Man-nequins. De werkloosheid te Haarlem. Inbraak spoedig opgehelderd. Een Mooie KINDERWAGEN De belastingopbrengst te Haarlem. Nieuw spoor in Haagschen moord? Hei Be&tucftiiksle 54e Jaargang No. 16469 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 2 Maart 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOUKENfc OUSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week f 0.25, per maand 11.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22. p. 3 mnd. 0.65. franco p. post 0.72S4 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie: 10724. 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVEKTENTlcN 15 regels 11.75, elke regel meer 10.35- Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid t 600.—overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet ol oog ƒ200.— beide leden duim 100.—één lid duim ƒ50.- één of twee leden wijsvinger ƒ25.alle leden anderen vinger 15.—één of twee leden anderen vinger 5.—. arm- of beenbreuk f30.enkelbreuk ƒ15.—. polsbreuk ƒ15. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger 60. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN HAARLEM, 2 Maart. De Wonderlijke Wereld. In een auto, staande aan den Bezuiden- houtschen weg in Den Haag is het lijk van een Haarlemschen garagehouder gevonden. Hij blijkt vennoord te zijn. De Haagsche po litie arresteert een verdachte, in wiens ont kenningen men aanvankelijk niet gelooft. Later begint men te twijfelen of hij wellicht •toch onschuldig is, omdat hij een alibi schijnt te kunnen bewijzen. Nieuwe veron derstellingen rijzen; men begint in andere riesling te zoeken. Er is groote belangstel ling voor deze duistere moordhistorie in het geheele land. De bladen wijden er kolommen aan. Dat alles ls heel begrijpelijk, nietwaar? Natuurlijk is men begaan met het lot van het slachtoffer, met het leed dat zijn nabe staanden getroffen heeft en verontwaardigd over de wandaad. Ook verbaast men er zich over dat een moord gepleegd wordt voor zulk een luttel bedrag honderd gulden of imisschien nog minder en dat de auto is achtergelaten op een zoo druk bereden route. Vele automobilisten nemen zich voor in den vervolge voorzichtiger te zijn met het vervoeren van onbekende aspirant-passa giers die smeekend aan den weg staan te wenken. Algemeen wekt dit geval opzien als een aanslag op de openbare veiligheid. Het ls trouwens in onze onmiddellijke omgeving geschied. Nu een tweede geval. Het zoontje van een Argentijnschen rijken koopman wordt ont voerd. Na eenige dagen vindt men het lijkje van het kind. Even ijverig als de Haagsche po litie. die met man en macht naar den moor denaar van den garagehouder zoekt en geen middel onbeproefd laat om hem te vinden en voor zijn rechters te brengen, slooft de Argen- tijnsche politie zich uit om den ontvoerder-eil- moofdenaar van het kind te vinden. De geheele wereld volgt de berichten over de gruweldaad In spanning. Ook in Argentinië heeft men een verdachte gearresteerd, die hardnekkig ont kent. Ook daar blijkt de oplossing van het raadsel moeilijk. En ook daar wordt geen ar beid en geen geld te veel geacht om den dader te vinden. Allerlei brave lieden in de gansche wereld staan versteld van de wreedheid van zulk wanbedrijf: het ontvoeren en vermoor den van een weertoos kind. Ook in ons land, al is het zoo ver weg gebeurd, vele duizenden kilometers ver Tegelijkertijd duurt de burgeroorlog in Spanje voort, waarin reeds hQnderdduizen- den volwassenen en kinderen gedood zijn. Niet alleen de kinderen, maar ook een groot deel der volwassenen is totaal onschuldig aan den oorlog. Niet alleen zijn die menschen non-combattanten maar de meesten hebben geen flauw begrip van de politieke geschillen die de aanleiding tot den strijd geweest zijn. Zij worden niettemin bruutweg vermoord. De kinderen ook. Niet alleen door Spanjaarden, maar ook door velerlei vreemdelingen die aan weerszijden meevechten. En terwijl dit ge schiedt bewapent Europa, dat in 1914—1918 al tien millioen slachtoffers aan den (sindsdien tot misdaad verklaarden) oorlog heeft ge offerd, zich tot de tanden voor den volgende. Nu is het merkwaardige, dat de meesten on der die goede menschen die zich een moord op een volwassene in Den Haag en op één kind in Argentinië wèl aantrekken en vin den dat geen poging onbeproefd moet worden gelaten om de daders van die misdaden te vinden, den massamoord in Spanje en den dreigenden massamoord in Europa maar ge laten accepteeren. De geringste inspanning, het kleinste geldelijk offer om tegen deze enorme misdaden actie te voeren, te werken voor de organisatie van openbare veiligheid- in-het-groot, zijn hun te veel. Zelfs terwijl zij dagelijks de berichten lezen over de moordpartij in Spanje doen zij niets en trekken zich eigenlij k ook maar een bitter beetje van de gebeurtenissen aan. Het geval met het Argentijnsche jongetje spreekt meer tot hun gevoel dan het vermoorden en verminken van duizenden kinderen in Spanje. Wonderlijke wereld, nietwaar? En probeert u dit raadsel nu eens op te lossen zonder ge wrongen redeneeringen, en drogredenen Het menschelijk medegevoel is een eigen aardig iets. R p (Een Parijsche heerenkleedingfirma zoekt elegante jonge mannenom haar clientèle als mannequins f nieuwste mode te demonstreer en.) Nu krijgt dus, in Parijs althans, De man in man-nequin zijn rechten, Geen wassen poppen, weinig mans, Maai' levende, zooal geen „echte". Ik zie hen in dit nieuw beroep Al voor de klanten paradeeren, De stijl van ganzen in een troep, Een rij volmaakt gekleede heeren. Natuurlijk jong en elegant. Knap uiterlijk, gegolfde haren, Veel mooier dan de mooiste klant, Genoodigd om naar hen te staren. Zij loopen. neen zij schrijden voort, Met kleine bestudeerde passen, In pakken van de nieuwste soort In onberispelijke jassen. En als ik nog wat verder zie, Dan vraag ik: voert dat demonstreeren, Naar 't badpak ook enlingerie? Natuurlijk dan alleen voor heeren. Ik ril bij het idee, enfin Parijs mag zich er dan aan wagen, Zoover 'k mijn medemannen ken, Zal hier de man-nequin niet slagen. Je koopt van tijd tot tijd een pak En wilt den nieuwen stijl -'in weten. Maar mannequins als mannenvak, Hebt u het ooit zoo zoet gegeten? P. GASUS. Vorige week gaf wel een vermindering, maar De „Nederland" gaat den vrachtprij's verhoogen. Naar de Tel. verneemt, ligt het in het voor nemen van de directie van de Stoomvaart maatschappij „Nederland", om de vrachtprij zen van goederen van de Straits Settlements naar Europa ongeveer tien procent te verhoo gen, waarbij echter een aantal artikelen uit gezonderd wordt. In navolging daarvan zal de vrachtprijs van tin uit Indië van f 84.50 per 2000 kilogram verhoogd worden tot f 90.50. eveneens per 1 Mei. De vorige week liep het aantal werk- loozen te Haarlem terug van 6559 tot 6486, een vermindering dus van 73. Op zich zelf genomen is dit een gunstig re sultaat, maar als wij daarbij de statistiek van verleden jaar bekijken, blijkt toch wel, dat er nog geen reden is voor optimisme. In 1936 gin gen wij in dezelfde week 123 achteruit, dus bijna het dubbele. Verleden week stonden wij 556 onder het aantal van verleden jaar, nu is dit verschil ingekrompen tot 506. Ook de week die nu aan het loopen is voor spelt niet veel goeds voor de vergelijkende sta tistiek. In die week gingen wij verleden jaar niet minder dan 125 naar beneden en nu ziet het er. naar ons op den Werkloosheidsdienst werd medegedeeld, niet naar uit, dat dit aan tal gehaald zal worden. In het voorjaar van 1936 kwamen in totaal ongeveer 1000 werkloozen weer aan het werk. Er is helaas reden om te vreezen, dat dit voor jaar niet zoo'n groote opleving zal brengen, waardoor het gunstige resultaat dat nu in Januari en begin Februari behaald is weer gedeeltelijk zou worden weggewerkt. Dan zou dus alleen het resultaat geweest zijn, dat dit jaar de seizoenvermindering wat vroeger ge vallen is. Toch blijft men zich vleien met de hoop, dat niet de geheele voorsprong zal be hoeven te worden ingeboet. Het nadeel van den stand van de arbeidsmarkt te Haarlem is op dit oogenblik, dat er veel te weinig werk is voor de bouwvakarbeiders. Verleden jaar gingen in het voorjaar vrij veel bouwvakarbeiders weer aan het werk. Nu is er ook wel eenige opleving voor stucadoors er schilders, maar voor timmerlieden en metse laars is het veel minder. Dit komt omdat er nu weinig nieuwe bouwwerken begonnen wor den. Gehoopt wordt dat daarin in de komende maanden eenige verbetering komt. Het over schot aan leegstaande woningen is wij wezen daarop onlangs in een artikel inderdaad wat aan het verminderen en als de prijzen der be staande huizen wat gaan oploopen is er kans, dat er weer bouwers zullen komen die het aan durven nieuwe huizen te bouwen, ook al zijn nu door de devaluatie de bouwkosten belang rijk gestegen. Het- aantal werkloozen te Haarlem is in den laatsten tijd verminderd doordat er een vrij groote bedrijvigheid in de metaalindustrie is, in het bijzonder door de groote order van de Ned. Spoorwegen aan de N.V. Beynes. Verder zijn er vrij veel Haarlemmers aan het werk gekomen door de bedrijvigheid in den scheeps bouw te Amsterdam. Voorloopig heeft de vermindering van het aantal werkloozen nog geen invloed gehad op de uitgaven der gemeente Haarlem voor steun en armenzorg. Integendeel er is nog meer dooi de gemeente uitgekeerd dan verleden jaar in Januari en Februari. Dit komt omdat er nu ruim 100 werkloozen minder in werkverschaf fing werken. Er is evenwel reden om aan te .nemen, dat het aantal werkloozen dat bij de {werkverschaffing en werkverruiming der ge-. 1 meente betrokken is binnenkort weer zal wor den opgevoerd. Verder keeren de werkloosheidskassen thans minder uit. omdat vóór een werklooze weer trekbaar wordt voor de kas. hij eerst weer eenigen tijd gewerkt moet hebben. Helaas val len thans weinigen onder die termen. In Januari en Februari 1936 had Haarlem meer werkloozen. maar toen kwamen er. in verband met de uitkeeringen van de kassen, minder ten laste der gemeente dan thans. i Vier personen bij inbraak in Groote Houtstraat betrokken. De f 1300.verdwenen. Ei- is al spoedig klaarheid gekomen inzake de inbraak, die Zondag op klaarlichten dag in den winkel van den lijstenhandelaar M- aan de Groote Houtstraat heeft plaats gehad en waarbij een bedrag van ruim f 1300 ont- vreeemd werd. De Haarlemsche recherche is er in geslaagd den 39-jarigen opperman Z. uit Haarlem aan te houden, die vroeger in bovengenoemde zaak werkzaam is geweest. Deze werd er van verdacht aan een kennis te Haarlem inlich tingen te hebben verschaft over de situatie in het perceel, waar de insluiping gepleegd is en waarvan hij blijkbaar zelf volkomen op de hoogte was. Een dag te voren was hij daar nog op bezoek geweest. Die „kennis", de 49-jarige los-werkman L.. werd Zondagmiddag gearresteerd. Volgens de beweringen van den opperman zou L. zorgen voor twee mannen, die de insluiping zouden verrichten. L. ontkende bij het eerste verhoor door de politie, maar bij een nader verhoor heeft hij Maandagmiddag een volledige bekentenis afgelegd. - In verband daarmee heeft de Haarlemsche recherche Maandagnamiddag in Amsterdam aangehouden den 50-jarigen koopman B. en in den afgeloopen nacht te twee uur eveneens Amsterdam den 56-jarigen koopman V., die den laatsten tijd in Amsterdam vertoefde, maar die in Rotterdam gedomicilieerd is. Deze twee mannen worden van de inslui ping verdacht, maar tot nog toe ontken nen zij, hieraan schuldig te zijn. De politie is er echter van overtuigd, op het rechte spoor te zijn. Het gestolen geld is nog niet terecht. De politie tracht het bij het voortgezet onder- j zoek op te sporen. Alle vier personen zijn in verzekeide be waring gesteld. Tentoonstelling „Opbloei". Zondag 2 en Zondag 9 Mei gesloten. Demonstraties van lakschrijven en etaleeren. De hoofdcommissie van uitvoering voor de Middenstandsweek 1937 heeft besloten met. het oog op de verschillende gerezen bezwaren, de tentoonstelling „Opbloei" op de beide Zonda gen 2 en 9 Mei gesloten te houden, zoodat de tentoonstelling zal duren van 30 April t.e.m. 8 Mei. Het bestuur van de tentoonstelling heeft twee lokalen afgestaan aan de Kennemer- Etalage- en Reclameschool, die daarin een volledig overzicht zal geven van het onderwijs in het etaleeren en het reclame- en mode- teekenen. Tijdens de tentoonstelling zullen er in deze lokalen bij wijze van openbare les demonstra ties worden gegeven in lakschrijven, spuiten en uitsnijden van decors, alsook in het etalee ren in verschillende vakken, zooals levensmid delen. schoenen, stoffen, enz. enz. Een en ander zal geheel worden uitgevoerd door leerlingen van de school. Tijdens de tentoonstelling kunnen Haarlem sche winkeliers volledige inlichtingen betref fende het onderwijs ontvangen, maar ook ad vies krijgen over door hen zelf uit te voeren etalages en décors. Het bestuur van de tentoonstelling meent hiermede een attractie voor de tentoonstelling te hebben verkregen, die bovendien voor de Haarlemmers van groot practisch belang is. Wij adviseeren U gaarne KROON-BEHANGSELS Groote Houtstraat 179 b. d. Houtbrug. (Adv. Inqez. Med.) VAN WEERT, Gierstraat (Adv. Inqez. Med.) De keuring der autolichten. Het resultaat voor 1937 en 1938. De toestand van de gemeentefinanciën wordt natuurlijk sterk beïnvloed door de opbrengst van de belastingen. Wait wij daarover te Haarlem te verwachten hebben werd ons door den Hoofdinspecteur der Belastingen verteld. De opbrengst der Personeele Belasting is nog steeds aan het terugloopen. Ook 1937 zal wel weer een lager cijfer brengen. Dit komt omdat in 1937 belasting betaald moet worden naar den toestand van 15 Januari 1936 en in dien tijd liepen de huren en de koopprijzen van de huizen nog steeds terug. Bovendien loopt de opbrengst van de aan slagen voor meubilair nog geregeld terug. Ge regeld heeft om de 7 of 8 jaar een nieuwe taxatie plaats en dan blijkt- vrijwel altijd, dat de waarde van het meublair in verhouding tot vroeger minder hoog is. Wij leven zoo zei die heer C. M. Moolenburgh in een tijd, dat die menschen blijkbaar veel minder geld be steden, of kunnen besteden, voor de inrichting van het huis. Ook in de huizen met hooge huurwaarde ontdekken de schatters dat. In de salon is alles nog heel goed. maar als men op de verdieping en in de slaapkamers komt, dan blijkt, dat van de ouder we tsche degelijkheid, die eisclite. dat het beddegoed' en de linnen kast de toets der critiek konden doorstaan, niet veel meer is overgebleven. Ook de meu bels die op de verdieping staan hebben veel minder waarde don vroeger. Wij zijn steeds voorzichtig bij het ramen van de opbrengsten van belastingen, maar hoewel wij het meestal goed raden wat de andere be lastingen betreft, blijkt herhaaldelijk, dat wij veel moeite hebben om het geraamde bedrag voor de Personeele Belasting te halen. Wat de Inkomstenbelasting (Gemeentefonds belasting) betreft, mag over 1937 ook nog niet veel verwachting gekoesterd worden. Het is waar dat er hier en daar eenige opleving ge constateerd wordt, maar dat beteekent voor de inkomstenbelasting van dit jaar nog niet veel. In 1937 betaalt men immers als regel over het in 1935 genoten inkomen. Op z'n vroegst kan dus pas in 1938 op een verhooging van de inkomstenbelasting gerekend worden, want de opleving is pas in 1936 gekomen. Maar andere jaren ging het kohier geregeld naar beneden. Het zou al tot tevredenheid stemmen ais wij er in 1937 zonder een nieuwe verlaging afkwamen, maar op hetzelfde bedrag konden afsluiten als het vorige jaar. Misschien gaan wij dan in 1938 weer wat naar boven. Wat de opbrengst van de Vermogensbelas ting betreft was de Hoofdinspecteur optimis tischer. Het is een feit, dat het vermogen van velen in den laatsten tijd belangrijk vermeer derd is. Ock de waarde van effecten is aanzien, lijk gestegen. Dit zal natuurlijk ook in de be lastingopbrengst tot uiting komen. Slechts 4 van de 78 wagens goedgekeeurd. Maandagavond had voor het eerst in het voormalig Veilinggebouw aan den Kleine Houtweg de keuring van autolichten plaats, die georganiseerd wordt door de Vereeniging Veilig Verkeer te Haarlem. De keuring ge schiedde in tegenwoordigheid van de politie door deskundigen op verlichtingsgebied. Deze eerste keuring had. wat de opkomst van de automobilisten betreft, een groot suc ces. want er namen er 78 aan deel. Zij kregen na afloop een contrólekaart. waarop veertig verschillende fouten staan vermeld, die geconstateerd konden worden. De keuring had plaats van de koplampen, van derichtingaanwijzers, van de verlichting der nummerplaat, van de bermlamp, van het dim-, stads-, stop-, parkeer- en rood achter licht. De gebleken fouten worden op de controle- kaart aangegeven. Hoe nuttig zulk een keuring is, bleek reeds op dezen eersten avond. Van de 78 wagens, waarbij ook enkele vrachtauto's, konden ei slechts vier geheel goedgekeurd worden. Hier bij was ook een taxi. Verder waren er negen wagens met. één, zestien met twee, twee-en-twintig met drie, dertien met vier. zeven met vijf, drie met zes, twee met zeven en twee met acht fouten. Bijna geen enkele wagen voldeed aan de wettelijke eischen inzake de dimverlichting. De keuringen verliepen vlot en niettegen staande de groote opkomst behoefde niemand lang te wachten. De keuring heeft nog slechts twee dagen plaats, namelijk heden- en Woensdagavond van zeven uur tot half tien. Men verzuime dus niet van deze gelegenheid, die geheel gra tis is, gebruik te maken. Het woord is aan Seneca Al gaat de fortuin vaak iemand voorbij, eens zal zij hem vinden. Politie zoekt in andere richting. Zeer waarschijnlijk zal het resul taat van het onderzoek naar den moord op den heer H. uit Haarlem, die vorige week Vrijdagavond in Den Haag is gepleegd, in een andere rich ting wijzen dan waarin de politie aanvankelijk heeft gemeend te moe ten zoeken. De gearresteerde L. heeft nl. door verschillende getuigen zijn alibi kunnen bewijzen, zoodat de ver denking tegen hem op zeer losse gronden is komen te berusten. Ons is teroore gekomen, dat de recher che thans een ander spoor zou vol gen, dat in de richting van Haarlem zou leiden. Morgen wordt de ver dachte L. voor den officier van Jus titie geleid, die over zijn verdere ge vangenhouding zal beslissen. Naar wij vernemen hebben vier autohan delaren gelijkluidende verklaringen afge legd betreffende den gearresteerden ver dachte L.. nl. dat deze onmogelijk den moord kan gepleegd hebben. Zij hadden L. om 7.45 uur het eerst gezien op de automarkt, waar hij stond met een Chevrolet en een Essex, die hij moest verkoopen voor den heer S.. wonen de in de Parkstraat in Den Haag. Voor de Chevrolet waren nog al koopers. zoodat hij in de nabijheid van dien wagen bleef. Om half 9 kwam in zijn gezelschap de autohande laar Bakker. Men heeft gezien, dat beidon om 5 minuten over 10 in de Chevrolet zijn gaan zitten.. Daarna zijn zij samen gegaan naar 'n café op de Turfmarkt. L. had geen cent op zak en kroeg een kop koffie van den ander. Om 5 minuten over half 11 is L. met de Essex naar zijn huis gegaan in de Langnekstraat; men heeft hom zien weggaan. De moord nu is geruimen tijd daarvóór gepleegd, want toen het lijk ge vonden werd was het reeds koud. Het geld. dat bij de huiszoeking bij L. ge vonden is. bleek opgespaard geld van zijn vrouw te zijn. een z.g. .achterdeurtje".. De vier autohandelaren hebben een man met een zwarten lap over het oog op de auto markt gezien. Het stoffelijk overschot van den heer P. Hes zal morgen. Woensdag om kwart voor elf op de A-lgemeene Begraafplaats alhier ter aarde worden besteld. Ter nagedachtenis aan koningin Astrid zullen de Belgische Posterijen een nieuwe postzegel uitgeven met de beeltenis van koningin Astrid en kroonprins Boudewijn. Een pleidooi van Von Ribhentrop voor terug gave der oude Duitschc koloniën. pag. 4 Het conflict tusschcn De Bono en den Ita- liaanschen minister van luchtvaart is bij gelegd. pag. 4 In de Madrileensche universiteitiwijk is de strijd gisteren opnieuw ontbrand, pag. 4 Het betalingsverkeer met Turkije is geregeld pag. 3 De regeering wil strengere keuring bij den uitvoer van land- en tuinbouwproducten. pag. 3 Het verkiezingsprogram der S.D.A.P. is vast gesteld. pag. 3 Prinses en Prins zijn te Innsbriick aange komen. pag. 3 De politie volgt in de Haagsche moordzaak een ander spoor, dat in de richting van Haarlem zou leiden. pag. 1 De inbraak in de Groote Houtstraat te Haar lem is reeds opgehelderd. pag. 1 In de afgeloopen week verminderde liet aan tal werkloozen te Haarlem met 73. maar toch geeft de stand der arbeidsmarkt nog tot weinig optimisme aanleiding. pag. 1 Gegevens over de opbrengst der verschillende belastingen te Haarlem in 1937 en 1938. P*g. 1 Over de gevolgen van de verlaging van de vergoeding voor leden van stembureaux te Haarlem. pag. 11 In de Spaansche wateren is een Fransch schip op een mijn geloopen. pag. 2 De Australiërs behouden de ..Ashes", pag. 2 ARTIKELEN. ENZ. P.: De Wonderlijke Wereld. pag. 1 Van onzen Wecnschcn correspondent: Het prinselijk paar te Mittersill. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Ier land en Groot-Brittannië. pag. 11 Jhr. dr. J. C. Mol'ern®- v: worden gezocht. -^g. 3 Criticus over den wedstrijd R.C.H.—Excelsior pag. 8 Schaakrubriek. pag g II. D. Vertelling: Op de ijsbaan. pag 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is 'opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1