Boldoot w „Haarlems Bloei". Ons Buitengewoon Onderwijs. HSANDSG 22 FEBRUARI 1937 H A 'A R E E MrS D A G B E A D' Geschiedenisdoel en streven. Het imbecielen-vraagstuk vraagt om spoedige oplossing. Op 1 Maart 1937 neemt dr. A. van Voort huysen, na een 16-jarige ambtsvervulling af scheid van het Buitengewoon Onderwijs. Met hem gaat heen een buitengewoon man. Op 6 Maart a.s. zal hij te 's-Gravenhage gehuldigd worden door een comité samengesteld uit ver tegenwoordigers van alle richtingen en alle takken van het buitengewoon onderwijs. De minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zal hem daar toespreken; tal van geleerden uit universitaire kringen zullen aanwezig zijn en de leerkrachten van het buitengewoon onderwijs zullen in grooten ge tale opkomen, om afscheid te nemen van hun Inspecteur, die hun voorging in ijver en plichtsbetrachting, die door zijn vurig enthou siasme overal om zich heen geestdrift en be zieling wist te wekken, die niet kwam ter con troleering, maar die kwam om te stimuleeren. Dr. A. van Voorthuysen. IDe opzet van <Je huldiging zal zijn in over eenstemming met den persoon van dr. Van Voorthuysen; eenvoudig, maar waar. Er zullen geen cadeaux zijn; enkel zal verschijnen een gedenkboek, waarin prominente figuren zul len getuigen van den veelzijdigen en niet min der hoog gewaardeerden arbeid van den eersten inspecteur van het Buitengewoon Onderwijs en als begin van die huldiging zal 24 Februari a.s. gewijd zijn aan het buitengewoon onder wijs. Op tal van plaatsen zal dan gesproken worden over het- buitengewoon onderwijs; zal de pers er artikelen aan wijden, zullen de scholen voor buitengewoon onderwijs iets doen, waardoor de aandacht gevestigd wordt van allen, die het wel meenen met het mis deelde kind in het algemeen, op het buiten gewoon onderwijs. Het buitengewoon onderwijs, en dan hebben we speciaal het oog op het onderwijs aan Bwakzmnigen, is in ons land nog jong; maar toch kunnen we de geschiedenis er van in 2 deelen onderscheiden n.l. den tijd vóór 1920 toen het niet in de lager onderwijswet was opgenomen en den tijd na 1920 toen het in de lager onderwijswet werd opgenomen en toen het een aparten inspecteur kreeg. In 1920 ont vingen een 2900 zwakzinnige kinderen het voor hen geëigend onderwijs, thans profitee- ren een 10.000 kinderen van de zegenrijke werking van het buitengewoon onderwijs. Haarlem mag het zich tot een eer rekenen, dat het de verzorging van het onderwijs aan zwakzinnigen reeds vroegtijdig ter hand nam. In 1909 werd dé eerste school geopend en thans telt de gemeente 3 scholen voor buiten gewoon onderwijs n.l. de „dr. Huetschool" aan het Prinsen Bolwerk 3, School „Buiten rust" Buitenrustlaan 9 (deze twee zijn open bare scholen) en de R.K. -Buitengewoon lagere school St. Jozef, Nic. van der Laanstraat 25. Op deze drie scholen wordt een onderwijs gegeven, dat- afwijkt van het onderwijs op de gewone lagere scholen. Het lesgeven in een buitengewone school is iets anders dan in een gewone school. Men komt er niet met te zeg gen: ,nu ja, er wordt gewerkt naar eenvoudi ger leerplan en met meer aanschouwingsma teriaal". Wie zoo redeneert kent het werken ln een buitengewone school niet. In de Buitengewoone School is elk kind een probleem op zich zelf. Dit aannemende hebben we het werk in de buitengewone school ge karakteriseerd. „De taak der buitengewone school is samen te vatten in drie woorden, n.l. behandeling, opvoeding en opleiding" zoo drukte dr. Van Voorthuysen het eens uit in een van zijn altijd weer belangrijke jaarver slagen aan de regeering. Het woord „behandeling" drukt zeer juist uit, wat er met geestelijk gebrekkige kinderen op de school moet gebeuren. Het wijst op een zekere overeenkomst, die er bestaat tusschen de maatregelen der buitengewone school en de middelen, die de geneesheer bij zijn behan deling toepast. Evenals de geneesheer steeds begint met observatie van den patient, zoo moet ook het schoolleven van elk zwakzinnig kind beginnen met de bestudeering van het geval .Als gevolg hiervan zien we dan ook bij het buitengewoon onderwijs een streven naar individualisatie, wat niet zeggen wil, dat de klassikale les in de ban wordt gedaan. Zeer juist is het, dat bij de schoolopvoedin; van misdeelden aan de zedelijke vorming zoo'n groote plaats wordt toegekend. De buitenge wone school heeft tot taak, aan de karakter vorming in de eerste plaats haar aandacht te besteden. Aan het eigenlijke onderricht wordt op de buitengewone school niet zoo'n alles- overheerschende invloed toegekend, als dit het geval is op de school voor gewoon lager onder wijs. De school voor B.O. moet meer doen dan alleen een zekere hoeveelheid kennis aan brengen en een zekere hoeveelheid vaardig heid aanleeren- In de buitengewone school heeft men zich steeds weer de vraag voor te leggen; „wat moet er met dit kind met dezen aanleg op dit oogenblik en onder deze bepaalde omstandigheid gebeuren? Dan moet het buitengewoon onderwijs op leiden tot een leven van productieven arbeid. In de meeste gevallen zal dit een leven zijn in de maatschappij. Doch ook in de gevallen, waarin de gestichtsverzorging noodig is, zal het resultaat van het schoolbezoek een zekere bruikbaarheid voor werkzaamheden moeten zijn. In de huishoudklassen voor meisjes bezitten we voortreffelijke hulpmiddelen om de maat schappelijke geschiktheid van het zwakzinnige meisje tot een zeer bevredigend peil op te voe ren. In deze klassen ziet men duidelijker dan elders de directe resultaten van den arbeid. De kinderen worden bruikbaar voor allerlei huis- houdelijken arbeid, zij leeren zich redden met verstelwerk en vooral gaan zij prijsstellen op netheid van kleeding en zindelijkheid van eigen omgeving. De huishoudklassen hebben reeds menige leerlinge als keurig dienstmeisje of als handige hulp in de huishouding afge leverd. Onze Haarlemsche openbare buitengewone scholen hebben sedert kort alle twee een meis- Naast de meisjesklassen staan de aparte jongensklassen; de pogingen om den jongens een opleiding te geven zijn nog niet verder gevorderd dan het experiment. Er worden hier en daar belangrijke proefnemingen ge daan. Deze hebben alle gemeen, dat men niet probeert de jongens op te leiden voor een ge schoold vak. In verband hiermede moet de praktische opleiding op de school zich be perken tot het bijbrengen van algemeene vaardigheid en algemeene bruikbaarheid. De houtarbeid wordt niet verricht om de jon gens tot timmerman op te leiden en er wordt aleen geverfd, omdat verven een praktische oefening is voor het accuraat leeren uitvoe ren van allerlei bezigheden Het is nooit te voorspellen welk resultaat een bepaalde maatregel zal opleveren, maar wel weten we. dat er ln de buitengewone scholen gewerkt wordt, om van elk probleem het beste te maken Reeds 25 jaar hebben we in Haarlem bui tengewoon onderwijs, zegenrijk heeft het ge werkt en zegenrijk zal het blijven werken. De pioniers op het gebied van het B. O. kun nen met trots terugzien op den afgelegden weg, Onverbrekelijk verbonden met het buiten gewoon onderwijs is de „Nazorg". Buitenge woon onderwijs zonder nazorg verliest vrij veel van zijn beteekenis. In Haarlem hebben we een goed geregelde nazorg met werkin richting en avondverzorging. Eén ding, dat in Haarlem vraagt om een spoedig oplossing, is het imbecielenvraag- stuk. Wij voor ons meenen, dat maar één goede oplossing mogelijk is en ook praktisch uitvoerbaar, zonder groote kosten mee te brengen: vereenig de imbecielenklassen, die nu aan elke school voor iB. O, zijn tot één school, zooals dat op tal van andere plaatsen reeds is gebeurd en breng die school onder in het gebouwencomplex bij de Haarlemsche Werkinrichting. Eenige weken geleden waren we in Dordrecht bij de opening van de Dr. Van Voorthuysen Stichting en daar zagen we in praktijk gebracht, wat we hiervoor noemden; werkinrichting en imbecielen- school in één complex. De voordeelen hier aan verbonden kunnen we niet in dit kort artikel uiteenzetten, maar wel willen we mededeelen, dat onze hoogste onderwijsauto- riteiten deze oplossing toejuichten en Dor drecht als voorbeeld stelden. Bal-masoué van „Nieuw Leven". Ruim tweehonderd gecostumeerden. In de groote zaal van het Con certgebouw. die van een sprookjes achtige verlichting iwas voorzien, werd Zaterdagavond het bal-masque van de geheelonthouders-tooneelver- eeniging „Nieuw Leven" gehouden, dat wel in alle opzichten geslaagd mag worden genoemd. Het was een bonte, vroolijke schare die zich over den dansvloer bewoog, dooreen warrel de beelden uit een fel ge kleurde kaleidoscoop, waaruit soms een enkele figuur zich even losmaakte, om direct weer onder te gaan in de massa, die geen personen, dooh slechts gemaskerden kent. En het was niet alleen een bont, doch ook zeer gemengd, internationaal gezelschap. Er waren kozakken en Argentijnsche danseres sen, Servische boeren en Broadway-girls, Arabische sheiks en Hollandsche boerinne tjes, Schotsche Hooglanders en cowboys, waartusschen bonte dagvlinders en sombere vleermuizen rondfladderden. De beide bands, de Zandvoortsche Vis- schers onder leiding van Engel Paap en The Harlem Kings, onder leiding van Jan Mon nikendam. zorgden beurtelings voor de dans muziek, die slechts onderbroken werd voor een allerdolste hospartij of een allergenoe- gelijkste promenade. Zoo kwam het oogenblik, waarnaar de on- gemaskerden verlangend hadden uitgezien, om ook eens een dansje te kunnen maken, nl, het démasqué. De jury bestaande uit mevr. Miep Olff. en de heeren C, Olff en G. F. M. Schutte had de moeilijke taak, uit de ruim tweehonderd ge costumeerden hen te kiezen, die voor een prijs in aanmerking kwamen. Haar oordeel luidde tenslotte, na rijp beraad als volgt: Meest propagandistische groep: 1 Internationale anti-alcohol tamboers; 2 Blauwe propaganda-club. Mooiste groep: 1 Garde-officieren; 2 Lift boys. Fraaiste dame: 1 Spaansche dame; 2 Mi- dinette. Origineelste heer: 1 Mexicaansche danser; 2 Arabier. Actueele dame: Nederlandsche maagd. Actueele heer: Oome Keesje. Humoristische groep: Zes in één dozijn Extra groepsprijs: Vierling. Meest gelijkende filmster: (dame). Mickey Mouse; (heer) Popeye the Sailorman. Fraaiste paar: Oud Engelsche edellieden. Meest bewerkelijke costuum: (dame) Ro- mensche page: (heen Crisiseostuum. Troostprijzen: (dames) ..Wordt lid van Nieuw Leven"; Zonnebloem: Eikeldame: Re genboog. Devaluatie; (parent Schilderspaar: Johe and Jep; (heeren) Snelteekenaar: Wa terhoofd; Bruidlooze bruidegom. Bij den publieksprijs bleek, dat de smaak van de jury met die van het publiek over een kwam, want er waren 104 stemmen op de charmante garde der internationale anti alcohol tamboer uitgebracht. Na het démasqué werd het bal. waaraan nu ook de ongeeostumeerien deelnamen, met frisschen moed voortgezet, tót ook voor de zen geslaagden avond „het klokje van ee- hoorzaamheid" sloeg. VOORRANG *oor werkelijk goede scheer» crcme, die de stugste baard zacht maakt ea de buid niet irriteert. Dc Ianoline, verwerkt in Boldoot icbeercrême, voorkomt trekken en schrijnen van de huid. VOORRANG jQayrLC~ttyri^ SCHEERCRÈME ROSE Een reuze tube voor 50 ct. (Adv. Inge?. Med.) Overijselsche-Geldersche- Drentsche Ver. „De Oosthoek" Geslaagd Balmasqué. Het was Zaterdagavond druk in gebouw „Olymipia" en dat was ook geen wonder want vele leden van de Overijselsche-Geldersche' Drentsche Vereeniging „De Oosthoek" hadden zich daar, in de meest kleurige en fantastische costumes gestoken, verzameld om hun jaar lij ksch balmasqué te vieren. De stemming liet niets te wenschen over en naarmate het demasqué naderde steeg de vroolijlcheid ten top. Buiten de „Funny Players" onder leiding van D. Vrugt, zorgde een looporkest er nog voor dat ook de niet dansenden niet stil behoefden te zitten. De jury die bestond uit Mevr. M. C. van der MeyKroon en de heeren H. C. Muller, eere lid Door Inspanning Uitspanning, en B. P. A. Fransen had geen gemakkelijke taak. Na lang overleg kende zij de prijzen als volgt toe: Tirolers, Zigeunerinnen, Een d!ag naar Zand- voort, De Oosthoek, Regenboog, Hengelaars, Boer en Boerin, Duitsch boerenpaar, Apache, Kienpaar, Hofnar, Overijselsche wapen, Orgel paar, Lapjesdame, Mijnwerker, Noorsch paar, Hooier, Apachegroep, Liftboys, Leesteekens, Moeder en Dochter, Wintergroen, Vredesbode, Spanjaard, Autoped, Saxaphoon. Tot laat in den nacht duurde de feestpret onverminderd voort. De Oosthoek kan weer op een uitstekend geslaagd balmasqué terugzien. Een halve eeuw geleden De directe actie voor steun is begonnen. Uil Haarlem's Dagblad van Met ingang van deze week heeft de Stich ting „Haarlem's Bloei" zich door middel van haar vertegenwoordigers direct in verbinding gesteld met de bewoners van Haarlem. Zullen de Haarlemmers thans evenveel burgerzin toonen als bijv. de bewoners van zooveel andere Nederlandsche steden, die sinds jaar en dag in grooten getale tot hun plaatselijke vereenigingen zijn toegetreden? Daardoor konden zulke steden een zoo inten sieve propaganda maken, dat Haarlem er terecht jaloersch op mag zijn. Het is te hopen, dat de Haarlemmers thans niet zullen achterblijven en daadwerkelijk hun steun zullen verleenen nu er een per soonlijk beroep op hun wordt gedaan. Een stad als Haarlem, fraai, open gebouwd om het historisch centrum, met veel natuur schoon binnen de stadsgrenzen en in de om geving. gunstig gelegen voor vestiging ook voor handel- en industriegebied, behoort van die voordeelen te profiteered, doch kan zulks alleen door krachtige propaganda bereiken. Die kan van „Haarlem's Bloei" uitgaan, mits Haarlem's burgerij zich maar achter haar wil scharen. Haarlemmers, het belang van Haarlem is ook uw belangMoge deze leus inderdaad ein delijk weerklank vinden, nu er een Stichting ter bevordering van Haarlem's welvaart on der de auspiciën van het gemeente bestuur is tot stand gekomen. BRIDGE-DRIVE IN DE SOCIëTEIT DE VEREENIGING. Verbeterd Howell systeem. Zaterdagavond werd in de Sociëteit de Ver eeniging een bridge-drive gehouden onder lei ding van den heer v. d. Willigen, volgens het verbeterd Howell-systeem. Er waren vele lief hebbers voor dezen wedstrijd, zoodat er in drie groepen werd gespeeld met totaal 68 deelne mers. Een nieuwigheid waren de enveloppes die ieder board vergezelden en waarop men na J?et. spel het resultaat schreef. Het spreekt vanzelf dat men niet vóór het spel de inhoud van de enveloppe mocht bekijken. Hierdoor kon men, direct na een spel. zien hoe men in verhouding tot de anderen gespeeeld had. Hadden vorige spelers vier schoppen geboden en gehaald, dan wist men al dat de eigen drie sans, met moeite gemaakt een slechte beurt was. Over het algeheel vond men deze vinding heel aange naam en ook wel nuttig. De prijswinnaars volgen hieronder: Groep wit: le pr. heer en mevr. W. Cats met 78 m.p., 2e pr. mevr. Uni met den heer I. de Kadt met 70 m.p. Groep blauw: le pr. mevr. v. d. Willigen met den heer Breure met 74 m.p., 2e pr. mej. Bouw man met mevr. Noordhof met 59 m.p. Groep oranje: le pr. heer en mevr. Moen met 62y2 m.p., 2e pr. heer en mevr. Schaap met 61 m.p. Dansavond „The Rhythm Sellers". Optreden van Freddy Johnson. In de Tuinzaal van het Concertgebouw werd Zaterdagavond een dansavond gehou den, waaraan de bekende Haarlemsche band „The Rhyt-hm Sellers" medewerkte. Doch omdat men nu eenmaal niet den ge- heelen avond kan dansen, zelfs niet op de uitstekende muziek van „The Rhythm Sellers" werd het programma afgewisseld met zang van de „Croaking Nightingales". Het succes van den avond was echter het optreden van den bekenden neger-pianist en band-leider Freddy Johnson. Deze speelde en zong, al of niet begeleid door band of piano, enkele po pulaire jazz-nummers, waarvan we slechts de uitstekend vertolkte „Solitude" en „Shoe-shine boy" willen noemen. CABARETAVOND „HERMAN HEIJERMANS". Het bestuur van de Tooneelvereeniging „Herman Heijermans" heeft de goede gewoon te. voor de leden eens per jaar een cabaret avond te organiseeren. Deze avonden vallen altijd zeer in den smaak; dat 'bleek ook Zater dagavond weer in de zaal van St. Bavo, toen „Haarlem's Klein Cabaret" voor „Herman Heijermans" optrad. Dit klein maar dapper dilettanten-gezel schap heeft zich in den loop der jaren een goeden naam verworven op het terrein van de lichte amusementskunst en wist die repu tatie ook thans weer te handhaven. Het eerste nummer „Met z'n allen om het klavier" (waaraan Jan Hoeben Jr. gezeten was, die zich den geheelen avond op uitmuntende en muzikale wijze van zijn begeleidingstaak kweet) dééd het hem dadelijk bij het publiek: alle uitvoerenden, in Volendarnsch costuum gekleed, gaven vroolijke beurt- en samenzan- gen ten beste en wij kregen den indruk dat Haarlem's Klein Cabaret, sinds wij het eenige jaren geleden hoorden, aan vlotheid en ge- makeklijkheid van optreden heeft gewonnen. Een aardig cabartnummer was vooral de ..Zangdemonstratie": een door de drie man nelijke medewerkenden van het gezelschap met veel komische kracht gegeven scène. En verder waren daar goede zang van Jan Hoe ben Sr.. tooneelspel van den heer en mevr. van LeeuwenHoeben. humoristische voor drachten van Jos. Mathot, die bovendien over een geweldige flux de parole bleek te beschik ken. liedjes van mevr. HoebenBaas en wat verder tot het programma van een goeden cabaretavond pleegt te behooren. Bestuur en leden zullen zeker tevreden zijn over dezen succesvollen, gezelligen avond, die besloten zou worden met eon bal. onder leldine van den heer Fortgens. met muziek van ..De Jonge Spelers", welke ook gedurende de caba retvoorstelling medewerkten. ACTIE VOOR EEN O.L.S. IN HET RAMPLAANKW ARTIER. Het bestuur van de Buurtvereeniging van het Ramplaankwartier heeft succes gehad met haar pogingen om adhaesiebetuigingen bijeen te brengen voor de stichting van een openbare lagere sohool in dit stadsgedeelte. Er hebben 342 buurtbewoners door hun onder- teekening sympathie betuigd met het schoolplan HET REDDINGSWEZEN TE ZANDVOORT. Naar aanleiding van het antwoord van den secretaris der Noord-Zuid-Hollandsche Red ding Mij. den heer De Booy, op de opmerkingen van een abonné over het reddingwezen te Zand voort schrijft deze abonné ons o.a. het volgende De bemanning van de reddingboot wordt blijk, baar onvoldoende voorgelicht. Zoo als u weet lag de boot omgekeerd met den bodem naar boven op het water ze dreef dus nog op een hoeveelheid lucht met een méér druk ten opzichte van de buitenlucht door het gewicht van de boot en onder deze boot waren de omgekomen schepelingen. Nu bevinden zich aan de romp kleppen die juist gesloten moeten blijven om de lucht/hoeveel- heid onder de gekantelde boot beschikbaar te laten voor de drenkelingen die zich in die ruimte bevinden. Integendeel openden ondeskundigen han den de kleppen tengevolge waarvan de lucht wegvloeide inplaats dat er lucht naar binnen kwam. zoo als men verwachtte. Dit veroor zaakte ook nog het nadeel, dat de boot met de menschen er onder, in vrijen golfslag die per onder water kwam. wat als de boot in het ondiep aansppelt pas mag gebeuren. Dat zulke onngen gebeuren is mijns inziens te wijten aan onvoldoende voorlichting. Al ge beurt het nu niet vaak, dat een reddingboot omslaat, de bemanning behoort precies te we ten, hoe in alle situaties, die zich kunnen voor doen, moet gehandeld worden. Voorts kan m.i. de N. Z. H. Redding Mij. even goed de aandacht van onze Regeering vragen als de K. L .M. dit gedaan heeft. Tenslotte: laat men in Haarlem en Zand- voort een collecte houden voor een nieuwe moderne reddingboot, die dan „Prins Bern- hard" zou kunnen worden genoemd. Wij brachten dit stuk onder de aandacht van den secretaris der N.Z.H. Redding Mij., den heer H. Th. de Booy. die er het volgende op antwoordde Een omgeslagen reddingboot drijft op de luchtkisten onder de zijdoften en de lucht- kisten voor en achter boven dek. Door het ope nen van de waterontlastkleppen is de zich onder de boot bevindende lucht dan ook geens zins weggevloeid, zooals inzender denkt. Het openen heeft in ieder geval het voordeel gehad dat een der roeiers, die onder de boot dreef, iets kon zien. Dat het vervangen van de roeireddingbooten door motorstranüreddingbooten niet in sneller tempo geschiedt is niet te wijlen aan geldge brek. Het tot ontwikkeling brengen van een lichte motorstrandreddingboot, die langs het strand kan worden vervoerd, is een moeilijk probleem, dat eerst door veel ervaring kan worden opgelost. De N.Z.H.R.M. bezit thans 4 van dergelijke booten en een 5e is in aanbouw, doch dit type is voor de meeste stations (o.a. Zandvoort) nog te zwaar. Het Amsterdamsche Lyceum nam eenigen tijd geleden reeds het initiatief voor het in zamelen van gelden door leerlingen van mid delbare scholen voor een nieuwe motorstrand reddingboot. Ook een Comité te 's-Gravenhage (p a den heer C. Stol. van Loostraai 71 streeft ditzelf de doel na door middel van speldjesverkoop door de Nederlandsche schooljeugd. 180/ 22 Februari: De bekende schrijver Multatuli is overleden te Nieder-Ingelheim, waar hij de laatste jaren van zijn leven door bracht. De beteekenis van dezen man en van den Invloed, dien hij heeft uitgeoefend op het jongere geslacht der thans leven den, is niet licht te overschatten. Douwes Dekker was bijna 67 jaren oud en Amsterdam was zijn geboorteplaats. Eerste lustrum van Heem- steedsch Gemengd Koor. Geslaagde feestavond. Het vijfjarig bestaan van het Heemsteedsch Gemengd Koor is Zaterdagavond gevierd met een feestavond, dié de leden en introducés van de jubileerende vereeniging vele uren in ware feeststemming bijeengehouden heeft. De opkomst was bijzonder groot en de in tieme zaal van Dreefzicht bleek welhaast te klein om al de feestvierders te herbergen. Aan het begin van den avond sprak de voorzitter, de heer P. Kuipers een korte rede uit, waarin hij de aanwezigen hartelijk wel kom heette en een enkel woord aan de be teekenis van dit eerste lustrum wijdde. Spr. richtte zich daarbij tot die leden, die zich in het bijzonder verdienstelijk gemaakt heb ben. Onder grooten bijval der aanwezigen reikte hij hun als stoffelijk huldeblijk eenige geschenken uit. Nadat het koor zich in een tweetal liederen had laten hooren begon de eigenlijke feest avond. die een zeer gevarieerd karakter droeg De ..ziel" van het feest was ongetwijfeld Jack Funny. die met zijn liedjes en praatjes den aanwezigen heel wat lachbuien bezorgd heeft. Tezamen met Dora Schrama bracht hij bo vendien een tweetal vermakelijke schetsen voor het voetlicht. Laatstgenoemde oogstte ook als zangeres veel succes. Wim Gart en zijn muzikale kameraden zorgden voor opge wekte „schlagers" en een hunner, de Rus Wa- sili Karpew. onderscheidde zich als een voor treffelijk xylofonist. John Vogel bracht ae aanwezigen in verbazing met zijn goocheltoe ren. waarbij, zooals dat gebruikelijk is, lief hebbers uit het publiek hem mochten assis- teeren. En buiten dit programma waren er nog verscheidene attracties, die het hare bij droegen tot verhooging der stemming. Een bal met medewerking van de Kenne- mer Dans- en Stemmingsband en de Rhythm Kiddies besloot het feest. Al met al een herdenkingsfestijn, dat een mooie afsluiting op het eerste lustrum vormde. Tandheelkundige Inrichting voor den Middenstand. RIJKSSTRAATWEG 25 HAARLEM-N. (tegenover het oude raadhuis). MINIMUM-TARIEF Geheel gebit 35.-. Trekken inbegr. (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 23 FEBRUARI 1937. Progr. I Hilversum n K.G Progr. n Hilversum I L.G. Progr. III. 8.00 Keulen Concert d. h. kl. omroeporkest o.l.v. Leo Eysoïdt. 9.05 Tijdsein Berichten. Waterstandberichten. 9.20 idem Luisterschetsen. 9.50 .Kindergarten'10.20. 11.20 Droitwich Orgelconcert door Leslie Simpson. 11.50 Keulen. Concert. 12.20 Vlaamsch Brussel. Gramofoonmuziek. 12.50 idem Populair concert o.l.v. Karei Walpot. 1.20 idem Gesproken dagblad van het N.I.R. 1.30 Salonorkest o.l.v. Walter Feron. Tango's Wal- zen, 1.50 idem Gramofoonmuziek. 2.20 Be richten voor de binnenscheepvaart. 2.22 idem Schooluitzending. 3.05 DeutschLsender Franz Völker zingt (gr.pl.) 3.20 idem. Concert d. h. omroeporkest o.l.v. Otto Dobrindt. 4.20 Keulen Concert o.l.v. Leo Eysoldt. 5.40 Diversen. 6.50 Parijs Radio Gramofoonmuziek. 7.05 idem Zangrecital door Sabine de Butler. 7.20 idem Gramofoonmuziek. 7.&0 Weenen Verzoekcon- cert d. h. Weensche omroeporkest o.l.v. Josef Holzer, 8.20 Fransch Brussel Gramofoonmu ziek. 8.45 idem Fidelio, opera van Beethoven 10.20 Vlaamsch Brussel Gesproken dagblad van het N.I.R. 10.30 Fransch Brussel 2e be drijf van ..Fidelio". 11.30 Diversen. Progr. IV. 8.00 Vlaamsch Brussel Gymna stiek. 8.20 idem Gramofoonmuziek. 8.30 idem Kroniek van den dag. 8.40 idem Gramofoon muziek. 8.45 idem Gesproken dagblad van het N.I.R. 9.00 idem Gramofoonmuziek. 9.20 Diversen. 10.35 Londen Regional Korte Gods dienstoefening. 10.50 idem Tijdsein van Green wich. Weerbericht. 11.05 idem Het B. B. C. Welsh orkest o.l.v. Mansel Thomas. 12.05 idem Het Forum Theater-orkest o.l.v. Philip Martell 12.50 idem Gramofoonmuziek. 1.35 idem Het Manchester Dames-orkest o.l.v. Clarice Dunington. 2.20 idem Dansmuziek (gr.pl.) 2.50 idem Geiger met zijn orkest. 3.20 Het stede lijk orkest van Torquay o.l.v. Ernest Goss. 4 50 Droitwich. Het Hongaarsch Zigeuner or kest. 5.10 idem Gramofoonmuziek. 5.35 idem Het Orpheus trio. 6.20 idem Nieuwsberichten 6.45 London Regional Mantovani met zijn Tipica orkest. 7.20 Droitwich Het BBC Sym- phonie-orkest o.l.v. B. Walton O'Donnell. 7.50 London Regional Rawicze en Landauer, de beroemde Weensche pianisten. 8.05 Diversen 8.10 Droitwich Leon Klmberly en Helen Page: „It happened in Londen". 8.20 idem „Lovely Women and Ugly Men". 9.20 Boedapest Weer bericht. 9.25 idem Magda Hajos speelt viool. 10.London Regional Orgelconcert door Regional Foort. 10.20 idem Weer-, nieuws- en sportberichten. 10.45 idem Roy Fox en zijn orkest. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Klassieke muziek. 1. Onvoltooide Symphonie van Schubert, Symph. orkest o.l.v. Sir Henry Wood. 2. Alceste Ouverture v. Gluck, Concertgeb. orkest o.l.v. W'. Mengelberg. 3. Peer Gynt Suite v. Grieg. New Light Symph. orkest. 4. Adagio uit Concert in G groote t. van Mozart. Yehudi Menuhin. 8.00—12 Diversen,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13