H.D.* BLOEMENDAAL'S STERFTECIJFERS. VERTELLING G 23 FEBRUARI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Oogenschijnlijk hoog,... in feite laag. De gemiddelde welstand der Bloemendalers. Wij hebben gisteren in enkele beschou wingen over Bioemendaal's bevolkingsstruc tuur doen zien, van hoe ingrijpende beteeke- nis de aanwezigheid van het Provinciaal zie kenhuis is op het geboortecijfer, zoowel als op het vrouwenoverschot in die gemeente. Op het sterftecijfer echter is deze invloed van belissend belang. Bezien wij Bloemendaal n.l. als geheel, dan vinden wij een sterftecijfer over de jaren 1928-1936 van gemiddeld 12.8 per 1000, en dat, terwijl het gemiddelde voor Nederland over 1928-1935 slechts 9,2 per 1000 is geweest. Een sterftecijfer van 12.8 is voor een ge meente, die in een gezonde omgeving ligt, waar de bevolking zich in-een grooten gemid delden welstand mag verheugen en waar de hygiënische verhoudingen, mede dientenge volge, uitnemend zijn, onwaarschijnlijk hoog. Schakelen wij echter weer de gestichtsbevol king van het Provinciaal ziekenhuis uit, dan krijgen wij juist tegenovergestelde cijfers dan blijkt n.l. de sterfte in Bloemendaal be neden het rijksgemiddelde te blijven. Beper ken wij ons tot de laatste vijf jaren, dan blij ken de gemiddelde sterftecijfers voor Neder land bedragen te hebben 9.6 - 8,8 - 9 - 8,4 en 8,7 per 1000, voor Bloemendaal (exclusief dus het ziekenhuis) 7,7 - 7,4 - 6,4 - 6,2 en 8. Deze sterftecijfers zijn dus zéér gunstig. Wel ver dient het opmerkzaamheid, dat de Bloemen- daalsche sterfte, ofschoon dus nog beneden de Nederiandsche blijvend, de rijksgemiddel den speciaal de laatste jaren steeds meer na dert, wat wel wordt beschouwd als een aan wijzing, dat Bloemendaal zich geleidelijk be halve tot een forensengemeente, ontwikkelt tot een vestigingsplaats van gerepatrieer- den, e. d. Het sterfte-overschot, dat de Bloemendaal- sche bevolkingsstatistiek elk jaar aanwijst (d.w.z. het surplus van overlijden boven ge boorte) wordt bij uitschakeling van het Pro vinciaal ziekenhuis in een geboorte-overschot veranderd. Dit geboorte-overschot wordt de laatste jaren echter geringer. Tenslotte enkele opmerkingen over de fi- nancieele verhoudingen onder Bioemendaal's burgerij. Wij hebben ten opzichte van Haar lem reeds gegevens gepubliceerd over het be lastingjaar 1935/36. terwijl het Centraal Bu reau voor de Statistiek juist dezer dagen ten opzichte van het geheele land de cijfers be treffende dat belastingjaar publiek heeft ge maakt. Ten opzichte van de overige gemeen ten zijn de cijfers betreffende het belasting jaar 1934/35 nog de laatst bekende. In dat jaar was 17,4 pCt. der Nederlanders in de rijksinkomstenbelasting aangeslagen. Voor Bloemendaal lag dit cijfer aanzienlijk hooger: hier was n.l. 32.6 pCt. der ingezetenen belas tingplichtig. Nemen wij hierbij weer in aan merking, dat de patiënten van het Provin ciaal ziekenhuis bij de berekening van dit percentage hebben medegeteld, terwijl hoog stens een klein deel daarvan belastingplichtig kan zijn geweest, dan is het duidelijk dat het percentage van de eigenlijke Bloemendalers nog aanmerkelijk hooger komt te liggen. Maar niet alleen het percentage belasting plichtigen in Bloemendaal is hoog; ook het gemiddeld inkomen der aangeslagenen komt ver boven het rijksgemiddelde uit. Voor het geheele land was het totaal belastbaar inko men 3.042 millioen en het gemiddeld in komen der aangeslagenen 2105.—. In Bloe mendaal was dit gemiddelde per aanslag ech ter 5627. Omgeslagen over de heele bevol king beliep het belastbaar inkomen in Neder land f 366— per hoofd, in Bloemendaal 1837.—. Even belangrijk als de oogenblikkelijke fi- nancieele verhoudingen zijn, is ook de vraag hoe de toestand zich sedert den aanvang der crisis heeft ontwikkeld. Over het belastingjaar 1930/31 waren de percentages aangeslagenen jn de inkomstenbelasting voor Nederland 24.1 en voor Bloemendaal 41.4. In het geheele land zag dus in de tusschenliggende jaren 21Vi pCt. der oorspronkelijk aangeslagenen hun inko men tot beneden de belastinggrens dalen; in Bloemendaal omvatte deze daling slechts 21 pCt. Ook wat den vermogenstoestand der bevol king betreft kan Bloemendaal op een verhou dingsgewijze zeer grooten gemiddelden wel stand wijzen. Over 1934/35 was in Nederland 2,2 pCt. der inwoners in de vermogensbelas ting aangeslagen; in Bloemendaal was dit percentage 9,7. Het gemiddeld vermogen der aangeslagenen beliep over het geheele land 63.000; van de Bleomendaalsche aangeslage nen was het gemiddelde vermogen evenwel 193.000. Omgeslagen over de geheele bevol king beteekende het gezamenlijke vermogen der aangeslagenen in Nederland een bedrag van 1400 per hoofd; in Bloemendaal was dit ruim 18.900 per hoofd. Sedert 1930/31 was het percentage in de vermogensbelasting aangeslagenen in het ge heele land gedaald van 2,5 tot 2,2 pCt., in Bloemendaal van 9,9 tot 9,7 pCt. Dit komt dus hierop neer, dat in Nederland in de bedoelde jaren 12 pCt. der oorspronkelijk aangeslage nen hun vermogen tot beneden de belasting grens zagen verminderen, terwijl dit aantal in Bloemendaal tot slechts 2 pCt. beperkt bleef. De faam van een gemeend te zijn met een zeer grooten gemiddelden welstand der bevol king komt Bloemendaal dus ook blijkens het bovenstaande wel ten volle toe. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Terug te krijgen bij; Handschoenen. Ceinturen Bril Honden- penning. Moersleutel. Politiebureau Smedestr Armband, Pels, Dr. Leijdstraat 97; Bril, Zwart. Jan Gijzenkade 65; Boeken, Slingerland, Kor te Annastraat 4; Boek, v. Wunnik. Minahas- sastraat 26; idem, v. d. Avoort, Caninefaten- straat 47; Doos met gloeilamp, v.Booren, Gen. de La Reijstraat 51; Gewicht, v. Dam, Slacht huisstraat 85; Hond, IJlstra, Leidschevaart 240; Hond. in 't Veld, O. Groenmarkt 20rd.. Halsketting, Groothuis, Acaciastraat 65; Por- tcmonnaie met inhoud, Captijn, Schagchel- straat 17; idem Jansen, Zuid Polderstraat 31 rd.; idem Politiebureau Smedestraat; idem Huizing. KI. Heiligland 38; idem, Zuurendonk Kleverlaan 26; idem, Veenings. Vaartstraat 6; Rijwielplaatje. Smit. Casteleijnstraat 7; idem Verzijlberg, Dunklerstraat 54; idem Politie bureau Smedestraat; idem. de Vries, Neptu- nlsstraat 5; Damesring. Pmits, Gen. Botha- straat 40: Rozenkrans. Assier Z. Brouwersstr 60; Stalenboek, v. d. Gevel. Z. Brouwersstr 33 zw. Vioolsnaren, v. Hooff, Gr. von Wied- straat 18: Tasch met inhoud, v. Weert, Mero- vingenstraat 5. Ver. voor Int. Vriendschap en Wereldvrede. Afdeeling Haarlem. Woensdagavond 24 Februari bespreekt Wolly Resoort in de studio der vrije Haarlemsche Schilderschool, Kampersingel 42 te Haarlem, de trilogie van Pearl Buck: „The Good Earth", „Sons" en „House Divided". Zaterdag 6 Maart is er een groote landelij ke réunie in hotel „Vreeburg" te Bloemen daal. Woensdagavond 17 Maart houdt Henk Koops een lezing over het onderwerp: „Het ontstaan van het Spaansche conflict" in de studio der vrije Haarlemsche Schilderschool, Kampersingel 42. Donderdagavond 25 Maart arriveert de eer ste groep buitenlandsche gasten, die gebruik zullen maken van het centre te Bloemendaal. In April bereidt het hoofdbestuur een groo ten tocht voor met touringcars naar buiten om een voor jaarsfeest te vieren. BOND VAN JONG-LIBERALEN. De afd. Haarlem van den Bond van Jong- Liberalen houdt Woensdag 3 Maart a.s. 8.15 uur in Café-Restaurant Brinkmann een bij eenkomst. De heer Th. J. C. A Boele uit Am sterdam zal spreken over: „Waarom politieke belangstelling noodzakelijk is". LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING T/M. 28 FEBRUARI 1937. Nederlandsch Imdië, zeepost via Amsterdam per m.s. J. van Oldenvarneveldt 24 Febr. ge wone stukken 3.25; mail via Genua per m.s. Poelau Bras 25 Febr. gew. st. 3.25; vliegdienst AmsterdamBandoeng 24, 27 Febr. gew. st. 3.25. Suriname, vliegdienst New YorkParamari bo 23. 25 Febr. gew. st. 19.10. Aruba, Bonaire. Curasao, via Southampton 23 Febr. gew. st. 17.30; mail en zeepost via Am sterdam 26 Febr. gew. st. 3.25; vliegdienst van af New York 24 Febr. gew. st. 16.45. Vereendgde Staten van Amerika, Canada, Mexico, Cuba, Ecuador, via Cherbourg 23, 25 Febr. gew. st. 19.10; via Southampton 24 Febr gew. st. 16.45. Mexico, Cuba, Ecuador, via Liverpool 26 Febr. gew. st. 6. Canada, via Glasgow 26 Febr. gew. st. 8.55. Vereendgde Staten van Amerika, via Liver pool 26 Febr. gew. st. 8.55. Argentinië, Brazüië, Urugay, via Boulogne 24 Febr. gew. st. 16.45; via Londen 26 Febr gew. st. 6. Chili, via Boulogne 24 Febr. gew. st. 16.45; vliegdienst DuitschlandZuid Amerika 24 Febr. gew. st. 11.40; vliegdienst FrankrijkZuid Amerika 27 Febr. gew. st. 8.50. China, Japan, Hongkong, via Siberië 25 Febr. gew. st. 18, Philippijnsche Eilanden en Mantsjoerije, via Siberië 25 Febr. gew. st. 18. Vliegdienst als Ned, Indië. Irak (Mesopotamië), via Istanbul/Damascus 5 Febr. gew. st. 3.25. Vliegdienst als Ned. Indië. Palestina, via Genua 25 Febr. gew. st. 3.25; via Piraeus/Alexandrië 26 Febr. gew. st. 22.30 Vliegdienst als Ned. Indië. Britsch Indië, via Marseille 25 Febr, gew. st. 10.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Ceylon, via Marseille/Aden 25 Febr. gew. st 12.30; via Napels 26 Febr. gew. st. 19.10 Vliegdienst als Ned. Indië. Penang en Siam, via Genua 24 Febr. gew. St. 22.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Singapore, via Genua 25 Febr. gew. st. 3.25; via Napels 26 Febr. gew. st. 19.10. Egypte, via Piraeus 23 Febr. gew. st. 22.30; via Genua 25 Febr. gew. st. 3.25; via Piraeus 26 Febr. gew. st. 22.30; vliegdienst als Ned. In dië 24. 27 Febr. gew. st. 3.25; vliegdienst Londen CairoKaapstad 25 Febr. gew. st. 10. Oost Afrika, via Marseille/Aden 25 Febr. gew. st- 17.30. Unie van Zuid Afrika, via Marseille 25 Febr. gew. st. 6.via Southampton 25 Febr. gew. st. 16.45; via Dover 27 Febr. gew. st. 6. Vliegdienst als Oost Afrika. Australische Statenbond, via Marseille/ Aden 25 Febr. gew. st. 10. Vliegdienst als Ned. Indië. Nieuw Zeeland, via Southampton/Cherbourg 25 Febr. gew. st. 19.10. Vliegdienst als Ned. Indië. B o I d o o t Scheercrême maakt de stug ste baard zacht, zoodat het mes er, snel en gemakkelijk doorglijdt. Binnen twee minuten klaar I De lanoline welke in deze crème is verwerkt voorkomt trekken en schrijnen van de huid. Een groote tube voor 50 ct. Probeer het eens. (Adv. Ingez. Med.) KAMERMUZIEKAVOND TOONKUNST Het programma dat de cellist Nicolai Grau- dan en de pianiste Hansi Freudberg Woens dagavond a.s. in den Stadsschouwburg zullen uitvoeren bevat: 12 Variationen über ein Thema aus „Judas Maccabaus" von Handel, L. van Beethoven; Sonate A. Dur op. 69, L. van Beethoven; Ar- peggione Sonate, F. Schubert; Sonate D. dur op. 58, F, Mendelssohn Bartholdy. DIENSTPLICHT INSPECTIE Behoudens onvoorziene omstandigheden zal in Juni a-s.- het .••jaarlijksch onderzoek plaats hebben voor de: gewone dienstplichti gen der landmacht v.an de lichtingen 1925 en 1928. Plaats en tijd van het onderzoek zullen na der worden bekend gemaakt. Het Engelsche Woonhuis, vroeger en nu. Voordracht van Mr. Robert Byron voor de English Association D. H. ROODHUYZEN Co. uv. MAKELAARS SUIKER - RUBBER - KOFFIE per contract Amsterdamsche Lïquidatiekas N.V. OAM 2. T.le'oon No 30012-31012 AMSTERDAM-C 8.ur» Ni» 2, Telef. 30012 - Te1egram»dre«: CARLOS-AMSTERDAM jA (Adv. Ingez. Med.) i Voor de afdeeling Haarlem van de English Association heeft de heer Robert Byron gister avond in de muziekzaal van restaurant Brink mann een lezing met lichtbeelden gehouden over het onderwerp „The English Home". De voorzitter der afdeeling, dr. F. P. van der Voorde, schetste den spreker in zijn inleidend woord als een voortreffelijk kenner der Engel sche architectuur .en noemde daarbij verschei dene publicaties, die van de hand van Mr. Byron zijn verschenen. De voordracht van den heer Byron was te beschouwen als de geschiedenis „in a nutshell" van de verschillende stroomingen, die de ar chitectuur van het Engelsche woonhuis sinds de Middeleeuwen hebben beïnvloed, zoowel wat het exterieur als het interieur betreft. Wel dui delijk kwam daarbij tot uiting, hoezeer de Engelsche bouwkunst in den loop der eeuwen de invloed der klassieken en Italianen heeft ondergaan. Niettemin zijn er ook vele kenmer ken aan te wijzen, die typisch Britsch te noe men zijn. Tot de zestiende eeuw overheerschte het provinciale karakter trouwens sterk in de Engelsche architectuur. Als bloeitijdperk noem de spreker de periode 16201820 toen het ar chitectonische peil in Engeland zijns inziens gelijk stond met dat van Europa, uitgezonderd Italië. Als typische verschijnselen uit de Middel eeuwen noemde Mr. Byron de -kasteelachtige bouwwerken, waarvan Engeland er nog ver scheidene bezit en de pittoreske woningen met haar strooien daken uit de provincie. In de latere Middeleeuwen was het de black-and- white-style, die langen tijd domineerde. Ook de Italiaansche Renaissance is nietongemerkt aan Engeland voorbijgegaan. Velen van hen, die buitenlandsche reizen plachten te maken, lieten hun huizen naar Italiaansch voorbeeld bouwen en inrichten en de welgestelden in den lande volgden dit voorbeeld na. Zeer fraai zijn de wandbeschilderingen, die men in het.Brit- sche woonhuis uit de late Middeleeuwen aan treft. Nadat zich in de zeventiende eeuw een soort ..nieuw classicisme" had voorgedaan, deed aan het einde dezer eeuw en aan het be gin der achttiende eeuw een geheel nieuwe stijl zijn intrede in de Engelsche architectuur. Uit- deze periode dateeren de geweldige woonhui zen, die haast paleizen lijken. Ook hier is overigens de Italiaansche invloed merkbaar. Een eigenlijke rococostijl heeft Engeland niet gekend. De oorzaak hiervan moet wel gezocht worden in het feit, dat de overdadige weelde van dezen stijl weinig met den Engelschen smaak overeenkomt. Wel heeft de barokstijl gedurende eenigen tijd navolging gevonden. Ook liet spreker eenige afbeeldingen zien van de tuininrichting uit het achttiende eeuwsche Engeland. Typisch was het daarbij op te mer ken, hoe men er naar streefde het karakter van den tuin in harmonie te brengen met het landschap, zoodat als het ware een schakel met de natuur gevormd werd. Een eigenlijke Engelsche stijl ontstond aan het einde der achttiende eeuw, als reactie op het klassicisme in de bouwkunst. Gelijk alle reacties leidde ook deze strooming tot extremistische ver schijnselen en zoo moet men zich dan ook maar niet al te zeer verwonderen, wanneer men zich plotseling voor een woonhuis uit dien tijd geplaatst ziet, dat in verschijning een opmerkelijke overeenkomst vertoont met de oude ridderburchten aan den Rijn Aan hét slot van zijn voordracht wijdde de heer Byron eenige wóórden aan de moderne Britsche architectuur en binnenhuiskunst, die eenerzijds een op zichzelf staand karakter be zitten maar anderzijds toch ook de traditio- neele kenmerken uit het verleden vertoonen. Dr. van der Voorde bracht den spreker daarna namens de vele aanwezigen dank voor zijn leerrijke voordracht. SAMENWERKING INZAKE JAMBOREE AANGELEGENHEDEN Dezer dagen hebben enkele leden van het dagelijksc-h bestuur van „Haarems Bloei" een bespreking gehad met het Organisatie- Comité voor de Wereld-Jamboree, teneinde de belangen van Haarlem te bepleiten. Deze besprekingen hebben er toe geleid, dat ver schillende belangrijke aangelegenheden, welke niet onmiddellijk tot de organisatie van de Jamboree behooren, in nauwe samen werking met ..Haarlem's Bloei" zullen wor den behandeld. Een nachtelijke reis. door J. P. BALJé ërmoeid en een beetje geïrriteerd keek Van der Werf zijn laten bezoeker aan. Tien uur in den avond, den heelen dag had hij gewerkt om zich een klein beetje door zijn achterstallige correspondentie te worstelen. Hij was juist klaar en wilde op z'n gemakje nog even zijn krantje lezen en een sigaartje rooken, toen die man kwam. „Het is werkelijk zeer belangrijk, meneer van der Werf" hield de man vol, .anders zou ik u niet gestoord hebben" Zijn strak gezicht en de ernstige blik van zijn oogen bevielen van der Werf wel. „Voor uit dan maar", zuchtte hij, „wat verlangt u?" „Niets", antwoordde de man kalm, „ik kom u een dienst bewijzen. Wilt u dit even lezen?" Hij hield van der Werf een blaadje papier voor dat deze aarzelend, en een beetje wan trouwend nu weer, aannam. Een intellectueele bedelaar misschien, die hem een „gedicht" of een „manuscript" kwam aanbieden, zooals je tegenwoordig zoo dikwijls aantrof? Maar na zijn eersten blik op het papier werd hij bleek want hij herkende het handschrift van zijn vrouw. „Van mijn vrouw?" zei hij ontsteld, „ze is toch niet ziek, niet De bezoeker schudde het hoofd. „Leest u u maar". Hij las. En na de eerste regels zocht zijn bevende hand een stoel, en hij moest even gaan zitten. Georgette, kon het mogelijk zijn? Zijn jonge, aardige vrouwtje, ze was nu met vacantie; hij had onmogelijk uit zijn werk kunnen breken, en hij waande haar alleen. Maar deze brief, deze afschuwelijke brief „Liefste, ik verlang naar je", stond er, „ik ben hier alleen, zooals ik eigenlijk altijd al léén ben. Mijn man verwaarloost me, denkt alleen aan zijn werk. en vergeet, dat ik jong ben iong en levenslustig, dat ik de wereld wil zien Hij denkt alleen aan werken, dividenden, couponnetjes, zakenrelaties. Ik zit hier nu op m'n eentje, kom bij me. liefste, ik verwacht je. ik hoop, dat je snel zult komen, want Hier brak de brief af. Van der Werf veegde zich over het voorhoofd en zat een oogenblik als verstard voor zich uit te staren. Georgette en een anderz'n blonde, jonge vrouwtje. Pas nu hij voor de rauwe werkelijkheid stond, besefte hij, wat hij aan haar missen zou, als hij haar verloorZe was voor hem een ge woonte geworden, een radertje in het uurwerk van de dagelijksche sleur. Nu, met het ver frommelde briefje ln zijn handen, drong het tot hem door, wat hij verzuimd had. 1-Iij had haar verwaarloosd, maar hij had eigenlijk nooit gemerkt, dat zij dat erg vond, hij had inderdaad meer gedacht aan zijn kantoor, dan aan haar, en vacantie samen hadden ze de laatste drie jaren niet gekend. De tijden wa ren zoodanig, dat hij bijn zaken niet aan an deren durfde overlaten, maar hij had dan ook de voldoening gehad, dat h ij in deze cri sis zijn hoofd boven water hield, en meer dan dat, dat zijn zaken zelfs best liepen. Jawel, een prachtige voldoening. Zijn vrouwtje was er steeds verder door van hem afgeraakt. Voor het eerst keek hij den bezoeker weer aan. „Wie is u?" vroeg hij scherp, „hoe komt u aan dit briefje, en waarom brengt u het mij?" Er kwam een zweem van een glimlachje om den mond van den ander. „Wat doet het er toe?" vroeg hij, „u herkent het handschrift van uw vrouw, nietwaar! Ik kan u niets zeg gen, zonder mezelf in ongelegenheid te brengen. Maar ik wil u helpen. Buiten staat mijn wagen. Ik wil u onmiddellijk naar het vacantie-adres van uw vrouw brengen. Maar denkt u eraan, er is haast bij!" Even dacht Van der Werf na. Zijn zaken, hoe kon hij die zoo hals-over-kop verlaten? Kon hij vertrouwen op zijn procuratiehouder, als hij morgen telefoneerde? Kon hij Maar aan den anderen kant was daar zijn vrouw, zijn levensgeluk, telde dat niet zwaar der? Was dat niet belangrijker? „Goed!" zei hij kortaf, „ik ga mee". Vijf minuten later stapte hij in de auto, waarvan de motor, als ongeduldig, zachtjes stond te snorren. Met een ruk schoot het wagentje vooruit, den donkeren nacht in. Het werd voor van der Werf een verschrik kelijke nacht. Vóór den ochtend zouden ze niet in de stad kunnen zijne waar zijn vrouw lo geerde. Hij maakte het zich in de auto zoo comfortabel mogelijk, maar het lukte hem niet om te slapen. Hoewel de wagen bijna ge- rulschloos reed, en de wegen goed waren, spookte er te veel door zijn hoofd, dan dat hij werkelijk had kunnen inslapen. Steeds waren zijn gedachten bij het fatale briefje, dat zijn leven dreigde ondersteboven te werpen en dat hem het besef had bijgebracht, dat vele dingen pas waarde krijgen, als ze dreigen ver loren te gaan. Rij staarde op den rug van den man, die on bewogen aan het stuur van de auto zat. Ze raasden langs den weg, passeerden de grens, en zoo nu en dan dommelde van der Werf toch even in, om dat weer met een schok wakker te worden. Aan den kim werd het al lichter, het landschap veranderde, de zon ging op, en hier en daar ontmoetten zij al een landman, die naar zijn werk trok. Over de velden hing oen wit waas, dat verdampte, toen de eerste zonnestralen door het wolkendek drongen. Hoe lang was het geleden, dat hij de zon had zien opgaan, wanneer was hij voor het laatst in den vroegen ochtend buiten geweest? Toen ze de eerste villa's van een klein stadje, dat in een heerlijk dal gelegen was, waardoor een wild stroompje zich zijn weg baande, bereikten, hield de wagen plotseling stil. De man aan het stuur keerde zich om. „We zijn er bijna", zei hij, met een rauwe morgenstern, „maar eerst moest ik u dit no°- geven". Opnieuw hield van der Werf een fragment van een brief in zijn hand, en zag hij het schrift van zijn vrouw. „Vergeef me, dat ik een list moest gebrui- ken", las hij, „om je weg te lokken van dat akelige werk, en dat het middel zoo cru moest zijn. Maar het was de eenige manier, om je hier te krijgen. Je hebt het noodig, hard noo- dig, er eens uit te zijn, en daarom durfde ik het aan. Nog een minuut, jongen, en ik ben bij je!" Van der Werf's eei'ste impus was ergernis. Maar dan viel een loodzware last van hem af, en hij voelde zelfs iets als vreugde in zich. Hij keek op, toen hij een vroolijke stem hoorde roepen. Voor het villatje, waax-van ze slechts enkele meters verwijderd waren, stond Georgette. Ze lachte en ze leek de personificatie van jeugd en schoonheid. Met een sprong was hij uit de auto, en een paar seconden later hield hij haar in zijn armen. Maar dan kwam een nieuwe gedachte in hem op, en hij fronste de wenkbrauwen. Er was nog iets op te heldex-en, zijn wantrouwen was nu eenmaal gewekt, en er mochten geen duistere punten overblijven. „Die man!" zei hij kort, „wie is dat? Waar om heeft hij me hierheen gebracht met zijn auto? Hoe ken je hem?" „O", lachte Georgette schalks, en ze keek hem coquet aan, „hij is autohandelaar, en hij voelde wel wat voor m'n plannetje, toen ik hem zei, dat je nu vast wel een auto zou noo dig hebben, om eens tochtjes met mij te ma ken. Als je gezien had. hoe goed de wagen zich hieid, nam je vast geen andere, dacht hij. Kijk maar eens. hoe vol verwachting hij naar ons kijkt! Je néémt den wagen natuurlijk hè?" Financiëele draagkracht der Haarlemmers. Daalde het laatste jaar weer sterk. Eenigen tijd geleden gaven wij cijfers over de vrij sterke daling van de financieele draagkracht der Haarlemmers in vergelij king met het geheele land. Thans zijn ook de cijfers over het belasting jaar 1935—1936 bekend Ook die zijn voor Haarlem ongunstig. Het gemiddelde inkomen van de aange slagenen in de inkomstenbelasting daalde in het rijk van f 21C5 in het belastingjaar 1934 1935 tot f 2087 in het belastingjaar 1935 —1936. Een daling dus slechts van f 18. Het gemiddelde inkomen der Haarlem sche belastingbetalers daalde in dat jaar evenwel van f 2242 tot f 2166, dus f 76. De daling in het rijk was dus nog geen 1 pet. en te Haarlem ongeveer 3 pet. Het gemiddelde inkomen der belastingbe talers in het geheele land daalde sinds het recordjaar 1929—1930 van f 2340 tot f 2087, dus met f 253 en te Haarlem van f 2481 tot f 2166, dus met f 315. De daling te Haarlem is dus het sterkst. Dit is dus opnieuw een aanwijzing, dat de gemiddelde financieele draagkracht der Haarlemmers niet alleen tengevolge van de crisis is verminderd, maar dat daarvan ook een deel op rekening gezet moet worden van de verhuizing van gegoede belastingbetalers naar de buitengemeenten. VEREENIG ING VAN LEERAREN EN ON DERWIJZERS IN DE LICHAMELIJKE OPVOEDING. De afdeeling Haarlem houdt hop Zaterdag 27 Februari een ledenvergadering in hotel Lion d'Or. De agenda omvat o.a. benoeming bestuurs lid; het bestuur stelt mej. G. van Gelderen candidaat. Mededeeling bespreking K.T.K. (Lighaluitvoering) Bespreking bouw en inrichting van een gymnastieklokaal. Spelmiddag lag. school en het 75-parig bestaan van „de Nederiand sche". De N. S. B. en de verkiezingen. Zij is geen stembuspartij. In de groote zaal van het Gemeen telijk Concertgebouw sprak gister avond de heen* W. O. Koster uit Gelder- malsein. over het onderwerp „De N.S.B. en de a.s. Kamerverkiezingen^', Wij leven in een tijdperk, aldus de heer Koster, groot van gebeuren en zwaar van dreiging. Men moet teruggaan tot den tijd: van de volksverhuizing, om een zelfde voor beeld te vinden. In het Oosten staat het communisme op met een welbewuste kracht, die zich de over- heersching van. de geheelewereld ten doel stelt. Het communisme wil een overheer- sching van den staat, onder leiding van en kelen. Uitvoerig schetste spr. hoe dit commu nisme na den wereldoorlog in Italië vasten voet trachtte te krijgen, en dezen gekregen zou hebben, indien Mussolini dit niet ver hinderd had. Na Italië was Duitschland aan de beurt, een land zonder mogelijkheden, waar de ar beiders in den hoek zaten, waar de klappen vielen. Hier was het Hitler, die het land van den ondergang redde, en er betrekkelijke welvaart bracht. Toch kan spr. niet alles, wat er in Duitsch land gebeurt, toejuichen, want de N.S.B. is nationaal-socialistisch georiënteerd, en wil de algemeene beginselen op de nationale toestanden toepassen. Thans is Rusland er in geslaagd in Spanje zijn fnuikenden invloed ten doen gelden. De hel is er los gebarsten, en het land en de steden worden verwoest. Mannen sterven, vrouwen en kinderen komen om van ellende, of worden naar Rusland geëvacueerd. (Ge roep: schande!) Franco tracht dit land te redden, doch hij mist den steun van een deugdelijke, voorbe reiding en organisatie. Na Spanje zal Frankrijk aan de beurt zijn, en na dit land België, waar Rex en de Vlaamsch nationalisten misschien weer stand zullen kunnen bieden, omdat het nu nog tijd is. Ook in ons land werkt dit communisme. Men merkt het niet, en wat men er nog van merkt, lijkt zoo doodonschuldig. Doch achter al die onschuldige manteltjes verschuilt zich de machinerie van Moskou. (Applaus). Er hangt over ons land de dreiging van de werkzaamheid der communisten. Daarnaast is er de dreiging der volksverzwakking, die het gevolg is van de verkeerde economische toestanden. De schijnbare opleving is voos en onecht, en zal volgens sm\ door een nog ergere ineenstorting gevolgd worden. De aanpassing van de crisisjaren deed de welvaart dalen en de werkloosheid onrust barend toenemen. Zoozeer zelfs, dat het aantal werkloozen volgens de laatste regee- rïngspublicaties zelfs 600.000 bedraagt. "Dit kwaad heeft de geheele natie aangetast en daarbij verzinkt elke schijnbare opleving in het niet. De devaluatie heeft geen oplossing ge bracht. Daarvoor staat geen andere weg open, dan dat het volk eensgezind zich op maakt, om samen als een man den strijd tegen de werkloosheid aan te binden. Dan is er werk voor ieder die kan en wil werken. (Applaus) De nationaal-socialistische staat zal aan hen, die werken kunnen, een redelijk be staan bieden, en zij die niet zullen kunnen werken, zullen door den staat onderhouden moeten worden. Hen, die zeggen, dat hier voor geen geld zal zijn, zou spr. op het aan tal van 600.000 werkloozen willen wijzen. In den nat.-soc. staat zal het speculeerende groot kapitaal zijn funeste macht verliezen en zijn willekeur aan banden gelegd worden. Naast een recht, is de arbeid ook een plicht. Een plicht, die niet alleen op de ar beiders, doch op elk lid van de volksgemeen schap rust. De N.S.B.aldus spr., tot zijn eigenlijke verkiezingsrede komend, is geen stembus partij. Het gaat haar om de ziel van het volk. Men moet zich bewust worden, dat de eindstrijd zal gaan tussehen fascisme en communisme Dit besef zal de menschen er van overtuigen, dat het de N.S.B. is waarop zij moeien stemmen. Met de leuze: ,jVIussert wint!" besloot spr. onder luid aoolaus zijn rede. Na de pauze werden door den spr. nog en kele vragen beantwoord. Van de selesenheid tot debat werd geen gebruik gemaakL

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10