SPORTBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD DuitschlandNederland (13) Voetbalteleurstellingen PAARDENSPORT Holland wint voor het eerst van Duitschland. I ET A" A N D A 'G 22 FEBRUARI "1937 H A A R E E M'S D A G B E A D' 7 SPSRT tSPEL Het is dezen Zondag geen gelukkige dag voor drie Haarlemsche clubs geweest. Haarlem won weliswaar van V.S.V. maar op den wedstrijd werd een schaduw gewor pen, doordat de veelbelovende jonge rood- broek Cornet het ongeluk had een been te breken. R.C.H. had de zware taak in IJmuiden te len Stormvogels de laatste mogelijkheid van ontsnapping aan het spelen van degradatie wedstrijden te grijpen. Het is de Racing niet gelukt en binnenkort zal zij dus in 't zenuw- spannende tournooi om het behoud van het eerste klasseschap moeten strijden. Wij heb ben er echter vertrouwen in, dat haar dit zal lukken en als wij dit zeggen, is het in het besef, dat R.C.H de zwaarte van haar taak niet zal onderschatten. Het is voor een ploeg, die door een reeks van nederlagen en de daarmee onvermijdelijk' gepaard gaande te genslagen van haar zelfvertrouwen heeft in geboet altijd moeilijk, om de stormloopen te weerstaan van een tegenstander, die door een reeks overwinningen gestuwd, het be loofde land in zicht heeft en vastbesloten is, de kroon op het werk te zetten door een uiterste inspanning. R.C.H. zal er heel hard voor moeten werken, maar dan zal het. naar onze meening. ook lukken, want er zit. wer kelijk nog genoeg voetbaltalent in de blauw zwarte ploeg. Tenslotte E.D.O. De roodzwarten zijn er niet in geslaagd door een zege op 't Gooi in Hilversum aan de poort der eerste klasse te kloppen. Het is jammer voor hen, dat zij na zulk een fraai seizoen juist in het jubi leumjaar. van de club, zoo vlak voor de haven moesten stranden. In ieder geval weet E.D.O. dat het, met vereende krachten, te bereiken is, nu nog yel niet, doch dan maar In het volgende seizoen. Haarl. Rij- en Jachtvereeniging. ZWARE EN LICHTE CROSS-COUNTRY TE VOGELZANG. Zondagmiddag organiseerde de Haarlem sche Rij en Jachtvereeniging een individueeie cross-coutry; 'in de omgeving van Vogelen zang. Teneinde .„elck wat wils" te geven, waren twee mooie parcoursen met veel afwisseling over weilanden aan den Vogêlenzangschen weg en Bekslaan uitgezv In het zware parcours, dat ongeveer 1000 meter langer was dan het lichte, bevonden zich behalve hekken, verschillende slooten; in het lichte parcours waren alleen hekken. In totaal yerscheneir-24 ruiters achtereen volgens aan en start. Het talrijke publiek, volgde met spanning de verschillende presta ties. Er werd begonnen met -de zware cross, waarbij de overvloedige regen van de laatste dagen van invloed bleek op de tijden van. eenige deelnemers. De jury kweet zich op een vlotte wijze van haar taak, zoodat reeds spoedig aan de lichte cross begonnen kon worden. De drie dames, die o.a. voor deze klasse hadden ingeschreven, deden een poging, den mannelijken ruiters de loef af te steken, hetgeen aan een vari haar zelfs gelukte. Tot slot van den middag, volgde de af deeling voor landelijke ruiters, waarbij verschillende bekende combinaties aan den start verschenen. Te half vijf kwam de laatste ruiter bin nen. Spoedig daarna maakte de penning meester. de heer J. M. J. F. Erens. wegens buitenlandsch verblijf van den voorzitter, de uitslagen in het café Rusthoek bekend; hier werden de medailles met strikken uitgereikt. Alvorens hiertoe over te gaan, richtte hij hartelijke woorden van dank tot de ver schillende eigenaren, die hun terreinen wel willend ter beschikking hadden gesteld. Ver der betrok hij in zijn dankwoord alle per sonen, die zich op de een of andere wijze op dezen middag verdienstelijk hadden gemaakt. Hierna bedankte op zijn beurt de heer P. K. Kistemaker uit Hoofddorp namens de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rijver- eenigingen voor de genoten gastvrijheid. De uitslagen zijn: Zware Cross: 1. Ph. B. Ruppert met Perhaps, tijd 5 min. 30 2/5 sec. 2. P. Hirschler met Princess, tijd 6 min. 33 1/5 sec. 3. Ph. van Ree met President tijd 7 min. 51 2/5 sec. E.V.: J. M. J. F. Erens met Speed, tijd 8 min. 14 2/5 sec. E.V.: Jhr. P. N. Quarles van Ufford Jr. met Sportsman, tijd 8 min. 36 3/5 sec. Lichte Cross: 1. Mevr. P. Gundlach met Robert, tijd 4 min. 38 2/5 sec. 2. J. Verwey met Ruby, tijd 5 min. 4 1/5 sec. 3. R. Rhodius met Roulette, tijd 6 min. 10 sec. E.V.: B. van Kampen met Coquette, tijd 7 min. 35 1/5 sec. Lichte Cross voor landelijke ruiters: 1. A. C. van Nieuwenhuyzen (L.R. „Kapt. v. d. Wal") met Akbar, tijd 3 min. 56 2 5 sec. 2 D Haremaker (L.R. „Beyaert") met August tijd 4 min. 11 1/5 sec. 3.) J. van Leeuwen (L. R. „Kapt. v. d. Wal") met Sonja. tijd 4 min. 15 sec. E.V. J. Groenewoud (LR. „Bad hoeve Ruiters") met Nelly, tijd 4 min. 33 sec. E.V.: P. Meerburg iL.R. „Kapt. v. d. Wal") met Nora, tijd 5 min 18 sec. De Sterrit naar Monte Carlo. Wij vernemen, dat de KN.A.C. a.s. Donder dagmiddag vier uur .in Kasteel Oud-Wasse naar de prijzen zal uitreiken aan de Neder- landsche deelnemers aan den Sterrit naar Mont» Carlo. Dames-Hockey. De eerste, maar verdiende overwinning voor de Nederlandsche dames. Uit Frankfurt a. d. Main: Voor de eerste maal in de geschiedenis van het dames-hockeyspel hebben de Neder landsche speelsters een overwinning op Duitschland behaald, een zege, waarvan de waarde hoog mag worden aangeslagen, omdat zij op vreemd ter rein behaald is. Bovendien is de over winning volkomen verdiend, zoodat er alleszins reden tot juichen is. Mej. Vreede Mej. Tellegen. Het sterke punt in het Nederlandsche da- meshockey-elftal was wel de homogeniteit van de ploeg. De vijf voorhoede-speelsters trokken in één lijn ten aanval; de middenlinie stelde zich tusschen verdediging en voorhoe de op de juiste wijze op, terwijl de achterhoe de zich daar goed bij aansloot. Het merkwaardige was, dat in het Duitsche elftal tactische fouten werden gemaakt, b.v. het- feit, dat de Duitsche verdedigsters zich steeds naast elkaar opstelden en dan nog wel vlak bij den slagcirkel. Voorts vonden wij de Duitsche halflinie niet zoo sterk als die van de Nederlandsche dames; vooral mej. Lohse, de Duitsche linkshalf, was zwak. Ook in dé Duitsche aanvalslinie vlotte het soms niet al te best; onze indruk was, dat on ze speelsters minder nerveus waren, dan de astvrouwen. Het opzetten van de aanvallen geschiedde bij de Duitsche dames veel te doorzichtig, waardoor onze verdediging, waarin zoowel door mej. Roos als door mej. Rollin Cou- querque uitstekend gespeeld werd, gemakke lijker kon ingrijpen. Over het algemeen was deze Duitsche ploeg minder sterk dan die, welke met Paschen van het vorig jaar in het internationale tour nooi te Berlijn heeft gespeeld. Doch toegege ven dient te worden, dat het doelpunt, door mej. Tellegen enkele minuten na het begin gemaakt, van grooten invloed op het verdere verloop van den wedstrijd is geweest. Het gaf aan onze dames het noodige zelf vertrouwen, terwijl het Duitsche elftal zicht baar gedeprimeerd was. Zelfs toen in de tweede helft mej. Mauritz olijk maakte, had dit weinig invloed op de jeestdrift en het vlotte spel van onze land- genooten. En zoo gebeurde het. dat eerst mej. Tellegen en later mevrouw De Ruiter-Hofland nog twee doelpunten voor Nederland scoor den, waardoor het einde kwam met een 3—1 overwinning, welke natuurlijk groote vreugde in het kleine Nederlandsche kamp teweeg bracht. DE WEDSTRIJD Onder leiding van mevrouw Hagen (Duitsch land) en den heer Simmers (Nederland) stel den de ploegen zich als volgt op- Duitschland Doel: Stickel. Achter: Dierks en Von Lauts. Midden: Gensert, Rohde en Lohse. Voor: Veit, G. Trede, Keiler, Mauritz en Hargus. Nederland Doel: Andreas (B.D.H.C.) Achter: Roos (B.D.H.C.) en Rollin Couquer- que 'H.O.C.) Midden: De Vletter (B.D.H.C.), Vreede (Rood Wit) en Broese van Groenau (Kieviten) Voor: Leeuwenberg (Rood Wit), Terwindt (Amsterdam), Van Bueren 'B.D.H.C.), Telle gen (H.H.Y.C.) en De Ruiter-Hofland (Gooi). Het begin was voor onze landgenooten zeer succesvol. Uit een voorzet van mej. Leeuwen berg schoot mej. Terwindt in; het schot werd gestopt: de bal kwam bij mej. Van Bueren. Weer werd ingeschoten, doch wederom kon de verdediging der Duitsche dames den bal kee- ren. Er werd echter verkeerd weggewerkt en zoo kon mej. Tellegen het eerste doelpunt maken (01). Dit gaf ons elftal het noodige zelfvertrou wen. Het tempo aan beide kanten werd vrij hoog opgevoerd en hoewel het veld niet ge makkelijk te bespelen was, bleken de Holland- sche dames er het minste last- van te hebben. Met groote geestdrift gaven onze landgenoo ten een snel en goed samenspel te zien; in de verdediging hadden de dames Roos en Rollin Couquerque niet veel moeite met de Duitsche aanvallen. Onze tegenstandsters waren nerveus, treu zelden bij het afgeven en schieten. In de voorhoede was mevrouw Keiler niet op dreef, en de anders zoo uitstekende Inge Trede was eheel uit vorm. Voor de rust werd niet meer gescoord, zoo dat de Hollandsche dames de tweede helft met een 1—ü-voorsprong begonnen. Na de pauze beging onze verdediging na tien minuten spélen een fout; de push van mej. Mauritz had een doelpunt tot gevolg (1—1). Het Nederlandsche elftal liet zich echter niet ontmoedigen. Enkele minuten later gaf mej. Tellegen na een corner aan onze landgenoo ten opnieuw de leiding. Het was vijf minuten voor het einde een mooi doelpunt van mevrouw De Ruiter-Hof land, dat den eindstand op 1—3 bracht. De Gooi-speelster besloot een fraaien ren met een hoog schot in den hoek, onhoudbaar voor de Duitsche doelverdedigster. In het Nederlandsche elftal waren, zooals gezegd, geen zwakke plekken te ontdekken. Gedurende den geheelen wedstrijd werd met groote geestdrift gespeeld; het samenspel was goed, er werd snel afgegeven en goed gescho ten. Inderdaad was het Nederlandsche elftal beter dan de Duitsche ploeg, hetgeen door Duitsche officials volmondig werd toegegeven. Het was een uiterst sportieve ontmoeting, zoodat de beide scheidsrechters het niet moei lijk hebben gehad. De stand luidt thans: gesp. gew. gel. verl. pnt. vr. teg. gem. Duitschland 4 3 0 1 6 15— 7 1.50 Nederland 4 1 0 3 2 7—15 0.50 De toeepster vam heit'Ned. elfbal, mej. H. Andreas, laait hier haar indrukken volgen Slechts weinige optimisten zullen gedacht hebben aam de mogelijkheid vain eein Neder landsche overwinning" iin Frankfort. Maar het gebeurt ook niet altijd dat onze ploeg met zoom geweldig enthousiasme speelt als zij dat gisteren gedaan heeft. Behalve aan t goe de spel der Halliamdsohe dames is het dan ook vooral aam dat enthousiasme te danken dat 'onze landgenooten de overwinning behaalden. Daarbij komt dat het Duitsche elftal veel min der op dreef was dan met het Paaschtourwooi in 1936 te Berlijn, terwijl vooral het felle door zetten thans ontbrak. Wellicht heeft hierop ook invloed gehad het feit, dat reeds na twee minuten een een paai- maal ingeschoten en ge stapte bal door mej. Tellegen in het Duitsche deel werd geslagen, zoodat Duitschland vrij wel direct met een achterstand begon, Het was opmerkelijk zoo slecht als de taaide bekende Duitsche backs von Lautz en Derx gisteren op dreef waren. Voortdurend stonden zij op één lijm en zij Weken ook niet in abaait op het wel vette veld den taal goed weg te wei-ken. Kort nadat Duitschland in de tweede helft had ge lijk gemaakt, dreigde even het spel aam Hol- lamdische zijde in te zakken; maar de beide backs bleven de situatie meester, zoodat Hol land spoedig weer tot den aanval kon overgaan en nog twee punten wist te scoren. Moeten we nog iemand speciaal noemen, dan is het wel mej. H. Vreede. die op de mid- halfplaaits prachtig spel te zien gaf. Trouwens heit géheele elftal sloot goed in elkaar-. Zoowel het Duitsche publiek ais de elftal commissie waren van meening dat de zege der Nederl. dames verdiend was door het goede spel harerzijds en het falen der Duitsche da mes. Het vertrouwen is door deze nederlaag wel leelijk geschokt, en hst resultaat van dezen wedstrijd, die in Duitschland min of meer ais een vooroefening voor de wedstrijden in En geland en Ierland in begin Maart werd be schouwd. stelt de keuzecommissie nog voor, een moeilijke taak. De selectie in een 200 groet land als Duatschlamd brengt vele moeilijkhe- den met zich mee. Men kan zich hier toch b.v. moeilijk voorstellen dat- men negen urn- meet reizen om aam een proef wedstrijd deel te ne- mern. zooals de vorige week de Duitsche keep- ster dat deed. Tijdens deze ontmoeting wachtte den speel sters nog een bijzondere gebeurtenis in den vorm vam één minuut stilte ter herdenking van de gevallenen an den wereldoorlog. Na een half uur spelen werd afgefloten en bleven alle speelsters op hun plaats stilstaan, de Duit- schen met opgeheven rechterarm. Na één mi nuut weder het spel hervat met een bully op de plaats waai- de bal bij het affluiten was blijven i liggen. -ïig B. M. H. C. geeft in den hockey-wedstrijd tegen B. H- V. den keeper voor cie vierde maal het nakijken, waarmede B. M. H. C. haar kampioenschap behaalde. Duinloop te Zandvoort Zondag werd een door het district Noord- Holland der K.N.A.U. uitgeschreven duinloop te Zandvoort gehouden. Het parcours was geheel m de dumen uit gezet; start en finish waren ter hoogte van het Noorderbad, dat welwillend als kleed- gelegenheid beschikbaar gesteld was. Het publiek kon op den Boulevard den strijd niet voldoende volgen. De Burgemeester van Zandvoort gaf van zijn belangstelling blijk door het lossen van het startschot. De organisatie was goed; alleen konden de tijden door een misverstand niet doorgegeven worden. In de A-klasse ging de strijd tusschen den Haarlemmer Paap en Meijer van de Vole- wijekers. Nadat Paap eerst den kop genomen had. ging verder de strijd gelijk op, maar op het laatste stuk wist Meijer door zijn grootere snelheid een voorsprong te nemen en tot het einde te behouden. Een verdiende overwin ning. Ongetwijfeld was deze 3,5 K.M. voor Paap, die zich op een langeren afstand beter thuis voelt, een handicap, daar gemis aan voldoen de snelheid zich hier eerder wreekt. Dat hij zich echter dezen winter tot één van onze beste lange - a f stand-loopers heeft opgewerkt, bewees hij eenige weken geleden te Rotter dam door zijn overwïniing op de 5 K.M. veld loop. In de C-klasse bezette de nog jonge Schulz (H.A.V. „Haarlem") niet onverdienstelijk de vijfde piaats. Mogelijk kan Haarlem nog veel plezier van hem beleven. De IJmuidensche vereeniging „Olympia" kwam in de D-klasse al heel goed uit de bus, daar de vier eerste plaatsen bezet werden. De uitslagen luiden: Klasse A: 1. J. Meijer (Volewijekers), 2. A. Paap 'Haarlem). 3. J. Sweres (A.A.C.). Klasse B: 1. J. Stender 'G. A. C.), 2. J. J. Bruyn (A.V.A.C.) Klasse C: 1 H. v. d. Does (Zwaluwen. Den Haag), 2. J. v. Asch (A.A.V. Amersfoort), 2. P. Schuitemaker (Lycurgus, Krommenie), 4. A. Persoonlijk Dam kampioenschap van Haarlem De propaganda-commissie voor Haarlem en omstreken (ingesteld door den districtsbond „Noord-Holland") deelt ons mede. dat in April a.s. de wedstrijden om de persoonlijke kampioenschappen van Haarlem zullen be ginnen. Gespeeld zal worden in vier klassen, name lijk hoofd-, eerste, tweede en derde klasse. Aan deze wedstrijden kunnen deelnemen de leden van de vereenigingen welke hebben deelgeno men aan de Haarlemsche competitie van den districtsbond „Noord-Holland". De inschrijving sluit 2 Maart a.s. Er worden twee prijzen per klasse beschik baar gesteld. Wereldkampioenschap IJshockey. Zaterdag zijn te Londen de wereldkam pioenschappen voortgezet met de kwart-eind strijden. Engeland won met 30 van Zwit serland. Canada won met dezelfde cijfers van Tsjecho-Slowakije. Duitschland en Polen winnen. Uit Londen: In het tournooi om het we reldkampioenschap ijshockey te Londen zijn in de kwarteindstrijden de ontmoetingen tus schen Duitschland (groep a) en Frankrijk groep c) en tusschen Polen (groep c) en Hongarije (groep a) gespeeld. Duitschland won met 50, Polen toonde zich met 40 de meerdere van Hongarije. Zaal (A.V. '36. Alphqn a.d. Rijn), 5. K. Schulz (H.A.V. Haarlem). Klasse D: I. J. van Zenderen (Olympia. IJmuiden), 2. J. van Zwieten (idem). 3. P. Dekker (idem), 4. K. Green (idem». Juniores: 1. Jo Aafjes (Lucurgus. Kromme nie). 2. A. v. Grieken (A. A. C. Amsterdam), 3. J. Koomen (idem). F.I.H.-vergadering te Frankfort a/M. Uit Frankfort a. d. Main: Zondag is ter ge- 1 legenheid van den dames-landenwedstrijd Duitschland—Nederland te Frankfort a. d Main een bestuursvergadering van de Federa tion internationale de Hockey gehouden, waar bij Nederland werd vertegenwoordigd door jhr. L. J. Quarles van Ufford. Als vertegenwoordiger van de F.I.H. in hei internationaal Olympisch Comité werden ge kozen de voorzitter van de F.I.H., de hee: Evers (Duitschland) en de heer Liegeoi° (België). Eenige Engelsche voorstellen tot verandering van de spelregels werden afgewezen. We echter achtte men het noodzakelijk, dat de scheidsrechters een betere en juistere uitleg ging van de spelregels in acht zullen nemen, I in het bijzonder van den strafcorner-regei, i De deelnemers van de C-klasse van den Duinloop te Zandvoort in den strijd,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9