De Werkkampen Nieuw spoorwegmateriaa WAT IS voor Jeugdige Werkloozen. WAT IS Crediet werkfonds verhoogd? Hoe zij georganiseerd zijn DINSDAG 23 FEBRUARI 1937 HAAELE M'S DAGBLAD 3 De loopende band Beijnes te Haarlem levert elke 5 dagen een wagen af. Het lied van den arbeid klinkt thans lustig in de werkplaatsen der N.V. Beynes te Haar lem. Stoomhamers dreunen, hamers kloppetn, zagen knarsen, terwijl knetterend de vonken spatten van het electrisch lasschen. De groote fabrieken aan het Stationsplein en aan den Verspronckweg werken op volle capaciteit. Een zeldzaamheid in deze crisis. Niet minder dan 487 man zijn daar thans bezig aan de uitvoering van een enorme opdracht van de Nederlandsche Spoorwegen. Wat dit voor de Haarlemsche arbeids markt beteekent blijkt als wij zeggen, dat er een jaar geleden slechts 80 man aan het werk waren. De Nederlandsche Spoorwegen hebben, ter uitbreiding van het materiaal voor de geëlec- trificeerde lijnen, 53 twee en 37 drie wagen treinen besteld. De eerste worden gemaakt door Werkspoor, de tweede door Allan en Beynes. Beynes bouwt de twee eindrijtuigen van de drie wagentreinen. Allan alleen het midden- rijtuig. De Haarlemsche industrie kreeg dus 74 wa gens te maken. Indertijd hebben wij reeds me degedeeld, dat dit de grootste opdracht is die door de fabriek in haar bijna 100-jarig bestaan is ontvangen. Met belangstelling hebben wij in gezelschap van vele andere journalisten op uitnoodigioig der Ned. Spoorwegen een kijkje genomen in de fabrieken der N.V. Beynes, rondgeleid dooi den heer directeur dier fabriek Ir. H. J. M. Bekkers _n Ir. W. Hupkes, den chef van den dienst Tractie en Materieel der Spoorwegen. In de fabriek aan den Verspronckweg wor den de stalen rijtuigen gebouwd, waarna zij in de werkplaatsen aan het Stationsplein ver der afgewerkt worden. Reeds eenige maanden is men daarmede bezig, maar nu is het eerste rijtuig geheel klaar gekomen. De loopende band werkt nu regelmatig door, elke 5 dagen komt nu een rijtuig klaar. Dat wil dus zeggen, dat de fabriek tot April 1938 volop werk heeft. Wij vroegen Ir. Bekkers hoe de verdere voor uitzichten voor de fabriek zijn. Hij antwoord de: Ik heb het afgeleerd om mij bezorgd te maken over de toekomst. Voorloopig zijn wij wat ons werk betreft gedekt tot April van het volgende jaar. Nieuwe opdrachten voor na dien tijd hebben wij nog niet, maar wel weet ik, dat er nog meer plannen bij de Spoorwegen aan hangig zijn, zoodat wij nog nieuwe hoop hebben. De 3 wagentreinen hebben een lengte van bijna 73 Meter, zij bevatten in de tweede klas se 48 zit- en 32 staanplaatsen en in de derde klasse 144 zit- en 48 staanplaatsen. In totaal tonnen er dus 192 menschen zittend en staand vervoerd worden. De 2 wagentreinen die 44 Meter lang zijn, tellen 120 zilt- en 64 staarn- De inrichting deir wagens is gelijk aan die vam het laatste stroomlijn-materie el. De rijtui gen worden donker groen geschilderd omdat de zilverkleur der Diesels minder goed voldoet. De derde klasse wagons worden met groen leer gestoffeerd. Nieuw is de opening der ramen; alleen het bovengedeelte kan opendraaien, het vaste ondergedeelte is van dubbel glas, wat beslaan voorkomt en bovendien een waarborg is tegen tocht. De Spoorwegen krijgen er zeer mooi mate rieel bij. De N.V. Beynes handhaaft door deze fabricage opnieuw haar wereldnaam. Verwacht wordt, dat de eerste complete 2- wagentrein eind Mei en de eerste complete 3-wagentrein eind Junii gereed .allien komen; tegen dien tijd is ook de electrificatie dei- baanvakken MaaiinArnhem en GoudaDen Haag gereed, zoodat dan met proefritten op nieuw geëlectrificeerde baanvakken kan wor den begonnen. "-*- Wij vernamen nog, dat het de bedoeling is .met ingang van den zomerdienst 1938 op de lijnen AmsterdamUtrecht en Rotterdam den Haag-Utrecht een halfuurdienst te rij den (met inbegrip van de stoomtreinen, die op deze trajecten nog zullen rijden, alsook de internationale treinen) en op de overige te electrificeeren baanvakken een uurdienst. Daarneven vernamen wij nog, dat de in- De brand in de moutfabriek „Aurora". Eigenaar op vrije voeten gesteld. Naar wij vernemen is de heer F. Beckers, die naar meli weet na den grooten brand in de Moutfabriek „Aurora" te Gennep, waar van hij directeur is, als verdacht van brand stichting werd gearresteerd, Maandag, na door den rechtercommissaris te 's Hertogen bosch te zijn verhoord, op vrije voeten gesteld. (A.N.P.) Geen groote hondcn-nuiilband. maar de stalen neus van een der spoorwagens in de fabriek der N.V. Beynes. dienst zijnde D. E. locomotoren, waarvan er verleden jaar 27 werden geleverd door Werk spoor, zoo voldoen, dat men het aantal nog wenscht uit te breiden. In verband hiermede staat thans de bouw van 26 dier D. E.-loco- motoren op het program. Ditmaal zal deze bouw echter niet geschieden door Werkspoor maar door personeel van de Centrale Werk plaats te Zwolle, waar momenteel honderd man overcompleet is. dat voor het beoogde doel aan het werk kan worden gesteld. Weliswaar strijdt de zelfbouw tegen de principes der Spoorwegen, maar daar men niet naar believen menschen kan ontslaan wil men deze menschen nu aan dezen arbeid zetten. De locomotoren zullen nog dit jaar gereed komen. De in te bouwen motoren zul len van Nederlandsch fabrikaat zijn (Stork. Hengelo). (Adv. Ingez. Med.) Het ongeluk bij de manoeuvres Wachtmeester tot een maand hechtenisstraf veroordeeld. De Krijgsraad te 's Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 22-jarigen W. T. B., wachtmeester bij de tweede schoolbatterij van het vijfde regiment veldartillerie te Amersfoort, die zich te ver antwoorden heeft gehad wegens het veroor zaken van dood door schuld op 23 September van het vorig jaar, tijdens de manoeuvres onder de gemeente Roosendaal, toen door zijn toedoen een schot -uit een stuk geschut werd gelost, welk - schot een milicien trof, die aan de gevolgen is overleden. De wachtmeester werd veroordeeld tot een hechtenisstraf van een maand. De eisch luidde ëen maand hechtenis met verlaging tot den rang van gewoon soldaat. Regeeririg vraagt 33.700.000 Het totale crediet zou daardoor f 100 millioen worden. De regeering wil het crediet voor werkverruiming (Werkfonds) dat reeds van f 60 millioen tot f 66.300.000 is verhoogd, wederom verhoogen en thans met f 33.700.000. zoodat het totaal bedrag f 100.000.000 wordt. Aan het aangevraagde bedrag ligt niet een bepaald plan van besteding ten grondslag. Het is derhalve niet mogelijk reeds bij voor baat aan te geven voor hoe langen tijd dat nieuwe crediet zal kunnen strekken. Van be lang is intusschen, dat op het werkfonds nog slechts bij uitzondering beroep zal be hoeven te worden gedaan voor de financiering van den wegenbouw, nu voor dit doei ten laste van den kapitaaldienst van de be grooting van het verkeersfonds voor 1937 een extra post van f 10 millioen is uitgetrokken Het thans aangevraagde crediet zal dus in hoofdzaak kunnen worden bestemd tot be strijding van de kosten van andere rijkswer ken en van werken van andere publiekrechte lijke lichamen. Op 1 Januari 1937 was 't crediet van f 66.300.000 ten volle geblokkeerd. Wijl nog verschillende plannen in onder zoek zijn, die wellicht voor financie ring ten laste van het Werkfonds in aanmerking zullen komen en de re geering voortzetting van de werk zaamheid van het werkfonds wen- schelijk acht, wordt thans door haar voorgesteld het toegestaan crediet an dermaal te verhoogen en wel met een som van f 33.700.000, als gevolg waarvan voor het Werkfonds der halve in totaal een som van 100 mil lioen gulden beschikbaar komt. ONTAARDE MOEDER VEROORDEELD. Een vrouw uit Mill, moeder van eenige kinderen heeft eenigen tijd geleden terecht gestaan voor den politierechter omdat zij in de jaren 1935 en 1936 misbruik had gemaakt van gezag door een van haar kinderen zijn vierjarig broertje te laten mishandelen. Het was een triest verhaal, dat men te hooren kreeg van laf en onmenschelijk machtsmis bruik ten koste van den kleinen stumperd, die geen goed kon doen in de oogen van zijn eigen moeder. De politierechter legde de vrouw zes maan den gevangenisstraf op. In hooger beroep ..diende hierna de zaak voor het Bossche Hof, dat Maandag arrest wees. Het eerste vonnis werd om formeele reden Vernietigd, doch de verdachte opnieuw tot zes maanden veroordeeld. Een kijkje in de werkplaatsen aan het Stationsplein te Haarlem, waar men druk bezig is met het vervaardigen van nieuw spoorwegmateriaal. Suiker-areaal voor Japan verhoogd. Met 200.000 ton. BATAVIA, 22 Febr. AnetaHedenavond werd een verhooging van het suikerareaal in de Javache Courant gepubliceerd. Na in formatie deelde het Dep. van Economische Zaken mede, dat inderdaad in de laatste maanden een groote suikerafzst heeft plaats gevonden, die in sommige opzichten een reëel karakter draagt. Daarom is de regeering er op verzoek van de N.I.V.A.S. toe overgegaan om de productie voor het jaar 1937 (oogst van 1938) van 1.200.000 tons op 1.400.000 tons te brengen. Daarmede zal dan in 1938 dezelfde hoe veelheid als in 1937 worden geproduceerd. Intusschen is dit nog 100.000 ton beneden het schema, dat een essentieel deel uitmaakt van de in het jaar 1936 aangenomen suiker regeling. Voor Midden- en Oost-java is dit besluit zeer belangrijk, daar vijf tot zeven millioen meer geld aan loonen, transport, grondhuren enz. in omloop komt, waarvan het over- groote deel aan de inheemsche bevolking ten goede zal komen. N.V. A. HILLEN'S SIGAREN- EN TABAKSFABRIEK. In de Maandagmiddag gehouden aandeel houdersvergadering van de N.V. A. Hillen's sigaren- en tabaksfabriek te Delft welke fabriek vorige week Donderdag is stopgezet werden de jaarstukken goedgekeurd. Aange nomen werden de volgende voorstellen: tot het' aanvaarden van surséance van betaling, tot het aanbieden van een accoord aan cre diteuren en tot het verleenenen van eervol ontslag aan de directie. Oprichting en arbeid der Centrale (Speciale G. P. D. berichtgeving). Komt uit een gezin van 12 personen. vader, moeder en 10 kinderen. Steun f 18 per week!" Aarzelend reken ik na: f 1.50 per week per persoon voor voeding, vuur, licht, huur. kleeding, schoeisel enz. enz. Dit is een letterlijk citaat uit één der rapporten, die de chefs der werkkampen voor jeugdige werk loozen. ressorteerende onder de „Centrale voor Werkloozenzorg" te Utrecht, aan het einde van een kampperiode over de deelne mers uitbrengen. Vóór mij ligt nog een sta pel rapporten. Meerendeels getuigen ze van bittere armoede en van moeilijke huiselijke omstandigheden ..Een praatje over de „Centrale zelf?" Op het secretariaat is men zoo welwillend in gegaan op mijn verzoek in enkele werkkam pen" eenige dagen te mogen verblijven, dat ik ook deze vraag stel. De adjunct-secreta ris. de heer S. J. Stoel, speciaal belast met de uitzending der jongens, de aanstelling van de tentchefs en kampmoeders, is on middellijk bereid mij te woord te staan en in te lichten. En dus. ..Enkele jaren geleden om precies te zijn op 3 October 1932 belegde' de Raad van Nederlandsche Kerken voor Practisch Christendom te Utrecht een vergadering ter bespreking van de vraag: „Wat kan gedaan worden (en wat wordt gedaan) voor de mo- reele ondersteuning van werkloozen?" Op dien dag werd besloten een orgaan in het leven te roepen onder den naam van „Cen trale voor Werkloozenzorg" Deze kwam eind December tot stand. Reeds spoedig na de stichting der „Centrale kwamen uit allerlei deelen van hel land verzoeken om inlichtin gen en medewerking tot het oprichten van plaatselijke en gemeentelijke commissies, teneinde de moreele werkloozenzorg ter hand te nemen. De omvang van het werk nam dan ook zóó toe. dat besloten werd, over te gaan tot oprichting van provinciale comités met soortgelijke samenstelling als de „Centrale" zelf In den nazomer van 1933 werden door de „Centrale" een 3-tal sub-commissies in het leven geroepen, teneinde rapport uit te bren gen over drie belangrijke zaken, o.m. over de organisatie van werkkampen voor jeugdige werkloozen. Ir. J. Th. Westhoff. inspecteur der Rijkswerkveiv-cha Hing te Zwolle, heeft in Juni 1934 op een conferentie van het be stuur der Stichting „Centrale voor Werkloo- Er zijn in ons land verschillende organi saties die zich geworpen hebben op de oplossing van het probleem, dat de werk- looze jeugd in o?is land oplevert. Vier organisaties in Nederland, t. w. de Cen trale voor Werkloozenzorg te Utrecht, de R.K. Commissie voor Jeugdwerkloozen- zorg, de Moderne Centrale voor Werk loozenzorg en de Federatie voor Werk kampen hebben lange en korte werk kampen ingericht, teneinde op die ma nier iets te doen voor de 160.000 werk- looze jongens en meisjes. Daar de „Cen trale voor Werkloozenzorg" met 9 lange en 5 korte werkkampen, benevens een Internaat voor Meisjes te Haarlem, mo menteel de grootste organisatie op dit gebied is, heeft een onzer vaste mede werkers zich met het secretariaat in ver binding gesteld en daar de vraag opge worpen of hij gedurende enkele dagen als gast in 3 lange kampen het leven van nabij mocht gadeslaan. Op uiterst loelwillende wijze heeft het secretariaat hiervoor toestemming gegeven. In een serie artikelen zal hij thans iets over de werkkampen te Chaam (N.B.). Rockanje (Z.H.) en Ommen (Overijsel) vertellen. Vóóraf ter inleiding een overzicht in vogelvlucht van de Centralezélf. Een gesprek met den heer J. Schipper, den secretaris, zal deze reportage be sluiten. zenzorg" een voordracht gehouden over werkverschaffing aan jeugdige werkloozen. Hierbij ,wees Ir. Westhoff op de noodzakelijk heid van de oprichting van werkverschaf- fingkampen. Het plan vond weerklank, zoo dat de „Centrale" een commissie benoemde om de uitvoering ervan na te gaan Het bleek mogelijk te zijn. Weliswaar bleek het plan van ir. Westhoff tot inrichting van één centraal kamp niet door te kunnen gaan, maar men kwam tot overeenstemming in zake het inrichten van werkkampen in ver schillende deelen van ons land. waar jeugdige werkloozen van 1725 jaar gedurende een bepaalde periode tegen kost en inwoning en een vergoeding te werk gesteld konden wor den. Natuurlijk waren er vele, zeer vele moeilijkheden te overwinnen, eerstens al wat betreft de werkobjecten en ten tweede de financiën. Men heeft deze echter overwon nen, zoodat er thans in totaal 9 werkkam pen in ons land door de „Centrale" georga niseerd worden. Bleven de deelnemers daar eerst 8 weken, later is dat gebracht op 9 we ken. Tusschen elke periode houdt men dan één week rust, Waar de kampen liggen en wanneer ze ge- open zijn? Op 13 Mei 1935 werd ,,'t Wijde Veld" te Ede geopend. Twee-en-halve maand later volgde .De Schaapskooi" te Rockanje (30 Juli 1935). Op 9 September d.a.v. werd „Elfbergen" te Oude Mirdum geopend. Daar na op 23 September „Ouverberg" te Rumpen en „Gooiland" te Bussum. Een week later was het kamp „Eerde" te Ommen gereed. „Roden" te Roden ging op 7 October werken, terwijl „Het Putven" te Chaam en „De Kuil" te Beekbergen, respec tievelijk op 27 April 1936 en 3 Augustus 1936 geopend werden. Men kan deze kampen in 2 typen onder scheiden. Zij zijn nl. ingericht voor 96 jon gens, welke óf verdeeld worden over 8 ba rakken met 12 jongens (chef inbegrepen) óf over 12 barakken met 8 jongens (even eens chef inbegrepen). Aan het hoofd van elk kamp staat de kampcommandant. In vasten dienst zijn dan verder twee kampdames (de kampmoeder en haar assistente) en een kok. In totaal zijn er dus gedurende 9 weken 100 menschen in zoo'n kamp bij elkaar. Het is niet gemakke lijk geweest geschikte leiders daarvoor te vinden. Er zit zoo ontzaggelijk veel aan vast dat gewikt en gewogen moet worden. En dan de financiën enhet werk. De regeering verleent veel medewerking, zelfs zooveel dat door middel van collectes het ontbrekende geld bijeengebracht kan worden. Elke deel nemer aan een kamp ontvangt per week f 1.75 zakgeld benevens in de meeste geval len een fietsvergoeding. De regeering ver leent nl. 75 pet. subsidie van een bedrag van f 6.25 per week per deelnemer. Vooraf stelde zij als eisch dat de organisaties zelf 1/4 der kosten beschikbaar stelden van f 6.25. Wat elke deelnemer meer kost boven dit bedrag (en dat is ongeveer f 0.75 a f 1.betaalt de „Centrale" boven 1/4 gedeelte van f 6.25. En het werk? Uitgegaan is van de gedach te dat de kampdeelnemers geen werk mo gen verrichten dat anders ook gedaan zou worden. Deed men dat wèl dan zou men de menschen. die dat werk anders verrichten, werkloos maken. Eenerzijds moet het dus werk zijn. dat anders niet verricht zou wor den. Anderzijds moet het wel beteekenis hebben, teneinde te kunnen bevredigen. Het is lang niet meegevallen werkobjecten te vinden die hieraan voldeden. Dat dit toch is geschied dankt de „Centrale" aan de groote medewerking, hierbij van tal van zij den ondervonden". De interviewer heeft het laatste goed in de ooren geknoopt Reeds den volgenden dag zal hij naar het eerste der 3 werkkampen, in overleg met den secretaris der „Centrale" en den adjunct-secretaris (de heeren J. Schip per en S. J. Stoel) uitgezocht voor een be zoek van enkele dagen, starten. „Het Putven" te Chaam (spreek uit Kaam) zal hem eerst rastvrijheid verleenen. Het is zelfs zoo uit gevallen dat het den reporter speet, dat hij na het verstrijken van den vastgestelden tijd door moest naar Rockanje. Militair vliegtuig maakt twee noodlandingen. Beide goed gelukt. Sneeuwstorm en wolken benamen den vlieger het uitzicht. Maandagmiddag te half vier heeft een militair Fokker-vliegtuig van het type C 5, gemerkt no. 641. een goed uitgevoerde nood landing gemaakt op een weiland in Arnhem- Zuid, nabij het de Monchy-plein. De machine bleef onbeschadigd. De inzittenden, de res. tweede luitenant Jansen en de res. sergeant vlieger Hakkenberg van Gaasbeek, kreeg geen letsel. De machine was om tien uur Maandag morgen opgestegen van Schiphol voor een tocht naar Twente. Te half twaalf arriveer den de vliegers op het vliegveld Twente. Om twaalf uur werd vandaar gestart naar Schip hol. De terugreis was zeer onfortuinlijk. Na eenigen tijd vliegen werd het weer zeer slecht en te half twee werd bjj Giesbeek a. d. IJsel een noodlanding gemaakt. Te drie uur steeg men wederom op, hoewel het weer nog slech ter was geworden. Het uitzicht werd totaal belemmerd door sneeuwstorm en wolken. Vooral boven den IJsel en den Rijn werd laag gevlogen. Een oogenbiik scheerde het toestel rakelings over een electrisch hoog spanningsnet, hetgeen geschiedde nabij het gemeentelijk Slachthuis te Arnhem. De in zittenden besloten tenslotte het vliegtuig aan den grond te zetten en deden dit op het ge noemde weliand. Het toestel zal gedemonteerd worden en naar Schiphol worden vervoerd. P. T. T.-personeel vraagt salarisherziening. De besturen van alle vakgroepen, vereenigd in den Centralen bond van Nederlandsch post- telegraaf- en telefoonpersoneel (C. B. P. T. T.), zijn Maandag te Utrecht bijeen ge weest. Het congres besloot bij de Centrale van Nederlandsch Overheidspersoneel, waarbij de Centrale Postbond is aangesloten, aan te dringen met kracht te ijveren voor een spoe dige salarisherziening met in afwachting daarvan het ongedaan maken van de laatste procentische salariskorting. (Adv. Ingez. Med.) Voetganger door schutting heen gedrukt. Autobestuurder verloor de macht over het stuur. Maandagmiddag te half twee is op de hoek van het Westeinde en het Frederiksplein te Amsterdam, een automobilist door de schut ting gereden, welke daar ter plaatse het ter rein van net voormalige Paleis van Volks vlijt omheint. De auto, een vierpersoonswagen waarvan de bestuurder de eenige inzittende was. kwam van het Westeinde. Ofschoon de hoek met het Frederiksplein een zachte ron ding heeft en 't trottoir van den uitgang der galerij zeer breed is. reed de auto door een onverklaarbare ooi-zaak tegen de schutting op. De gevolgen waren vreeselijk. Een voet ganger, een man van 54 jaar, werd door de bumpers geschept en meegesleurd; de auto vloog geheel door de schutting heen en kwam eerst tegen een boom, die daar achter staat, tot stilstand. In uiterst ernstlgen toestand moest de voetganger door den geneeskundigen dienst naar het Wilhelminagasthuis worden vervoerd. De bestuurder kwam er goed af. Bij onderzoek door de politie bleken de remmen en de stuurinrichting van de auto in orde te zijn. De bestuurder was slechts korten tijd in het bezit van een rijbewijs. Hij gaf als oorzaak op. dat hij geslipt was en een oogenbiik de macht over het stuur had ver loren.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5