Geneeskrachtige Kruiden OUDE COURANTEN 4 ct. per fC.G. MATRAS slecht! Heeft U stof? J. Mülier ALB.KUUKEN Prima Rauwe ROOKWORST Drukkerij HAARLEM's DAGBLAD Jongens wordt levensmoed gegeven. Rembrandt's tooverpalet door R&D geëvenaard in de „Fixa-Color" kleuren! WOENSDAG 24 FEBRUARI 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 8 V/oensdag Donderdag Bel op 1.5.7.7.7. KROON'S BEDDENMAGAZIJN, GIERSTRAAT 73 Voor Piano's te huur W. BOEREE, Schagchelstraat 9 Colb.cost. n. maat met prima fournituren IS. Damesmantel n maat 10. Costuum keren ƒ11.50 Korten tijd 10 p('t. korting. Joh. de Breukstraat 1, Tel. 16077 HUURT THAN/ UW WITTEJA/ WITTER MOOIERviéPttAzrv LAGER iH PRÜS OOK MET HANDDOEKEN ENZ: ENZ B'J GEN: CRONJÉSTRAAT.62 —64. TELi HAARLEM. 40 CENT PER POND Alle vleeschwaren en worstsoor ten tegen scherp concurreeren- de prijzen. Alles eigen fabrikaat C. BOOIJ BARREVOETESTRAAT 17 (AFGEHAALD). werk gegaan. Het leek compleet lente, zoo zacht was -het geworden. Midden in een schitterende omgeving zijn de kampdeelnemers aan het werk. Het is een lust hen zoo ijverig aan den slag te zien. Hier staat een ploeg te spitten, dat de stukken er af vliegen, ginds is men bezig met het vruchtbaarder maken van een stuk land, waar het bestaande bosch het niet deed. 'De jongens hebben de boornen die er stonden gerooid. Thans spitten zij het terrein om. op dat ietwat vruchtbaarder grond iboven komt. Langs een omweg, welke ons naar den top van een hoogduin leidt, midden tusschen Alfen en Chaam ra, bereiken wij de groep jongens, die den weg verbeteren. Het gaat oogenschijnlijk van een leien dakje. Boomstammetjes zijn keurig in ronde blokjes gezaagd. Deze worden in een bad van creo soot gedoopt, en dan op gelijke hoogte in den weg gebracht. Het lijkt gemakkelijk, maar het is hier inderdaad moeilijk werk, omdat de weg zoo ongenadig slecht is. Van den weg naar ..Het Putven" il n'y a qu'un pas. Vergist u zich niet. ik bedoel thans het brokje natuurschoon, waaraan het kamp den naam ontleent. Een prachtig meertje met helder water en veel zand, midden in het bosch. Het lijkt een oaseHier genie ten wij even. de stedeling, moe van den tocht door het geaccidenteerde terrein, rust stiekum uit. om dan op de waarlijk stalen rossen terug te peddelen naar het kamp. Daar wacht ons de thee en wat vliegen de uren om is het alweer etenstijd. De warme maaltijd wacht.Op de borden ligt een balletje gehakt te wachten, op de tafels staan diepe schalen met eten: stamppot van andijvie. De jongens laten het kan het anders na den arbeid? als sneeuw voor de zon verdwijnen. Nogmaals, het is ongeloof lijk als men ziet hoe ontzaggelijk veel er naar binnen gestouwd wordt. De kampco vertelt mij. dat men thans reeds gevorderd is tot 1C5 brooden per dag. En de massa's aardappelen en groenten, welke noodig zijn om de magen te vullen, zijn eenvoudigweg verbijsterend. „Wij wegen de jongens als zij komen", al dus de kampco. „Welnu, het is heel gewoon, dat zij bij liet weggaan, veertien pond en meer zijn aangekomen Mevrouw de wed. E. W. MerensJoekes overhandigt den heer J.- M. Thuis een diploma en een medaille voor twee geslaagde reddingen. KENNEMER FOTOKRING. De agenda voor de vergadering van den Kennemer Fotokring op Woensdagavond 3 Maart in de Sociëteit „Vereeniging", Zijlweg, vermeldt o.a. een voordracht met projectie door den heer R. Wijngaarden te Amsterdam vertegenwoordiger van Uford-Selo, met het onderwerp „Kleurenfilters" en proefprojectie EEN CABARETAVOND De Vereeniging tot bevordering der be langen van T.B.C.-patiënten in Nederland, afd. Haarlem, geeft Zaterdag 27 Februari ter gelegenheid van het 3e lustrum, een ca baret-avond met bal CHRISTELIJK FANFARECORPS „ARTI ET RELIGIONI". Op Donderdag 25 Februari heeft de achtste jaarlijksche uitvoering plaats in het ge bouw St. Bavo. Medewerking wordt verleend door het Mannenkoor Proza en Poëzie, directeur Jan Booda. mevrouw Neuman— Leeflang, piano-begeleiding en dén heer R. C. Tol, tenor. UITBREIDING VAN HET CURATORIUM VAN HET KENNEMER LYCEUM. Tot leden van het Curatorium van het Kennemer Lyceum zijn benoemd: de heer G. Bolkestein. aftredend inspecteur van het Voorbereidend Hooger- en Middelbaar Onder wijs te Amsterdam en mevrouw J. J. Prins Werker te Dordrecht. Deze laatste speciaal met het oog op de uitbreiding van de af- deeling Middelbaar Montessori Onderwijs van het Kennemer Lyceum. Tot leeraar van de afdeeling Voor meer in dividueel onderwijs, is benoemd mr. dr. H. Schmidt Degener, uit Middelburg. Haarl. Reddingsbrigade. Jaarvergadering. De Haar.lemsche Reddingsbrigade hield Dinsdagavond haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering. De voorzitter, de heer Joh. M. Schmidt, herdacht in zijn openingswoord eerst hen, die de brigade in het afgeloopen jaar zijn ontvallen, de heeren D. E. van Leer- sum en M. Mauritz, arts; staande hoorden de leden deze herdenkingswoorden aan. Hierop trad Mevrouw Wed. E. W. Merens- Joekes de zaal binnen; de voorzitter schorste de vergadering voor een huldiging. Het bestuur van het Dr. Merensfonds had besloten den heer J. M. Thuis te eeren voor twee goed volbrachte reddingen in het afge loopen jaar. Met eenige hartelijke woorden reikte mevr. Merens namens dit fonds aan den heer Thuis een diploma en een bronzen medaille uit. De heer Thuis dankte voor deze huldiging. Dit fonds, opgericht in nagedachtenis aan Dr. Merens is ook bestemd voor het vergoe den van schade door redders (niet uitsluitend brigadeleden), opgeloopen tijdens een red ding. Van de Mij. tot Redding van Drenkelingen was bericht gezonden, dat aan de H. R. B. opnieuw een subsidie is toegekend van f 75. Uit het uitgebreide jaarverslag van den secretaris, den heer P. Wapstra, vernamen we, dat de brigade 164 leden telt, waaronder een groot aantal gediplomeerden, die aange sloten zijn _bij den Ongevallendienst. Bij 56 ongevallen werd hulp verleend; 19 boottoch ten werden begeleid. Dank zij een zuinig beheer kon de pen ningmeester de heer A. J. C. van den Berg, de kas afsluiten met een klein batig saldo: op voorstel der kascommissie werd hem décharge verleend. Tot lid van het bestuur werden herbenoemd de heeren A. J. C. van den Berg, J. M. Thuis en P. Wapstra. De Technische Commissie bestaat uit: mevrouw B. Dijkstra-van Ba ren en de heeren A. H. de Bruyn Jr., Dr. P. Floor. A. J. Meyerink en Joh. M. Schmidt. Tot lid der kascommissie werden aange zocht mej. J. Weerts en de heeren Van Delft en C. Nel. Eenigefabrikante:Bebangselpapierfabriek van Ratb ScDoodeheefverN. V., Amsterdam. Toonzalen inl9 steden des lands. Toonzaal te Haarlem: Parklaan 69. Bezoek aan het werkkamp te Chaam. De maag wordt niet vergeten. Onze reportage over drie werkkampen van de Cen trale voor Werkloozen- zorg vervolgen wij heden met een verslag van het bezoek aan het kamp te Chaam, waar onze reporter met het kampleven heeft kennis gemaakt. (Speciale G.P.D.-berichtgeving.) Enkele Breda!" Een groen spoor kaartje wordt tegen betaling van idem zooveel onder het loketje doorgeschoven. Dan worstel ik mij met mijn koffer door de controle, op weg naar het perron waar de trein naar Breda vertrekt. De reis geeft geen aanleiding tot commentaar. Alleen zij hierbij vastgelegd, dat het regende, dat het goot, zoodat ik alleen door een regen waas van het vlakke Brabantsche land kon genieten. Aan het station te Breda heb ik eerst m'n fiets opgehaald en daar stond ik toen. met m'n lang niet lichte koffer en het rijwiel, in den regen. Ik moet naar het werkkamp „Het Putven" in „Chaam" en daartoe charter ik een taxi. De fiets wordt echter op den bumper ge bonden, m'n koffer voorin geplant naast den chauffeur en ik zelf vlei me achterin. „Naar het werkkamp?" zei de chauffeurDa- kèn!" Inderdaadhet kon! Maar vraag niet hoe. Tot Chaam ging ailes vlot. De weg was ondanks de nattigheid goed berijdbaar. Toen moesten wij linksom enhet werd een modderballet. met een op de tweede versnelling rijdende taxi als danseres. Moet-U-ook-eens- doen! De auto slipt dan eens naar links, dan weer naar rechts, af en toe komt er een zeetje modderwater over. De weg naar het kamp telt ml. vele kuilen die gevuld zijn met een drabbig vocht. Om de minuut loer ik door de achter ruit om te zien of m'n fiets nog aanwezig is. Gelukkig heeft de chauffeur m'n vehikel des kundig bevestigd, anders Al slippende maken wij twee bochten naar rechts, dan zie ik den ingang van het kamp. Nog 100 meter, 50, 25. 10, wij stoppen. Ik ben waar ik wezen moet. Met groote zwarte letters prijkt de naam van het werkkamp op een wit bord: „Het Putven". „Zie maar binnen te komen". Het hek ik bijna geheel gesloten. Er boven hangt een bordje met het opschrift: „Zie maar binnen te komen". Nu dat lijkt mij geen al te groote heksentoer, dus „Geef U mij Uw koffer maar", klinkt opeens een stem. Een werkkamper in een overall is naar buiten geglipt en voegt daar dan, bijna fluisterend, aan toe: Of U nog even wilt wach ten. de commissie van ontvangst is bijna ge reed." Natuurlijk wacht ik, tot na enkele oogenblik- ken een groot aantal jongens achter het hek een eerehaag gevormd hebben. Dan waag ik mij naar binnen. Achter den kier, waarop het hek openstaat, zie ik een soort kippenren, links en rechts geflankeerd door schoppen en andere gereedschappen. Ik loop als het ware spits roeden, klauter over een houten stellage met een kleed, loop dan den kippenren verder uit om te stuiten op een met papierstrooken dichtgeplakte deur. Daar moet ik doorheen. En natuurlijk stap 1 ik er door om opgevangen te worden door een mijnheer in een toga mee witte bef. Hij prevelt iets en ik prevel iets. Vermoedelijk stellen wij ons aan elkaar voor. Ik schrijd naast hem voort en ga onder een bord door, waarop ik lees: „Wie hier niet vroolijk naar binnen hup pelt. wordt er 1, 2, 3 weer uitgeknuppeld!" Dan gaat er een deur open en ik sta voor de commissie van ontvangst, gevormd door den Kampcommandant, de beide kampdames en de chefs. Een begroetingsrede wordt uitgesproken door den minister van onzin en waarheid. Het is een ongeloofelijk hartelijk welkom dat men mij bereid heeft. Als de spreker zijn rede onder daverende bijvalsbetuigingen heeft beëindigd volgt een algeheele verbroedering. Ik maak kennis met den kampcommandant (voortaan kampco genoemd), ir. W. J. Meyerink. die op zijn beurt de rest van de kampstaf aan mij voorstelt. Er is nog juist tijcl voor een kopje koffie eer de etensbel zal luiden. De reiziger heeft niet den moed en heelemaal niet de lust dit te weigeren. In de eetzaal. Precies om 12 uur luidt er een over ihet geheele terrein hoorbare bel. Brood eten. Brood eten. Jongens, bijna allen in overalls en op kampschoenen, zetten het over de plankiers op een hol naar de eetzaal. Als ik met den kampco naar binnen stap. zie ik de jongens al zitten aan vier groote tafels. Voor ieder staat een emailbord met 3 belegde bo terhammen. een emailkroes voor de thee cn een mes. Aan één der tafels zijn nog 2 stoe len onbezet. Ik krijg een eereplaats naast den kampco. De laatste staat weer op, luidt een bel, verzoekt om stilte, welke eerbiedig in acht genomen wordt, daarna klinkt het uit 190 monden: „Eet-sma-ke-l-k!" Wij kun nen toetasten. Ongeloofelijk. zoo snel als de boterhammen verdwijnen. Als ik de 3 dikke pillen met spek. jam en kaas verorberd heb, heb ik al genoeg. Maar de jongens nog lang niet. Er staan nog schalen met even dikke sneden brood op tafel endie moeten leeg. Dat geschiedt in een tempo, waarnaar ik met diepe verbijstering staar. Na 20 a 25 minuten is het gedaan. Wederom verheft de kampco zich. De bel luidt, dan wordt de „hooge bezoe ker" (dat ben ik!) nogmaals een hartelijk welkom toegeroepen. Een hartelijk applaus onderstreept de woorden van ir. Meyerink. Wat doe je in zoo'n geval? Wel. je staat op en spreekt een paar minzame woorden van dank. Ook ik doe dat: kort en krachtig. Door het kamp. Na het eten (het is inmiddels heel wat beter weer geworden) gaan de jongens met hun chefs naar het werk. De kampco leidt mij intusschen in het kamp rond Ik zie daar 8 houten barakken, waarin de deelne mers overnachten. Twaalf jongens (Inclusief een chef) slapen daar in de kribben. De meeste zijn twee-persoons met een houten schot in het midden. Voorts zijn er in alle barakken één-persoons kribben. Er wordt ge slapen op stroomatrassen. De dekens en la kens liggen netjes opgevouwen op het stroo- kussen. Voorts staat, er in elke barak een kachel. Is het erg koud. dan wordt deze des avonds aangemaakt. De slaapbarakken te „Het Putven" staan in 2 rijen van 4 tegen over elkaar. De eetzaal met een leuk onver wacht uitbouwtje, staat er loodrecht or Voorts is er een leeszaal, de keuken me kokswoning, de woning van den kamper douchehokjes, enkele magazijntjes en een waschlokaal. Achter het kamp ligt het sport veld. Neen, stelt u zich nu vooral niet een terrein anet een mooie, gelijke grasmat voor. Bestel nu reeds üw Markiezen of laat deze opnieuw overtrekken ACCOUNTANCY - BELASTINGZAKEN J. DRAGT Lid Ned. Unie van Accountants. (Ook Indische praktijk.) HEEMSTEDE - Franz Sehubertlaan 47 - Telefoon 29145. Van ouds het adres van: Levering door geheel Nederl. Eerste Hceinsteedsche Ma rkiezenf a briek M. TH. HESSELS Havenstraat 39, Heemstede Tel. 28702 Opgericht 19 24 Drogisterij A. J. VAN DER PIGCE Gierstraat 3 Zoover is het niet. Maar er staan twee goals tegenover elkaar, zoodat er gevoetbald kan worden. In de verte zie ik een korfbalpaal staan Ook korfbal wordt hier dus beoefend. Naar het werk. Op het oogenbhk zijn de kampdeelnemers op drie plaatsen aan het werk. Een deel der jongens werkt nl. aan de verbetering van den weg naar het kamp. Een ander deel is in diet kamp werkzaam. Er moet nl. een zie ken- en logeerkamer komen en de timmer- groep is daarvoor druk in de weer. De overige jongens werken onder deskundig toezicht boschwachters op het terrein van Staats boschbeheer. Zij werken aan de bebossching van dit gebied. Per kampfiets ben ik er met den kampco 's middags tusschenuit getrok ken om de jongens aan den slag te zien. Eerst naar de deelnemers, die het verst van het kamp zijn, d.w.z. een goed kwartier fietsen. Mijn fiets staat keurig opgeborgen in de fietsenloods waar de fietsenreparateur zijn werk heeft en ik berijd e<en veel zwaardere kampfiets. Gezien den toestand der wegen lijkt dit mij ook wel wenschelijk, zoodat ik het advies van den kampco opvolg. Langs eenmanspaadjes zijn wij naar het jjc gedekte caiei m de eetzaal van het werk kamp „Het Putven" te Chaam. In de kannen sit thee. De nieuwe R&D-collectie brengt nu behangsels van waarlijk Rembrandtieke sfeer en schoonheid! Zelfs het beroemde clair-obscur ontbreekt niet in dezen schat van zonnig-lichte en stemmig-donkere wand-creaties, alle zoo artistiek in „Fixa-Color" kleuren vastgelegd! En het verheugende is, dat deze nieuwe R&D be hangsels zoo ongelooflijk laag zijn geprijsd. Infor meert daar nu eens naar bij Uw behanger! Vraagt hem het prachtboek Serie 50 en de boeken 16, 47, 48, 49: de reclame-series van R&D. Nieuw-behan- gen moet nu een vreugde zijn voor iedereen! Behandeld werd de uitgebreide bonds- agenda; deze gaf stof tot uitgebreide bespre kingen; de afgevaardigden zulfen rekening houden met de gemaakte bemerkingen. De voorzitter deelde mee, dat nog een be drag was overgehouden van het jubileum van den heer A. J. Me ij erin k; in overleg met j het Bondsbestuur is dit bedrag besteed voor een zilveren wisselbeker, die den naam I „Meijerinkbeker" zal dragen en die door den heer Meijerink bestemd is voor damesleden bij de kampioenschappen en wel voor het nummer: 150 M. gekleed zwemmen, waarvan de laatste 25 M. met pop, verbonden met een medisch examen. In de plaats van den arts Mauritz zal nu bij verdrinkings-, verstikkings- en electrici- teitsongevallen bij dag en nacht opgeroepen worden Dr. Floor, of bij afwezigheid of ver hindering Dr. Brouwer. Ten slotte werden de nieuwe verzekerings- voorwaarden voor gediplomeerde brigadele den voorgelezen. De rondvraag moest onder broken worden toen het bekende klokje van gehoorzaamheid 12 uur sloeg.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 12