Balanseeren. spp u an BS Aanslag op maarschalk Graziani. Een uitzetvoorde Baby? VAN WEERT - Gierstr. Het Behu^Hkste 54e Jaargang No. 16461 Verscbiint dafreliilc. bebalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 20 Februari 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LO&IKENb COSIER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N V Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 11.10, per 3 maanden f 3.25, franco per 'post /3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand f 0.22. p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post f 0.7254 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie: 10724. 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels t1.75, elke regel meer T 0.35 Reclames 0.60 per regel Tarieven vegelabonnementen op aanvraag Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnês. Levenslange ongeschiktheid f 600.overlijden 1 400.—, verlies van hand. voet of oog 200.—, beide leden duim f 100.één lid duim J 50.- alle leden wijsvinger J 60.— één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk 15.— Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 20 Februari. Multatuli Gisteren was het een halve eeuw geleden dat Eduard Douwes Dekker, wiens wenken on der het pseudoniem Multatuli (veel heb ik ge leden.) hem onder Nederlands grootste schrij vers hebben gerangschikt, in het Duitsche diorp Niedier-Inigelheim overleed, op 67-jarigen leef tijd. In 1860, toen hij dus 40 jaar was, had de oud-assistent-resident van Lebak zijn ,,Max Havelaar" gepubliceerd, zijn eerste boek en tevens het werk dat hem den hoogsten roem heeft gebracht. Multatuli had dit werk volstrekt niet als roman bedoeld, hij heeft zelfs altijd orutkernd dat het een roman was. Niettemin veroverde het zijn groote plaats als klassiek in onze let teren en werd de schrijver, die als agitator instede van litterator bezield was, de eerste gro-ote vernieuwer van de Nederlandsche let terkunde, voorlooper als zoodanig van de Tachtigers. Inmiddels had ook de agitator een zwaren knuppel in het Nederlandsche hoenderhok ge- worpen. De Indisch ambtenaar Douwes Dekker, eerst tweede commies bij de Algemeene Reken kamer, daarna controleur 2e klasse op Suma tra's Westkust, was in 1856 tot assistent- resident van Lebak (Java) benoemd. Hij vond daar zeer ernstige misstanden in het lands bestuur en klaagde den regent aan wegens knevelarij van den inland,er en ander machts misbruik. De resident van Bantam negeerde niet alleen zijn aanklacht maar toonde er bo vendien zijn misnoegen over. Douwes Dekker richtte zich toen tot den Gouverneur-Gene raal Duymaer van Twist en vorderde dat deze den resident van Bantam zou bevelen, een onderzoek naar de gedragingen van den regent in te stellen. Hij kreeg opnieuw een afkeuring te slikken, werd zelfs ontheven van zijn func tie en overgeplaatst maar Ngawi en mam daar op zijn ontslag. Het volgende jaar vertrok hij naar Nederland, waar de autoriteiten even eens weigerden naar hem te luisteren. Dit alles leidde tot de vlammende aanklacht die „Max Havelaar, of de Koffyveilingen van de Neder landsche Handelmaatschappij" werdeen vlammeraanklacht tegen de misstanden in Indië en tegen den zelfgenoegzamen geest van de Batavus Droogstoppels (Makelaar in Koffy, firma Last Co.) die in Nederland heersehte. Een warm pleidooi was het ook voor den Ja vaan. De vertelling van Saïdja en Adinda heeft talloozen ontroerd door haar prachtigen eenvoud en misschien op den duur nog het meeste gedaan om verbetering in de verhou-, dingen in Indië te brengen. Maar de agitator Multatuli vond aanvankelijk niet de minste erkenning. Zijn poging om Tweede Kamerlid te worden liep op een échec uit; zijn persoon lijke aanvallen o,p vele leidende figuren be zorgden hem veflie vij;andien. In litterairen kring vond hij w-el erkenning; Jacob van Lennep had hem geholpen de uitgave van de Max Havelaar te bezorgen, mannen ais Vosmaer en zijn uitgever Funke deden heel veel voor hem. Maar als strijder voor vernieuwing en verbetering bleef hij de miskende, waarbij zijn persoonlijk leven in het geding werd gebracht om hem te bestrijden. Hij hield Nutslezingen en zwierf overal rond om zijn brood te ver dienen en had een zeer moeilijk leven, niet alleen door zijn armoede en door de wijze waarop men hem bestreed, maar ook door zijn eigen moeilijk karakter. Zoowel zijn eerste vrouw, Everdine baronesse Van Wijnbergen (Tine uit de Max Havelaar) als zijn tweede Mimi Hamminck Schepel, wijdden haar leven en haar vrouwelijke toewijding en opofferings gezindheid aan dezen stormachtigen mensch, die tot strijd en lijden geboren scheen. Multatuli werkte hard; In de jaren 1862— 1874 schiep hij het uitgebreide oeuvre neer gelegd in de vele bundels Ideeën, waarin de groote stylist en brillante geest zich opnieuw deed gelden ondanks veel gebrek aan zelf- beheersching waar het de telkens weer uit gesponnen eigen grieven betrof. Hoogtepunten in dit werk waren de schepping van Woutertje Pieterse en het in den vierden bundel opge nomen tooneelstuk „Vorstenschool", waarvan vier drukken verschenen eer het eindelijk tot opvoering kwam. Het bleef veertig jaar lang op het repertoire der Nederlandsche tooneel- gezelschappen; actrices als Catharine Beers- mans en Alida Tartaud—Klein vierden haar grootste triomfen in de rol van Koningin Louise. In 1869 keerde Multatuli Nederland den rug- toe en verbleef verder in Duitschland: eerst te Mainz. daarna te Wiesbaden en gedurende zijn laatste zes levensjaren te Nieder-Ingelheim, waar hij nog veel maar over het geheel ge nomen minder belangrijk werk schiep. Op den 19en Februari 1887 stierf hij er: een verbit terd en ontmoedigd mensch, die stormen ont ketend had die hemzelf overweldigden gelijk Goethe's Zauberlehrlingdie nochtans groote dingen bereikt had en tot de grootste figuren Wij leven weder in den tijd, Waarin men in de meeste zaken, Aan niets zoo groote aandacht wijdt, Als aan het jaarbalans opmaken. De posten van het oude jaar, Zijn nu toch wel volledig binnen En onder 't motto: reken maar, Kan 't cijferen nu goed beginnen. Accountants zijn druk aan den gang, Met boekingen en met getallen. En directeuren zijn op stang, Het kan nog mee- en tegenvallen. Natuurlijk weten zij globaal Wel ongeveer, hoe het zal wezen, Toch leven zij, als telkenmaal, Nog ietwat tusschen hoop en vreeze. Ik wensch hun dezer dagen kracht, Bij het inspannend bala'nseeren, Als hun een batig saldo wacht. Wil k hen bij voor„baat" filsiteeren. Voor hen, die in den harden strijd Toch nog. in geld, hebben verloren. Blijft er, per saldo, 't troostend feit. Dat er een nieuw verschiet gaat gloren. P. GASUS. Geeft Uw vrouw een flinke trap Maar kijk uit, dat het stempel der Klompen- Centrale er op staat. Op 't Pleintje. Reitzstraat 1, Dr. Leydsstr. 10, Telefoon 11784. VEILIGHEID VOOR ALLES. (Adv. Ingez. Med.) Radiodistributie, Haarlem. Iemand met een eigen toestel, Heeft des zomers veel gekraak. Maar met onze distributie Is het altijd in den haak. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010 (Adv. Ingez. Med.) in onze Nederlandsche letteren is blijven be- hooren. In dit nummer schrijft J. H. de Bois over het ter gelegenheid van de Multatuli-herden- king pas verschenen werk „Multatuli en de Zijnen" van dr. Julius Pee; ik vestig de aan dacht van den lezer op deze beschouwing. In 1910, ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de Max Havelaar, werd het Multa- tuli-museum gesticht in de Universiteitsbi bliotheek te Amsterdam. R. P. De ventvergunningen te Haarlem. Er zijn er thans 800 uitgereikt. B. en W. van Haarlem dieelen in de memorie van antwoord anedie, diait er thans 800 ventver- gtunntingen zijn uit.gereitet.Een grens wordt daar bij niet betrekking tot het aantal jaren, dat iemand in bepaalde artikelen handel moet hebben gedreven, niet gesteüd. Wel wordt door een commissie onderzocht of een aanvrager békend staat als bonafide venter, c.q. voortaan het vaste beroep van venter wil uitoefenen. Die commissie verzamelt gieigevens over de vraag of het gewensoht is de aangevraagde ventver gunning te geven. De automobielverlichting. Een keuring. Door de Vereeniging voor Veilig Verkeer. Haarlem en Omstreken, zal in de eerste week van Maarh een keuring van automobielver- lichting worden georganiseerd. Deze keuring zal worden gehouden des avonds van 7 tot 9.30 uur dn het voormalige veilinggebouw aan den Kleinen Houtweg Zij wordt, gehouden naar aanleiding van de nieuwe voorschriften van de Motor- en Rij- wielwet. en van het Motor- en Rijwielregle ment. De keuring geschiedt gratis. Haarlemsche Vereeniging voor Schoolmondverzorging. Thans definitief opgericht. Wii kunnen thans mededeelen, dat de Haarlemsche Vereeniging voor sohool-mond- verzorging definitief is opgericht, nadat de toetreding van verschillende plaatselijke ver- eenigingen een feit was geworden. Deze ver- eenigingen zijn die van tandartsen, onder wijzend personeel, ziekenfondsen, ouder-com- missies. bestuurdersbonden, e.d. Elk dezer plaatselijke vereenlgingen zal in het volle dige bestuur der opgerichte vereeniging een vertegenwoordiger aanwijzen, terwijl een voorlooDig bestuur van 7 personen is ge vormd, "dat de verdere voorbereidende werk zaamheden zal ter hand nemen. Voorzitter van het voorloopig bestuur is: Dr. W. B. Smit. directeur van den Gemeen telijken Geneeskundigen en Gezondheids dienst. terwijl net secretariaat voorloopig zal worden bekieed door den heei G. Brouwer. Orionweg 46. Haarlem-Noord. VRAAGT DE COLLECTIE 1937. KROON - BEHANGSELS. GROOTE HOUTSTRAAT 179 b. d. Houtbrug. (Adv. Ingez. Med.) Voor NOVANA RECLAME' naar. 'h ilte.u,*zcUu,i& GEN. CRONJéSTRAAT 116. Onderkleeding voor jongens en meisjes tot 14 j. Padvindersvereenigingen bereiken een accoord. Gezamenlijk aan het werk voor de Jamboree. Aaneensluiting voor een proeftijd van drie jaar. De gezamenlijke besturen van de Nederland sche Padvinders Vereeniging en de Padvin ders ve reenïging „Nederland" (N. P. V. en P. V. N.) welke laatste zich, gelijk men weet, sedert een drietal jaren, ten gevolge van een ver schil van opvatting in zake de padvindersbe lofte, heeft afgescheiden, wordt ons het vol gende medegedeeld: Met voldoening berichten wij, dat tusschen de besturen onzer vereeni- gingen een overeenkomst is gesloten, waardoor een aaneensluiting voor een proeftijd van drie jaren is bereikt. Deze overeenkomst wordt voorop ge zet, dat de N. P. VI zich, wat de belofte betreft, geheel stelt op het standpunt, dat is vastgelegd in haar statuten. De P. V. N. erkent Staatsraad J. J. Rambonnet als hoofdverkenner. De P. V. N. behoudt gedurende den proef tijd haar eigen inwendige formatie. In de P.V.N. kunnen zij, die bezwaar hebben tegen de volledige belofte, gedurende den proeftijd met de verkorte belofte volstaan. Het bestuur der P.V.N. verklaart zich overi gens bereid, gedurende den proeftijd er toe mee te werken, dat in de P.V.N.-troepen zoo veel mogelijk de volledige belofte wordt af gelegd. Na afloop van den proeftijd bestaat voor beide partijen de vrijheid tot een definitieve aaneensluiting al of niet te besluiten. Beide partijen vertrouwen evenwel, dat dan eventueele verschilpunten op bevredigende wijze zullen kunnen worden opgelost. Bij de besprekingen is voor beide partijen als het gewenschte einddoel gesteld, weder te komen tot één nationale padvindersvereeni- ging onder één leiding. Ken zeer verheugend resultaat is deze overee?ikomst, waardoor o.a. is bereikt, dat alle Nederlandsche Pad vinders thans eensgezind de Wereld- Jamboree kunnen tegemoet zien en hun krachten kunnen inspannen voor het welslagen daarvan. De P.V.N.-padvinders zullen als een deel van het Nederlandsche contingent daaraan kun nen deelnemen. EEN „LUCHTVAARTSTAD" IN NEW JERSEY Vincent Bendix. president van de „Bendix Aviation Company" heeft gisteravond mede gedeeld, dat binnenkort in New Jersey voor een bedrag- van drie millioen dollar een ..luchtvaartstad" gebouwd zal worden, die een vliegtuigenfabriek. een motorenfabriek, een laboratorium, een gebouw voor de ad ministratie en een gebouw voor algemeene zaken zal omvatten. De Bloemendaalsche glazen. Actie tot terugkoopen. ,.Een aardig dorp is Bloemendaal, En 't heeft een slanken toren. Men kan er 't eerst den nachtegaal En 't laatst den lijster hooren". IE 83 -IB m i 1-.25 kSBr „AHWA i r r V- F' 1 5 u U J J_ I iflp T 1 r 1 i - Zoo zong een der dichterpredikanten, die in de mooie gemeente Bloemendaal heeft gestaan. Velen kennen dat intieme kerkje, dat het vorige jaar driehonderd jaar heeft bestaan. Dat jubileum is toen gevierd met het bijeenbrengen van een som gelds, die het mogelijk zou maken de oude, prachtige glas- in-loodramen weer terug te koopen. Bij den bouw van het kerkje in 1616 hebben ver schillende steden in Holland, ook zelfs de Staten, ramen geschonken, die in een vorige eeuw door een kerkbestuur dat daarvoor niets voelde, verkocht zijn! De tegenwoordige predikant ds. J. C. van Dijk. aarzelde niet om in zijn gemeenteblad deze daad met „vanda lisme" te bestempelen. Het tegenwoordige geslacht heeft meer waardeering voor het in stand houden van zulke waardevolle erf stukken. Zoo heeft de tegenwoordige pen ningmeester-kerkvoogd. de heer C. Bierens de Haan zich veel moeite gegeven de ramen terug te koopen en twee ervan zijn enkele jaren geleden weer in het kerkje aangebracht. Enkele bevinden zich ook in de groote zaal van het Stadhuis in Haarlem, en die zijn helaas niet te koop! Maar nu is er gelegen- •heid om weer vier stuks terug te koopen, en de Commissie voor de Herdenking van het 300-jarig bestaan van het kerkje, uit enkele jonge gemeenteleden bestaande, zag in dit jubileum een mooie gelegenheid, gelden bijeen te zamelen om tot aankoop van deze vier ramen over te gaan. Enkele leden der com missie, dé heeren H. van Kempen, architect B.N.A. en Dick Boer, redacteur van Focus, hebben een reis gemaakt naar het kasteel Heeswijk in Brabant, waar zich thans de ramen bevinden. Zij zullen op een gemeente avond verslag uitbrengen over die reis door middel van lichtbeelden, en zij zullen ook enkele fraaie kleurenfoto's van de ramen, bij die gelegenheid gemaakt,, projecteeren. Deze gemeente-avond wordt gehouden Maandag 22 Februari a.s. des avonds 8 uur in het Jeugdhuis aan de Donkere laan te Bloemendaal. Ongetwijfeld zullen vele ge meenteleden en andere belangstellenden dezen avond willen bijwonen. Wêê I Het woord is aan Bussy Rabutin De afwezigheid is voor de liefde wat de wind is voor het vuurhij dooft het kleine vuur, hij ivakkert. het groote aan. Graziani lichtgeneraal Aurelio Letta ernstig gewond. ROME, 20 Febr. (ilavas-A.N.P.) Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat een aanslag gepleegd is op maar schalk Graziani. den onderkoning van Ethiopië. Graziani werd licht gewond. Generaal Aurelio Litta. die zich in het gezelschap van Graziani bevono, werd zwaar gewond. Velserbrug defect geraakt. Scheepvaartverkeer ondervindt belemmering. IJMUIDEN, 20 Febr. Hedenmorgen vroeg is de Velserbrug defect geraakt, doordat een verbindingsas brak. Het scheepvaartverkeer ondervindt dientengevolge belemmering. Aan gezien de as vervangen moet worden, zal het nog wel even duren alvorens de verkeersstoring is opgeheven. Nader vernemen wij. dat vermoedelijk ten gevolge van slijtage de as is gebroken van de krachtoverbrenging. Het ongeval ge schiedde hedennacht half vier hij dichten stand van de brug, waardoor deze niet ge opend kon worden. Men hoopt hedennacht 12 uur met het herstellingswerk dat onmiddellijk met be kwamen spoed ter hand werd genomen, ge reed te zijn. Tot zoolang is dus de vaart ge stremd. - Op het oogenblik heeft het verkeer nog weinig hinder, daar de zeeschepen tenge volge van het stormweer toch niet uit kun nen varen. Schepen, die vanmiddag nog binnen moch ten komen zullen echter niet direct naar Am sterdam kunnen opvaren. (Adv. Ingez. Med.) De bekende hardlooper Tinus Osendarp lost het startschot voor den tweeden Zesdaagsche te Rotterdam, welke Vrijdagavond is begonnen. De Spaansche burgeroorlog: regeeringstroe- pen melden vorderingen. pag. 4 Verschillende Tweede Kamerleden zijn het niet eens met de houding van minister Ge- lissen t.a.v. de baksteenindustrie en het bakkersbedrijf te Amsterdam en Rotterdam pag. 3 Vele Eerste Kamerleden hebben bezwaren tegen de z.g. vestigingswet. pag. 3 B. en W. van Haarlem doen verschillende mededeelingen over het verkeer te Haarlem pag. 11 Grepen uit de Memorie van Antwoord van B. en W. van Haarlem. pag. 11 B. en W. van Haarlem verwachten over 1937 nog weinig invloed van de depreciatie van den gulden; zij achten een nieuwe annexa tie gewenscht. pag. 11 Mevr. C. J. Cohen Tervaert-Kocli heeft af scheid genomen als presidente van de afd. Haarlem der Ned. Ver. van Huisvrouwen. pag. 5 Bioscopen. pag. 8 ARTIKELENENZ. R. P.: Multatuli. pag. 1 Kaarcl R. Pusta: Voor den vrede in Noord- Europa. pag 4 Van onzen Stockholmschen correspondent: Treinreis benoorden den Poolcirkel, pag. 5 Financieel-Economisch weekoverzicht: En- gelands geweldige bewapening en haar fi- nancieele gevolgen. pag. 5 Mr. J. H. van Gelderen: Haarlem's Bloei; vreemdelingenverkeer voor Haarlem abso luut noodzakelijk. pag. 5 Dr. IV'. G. N. van der Sleen: Bij Grey Öwl, den Grijzen Uil. pag. 7 Jules Kanimeijer; Blijft fit! pag. 7 P. H. Kalf: Ervaringen van een taxi-chauf feur. pag. 7 V. Brederode en Velsen. pag. 2 .1. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. pag. 8 B. Schuil: Geloof en wetenschap pag. 15 L de Jong: Gecombineerd concert pag. 15 Dr. M. Euwe: Nimzowitsch-variant baart nog moeilijkheden. pag g P. v. d. Hem: Na „Oslo" Zuid-Amerika. pag. 3 H. D. Vertelling: „Patiëntje door nelen. pag. 7

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1