Duitsche koloniale verlangens. Teruggave der oude koloniën in het belang van alle Staten". Buitenlandsch overzicht Hei prinselijk paar te Mittersill. Thijs Ijs en de drie daden van Slechtbedeeld DINSDAG 2 HAART 1937 HAARDE M'S D A G R C A D 99 Rede van Von Ribbentrop. De Duitsche ambassadeur te Londen Von Ribbentrop, heeft Maandag te Leipzig voor de commissie van economische politiek van de N. S. D. A. P. een rede gehouden over de problemen van het vierjarenplan en de Duit- »che rechten op koloniën. Spreker zeide o.a. dat de gTOote mogend heden zich door beschermende tarieven meer afsloten, naar mate Duitschland meer expor teerde en de tot in de grondvesten geschikte Duitsche economie kon pas hersteld worden, nadat het nationaal-socialisme in Midden- Europa een „blok van orde, rust en veiligheid had geschapen." Teneinde den internationa len handel van Duitschland te herstellen werd het vierjarenplan opgesteld. Het is Duitschland als het ware door het buitenland opgedrongen en Von Ribbentrop noemde het belachelijk als men in het buitenland zegt, dat men pas dan met Duitschland kan on derhandelen, wanneer het dit plan opgeeft. Duitschland streeft absoluut niet naar autar kie, bovendien zijn de overige landen begon nen met de autarkie, de politiek van Roose velt en Ottawa is autarkisch. Ten aanzien van de koloniale kwestie zeide Von Ribbentrop, dat Versailles de naties heeft gescheiden in bezittenden en „Habenichts", waardoor aan de eene zijde ontevre denheid en aan de andere zijde wan trouwen is ontstaan. Het is in het belang van alle staten, dat een op lossing wordt gevonden en deze op lossing is in de eerste plaats te vin den door het teruggeven van de vroe gere Duitsche koloniën en in de tweede plaats door de kracht van het Duitsche volk zelf. Spreker zeide, dat Duitschland recht heeft op koloniën, het wenscht geen imperialistische koloniale politiek drijven, noch zijn koloniën te gebruiken voor strategi sche bases. Een bewijs hiervoor is het Duitsch-Britsche vlootverdrag. Ook zou het bezit van koloniën geen aanleiding zijn tot het vergrooten van de vloot. Duitschland heeft koloniën noodig. omdat het gebieden noodig heeft, waar het in eigen valuta grondstoffen kan koopen. Op het o'ogenblik kan Duitschland deze grondstof fen alleen koopen in vreemde valuta, waar over het niet in voldoenden omvang beschikt. Verder heeft Duitschland koloniën noodig als afzetgebied voor de Duitsche industrie en als arbeidsveld voor den Duitschen onder nemingsgeest. Spreker hoopte, dat het gezond verstand in deze een oplossing zal weten te vinden. Nieuwe strijd in de Madrileen- sche universiteitswijk. Regeeringstroepen verbeteren hun stellingen. Havas meldt uit Madrid, dat de Spaansche Nationalisten gisteravond om tien uur weer tot den aanval zijn overgegaan in den sector van de brug der Franschen universiteits wijk teneinde te trachten de omsingeling, die steeds nauwer om de wijk wordt aange haald. te verbreken. De regeeringstroepen sloegen den aanval gemakkelijk af en gingen vervolgens tot den tegenaanval over. Evenals den dag tevoren slaagden zij er daarbij in hun stellingen bij de brug der Franschen te verbeteren. De strijd eindigde te middernacht. Aan het zuidelijke front. Een speciale correspondent van Havas meldt uit Almeria, dat hij het grootste ge deelte heeft bezocht van de dorpen, die dooi de loyalen heroverd zijn in den sector van Granada. Voornamelijk is hij getrokken dooi de streken van Ugijar en Juviles, waar snel en methodisch versterkingen werden aange legd. Eenheden strijders zijn weer voorwaarts opgerukt en hebben de nieuwe linies ge bracht op eenige kilometers afstand van waar zij vertrokken waren. Zij zijn thans aangekomen in het gezicht van Orgïra en Lanjararen. De commandant, die het bevel voert over de colonne in de streek van Ogijar heeft verklaard, dat in de laatste vier dagen zijn troepen acht dorpen hebben her overd. die een gebied van vijftig vierkante kilometer beslaan De door de rechtschen achtergelaten voor raden levensmiddelen zijn voldoende om de ravitailleering der colonne gedurende drie maanden te verzorgen Talrijke bewoners, die bij aankomst der rechtschen de bergen In gevlucht waren, van waar zij de opstan delingen bestookten, zijn naar hun dorpen teruggekeerd. Vele vrouwen beweren, dat haar mannen en kinderen doodgeschoten zijn in de eerste dagen der bezetting. Zeker is. dat in de her overde dorpen geen enkele linksche persoon lijkheid meer is gebleven. De rust is in de heroverde streken teruggekeerd. De Acclon Popular ontbonden. Uit Avila. 2 Maart. Een speciale correspon dent van Havas meldt: De Accion Popular, de partij van Gil Ro bles, is gisteren ontbonden. De militietroepen der partij zullen in dienst blijven in het le ger van Franco. De militie, die aan het front in de eerste linie strijdt, zal onderworpen worden aan de reglementen van krijgstucht, de imilitietroepen achter het front zullen de zelfde verplichtingen krijgen als de Guardia Civil. Premie voor doorvaart door Straat van Gibraltar ver hoogd. De Evening Standard zegt, dat Lloyd's zich voorstelt de verzekeringspremie voor sche pen. die de Straat van Gibraltar passeeren te verhoogen, daar de tegenwoordige premie onvoldoende wordt geacht om de ge varen. welke de ladingen loopen en de ver liezen, welke door mijnen worden veroor zaakt, te dekken. Hierna keerde Von Ribbentrop zich tegen de „communistische ophitsing tegen Duitsch land, die steeds weer helpers vindt in de de mocratische landen." De sterkste garatie hier tegen noemde Von Ribbentrop de gemeen schappelijke afweerstelling van Duitschland en Italië, terwijl het verdrag met Japan een stap in de goede richting was. Tenslotte herhaalde Von Ribbentrop de verklaringen van den Fuehrer over de Duit sche herbewapening en de bereidwilligheid om te ontwapenen. (D. N. B.) Roemenië Gezanten van Duitschland en Italië worden niet terug geroepen. Roemenië heeft met Duitschland en Italië de moeilijkheden geregeld, die zich hadden voorgedaan wegens de aanwezigheid van de gezanten van Duitschland en Italië bij de begrafenis van twee leden van den IJzeren garde, die in Spanje zijn gesneuveld. Naar Reuter uit betrouwbare bron ver neemt. zullen de gezanten niet worden terug geroepen naar hun onderscheiden landen. Het feit, dat Duitschland en Italië twee van de beste afnemers van Roemenië zijn, zou de oplossing ten zeerste hebben vergemakke lijkt. De gezanten hebben verklaard, dat zij dein keaitodienistt hébben bijgewoond om ge tuigenis af te leggen van hun sympathie jegens de Roemenen,, die in" den slag zijn gedood. Finland. President Kallio geinstalleerd. (Maandag is in den Rijksdag de nieuwe president van de Finsche republiek, Kallio, plechtig geïnstalleerd. De nieuwe president hield zijn eerste rede, waarin hij o.a. zeide, dat de buitenlandsche politiek van Finland geen wijziging zal ondergaan. Na de bijeenkomst van den Rijksdag nam de afgetreden president, Svinhufved, in het slot van den president afscheid van de leden van den staatsraad en het diplomatieke corps, waarna de buitenlandsche vertegen woordigers aan den nieuwen president werden voorgesteld. Men verwacht, dat binnenkort de regeering af zal treden. Italië Geschil tusschen De Bono en Lessona bijgelegd. Het geschil tusschen maarschalk De Bono en den minister van koloniën. Lessona, is, naar Havas meldt, geregeld door een eere- raad onder voorzitterschap van senator Santo Romano. Na afloop der beraadslagingen van de jury werd het volgend communiqué gepubliceerd: „Er zijn; geen factoren, die een ontmoeting op de wapenen zouden kunnen rechtvaardi gen tusschen maarschalk' De Bono en mi nister Lessona. Duitschland Nieuwe golf van koloniale propaganda De Berlijnsche correspondent van de „Daily Telegraph" beeft van welingelichte zijde ver nomen, dat in Duitschland een nieuwe, uitge breide actie tot het verkrijgen van koloniën wordt voorbereid. Dit hangt samen met het feit, dat de Duitsche ambassadeur te Londen, bij het uitbrengen van zijn verslag aan Hitier, zal moeten mededeelen, dat er op het oogen- blik geen kans op is, dat de Britsche regeering het teruggeven van de vroegere Duitsche ko loniën zal overwegen. Er worden thans groote hoeveelheden pro paganda materiaal verzameld voor een groot scheepsere koloniale campagne. De bedoeling daarvan is, dat de indruk gewekt wordt, dat In welingelichte kringen te Brussel meent men, dat over een dag of veertien, bij den terugkeer van Van Zeeland, een kabinets- reconstructie zal worden ren uitvoer gelegd. Bovesse, de liberale minister van justitie, zou, met instemming van de liberale partij, vervangen worden door Paul Hymans, den vroegeren minister van buitenlandsche zaken. De overige ministers zouden hun porte feuilles behouden. Zooals bekend, is reeds ge- ruimen tijd de kwestie der benoeming van Bovesse tot gouverneur van de provincie Namen hangende. Over Van Zeeland's. Fransche reis wordt overigens verzekerd, dat, indien de premier zich naar Frankrijk heeft begeven, hij niet te Parijs heeft vertoefd en daarohi ook geen besprekingen van politieken aard kan hebben gevoerd. Men vestigt de aandacht op het feit. dat de Belgische minister-president, die behoefte aan rust had, naar Frankrijk is gegaan, waar schijnlijk naar het zuiden om er zijn verlof door te brengen en dat hij niet wenschte zijn bestemming aan te geven, teneinde niet te worden gestoord. Het is niettemin waarschijnlijk, dat hij aan het einde van zijn vacantie, d.w.z. over een dag of veertien, op de terugreis te Parijs eenige besprekingen zal voeren. In Belgische diplomatieke kringen betoont men zich zeer verrast over de uitleggingen, die in het buitenland worden gegeven aan de strekking der internationale politiek van het land. Men verzekert, dat het standpunt van België zal blijven zooals in de redevoeringen en de officieuze commentaren sinds de op 14 October j.l. door den koning gehouden rede werd uiteengezet. In een recente nota aan Groot Brittannië. die tot nu toe niet werd gepu bliceerd. zou België uitdrukking hebben ge geven aan het verlangen een nieuwen status voor de veiligheid vast te stellen, die geheel West-Europa zou omvatten, Het zou daarbij geenszins de bedoeling van België zijn zich te onttrekken aan eenmaal aangegane verplich tingen. Er zou een algemeene conferentie moeten worden gehouden om den status van België te herzien. het Duitsche volk als één man koloniën eischt. Later zal dan aldus de correspondent den belanghebbenden mogendheden een me morandum worden aangeboden, dat door het ministerie van economische zaken wordt uit gewerkt. Een inleiding tot die actie kan gezien wor den in het inrichten van een speciale afdee- ling op de Leipziger messe, waar een over zicht gegeven wordt van "de resultaten van den Duitschen ontginningsarbeid in tropische ko loniën. Generaal Von Epp, hoofd van het koloniale departement der nationaal-socialistische par tij, schrijft in de Voelkische Beobachter: „De Duitsche arbeid in vele landen en niet het minst de Duitseh-Italiaansche samenwerking in Abessynië bewijzen, dat de Duitsche tech niek op het gebied van koloniale economie een groote reputatie heeft verworven. Duitschland heeft steeds weer bewezen, dat het tot. kolo- niseeren in staat is". De tentoonstelling op de Leipziger Messe is volgens Von Epp een uiting van het verlangen van Duitschland, die techniek te kunnen toepassen. Engeland's uitnoodiging aan Abessynië. „Zuiver normale procedure", zegt minister Eden. De Engelsehe minister van Buitenlandsche Zaken. Anthony Eden, heeft in het Lager huis in antwoord op de vraag, waarom Abes synië is uitgenoodigd zich bij de kroning te laten vertegenwoordigen, gezegd, dat de uit noodiging geheel gebaseerd is op de positie de jure van Abessynië. Het zou een dwaling zijn, aldus. Eden, een speciale politieke be- teekenis te hechten aan de kwestie van een zuiver normale procedure In antwoord op een vraag ten aan zien van den oorlog in Spanje zeide Eden, dat de -gevaren voor een alge meen Europeesch conflict gelukkig als verminderd kunnen worden be schouwd, ten deele dank zij de actie der Britsche regeering. ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLINC De beide dwergen.zaten zóó te praten en te zeuren over het weer, dat zij den heelen vogel waren vergeten. De helft van Ozonstralen's touwtje lag in het gras, terwijl de nieuwe eigenaar het andere eind in zijn hand genomen had. Na een poosje stilte sprak Waggelmant: ,,'t Heeft nu al in een week niet geregend. Wat zullen we een slechte oogst hebben, hè?" „,Ja, ja," zei Wiebelaar, terwijl hij naar de lucht keek. „Toch kon er wel eens gauw regen komen." En geen van beiden had er iets van gemerkt, dat Thijs met boom en vogel weggeloopen was. Toni Ott, de Kasteleinsche van hef slot. (Van onzen correspondent). i WEENEN, Maart. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben, zooals men weet, lang vertoefd op het oude kasteel Mittersill in het Oostenrijksche bondsland Salzburg, dat zich tusschen Zell- am-See en de reeds op Tiroolsch grondge bied liggende bekende wintersportplaats Kit-zbühel bevindt ('waar de huidige hertog van Windsor zich, zoowel als prins van Wales als toen hij reeds koning en keizer was, zoo gaarne placht op te houden om er de schoone skisport te beoefenen). Ook Prinses Juilana en Prins Bernhard houden zich veel met skiën bezig. Er bestaat daartoe dan ook reeds vlak bij het oude kasteel volop gelegenheid. Af en toe ook trekt het prinselijke paar verder den om trek in. Een paar maal al zijn de Prinses en de Prins in een arreslee naar Pass Thurn getogen, die op een hoogte van 1275 meter boven den zeespiegel ligt, vanwaar men een schitterend uitzicht over het omringende berglandschap heeft. Als geweldige reuzen steken de 3660 meter hooge Grossvenèdiger en de 3800 meter hooge Grossglockner in het zuiden, in de Hohe Tauern, hun koppen om hoog. Ook maakten zij via Zell-am-See en kele excursies naar de beroemde Schmitten- höhe. waar gerodeld en geski'd werd. Prins Bernhard heeft van al die uitstapjes foto grafische opnamen gemaakt. Gisteravond is er weer een groot feest op het kasteel geweest, waaraan alle andere logés, waaronder enkele prinsen en prinses sen en verscheidene graven en baronnen, hebben deelgenomen. Prinses Juliana droeg, net als de meeste andere dames, een „Dirndl"-costuum, dat is een aardig en vlot costuumpje met pofmouwtjes en een schort je, zooals dat oorspronkelijk alleen maar door de vrouwen en meisjes in de bergstre ken gedragen werd maar in de laatste jaren ook steeds meer en meer bij „steedsche" da mes in de mode gekomen is, die het gaarne aantrekken, wanneer zij „aufs Land", naar buiten, tijgen. Het „Dirndl"-pakje van onze prinses was wit, evenals het schortje en stond haar heel aardig Prinses Juliana was op het feest bijzonder vroolijk, zij heeft druk gedanst en ook weer. net als op het vorige groote feest, den „Schuhplattler" uitgevoerd, een vermakelijke dans. waarbij veel met de zolen op den grond geklapperd wordt. Zij oogstte daarmede vee! bijval Er waren twee muziekkapellen op het feest, een zooge naamd ..Sehrammer'-strijkje, met guitaren en harmonica, uit Zell-am-See. en een be kende jazz-band, die men uit de stad Salz burg had laten komen. De kasteleinsche van het slot heeft het erg druk. Zij moet vaak haast op alle plaat sen tegelijk zijn. Zij moet er voor zorgen dat altijd alles van een leien dakje gaat en dat iedereen voortdurend tevreden is. Zij moet de wenschen van haar gasten als het ware al van te voren zien te raden en zij kan steeds voor alles verantwoordelijk gemaakt worden. Wie is nu deze vrouw, op wier schouders zulk een zware last rust en die zich steeds op zulk een voorbeeldige wijze van haar moeilijke taak kwijt? Dat is Frau Toni Ott! De imeeste Weeners weten wel onmiddellijk wie zij is, zoodra zij haar naam maar hoo- ren, want zij is steeds een bekende figuur in het leven van de voornamere kringen ge weest. In haar jeugd was zij een speelge nootje van den later zoo ongelukkigen en uit zijn land verdreven laatsten Oostenrijk- Hongaarschen keizer en koning Karl. Zij stoeide met hem in het groote park van het Augarten-paleis. waar hij met zijn moeder, aartshertogin Maria Jozefa, woonde. In dat zelfde paleis is later het hoofdkwartier van het Nederlandsche hulpcomité voor arme Oostenrijksche kinderen van elke geloofsbe lijdenis" gevestigd geweest. Van hier werden in de treurige jaren na den wereldoorlog duizenden en duizenden noodlijdende kinde ren naar Holland gestuurd om daar door pleegouders gastvrij te worden opgenomen. Een paar jaren later resideerde Rotterdam's gewezen burgemeester mr. A. R.. Zimmerman in dit voormalige Habsburgsche" paleis, toen hij commissaris-generaal voor den Volken bond in Oostenrijk was. Men had er acht vertrekken, met meubelen uit vroeger-Habs- burgsch bezit, tot zijn beschikking gesteld, zoodat een der Weensche couranten hem eens spottenderwijs den „Achtzimmer-mann" genoemd heeft! In het park van dit paleis nu speelde de kleine Toni Ott, die toen nog Toni Heissen- berger heette, met den lateren Oostenrijk- Hongaarschen heerscher. Hoe dat kwam? Wel, de aartshertogin was een buitenge woon verstandige vrouw, die zag, dat haar zoontje graag speelkameraadjes zou hebben. Maar zij wilde geen kinderen voor hem uit zoeken. die zelf in hofkringen werden groot gebracht en die dus veel te veel op de hoogte van hofétiquette waren en misschien niet eerlijk tegen het aartshertogje zouden zijn, maar kinderen uit een ander milieu. Kin deren, die wel goed opgevoed, maar niets afwisten van al te stijve vormen en van al te groote verschillen in rang en stand Er wer den vertrouwelingen geroepen, die met het werk belast werden eens naar zulke kinderen te zoeken. Zoo gezegd, zoo gedaan. En na dat men een aantal kinderen uitgezocht had en men daarvan weer de beste uitgeko zen had en deze wederom eens gezift wer den. bleefhet tienjarige dochtertje van den hotelhouder Heissenberger in het aar dige en schilderachtige stedeke Spitz aan den Donau over. Ton werd naar Weenen gebracht, zij werd niet verlegen en bedeesd door al het uiterlijk vertoon aan de hofhouding van de aarts hertogelijke familie die zeer nauw verwant was met den ouden keizer Frans Jozef Karl's grootvader, aartshertog Karl Ludwig. was een broer van den keizer geweest, en de troonopvolger Frans Ferdinand was de oudste broer van zijn vader en dientengevolge zijn oom de kleine Toni liet zich door dat alles niet van de wijs brengen. Zij was een ver standig en schrander meisje, voelde zich ook niet door haar nieuwen, hoogen omgang over het paard getild en werd het beste speelkameraadje voor het keizerlijke prinsje, dat men zich maar denken kan. De kinderen speelden en stoeiden en ravotten met elkaar en haalden ook af en toe kattekwaad uit. Voor den lateren keizer, dien de last van zijn kroon ten slotte heeft doen bezwijken, zijn dit de gelukkigste jaren van zijn heele leven geweest. Trok de aartshertogelijke familie des zomers uit de hoofdstad weg om de warme maanden op een landgoed of op een oud kasteel door te brengen. Toni ging mee. Doch een paar jaar later werden de twee van elkaar gescheiden, want de jonge aarts hertog moest met zijn militaire opleiding be ginnen. waarmede men bij de opvoeding van de Oostenrijksche prinsen van keizerlijken bloede nooit te lang wachtte. Eerst na enkele jaren zagen de vroegere speel- genooten elkander weer. Aartshertog Karl had op zeventienjarigen leeftijd een voet ge broken en moesten eenigen tijd te bed blijven. Hij dacht toen veel aan de vroolijke tijden, waarin hij met Toni Heissenberger gespeeld had en hij gaf den wensch te kennen haar weer eens te kunnen zien. Toni kwam on middellijk, zij was inmiddels een mooi en frsch en tevens elegant gekleed jongmeisje geworden. Karl was aangenaam verrast. Zij praatten veel samen en hadden het over den zonnigen tijd, waarin zij als onbevangen en onschuldige kinderen met elkaar in parken en tuinen stoeiden. Na eenigen tijd trouwde Toni Heissenberger met een stadgenoot uit Spitz, Ott genaamd en van nu af aan is en blijft zij Toni Ott en wordt zij vermaard onder dien naam. Zij woonde nu te Spitz en hier kwam zij in aanraking met Karl's oom, aartshertog Frans Ferdinand, die jachtgronden in de buurt van dat stadpe bezat. Vaak. wanneer hij aan het jagen was geweest, zocht hij Toni Ott op, hij wardeerde haar scherp oordeel en haar ge zond menschenverstand en zoodoende ont stonden ongedwongen en prettige vriend schapsbanden. Toen de morganatische echt- genoote van den aartshertog, hertogin Sophie van Hohenberg, Toni Ott ook eens leerde keiinen en dacht, dat zij nogal uit de hoogte tegen die eenvoudige burgervrouw moest doen, zei de troonopvolger, half verwijtend, tegen zijn vrouw: „Du, Fifi, das ïsb ausser dir die einzige Frau, mit der man vernünftig reden kann. Mit dér musst du liebenswürdig sein!" De vriendschap niet den troonopvolger duurde tot aan diens tragischen dood in Serajewo. Met Paschen 1914 nog was hij weer eens in Spitz. Het kan zijn, dat de aartshertog toen al een voorgevoel had van het on geluk dat hem en zijn echtgenoot^ zou tref fen. „Auf Wiedersehnzei hij tegen Frau Toni Ott, „wenn wir gesuild heimkehren!" Ik heb Toni Ott omstreeks tien of twaalf jaren geleden leeren kennen, toen ik met een paar Oostenrijksche autoriteiten een boot tocht op den Donau maakte. In een aardig plaatsje in de Wachau, niet ver van Spitz, kwam zij met een paar jonge meisjes die bij haar en pension waren, aan boord. Zij had toen een instituut voor jonge meisjes. Al weldra werd ik bekoord door haar zonnige wezen en door haar hooge intelligentie. We hadden genoeglijk met elkaar gepraat en de tijd vlóóg om. Het leek, alsof we dubbel zoo hard naar Weenen warm gevaren als anders het geval was. Te Weenen heeft Toni Ott een paar jaar later een restaurant in een zijstraat van den Graben, de Habsburgergasse, bezeten, dat hoofdzakelijk door den Oostenrijkschen adel bezocht werd. „Toni Ott" heette dat restau rant doodeenvoudig. Goede wijn behoeft geen krans! In later jaren heeft zij ook een luxe restaurant aan den Kurfürstendamm te Ber lijn geopend. En nu vinden we haar als be stierster van het gecompliceerde huishouden van het slot Mittersill terug, waar zij zeker wel op haar plaats is en een groote plaats in ieders hart inneemt. Zij zorgt steeds met groote toewijding voor het wél van al haar gasten en zij is met haar warmvoelend moederlijk hart voortdurend op haar hoede, dat het ons jonge prinselijke paar aan niets ontbreekt en dat het zich op Mittersill volkomen gelukkig ge voelt. W. M. BEKAAR. De aanslag op maarschalk Graziani. Volgens ooggetuige zouden zich ernstige ongeregeldheden hebben voorgedaan. Een ooggetuige van de bomaanslagen te Addis Abeba, die te Dzjiboeti is aangekomen, heeft den correspondent van de Daily Tele graph een levendige beschrijving van de ge beurtenissen in de Abessynische hoofdstad ge geven. waaruit blijkt, als het verhaal al thans betrouwbaar is. dat deze een zeer ern stig karakter hebben gedragen. Hij verbelt, dat zich duizenden inboorlingen hadden ver zameld om de giften te ontvangen die zouden worden uitgereikt ter gelegenheid van de geboorte van den prins van Napels. Graziani was met zijn staf aanwezig en in zijn nabij heid stond een groep van 200 hoofden. Toen werd plotseling een bom geworpen. Dit was het sein voor het wei-pen van meer dezer projectielen, terwijl uit twee verdekt opgestelde maohiegewerftn het vuur werd ge opend. Een bom trof een pilaar van het vroegere keizerlijke paleis, waardoor Graziani gewond werd. Generaal Liotta, de Aboena en ver scheidene officieren en manschappen werden eveneens gewond. Troepen trokken dadelijk een cordon om de groep hoofden. Op weg naar het ziekenhuis werd de auto van Graziani beschoten. Het station en de strategische punten werden onmiddellijk unor troepen bezet. Afdeelingen voorzien van ma chinegeweren patrouilleerden door de stra ten, terwijl honderden Abessymiërs de stad ontvluchtten. Op verschillende plaatsen brak brand uit en bij huiszoekingen ontdekte men voorraden munitie. Des avonds nam he. aantal branden toe, zoodat de stad omringd was door een gordel van vuur. Een dichte rook hing over Addis Abeba. In de brandende huizen kwamen bom men en munitie tot- ontploffing. Naar schatting zijn neer dan tweeduizend menschen om het leven gekomen. De Abes- syniërs stichtten brand in de nabijheid van een opslagplaats van benzine in het midden der stad, zoodat de Italiaainsche soldaten al het mogelijke moesten doen om een ontplof fing te voorkomen. Lijk van Ras Desta tentoongesteld Naar het Berliner Tageblatt uit Addis Abeba verneemt, heeft maar schalk Graziani het lijk van Ras Desta naar Addis Abeba laten bren gen om het daar ten toon te stellen. Het doel zou zijn de bevolking te toonen dat Ras Desta inderdaad dood is en dat daarmee het laatste hoofd stuk van het verzei tegen de Italiaan- sche heerschappij in Ethiopië is afge sloten.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6