een rosarium? B. en W. overwegen de mogelijkheid hier ter stede een rosarium aan te leggen. De bestrating. In verband met klachten over bestratingen deelen B. en W. mede, dat op de begrooting niet meer dan f 97.643 voor de straten en wegen kan worden uitgetrokken. Het Gem. Concertgebouw. B. en W. deelen mede, dat reeds sedert eenigen tijd in onderzoek is of het Gemeen telijk Concertgebouw meer geschikt is te maken voor kleine bijeenkomsten. Een be slissing hierover hebben B. en W. nog niet genomen. Het Hildebrand- monument. Wanneer de plaatsing van het Hildebrand- monument zal geschieden kunnen B. en W. thans nog niet mededeelen. Het orgel in de St. Bavo. Het ligt niet in de bedoeling, zoo deelen B. en W. mede, het orgel in de Groote- of St. Bavo-kerk een groote restauratie te laten ondergaan. Mocht hiertoe t.z.t. worden be sloten, nadat de benoodigde fondsen daar voor beschikbaar zijn gekomen, dan zal na gegaan worden in hoeverre het voorfront wij ziging dient te ondergaan. Het orgel verkeert in goeden staat van onderhoud: hoe het re gister van de vox-humana vroeger was, is niet met zekerheid na te gaan; aan dit register wordt bij voortduring de noodige aandacht geschonken. Het buitengewoon onderwijs. Alhoewel B. en W. het principe van schei ding van de bezinkingsklassen en samen voeging daarvan tot afzonderlijke school nog nader zouden willen beoordeelen, hebben zij inmiddels aan de mogelijkheid tot uitvoering aandacht geschonken. Na onderzoek is ge bleken, dat gebrek aan voldoende localiteit (t.w. drie leslokalen, een speellokaal, een eetzaal en een lokaal voor handenarbeid) aan de inwilliigng van het verzoek in den weg staat. De gedachte om school 3 (Boter markt) t.z.t. over te brengen naar school 17 (Wilhelminastraat) is evenmin vatbaar voor verwezenlijking, daar onderzocht wordt of laatstgenoemd ge-bouw dienstbaar zou kun nen worden gemaakt aan betere huisvesting van den dienst voor Maatschappelijk Hulp betoon of ruiling van gebouwen van an dere diensten. Mocht dit het -geval zijn, dan kan opnieuw (en waarschijnlijk met meer kans op suc ces) aan den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen worden gevraagd, toestemming te willen verleenen voor den bouw van een school in het zuiden der ge meente Een nieuwe school in Haarlem-Noord. De voorloopige plannen tot stichting van een nieuwe school in Haarlem-Noord en wel op een terrein aan de -Gijsbrecht van Am- stelstraat zijn sinds kort gereed, ze zullen spoedig aan den raad ter goedkeuring wor den onderworpen. Onderwijs in Bijbelsche Geschiedenis. Het streven van verschillende zijden om te komen tot onderricht op de openbare scholen van Bijbelsche geschiedenis is aan B. en-W. niet ontgaan. Het- heeft weinig zin hun stand punt tegenover dit streven te bepalen, wijl aan eenig effect daarvan wijziging van de Lager- onderwijswet moet voorafgaan. Centrale verwarming. In het ontwerp voor den nieuwen vleugel van het Stadhuis hebben B. en W. voor de centrale verwarming een kelder van zoo danige afmeting laten opnemen, dat plaatsing van een ketelcapaciteit, benoodigd voor ver- wanning van het Stadhuis, Gymnasium, Openb. Werken en Incassodienst mogelijk is. De Frans Hals Tentonstelling. B. en W. deelen mede: De tentoonstelling van werken van Frans Hals vindt overal medewerking en steun. Zooals het zich nu laat aanzien, belooft, deze te zullen slagen. Een volledig succes hangt mede af van de beslissing van openbare musea en van ver schillende kunstverzamelaars in enkele lan den. die nog bezocht moeten worden. De subsidie aan de H.O.V. Een lid in de afdeelingen pleitte weer voor - verhooging der subsidie van de H O.V. B. en W. antwoorden daarop: „Wij hebben veel waardeering voor de H.O.V. j 1.1 L. COACH. Benzineverbruik 13 K.M. op 1 Liter Laagste Wegenbelasting PRIJS 1075.— Official Dealer Automobielbedrijf CEBR. H. F. KIMMAN N.V. Wagenweg 8-10, Plein 23-25 Tel. 13850 Tel. 11578 (Adv. ingez. Med.) evenals wij het werk waaxdeeren van talrijke andere vereenigingen, die op cultureel gebied werkzaam zijn. Wij kunnen evenwel geen vrijheid vinden de bestaande subsidies te verhoogen. De belangen van de H.O.V. zouden zeker niet gediend zijn door het op groote schaal doen geven van volksconcerten door werklooze musici f waarover in de afdeelingen werd ge sproken) Ook de daaraan verbonden kosten vormen een groot bezwaar". „De Adrlaan". B. en W. zeggen, dat zij bereid zijn een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van den opbouw van den molen „de Adriaan" als werkobject voor jeugdige werkloozen. Rentelooze voorschotten. In 1935 zijn in 6'20 gevallen, tot een totaal bedrag van f 24.274.77, aan rentelooze voor schotten door Maatschappelijk Hulpbetoon verstrekt. De bioscoopbelasting. Een lid vroeg in de afdeelingen of er kans bestaat, dat de verhooging van de bioscoop belasting wordt goedgekeurd. Een ander lid sloot zich hierbij aan. In Haarlem's Dagblad werd daarover iets mede gedeeld. B. en W. antwoorden: „De verordening is nog niet goedgekeurd. Na dere berichten te dezer zake kwamen bij ons College niet in". Radio-distributie. Er is geen kans, dat werkloozen aansluiting op de Radio-distributie voor een lager tarief kunnen krijgen. Een toelage. B. en W. stellen aan den raad voor aan den directeur v-an Maatschappelijk Hulpbetoon, als secretaris van de gemeentelijke instelling voor kinderverzorging een toelage te verlee nen van f 500. B. en W. verwachten voor 1937 nog weinig invloed van de depreciatie van den gulden MAN BEKNELD GERAAKT. Donderdagmiddag kwart voor drie is een 57-jarige voetganger in de Dubbele Buurt be kneld geraakt tusschen een autobus en een muur. De> man werd daarbij vermoedelijk ernstig gekwetst. Aan hen, die dit ongeluk gezien hebben, wordt verzocht zich aan het politiebureau in de Smedestraat te willen aanmelden voor het verstrekken van inlich tingen UITVOERING BLOEMENDAAL'S MEISJESKOOR. Bovengenoemd koor geeft een uitvoering onder leiding van mej. Riek van der Velden op 26 Februari in het Jeugdhuis aan de Don kere Laan met medewerking van mej. Nel Hogenbirk, sopraan. Een nieuwe annexatie wordt door B. en W. gewenscht geacht Van de memorie van antwoord op de afdee- lmgsverslagen van den Haarlemschen ge meenteraad waarin de begrooting voor 1937 besproken werd, is natuurlijk een belangrijk gedeelte gewijd aan de bespreking van den financieelen toestand der gemeente. B. en W. merken op, dat het late indienen van de begrooting bij den Raad voornamelijk daaraan is toe. te schrijven, dat het onder de tegenwoordige economische omstandigheden zeer moeilijk is. reeds midden in het jaar, zelfs aan het einde van het jaar. eenigszins betrouwbare cijfers te ramen voor het ko mende jaar. B. en W. hebben hier voorna melijk het oog op de belastingopbrengsten, de resultaten der bedrijven, de uitgaven voor on der steuning van werkloozen en armenzorg en de rijksbijdrage in den werkloozensteun. Na het inzenden van de voorloopige begroo ting aan het College van Gedeputeerde Sta ten hebben B, en W„ mede als gevolg van wijziging in het percentage van de bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds nog veran deringen aangebracht. De nota van wijzigingen geeft aan hoe zij voorstellen den post onvoorzien te verhoogen van pl.m. f 11.000,op f 50.000. Met de gevolgen van de depreciatie van den gulden hebben B. en W. bij de begrooting nog geen rekening ge houden. Tenzij de werkloosheid zeer sterk zou afnemen verwachten B. en W. hiervan voor de financiën der gemeente voor het jaar 1937 geen voordeel. Wanneer de economische opleving, mede als gevolg van de de preciatie, doorzet, zal dat in de be lasting opbrengsten eerst in volgende jaren tot uitdrukking komen en zal 1937 daarvan slechts in geringe mate profiteeren. B. en W. tegen belasting-verhooging. Hoogere opbrengst van de producten der bedrijven door grootere aflevering zal ver moedelijk niet opwegen tegen hoogere grond stof prijzen. Tegenover de hoogere inkoops prijzen der steenkolen (thans reeds f 1.25 per ton) staat geen hoogere gasprijs. terwijl de verkoopsprijzen der cokes nog met verhoogd zijn. Daarbij komt dat verschillende onder- houdsposten, door stijging der materiaalprij- zen. vermoedelijk overschreden zullen moe ten worden. Wij hopen deze tegenvallers te kunnen opvangen door verlaging van den rentelast van verschillende leeningen. Bij het opmaken der begrooting hebben B. en W.. naar zij verder opmerken, voor oogen gehad, dat het niet wenschelijk is het per centage der belastingen te verhoogen. Zij meenen, dat Haarlem bij den huldigen stand der inkomens en van het belastbaar vermo gen het hoogtepunt bereikt heeft. Verhooging der percentages zou tijdelijk een hoogere belasting opbrengst geven dan geraamd is. maar zou reeds terstond en ongetwijfeld in de komende jaren een zeer ongunstigen invloed uitoefenen. Om deze reden hebben B. en W. een extra uitkeering gevraagd uit het werk loosheidssubsidiefonds, zonder verplicht te z-ijn de hoogste opcenten te heffen. Zij mee nen zelfs dat het voor de toekomst van de Een serie mededeelingen van B. en W- uit de memorie van antwoord In de afdeelingsvergaderingen van den raad werden veel discussies gewijd aan ver- keersaangelegenheden. Aan het daarop gegeven antwoord van B. en W. ontleenen wij: Verlichting Zijlweg. Wat betreft de verlichting op den Zijl- weg is mede te deelen, dat de aanwezige na- triumverlichting een groote verbetering be- teekent. Vervanging door gemengde kwik verlichting moet met het oog op de kosten achterwege blijven. De hoek Wagenweg-Iordensstraat. Het punt lordensstraat-Wagenweg is naar B. en W. meenen uit verkeersoogpunt meer lastig dan gevaarlijk. Aanrijdingen ko men er nl. zeer weinig voor. De oorzaak hier van is, dat op dit nauwe drukke kruispunt, in het bijzonder door hen, die uit de Iordens- straat komen, uiterst omzichtig gereden wordt. De toestand op dit punt is niet onhoud baar. Het verkeer lost zich daar vanzelf op. Ook het rijden van z.g. opleggers uit de Iordensstraat naar den Wagenweg levert niet die moeilijkheden op. dat het gerechtvaardigd zoude zijn het te verbieden. Deze voertuigen die meestal door de Wilhelminastraat van de richting Alkmaar komen, langs een an dere route te leiden, zou op andere punten nog grootere moeilijkheden voor het verkeer opleveren. Bij eventueele verdere uitbreiding van automatische verkeersregeling zou alsdan nagegaan kunnen worden of het punt Wagenweg-Iordenstraat hiervoor in aanmerking zou kunnen komen. Het leiden van het verkeer uit de richting Den Haag door Den Hout, de Hazepaters- ïaan of het Florapark naar de Fonteinlaan of de Dreef, is practisch niet door te voeren, aangezien de verbindingswegen van Wagen weg naar Fonteinlaan en Dreef hiervoor niet geschikt zijn, terwijl de toestand van de Dreef dit evenmin gedoogt. De nieuwe verkeerslichten I B. en W. deelen aan den raad mede, dat I verwacht kan worden dat de verkeerslichten op de punten Groote Markt—Barteljorisstraat I Zijlstraat en Kruisweg—RozenstraatSta tionsplein in Mei a.s. in dienst gesteld zullen kunnen worden. De weg HaarlemAmsterdam. Toen op den weg HaarlemAmsterdam natrium-verlichting was aangebracht, is door B. en W. aan den Minister van Waterstaat gevraagd deze verlichting aan te brengen op het Haarlemsche gedeelte van dien weg. Op het departement is dit verzoek thans in overweging. Ordening van het verkeer. De ordening van het verkeer heeft te Haar lem de bijzondere aandacht van de politie. Tegen de verkeerszondaars wordt regelmatig en intensief opgetreden. Alleen reeds ter zake het niet op de voorgeschreven wijze maken van bochten werden over 1936 meer dan 200 personen bekeurd. Op belangrijke verkeerspunten worden het publiek ten aanzien van dezen verkeers regel aanwijzingen geven. Gevaarlijke verkeerspunten. In de afdeelingen is gewezen op de artike len in ons blad over gevaarlijke verkeersoun- ten. B. en W. deelen mede, dat zij uit den aard daarop niet kunnen ingaan. Wat evenwel betreft de bepaaldelijk in de afdeelingen genoemde gevallen merken B. en W. het volgende op: „De oplossing van de verkeerspunten bij de Schoterbrug en den vijfsprong in het Ke naupark was reeds geruimen tijd in studie. Wij hebben den directeur van openbare wer ken opgedragen een plan uit te werken. Van dit plan worden voor de Raad een tweetal teekeningen ter visie gelegd. Wanneer met den toestand bij de Natzaam- braug bedoeld wordt, dat het verkeer over de brnug naar de Amsterdamstraat te scherpe bochten heeft, dan zal hierin binnenkort gelijk reeds in het voornemen lag verbe tering worden gebracht door een afsnijding van het plantsoen op het Nagtzaamplein. Aan het gevaarlijke verkeerspunt kruising WilhelminastraatKeizerstraat- zullen wij na der aandacht schenken. Inmiddels is de ver lichting ter plaatse belangrijk verbeterd. Naar onze meening is de verlichting bij het verkeerspunt Dreef-Fonteinlaan niet zoo slecht. Evenwel zullen wij nagaan of hier eenige verbetering moet worden aangebracht". gemeente beter is voor het jaar 1937 een kleinere uitkeering te ontvangen dan ge vraagd is en het door het niet verhoogen- der opcenten te derven belastingbedrag naar volgende jaren over te boeken dan de op centen te verhoogen. De crisis doet zeer duidelijk de bij zondere positie uitkomen, waarin de gemeente verkeert. Een groot aantal ar beiders, dat direct en indirect vroeger in naburige gemeenten zijn brood verdiende, is thans werkloos en komt ten laste van Haarlem. Een groot aantal goed gesitueerde inwoners heeft de gemeente verlaten. Het feit, dat de bebouwde kom van naburige gemeenten dicht bij de Haarlemsche grenzen ligt. maakt het aan een groot aantal rijksambtenaren mogelijk, hun woonplaats buiten hun standplaats te kiezen, zonder in strijd te komen met de daarvoor geldende bepalingen. B. en W. hebben zich tot de Regee ring gewend met het verzoek te voor komen, dat hier van de bestaande regelen wordt afgeweken en dat geen buitengewone toestemming gegeven wordt om buiten de standplaats te wonen. Den leden, die den wensch uitgesproken hebben, spoedig te komen tot verlaging van de opcenten der personeele belasting of van de tarieven voor gas. stroom, enz. kunnen B. en W. niet veel hoop geven op verwezenlijking hunner wenschen. Terecht hebben eenige leden opgemerkt, dat de tekorten reeds eerder bestonden. Deze zijn gedekt door verschuiving van lasten en het gebruiken van reserves. Ook voor het jaar 1937 hebben B. en W. van deze middelen ge bruik moeten maken om het tekort zoo klein mogelijk te houden. Met het oog hierop zijn bij de bedrijven eenige afschrijvingen her zien. B. en W. meenen, dat het noodzakelijk is, wanneer de financieele positie der gemeente beter wordt, de uitgeputte reserves weer te herstellen. Daarbij verwachten zij. dat de werkloosheidslasten de eerste jaren nog zwaar zullen blijven drukken, daar niet aan te ne men is, dat alle thans werklooze arbeiders weer spoedig hun oude plaats in het produc tieproces zullen innemen. Ook de kosten voor armenzorg zullen door de algemeene verar ming in de eerstvolgende jaren belangrijk hooger zijn dan voor de crisis. Zij die meenen. dat door het doen uitvoe ren van groote werken, hetzij alleen hetzij in samenwerking met andere gemeenten, veel gedaan kan worden tot vermindering der werkloosheidslasten, zien over het hoofd, dat ■zonder rijkssteun, deze werken voor loon en materiaal zeer groote kapitaalsuitgaven vor deren, waarvoor geleend moet worden en waardoor de komende jaren belast worden met extra aflossings- en rentebedragen. Waar werken uitgevoerd konden warden met behulp van het Werkfonds, hebben B. en W. de gelegenheid zooveel mogelijk aangegre pen. Zij zijn overtuigd, dat Haarlem een der gemeenten is, die naar verhouding een zeer groot gebruik van de geboden gelegenheid gemaakt hebben. B. en W. erkennen, dat blijvende steun- verleening zonder werk moreel een verderfe- lijken invloed heeft, maar ontkennen, dat er genoeg objecten uitgevoerd kunnen worden om den braakliggenden arbeidstijd te benut ten. De materiaalkosten vormen in vele geval len een ernstig bezwaar. Een nieuwe annexatie achten B. en W. gewenscht, niet allen uit plaatse lijk belang, maar ook uit 'n streekbe- lang. Tijdelijke financieele moeilijk heden tengevolge van de crisis, mo gen daarbij geen rol spelen. Samenvoeging van diensten en bedrijven is in studie. De sociale beteekenis dier ge meentelijke instellingen mag ook o.i. niet aangetast worden, maar de besparing zal toch voornamelijk door vermindering der perso neelsuitgaven moeten gevonden worden. Dat aan verschillende verzoeken van mid denstandsorganisaties niet is voldaan, be- teekent niet, dat B. en W. afwijzend staan te genover alle Ingediende verzoeken. De finan cieele toestand der gemeente -maakt inwilli ging echter onmogelijk. ~~l. en W. zijn zoo deelen zij tenslotte mede geen voorstanders van hooge winsten der bedrijven. Deze zijn trouwens als gevolg van de ongunstige tijdsomstandigheden te ruggekropen. Verlaging dier winsten door ta riefverlaging zou het tekort der gemeente slechts vergrooten, daar het verschil niet door hoogere belasting goed gemaakt kan worden. Een speciale commissie voor de bestudeering der tarieven achten B. en W. naast de com missies voor de bedrijven en voor de financiën niet noodig. Wat de gemeente Haarlem in deze gedaan heeft De contact-commissie voor de levensmidde lenvoorziening heeft naar B. en W. in de memorie vap antwoord mededeelen in twee gevallen op 'verzoek van B. en W. advies uitge dacht, t.w. ten aanzien van den melkprijs en de stijging van de prijzen der levensmidde len ln 1935. Voor de wet op de prijsopdrijving heeft de commissie haar medewerking aange boden ,doch deze kon niet worden aanvaard, aangezien het hier een politie-aangelegenheid betrof, die zoo noodig in overleg met het Departement wordt geregeld. B. en V. merken hierbij op. dat h.i. de taak der Commissie door de inmenging van het Rijk op het ge bied der levensmiddelen zeer beperkt is ge worden, terwijl mede aan het gemeentebe stuur geen prijsregelende bevoegdheid is toe gekend. In dit verband wijzen B. en W. er op, dat de distributie van goedkoope levens middelen aan werkloozen, welke geheel door voorschriften vanwege den Rijkslevensmidde- lendienst wordt beheerscht.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11