Sterkere defensie voor ons land Groenten in blik voor werkloozen. Prijsdertien cent per bus. Velser Spoorbrug was defect VlCKS HOESTlÖNiOHS] noodig geacht. Indische opleiding marinepersoneel? M A A N A" G 22 FEBRUARI 1937 H A A R L E M'S DAGBLAD 3 Voorraad beperkt. De minister van Sociale Zaken heeft den verschillenden gemeentebesturen een circulaire doen toekomen, waarin er op gewezen wordt, dat in het af- geloopen jaar belangrijke partijen groenten aan de veilingen zijn „door gedraaid", waarvan een aanzienlijk gedeelte, voor zoover dit om redenen van organisatorischen aard niet in de versche-groenten-distributie kon worden opgenomen, ten behoeve van de distributie aan werkloozen en arm lastigen vanwege het departement van sociale zaken is ingeblikt. Met de distributie daarvan zal thans, bij wijze van proef, in eenige gemeenten een begin worden gemaakt. Aangezien de aanwezige voorraad, ook naar. de soorten, te weten: andijvie, spercieboonen, Duitsche tof spek-)boonen, pronksnijboonen, snijboonen en stoof sla, uiteraard beperkt is, kunnen aanvragen worden ingediend tot het verkrijgen van „groenten in blik", terwijl de verdeeling der beschikbare soorten bij de toewijzing vanwege het departement van sociale zaken zal geschieden; daarbij zal zoo veel mogelijk voor voldoende afwisseling wor den zorg gedragen. Voor de verstrekking van groenten in blik komen in aanmerking: a. Werkloozen, die ondersteund worden in gevolge de uit het werkloosheidssubsidiefonds gesubsidieerde steunregeling, of bij een uit dat fonds gesubsidieerde werkverschaffing zijn tewerk gesteld; b. ondersteunden volgens de Armenwet. Aan gezinnen tot en met 4 personen kan 1 blik, aan grootere gezinnen kunnen 2 blik ken per week worden verstrekt De verkoopsprijs voor werkloozen en arm lastigen bedraagt 13 cent per literblik. Mede gezien de toezeggingen, aan den mi nister gedaan door de betrokken organisaties, om onvoorwaardelijk hun medewerking aan deze distributie te verleenen en de met be trekking daartoe door den minister gestelde of te stellen bepalingen na te leven, acht de minister het zeer gewenscht bij de distributie dezer producten den kleinhandel en c.q. gros siers in de gemeenten in te schakelen. Voor deze inschakeling komen in de eerste plaats in aanmerking de groentenhandelar in, tenzij het om redenen van bijzonderen of plaatse lijken aard het gemeentebestuur meer ge wenscht voorkomt om in stede van deze laat- sten de kruideniers daarmede te belasten. Tenslotte wijst de minister er nog op, dat de distributie van groenten in blik is bedoeld als een aanvulling der versche-groentendistribu- tie, zoodat blikgroenten slechts aan betrokke nen kunnen worden verstrekt, indien en voor zoover de beschikbare voorraden versche (of stapel-)groenten niet toereikend zijn, dan wel voorzoover deze laatste op eenig tijdstip geen voldoende verscheidenheid van soorten moch ten kunnen brengen. Weer drie inbraken in Haarlemmermeer. Een brandkast opengebroken. De inbraken en diefstallen in de uitgestrek te gemeente Haarlemmermeer nemen nog maar geen einde. Op een drietal plaatsen hebben de dieven in den nacht weer op bru tale wijze hun slag geslagen. Bij den winkelier M. aan den Aalsmeerder- weg nabij den Kruisweg waar ongeveer drie weken geleden reeds een inbraak was ge pleegd, doch waarbij de inbrekers niets van hun gading konden vinden, zijn ze thans door het vernielen van een ruit en het ope nen der draairamen binnengedrongen in het kantoor, waar een brandkast stond. Die heb ben de inbrekers blijkbaar zonder veel moei te opengebroken en ontdaan van den gelds- waardigen inhoud, die echter slechts bestond uit een kistje met een hoeveelheid kopergeld. De heer M. was zoo verstandig geweest het andere geld in veiligheid te brengen. In de andere vertrekken bleek verder alles overhoop gehaald, doch ook daar hadden de inbrekers geen succes, zoodat de buit ook dit maal weder niet groot was. Doordat een dei- mannen toen een raam in de achterkamer wilde openen en daarbij de weggenomen pen op den grond liet vallen, werd de dienstbode wakker, die naar beneden ging en een man door de voordeur de vlucht zag nemen, terwijl men kort daarop zijn helper denzelfden weg zag gaan. Ook is denzelfden nacht, vermoedelijk door dezelfde personen, een bezoek gebracht bij den even verder aan de overzijde van den Aalsmeerderweg wonenden winkelier B., al waar ze zich door het opentrekken van een z.g. stolpraampje, toegang tot de keuken ver schaften. om zich daarna naar den winkel te begeven. In de kamer echter bevond zich een hond, die aanhoudend blafte, zoodat de dieven zich in hun werk gestoord zagen en het blijkbaar maar het beste vonden zich uit de voeten te maken door een deur te openen. Verder werd ontdekt dat 's nachts ook weder was ingebroken in de Ned. Herv. Kerk te Hoofddorp. Dit is in den loop van eenige jaren reeds de derde maal, dat aldaar inbraak met diefstal werd gepleefd. De dieven zijn evenals de vorige keeren ook thans door het vernielen van een ruit de consistoriekamer binnengedrongen, hebben de in de kerk zich bevindende offerbusjes weten te bemachtigen deze naar de consistoriekamer gebracht en opengebroken. Wijl deze busjes nog kort ge leden waren geledigd, is het wel aan te nemen dat ook hier de buit niet groot is geweest. Mis schien f 10 a f 15 Het is te hopen dat. de politie, die een uit gebreid onderzoek instelt, er spoedig in sla gen zal de hand te leggen op de daders, die verschillende deelen van Haarlemmermeer reeds eenigen tijd onveilig hebben gemaakt. Auto te water gereden. Eén der inzittenden verdronken. Hedennacht te ongeveer half twee is op den bochtigen en vrij smallen kleiweg tusschen Hillegersberg en Overschie een auto, waarin het echtpaar V. uit Voorburg met een tien jarig zoontje was gezeten, te water gereden. Hoewel de inzittenden spoedig werden gered de vrouw was licht gewond, het zoontje ongedeerd bleek de man er zeer ernstig aan toe te zijn. Kort na aankomst in een zieken huis te Rotterdam is hij overleden. BURGEMEESTER VAN STANDAARD - BUITEN DIENT ONTSLAG IN. Naar wij vernemen heeft jhr. A. J. F. X. Verheyen zijn ontslag ingediend als burge meester van de gemeente Standaardbuiten. Jhr. Verheyen was reeds sinds eenigen tijd ge schorst. (Adv. Ingez. Med.) Opmerkelijke zweefvlucht van ir. Oyens. In een half uur van Noordwijk naar Zandvoort. Zondagmiddag heeft ir. C. W. A. Oyens van de Amsterdamsche club voor zweefvliegen, een opmerkelijk vlucht gemaakt van Noordwijk naar Zandvoort met een E. S. G.-lestoestel, dat slechts gebruikt pleegt te worden voor de eerste oefeningen van beginnelingen. De vlucht werd met wind in den rug binnen een half urn afgelegd. Bij de eerste villa's van Zandvoort werd op het strand een vlotte landing uitgevoerd. Het lag in de bedoeling van ir. Oyens naar Noordwijk terug te vliegen, doch bij den start maakte een der helpers een fout, tengevolge waarvan het toestel omsloeg en ernstig werd beschadigd. De piloot kreeg geen letsel. Het toestel is per auto naar Noord wijk teruggebracht, waar het zal worden her steld. DE A.V.R.O.-PRIJSVRAAG. Declamatorium van Jan Engelman bekroond: De jury, belast met de beoordeeling van in zendingen voor een declamatorium bij de feestelijke ingebruikstelling van de A.V.R.O.- concert- en tooneelzaal, heeft de inzending van Jan Engelman, getiteld „De Dijk", met algemeene stemmen bekroond. Toestand Zondagmorgen weer normaal. Scheepvaart ernstig gestremd geweest. Opnieuw is gebleken, dat een klein ongeluk groote gevolgen kan hebben. Want een klein ongeluk was het breken van een as van de krachtoverbren- ging der kracht-installatie van de Velser spoorbrug, maar dit ongeluk had tengevolge, dat gedurende vele uren de scheepvaart op het' Noordzeekanaal gestremd moest worden. De hevige storm die Zaterdag woedde was nochtans de oorzaak, dat de gevolgen van het ongeluk minder gevoeld werden dan het ge val zou zijn geweest wanneer het goed weer was geweest. Immers was de storm van dien aard, dat geen van de schepen, die zee hadden moeten kiezen het gewaagd zou hebben naar buiten te gaan. Het ongeval geschiedde Zaterdag in den vroegen morgen, toen de brug, opengedraaid zou worden. Het bre ken van de bewuste as moet aan slij tage toegeschreven worden. Onmiddellijk werden maatregelen genomen om de schade zoo spoedig mogelijk te herstel len. Hiertoe moest personeel van den montage- dienst te Haarlem worden gerequireerd. Men had gehoopt, Zaterdag tegen middernacht gereed te komen, doch het karwei bleek niet mee te vallen. Toen de motoren Zaterdag avond' nog niet gebruikt konden worden heeft men de brug Zaterdagnacht te 12 uur met handkracht geopend en haar Zondagmorgen 8 uur weer dichtgedraaid. Gedurende deze acht uren zijn zestien zeeschepen gepasseerd, waar van dertien uitgaande en drie binnenkomende. Zondagmorgen half elf was de toestand weer normaal. En zoo is de haven van Amsterdam voor de tweede maal (de eerste maal geschiedde dooi de aanvaring van het Grieksche s.s. Amazon) in betrekkelijk weinige jaren gedurende eeni gen tijd geblokkeerd geweest. GOH) HELPEND COED SMAKEND (Adv. Ingez. Med.) VELSEN EN HET HUISHOUDONDERWIJS. Het huishoudonderwijs in de gemeente Velsen heeft met vele moeilijkheden te kam pen, behalve met één: de belangstelling van de meisjes en hare ouders, van jongere en oudere vrouwen, dus van de leerlingen zelf. En als besturen en commissies, die achtereenvolgens de organisatie van avondcursussen hebben ge leid noodgedwongen telkens in ander verband: eerst met subsidie van Rijk èn Gemeente (1921 —1925), dan met gedeeltelijke medewerking van de gemeente, tenslotte royaal voor reke ning der gemeente <19271932) en dan weer alleen met hare gedeeltelijke medewerking (n.l. het gebruik van schoollokalen en inven taris), niet zoo ten volle door de groote golf van belangstelling van de zijde der bevolking als gedragen waren, zou dit onderwijs al lang opgehouden hebben te bestaan. Het huishoudonderwijs is niet van-bovenaf gepropageerd, het is onmiddellijk gretig aan vaard door jong en oud. Daarom is in 1933 en 1934 een begin gemaakt met een Daghuishoud school met zéér beperkt leerplan, zonder gel delijke subsidies van Rijk en gemeente, maar met een aanzienlijk bedrag aan particuliere bijdragen. Dit bleek echter niet vol te houden: de bijdragen werden minder, de schoolgelden waren naar verhouding te hoog; in September 1935 werd de school gesloten. Ondertusschen gingen vele meisjes naar- de Daghuishoudschool te Beverwijk en verschei dene naar die te Haarlem: wat voor vele ouders te kostbaar is. Tezamen ongeveer 50 leerlingen, dat is de schoolbevolking van een volledige school met tweejarigen cursus, die dagelijks naar Haar lem of Beverwijk heen en weer trekt. En in 193*3 gaven zich 36 meisjes op voor de school in IJmuiden. Het is dus duidelijk, dat er groote kans is, dat- een Daghuishoudschool in Velsen op parallelklassen zal hebben te rekenen! Nu in den laatsten tijd de huishoudelijke vorming van de vrouwelijke jeugd meer en meer deelt in de belangstelling van de regee ring is het tijdstip aangebroken opnieuw een poging te doen in de gemeente Velsen een daghuishoudschool te stichten. De kosten aan deze beroepsopleiding be steed zijn nooit verspild: ook de meisjes, die in 't geheel niet of slechts tijdelijk een huis houdelijk beroep zouden uitoefenen, zullen de vruchten van haar opleiding later in eigen gezin plukken. En het overheidsgeld werpt ook op deze wijze voordeelen af, doordat de huis vrouwen haar inkomen doelmatiger leeren ge bruiken. wat aan de volksgezondheid en volks kracht zeker ten goede zal komen. Het teere punt in dezen zijn de financiën: kan een gemeente als Velsen zich niet ver oorloven voor de meisjes beroepsopleiding plm. f4000.— (én dit verminderd met 't geen de gemeente moet betalen voor de Velsensche leerlingen aan Beverwijk en Haarlem: plm. f 1700.— 's jaars) te betalen, als de ambachts school haar plm. f20.000.per jaar kost? Het Rijk en de raad van Velsen zullen over dezen financieelen kant van de zaak hebben te beslissen, nu door de vrouwenvereeniging, die sinds 1921 voor het huishoudonderwijs heeft geijverd, opnieuw aan den raad van de gemeente Velsen volgens artikel 25 van de Nijverheids-onderwijswet het verzoek is ge daan om te verklaren, dat zij de oprichting en instandhouding dezer school noodig oordeelt. O.i. kan het antwoord niet twijfelachtig zijn, aangezien de Raad van Velsen in den zpmer van 1931 reeds in beginsel besloten heeft een gemeentelijke daghuishoudschool zonder rijks subsidie te stichten, een besluit dat door de financieele moeilijkheden toen niet tot uit voering is gekomen. Daar in 1931 nog bereid heid was een Daghuishoudschool geheel te fi nancieren, mogen de vrouwelijke jeugd en haar ouders verwachten, dat de Raad thans bereid zal zijn 30 pet. der kosten te dragen als het Rijk de overige 70 pet. subsidie toesraat! J. VAN DEN BERGH VAN EYSINGA ELIAS. Oordeel der Tweede Kamer over wijziging dienstplichtwet. De vrijstellingen voor de lichting 1938. Verscheidene Tweede-Kamerleden hebben volgens het voorloopig ver slag over het wetsontwerp tot wijzi ging van de dienstplichtwet hun in stemming met dit wetsontwerp be tuigd, dat eenige verbeteringen zal brengen, waardoor de waarde van onze krijgsmacht zal worden ver hoogd. Andere leden betreurden de be perkte strekking van dit ontwerp, zij herbaalden hun reeds eerder uitge sproken meening, dat de regeering het doen van voorstelen tot uitbrei ding van het contingent niet had moeten uitstellen tot na de aan staande verkiezingen. Naar men meende te weten, is de lichting 1937 in October 1936 onder de wapenen gekomen. Welke rede nen, zoo vroeg men, hebben daartoe geleid? Op welk wetsartikel berust deze vervroegde opkomst onder de wapenen? Verscheidene leden vestigden er de aan dacht op, dat het voorstel tot verlenging' van den eersten oefeningstijd van de dienstplich tigen der zeemacht, behoudens de kustwach ters, nauw verband houdt met de overtuiging van de regeering, „dat het noodig is, de materieel-reserve van de voor Indië noodig geoordeelde maritieme macht althans ten deele in Nederland beschikbaar te houden voor oefeningsdoeleinden". Naar hun meening is de materieelreserve in 1930, bij de vaststelling van het plan- Deckers, niet ingesteld voor het houden van oefeningen in Nederland. Wordt nu een groot gedeelte van die re serve naar Nederland overgebracht, niet voor herstellingen, maar „voor oefeningsdoelein- den" dan beteekent dit een bedenkelijke ver zwakking van onze maritieme macht in de Indische wateren. Gevraagd werd. of de opleiding van het marinepersoneel niet beter in Indië zou kun nen plaats hebben. Verscheidene andere leden, mede van oor deel. dat het in tijden van groote politieke spanning in het Oosten bedenkelijk zou zijn, indien een aantal voor Indië bestemde sche pen zich in Nederland zou bevinden, zouden niettemin aan een bemande reserve in Ne derland de voorkeur geven boven een on bemande Indië. Overigens gaven zij als hun meening te kennen, dat de opleiding in Indië veel duurder zou zijn, dat toch telkens sche pen uit Indië in Nederland zouden moeten komen voor belangrijke herstellingen en dat, indien men den eisch zou stellen, dat steeds alle schepen in Indië aanvfezig zouden moe ten zijn, noodzakelijk enkele schepen in Ne derland boven de sterkte beschikbaar zou den moeten worden gehouden, uitsluitend ten behoeve van de opleidingen en oefenin gen. Verscheidene leden waren van oor deel dat een personeelsorganisatie, die op het stelsel van de turns is in gesteld en niet voldoende rekening houdt met de goede krachten, waar over de inheemsche maatschappij be schikt en voorts tot bedenkelijke maatregelen leidt als het beschik baar houden van de materieel-re serve in Nederland, niet op den goe den weg voert en tot onnoodig hooge uitgaven leidt Zij gaven daarom ern stig in overweging, over te gaan tot de instelling van een korps Europee- sche schepelingen in vast Indisch dienstverband en het over en weer dienen te beperken tot hetgeen voor de Nederlandsche kustverdediging en de allererste opleiding van nieuw- aangen en schepelingen noodig is. Eenige leden vroegen, of er niet een te genstrijdigheid bestaat tusschen het onder havige voorstel en het té kennen gegeven voornemen, de maritieme defensie van Ne derland te beperken tot de kustverdediging Andere leden zouden beperking van de Nederlandsche maritieme defensie tot de kustverdediging uiterst bedenkelijk achten, wanneer dit althans zou beteekenen, dat de middelen tot het voeren van een actieve ver dediging zouden komen te ontbreken. Gevraagd werd. of dit voorstel wellicht moet worden beschouwd als een eerste stap om te komen tot uitzending van dienstplich tig personeel naar Indië. Vrij algemeen werd instemming betuigd met het voorstel, den duin- der herhalingsoefeningen over meer tijdvakken te verdeelen. Men achtte dezen maatregel onafwijsbaar. Eenige leden meenden evenwel, dat aan vergrooting van het aantal herhalingsoefeningen minder behoef te bestaat, nu mag worden verwacht, dat de duur van den eersten oefe ningstijd eerlang- zal worden ver lengd. Algemeen werd de wensch geuit, dat de regeering zoodanige maatregelen zal bevor deren. dat dienstplichtigen, die voor herha lingsoefeningen worden opgeroepen, daar door hun betrekking niet verliezen Vergoeding voor loon- derving? Enkele leden drongen aan op het toeken nen, althans bij derde en latere herhalings oefeningen, van een vergoeding voor loon derving ten behoeve van voor herhalings oefeningen onder de wapenen geroepen dienstplichtigen. Men achtte het niet zonder bedenking, dat het tweede lid van artikel 33, onveranderd zal blijven voortbestaan. Nu het aantal her halingsoefeningen niet meer door de wet zal zijn beperkt, moet niet worden gehand haafd de bepaling, dat, voor zooveel noodig, voor de onderofficieren elke herhalingsoefe ning zeven dagen langer duurt dan voor de andere dienstplichtigen. Vele leden konden zich vereenigen met het voorstel om, in afwachting van een na- dex-e wettelijke regeling, aan ingeschrevenen voor de lichting 1939 slechts voorloopig vrij- steling wegens broederdienst te verleenen. Omtrent het voorstel, op de aan in geschrevenen voor de lichting 1938 reeds verleende vrijstellingen wegens broederdienst voorloopig terug te ko men, werd van verschillende zijden als bezwaar aangevoerd, dat dit neer komt op het ongedaan maken van een vrijstelling, waarvan het derde lid van artikel 12 der dienstplichtwet bepaalt, dat zij „uitsluitend voorgoed" wordt verleend. Voor sommige leden was dit een reden, zich tegen dit voorstel te ver zetten, terwijl vele andere leden ver klaarden, over dit bezwaar te willen heenstappen, aangezien de voorge stelde maatregel noodzakelijk is met het oog' op de te verwachten nadere voorstellen van de regeering. Ons buitenlandsch beleid. Eerste Kamer geeft zijn oordeel. Wat is het standpunt van den minister t. a. v afzonderlijke verdragen. Verschenen is het voorloopig verslag over het ontwerp van wet tot vaststelling van hoofdstuk 3 (departement van buitenland- sche zaken) der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937. Ontleend hieraan is: Sommige leden verklaarden zich. wat de algemeene strekking betreft, te kunnen ver eenigen met. de door den minister in zijn op 2 Juli 1.1. te Genève gegeven uiteenzetting. Zij waren van oordeel, dat wie zich stelt op den grondslag der werkelijkheid, n-a het gebeurde met Ethiopië niet meer het geven van een een dwingend karakter aan artikel 16 van het grondverdrag van den Volkenbond zal kunnen verdedigen. Nochtans zouden zij gaarne een verduidelijking ontvangen van een bepaald punt in de bedoelde rede. De mi nister toch verdedigde daarin den door hem aanbevolen „stap achteruit" met het betoog, dat men wellicht „aldus aan den Volkenbond het karakter van algemeenheid zou kunnen verzekeren, dat hem thans ontbreekt", het geen dan zou worden bevorderd, door den Bond tijdelijk te brengen in een „consultatie ve phase". Gevraagd werd nu, wat de minister met die algemeenheid of universaliteit en met dat consultatieve karakter van den Volken bond bedoelt. Ook andere leden hadden met instemming vernomen, dat de minister in beginsel zich voor de toekomst van de sanctiepolitiek had losgemaakt. Het had op deze leden een aangenamen in druk gemaakt, dat de minister niet heeft ge aarzeld, de mislukking van de eertijds door hem warm gesteunde Volkenbondspoütiek in ondubbelzinnige bewoordingen te erkennen en dat de minister te Genève, wat Nederland be treft gelijk de Scandinaafsche gedelegeer den voor Scandinavië nadrukkelijk had te kennen gegeven, dat ons land voortaan niet meer geacht wenscht te worden aan artikel 16 gebonden te zijn. Dat Nederland in feite thans een stap heeft gezet in de richting van de oude onzijdigheid achtten de leden, hier aan het woord, een versterking van onze veiligheid. Bij hen was intusschen de vraag gerezen, of het geen aan beveling zou verdienen stappen te doen tot een legalisatie van den thans ontstanen toe stand. waarbij verschillende staten, onder wel ke ook Nederland, een positie hebben ingeno men, die eigenlijk in strijd is met de verplich tingen, waartoe zij zich hadden verbonden bij hun toetreding tot het Volkenbondspact. Naar aanleiding hiervan werd voorts de vraag gesteld, welk standpunt de minister in neemt ten opzichte van het wel eens bepleite denkbeeld, dat Nederland afzonderlijke ver dragen zou sluiten' met Duitschland, Groot- Brittannië, België en Frankrijk, waarbij in ge val van oorlog onderling zou worden overeen gekomen aanvaarding van regels omtrent den luchtkrijg' in den geest van die, welke zijn ont worpen door de commissie van rechtsgeleer den, belast met de studie van- en het uit brengen van bericht over de herziening' van het oorlogsrecht, voor zoover die regels waar borgen bieden voor de neutrale staten bij oor log. Hieraan werd toegevoegd dat de Volkenbond niet alleen was verzwakt door de uittreding van sommige staten, doch ook door toetreding van een mogendheid als de Unie van Socialis tische Sovjet-republieken. De leden hier aan het woord zouden echter niet het uittreden van Nederland uit den Bond willen bepleiten, mits voortaan vast sta, dat dat lidmaatschap ons land, dat door zijn geëxponeerde ligging, zoowel in als buiten Europa, aan groote gevaren bloot staat, niet in een avontuur kan medeslepen. Zelfs een gebrekkigen Volkenbond achtten zij beter dan een statenanarchie of een hegemonie van een of meer mogendheden. Verscheidene leden betreurden, dat Neder land nog niet is overgegaan tot erkenning van de U. S. S. R., zulks terwijl wel handelsbetrek kingen met die mogendheid worden aange gaan en trots hare toetreding tot den Vol kenbond. Verscheidene leden brachten der regeering hulde voor hare houding, wat betreft den op 4 Mei j.l. te Straatsburg gesloten modus Vi vendi ter zake van de Rijnvaartakte. (Adv. Ingez. Med.) Controle op uitgewezen vreemdelingen effectief? Vragen van mevr. BakkerNort. Het Tweede Kamerlid mevrouw Bakker- Nort heeft aan den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat een buitenlandsche ver pleegster, die onlangs op vermoeden van dief stal gearresteerd, reeds achtmaal over de grens werd gezet, doch telkens weder zoo spoedig mogelijk naar ons land terugkeerde-' En is het verder waar. dat ook een andere vreemdeling, die zich hier te lande herhaal delijk aan misdrijven schuldig maakte, ver scheidene malen door de politie werd uitgeleid en telkens weer in Nederland wist terug te ko men? Indien de voorgaande vragen in bevestigen den zin mochten worden beantwoord, is de minister dan bereid te doen onderzoeken, of de controle, welke aan onze grenzen wordt geoefend ter wering van ongewenschte vreem delingen, wel voldoende is, en, indien dat toe zicht met voldoende zou blijken, de noodige maatregelen te treffen om het meer effectief te doen zijn?

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5