Vlammende Schoonheid De afbraak van het Muiderpoortstation te Amsterdam. Nog een paar uur werk van de sloopers en dit stukje historie van de hoofdstad behoort tot het verleden Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Leerdamsch Schaakgenootschap gaf dr. Max Euwe Maandag te Leerdam een simultaanseance aan 48 borden. De wereldkampioen tijdens den .strijd" FEUILLETON Naar het Engelsch van TEMPLE BAILY. Nadruk Verboden.) 14) Virginia had een paar inkoopen gedaan in Baltimore en voor zichzelf een bruin tweed mantelpakje voor de reis gekocht. Het was eenvoudig en niet d»ur maar de kleur en het bont op den kraag flatteerden haar. Zij had ook een klein bruin hoedie gekocht, dat als een helm over haar bruinroode lokken sloot, Hoe vind je me. Rickey? vroeg zij haar broer. Je ziet er leuker uit dan ik ooit van je ver wacht had. was het broederlijk antwoord. Die witte zijden blouse en dat bruin van het jasje staan ie uitstekend. O Rickey, later wil ik heel mooie dingen hebben, een rose tafzijden avondjurk met goud kant en satijnen schoentjes en een gouden waaier Wanneer zou je ze aantrekken, als je ze had? Ik wil een huis hebben, waar ik ze dragen kan, Rickey. Hij stond met z'n handen in zijn zakken tegen een oude kast geleund. Heb je er ooft over gedacht. Jinny, zei hij. dat Anthony Bleecker je een huis zou kunnen geven, waar je ze in zou kunnen dragen? Virginia staarde hem aan en zei toen lang zaam: Ik zou dat niet graag denken. Waarom niet? O, ik zou nooit van hem kunnen hou den. Als ik 'n meisje was, zou ik mezelf ve- juk wenschen.A._, Zij hief afwerend haar hand op Schei alsjeblieft uit, Rickey. Hij was- uit zijn humeur. Ik begrijp niet, waarom je zoo raar doet. De meeste meisjes zouden dadelijk snappen wat haar kans was Dit is mijn kans niet. zei ze heftig. Niet Tony Bleecker. Maar wat heb je tegen hem. Jinny? NietsMaar jij maakt van een mug een olifant. Dat was het laatste wat er over deze kwestie werd gezegd. Anthony bracht hem naar een oud buiten verblijf bij Marlborough, dat door twee deftige, maar verarmde oude dames werd geëxploiteerd als hotel-restaurant. Zij hadden de atmosfeer van het huis goed weten te bewaren. Het diner werd geserveerd in de groote eetkamer met antieke, mahoniehouten meubelen en oude schilderijen aan den muur. Ei knapperde een houtvuurtje in den haard en hooge witte kaar sen verlichtten de keurige tafel Virginia's houding tegenover Anthony was een tikje koel. U hebt het mij nog niet vergeven, zei hij. toen Rickey hen een oogenblik verliet, Er is niets te vergeven, zei ze zacht. Het was mijn schuld. Ik kende u nog niet lang ge noeg, om u te veroorlooven dat u zulke dingen tegen mij zei. Hij vond haar naïviteit verrukkelijk. Hoelang moet ik u kennen, vóór ik ze mag zeggen? Voordat zij kón antwoorden kwam Rickey binnen en met hun drieën gingen zij samen den koelen avond in. De maan hing als een gouden sikkel in de purperen lucht. De wind. zong in hun ooren. terwijl de auto voortvloog Morgenavond, zei Tony, toen zij de brug gepasseerd waren en Annapolis binnenreden, morgenavond zijn jullie in New York en zal deze oude stad leeg zijn Virginia antwoordde niet. Zij dacht niet aan de oude stad. die zij verlaten moest, zij dacht aan Michael. Hij was daar in de groote, stad. Zelfs al zag zij hem niet, dan zou ze toch* altijd de zekerheid hebben dat hü er was. IX. Het nieuwe begin. Marv Lee Logan kwam hen op het station verwelkomen. Ze had intercommunaal opge beld om te weten met welken trein zij kwa men en haar autotje wachtte buiten. Ik dank den hemel, dat jullie er einde lijk zijn, zuchtte ze, met Virginia's hand in de hare, maar zij keek naar Rickey. Ik heb mij zoo ontzettend eenzaam gevoeld. Ik woon vlak bij jullie. Is het niet heerlijk? Virginia, verward door al de herrie om haar heen. zei: Het is erg lief van je, nu is tenminste niet alles zoo vreemd. Rickey lachte opgewonden. Ik geloof, dat Jinny een beetje bang is, maar ikik vind het heerlijk. Niet? Mary Lee was even opgewonden als hij. Alles is zoo opwekkend, alsof de lucht, die je inademt een elixer is. Je zult hier groote dingen kunnen doen, Rickey! Dat weet ik! Zijn toon klonk zelfbewust. Virginia was stil. toen zij door de verlichte straten reden. Zij had niet gedacht, dat New York zoo zou zijnoverweldigend, dreigend, met zijn schitterende, reusachtige lichtrecla mes, de zwart, bewegende menschenmassa's, het doffe gedreun van de ondergrondsche trei nen. de schrille fluitjes van de verkeersagen ten, het lawaai van den luchtspoorweg. Pas toen zü Fifth Avenu hadden bereikt, kreeg de betoovering van de stad vat op haar. Er was een vreemde, fantastische schoonheid in de duizenden verlichte etalages, de oneindige rijen auto's, die als een slingerende lichtpro cessie over het asphalt gleden, de zwermen menschen. die voortj achtten naar een onbe kend doel. Toen zii Washington-Square bereikten, liet Mary Lee haar auto stoppen voor een kaal. groot huls In vroeger tijden was het de wo ning van rijke menschen geweest, nu diende het een heterogene massa van huurders tot tehuis. De hal werd slechts schaars ver licht door de electrische toorts van een bron zen ridder op den stijl van de trap. Daarachter zette de trap zich schijnbaar eindeloos in den schemer voort. Virginia huiverde even toen zij om zich heen keek. De hospita, die gebroken Engelsch sprak, kwam hun den sleutel van hun kamer brengen. De dame heeft een vuur laten aanleggen, deelde ze hun mee. Welke dame? vroeg Virginia. O, ik, verklaarde Mary Lee. Het leek me anders zoo'n ongezellige aankomst voor jullie. Dat is erg lief van je, zei Virginia dank baar. De kamers waren niet kwaad, een groote, ouderwetsche voorkamer en een kleinere er achter, beide gedeeltelijk gemeubileerd en heel helder. Een paar kamerschutten maakten het mogelijk de groote kamer onder te ver- deelen. Het zal huiskamer en keuken tegelijk moeten zijn, verklaarde Virginia. Rickey krijgt de kleine kamer heelemaal voor zijn gebruik, hij moet rustig kunnen werken. Toen de hospita hen verlaten had, zette Virginia het kleine mandje, dat zij droeg, op den grond en tilde het deksel op. Het goud kleurige poesje kwam er klagelijk miauwend uitgestapt. Heb je het meegebracht? riep Mary Lee uit. Het is zoo'n schatje, ik kon er niet van scheiden, zei Virginia. Mary Lee nam hen mee uit eten. naar een restaurant op den hoek. Er is een erg leuke sfeer en er komen veel jonge artiesten. Je zult het aardig vinden. Rickey. Zij had gelijk. Rickey was betooverd: de rookende dames en fantastisch gekleede man nen aan de kleine tafeltjes, het vreemde voed sel en de koffie in glazen, dat was het Leven, zooals hij het zich altijd had gedroomd. Virginia daarentegen voelde zich niet op baar gemak. De groote menigte, de dikkr rook en de goedkoope artistiek-doenerij. boe zemden haar weerzin in. Hoe verschillend was dit van de kamer, waar zij den vorigen avond met Anthony gedineerd hadden- he* De tenniskampioen A. Waasdorp in actie bij de wedstrijden voor oefen- meesters om het kampioenschap van Nederland, die Maandag te Amsterdam zijn aangevangen glanzende tafelzilver, het kristal en het dege lijke, goed toebereide voedsel. Zij vroeg zich af of Michael dikwijls zulke gelegenheden bezocht, en of hij ervan hield. Hoe zou zijn dagelijksch leven zijn? Zou hy haar komen opzoeken? Maar waarom zou zij hem verwachten? Zij had zijn brief over den zonnewijzer beantwoord en zijn dankwoord ontvangen. Sindien niets meer Het inrichten van hun nieuwe tehuis gaf haar nog heel wat hoofdbrekens. Langzamer hand echter was het voorvertrek geworden tot een smaakvolle en vroolijke woonkamer. Er hingen honingkleurlge gordijnen voor de ramen en de stoelen en de divan waren be kleed met een zacht lila stof met een geel bloemmotief erin. 's Nachts maakte Virginia een bed van den divan en trok de schermen eromheen tot een klein vertrekje. Zij miste de ruimte van het oude huis in het begin heel erg, maar er zat niets anders op dan zich blijmoedig aan de nieuwe omstandigheden aan te passen. „Het is net een boek van Balzac", schreef zij aan haar moeder, „welvaart op de bene denverdiepingen. en armoede daarboven. Rickey en ik zijn rijk in de oogen van de an dere huurders. Op de bovenste verdieping woont een klein jongetje, dat dikwijls de trap af komt, om te kijken of onze deur open staat. Ik laat hem wel eens voor het vuur met het poesje spelen, dat vindt hij heerlijk. Onze kamer is een sprookjespaleis voor hem. Zijn moeder is weduwe en gaat overdag uit werken. Er 2ijn hier allerlei soorten van menschen, maar ovei 't algemeen heel fatsoenlijk, daar zorgt onze hospita wel voor. Zij is een Ita- liaansche en heel vriendelijk. Gisteren kwam zij ons verrassen met een schotel stoomende spaghetti met knoflook. Rickey vond het heer lijk. Hij went gemakkelijker aan nieuwigheden dan ik. U moest hem eens kunnen zien! Hij draagt een blauwe blouse en rookt sigaretten in een heel lang pijpje. Hij vindt my hopeloos ouderwetsch, omdat ik mijn haar niet wil af knippen en rooken! (Wordt vervolgd.) Geïsoleerde schepen in een zee van water. Door de derde overstrooming van de Maas in één maand tijds zijn de schippers, die te Roer mond op vracht wachten, sterk gedupeerd, daar de schepen van den vasten wal afgesloten liggen De Wereldtentoonstelling 1937 te Parijs in voorbereiding. De groote pylonen, die den hoofdingang van expositie zullen vormen. Op den voorgrond de be kende «Pont de l'Alma In de Apollo-hal te Amsterdam zijn Maandagmiddag de tenniswedstrijden voor oefenmeesters om het kampioenschap van Nederland aangevangen. Een groepfoto van de deelnemers. Rechts: A. Waasdorp, die zijn titel in deze wedstrijden verdedigt Kampende infanteristen tijdens het negentiende wapenfeest van den Kon. Ned. Ind. Offi cieren Schermbond, dat te Bandoeng gehouden is Een jeugdig deelnemer aan den jaarlijkschen wedstrijd der Schotsche .pijpers* te Londen

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9