39, 45, 49, Brederode en Velsen. Bekendmaking- -V, Geert Hoogeveen's Garagebedrijf Privilegiën uit de 16e eeuw. .WEERBERICHT naar Maat ZATE R DAG 20 FEBRUARI 1937 HAASLEM'S DAGEEAD '2 Waar lag de wildernis? Wanneer de gemeente Velsen een archivaris bezat, zou uit de rijke historie van Kennemer- land zeker het een en ander kunnen worden gepubliceerd. Van de oudste geschiedenis weten wij betrekkelijk weinig meer. dan dat WïIIebrord en Engelmundus hier het Evangelie gepredikt en de kerk gesticht hebben. Ook om trent het Huis te Velsen, het kasteel van Gerard van Velsen. den moordenaar van Floris V, en van zijn verblijf alhier is betrek kelijk weinig bekend. De Ruine van Brederode in welstand. Geen naam is zoo met dit Zuidelijk deel van Kennemerland saamgeweven als die van Bre derode. Welke historicus zal eens een monu mentaal werk schrijven over het roemruchte geslacht Brederode? Blijkens den indertijd door den heer P. N. van Doorninck, burge meester van Bennebroek. bij Gebrs. van Bre derode te Haarlem uitgegeven inventaris van het oud archief onzer gemeente bevindt zich daarin heel wat omtrent Brederode. n.l. keu ren en ordonnantiën privilegiën, ambten en bedieningen enz. Het oudste stuk is van 30 November 1415 en wei van Walraven, heer van Brederode, van Gennep en Ameijden, raadgever van zijn broe der Willem, heer van Steijn en van der Mer- wede. Het is een verkoop aan zijn landzaten t.e Velsen en Schoten van heerendiensten (alsulken dienst ende peerdendienst, als ic ende mijn oudere op Laren landen ende erven, die sij van ons hebben, staende hadden) be houdens dat zij hem richtig betalen sullen de erfhuur, die hij op hunne landen staande heeft. Daarbij is, gedateerd 4 December 1415, een perkament van Willem van Beijeren, graaf van Holland waarin de inhoud van boven- staanden brief bevestigd wordt. Dan is er een brief van 2 April 1565, waarin Hendrik van Brederode aan zijn onderzaten van Velsen tot zijn huldiging en blijde in- komste de volgende privileges geeft: 1. Dat schout en schepenen eenmaal in de week rechtdag zullen houden; 2. Dat schepenen en wethouders niet weer belast zullen zijn in de materie van appella- tiën aan den baljuw en zijn mannen; 3. Dat de baljuw van Brederode jaarlijks vijf nieuwe schepenen moet kiezen uit het door de aftredende schepenen op te maken tiental en dat de vernieuwing van het gerecht zonder noodelooze kosten zal geschieden; 4. Dat de onderzaten van Velsen op advies van den baljuw, zijn mannen of houtvester hunne beesten in de wildernis (bedoeld zal wel zijn het jachtgebied, bosch en duin van den heer van Brederode) zullen mogen drijven van 17 Maart tot 18 October, of ten langste tot A'erheiligen; 5. Dat degenen, die onder Velsen hun eigen land gebruiken hoewel buiten de banne wonende gehouden zijn in het schot (schot en lot) te contribueeren; 6. Dat de onderzaten van Velsen hunne lam meren mogen verkoopen, behoudens recht van voorkoop door den baljuw, ten behoeve van den heer van Brederode; 7. Dat de pastoor van Velsen zal gedwon gen worden te onderhouden een accoord, door hem met de onderzaten van Velsen aangegaan op 4 Juli 1563; 8. Dat de officiaal of ordinaris geestelijk rechter van Velsen voor het recht van visitatie niet meer zal mogen eischen dan van ouds ge bruikelijk is geweest, n.i. een stoop wijn. De ingezetenen van Velsen schijnen over deze privileges zeer verheugd te zijn geweest en de heer van Brederode drie tonnen boter per jaar als geschenk toegezegd te hebben. Er is blijkbaar flink feest gevierd bij de inhuldi ging van heer Hendrik, want er ontstond een geschil tusschen de welgeboren luyden en de huisluyden van Velsen over het verdeelen dei- kosten van de inhuldiging, en van het bij die gelegenheid beloofde geschenk van 3 tonnen boter. Althans een stuk van 28 September 1565 bevat de uitspraak van arbiters in dit geschil, waarbij bepaald werd, dat de welgeboren luy den een derde en de huisluyden twee derden moesten betalen. Arbiters waren: voor de wel geboren luyden Claes Sijmon Huijgenszoons- zoon, Pie ter Garbrantsz., Vrederick Claesz., Engel Jacobsz. en Arendt Florijsz. en voor de huisluyden Gerijt Arentsz. en Cornelis Jansz., schepenen en Cornelis Claesz. en Cornelis Pie- tersz,, oud- schepenen. In het begin der zeventiende eeuw zijn er blijkbaar moeilijkheden ontstaan tusschen den toenmaligen heer van Brederode en de ingeze tenen van Velsen. Althans bevat het archief een verklaring van het gerecht van Velsen d.d. 12 Januari 1618 aan den baljuw van Brederode, dat die van Velsen van alle diensten voor den heer van Brederode vrij zijn. blijkens het pri vilege van Walraven van Brederode in 1415. En een ander bewijs van moeilijkheden is een stuk van 27 Juli 1624. bevattende een bekend making van schout en schepenen, dat 9 met name genoemde inwoners van Velsen, waarbij 4 oud-schepenen en personen van 60. 65 en 70 jaar, die op verzoek van schout en schepenen onder eede verklaard hebben te weten, dat zoo lang het hun heugde en ook van hun ouders gehoord te hebben, dat de inwoners van Vel sen hunne beesten alle jaren in de wildernis van Brederode lieten weiden, waarvoor men betaalde voor iedere schaar in het Adrijcom- merduin (Adrichemmerduin onder Beverwijk) 5 st. 8 p. en buiten het Adrijcommerduin 6 st.. zoomede een stuiver voor het inschrijven, wor den de een paard, een oude vaars met een pink en drie pinken elk voor een schaar gerekend, andere beesten navenant. Dat aan toezeggingen of beloften, die als verkregen rechten werden beschouwd, de hand werd gehouden, blijkt uit een ander aanwezig stuk van 3 Februari 1682. dat is dus 117 jaar na het toen beloofde geschenk van drie ton boter. Dit stuk is een aanschrijving van de Raden en Meesters van de rekening der domei nen der Staten van Holland en West-Friesland aan het gerecht van Velsen, om de ton boter, jaarlijks door Velsen verschuldigd aan den huize van Brederode, te voldoen aan Agnes Hedwich van Brederode, zuster van den over leden laatsten heer van Brederode, daar hoewel de domeinen na den dood van den laatsten heer aan de Staten zijn vervallen dezen het inkomen der domeinen hadden af gestaan aan Agnes Hedwich van Brederode. Hieruit ziet men, dat in den loop der tijden de drie ton boter reeds tot één ton was terug gebracht. Daarover zullen wel de noodige ver wikkelingen zijn geweest. Want dat de boter niet met liefde en gulheid gegeven werd, blijkt hieruit, dat ondanks de aanwijzingen van ge noemde Raden en Meesters aan de gemeente Velsen, men weigerachtig bleef om de boter te leveren. De deurwaarder was er voor noodig, om te zorgen dat vrouwe Agnes Hedwich haar boter kreeg. Bij de hierop betrekking hebben de stukken is een door haar geteekende kwi tantie. Er waren omstreeks dien tijd nog meer ge schillen, want er zijn in het gemeente-archief stukken van 1675 en 1676 betreffende een ge schil over de jurisdictie tusschen de schouten van Tetterode, Velsen, Schoten, Akendam en Haarlemmerliede contra den baljuw van Brederode. In 1640 werd door schepenen en regeerders van Velsen een ordonnantie gemaakt met be palingen omtrent de verplichtingen van den schout, secretaris en schepenen. Deze ordon nantie werd door den baljuw en de leenman nen van Brederode goedgekeurd, onder voor waarde dat zij, die daartegen bezwaren had den, die konden indienen op de Hooge Vier schaar, welke 14 Juni 1640 op het stadhuis te Haarlem gehouden werd. Het schijnt, dat er nogal oppositie was tegen deze ordonnantie, daar de schout, welgeboren mannen en regen ten op genoemde Hooge Vierschaar van Brede rode met bezwaren kwamen, waarom bedoel - 'de keur werd ingetrokken. Of de keur toen veranderd is, weten we niet, doch elf dagen later, op 25 Juni, werd deze door heer Johan Wolfert van Brederode goedgekeurd. V. ANTHRACIET-EIERKOLEN DE ALLERBESTE ƒ1.40 per H.L. „DE SP AARNEST AD" FR. VARKENSMARKT 6—10 - TEL. 14164 (Adv. Ingez. Med.) „HET ZEVENDE GEBOD". Op verzoek heeft de directie van het De BóerVan Rijk Ensemble, artistiek leider Nico de Jong, besloten nog één reprise te geven in Haarlem van Herman Heijermans' zeden- komedie „Het 7e Gebod", welke voorstelling de vorige maal als volksvoorstelling veel succes mocht oogsten. Deze herhaling zal plaatsvinden in den Stadsschouwburg op Zondagavond 21 Februari, waarbij mevr. Esther de Boervan Rijk Engel, de kamerverhuurster en Willem van der Veel de doublure-rollen Ricaudet en Vader Dobbe zullen uitbeelden. Verder spelen mede: Fie de Vriesde Boer. Ludzer Eringa, Hes Rijkenvan Rijk. Wim Paauw. Corry Korevaar, Ferd. Sterneberg, Jeanne Verkade. Johan Timrott, Hendrik Koning. TOONEELAVOND „GRUNO". Blijspel in Groninger dialect. De vereeniging van oud-Groningers in Haar lem en omstreken, „Gruno" zal op Dinsdag avond 23 Februari een tooneeluitvoering geven in den Stadsschouwburg. Opgevoerd wordt een blijspel in drie bedrij ven van Behuken, ,,Von joen familie mout je 't- moar heb'n". in Groninger dialect, en in oud-Groninger-kleederdracht. Ds. BLAUW. Ds. Blauw, predikant der Ned. Herv. Kerk te Haarlem-Noord, is naar het Predikbeurten blad meldt ernstig ziek. De toestand is nog zorgelijk, maar de laatste berichten geven hoop op herstel. NEDERL. TREKKERSBOND. Het 5-jarig bestaan. De afdeeling Haarlem van den Nederl. Trek- kersbond bestaat dezer dagen 5 jaar. Dit feit zal worden herdacht met een feestavond op Donderdag 25 Februari in het gebouw „Cae- cilia" Jansstraat. Op het programma staan volksdansen en trekkerszang, de feestrede zal uitgesproken worden door den oud-voorzitter den heer G. Houtzager. De afdeeling Holland der S.A. des Usines Renault te 's-Gravenhage bericht hierdoor dat het alléén verkooprecht van haar producten voor Haarlem en en omstreken verleend is, uitsluitend aan de ALLEEN GEVESTIGD sinds 12 jaren Mr. Cornelisstraat 5658 - Telefoon 16270 Steeds ruime voorraad aanwezig van gesloten modellen /anaf f 1595.voor de 5-persoons 4 deurs sedan (Adv. Ingez Med.) De Bilt voorspelt: Krachtigen later afnemenden meest N.W. wind, laag bewolkt met tijdelijke opkla ringen, waarschijnlijk regen- of hagel buien, kouder des nachts, overdag zelfde temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 767.1 m.M. te Toulouse. Laagste 735.6 m.M. te Stockholm. BAROMETERSTAND Vorige stand 756 m.M. Stand van heden 753 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANNOpticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 10.26 uur; n.m. 23.06 uur. Strand berijdbaar van 15.3021.00 uur. Zondag v.m. 11.45 uur; n.m. uur. Strand berijdbaar van 16.4522.00 uur. J. A. J. NOLTHENIUS t. Alhier is in den ouderdom van 76 jaar overleden de heer J. A. J. Nolthenius, vroeger hoofdinspecteur en waarnemend commissaris van politie. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Maandag, des voormiddags te 11.45 uur, op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan. AANRIJDING OP HET PLEIN. Donderdagnamiddag ongeveer half vijf heeft op het Plein een botsing plaats gehad tusschen een tram van de lijn HaarlemAm sterdam en een auto, bestuurd door iemand uit Hilversum, die in de richting van den Wagenweg reed. Op de tram kwamen eenige krassen en de auto werd aan 't --echter ach terspatbord en de carosserie beschadigd. Tegen den autobestuurder werd proces-ver baal opgemaakt. Propaganda Colbertcostuums Prima Maatwerk. Nieuwste Stoffen. Oude p r ij z e n. ZONDEK EENIGE VERPLICHTING ZENDEN WIJ U GAARNE ONZE STALEN-COLLECTIE Gr. Houtstraat 36 Telefoon 10568 (Adv. Ingez Med.i De B. E. L.-Week. Oproeping voor den Reclame-optocht. De organisatoren van de Bloemen- en Lentevreugdeweek zitten niet stil. Publiceer den wij gisteren mededeelingen omtrent een te houden „Smuldag" thans bereiken ons weer berichten waaruit blijkt, dat de Com missie voor den Reclame-optocht (een sub commissie van de Hoofdcommissie van Uit voering voor de B.E.L.-week) met haar werk zaamheden is begonnen. Zij publiceert het volgende, waaraan wij gaarne plaatsing ver- leenen. Oproeping. Allen, die wenschen deel te nemen aan den luisterrijken reclame-optocht, die onze Com missie. op vereerend verzoek van de Hoofd- comm. van Uitvoering voor de B.E.L.-week, heeft besloten te organiseeren, worden uit- genoodigd zich zoo spoedig mogelijk aan te melden aan het Bureau der Hoofdcommissie Lange Begijnestraat 20, tel. 10403 of bij een der onderstaande commissieleden, bij wie te vens inlichtingen omtrent den voorgenomen reclame-optocht zijn te verkrijgen. Er wordt allereerst gedacht aan firma's, die in het bezit zijn van bestel- of vracht auto's of wel van particuliere autos. die als reel a me-auto's worden ingericht, doch ook andere voertuigen worden, in het algemeen, niet uitgesloten. Verder wordt de mogelijk heid overwogen om ook reclame-afdeelingen te voet toe te laten, mits zich daarvoor een voldoend aantal deelnemers aanmeldt. Om trent laatstbedoelde afdeclingen moet de commisssie zich evenwel haar definitieve be slissing voorbehouden. De B.E L.-week belooft een mooie week te worden. En een week met een climax. Dat ieder zich met bekwamen spoed aan- melde. Spoedig volgt dan een bijeenkomst van de deelnemers. De Commissie van den Reclame-optocht: F. DUYN, voorzitter, Jansstraat 16, Telef. no. 11658. W. J. MISSET, secretaris, K. Wolstraat 4, Telef. 13516. J. P KRAAKMAN, Twijnderslaan 11, Telef. no 17057. H. C. SPRENGER, secretaris, Hoofdcomm. van Uitvoering, Wilhelminastraat 15, Telef. no. 13868. INTERNATIONAL FRIENDSHIP LEAGUE. Dezer dagen werd voor Haarlem en Omstre ken een afdeeling van de I.F.L. opgericht. De vereeniging stelt zich ten doel de inter nationale vriendschap onder de jongeren te bevorderen door het bezoeken van vreemde landen. Het secretariaat is gevestigd Mej. S. Jongepier, Bloemendaal. De Narcissen-import in Amerika. Behandeling bij aankomst blijft vereischt. Toestand omstreeks 1620. Bij den Bond van Bloembollenhandelaren is het volgende telegram van den heer Har bosch (Copex-New-York) ingekomen: „Het departement van landbouw heeft meegedeeld, dat de aanwijzingen die op 15 Dec. 1936 zijn verkregen, niet rechtvaardigen behandeling voor te schrijven van tulpen, hyacinten en zekere andere als dragers (van aaltjesziekte) bekende gewassen en bevestigt dat op dit oogenblik geen verandering ten aanzien van den invoer van narcissen wordt aangebracht. Deze mededeeling beteekent handhaving van den status quo, dw.z. be handeling van narcissen bij aankomst blijft vereischt. Er is nog geen mededeeling aan gaande de conferentie voor de binnenland- sche regeling". Tot zoover dit telegram. „De in Washington genomen beslissing is een groote teleurstelling voor het bloembol lenvak, aldus lezen we in het Weekblad voor Bloembollencultuur. „Het sterilisatie-voorschrift voor narcissen die ingevoerd worden blijft voorloopig ge handhaafd, al wordt het gelukkig niet uit gebreid tot andere gewassen. De opheffing van het verbod van vrijen invoer van nar cissen, dat een nieuwe dageraad voor dit artikel scheen te beduiden, blijft tot zoolang praktisch ongedaan gemaakt door den eisch, dat alle bollen bij aankomst aan de behan deling moet worden onderworpen, die ze het eerste jaar ongeschikt maakt voor het doel waarvoor ze" bestemd zijn De Amerikaansche handelaar importeert geen handelsvarietei- ten voor de trekkerij, indien hij de partijen eerst als kweeker moet gaan planten en een volgend jaar oogsten. Het is bitter voor de Nederlandsche narcis- senkweekers. dat hun product achtergesteld wordt bij het Amerikaansche. Als grondstof voor de trekkerij behooren alle narcisbollen, uit welke kweekérij ter wereld ook afkomstig, niet beschouwd te worden als ziektekiemdra- gende planten die de kweekerij van dezelfde of andere gewassen kunnen infecteeren. Dat is theorie en geen practijk. Amerika kent onze ziektebestrijding en uitvoercontroie en behoorde daarin vertrou wen te stellen In plaats daarvan blijft de theoretische we tenschap de hand reiken aan de op protec tionistische basis gegrondveste Amerikaan sche kweeker ijen en sluit een voor dezen lastigen concurrent uit. Dit staat voor ons vast: het onhoudbare van dit elkander vinden van twee uitersten, waarvan de bloemenliefhebber in Amerika de dupe is, zal eenmaal aan het licht ko men. Men sluit zulk een verbond niet straf feloos". Kerk en Vrede. De afd. Haarlem en omstreken van „Kerk en Vrede" hield Vrijdagavond in de Luthersche Kerk in de Witte Heerenstraat een bijeenkomst, die geopend werd door den voorzitter der af deeling, ds. Sillevis Smitt. Ds. S. H. Spanjaard, Remonstrantsch pre dikant te Vlaardingen sprak over het onder werp „De weg naar den vrede". Spr. begon met te zeggen, dat het een hache lijke onderneming is. in dezen tijd te spreken over kerk en vrede. Wat toch beteekent op dit moment nog de actie van „Kerk en Vrede"? Er is veel aarze ling; het ledental is sterk afgenomen: velen meenen, dat zij het radicale standpunt niet meer kunnen handhaven. De groep wordt klei ner; maar dat is juist goed, aldus spr., want nu weten wij, dat het er op aankomt. De tegen- machten van waar het bij Kerk en Vrede om gaat, zijn vele. Toch kan Kerk en Vrede maar één weg gaan, de weg, die gewezen is door Jezus Christus. Het gaat om het geheel van het Evangelie; er moet strijd worden gevoerd, er moeten offers worden gebracht. Daarbuiten zijn een vijandige wereld, hoon en laster en in den laatsten tijd: een gering schattend zwijgen. Wie waarachtig den weg naar den vrede wil gaan, staat tegenwoordig eenzaam, maar toch niet alleen. Wij leven in de schaduwen van morgen. Hoe moeten wij de scharen tegemoet treden, van hen, die naderen met uitgestrekte armen of met gebalde vuisten! Schept moed: de over winning ligt in de geweldloosheid. De weg naar den vrede is de weg van het kruis en zal dat blijven. Maar na den Goeden Vrijdag komt Paschen Zij van Kerk en Vrede hebben het onder de oogen te zien, dat door het gaan van den weg der geweldloosheid het land verloren kan gaan. Maar dit, zeide spr., is niet onze zaak, het is Gods zaak. Wij zullen stand houden om Hem; „Het zwaard in de schede, den booze niet weerstaan". Niet de uitgestoken arm, niet de gebalde vuist, maar de twee handen, die gevouwen zijn in gebed! Ds. J. B. Th. Hugenholtz behandeld het on derwerp: „Kerk en Vrede in de wereld van heden". Onze tijd heeft verloren haar geloof in de'geestelijke machten, aldus spr. De wereld verkeert in de hevigste crisis, in een constante paniek, zoodat wij ons er eigen lijk niet meer van bewust zijn. Wederzijdsch wantrouwen verdeelt de wereld in dezen tijd. En de volken nemen niet hun toevlucht tot God, maar tot het waanzinnige geweld. De afgoden van dezen tijd, nationalisme, staatsalmacht, militairisme leven ook in de kerk. In 1914 stond de kerk niet in dienst van den vrede, maar willens en wetens in dienst van Mars van den Christenmoord; predikan ten en priesters zegenden de wapens. En zoo als het er nu voorstaat, zal de kerk dat blijven doen. Maar „Kerk en Vrede" staat in de kerk en verkondigt, dat oorlog en oorlogstoerusting onvereenigbaar zijn met het Evangelie. In ons land worden jaarlijks 20.000 jongelie den geoefend in den wapenhandel en de leger- predikanten mogen zich er niet tegen verzet ten. In de middeleeuwen tolereerde de kerk „den rechtvaardigen oorlog" en zoo is het eigenlijk nog. Spr. schilderde het karakter van den modernen oorlog, dat zal worden geken merkt door laffe en gemeene aanvallen op weerloozen. Hiertegenover stelt „Kerk en Vrede" de pre diking van het Evangelie. Het is de roeping van de Christelijke kerken het bovennationale karakter van de kerk te handhaven en hierin zijn de Christelijke kerken maar al te zeer te kort geschoten. „Wie Christus predikt predikt den vrede", zeide Erasmus. Naar dit woord handelt „Kerk en Vrede". Een Christen mag den weg van den oorlog niet meer gaan. Er zijn grenzen aan het dienen van het land en voor „Kerk en Vrede" eindigt dit dienen van het land waar de oorlog begint. De bijeenkomst werd opgeluisterd door orgel spel van den heer H. Nieland. Gemeenschappelijk werden eenige liederen gezongen Wat voor U het brood is, is voor Uw kachel onze ANTHRACIET. SMINIA'S Brandstoffenhandel PIJNBOOMSTRAAT 143 - TELEF. 2389?. (Adv. Ingez Med AGENDA ZATERDAG 20 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonspleinextra voorstelling van „Prinzen Hochzeit". Fritz Hirsch Operette, 8 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: Showboat". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Het huis met de dui zend kaarsen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De jonge graaf", 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Port Arthur". 2.30, 7 en 0.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 21 FEBRUARI Stadsschouwbui-g, Wilsonsplein: Het zeven de gebod, met Esther de Boer-van Rijk. Aan vang 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: Ledenconcert H.O.V. 2.30 uur. Frans Hals Theater: Djalong, liefde en dood op Borneo, 11.30 uur. Rembrandt Theater: „Op reis door Zuid- Afrika" en „Die Wereld se grootste Wild park", 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. MAANDAG 22 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Mary Dresselhuys en Cees Laseur in Loreley 1937, blijspel. 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 20 Febr. des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 26 Febr. zijn de volgende apo theken op Zondag, 's avonds na acht uur en des nachts geopend. P. Th. van Rijn, Kleine Houtweg 15. Tel. 10539. Firma C. G Loomeijer en Zn.. Zijlweg 34, Tel. 12495. Schoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 19. Tel. 12711.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2