^WEERBERICHT H@ns@ri MAAN D A" G 22 FEBRUARI 1937 H A' A R L E M'S DAGBLAD ^KJJN/T IN IITIIRINyj MUZIEK. CONCERT DER H. O. V. Wanneer een jong cellist zich in een solo- werk met orkest presenteert, dan krijgt men gewoonlijk óf het Celloconcert van Saint- Saëns. óf dat van Haydn te hooren. Ik mag gerust ..het" en „dat" schrijven, want hoewel er nog één Celloconcert van Saint-Saëns en nog meerdere Celloconcerten van Haydn moe ten bestaan, bemerken we daarvan in de concertzalen nooit iets. Johan de Nobel nu trad Zondagnamiddag met Haydn op. Toen een 35 jaren geleden. Pablo Casals in ons land debuteerde, was dat met Saint-Saëns. maar toen was Haydn nog niet- herontdekt. Gevaert heeft het werk weer uit de vergetelheid gehaald, de oorspronke lijk zeer primitieve orkestpartij zeer smaak vol en overeenkomstig den stijl van Haydn's tijd aangevuld en er cadensen bij geschreven, die zich eveneens uitstekend bij den inhoud en stijl van het werk aansluiten. Zoo is een geheel ontstaan, waarin een cellist de kwali teiten van zijn toon en techniek kan too- nen, want Haydn's Concert is zeer moeilijk voor den solist. De cellisten vinden het ook erg mooi, en ik heb me al meermalen hun verontwaardiging op den hals gehaald door hun opinie niet te deelen en door te zeggen, dat het me net zooveel interesseert als een oratie, die nagenoeg alleen zoete en beleefde vriendelijkheden debiteert. De drie deelen er van draaien steeds in een kringetje om de zelfde soort van gesuikerde tertsenlekkernijen heen en snoepen, dat het een lust is, en de niet op voortdurende zoetigheid beluste is blij als hij er ten minste een paar malen eens een bittere amandel in de gedaante van een mi neur-episode in te proeven krijgt. Dit neemt niet weg, dat ik met veel genoe gen het zeer verzorgde spel van onzen stad genoot gevolgd heb. omdat het zijn muzikale en technische bekwaamheden overtuigend de monstreerde. De tallooze moeilijkheden ble ken volkomen overwonnen; de toonontwikke- iing was niet groot, maar zeer sonoor. Dus was het verklaarbaar, dat zijn voordracht warmen bijval verwierf. Schuurman opende het namiddagcancert met een vlot gespeelde Figaro-Ouverture. Het tweede deel van het programma bracht ons de beide Elegische Melodieën, waarin het strij kersensemble zonder voorbehoud te prijzen iel. en de Haydn-Variaties van Brahms. Ik heb reeds na "de eerste uitvoering van dit laatste werk geschreven, dat Schuurman's tempokeuze in enkele variaties afwijkt van de gebruikelijke, dat liij een paar daarvan snel ler, een andere langzamer neemt dan men ze gewoonlijk hoort. Ik kan ook nu zijn op vatting in deze nog niet deelen, maar wil gaarne hem en het orkest den lof brengen, dien zij verdienen voor 't vele goede wat zij er in ten gehoore brachten. Dat de stemming der blazers nog telkens te wenschen overlaat, mag echter ook niet onvermeld blijven. Het bezoek aan dit Zondagmiddagconcert was bevredigend. K. DE JONG voordrachten aan het klavier, waarmee hij veel vroolijkheid verwekte, en waarvan vooral zijn operaparcdie ook muzikaal amusant was. Na de pauze zong Lietje van Vliet nog eenige Nederlaiiidsche liederen, waaronder een van onzen stadgenoot Jos. de Klerk, die immer een frisschen geest en een het- triviale vermijden de melodiek in zijn liederen weet te geven. Beide dames oogstten veel succes. K. DE JONG. HET TOONEEL De Amsterdamsche Tooneelvereeniging MACBETH. De Haarlemsche Postfanfare. Zondagavond gaf ..De Haarlemsche Post fanfare" onder leiding van haar nieuwen diri gent Ph. VleesSng een uitvoering in de goed bezette Gemeentelijke Concertzaal. Men moet bij zoo'n fanfare-uitvoering in een zaal altijd eenige oogen-bliktken wennen aan de overstelpende geluidmassa, welke die van een strijkorkest vele malen overtreft. Maar we konden toch al ras coinstaiteerem, dat dis klankontwikkeling onzer postmannen de gren zen van het beschaafde niet te buiten gaat. Een aan den eerevoorzitter, den heer Pfaff, directeur van het Postkantoor alhier, opgedra gen Marsch van den dirigent Viess mg opende het concert. De banen der banaliteit- heeft Vlessing daarin groo'endeels weten te vermij den. zijn Marsch klinkt toch pittig en opge wekt. Opgewekt is ook de Ouverture Rose Marie van wlen S. Vlessing. maar die Ouver ture is een der vele nanichtjes van de beken de Lustspiel-Ouverture, waarmee lang gele den Keler Bela de wereld gelukkig maakte, en dus niet zeer origineel. De Fantasie ,.Rip" van Planquette bleek een potpourri met lintworm- eigensohappentelkens groeide er weer een nieuw lid aan. In dit werk waren de bassen niet steeds gelukkig en kwamen ook eenige onzuiverheden bij andere instrumenten, o.a. bij de solo-cornet voor. In de Donauwellen- Wals van Ivanivici spoelde de bugle wat on duidelijk en klonken de dalende achtsten- toonladders wat vertroebeld. Rythme en sa- menspol waren over 't geheel te prijzen. Als soliste trad de sopraan Lietje van Vliet op. We hebben deze jonge zangeres dezen win ter al meermalen met groot genoegen gehoord. Ook ditmaal gaf zij blijken van onmiskenbaar talent en goede scholing. De drie liederen van Rich. Strauss die zij. door Net-tie Vlessing be geleid, voordroeg, stellen hooge eischen aan beide vertolkend en, maai- aan die eischen werd ook voldaan, zoowel wat techniek als wat voordracht betreft. Het pianospel van Nettie Vlessing onderscheidde zich vooral in het mociilijike Slandchen. De heer Noiret hield eenige humoristische 's Zomers hoeft U niet te stoken, Maar dat duurt nog heusch een poos. Zomerwarmte heeft degene, Die PERQUIN zijn BRANDSTOF koos. (Adv. lngez. Med.) AGENDA. Heden; MAANDAG 22 FEBRUARI Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Mary Dresselhuys en Cees Laseur in Loreley 1937. blijspel. 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur; Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Showboat" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: ..Het huis met de dui zend kaarsen". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De jonge graaf", 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Port Arthur". 2.30. 7 en 0.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DINSDAG 23 FEBRUARI Stadsschouwburg, WilsonspleinGronin ger Tooneelavond, 8 uur. Gebouw „De Nijverheid": Lezing Ned. Ver, van Spiritisten „Harmonla", 8.15 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. In verband met de opvoering van Macbeth door de Amsterdamsche Tooneelvereeniging heeft de heer De Gelder in den Haagsch Amersfoortschen Kring van Wijsbegeerten een lezing over dit werk gehouden en als zijn meening uitgesproken, dat wij met Macbeth venkeeren in de sfeer van den staat en Shakespeare in deze tragedie heeft willen uitbeelden, dat de tyrannie, geboren in en uit chaos onder den schijn van orde tot nieuwen chaos leidt; dat de tyran slechts heerschen kan. voor zoover een volk nog niet of niet meer zichzelf kan regeeren en dat. wanneer in een volk de geest der samenle ving ontwaakt, de tyrannie verdreven wordt. Zou dit werkelijk de bedoeling van Shakespeare zijn geweest of heeft de heer De Gelder verband willen leggen tusschen Mac beth en dezen tijdCommentators zijn spoe dig geneigd een dichter bedoelingen toe te schrijven, die zeer dicht staan bij hun eigen ideeën en politieke doelstellingen. Het lijkt mij waarschijnlijker, dat Shakespeare enkel heeft willen geven de tragedie van den mensch. die beheerscht door eer- en heersch- zucht, vervalt tot de slechte daad en. één maal op dezen weg steeds verder wordt ge dreven. totdat hij er geheel aan ten gronde gaat. Zoo hebben wij Macbeth ook gezien in de voorstelling, welke de Amsterdamsche Too neelvereeniging er Zaterdag in den Stads schouwburg te Amsterdam van heeft ge geven en die, niet alleen door het geniale werk maar ook door de opvoering tot de groote tooneelgebeurtenis van dit seizoen is geworden. Defresne heeft in zijn regie zoo veel moge lijk naar concentratie gestreefd en dit, be nevens meer eenheid van plaats en ensce- neering. verkregen door een lichte wijziging te brengen in de bedrijven. Hij heeft hiermee 't telkens de spanning verbrekende, verande ren van decors weten te vermijden, zoódat het werk zonder al te veel storende pauzes kon worden gegeven. Ons werden daardoor wel eenige tafereelen onthouden zooals het tooneel met Hecate en de „verschijningen' en voorts de moord op Lady Macduff en haar kinderen maar tot minder begrip van de tragedie leidde dit toch niet, zoodat het ook geen schade heeft gedaan aan het ge heel. Dat de voorstelling toch ondanks deze coupures en wijzigingen ruim 4 uur duurde, kwam door het nu en dan wel zeer langzame tempo, dat Defresne blijkbaar opzettelijk tot versterking der beklemmende stemming laat nemen. In de tooneelen met de heksen waarmee het werk aanvangt, was niet de spookachtige sfeer, die wij ons van de opvoering van Ver kade herinneren. Het was met dat gefladder van vleugelen wat erg opzettelijk en hield de handeling onnoodig lang op, zonder dat het den indruk verhoogde. En daarbij werd er door de heksen een fout trouwens waarian velen, ook van Dalsum en Charlotte Kohier zich schuldig maakten zoo onduide lijk gesproken, dat heele gedeelten totaal onverstaanbaar waren. Met de verschijning van Macbeth en Ban- quo Van Dalsum en Van Gasteren kwam de voorstelling op het hooge niveau, waarop zij op enkele inzinkingen na bijna heel den avond is gebleve. Van Dalsum zette de fi guur van Macbeth onmiddellijk voor ons als een forsch krachtig soldaat en voortreffelijk gaf hij ons reeds dadelijk na de voorspelling van de heksen de omsluiering van den geest van dezen krijgsman, die verward raakt door het toekomstbeeld, dat de heksen hem voor spiegelen. En hiermede stond ook tegelijk de figuur van Macbeth in groote trekken voor is. Voor van Dalsum is de rol van Macbeth een verdiend succes geworden. Misschien zou deze figuur nog nader tot Shakespeare's bedoe lingen hebben gestaan, wanneer Van Dalsum hem over het algemeen ruiger, meer als de minder gecompliceerde krijgsman uit de Mid deleeuwen had gespeeld. Deze Macbeth was te modern en werd daarom misschien minder huiveringwekkend. Maar hij werd toch, zooals wij dit in een tragedie van Shakespeare, die alles in vergrooten vorm geeft, mogen ver wachten een tragische figuur van imponee rend formaat Er waren grootsche momenten in zijn spel, zooals zijn eerste ontmoeting met Lady Macbeth, en de ontwikkeling met haar van het moordplan in prachtig samenspel met Charlotte Kohier de werkelijk ma gistraal gespeelde angst voor de verschijning van Banquo's geest en het ook als geheel op zeer hoog niveau staande slot van Mac- beth's ondergang. Het was hierin vooral, dat de regie veel had bereikt en wij weten van vorige opvoeringen hoe moeilijk het is ge vechten van middeleeuwsche ridders op het tooneel niet belachelijk te doen schijnen. Volkomen gelijkwaardig aan Van Dalsum s Macbeth zoo niet nog boven hem uitstij- gend was Lady Macbeth van Charlotte Kohier. Zeer imponeeerend was reeds dadelijk de inzet, het lezen van den brief, die de slechte gedachte in haar geboren doet worden. Charlotte Kohier gaf hier prachtig de sfeer van het noodlotsdrama. De scène met Mac beth, waarin zij zijn kwade geest is en hem aanspoort tot de slechte daad. speelde zij be klemmend en fascincerend en plastisch gaf zij het beroemde t-ooneel van het slaapwandelen TOfbrtreffelijk. Jammer alleen, was er van den tekst in dat tooneel bijna niets te verstaan. Na Van Dalsum en Charlotte Kohier noem ik onmiddellijk Paul Huf en Frits van Dijk als Macduff en Malcolm. Het in grooten stijl ge speelde tafereel van deze twee acteurs in het vierde bedrijf kreeg van het publiek een extra applaus, waarschijnlijk ook. omdat door beiden in tegenstelling met de meeste anderen zoo voortreffelijk en beeldend gesproken was. Louis van Gasteren was een eenvoudige, na tuurlijke Banquo. Sternheim een goede Rosse en de 74-jarige Hein Harms onderscheidde zich zoowel in de rol van den hopman in het begin als in die van Siward aan het slot. La Chaoelle was koning Duncan en deed alles om ons te laten voelen, hoe zachtaardig en goed deze koning was, die als offer van de moord zucht van Macbeth moest vallen. De zeer mooie decors hebben veel bij gedragen tot verhooging van den Indruk van het spel. Vooral het grijs-grauwe kasteel van Inverness was wel geheel in de sfeer van het sombere, beklemmende werk van Shakespeare. En ook het slagveld van Dunsinaan, waaruit de troepen in stoeten oprezen, was zeer ge slaagd. Het publiek was in verheugend grooten ge tale opgekomen bij de première van deze op voering. Zou er dan toch werkelijk nog be langstelling zijn voor grootsch, magistraal tooneel? Aan het slot heeft de stampvolle zaal de spelenden een langdurige en warme ovatie gebracht. Zeer hopen wij. dat Macbeth een blijvend succes voor de Amsterdamsche Tooneelver eeniging moge worden. Maar velen der ac trices en acteurs mogen zich dan het woord van mevr. Kleine-Gartmans. dat 't „minste, wat het publiek mag eischen, is, dat het de spelers overal in de zaal verstaat", herinne ren. De klacht der onverstaanbaarheid was Zaterdag algemeen. Van Dick van Veen. die den portier speelde, konden wij zelfs niet hoo ren, of hij Hol.land.sch, Engelsch of Volapiik sprak. Het is waar. dat Jac. van Looy het met zijn soms zeer stroeve en slecht „mondende" vertaling de spelers allerminst gemakkelijk maakt, maar zij zullen zich dan des te meer moeten inspannen om het woord over het voetlicht te brengen, vooral bij Shakespeare, wiens taal wij minder nog willen missen dan van één ander dichter. J. B. SCHUIL. J. Gabrielse en M. Heynes exposeeren bij Reeker. J. Gabrielse, Utrechtsch schilder, in Zeeland op Walcheren geboren geniet in de plaats zijner inwoning een goede reputatie als be kwaam portrettist, als handig en veelzijdig teekenaar en als weionderlegd schilder. Oud leerling lang geleden van de Amsterdam sche Akademie, heeft deze kunstenaar reeds vele jaren den verdienden gildebrief in den zak hij is thans midden vijftiger, en kan dus tot de serieuse broeders van het Sint Lucasgilde gerekend worden. Een half honder werken van zijn hand. hier geëxposeerd, doen zien dat hij veel in zijn vin gers heeft en toch maar zelden boven een zekere mate van vakbekwaamheid uitkomt. Het is of hij telkens bang is iets meer te geven dan het oog van den leek bevatten kan, of hij zijn publiek niet teleur wil stellen vooral met pic turale overmoedigheden; zijn werk heeft qualiteiten maar ook iets angstigs, iets klein- steedsch. Hij is eigenlijk een curieuse tegen hanger van zijn mede-exposant Heynes op de bovenzaal die veel minder „geleerd" heeft deze was huisschilder en vormde zich hoofdzakelijk zelf maar die met veel meer ongegeneerdheid zich zelf geeft, en iemand soms kriebelig maakt met zijn gewriemel van blikkige toetsjes, maar desondanks een eigen éénheid, een eigen type vertoont. Rauw en rond en met groot lef, zooals men dat noemt, maar daarom toch niet onwaardeerbaar, zelfs aantrekkelijk soms. Gabrielse daarentegen blijft immer bedacht zaam, netjes in den vorm. Men ziet dat hij weet hoè moeilijk het is de ander gelooft dat zóó wel en die wetenschap heeft hem soms «en beetje slaperig gemaakt. Voor som mig soort portretten is hij de aangewezen schilder. Als bijvoorbeeld de détails van een ridderorde van belang geacht worden zal Ga brielse er gaarne en consciëntieus het aspect van zijn schilderij aan opofferen. Het portret (nr. 14» van den theologischen professor bij voorbeeld werd meer een stilleven van ridder orden, waarachter toevallig nog een meneer zit. Wij hadden vroeger in Den Haag nog een Zeeuwschen schilder. Louwerse, die ook ge zocht was als portrettist van zwaar geridder- den. en zich van die opdrachten zoo keurig kweet dat het resultaat bijna niet van pein- ture-Bogaerts te onderscheiden was. Zoo erg is het- met Gabrielse gelukkig nog niet ge komen, maar er dreigt toch gevaar, al is, na der bezien de plastiek van den kop niet on verdienstelijk. Het is eer angst dan onkunde want in vroege dingen van een „Zeeuwschen boer" en een „Madoerees" toont Gabrielse zich een echt en sterk schilder. Ook in den doek onder het „Lesend meisje" no. 28 ziet men dat hij kleur kan laten leven, als hij wil. Hoe braaf wordt hij dan weer in „De Brief" no. 25. waarvan alleen de titel aan Vermeer doet denken. Er valt verder niets op dit werk af te dingen, het is academisch volstrekt goed, maar het wekt geen enthousiasme. Een prettig pittig levend ding is het Zuid-Lim- burgsche Landschap (no. 15) waar, naar men vermoeden mag, de schilder zelf echt plezier in gehad heeft en zich liet gaan. Wat ik al meer bij één-man's-shows in een nieuwe om geving heb opgemerkt herhaal ik: zou het voor den artistieken indruk dien een artist wil maken niet beter zijn een selectie in plaats van een groot aantal dingen te too- nen? De schilder zelf kan die selectie na tuurlijk minstens even goed maken als een ander en hij zou met twintig werken meer bereiken dan met vijftig. Van Heynes, over wien ik reeds vaker schreef, wil ik ditmaal sleohts de aandacht vestigen op.een portret van zijn vrouw (35) en een Sneeuwgezichit (16). In beide is een bij hem ongewoon kleurraffinement al is het eerste plan op het Sneeuwgezicht volkomen onverantwoord. Maar. als reeds gezegd. Hey nes is een leuk en kantig schilder bij wien juist een zeker gemis aan picturale geleerd heid de verveling buiten de deur houdt. J. H. DE BOIS. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen veranderlijken wind, later uit Westelijke tot Noordelijke richtingen, betrokken met regen, latei- tijdelijk opklarend, aanvankelijk zachter, later weer kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 763.8 m.M. te Isafjord. Laagste 738.8 m.M. te Skagen De depressie boven Zuid-Scandinavië hield stand en neemt weer iets toe. Over de Britsche eilanden ontwikkelde zich gisteren een secun daire, die nu, snel toenemende, van Frankrijk naar Duitschland trekt en door drukstijging in Ierland wordt gevolgd. De toenemende koude op Groenland en in Noord-Scandinavië doet verwachten, dat de drukstijging zich over de geheele Britsche eilanden zal uitbreiden en de wind tenslotte weer in den Noordwest hoek zal komen. Scandinavië heeft toenemende vorst met veel sneeuw en meest Westelijken wind. Duitschland is de temperatuur aan den grond even boven het vriespunt, maar de bovenlucht heeft op 5 K.M. in het Oosten meer dan dertig graden vorst, er valt regen in het Westen, met krachtigen. Zuidwestelijken wind en sneeuw in het Noord-Oosten. In Frankrijk en Zwitser land werd het zachter en valt bijna overal regen, bij krachtigen. Westelijken wind. Op de Britsche eilanden loopt de wind naar het Noorden, in Ierland is hij reeds krachtig, in Engeland valt nog regen, bij zwakken om loopenden wind. In Schotland valt sneeuw. Op Groenland is de temperatuur tot minus 38 graden gedaald. Aangezien een nog toenemende kern van lage drukking ten Zuiden van ons land voorbij trekt, is aanvankelijk omloopende wind te wachten met stijgende temperatuur en regen Waarschijnlijk volgt later Noordwestelijke wind met afkoeling. BAROMETERSTAND Vorige stand 753 m.M. Stand van heden 747 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Gr. Houtstraat 37 Tel. 11059 HOOG WATER TE ZANDVOORT Dinsdag v.m. 1.35 uur; n.m. 13.57 uur. Strand berijdbaar van 6.3012.00 uur. VOOR BROEKEN NAAR (Adv. lngez. Med.) De Broodprijs. Over de verhooging na de devaluatie. BAL-MASQUé „DE DELFT" De Haarlemsche zwemvereenigmg „De Delft" houdt 27 Februari een bal-masqué in het gebouw van den Haarl. Kegelbond. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Zaterdagavond is de echtgenoote van den heer L. de V. te Donkerbroek (gem. Ooststel lingwerf) aagereden door een personenauto, waarbij zij in een langs den weg loopende sloot werd geworpen. De bestuurder van de auto, die onmiddellijk stopte, heeft de vrouw met behulp van eenige toegeschoten personen uit het water gehaald en haar daarna naar huis vervoerd. Zij was bewusteloos en had ernstige verwondingen aan het hoofd. Des nachts is de vrouw aan haar verwondingen bezweken. VEREENIGING VAN JONG-HERVORMDEN, HAARLEM. Op Vrijdagavond 26 Febr. zal de heer J. Kal, leeraar eener H. B. S. te Haarlem, voor bovengenoemde Vereeniging een lezing hou den over „Faust", in het wijkgebouw Ged. Oude Gracht. VERBOUWING KANTOOR VAN HALEM EN CO. Het kantoor van de N V. Commissie- en Assurantiekantoor Van Halem en Co. is ver bouwd en daarmede is een groote verbetering tot stand gekomen. De loterijafdeeling is nu geheel geschei den van de effecten-afdeeling, die thans aan de achterzijde van het gebouwd is gevestigd. Voor de bezoekers is daar een wachtkamer en een spreekkamer ingericht. Alles getuigt van degelijkheid en. goeden smaak. In ons nummer van Vrijdag deelden wij mede dat de afdeeling Haarlem van de Onaf hankelijke Bedrijfs Federatie in de Metaal industrie aan den Raad van Haarlem gevraagd heeft o.a. op grond van het feit, dat de broodprijs na de devaluatie met 25% verhoogd iseen toeslag te geven op den werkloozen- steun. Wij teekenden daarbij aan: „Wat de mededeeling betreft dat de brood prijs na de devaluatie met 25 pet. gestegen zou zijn, moet een vergissing in het spel zijn. Wij hebben daarnaar een onderzoek inge steld, waarbij ons medegedeeld werd, dat te Haarlem de broodprijs van 8V2 op 9V2 cent per 4 ons gebracht is. Dit is dus geen ver hooging van 25 pet., maar ongeveer 12 pet. Die verhooging houdt verband met de s ging van de meelprijzen. Een jaar geleden be taalden de bakkers f 12.25 per 100 K.G. en thans f 16.25." Wij ontvangen over deze aangelegenheid eenige ingezonden stukken. Een vrouw van een werklooze schrijft: „Ik ben aangewezen op oud brood, omdat ik met mijn groote gezin van den steun geen versch brood kan koopen. Bij een bakkerij gaf ik vroeger 11 cent per 8 ons. nu 13 cent, bij een andere nu 12 cent inplaats van 10 cent. Dat beteekent dus een verhooging van 20%. Wij eten 6 groote brooden per dag op. zoo dat dit voor ons gezin een hoogere uitgaaf van 84 cent per week beteekent". Een lezer uit Heemstede deelt mede: Blijk baar geldt de broodprijsverhooging van 12% alleen voor de luxe bakkerijen.'iVoor den val van den gulden betaalde ik bij een volks bakkerij 13 cent per brood van 8 ons, nu is dit evenwel 16 cent. Dat is dus een verhooging van meer dan 20%. Voor mijn gezin scheelt dit 70 cent in de week." ./AlIN VADER ROOKT ALLEEN 3TER TABAK" Ja en mun vader alleen rijpe taeak en dat is hetz.elf0e want... Jan P. Strijbos over La Camarque. In het milde Zuiden aan de Middellandsche Zee, tusschen de Grande- en de Petite Rhöne, ligt La Camargue, een ongezonde, dun be volkte vlakte, in den zomer stoffig, in den winter gedeeltelijk overstroomd. Dit weinig aantrekkelijke, echter door zijn rijkdom aan vogels voor Strijbos c.s. interes sante land, werd Zaterdagavond in hotel Boekenroode voor de leden van de B. A. B. op het witte doek gebracht in een schitterende serie lichtbeelden en films, door den heer Strijbos vervaardigd op de verschillende rei zen naar dit gebied. Met Strijbos hebben we gebivakkeerd in de vervallen schuur van monsieur Blanc, heb ben we gezworven door de stoffige vlakten, gebaggerd door de taaie, gummiachtige mod der, hebben we ons een doortocht gebaand door tie rimboeachtige bosschen van 't natte land, hebben we den bever gezocht en niet' gevondene de groote zwermen flamingo's al leen uit de verte kunnen waarnemen, de runderen- en schapenkudden gadegeslagen, de processie rupsen op haar weg gevolgd, de schuilhut mee opgebouwd en van daaruit de zilverreigers in hun intieme vogelleven be spied. genoten van het onbloedige „con cours de taureau" en gegriezeld bij het brand merken van de jonge runderen, maar we heb ben niet de steken gevoeld van de muskieten, die het land bewolken. Dat was een extraatje, wel voor Strijbos en zijn vrienden, maar niet voor zijn gehoor bestemd. Het was een interessante avond. De B.A.B. voorzitter, mr. P. J. Prinsen-Geerligs, sprak een woord van dank tot den spreker. In zijn openingswoord had hij medegedeeld, dat de jaarvergadering van de vereeniging gehou den zal worden op 11 Maart. Ook had hij be langstelling gevraagd voor de Aerdenhout- sche Wijkverpleging, een instelling, die om haar veie en nuttige werkzaamheden, aller sympathie ruimschoots verdient. NIEMEIJER'i STER TABAK VAN 2S-6SCT. p. HALf POMP (Adv. lngez. MedJ De aanslag op maarschalk Graziani. Talrijke arrestaties verricht. Reuter meldt uit Rome, 20 Februari: Er is censuur ingesteld op de berichten uit Addis Abeba, zoodat niets naders over den aanslag op Graziani bekend is geworden. Er zijn, naar men meent te weten, talrijke ar restaties verricht en een aantal der gearres teerden zal in een openbaar proces moeten verschijnen. Het doel van dit proces zal zijn indruk te maken op den geest der inboor lingen. Zij, wier schuld vastgesteld zal zijn, zullen doodgeschoten worden. Het bericht omtrent den aanslag wordt in de middagedities slechts in enkele regels onder aan de pagina afgedrukt. De Italianen zijn verbaasd, want men dacht, dat de Abes- syniërs zich geheel geschikt hadden in de Italiaansche heerschappij, met uitzonde ring van een klein deel. dat onder leiding van Ras Desta in opstand was. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is geweest, dat de aanvallers den maarschalk'' zoo dicht met granaten hebben kunnen naderen. „Op zich zelf staande fanatieke handeling". De aanslag wordt in de te Rome verschij nende dagbladen opgevat als een op zich zelf staande misdadige fanatieke handeling, die niet -voor willekeurigen uitleg vatbaar is. Het gebied rondom Addis Abeba is sinds gerui- men tijd van opstandelingen bevi'ijd, zooals bewezen wordt door de openbare werken van allerlei aard, waarmede de Italiaansche werklieden bezig zijn. Er heerscht volmaak te rust. zooals persoonlijk is geconstateerd door maarschalk Graziani op zijn onlangs gehouden inspectietocht van 3000 K.M. per auto door het land, slechts vergezeld door een escorte van 50 man. Het incident van heden is het werk van eenige fanatici, en is dus van geen beteekenis voor den algemee- nen geest in het land. De bladen wenschen den onderkoning en generaal Liotta een spoedig herstel toe. Tweeduizend arrestaties? In verband met den aanslag op Graziani zijn 2.000 inboorlingen gearresteerd. Detachemen ten fascisten hebben in eenige wijken van Addis Abeba huiszoekingen verricht. De toestand van maarschalk Graziani is vol gens latere berichten zeer bevredigend. Van generaal Liotta, die ernstiger gewond werd, is een been geamputeerd. Tevens is hij aan het oog gewond. Een beroemd oogarts is per "lieg- tuig van Rome naar Addis Abeba vertrt :ken, want men vreest, dat Liotta een oog zal noe- ten missen. De Aboena Kyrillis en ande: in boorlingen zijn licht gewond en hun toestand is reeds veel beter. De plaatselijke autoriteiten, die een onder zoek instellen, verklaren, dat niet aan een complot behoeft te worden gedacht. Het leven in de Abessynische hoofdstad gaat gewoon door en in het geheele land is het volkomen rustig. Adolf Hitler heeft naar aanleiding van den aanslag op maarschalk Graziani een telegram gezonden aan den Italiaanschen minister president, waarin hij uiting geeft aan zijn voldoening, dat de aanslag mislukt is. WISSELKOERSEN Amsterdam, 10.1*5 uur. Londen 8.94 3/8 Berlijn 73.55 ]/2 Parijs 8.50 1/2 Brussel 30.81 1/2 Zwitserland 41.71 New-York 1.82 3/4 Amsterdam, 12 uur. Londen 8.93 3/4 Berlijn 73.521;» Parijs 8.50 1/4 Brussel 30.81 Zwitserland 41.71 Kopenhagen 39.95 Stockholm 46.10 Oslo 44.95 New-York 1.82 11/16 Praag 6.38 MABFT EfCICWTKN AARDAPPEL- EN VLASMARKT. Rotterdam. Aardappelen Brielsche Eigenheimers 1.75—2 per H.L. Zeeuwsche Eigenheimers 1.65—1.85 per H.L. Zeeuwsche Bonte 1.90—2.15 per H.L. Zeeuwsche Blauwe 1.90—2.15 per H.L. Eigenheimers Poters 1.40—1.50 per H.L. Blauwe Poters 1.301.50 per H.L. Bevelander 1.75—1.90 per H.L. Westlandsche ï-onde zand 34 ct. p. K.G. Westlandsche klein 23 ct. per K.G. Vlas-aanvoer: 5550 K.G. blauw, schoon 70—80 ct. per K.G. 906 K.G. wit Zeeuwsch 70—80 ct. per K.G. 3000 K.G. Groningsch 6878 ct. per KG. 4500 K.G. Hollandsch Geel 70—30 ct. per .G. 10.75 K.G. Dauwroot 5058 ct. per K.G. De vraag was voldoende, handel: kalm, de prijzen iets lager.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2