Boldoot H.D.* ABDIJSIROOP Heemstede, een middenstandsgemeente. VERTELLING WOENSDAG 24 FEBRUARI 1937 HAARLE M'S DAGBLAD 6 Avro's Bonte Dinsdagavond- trein. Luistervinken naar Hilversum. „Eiken Dinsdagavond doet een bonte Dins- dagavondtrein alle huizen aan van ons land" zingt Bob Scholte, Kovacs Lajos' populaire refreinzanger, maar de luistervinken, die door middel van de onzichtbare aethergolven ken nis maakten met den artistieken inhoud van dien trein, zullen ongetwijfeld wel eens den wensch hebben gekoesterd, met al die figu ren ook eens in levenden lijve kennis te maken. Daarom is het een goede gedachte van de Avro-directie geweest, om de luistervinken in de gelegenheid te stellen, eens een reisje naar Hilversum te maken, om de voorstelling persoonlijk bij te wonen. En, zooals de heer W. Vogt in zijn openingswoord zeide, er is van de zijde van de Avro ook een beetje egoïsme bij. Want de taak van hen, die voor de micro foon optreden, is een zeer ondankbare, omdat zij voor leege stoelen plegen te spelen. Daar om is het voor hen ook wel eens prettig zicht baar publiek voor zich te zien. en voor hun prestaties met een applausje beloond te wor den. Het blijkt wel, dat de directie van de Avro niet verkeerd gezien heeft, want niet alleen dat de eerste trein, die gisteravond met vijf honderd luistervinken uit Haarlem vertrok, stampvol was, ook de tweede is reeds „uit verkocht" en men overweegt nu, nog een der de in te lasschen. Reeds op het perron te Haarlem, waar de Avro-vinken het heele „Haarlemmermeer-per ron" voor zich alleen hadden, heerschte een gezellige, feestelijke stemming, welke gedu rende de reis nog aanmerkelijk steeg. Op het Hilversumsche perron stond de Postfanfare te wachten, en in de beste stemming trok men in optocht, voorafgegaan door de muziek en on der de hartelijke belangstelling van Hilver- sum's Burgerij, naar het fraaie studiogebouw aan den 's-Gravelandschen weg. Hier werd het populaire Dinsdagavondpro gramma afgewerkt, dat u allen door de radio hebt kunnen beluisteren en waarover we dus kort kunnen zijn. Kovacs' band speelde, voor het eerst sinds enkele weken, weer onder leiding van zijn po- pulairen dirigent, Louis Schmidt. Bob Scholte zong en maakte grappen, de Song Singers ga ven enkele van hun bekende nummers ten beste, en Anna Wünsch verbaasde het publiek met haar wonderlijke en ongelooflijke stem- metamorphosen. Jan van Riemsdijk tenslotte zong enkele liedjes in Veluwsch dialect en deed het publiek schaterlachen met zijn koddi ge opmerkingen en grappige gebaren. Het publiek beloonde de prestaties telkens weer met een hartelijk applaus en zong uit volle borst 't lied van den Dinsdagavondtrein mee. Toen de trein met luistervinken op een heel laat uur in Haarlem terugkeerde, konden Avro's directie op een zeer geslaagden, en Avro's luistervinken op een zeer genoeglijken avond terugzien, die de banden in het groote Avro-gezin ongetwijfeld belangrijk versterkt heeft. HAARLEMSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN - VEREENIGING. Op Donderdag 25 Februari zal voor de Haarlemsche Amateur-Fotografen Vereeni ging, in het vereenigingsgebouw aan de Ged, Oude Gracht 104, de heer Bern Hesper, lei der der Fotokia.sse van het Insti cuut voor Arbeidersontwikkeling te Rotterdam, een voordracht met demonstratie houden over positieve retouche in de fotografie. Na de pauze zal hij een collectie fraaie lantaarnplaten projecteeren en hierbij een technische bespreking houden. DE AVONTUREN VAN „BOFFIE" ,,De koddige avonturen van Boffie" is de titel van een aardige reclame-uitgave van de firma Albert Heijn. Eigenlijk heet Boffie Henkie de Bok, een Zaandamsch jongetje, die reeds van zijn derde jaar af altijd bofte en daardoor van zijn vader den bijnaam „Boffie" kreeg. De verschillende avonturen van Boffie worden in dit boekje, dat met aardige teekeningen is verlucht, op prettige kinderlijke wijze verteld. „HET CREMERNIEUWS" „Het Cremernieuws", officieel orgaan van de Kon. Letterl. Vereen. „J J. Cremer", al hier, kondigt de vierde wedstrijdvoorstelling aan voor Dinsdag 2 Maart a.s. in den Stads schouwburg. De Utrechtsche Rederijkerska mer „Molière" zal dan opvoeren: „Sonna". Indische tooneelspel in drie bedrijven van Jan Fabricius. Na afloop is er bal in het ge bouw van den Haarl. Kegelbond, Tempeliers- straat, onder leiding van den heer H. Kwek- keboom. Voor de slotvoorstelling van „Cremer" is in studie genomen „Meneer Brotonneau", co- medie in 3 bedrijven naar het Fransch van Robert de Fiers en G. A. Caillant, in de ver taling van Dr. Willem Royaards. „Cremernieuws"' maakt voorts melding van het feit, dat aan de Vereenging. de eerste prijs, een verguld zilveren medaille met de beeltenissen van Prinses. Juliana en Prins Bern hard is ten deel gevallen voor haar deel neming aan den Lichtstoet op 7 Januari. Ten slotte bevat dit nummer een groot ge deelte van het interview met den artistieken leider van „Cremer", den heer Henk Bakker, dat verschenen is in het Februari-nummer van het Maandblad „Ons Tooneel". GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van Politie. Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen. Politiebureau Smedestraat: beursje met, inhoud, Scholte, Madoerastraai 25: kinderboekje. Eerden. Nieuw Heiligland 6: damesarmbandhorloge. Timmers. Kritzingerstraat 1: hond. de Groot. Westergracht 4; idem. v. 't Hart. Kamper straat 45: idem. Kennel Fauna. Fr. Varkens- markt: katten, idem: pakje, inh. onderklee- ding en kousen, Schabblng, Preangerstraat 38: portefeuille, v. d. Ploeg, Marsstraat 10; pakje, inh. damesondergoed, Hendriks, Am- sterdamschevaart, 226: rozenkrans. Smole- naars, Jansstraat 25; idem, Coert. Mr, Lotte- laan 26; idem. Houwiel. Corn. Schoonestraat. 4; reticule met inhoud. Politiebureau, Sme destraat. rijwielplaatje. Bijvoet. Westerhout- park 8; idem. Nijdam. KI. Heiligland 75; ring v Steijnen Wiekenplein 8 te Heemstede; sta len stoffen. Kuijl. Vinkenstraat 5; sjaal Vroom en Dreesmann, Gr Houtstraat; gym nastiekschoen, Hakkelcnberg. Gouwstraat 22; vulpenhouder. Bosse, Boogstraat 5; kinder- wanten, Moerkerk. Zonnebloemstraat 52. Vergadering Ned. Forensen- bond. In de Dinsdagavond in een der zalen van café-restaurant Brinkmann, Groote Markt, gehouden vergadering der afdeeling Haar lem en omstr. van den Ned. Forensenbond bracht de afgetreden secretaris, de heer A. Torley Duwel, nog het jaarverslag uit. Ook de penningmeester, de heer J. B. Kayser, bracht verslag uit. De financieele toestand van de afdeeling is niet ongunstig, maar het is dringend noo- dig, dat het aantal leden, mi 6G0, grooter wordt. Het zou gemakkelijk 1000. ja 2090 kunnen zijn, aldus de secretaris in zijn ver slag. Helaas leunen nog te veel forensen op wat anderen voor hen doen In het afgeloopen jaar zijn voor de fo rensen tal van faciliteiten bereikt. Natuur lijk waren er ook teleurstellingen, maar de successen hadden de overhand. Soms waren die successen en succesjes van geringe be- teekenis. maar ook kleine verbeteringen zijn voor de betrokkenen in vele gevallen van heel veel waarde. De voorzitter. Dr. H. van Beeck Vollen hoven. heeft den afgetreden ecretaris, den heer Torley Duwel, dank gebracht voor het vele. door hem voor de afdeeling gedaan. De heer Duwel is van de oprichting, begin 1928. af lid van het bestuur geweest en secretaris van 1929 af. Hij heeft in die jaren, met medewerking van het geheele bestuur, veel in het ibelang der congressen kunnen bereiken. De afdee ling moet hem daarvoor erkentelijk zijn en de voorzitter hoopte, dat de nieuwe secre taris. de heer G. H. Ris. met evenveel succes gedurende vele jaren zijn functie zal kun nen vervullen. De heer Torley Duwel, die bestuurslid blijft, bracht dank voor deze waardeerende woorden en voor de steeds ondervonden medewerking en uitte zijn beste wenschen voor den verderen bloei der afdeeling. De door het bestuur geassumeerde be stuursleden, alsmede de aftredende bestuurs leden, werden bij acclamatie herkozen. Belastingverhooging te Heemstede. Uitvoerig werd besproken de belastingver- hooging te Heemstede. Men meende dat de Heemstecdsche belastingpolitiek wel eens op den duur naöeelig voor Heemstede zou kunnen worden, daar zij vestiging van fo rensen in die gemeente zou kunnen verhin deren en tevens te Heemstede wonende fo rensen tot vertrek zou kunnen nopen. Voorts werd de aandacht gevestigd op de halte van buslijn A. (Haarlem, via Leidsche- vaart, naar Heemstede). Die halte is op de brug over de Leidschevaart bij de Laan van Bloemenhoven en zou beter kunnen worden verplaatst naar het plantsoen bij Station Aerdenhout-Heemstede. Deze zaak zal met de directie der N.Z.H.T.M. worden behandeld. Uw kind zal morgen niet meer hoesien als U het vandaag nog de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop geeft, want daardoor zullen de afmattende hoestbuien tot staan komen en de benauwende slijm loskomen. Akker's Abdijsiroop, thans nog versterkt en nog geneeskrachtiger gemaakt, door toevoeging van de hoest-bedwingende stof codeïne, werkt als een balsem op de borst, keel en longen. Ze bevat een 20-tal kruiden, zooals de Aconlet en de Dro- sera, die ook door de geneeskundigen thans worden beschouwd als de heilzaamste stoffen ter bestrijding van de ademhalings-stoornissen. Elke lepel Abdijsiroop werkt verrassend snel op de ademhalings-organen, lost de slijm op, stopt den hoest, neemt de benauwdheid weg en ge neest de rauwe ontstoken plekken der slijmvliezen. ,,'s Werelds béste Hoest-siroop". zoo noemt men: AKKER's versièrkie Verlaagde prijzen: 75 ct„ f 1.25, f 2.- 13.50 p. flacon. Adv- Ingez fyled.) Gegevens over den welstand der inwoners. Gunstige bevolkingscijfers. Bij de opmerkingen, die wij dezer dagen over Bloemendaal's bevolkingsstructuur ge maakt hebben, wezen wij er reeds op, dat Bloemendaal en Heemstede, hoe vaak ook, in éen adem genoemd en hoe vaak ook met elkander vergeleken, toch feitelijk maar héél weinig punten van overeenstemming hebben. Dit springt al dadelijk naar voren als wij de cijfers der bevolkingsdichtheid naast elkaar stellen. Op 1 Januari j.l. woon den in Bloemendaal gemiddeld 413 men- schen per KM 2, in Heemstede 1972. In deze cijfers wordt het verschil in karakter weer spiegeld. Bloemendaal met een, in hoofd zaak geheel open bebouwing, van veelal grooters villa's, gegroepeerd in kleine cen tra: het oude Bloemendaal, Overveen, Aer- denhout. Vogelenzang. Heemstede heeft slechts één centrum, zij het dan ook met en kele uitloopers. De bevolkingssamenstelling is daarmede in overeenstemming. Forensen, die zich niet de luxe van een grootere be huizing op ruimer terrein, zooals Bloemen daal biedt, konden veroorloven, vestigden zich in Heemstede, om ook daar de voordee- len van het buitenleven in Kennemerland te genieten. Natuurlijk zijn er in beide gemeenten uit zonderingen op den regel maar in zijn alge meenheid is hij stellig juist. En waar er nu eenmaal meer forensen zijn met een be hoorlijk dan met een hoog inkomen en meer gerepatrieerden en renteniers met een redelijk dan met een groot vermogen, waren de groeikansen voor Heemstede's bevolking van den aanvang af gunstiger. Van 1928 tot 1937 nam het inwonertal van Heemstede toe met 45 pet. Het tempo van den bevolkings groei, dat in Bloemendaal ruim tweemaal zoo snel was als het rijks-' of provinciale ge middelde, blijkt in Heemstede dus zelfs viermaal zoo snel te zijn. Bovendien loo- pen de vestigingsoverschotten in deze ge meente niet terug, doch handhaven deze zich reeds langen tijd op 3 a 4 pet. per jaar. De stichting Meer en Bosch, met uitslui tend mannelijke patiënten en mannelijk per soneel, alsmede het Seminarie Hageveld drukken het geboortecijfer. Toch kunnen deze factoren alléén niet de oorzaak zijn, dat Heemstede's geboortecijfer over de perio de 1928-1936 gemiddeld slechts 16,9 per 1000 heeft bedragen tegenover een rijksgemiddel de van 21.9. Ook de omstandigheid, dat het geboorte cijfer een neiging tot dalen toont (het hoogste jaarcijfer, 20, werd in 1929 geboekt, het laagste, 14.4, in 1935) verdient in dit verband aandacht. Er schijnt een aanwij zing in te liggen voor een toenemend percen tage gerepatrieerden, gepensionneerden of renteniers, Het sterftecijfer was over het geheele tijd vak 1928—1937 gemiddeld 9,3 per 1000 te genover het rijksgemiddelde van 9,2. Aan dacht verdient hierbij, dat het gemiddelde van 9,3 ongunstig is beïnvloed door een vrij hooge sterfte in de eerste jaren van het besproken tijdvak (1928: 11,2; 1929: 10). De laatste jaren ontwikkelt het sterftecijfer zich in zeer gunstige richting; over 1936 be droeg het 7.8 per 1000, waarmede het be langrijk beneden het rijksgemiddelde daal de. Ondanks de aanwezigheid van bovenge noemde inrichtingen met een uitsluitend mannelijke bevolking, heeft Heemstede een vrouwenoverschot, dat zich van 1928 af re gelmatig heeft vergroot en successievelijk is gestegen van 1073 tot 1103 vrouwen tegen over 1000 mannen. Evenmin ais in Bloe mendaal berust het vrouwensurplus in Heemstede op de gronden, waarop deze over schotten in de groote steden steunen; d.w.z. op de grootere arbeidsmogelijkheden voor vrouwen in warenhuizen, fabrieken, kanto ren, ziekenhuizen e.d. Ook in Heemstede is het vrouwensuirplus een welstandsver-' schijnsel, daar het voornamelijk veroorzaakt wordt door het aanzienlijk aantal dienstbo den. De scherpste scheerbochten worden glad geno men met Boldoot^s Scheercrême. Overvloedig schuim, de lanoline, wel ke in deze crème is ver werkt, schrijnen of trek- der huid voorkomt. Een groote tube voor 50 cent CHEERGREME (Adv. Ingez. Med.) Dat inmiddels deze welstand van heel wat beperkter proporties is dan de Bloemen- daalsche, blijkt uit de gegevens omtrent in komens en vermogens. Over het belastingjaar 1934-'35 was 27,6 pet. der Heemsteders in de rijksinkomstenbelasting aangeslagen. (Voor geheel Nederland 17,4 pet. voor Bloe mendaal 32,6 pct.) Het gemiddelde inkomen per aangeslagene bedroeg f 3334, tegenover f 2105 voor het geheele land. Omgeslagen over de geheele bevolking beliep het be lastbaar inkomen f 922 per hoofd. (Neder land f 366, Bloemendaal f 1837), Ten opzichte van 1930-1931, toen het aan tal aangeslagenen 35,3 pct. was, valt er dus een teruggang van 21 pct. te boeken. Het aantal aangeslagenen in de. vermo gensbelasting, dat in 1930-1931 7,2 pct. der inwoners omvatte (Nederland 2,5 pct. Bloe mendaal 9,9, pct.) daalde tot 6,9 pct. in 1934-1935. (Nederland 2,2 pct, Bloemendaal 7,9 pct.) Het gemiddelde vermogen per aan geslagene daalde in - genoemde jaren van 113 tot 82 duizend gulden, terwijl het geza menlijk vermogen, omgeslagen over de ge heele bevolking, terug liep van f 8134 tot f 5707 per hoofd. KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit to hare afdeelingen: Zoetestraat 1401 porties; Overtonstraat 1535 porties; Byzantiumstraat 848 porties; Eem- straat 1164 porties; Kamperstraat 902 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 110 porties verstrekt. PERSONALIA. Voor het voorloopig machinisten-diploma is te 's-Gravenhage geslaagd de heer M. van Dalen, te Haarlem Een man met 'n geweten. door MARTIN SMITH. De deftig gekleede heer nam met een bui ging in den modernen, breeden leunstoel plaats. De aangelegenheid, die mij tot u voert, directeur, is van zeer discreten aard" ver klaarde hij ernstig. Hij aarzelde een oogen- blik voordat hij verder ging. Directeur Heenil bood den onbekende een sigaret aan. Een oogenblik later zaten ze te rooken. De heer keek met gefronst voorhoofd nadenkend voor zich uit. Eindelijk ging hij voort: „De aanleiding tot mijn bezoek aan u is een gebeurtenis, die zich reeds twee volle jaren geleden heeft afgespeeld. Vandaag is het precies twee jaar geleden", de stem van den vreemde verried innerlijke spanning, „dat u de groote inbraak in uw fabriekskantoor ontdekt hebt. Herin nert u zich dat?' „Jawel. maar ik begrijp niet Direc teur Heenil keek den bezoeker vragend aan ..Weel u iets ervan? De politie heeft destijds den inbreker niet kunnen opsporen." De vreemde knikte. „Jahij was en bleef verdwenen". Ge laten ging hij verder: „Het zal u zeker wel verwonderd hebben, dat ik alles zoo precies van deze inbraak af weet. Ik heb u opgezocht om u een gewich tige medeaeeling te doen. De inbreker, die de vermetele inbraak ondanks de vele inge- nieuse alarminrichtingen uitgevoerd heeft ben i k. Het gelukte mij na de geslaagde inbraak naar het buitenland te vluchten en mij daar verborgen te houden. Vier maan den geleden is er een onverwachte wending in mijn leven gekomen. In één dag was ik een rijk man bezitter van een groot vermo gen. dat mij door een verren bloedverwant, dien ik tijdens zijn leven niet gekend heb, werd nagelaten. Ik zou een vrij, zorgeloos leven hebben kun nen beginnen, maar mijn verleden, waarin de grootste, maar niet de eenige misstap de inbraak bij u was, wierp een verontrustende schaduw op de komende weken en maanden. Ik had steeds het gevoel vervolgd te worden, ik zag mij al gearresteerd en ter verantwoor ding geroepen. Visioenen van rechtbank en gevangenis pijnigden mij tot ik eenige da gen geleden een besluit nam. Ik wil u, me neer Heenil. voor het verlies, dat u door mijn inbraak geleden hebt. volkomen schadeloos stellen. Ik wil ernstig berouw toonen. dat mij verlichting zal geven en waardoor ik een nieuw, wellicht gelukkig leven beginnen kan, zonder onophoudelijk het gevoel In mij om te dragen op zekeren dag in de gevan genis terecht te komenBijna smee- kend kwam het van zijn lippen: „Noemt u mij het bedrag van mijn schuldik ben tot alles bereid". Zijn stem beefde van op winding, hij verhief zich uit zijn stoel en zag den directeur vol verwachting aan. Heenil trok zwijgend aan zijn sigaret en dacht na. De woorden van den ander hadden hem diep geroerd. „Blijft u maar rustig zit ten". en hij wees vriendelijk glimlachend op den stoel. „De aangelegenheid is niet een voudig. Ik moet het bedrag in mijn boeken naslaanHij aarzelde, ging weer verder: „Een deel van de som is overigens door de verzekeringsmaatschappij vergoed." „Welke maatschappij was dat?" vroeg de vreemde. „De „India'-maatschappij. Waarom in teresseert u dat-?" Hartstochtelijk kwam het antwoord: „Me neer, dan acht ik het mijn onvermijdelijke plicht naar deze verzekeringsmaatschappij te gaan om daar het bedrag, dat zij u uitge keerd heeft, tot op de laatste cent terug te betalen. Ik wil alle sporen van mijn vroe gere lichtzinnigheid en oneerlijkheid uit- wisschen. Slechts op die manier kan ik een vreedzaam leven zonder gewetenswroeging en zelfverwijten beginnen". De beide heeren keken elkaar zwijgend aan. Alleen het tikken van de wandklok was in de kamer te hooren. De directeur over legde met zichzelf en zeide langzaam, bijna met tegenzin: „Ik vind uw voornemen heel mooi. Toch zie ik de noodzakelijkheid niet in, dat u zich met de verzekeringsmaatschappij in verbin ding stelt. Dit komt mij geheel overbodig voor.... U hebt door de inbraak mij bena deelden ik vind', het dus ook voldoende als u de aangelegenheid met mij afhandelt..." Hij stopte even en ging toen weer verder: ..Zooals ik zie hebt u karakter en u zult in zien, dat u deze wijze de ..affaire" het beste tot ons beider tevredenheid regelen kunt." Hij werd eenïgszins verlegen. „U zoudt mij persoonlijk een groot genoegen doen, als u op mijn voorstel wilt ingaan". Vragend keek de vreemde den directeur aan. Hij knikte langzaam. „Natuurlijk wil ik het doen als u het wenscht u zult ech ter begrijpen, dat het mij interesseert op welke grond u zulks wenscht. Het spreekt vanzelf dat het gesprokene streng onder ons blijft." Op het gezicht van den directeur spiegel den zich radeloosheid en ontstemming af. Een oogenblik keek hij zwijgend voor zich uit en scheen ingespannen te denken. „U moet begrijpen", antwoordde hij ein delijk met zeer innemende zachtmoedigheid in zijn stem. „dat ik na de inbraak, waardoor ik groote schade heb geleden, het hoofd volko men verloren heb. Mijn boekhouding was in dien tijd eenigszins in de war en zoo kwam het. dat de verzekeringsmaatschappij bij ver gissing een iets hooger bedrag opgaf, dan werkelijk gestolen was. Eerst- later bemerkte ik toevallig, dat ik mij enkele duizenden ver gist had. De gestolen som bedroeg, als ik mij goed herinner, ongeveer dertigduizend pond. En ik heb door de begane vergissing ruim veertigduizend pond vergoed gekregen. Be grijpt u nu, dat het mij zeer aangenaam zal zijn als „Ik begrijp u zeer goed. meneer Heenil", viel de vreemde hem in de rede. ,.U hebt u ver gist. Een kleinigheid, nietwaar?" Glimlachend voegde hij er aan toe. „Hoe komt het echter, dat in de boeken van de verzekeringsmaat schappij een bedrag van honderdduizend pond als uitkeering aan u geboekt staat, dat u als het gestolen bedrag opgaf en dat u ook inder daad werd uitbetaald?" Wezenloos staarde directeur Heenil den vreemde aan. Doodsbleek snelde hij op dezen af. „Wie bent u?" riep hij. ..Mijn naam is politie-inspeeteur Burns", verklaarde de vreemde op luiden toon, „ik ar resteer u wegens verzekeringszwendel. mijn- I heer Heenil." De list van Burns was gelukt, I Josephine Butler Vereeniging. Het werk van Gerard Velthuysen Voor de Josephine Butler Vereeniging al hier sprak Dinsdagavond Mi'. A. de Graaf, uit Zeist, over „Het werk van Gerard Velt huysen". Velthuysen is als zoon van een bakker te Haarlem geboren op 27 September 1865. Uit den Haarlemschen middenstand, vroom, geloovig maar niet fanatiek, reeël maar zeer gevoelig en boven alles moedig, is Velthuysen voortge komen, evenals zijn vriend van der Steur, ook een Haarlemsche bakkerszoon, de be kende „Pa van der Steur", de meest bemin de man in Indië, de vader van eenige diii- zenden soldatenkinderen. Van der Steur leeft nog, Velthuysen over leed 1 December 1936. Zooals Van der Steur was hij een eenvoudig man, die niet gestu deerd had, maar wiens naam ver over de grenzen bekend is. wiens zegenrijk werk ook daar dankbaar herdacht wordt. Spr. beschreef daarop hoe v. d. Steur en Velthuysen (die oud-onderwijzer was) als jonge menschen, drankbestrijders en armen bezoekers, met de prostitie in achterbuurten bekend geworden, door hun kinderlijk, man nelijk geloof gedreven, besloten de prostitutie te bestrijden, door in de eerste plaats de mannen aan te spreken vóór de bordeelen, en openlijk de gevaarlijke bordeelhouders te gen te gaan. Destijds werden de voornaamste bordeelen door de Overheid beschermd. De toenmalige opvatting was dat de prostitie alleen door compromissen binnen zekere perken van gezondheid en orde te beteugelen was. De politie liet daarom toe. dat deze jonge mannen die in navolging van Denemarken de z.g.n. „Middernachtzending" oprichtten, en zich iederen avond laat voor de bordee len posteerden, daar grof mishandeld wer den. Zeker zouden zij den zwaren strijd, dien zij daarmede aanbonden en vele j aren voort zetten in ons geheele land niet gewonnen hebben, wanneer zij den krachtigen steun van den begaafden, geloovigen directeur van de Heldringgestichten Dr. H. Pierson niet hun leven lang genoten hadden. Omge keerd zou Dr. Pierson den strijd niet ge wonnen hebben, wanneer deze jonge man nen niet het initiatief genomen hadden, en niet het soldatenwerk, op gevaar af van ver lies van gezondheid en leven, al die jaren hadden verricht. In 1888 verhuisde Velthuysen naar Am sterdam en begon op nog grooter intensie ver, nog gevaarlijker wijze den strijd tegen de bordeelen, zoowel in de achterbuurten, Zeedijk en Oude Kerksplein, waar de woeste dronkemans-prostitutie 's nachts woedde, als tegen de groote weelderige openlijk getole reerde Overheidshuizen van ontucht op de N.-Z Voorburgwal, waar nu het gebouw van de „Telegraaf" staat. Behalve het internationale werk van me vrouw Butler wier eerste Congres te Ge- nève in 1877 door Ds. Pierson werd bijge woond, sloot de Ned. Ver, tegen de Prostitu tie zich ook aan bij het internationale werk van de bestrijding van den handel in vrou wen. ook in Engeland begonnen en uitgaan de van W. A. Coole, die de medewerking der Regeering- wist te verkrijgen, door alleen aan te dringen op bestrijding van dien han del, zonder (zoqals mevr. Butler deed) het stelsel der Reglementeering der prostitutie en der officieele huizen van ontucht aan te randen, Nïettegentaande dit verschil van inzicht richtte men toch ook een Nat. Comité tot bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen op en ook daarvan werd Velthuy sen de ziel. 1-Iet eerste congres in Londen in 1899 woonde hij bij en terstond kwam hij. met een rapport voor den dag dat aller aan dacht trok. Zeer kwam hem te stade, dat hij1 zichzelf Fransch, Duitsch en EngeLsch had: geleerd, vooral de laatste taal voortreffelijk sprak en schreef. Toen is een internationale strijd begonnen in een reeks van congressen zoowel van de Fédération abolitionniste in ternat. als van de Ver. tegen den vrouwen handel die, wat de laatste betreft in 1913 te Londen' eindigde met een volkomen over winning ook in deze Ver. van de verwerping der Reglementeering. Ook heeft deze vereeniging geleid tot Re- geeringenconferenties in 1902 en 1910 te Parijs waar conventies zijn gesloten die ver betering in verschillende wetgevingen en direct contact tusschen de politie in diverse landen bewerkten, ook in de Kolonieën. Van dit alles was Velthuyysen voor ons land de ziel. Toen na den oorlog de Volkenbond werd opgericht en een sociale afdeeling ook de bestrijding van den vrouwenhandel op zijn programma plaatste, heeft ook menig rap port van Velthuj'sen grooten invloed gehad en ook daar geleid tot een volkomen over winning van de abolitionnistische gedachte dat geen bestrijding van vrouwenhandel ef fect heeft, vóór met het officieele bordeel stelsel gebroken is. Ook in Ned.-Indië is dit gebleken. Een Aziatisch internat, congres van Regeeringen wordt op dit gebied thans juist in Bandoeng gehouden. Ook is dit te danken aan het groote Volkenbondrapport, dat in 1931 na een uitvoerige enquête, con stateerde dat nergens in Azië de bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen zoo goed was georganiseerd als in Ned.-Indië. Maar ook liet binnenlandsche werk van Velthuysen zoowel in de Middernachtzending als in het Informatiebureau voor vrouwen en meisjes in Amsterdam had krachtigen voortgang. Veel steun ontving al dit werk door een geheel nieuwe vereeniging, voor eenige jaren te Haarlem opgericht door de Ned. Huisvrou- wenvereeniging en die zich noemde de „Jo sephine Butler Vereeniging. Deze vereeniging bedoelt in het algemeen alle bestrijding van onzedelijkheid, alle be scherming van vrouwen en meisjes op aller lei wijze te steunen, ook niet het minst door geldelijken steun. Afwisselend geniet nu deze vereeniging, dan die inrichting, waar dan krachtige propaganda voor wordt ge maakt haar steun. Wel zeer merkwaardig is het dat deze een voudige man die zoo ontzaglijk veel heeft gedaan voor ons land, zoo spoedig belang is gaan stellen in het buitenland en begre pen heeft dat dit een wereldstrijd is. Van daar dat hij tot het laatst van zijn leven zich geïnteresseerd heeft voor de twee interna tionale congressen die in Mei van dit jaar te Parijs gehouden zullen wor den en waar van voren af aan de groote strijd tegen de Reglementeering en de bor deelen weer wordt aangebonden. Al te groote financieele belangen zijn met het behoud gemoeid: een machtige, rijke Vereeniging van bordeelhouders werkt voor de Reglementeering van de bordeelen. De moeilijkheid voor de Federatie is dat zij geen geld heeft voor dit congres en dat zelfs Engeland dat altijd steunde, maar zeer wei nig kon zenden. Voor de zooveelste maal wordt dus weer een beroep gedaan op het internationaal voelende hart, op het we- reldhart. van Nederland en dan speciaal op het Hollandsche „oeuvre du Sou" hier in Haarlem opgericht in navolging van het Zwitsersche „Oeuvre du Sou" van mevrouw Josephine Butler, de vrouw met het groote hart en met het kostelijke verstand.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10