Brutale inbraak. Verdachte van den moord in Den Haag gearresteerd. Maart. Wie vóór 7 Maart Op klaarlichten dag. tiet BekutQtijkste 54e Jaargang No. 16468 Verschijnt dageliiEs, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 1 Maart 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENh COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week f 0.25, per maand f 1.10 per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs f 0.06 Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05. p. maand f 0.22 p. 3 mnd ƒ0.65. franco p post ƒ0.7254 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos- Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie: 10724. 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTlëN 15 regels T 1.75, elke regel meer T 0.35 Reclames /0.60 per regel Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid t 600.—, overlijden 1400.—, verlies van hand. voet of oog 1 200.— beic een of twee leden wijsvinger f 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk f 30.—, enkelbreuk f 15.—. pc Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit b] e leden duim f 100.—, één lid duim I 50.—, alle leden wijsvinger f 60.—, lsbreuk f 15. ad verkrijgbare voorwaarden. Door getuigen herkend als de man, die den proefrit heeft meegemaakt. i 7 Het woord is aan Jules Claretie: De ondankbaren zijn zelfs nuttig: zij helpen u wel te doen zonder eigenbelang. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, I Maart. Zesdaagsche Narigheid. De Rotterdamsche Zesdaagsche wielerwed strijd is mislukt. Pijnenburg en Wals, die eöze vermaardste zesdagers zijn, waren niet van de partij en toen wou het publiek niet komen. De belangstelling was zoo gering, dat na twee dagen de financieele débacle al vaststond. Daarop riep de directie de renners bijeen, die toestemden in de opoffering van één dag gage. En daarna ging blijkbaar de heele boel mis. De directie, de jury en de renners kregen allemaal moeilijkheden met elkaar, het weinige publiek was ontevreden en de kranten schreven onaardige dingen over de Rotterdamsche Zesdaagsche. Onder ling hadden de renners ook geen vrede, waar van het gevolg was dat „Zwarte Piet", gezegd P. van Kempen, eertijds wereldvermaard als „de Zesdagenkoning" en nu nog steeds een geducht veteraan, den strijd opgaf. Volgens mededeelingen van de directie aan het N. v. d. D. wilden de andere renners Zwarte Piet „in den grond rijden", hetgeen een vakterm is die blijkbaar beteekent, dat zij het er ge zamenlijk op (toeleggen één man tè dupeeren in plaats van elk voor hun eigen kans te strijden. Nu, dat moet niet aangenaam voor dien éenen man zijn. In de Zesdaagsche „badkuipen" is een ex-koning blijkbaar nog minder populair dan In de groote wereld buiten. De directie heeft nog meer verteld. Zij is boos op sommige renners, vooral op de kop pels Sehön-Pellenaers en Buysse-Billiet, om dat die dagenlang tot negen uur of halftien 's avonds in trainingscostuum hebben rondge- peddeld en daarmee de „kleinere" renners er toe brachten, even stout te doen. Ja, er zijn nog ergere 'dingen gebeurd, zegt de directie, want soms reden ze heelemaal niet. Dagen lang hebben zij tusschen zes en twaalf uur 's morgens maar een deel van den tijd of hee lemaal niet meegereden. Daarom heeft de di rectie den vier „grooten" twee dagen gage af gehouden en den „kleinen" één dag, en de Nederlandsche Wielren Unie moet nu maar recht spreken. Zooals de renners zich in Rot terdam hebben misdragen is het nog nooit voorgekomen. Het is zelfs geschied dat Pelle- naers in een klassementsprint met een witten baard reed en met een bochel van fietsban den; de heele irest ging achter hem aan en liet hem onder Indianengehuil als eerste de finish pasSeeren. Dat noemt de directie geen sport. Neen. Maar is „Indianengehuil' wel zoo on toepasselijk bij zesdaagschen? Zij.n zesdiaag- schen überhaupt wel sport? Is het Rotterdam sche geval wellicht te beschouwen als een dui delijk symptoom, dat diit soort voorstellingen in ons land zijn einde nabij is? Dan ben ik er heelemaal niet bedroefd om. Wij Hollanders plegen nogal trotsch op onze nuchterheid en gezond verstand te zijn. In de laatste jaren zijn er nogal wat dingen gebeurd die dezen trots wreedelijk hebben ge kwetst. Daartoe behooren allerlei artikelen van buitenlandsche import, w.o. de Zesdaagschen. Het is jammer dat men alleen invoerrechten op bruikbare producten heft en niet op onge- wenschte. Tot den ongewenschten invoer be hoorden de Zesdaagschen en we zijn er nog niet af, maar hun einde schijnt te naderen. Daarbij werken de organisatoren en de deel nemers zelf mee. De laatsten door met een witten baard, in een trainingspak of heelemaal niet te rijden, de eersten door deze feiten in hun volle veelzeggendheid te gaan onthullen. Het ef fect zal natuurlijk zijn dat het publiek dat weggebleven is zal zeggen: „goed dat ik niet gekomen ben" en dat de menschen die er wel geweest zijn zich nu nog bekocht voelen ook Want wat hebben de winnaars nu eigen lijk gewonnen? Geen Zesdaagsche; ze heb ben immers niet zes dagen gereden! En wat is nog de athletische prestatie van den hee- len troep waard als hij tot 's avonds negen uur in trainingspakken het baantje rond kruipt? Blijkbaar zijn de renners er in Rotterdam op uit geweest zesdaagschen in Neder land onmogelijk te maken. Nu, daar hebben ze ongetwijfeld een belangrijke bijdrage toe geleverd. Wellicht de beslissende. En daar voor althans kunnen we dankbaar zijn. R. P. CONVERSIE. B. en W. van Haarlem hebben een aanbie ding ontvangen voor een aan deze gemeente te verstrekken geldleening groot f 398.000. aan te gaan op onderhandsche schuldbeken tenis a pari, tegen een rente van 2 7'8 pet. en met een looptijd van 6 jaar B. en W. achten deze voorwaarden van dien aard. dat zij den Raad voorstellen bedoelde aanbieding e t aanvaarden. Geconverteerd worden dan eenige 3 1/2 pet. leeningen. O Maart, als Lentemaand vermaard, Je staat nu weer aan je begin, Ach, maak het ons wat naar den zin, Roer niet te heftig met je staart. Voor nattigheid zijn wij niet bang, Daar zijn wij heusch wel aan gewend, Maar als je ons nog regen zendt, Maak 't niet te veel en niet te lang. 't Is alles nu zoo klef en klam, Het water staat alom zoo hoog, En. houd je 't oók niet altijd droog, Zet flink wat zon op je program. Bescheiden zijn w'in onzen eisch Van zonnegloed en hemelblauw, Maar 't was den laatsten tijd zoo grauw. Dat werd ons wel wat al te grijs. Wanneer je werkt in deze lijn, Ten hoogste kwisplend met je staart, In goede Maartsche bui, o Maart, Wat zullen wij je dankbaar zijn P. GASUS. bij BAKKER zijn behang koopt, krijgt 1 rol gratis van elke 4 rollen die hij noodig heeft. Dus: 16 rollen noodig, 12 rollen betalen. Enz. Bovendiengratis randjes afsnij den ensterker, mooier behang voor een lageren prijs. H.M.Bakkei^Gen.Cronjesfr.lSS^el.llóS? (Adv. Ingez. Med.j Ruim 1300 buit gemaakt Van de daders geen spoor. Gistel-middag heeft in de Groote Houtstraat een zeer brutale inbraak plaats gehad, waarbij de inbrekers door het forceeren van een raampje in de voordeur, het huis binnen dron gen en ruim f 1300 buit maakten. De heer M. de eigenaar van een lijsten- handel in de Groote Houtstraat, was om streeks kwart over tien met zijn familie uit gegaan. en toen men om half twee terug keerde, ontdekte men dat de kasten in de verschillende kamers geheel overhoop gehaald waren, terwijl uit verschillende doosjes en kistjes een bedrag van ruim f 1336 ontvreen® bleek te zijn De winkel zelf bleken de daders met rust, te hebben gelaten, want een klein bedrag aan wisselgeld, dat zich in de ongesloten cassa bevond, hadden zij onaangeroerd gelaten Het blijkt, dat de daders een raampje in de voordeur, dus aan de gedurende die uren zeer drukke Groote Houtstraat, hebben ge forceerd, waarna zij gemakkelijk het slot konden opendraaien Dat de daders deze zaak ter dege hadden voorbereid blijkt wei hieruit, dat zij van te voren het tweede slot. dat alleen met een sleutel kan worden ge opend, met een lucifer onklaar hadden ge maakt. zoodat de heer M. dit niet heeft kun nen sluiten. De daders moeten goed met de huiselijke omstandigheden op de hoogte zijn geweest, daar het wel zeer toevallig was, dat de heer M. een groot bedrag aan geld in huis had, dat hij bestemd had voor het betalen van enkele wissels. Het is wel een raadsel, dat de inbraak niet de aandacht van de voorbijgangers heeft ge trokken. De winkel is bovendien niet ver van het politieposthuis in het Proveniershuis ver wijderd, zoodat de daders dus wel over een zeer groote mate van koelbloedigheid moeten hebben beschikt. De recherche heeft onmiddellijk een uitge breid onderzoek ingesteld, dat natuurlijk door het ontbreken van duidelijke sporen, zeer bemoeilijkt wordt. De heer M. heeft dan ook weinig hoop, dat hij nog iets van het gestolen bedrag, dat niet verzekerd was, zal terugzien. DE VLIEGTOCHT VAN IR. DE KOK. Uit Rangoon wordt gemeld, dat de heeren Ir. De Kok en Schmidt Crans, die weer uit Indië zijn vertrokken, aldaar zijn aangeko men.. De vliegtocht werd begunstigd door prach tig weer. Naar wij vernemen heeft de Haag- sche politie Zaterdagmiddag een man gearresteerd, in wien zij een der da ders van den moord in de auto, welke Vrijdagavond op den B ezuidenhoutsche weg te 's Gravenhage op den heer J. Hes uit Haarlem is gepleegd, meent te hebben. Naar men weet, is het slachtoffer met twee personen op de automarkt in contact gekomen en is met hen een proefrit gaan maken. De politie is er nu in geslaagd een van deze per sonen op te sporen. Omstanders, die op de automarkt getuige zijn geweest van de bespre kingen over den verkoop der auto hebben naar van politiezijde wordt medegedeeld den arrestant her kend als één van de twee adspirant- koopers, die met den heer H. in ge sprek waren. In het belang van het onderzoek konden echter nog geen nadere me dedeelingen worden gedaan. Onderhoud met den chauffeur. Wij hebben den heer Jansma eens opge zocht, die zooals men weet, den heer Hes op den zoo tragisch geëindigden tocht naar Den Haag vergezelde. Deze was onmiddellijk bereid, ons zijn ondervinding te vertellen. Het is wel eens e-' -. vrkelen keer meer ge beurd, aidus de heer 'jansma, dat ik H. naar een automarkt vergezeld, al kwam dat niet zoo dikwijls voor. Donderdag kwam H. bij me. om te vragen of ik den volgenden dag meer naar Den Haag ging, en daar ik zelf ook in het vak zit, had ik er wel ooren naai'. We hadden ditmaal een vrij nieuw mo del Citroen, en ik had eigenlijk weinig hoop, dat we die kwijt zouden raken. De menschen komen nu eenmaal op een auto markt om koopjes te halen. Toen we in Den Haag waren, maakte ik eens een ronde over de markt, om zoo hier en daar te kijken. Juist toen ik weer bij onzen wa gen kwam, zag ik dat H. achter het stuur zat, terwijl twee mannen in stapten, één naast hem, en één ach terin. Doordat H. onmiddellijk weg reed, kon ik de beide mannen slechts Wat de man betreft, die ze gear resteerd hebben, meen ik vrij zeker te weten, dat het één van de mannen is die bij H. in de auto stapten. Weliswaar heb ik de kerels maar vluchtig gezien, en droeg hij toen andere kleeren en een lapje voor zijn oog, maar zijn gestalte en hou ding kloppen geheel. Bovendien zijn er ook nog andere aanwijzingen te gen dezen man. Nog een aanwijzing. Dat is eigenlijk een wonderlijke geschie denis. Eenigen tijd geleden heeft een ken nis van >ij geschreven op een advertentie m de krant, waarin een Ford-cabriolet 1933 te koop werd aangeboden. Een dag of vijf later werd er 's avonds laat bij hem gebeld. Toen hij opendeed was het de steller van de advertentie die de Ford kwam aanbieden. Het bleek echter, dat deze van een veel ouder jaar was, zoodat die kennis er niet veel zin in had. De man probeerde echter toch nog zaken te doen en bood hem een proefrit met de auto aan. Dit weigerde hij, omdat, hij het te iaat vond. waarop de man zei. dat hij den volgenden dag wel terug zou komen. Hij is echter nooit meer verschenen. Die kennis van mij las gisteren het bericht van den moord, en het signalement van de daders, waarvan er een vrijwel overeen kwam met het uiterlijk van den man. die hem de auto had aangeboden. Dat is dezelfde man, die nu gearresteerd is. Het merkwaardige, is echter, dat hij Donderdagavond op de auto markt, waar Hes ook nog met den wagen geweest is, dezen in gesprek meent te hebben gezien met denzelf den man. Als dat inderdaad waar is, is het natuur lijk niet alleen een aanwijzing tegen den ge arresteerde. maar bovendien zou daaruit blijken, dat de daders de zaak grondig heb ben voorbereid. De politie zal nu trachten uit te zoeken, wie destijds de steller van die ad vertentie is geweest. Hoe het ook zij besloot de heer Jansma zijn verhaal, ik hoop maar, dat ze de kerels, die Hes op zoo laaghaiüige wijze hebben vermoord, spoedig te pakken krijgen. Gearresteerde een plaats gehad. Men leidt dit hieruit af, dat het lijk van H. waarschijnlijk niet, zooals aanvan kelijk werd aangenomen, over de leuning van de voorste zitplaatsen is getild, doch buiten de auto om naai" de achterbank is gebracht. In dat geval zou het plaveisel van den Bezuiden- houtschen Weg bloedsporen moeten hebben vertoond, zooals die ook duidelijk in de auto zelf zijn aangetroffen. Dit was echter niet het geval. De Haagsche politie zet het onderzoek on onderbroken voort, doch kon ons in het belang van het onderzoek nog geen nadere mededee lingen doen. Het ging een half jaar goed. Knoeierijen van tramconducteur. Een 56-jarige tramconducteur van de N. Z. H. T. M. heeft gedurende meer dan een half jaar de maatschappij weten op te lichten, door een gedeelte van" zijn ontvangsten niet af te dra gen. Hij hield daartoe twee afrakeningsstaten bij. een normale, die hij bij eventueele controle gedurende de ritten vertoonde, en een waarin hij verschillende veranderingen aanbracht, en welke hij dan bij de administratie inleverde. In totaal heeft hij op deze wijze een bedrag van ruim vierhonderd gulden weten te ver duisteren. Daar hij blijkbaar begreep, dat deze hande lingen binnenkort toch aan het licht zouden komen, heeft hij Zaterdagmorgen in zijn wo ning een gedeelte van zijn voorraad taarnibil- jetten in brand gestoken, waarbij hij het aan vankelijk deed voorkomen, alsof het hier eon ongeluk betrof. De politie kreeg echter arg waan, en de man heeft tenslotte bekend, dat hij gedurende een half jaar met zijn staten heeft geknoeid, en dat hij den brand heeft ge sticht. om de bewijzen daarvan te vernietigen. De politie stelt een nader onderzoek in. Hebt U iets aan te bieden of iets te vragen? Laat een „Groentje" in Haar lem's Dagblad het namens U doen. Het doet het goedkoop en met succes. De Spaansche burgeroorlog: bloedige strijd bij het Escoriaal. pag. 4 Maarschalk Giaziani zou na den aanslag longontsteking hebben opgeloopen. pag. 4 De R.K. Staatspartij is bereid eventueel aan kabinetsvorming mede te werken. pag. 3 Prof. dr. J. Huizinga is benoemd tot eerc-doc- tor van Oxford. pag. 3 De S.D.A.P. herziet haar houding in het de- fensievraagstuk. pag. 3 De regeering wil controle uitoefenen op den uitvoer van sla, komkommers en tomaten. pag. 3 Een Japanscli Lagerhuislid heeft gevraagd: pachting van N. Guinea en niet-aanvals- verdrag met Nederland. pag. 3 De Haagsche politie heeft een man gearres teerd, verdacht medeplichtig te zijn aan den moord op den heer Hes. pag. 1 Zondag is te Haarlem een zeer brutale dief stal gepleegd, waarbij 1300 gulden is buit gemaakt. pag- 1 Leden van stembureaux te Haarlem zullen een vergoeding krijgen van 28 cent per uur. pag. 2 De Haarlemsche financiën. Nog eenige wijzi ging in de begrooting gebracht op verlan gen van Ged. Staten. pag. 2 De resultaten van de bedrijfstellling te Haar lem zijn thans bekend. pag. 12 De Haarlemsche begrooting voor 1937. Ver schillende wijzigingen door Ged. Staten verlangd. pag. 15 Het veertigjarig bestaan van E.D.O. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Zesdaagsche narigheid. pag. 1 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Be- natzky's nieuwste operette. pag. 4 Onze Haagsche correspondent: Werkers voor den vrede in den Haag. pag. 2 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag" 15 T B. Schuil over- nrie zes.... negen... tot wederopzegging. pag, 15 Modeshow van den Ned. Mode Vakbond. pag. 12 H. D. Vertelling: De trouwe piano. pag. 12 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 13. vluchtig opnemen, maar tenslotte bleek het signalement dat ik de po litie verstrekt heb, toch nog vol doende te zijn, om één der vermoe delijke daders te vatten. Ik begreep, dat H. met de beide mannen een proefrit ging maken, en vermoedde, dat hij wel spoedig terug zou komen. Wat ik achteraf een beetje verdacht vond, is, dat er naast de auto nog drie mannen stonden, die zoodra ze mij zagen, een gesprek met mij aanknoopten. Het is niet onmogelijk, dat zij mijn aandacht van de twee andere man nen wilden afleiden. Maar tensotte is het. toch weer niet zoo waarschijnijk, dat er zoo veel menschen in 't complot betrokken wa ren. Toen H. niet terug kwam dacht ik eigen lijk dat hij panne had gekregen en ik was een beetje ontstemd, dat hij mij geen bood schap stuurde. Maar tenslotte waren er ge noeg menschen, die mij mee wilden laten rijden naar Haarlem, zoo dat ik er mij ver der niet zooveel zorg over „maakte. Op weg naar Haarlem passeerden we op den Bezuidenhoutschenweg een grijze Ci- troën, waar drie mannen bij stonden, wat achteraf rechercheurs blijken te zijn ge weest. Het viel mij op dat de auto veel op den wagen van H. leek. maar omdat ik, zoo als gezegd, een beetje ontstemd was, heb ben we er verder geen aandacht aan ge schonken en zijn we doorgereden. Later in Haarlem hoorde ik pas. wat er gebeurd was. Ik ben toen weer naar Den Haag terug ge gaan, waar ik bij de politie m'n verkla ringen heb afgelegd, die er dan nu toe geleid hebben, dat één van de beide mannen gear resteerd kon worden. Ik denk eigenlijk, zoo vervolgde de heer Jansma, dat de daders leelijk op hun neus gekeken zullen hebben, want. H. had ten slotte niet zoo heel veel geld bij zich Wel had hij in zijn portefeuille een bundeltje Duitsch bankpapier van voor de devaluatie. Papier dus. dat niets meer waard is, doch dat zoo veel menschen nog als curiositeit bewaren. Op de automarkt haal je natuur lijk je portefeuille wel eens voor den dag, voor de nummerbewijzen e.d., en zoo is het niet onmogelijk, dat de daders dat bank papier hebben gezien, en gedacht hebben een flinken slag te kunnen slaan. Zelf ben ik waarschijnlijk den dans ont sprongen. Want hoewel het geen regel was. dat ik de proefritten meemaakte, gebeurde dat toch wel. De daders hebben daar blijk baar ook wel rekening mee gehouden, want achter in de auto heeft, de politie een zwaren moersleutel gevonden, die niet in de auto thuishoorde. Die was waarschijnlijk voor mij bestemd. berucht type. De thans gearresteerde persoon is volgens de Tel. een in den Haag zeer ongunstig bekend staand type. die met den tweeden dader steeds op de autobeurs placht rond te scharrelen. Naar dezen tweeden persoon, die ook bekend is, worden uitgebreide nasporingen verricht. De Haagsche recherche heeft Zaterdagmiddag reeds onder leiding van commissaris Hol in enkele woningen huiszoekingen verricht. De gearresteerde verdacht blijft, ondanks herkenning door de getuigen, ontkennen iets met den moord uitstaande te hebben. Bij het onderzoek is nog komen vast te staan, dat de garagehouder Hes, toen hij in den auto stapte, tegen zijn vriend Jansma zei: „Wacht maar even, ik kom zoo terug". Daarop nam de heer Hes achter het stuur plaats: een dei- gegadigden ging naast hem zitten en de ander op de achterbank. Toen men ter hoogte van het huis Ten Bosch- was aangekomen, waar aan beide zijden zoo goed als geen huizen meer staan, hebben de daders hun plan, dat zij blijkbaar van te voren in finesses hebben uitgewerkt, uitgevoerd. Een van hen hield den heer Hes aan de praat om zijn aandacht af te leiden, de ander die op de achterbank zat. had intusschen zijn revol ver te voorschijn gehaald en schoot lafhartig den niets kwaads vermoedenden heer Hes in het achterhoofd. Naar het Medisch onderzoek heeft uitgemaakt, moet de dood terstond ge volgd zijn. Daarop heeft de naast het slachtoffer zit tende dader den auto tot stilstand gebracht. Toen moest, om den moord zoo lang mogelijk geheim te houden, het lijk van den vermoorde nog naar de achterplaats worden gebracht. Naar vermoed wordt hebben beide bandieten het slachtoffer in den wagen over de leuning getild en op de achterbank neergelegd. Zoo wel op de voor- als achterzitplaatsen waren groote bloedvlekken.De hoed van het slacht offer werd onder den auto gevonden, waar schijnlijk is deze bij het openen van het por tier er. uit gerold. De beide daders hadden van te voren op de autobeurs al heen en weer geloopen met het plan een slachtoffer te zoeken. Nieuwe gezichtspunten. Nader vernamen wij hedenmiddag nog uit den Haag. dat de aangehouden L.. die zoowel door den heer Jansma als door enkele bezoe kers van de autobeurs pertinent is herkend als een van de mannen, die met den vermoorde in de auto zaten, nog steeds blijft ontkennen iets met deze zaak uitstaande te hebben. Het schijnt evenwel, dat zijn alibi, dat hij aan de politie heeft opgegeven, niet heelemaal klopt. Bovendien neemt men thans als waarschijn lijk aan, dat de moord niet op den Bezuiden houtschenweg. doch reeds ergens anders, en dan waarschijnlijk op een rustiger plek heeft Dwingt Uw oogen niet tot inspanning, gebruikt een bril van K EIP. Gr. Houtstraat naast Luxot (Adv. Ingez. Med.)

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1