Ook vestigingswet Industrie? De Haarlemsche financiën. Crisis in Bosnië. Wetsontwerp ingediend. VERGUNNINGENSTELSEL ONTWORPEN. De werkloosheid te Haarlem. Het Beiattftifaie 54e Jaatgang No. 16463 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 23 Februari 1937 HAARLEM S DAGBLAD wrrectie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOUKENS COSTEK MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOORI mrectie: P. VV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LÜURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 11.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse prs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05. p. maand f 0.22. p. 3 mnd. 0.65. franco p. post f 0.7214 Bureaux: Groote Houtstraat 93 v Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No»-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVEKTENTlëN 1—5 regels 11.75, elke regel meer J 0.35 Reciam»» 0.60 per regel Tarieven regelabonnementen op aanvraag- Vraag aanbod 1—4 regels f 0.60. elke regel meer 10.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. 4 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnês. Levenslange ongeschiktheid f 600.—, overlijden f 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, beic eén of twee leden wijsvinger f 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk f 30.—, enkelbreuk f 15.—. pc Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit b' ie leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger f 60.—, lsbreuk f 15. ad verkrijgbare, voorwaarden. Het woord is aan Oncken Wie de goddelijke gave van de geestdrift bezit die wordt ivel ouder, maar nooit oud. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN HAARLEM, 23 Februari. De Volkswagen. Met dezen naam wordt de Duitsche auto- voor-iedereen aangeduid, waarmee Hitier de natie gelukkig wil maken. Zijn bedoeling is het geheele volk te motoriseeren. Het wagen tje is er nog wel niet, maar men schijnt zeer geslaagde uithoudingsproeven genomen te hebben, dagen en nachten achtereen, met een product van de firma Porsche en in een uit voerige beschouwing over de Berlijnsche Auto mobieltentoonstelling, die wij morgen zullen plaatsen, zult u kunnen lezen dat de schrijver een Nederlandsch deskundige nogal sterk door het plan geïmponeerd is. Natüurlijk kan men zich tot een extra-goed koop wagentje bepalen als men „een volk mo toriseeren wil". Derhalve loopen de plannen voor de massaproductie van het wagentje pa rallel met voornemens tot verdere uitbreiding van het auto-wegen-net en tot algeheele voor ziening van Duitschland met Ersatz-brandstof, zoodat het geheel onafhankelijk van de pe troleum-concerns zoowel als van de buiten- landsche automobiel-industrie zou worden. Geheel duidelijk zijn, ik moet het bekennen, de beweegredenen voor dezen geweldigen op zet mij niet. „Een gemotoriseerde natie" is een begrip, dat vervaarlijk klinkt, maar niet zonder schaduwzijden kan zijn. Immers, niet alleen moet de vereischte wegenaanleg zulke geweldige sommen vorderen, dat men zich moeilijk kan voorstellen hoe die gecompen seerd kunnen worden. Voorts schijnt het de vraag of een gemotoriseerd volk niet in phy- siek weerstandsvermogen verliest. En het ideaal van het volk dat volmaakt fit is staat toch zeker voorop bij alle dictaturen Welnu, iedere autorijder weet bij ervaring dat hij, als hij zich voortdurend per auto ver plaatst, zooveel lichaamsbeweging prijsgeeft dait zijai physieke gesteldheid er al gauw de ge volgen. van ondervindt. Hij wordt te dik en hij wordt in physieken zin althans lui. Daarbij beschermt de gesloten wagen wat al te goed tegen de charmante afwisselingen van het klimaat, zoodat men erg vatbaar wordt voor verkoudheden en dergelijke. De luxe-auto zal, al noemt -en haar Volkswagen en maakt haar nog zoo spotgoedkoop, te allen tijde een luxe-voorwerp blijven in dezen zin, dat het den mensch verwent en hem min der gehard maakt tegen physieke inspanning en slecht weer. Vele autobezitters zorgen er daarom voor dat hun rantsoen sport vooral niet vermindert, gebruiken de auto op werk dagen maar zelden en loopen of fietsen altijd naar hun werk. Men zal met deze factoren in Duitschland wel rekening gehouden hebben, aangezien men er immers zoo systematisch aan lichaams cultuur werkt, maar het is dan toch niet dui delijk hoe men ze uit wil schakelen. Want zelfs onder een dictatuur schijnt het toch wel wat al te ingewikkeld, iedereen voor te schrijven hoeveel hij, zijn vrouw en zijn kinderen mogen autorijden en hoeveel dagelijksche lichaams beweging zij precies moeten vasthouden. Terwijl bovendien de geweldige toeneming van het motorverkeer het wandelen en fiet sen steeds minder aanlokkelijk zullen ma ken. Daarbij kon men niet spreken van een zuivere navolging van de populariseering van de auto zooals die in de Vereenigde Staten heeft plaats gehad, want vergeleken bij dat enorme gebied, dat veel grooter is dan Europa, is Duitschland een klein landje. De motieven voor algemeene motoriseering wa ren dus in Amerika veel sterker. Hoewel de V.S. tweemaal zooveel inwoners tellen als Duitschland is het cijfer der bevolkings dichtheid er veel en veel lager Volgens onzen medewerker zou de „Volks wagen" maar half zooveel kosten als een D. K. W. Laat ons zeggen 500. Dat lijkt mij voor een arbeider, zeker bij den Duitschen loonstandaard, nog een hoogen prijs. De hoofd vraag ligt overigens niet in de aanschaffings-, maar in de bedrijfskosten, zooals iedere automobilist weet. Intusschen is het een zeer groot en belang wekkend plan en wij kunnen zijn ontwikkeling met groote interesse tegemoetzien. R. P. (In Bosnië heerscht de crisis zoo hevig, dat de plattelandsbewoners hun gouden kiezen en tanden laten trekken om aan geld te ko men. Goudkooplieden reizen met dit doel het geheele land af en komen met groote hoeveelheden terug). Ach ja, een groote crisiswolk Hing lang boven ons eigen land, Waardoor een groot deel van ons volk, Nog van de hand leeft in den tand. Wij zien nu sedert korten tijd Weer wat meer licht in het verschiet, Al blijft het nog een zware strijd, Maar Bosnië is zoo ver nog niet. Daar is het wel volslagen mis, Als je zoo de berichten leest, Zoo erg als het nu daar nog is, Is het bij ons toch nooit geweest. Daar worden in den waren zin De stakkers aan den tand gevoeld, Zij geven voor een klein gewin. De tanden, voor hun maal bedoeld. Men geeft zijn tanden voor wat brood En heeft men daar wat voorraad van, Dan komt men weer in nieuwen nood, Omdat men het niet kauwen kan. Van hand in tand leeft menigeen Helaas nog in ons vaderland, Maar 't is de Bosniër alleen, Die van den tand leeft in de hand. voor de Naast het binnen zekere gren zen houden van het aantal win kels door de z.g. Vestigingswet, wil de regeering ook ongelimi teerde uitbreiding van industri- eele bedrijven voorkomen. Zij heeft n.l bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, houdende regeling betreffende het beperken van de vestiging van bedrijven, waarin eenige tak van nijverheid wordt uit geoefend en van de uitbreiding van de capaciteit van zoo danige bedrijven. Naar de meening van den minis ter is voor ons land een regeling in dien zin aangewezen, dat aan de Kroon dc bevoegdheid wordt ver leend, om na ontvangst van een daartoe strekkend verzoek, bij alge- meenen maatregel van bestuur be paalde takken van nijverheid of on derdeden daarvan aan te wijzen, waarin vestiging, respectievelijk uit breiding niet meer vrij zal staan. Hij zou daarbij geenszins zoover willen gaan, dat in den aangewezen tak van nijverheid elke nieuwe vestiging of uitbreiding bij voorbaat volledig wordt uitgesloten, doch willen vol staan met deze van een vergunning afhankelijk te stellen. Het kampvuur in Groenendaal, ter gelegenheid van Baden Powelldag. Een der leidsters spreekt de padvindsters toe. Kansen voorde toekenning der extra Rijksuitkeering staan niet slecht. NED. PROT. BOND HAARLEM-NOORD. Voor leden van den Ned. Prot. Bond en belangstellenden houdt ds. N. Padt van Zutphen op Maandag a.s. in het gebouw van de afd. Haarlem-Noord van den Ned. Prot. Bond aan de Berkenstraat een lezing over: „De strijd om de persoonlijkheid in een on persoonlijke wereld" WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN Pandpoort, Koningstraat. Waarom zoudt gij nog langer wachten, Het leed der armen iets te verzachten, Geeft allen nu. geeft allen veel, En dankbaarheid, dat is uw deel. Postgiro 212793. Telefoon 11855. Een volledige afsluiting toch zou tot on- gewenschte verstarring van den betrokken bedrijfstak leiden. Een vergunningenstelsel als in het wetsontwerp belichaamd, zal daar en tegen een soepele hanteering mogelijk ma ken, waarbij de gelegenheid bestaat om aan het ondernemersinitiatief, voor zoover dit in concrete niet ingaat hetgeen in het econo misch landsbelang voor den betrokken be drijfstak meest wenschelijk wordt geacht vol doende recht te laten wedervaren. In artikel 2 is o.m. een bepaling opgeno men, welke met „vestigen" gelijk stelt het opnieuw in werking brengen van een tevoren stilgelegd bedrijf. Het ontwerp heeft niet betrekking op land- en tuinbouw, veeteelt, visscherij, mijn bouw. handel, bank- en assurantiewezen, scheepvaart en verkeerswezen te land. Een beslissing valf „ter zijner tijd". Wij hebben indertijd uitvoerig medege deeld, dat B. en W. van Haarlem, voor het sluitend maken van de begrooting voor 1937. aan de regeering een extra subsidie uit het Werkloosheidssubsidiefonds hebben gevraagd van f 399.000 In ons nummer van 2 Februari schreven wij: „Uit den Haag vernemen wij, dat de aan vraag van Haarlem reeds bekeken is. De moei lijkheid is, dat er de belasting-quaestie tus- schen zit. Tot heden werden alleen extra-bij dragen uit het werkloosheidssubsidiefonds ge geven als een gemeente het maximum-aarital opcenten op de belastingen heeft gelegd. Haarlem zou dus in dat geval, het aantal op centen op de Personeele Belasting van 185 op 200 moeten brengen. Maar aan den anderen kant kent men waarde toe aan het belang van het Haarlemsche gemeentebestuur dat de bij zondere positie van Haarlem het ongewenscht maakt de bestaande belastingen alsnog te verhoogen, in verband met de vlucht van be lastingbetalers naar de buitengemeenten. De regeering is overtuigd van de bijzondere moeilijkheden der gemeente Haarlem en zal daarom overwegen wat gedaan kan worden". Wij vernemen thans, dat het Haarlemsche gemeentebestuur uit den Haag de mededeeling ontvan gen heeft, dat ter zijner tijd op het verzoek van Haarlem om een extra subsidie te ontvangen een beslissing genomen zal worden. „Ter zijner tijd". Blijkbaar wil de re geering voorloopig eens zien hoe het verder met de Haarlemsche financiën gaat. Men rekent er op het Stadhuis dan ook niet meer op, dat de beslissing van de regeering bekend zal zijn voor de begrooting Woensdag 3 Maart in den gemeenteraad aan de orde komt. Wel kunnen wij nog mededeeten. dat in het college van B. en W., in verband met de besprekingen die met de regcering over deze quaestie ge houden zijn, de overtuiging bestaat dat de kansen voor het inwilligen van de aanvraag van Haarlem niet slecht staan. Het college van Ged. Staten van Noord- Holland heeft over de aanvraag van Haar lem om een extra-subsidie aan de Regeering advies uitgebracht. Naar wij vernemen staat het college van Ged. Staten in deze aangelegenheid achter B. en W., zoodat een gunstig advies naar den Haag gezonden is. Van veel beteekenis is de volgende passage uit de memorie van antwoord van B. en W op het afdeelingsverslag over de begrooting: Bij het opmaken der begrooting hebben B. en W.. naar zij verder opmerken voor ooger. gehad, dat het niet wenschelijk is het per centage der belastingen te verhoogen. Zij meenen dat Haarlem bij den huidigen stand der inkomens en van het belastbaar vermo gen het hoogtepunt bereikt heeft. Verhooging der percentages zou tijdelijk een hoogere oelasting opbrengst geven dan geraamd is maar zou reeds terstond en ongetwijfeld in dp comende jaren een zeer ongunstigen invloed uitoefenen. Om deze reden hebben B. en W een extra-uitkeering gevraagd uit het werk loosheidssubsidiefonds, zonder verplicht te zijn de hoogste opcenten te heffen. Zij mee- 'en zelf dat het. voor de toekomst van d ■emtenti: beter is voor het jaar 1937 eer kleinere uitkeering te ontvangen dan ge vraagd is en het door het niet verhoogen der opcenten te derven belastingbedrag naar volgende jaren over te boeken dan de op centen te verhoogen". In die passage wordt dus gezegd, dat B. en W. van een gedeelte van de extra bijdrage van het rijk zullen af zien als aan dc toekenning dc eisch gemeente nog iets meer aan armenzorg uitge geven dan verleden jaar. Dit komt omdat de verarming van een deel der bevolking sinds verleden jaar nog is toegenomen, zoodat al vermindert het aantal gesteunden eenigszins, dit toch nog niet op het eindbedrag invloed heeft, daar van andere niet-werkenden de steun in sommige gevallen moet verhoogd worden. Defensief verdrag door Von Neurath voorgesteld? Het zou Duitschland, Oostenrijk, Italië en Hongarije omvatten. WEENEN, 23 Febr. (Reuter A.NJP.) De Duitsche minister van buitenland- sche zaken. Von Neurath. zou bonds kanselier Schuschnigg vanmorgen een defensief viermogendhedenverdrag hebben voorgesteld. Partijen bij dit verdrag zouden Duitschland, Oosten rijk, Italië en Hongarije zijn. Men meent te weten, dat Von Neurath dit aanbod gedaan heeft op voorwaarde, dat Oostenrijk belooft de Habsburgers niet weder op den troon te brengen. AMERIKAANSCII PASSAGIERS VLIEGTUIG VERMIST VALDEZ (Alaska) 22 Febr. (A.N.P.) Een passagiersvliegtuig uit Alaska, van de Gill- man Airways wordt vermist. Het toestel was gisteren van Cordova naar Anchorage ver trokken. maar is niet in laatstgenoemde plaats aangekomen. verbonden zou worden, dat de gemeen te de opcenten op de belasting zou moeten verhoogen. Als de Regeering tenslotte zou zeggen: Haar lem kan de extra uitkeering krijgen als het zijn belastingen verhoogt, willen B. en W. zeggen: geef ons dan liever de subsidie ver minderd met het bedrag' dat anders uit de verhoogde belasting zou komen, dan nemen wij dat bedrag voor eigen rekening. In hetzelfde nummer van 2 Februari heb ben wij medegedeeld, dat de conversie van f 16.420.000 aan 4 pet. geldleeningen in Z'/j pet. voor de gemeente in 1938 een rentebe sparing geeft van f 82000. Dit voordeel komt over 1937 slechts voor een deel tot uiting, vermoedelijk voor ongeveer f 40.000. Het ge volg is, dat de aangevraagde extra rijks bijdrage ook met dit bedrag verminderd zou kunnen worden. Het is namelijk zoo schreven wij niet aan te nemen, dat de Regeering het aangevraagde bedrag zonder meer toezegt. Er zal bij inwilliging van de aanvraag wel volstaan worden met een be reidverklaring terwijl dan later als over het resultaat van 1937 geoordeeld kan worden, het juiste bedrag wordt vastgesteld. Er kun nen in de naaste toekomst factoren komen die de begrooting voor 1937 belangrijk be ïnvloeden. De geldmiddelen kunnen mee vallen o.a. door een daling van de uitgaven voor werkloozensteun en armenzorg en door verdere conversie van leeningen, waardoor het aanvankelijk geraamde tekort kleiner wordt". Nu vermeldt de raadsagenda van 3 Maart weer een voorstel van B. en W. om opnieuw tot het aflossen van geldleeningen en het aangaan van nieuwe geldleeningen over te gaan. Wij vernemen evenwel dat dit slechts over een klein bedrag gaat teenige tonnenMaar wij zullen nog wel niet aan 't einde van de con versie zijn. Er staat nog ongeveer 30 mil- lioen tegen 4 pet., zoodat wel aan te nemen is, dat daarvan nog zooveel mogelijk omgezet zal worden in Z'/2 pet. De kosten voor werkloozensteun zullen ver moedelijk ook naar beneden gaan. Zooals wij elders in dit nummer mededeelen heeft Haarlem op dit oogenblik 556 werkloozen minder dan verleden jaar op denzelfden tijd. Bij het opmaken van de begrooting voor 1937 was nog niet met de mogelijkheid van een belangrijke daling van dit werkloozencijfer rekening gehouden. Er is ook nog niet te zeggen of daar nu op te rekenen is. Verleden jaar werd er na Februari ook een belangrijke daling in het aantal werkloozen geconstateerd. Met spanning wordt nu afge wacht hoe het in de komende werken op de Haarlemsche arbeidsmarkt zal gaan. Als er geen nieuwe groote daling zou komen, moet daaruit afgeleid worden, dat de vermindering, die verleden jaar in Maart en April werd ge constateerd. nu wat eerder gekomen is, maar dan heeft die verschuiving op zich zelf niet veel te beteekenen. Blijft daarentegen het aan tal werkloozen geregeld belangrijk onder dat van verleden jaar. dan kan van een blijvende verbA-tering gesproken worden dip ongpfwij- feld op den duur ook haar uitwerking zal doen gevoelen op de kosten voor werkloozen en armlastigen. Tot het eind van Januari van dit jaar was wat deze uitgaven der gemeente Haarlem be treft. nog geen verbetering te constateeren hoewel de statistiek van het werkloozencijfei ook reeds toen gunstig was tegenover die van 1936. Integendeel, over Januari 1937 is door de Opnieuw een belangrijke daling. In de afgeloopen week daalde het aantal werkloozen te Haarlem met 111. In dezelfde week van 1936 gingen wij 24 naar boven. Een gunstig verschil dus van 135. Er zijn thans 556 werkloozen min der dan in dezelfde week van het vorig jaar. Op het oogenblik staan 6559 werkloozen in geschreven. Bij Von Neurath's bezoek aan Weencn heb ben nationaal-socialistische betoogingen plaats gehad. pag. 4 Aan de Engelschc kust zijn bij een vliegtuig ongeluk twee militairen omgekomen. pag. 4 De Spaansche regeeringstroepen zijn aan de Jarama in het offensief. pag. 4 Voor verhooging van het werkfondscrediet tot f 100 millioen heeft de regeering een bedrag van f 33.700.000 aangevraagd. pag. 3 De Spoorwegen laten veel nieuw materiaal bouwen. pag. 3 De kansen voor toekenning van een extra- rijksbijdrage aan Haarlem staan niet slecht. pag. 1 Hel aantal werkloozen te Haarlem is in de afgeloopen week opnieuw belangrijk ge daald. pag. 1 De regeering heeft een vestigingswet voor de industrie ingediend. pag. 1 De nieuwe Haarlemsche Kunstkring heeft grootsche feestplannen. pag. 7 Op een suppletoire begrooting van Binnen- landsche Zaken is f 83.500 voor aankoop en inrichting van een ambtswoning voor den Commissaris der Koningin in Noord-Hol land uitgetrokken. pag. 2 Blocmcndaal's sterftecijfers zijn oogen- schijnlijk te hoog. maar in feite laag. pag. 6 De financiecle draagkracht der Haarlemmers is het laatste jaar weer sterk gedaald. pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Volkswagen. pag. 1 M. V.: Een prins werd geboren. pag. 4 Speciale G. P D.-berichtgevingDe «verk- '«"lo-Hiirp •i'prk'on7en. pag 3 V.: Brederode in Velsen. pag. L. S.: Februarituin. pag. J. B. Schuil over Lorelei 1937. pag. 11 H. D. Vertelling: Een nachtelijke reis. pag 6 Schaakrubriek. pag 9 Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 9

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1