Een scherpere uitvoercontrole. Nieuwe afzetgebieden worden gezocht. N' Verkiezingsprogram der S.D.A.P. Prinses en Prins te Innsbruck. Betalingsverkeer met Turkije geregeld. op land- en tuinbouwproducten. Bestaande regeling wordt tevens vereenvoudigd. 01 NSB KG 2 ISSRT 1937 T-TSSR CE M'S D"A"GRES D' Bereid aan de regeering deel fe nemen. Verklaring van ds. Banning. Bij de opening van de Maandagochtend- vergadering van het S.D.AJ?.-congres, deelde de voorzitter, de heer K. Vorrink mede, dat men gevraagd had, wat voor consequenties de aanvaarding van het meerderheidsstand punt inzake het defensievraagstuk voor de minderheid in de partij meebracht. Welnu, de minderheid heeft het recht behouden uiting te geven van haar afwijkende mee ning. Ds. W. Banning wil een verklaring afleg gen. Hij heeft zich, met de overige aanhan gers der minderheid in het partijbestuur met mevr. de Vries-Bruins en Van der Kieft; ern stig afgevraagd of het voor hen nog zin had en innerlijk mogelijk was hun functie in het partijbestuur te blijven vervullen en of zij niet beter de leiding geheel konden laten aan de voorstanders der landsverdediging. Het resultaat hiervan was, dat zij bereid waren, lid van het partijbestuur te blijven, mede omdat zij de oppositie tegen de lands verdediging in de partij willen behouden en deze tot uitdrukking brengen. Zij zullen dus blijven, indien de partij be reid is, hun vrijheid van spreken en schrij ven toe te staan, waarbij zij er zorg voor zullen dragen, het belang en de eenheid der partij niet te schaden. Ir. J. W. Albarda hield vervolgens een inleidende rede tot het voorgestelde verkie zingsprogram, waarbij hij de balans der af- geloopen vier jaren opmaakte. Het regeerings beleid van het Kabinet Colijn is er niet in geslaagd de welvaart terug te roepen. Er zijn nieuwe politieke spanningen ontstaan en de democratie wordt bedreigd door buitenland- sche ooi-zaken. Er is worsteling ontstaan om de democratie, waarbij als inzet de hoogste belangen der arbeidersklasse op het spel Spr. schetste het gevaar, dat z.i. van fas cistische zijde dreigt, en het optreden van de vertegenwoordigers der N.S.B., dat naar zijn oordeel in Provinciale Staten en Eerste Ka mer uiitmuuit door onbeholpenheid. Vervolgens gaf spr. een toelichting op het verkiezingsprogram, waarmee de partij de komende verkiezingen ingaat en dat is sa mengevat in de volgende 5 punten: 1 krachtige handhaving van de democratie tegen fascisme en communisme; 2. economisch herstel, ordening en arbeids tijdverkorting volgens het plan van den ar beid; 3. wederopbouw en verbetering van het on derwijs en van de sociale zorg, inzonderheid voor werkloozen en voor ouden van dagen door aanvulling met Staatspensionneering: 4. versterking van den Volkenbond in het belang van den vrede; 5. in de overzeesche gewesten verruiming van volksrechten en krachtige bevordering van de volkswelvaart. Spr wijst verder op de gevaren der door de regeering voorgestelde Grondwetsherzie ning, die gebruikt kan worden tot aantas ting der democratie, die zij zegt te willen be schermen. Als de partij daartoe geroepen wordt en daardoor kan medewerken aan de verwezenlijking van verschil lende belangen der arbeidersklasse zal haar de moed en verantwoorde lijkheid voor regeeringsdeelneming niet ontbreken Spr. eindigt met een krachtige opwekking om alle krach ten in te spannen in den komenden verkiezingsstrijd. Op de rede van derr heer Albarda volgde een discussie, waarbij verschillende afge vaardigden uit het land bepaalde wenschen tot uiting brachten tot wijziging of aanvul ling van verschillende onderdeelen van het verkiezingsprogram, in het algemeen van on dergeschikten aard, De gemaakte opmerkingen werden door den heer Albarda beantwoord. De secretaris-penningmeester der partij, de heer C. Woudenberg, lichtte tenslotte het laatst overgebleven voorstel op den beschrij vingsbrief toe, om het aantal afgevaardig den voor den partijraad te verdubbelen, wan neer de partijraad zou moeten beslissen over de vraag van deelneming der partij aan Ka binetsvorming. Na eenige discussie werd het voorstel van het partijbestuur aangenomen. De heer Vorrink sprak een slotwoord. BRAND OP EEN TANKSCHIP. Vuur spoedig gcbluscht. Maandagmiddag is brand uitgebroken aan boord van het Engelsche tankschip „Inver- gordon", groot ruim 4000 ton, dat voor re paratie is opgenomen, in een der dokken van de Amsterdamsche Droogdokmaatschappij. Plet vuur werd spoedig gebluscht, waarbij de Amsterdamsche brandweer slechts even dienst heeft moeten doen, daar het personeel van de werf terstond krachtig had ingegre pen. EEN POTVISCH NAAR ROTTERDAM GESLEEPT. Maandagmorgen is de eerste potvisch uit Zeeland te Rotterdam aangekomen. De kolos heeft de sleepreis goed doorstaan en is ge heel gaaf overgekomen. Men heeit het ca daver in Zeeland met den staart, aan een sleepboot verbonden en zoo door het water naar Rotterdam gesleept Aanvankelijk bestond het plan. de visch in de Coolhaven ter bezichtiging te stellen. Maatregelen waren daarvoor reeds genomen. De visch bleek evenwel sterk te ruiken en wel zoo doordringend en onaangenaam, dat men het, met het oog op de omwonenden, niet aandurfde deze in de Coolhaven te bren gen. De visch werd de Parkhaven in gesleept en is daar bij een terrein, dat vroeger een haventerrein van P. A. van Es en Co. was. gemeerd. Tegen een kleinen prijs is het publiek in de gelegenheid gesteld hier de visch te komen •bekijken. Hoelang de visch ter bezichtiging blijft, hangt geheel af van de conditie, waarin het cadaver komt te verkeeren. Het zal daarna naar het destructiebedrijf te Overschie gaan, om „gesloopt" te worden Het skelet gaat vervolgens naar het natuur historisch museum te Leiden. Knoeiende Wedono. Verduisteringen tot een aanzienlijk bedras De politie arresteerde de wedono van Bod ja, Kadarisman, in verband met knoeierijen in het kendalsche. De betrokkene was in 1931 benoemd tot regentschapssecretaris, en daarna tot wedono. De politie heeft eveneens verschei dene dessahoofden uit het Bodjasche gearresteerd. De verduisterde bedra gen beloopen tienduizenden guldens. Het ondezoek wordt nog voortgezet. Knaapje onder graanzakken bedolven. Noodlottig ongeval te Aardenburg. Zaterdag tegen den avond werden de ouders B. te Waardenburg ongerust over het lange uitblijven van hun vijfjarig zoontje, dat was gaan spelen. De politie werd met een en ander in kennis gesteld. Den geheelen avond werd naar het ver miste kind gezocht, maar tevergeefs. Ver schillende putten werden afgedregd, daar de ouders meenden, dat het kind te water was geraakt. Na een nacht van hevige onrust voor de ouders werd Zondagmorgen het lijkje van het kind gevonden in een naburig graan- pakhuis. Vermoedelijk heeft het kind daar gespeeld, is onopgemerkt opgesloten en toen van een hooge stapel graanzakken gevallen. Eenige zakken vol graan waren bij den val boven op het ventje geraakt. Een bezoek aan Igls gebracht. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben Maandag, in gezelschap van prins Aschwin en andere gasten, het kasteel Mittersill verlaten. De hooge bezoekers vertrokken per auto naar Innsbrück. waar zij tot hedenavond zullen blijven. Zij hebben hun intrek genomen in hotel Tirol. De Prinses en de Prins hebben van Innsbrück uit een autotocht ge maakt naar Igls. Zij brachten een be zoek aan verschillende plekjes, waar zij het vorige jaar vertoefd hebben, ben. Betaling over de clearing en in compensatie mogelijk. Tc Ankara is een overeenkomst tusschen de Nederlandsche en de Turksche regeering onderteekend, betreffende het betalingsverkeer tus schen beide landen, alsmede een overeenkomst strekkende tot het re gelen der betalingsmogelijkheden ter zake van eventueele opdrachten aan de Nederlandsche industrie tot uit voering van werken, welke verband houden met het plan tot de econo mische ontwikkeling van Turkije, als ook terzake van eventueele Ne- landsche deelneming; aan het Turk sche koffiemonopolie. Eerstgenoemde overeenkomst, die het clearingaccoord van 23 September 1934 zal vervangen, is 1 Maart in werking getreden, doch de duur waarvoor de overeenkomst zal gelden, hangt samen met het tot standko- men van een handelsovereenkomst, die het handelsaccoord van 23 September 1934 zal vervangen en waaromtrent vooralsnog geen volledige overeenstemming tusschen beide regeeringen kon worden bereikt De in den aanvang genoemde overeen komst, betreffende de betalingsregeling van bepaalde werken in Turkije, hangt met de eerstgenoemde in zooverre direct samen, dat zij bepaalt onder welke omstandigheden en in welke mate de voor sommige Turksche goederen verschuldigde betalingen op an dere wijze zullen geschieden dan in eerstge- melde overeenkomst is voorzien. In verband hiermede geldt de overeenkomst uitsluitend goederen waarvan de invoer in Nederland een voldoend additioneel karakter draagt. De nieuwe clearingovereenkomst laat het betalingsverkeer tusschen de Nederlandsche overzeesche gebiedsdelen en Turkije over en weer vrij. Exporteurs van overzeesche pro ducten zullen derhalve in het vervolg met hun Turksche afnemers betaling in vrije de viezen hebben te regelen. Ten behoeve van de bij de inwerkingtreding der overeenkomst reeds zeilende goederen is een overgangs maatregel getroffen. In beperkte mate be staat bovendien de mogelijkheid om betaling- der Nederlandsche overzeesche producten over de nieuwe clearing af te wikkelen. Behalve met betaling over de clearing kan men echter ook goederen in compensatie met Turksche waren verhandelen. Dergelijke compensatiezaken behoeven onder meer de voorafgaande goedkeuring van het Neder landsche clearinginstituut. Uitgesloten van het compensatieverkeer zijn rozijnen, vijgen, en noten, die uitsluitend met betaling over de clearing kunnen worden ingevoerd. Een gedeelte van den bestaanden clearing- achterstand zal uit de op een speciale reke ning te boeken bedragen worden afgewikkeld. Wettelijke keuring voor boter en kaas' Alle aardappelen moeten gekeurd worden. De regeering heeft in de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, houdende nieuwe bepalingen nopens het waarborgen van bepaalde eigen schappen en hoedanigheden, van uitgevoerde voortbrengselen van het landbouw-, tuinbouw-, veeteelt- en zuivelbedrijf. (Landbouwuitvoerwet 1937). Dit wetsontwerp beoogt de geheele regeling van de uitvoercontrole op land- en tuinbouwproducten naar een eenvoudiger en overzichtelijker plan op te stellen, met behoud van al wat in de practijk doeltreffend is ge bleken, waaronder samenwerking tusschen het vereenigingswezen dei- belanghebbenden en de regeering op den voorgrond blijft staan. De volgende hoofdlijn is in acht geno men: De wetgever wijst de producten aan, voor welke regelen betreffende kwaliteits controle bij uitvoer zullen gelden, alsmede welke straffen gesteld zijn op overtreding van die regelen en welke ambtenaren die overtredingen zullen opsporen. Een algemeene maatregel van bestuur zal verder vaststellen de algemeene voorwaar den, waaraan de organisaties moeten vol- Gezin door kolendamp vergiftigd. Toestand van man en vrouw ernstig. Buren hebben Maandagmorgen het gezin van den metselaar Mosterdman aan de Floralaan te Bussum bewusteloos gevonden Man, vrouw en twee kinderen beneden het jaar. lagen te bed in de alkoof, waarvan eer der deuren open stond. De haard in de aan grenzende kamer verspreidde een hevige kolendamp. De 30-jarige man en zijn vrouw zijn naar de Majellastichting gebracht, waar men de levensgeesten met een zuurstofappa raat weer heeft opgewekt. Hun toestand is nog ernstig. De kinderen zijn er beter af gekomen en zijn bij familie ondergebracht Onze handelsmissie naar Zuid-Amerika. Mogelijkheden zijn vele. a de handelsmissie, welke Finland en aangrenzende landen heeft bezocht, is men thans een stap verder gegaan en heeft bij Koninklijk Besluit een delegatie benoemd, die dit jaar een bezoek zal brengen aan Zuid-Amerika. Het bekende Nederlandsch-Zuid-Amerikaansche Instituut heeft daarvoor baanbrekend werk verricht. Dit initiatief kan slechts toegejuicht worden. Wij gaan officieel nieuwe afzetgebieden opsporen. Men ge^ft zich in ons land nog onvoldoende rekenschap van de mogelijkheden, welke Zuid- Amerika biedt. Gebrek aan belangstelling speelt daarbij een belangrijke rol. Maar daar naast zijn velen huiverig met de Zuid-Ameri- kaansche landen in relatie te treden, omdat men wel eens onbevredigende resultaten heeft geboekt. Na mijn bezoek aan Rio de Janeiro heb ik daarop meer dan eens de aandacht ge vestigd. Maar tegelijkertijd wees ik er op, dat deze decepties zeker niet alleen op rekening der Zuid-Amerikaansche afnemers geschoven mogen worden. Ik schreef toen: de liefde kan onmogelijk van één zijde komen. Men dient elkander geen bepalingen op te dringen, waar aan of de eene of de andere partij niet kan voldoen. Maar daarnaast zijn vele teleurstel lingen een gevolg geweest van de uitzending of aanstelling van niet ter zake kundige ver tegenwoordigers. Van personen dus, die bijv. de landstaal niet machtig waren, of onvol doende op de hoogte waren van de bestaande handelsusances. Dat daarbij de moeilijkheden, als gevolg van deviezenbeperkingen, contingen- teeringen enz. ook een rol spelen, spreekt van zelf. Het Nederlandsch-Zuid-Amerikaansch Instituut is gelukkig van oordeel, na gepleegd overleg met de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Buenos Aires en met de cor respondenten in de andere staten, dat al deze problemen ons niet moeten afschrikken en dat mits deugdelijk toegerust bruikbare resultaten te bereiken zijn. In verband met de te behandelen vraagstukken diende de handelsmissie veelzijdig te zijn samengesteld. Daarvoor is in elk opzicht zorg gedragen. Een belangrijk gedeelte der werkzaamheden der Commissie zal bestaan in het bestudeeren en analyseeren van de marktpositie, waarbij na tuurlijk rekening gehouden moet worden met de bestaande verdragsbepalingen en de toe standen op valuta-technisch gebied. Daarbij zal gestreefd worden naar een intensief con tact met de ambtelijke kringen en de ver tegenwoordigers der commercieele onder nemingen. Het zou onjuist zijn te veronder stellen. dat h§t de Commissie mogelijk zou zijn direct belangrijke handelstransacties tot stand te brengen, veeleer zal men trachten grondslagen te leggen voor een toekomstig handelsverkeer. Bij voortduring zal de econo mische beteekenis van ens land en koloniën duidelijk gemaakt moeten worden. De propa gandistische beteekenis, vex-bond aan de uit zending dezer missie, is op zich zelf reeds van groot belang. Het zoeken naar middelen om een dergelijke actie met blijvend succes voort te zetten, zal daarbij natuurlijk niet uit het oog verloren worden. Toenadering zal alleen mogelijk zijn, indien men ook in ons land be grijpt. dat het Zuid-Amerikaansche staten- complex met meer dan honderd millioen in woners kansen biedt voor verschillende onzer producten. Al moge het karakter dezer gebie den grootendeels agrarisch zijn. men bedenke, dat de behoeften der bevolkingen ginds groeien en dat men er millioenensteden vindt, die ten deele nog op industrieele ontplooiing wachten. Teneinde het doel, hetwelk de handelsmissie nasti-eeft, zooveel mogelijk te bereiken,, werd door het Bureau voor Handelsinlichtingen een lijst samengesteld van de meest voorkomende invoerai-tikelen. Voor Argentinië zijn het: textielgoederen, levensmiddelen, machines, ijzer, staal, chemicaliën, verf, hout en hout waren, glas en aardewerk, papier, carton, tabak, electrische artikelen, dranken en leder. Voor Brazlilië: plantaardige en minerale pro ducten, dieren en dierlijke producten, metalen en metaalwaren, machines, spoorwegmateii- aal. textielgoederen. levenmiddelen, dranken, hout en houtwaren. Het aantal invoerartikelen voor Chili is beduidend kleiner en omvat: suiker, benzine, wollen goederen, zakken, oliën, rijst en granen, terwijl voor Uruguay in aan merking komen: katoenen goederen, machi- neriën, ijzerwaren, cement, meel. oliën, suiker, dranken, levende dieren en textielgoederen. De handelsbeweging van Nederland met deze staten heeft zich in de periode Januari Juni 1936 vergeleken bij de overeenkomstige periode van 1935 in ongunstigen zin ontwik keld. Een en ander blijkt uit onderstaand overzicht: Uitvoer: Van Nederland naar Jan. Jun 1936 Jain./Juni 1935 Argentinië f 3.100.000 3.658.000 Brazilië 1.699.000 1.026.000 Chili 262.000 250.000 Uruguay 322.000 329.001 Invoer Van Nederland uit: Jan. Juni 1936 Jan./Juni 1935 Argentinië 27.782.000 41.748.000 Brazilië 3.968.000 4.399.000 Chili 1.167.000 1.708.000 Uruguay 857.000 1.452.000 De handelsbalans van Chili wijst nog een vrij belangrijk actief saldo aan, ter wijl de staatsfinanciën geen groote zor gen baren. De landbouw, waarvan onge veer de helft der bevolking leeft, wordt gemoderniseerd en verkeert in bloeienden toestand. Dank zij muntdepreciatie, goed- koope arbeidskrachten en hooge beschermde rechten hebben vei-schillende Chileensche in dustrieën zich snel kunnen ontwikkelen. Men vraagt zich evenwel af, of deze takken van nijverheid wel bestand zullen blijken te zijn tegen buitenlandsche mededinging, wanneer het arbeidsloon en andere kosten langzamer hand zullen stijgen, in overeenstemming met de depreciatie van het ruilmiddel. Daarnaast wordt wel betwijfeld, of het wel verstandig is, dat Chili zijn industrialisatie zoo ver heeft doorgevoerd, aangezien het land in de eerste plaats geschikt is voor land- en mijnbouw, niet meer dan 4.5 millioen inwoners telt en geen groote exportmogelijkheden bezit. Wat Argentinië betreft zijn een aantal be langwekkende cijfers te vinden in de Maan- delijksche Mededeelingen der Nederlandsche Kamer van Koophandel te Buenos Aires. Uit de globale statistieken gepubliceerd van den handel van Argentinië met andere landen, blijkt, dat de tariefswaarde in pesos van Ar gentine's import in de eerste vijf maanden van 1936 hooger was dan in overeenkomstige peiiode van 1935. Deze toename van den im port uit Nederland over genoemde periode is zoowel absoluut, als in verhouding tot den totalen import. De toename van den den totalen import. De Argentijnsche export naar ons land is in begin 1936 zeer sterk verminderd; die naar Duitschland is in waarde verminderd, doch toengenomen in verhouding tot den totalen uitvoer. Ook de uitvoer naar de Vereenigde Staten van Amerika is belangrijk afgenomen, die naar Frankrijk is daarentegen stei'k ver meerderd. De vermeerderig t.o.v. Frankrijk is een gevolg van de grootere verschepingen van wol, huiden en vellen. De Argentijnsche uitvoer naar Brazilië is sterk in waarde vermeerderd, aangezien de belangrijkste exportartikelen naar Brazilië tai*we en tarwemeel zijn. De waarde van den Argentijnsche export naar Italië is iix 1936 gedaald tot minder dan één derde van die van 1935. Onder de landen, welke naar Brazilië expor teeren, neemt ons land een zeer bescheiden plaats in. In 1934 was de waarde van den in voer uit Brazilië naar Naar Nederland ruim 11 millioen gulden en de waarde van den uit voer van Nederland naar Brazilië circa 2.3 millioen gulden. De beteekenis van het handelsverkeer tus schen ons land en Uruguay is uiterst gering. De waarde van onzen uitvoer naar dit land bedroeg in 1934 slechts 776 duizend gulden en de waarde van den invoer in oixs land circa 1.3 millioen gulden. Indien men zich rekenschap geeft van dit cijfermateriaal en mede van oordeel is, dat het zoeken van nieuwe afzetgebieden voor onze Nederlandsche producten van groot be lang is, zal men de uitzending dezer missie van harte moeten toejuichen, vooral ook omdat reeds vast staat, dat zij de be schikking heeft over uitgebreid oriëntatie- materiaal. MOLLERUS. doen, die de merken, enz. zullen verstrek ken. de algemeene rechten en plichten der deden en andere algemeene voorschriften zooals het beroep en het kostenverhaal. In denzelfden algemeenen maatregel van bestuur, waarin of krachtens welke de eischen zullen worden gesteld, waaraan een in artikel 2 genoemd voortbrengsel zal moe ten voldoen (uitvoercontrolebesluit), zal ook de organisatie worden aangewezen, aan wel ke de uitvoering van de kwaliteitscontrole op dat voortbrengsel zal worden toever trouwd. De minister van Landbouw en Visschenj zal ten slotte de merken teekenen en bewijs stukken enz. vaststellen en het Rijkstoe- zicht op de vereenigingen regelen. Het is de bedoeling, iixdien naar deze richtlijnen de wet is tot stand gekomen, de bestaande organisaties, die medewerken en de bestaande werkwijzen, die doelmatig zijn ge bleken, zakelijk op den ouden voet te handhaven in het nieuwe bestel en over toepassing der in deze wet ge geven bevoegdheden ten aanzien van in artikel 2 genoemde producten, welke nog niet onder de werking der landbouwuitvoerwet 1929 vielen, met representatieve organisaties te voeren overeenstemming te doen verkrijgen, hetzelfde zal geschieden terzake van alles, wat tengevolge van deze wetswijziging eenige veran dering zal behoeven. Wat eventueele wijzigingen in reeds vigee- rende regelingen betreft, dien het volgen de: 1. Voor boter en kaas zal de aanvulling be- 7. Voor boter egn waasijóczigpchhgh staan in meer stringente enschen betreffen de het product en zijn verzoi-ging. Thans geldt enkel de eisch, dat zij voorzien moeten zijn van het rijksmerk, dit biedt echter geen waarborg voor goede kwaliteit, doch slechts voor echtheid en onvervalschtheid. Slechts door ïnvoei'ing van keuringen op wettelijken grondslag kan die waarborg ver kregen worden. Voor den goeden naam van deze producten en om de gunstige uitkom sten, die onze mededingei's op de wereld markt reeds met verplichte keuring op de kwaliteit en verzorging bereikt hebben, moet de bestaande toestand niet langer bestendigd blijven, maar dient op den weg van de ver betering te worden voortgeschreden. 2. In de practijk is ook gebleken, dat de regeling voor den uitvoer van pootaardappelen niet volledig tot de gewenschte resultaten voert, doordat niet alle aardappeluitvoer on der wettelijke controle staat. Telkens blijkt, dat vrije uitvoer van andere dan pootaardap pelen te veel gelegenheid openlaat om de be doeling der regeling te ontgaan en dat hier door de goede naam van ons uitnemend po tersmateriaal in het buitenland schade lijdt en rechtmatige belangen van bona fide telers en exporteurs in het gedrang komen. De vrees, die bij de invoering der geldende regeling be stond voor moeilijkheden voor den export van consumptieaardappelen is bij nader bezien der verhoudingen door belanghebbenden zoo zeer verminderd en de verwachting, dat keu- ring van deze zelfs voordeelen zal opleveren voor den handel zoozeer toegenomen, dat de minister over de bezwaren, die ontegenzeg gelijk aan de uitbreiding van de keuring ver bonden zijn, thans men te moeten heenstap pen en ze algemeen verplichtend te maken. De verplichte keuring van voor onzen uit voer van beteekenis zijnde groenten- en fruit- soorten werd reeds langen tijd in de betrok ken kringen van teelt en handel, zoowel ter voorkoming van onbehoorlijke handelsprac- tijken, die onze gevestigde verbindingen in gevaar brengen, als tot behoud en uitbreiding van afzetgebied, noodzakelijk geacht. Daar het thans ingediende wetsontwerp alle gelegenheid biedt om van gedachten te wis selen en te oordeelen over het beginsel van uitvoercontrole op tuinbouwproducten, als mede over de belichaming daarvan in het tuinbouwuitvoerbesluit, is de minister voor nemens er van af te zien alsnog de indiening van een ontwerp-tuinbouwuitvoerwet te be vorderen. Op dezelfde gronden stelt hij zich voor geen uitvoering meer te geven aan art. 9 der landbouwuitvoerwet 1929 betreffende de in den algemeenen maatregel van bestuur van 14 Januari 1937 vervatte regeling ten aanzien van den uitvoer van tulpenbloemen naar Groot-Brittannië, Noord-Ierland en den Ierschen vrijstaat. Ook ten aanzien van deze uitvoercontrole wordt in beginsel beslist in art. 2 van dit ontwerp van wet. Telkens wanneer en niet eerder dan nadat het vereischte voorbereidend overleg met be langhebbenden geschied is en de noodige overeenstemming omtrent de te stellen eischen bereikt is, zullen achtereenvolgens voor de andei'e tuinbouwproducten, genoemd in art. 2 van dit ontwerp, bij algemeenen maatregel van bestuur gelijksoortige regelin gen worden getroffen. Groningsch schip in nood. Zwarte Zee heeft het op sleeptouw genomen. Zondagavond heeft een Britsch stoom schip ten Zuid-Westen van het eiland Guern sey het Nederlandsche kustvaartuig Thea, dat in nood verkeei'de, opgemerkt. Het schip, dat 273 ton meet eigendom is van H. Olden burg te Groningen, had Zaterdag in het toen heerschende stormweer motorscliade opge- loopen Daar het geen radio aan boord had, heeft het niet de aandacht kunnen trek ken. Het Britsche stoomschip heeft getracht hulp te verleenen. doch toen dit niet gelukte, is op de waarschuwing vaii den Britsche kapitein de sleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co. naar de opgegeven plaats ge- •aren om hulü te verleenen. Op het oogen- blik sleept de Zwarte Zee de Thea. voorloopig naar Guernsey. De Thea heeft geen lading aan boord. Het weer wordt thans iets beter, zoodat er geen gevaar is.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5