Nieuwe gebouw B. E. T.-veiling geopend. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT (LN/T IN IITTIRIN^J D 0 N D E R D A G "4 M S A R T 1937 HA'AREEM'S DA'GBEAD 3 BEVERWIJK. Het veilingwezen gemoderniseerd. Woensdag werd te Beverwijk het nieuwe gebouw van de B. E. T.-veiling geopend. Daarmede behoort de laatste mondelinge afslagveiling in Noord-Holland tot het verleden. Een overzicht van het nieuwe veilinggebouw. Een belangrijke dag voor de groentenmarkt. Woensdagmiddag heeft onder zeer groote belangstelling de officieele opening plaats gehad van het nieuwe gebouw der B. E. T.- veiling, dat op de Meer is verrezen. Dit was als een belangrijk feit te beschouwen in de ge schiedenis van de Beverwijksche' groenten- markt, want daarmede kwam een einde aan de oude methode van het veilen van de tuin bouwproducten door den afslager. Het veilen geschiedt in het vervolg op moderne wijze, namelijk door middel van het electrische afmijn toestel. In de weeghal van het nieuwe gebouw, dat eerst na het overwinnen van talrijke moei lijkheden en vooroordeelen tot stand kwam, waren Woensdagmiddag talrijke genoodigden aanwezig, om van de officieele opening ge tuigen te zijn. Het gemeentebestuur was vertegenwoor digd door wethouder W. van Dok en den heer A. A. Post gemeentesecretaris. De burge meester was wegens ongesteldheid verhin derd aanwezig te zijn. In het met talrijke bloemstukken versierde gebouw sprak de heer N. Tervoort, na mens de directie een openingswoord, waarin hij tn de eerste plaats er de aandacht op ves tigde. dat ordening in den verkoop en mo derniseering van de wijze van veilen, de mo tieven waren voor de stichting van het nieuwe gebouw. Spr. herinnerde aan de oprichting van de veilingen „Kennemerland", Vrije Veiling, de Eendracht, Tuindersbelang en de Beverwij ksche Exportveiling. In de tijden van hoogconjunctuur hadden deze vijf veilin gen bestaansrecht, maar in de periode van achteruitgang, die daarna volgde, bleek toch wel. dat versnippering leidde tot verspillin; van kapitaal en arbeidskracht. In 1934 vereenigden zich „Kennemerland" en Vrije Veiling tot één lichaam; in 1936 be sloten de drie andere veilingen dit voorbeeld te volgen. De heer Tervoort dankte in de eerste plaats den architect den heer Gé Langendijk, die tot groote tevredenheid van de directie zijn taak heeft vervuld. Met veel ijver heeft hij zijn taak volbracht en daarbij heeft deze jonge architect, die een leerling is van de Haar- lemsche M.T.S. blijk gegeven, over een ge degen vakkennis te beschikken. Ook dankte spr. den aannemer, den heer Fijen uit Heilo, die een „man van opschieten" bleek te zijn en den heer Visser van de N.V. Technisch bureau v.h. C. Nijman, alhder, die de electrische installatie uitvoerde. Na nog dank te hebben gebracht aan den directeur van Openbare Werken, den inspec teur van politie en den marktmeester, ein digde de heer Tervoort met het uitspreken van den wenseh, dat het nieuwe gebouw aan de verwachtingen zou beantwoorden. De heer Valstar, voorzitter van het Cen traal Bureau van de Veilingen, gaf er zijn groote voldoening over te kennen, dat de af slagveiling nu in Beverwijk tot het verleden behoort. Spr. wenschte de directie daarmede geluk. Wethouder Van Dok gaf namens het ge meentebestuur uiting aan zijn voldoening over de totstandkoming van het nieuwe ge bouw. De stichting daarvan getuigde, aldus spr. van durf en energie en het gemeentebe stuur heeft daarvoor groote waardeering. Het is als een ironie van het lot te beschouwen, dat juist spr. hier het woord moest voeren omdat hij zich aanvankelijk als een tegen stander van de stichting van dit gebouw PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 5 MAART Progr. 1: Hilversum II, K. G. Progx. 2: Hilversum I, L. G. Progr. 3: 3.Keulen 10.10 Deutschlandsen der 10.35 Pauze. 11.20 Keulen. 12.05 Parijs Radio. 1.05 Vlaamsch Brussel, 3.35 Keulen, 4.20 (Parijs Radio, 5.20 Keulen, 6.35 Fransch Brus sel, 7.20 Vlaamsch Brussel, 7.50 London Re gional. 8.20 Fransch Brussel, 9.20 Beromün- ster, 9.35 Fransch Brussel. 10.20 Vlaamsch Brussel, 10.30 Berlijn, 11.20 Parijs Radio. Progr. 4: 8— Vlaamsch Brussel. 9.20 Pauze 10.35. London Regional. 4.20 Droitwich. 7.30 Diversen, 8.20 Droitwich. Progr. 5: van 8.v.m. tot 7.— n.m. Diver sen. 7— Eigen Gramofoonplatenconcert: Filmmuziek. 1. Filmselectie Sweet Adeline" 2. Broadway Melody of 1936. 3. Filmselectie Golddiggers of 1935. 4. Ein Lied a us meiner Heimat (Richard Tauber). 5. On Treasure Is land (Bing Crosby) 6. Es war einmal ein Baby (Richard Tauber) 7. Take me back to my boots and saddle (Bing Crosby) 8. Wo ist der Mann (Mariene Dietrich). 9. The way you look tonight (Dixi Lee Crosby en Bing Cros by), 10. Warum hast du mir Weh getan (Tatjana Birkigt), 11. A fina Romance (Dixi Lee Crosby en Bing Crosby) 12. Follow the Fleet Selectie, 13. Please believe me, 14. Piano Medley. 15. Poor little Angeline. Van 8.tot 12.Diversen. heeft doen kennen. Dit werd echter alleen veroorzaakt doordat spreker wat langer het stokpaardje van de algeheele centralisatie van het veilingwezen bereed dan anderen. Nu dit evenwel niet geheel en al verwezenlijkt kon worden, heeft spr. zich hartelijk ver heugd in de verbetering, die nu tot stand is gekomen. Hij hoopte, dat de beide veilin gen in de toekomst op prettige wijze zullen mogen samenwerken. Achtereenvolgens voerden nog het woord de heeren R. Muyen namens de directie van de Vereenigde Veilingen en voor de Vrije Vei ling; J. Visser als raadslid, J. de Smit als voorzitter van den Christelijken Bond van kleinhandelaren; J, Slotemaker als secretaris en C. Kuys als voorzitter van de Kooplieden- vereeniging „Handelsbelangen", die een fraaie electrische klok aanboden; J. Kamper voor de Aardappelenveiling te Halfweg; J. de Weyer directeur van de Coöp. Haarlemsche Groen ten- en Fruitveiling; J. P. Neyt voor den Bond van Conservenfabrikanten; J. Gelder mans namens de R.K. Kleinhandelarenver- eeniging „St. Petrus", J. P. Docter uit naam van den heer Giessen te Berlijn, den grond legger van den export van Beverwij ksche aardbeien en tenslotte door den heer J. de Smit, die namens de Federatie van de Ver- eenigingen van Kleinhandelaren zijn goede wenschen in dichtvorm tot uiting bracht. - De architect heeft eenige technisch bij zonderheden omtrent den bouw medege deeld. De heer N. Ter voort heeft namens de directie alle sprekers afzonderlijk beant woord. HAARLEMSCHE LAWN TENNIS CLUB B. en W. stellen den Raad voor. aan de Haarlemsche Lawn Tennis Club, te rekenen met ingang van 1 Januari 1937. voor den tijd van 10 achtereenvolgende jaren in huur af te staan een gedeelte grond, gelegen tusschen de Emmauslaan en de Spanjaardslaan, ter grootte van pl.m. 31 A., voor het daarop aan leggen, hebben en onderhouden van tennis banen en een clubgebouwtje, voor een huur prijs van f 300 per jaar. BENOEMING VAN ONDERWIJZERESSEN Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de Dr. Huetschool (Prin sen Bolwerk) zijn geplaatst: le Mej. G. Boer, te Hengelo (O.) 2e. Mej. A. Dekker, te Heem stede, en 3e. Mej. -L. Schellevis, te Alkmaar. Voordracht ter benoeming van een on derwijzeres aan de School voor gewoon lager onderwijs met Montessori-leermethode (Bak kerstraat) le. Mej. E. G. J. Clason, te 'sGra- venhage. 2e. Mej. J. J. A. Kouwenberg, te Maastricht en 3e Mevr. W. A Groenhof— Wanrooij, te B'loemendaal. De nieuwe school in Haarlem- Noord. Een nader voorstel van B. en W. In verband met het raadsbesluit van 22 Juli Juli 1936 over den bouw van een school voor gewoon lager onderwijs in Haarlem-Noord, deelen B. en W. aan den raad mede: Zooals in de toelichting op ons voorstel tot uitdrukking is gebracht, behoort met aan vang van den cursus 1937—1938, permanente huisvesting te worden verkregen voor School no. 44 (Jan Jietersz. Coenschool), voox-heen gevestigd aan het Weltevredenplein. Het schoolgebouw aan het Weltevredenpleiix was aanvankelijk bestemd voor de Scholen No. 43 (Corn. Houtmanschooi) en No. 44 (Jan Pietersz. Coenschool). Door centralisatie van het zevende leerjaar werd 1 September 1933 de Centrale Sclxool no. I eveneens in dit gebouw ondergebracht, hetgeen mogelijk was, omdat door teruggang van het aantal leerlingen van de scholen Nrs. 43 en 44 eenige lokalen buiten gebi'uik waren. Wegens opvoering, in volgende jaren, van het aantal leerlingen aan School no. 43 en toenemenden bloei van de Centrale school no. I, tellen deze scholen thans onderschei denlijk pl.m. 240 en 200 leerlingen waardoor de 14 leslokalen alle in gebruik zijn. De drie resteerende klassen van School no. 44 werden daarom met 1 September 1936 ge detacheerd n.l. de 4e klasse in de houten hulpschool aan den Rijksstraatweg en de 5e en 6e klassen in twee niet bezette lokalen van de school aan de Overtonstraat. Aangezien tal van kinderen van School no. 44 wonen benoorden de Jan Gijzenvaart, werd door deze maatregelen tevens gedeeltelijk tegemoet gekomen aan de afstandsbezwaren voor schoolbezoek aan het Weltevredenplein. Evenals in 1935 gaf het aantal nieuw inge schreven leerlingen (ruim 70) voor School no, 38 aan den Rijksstraatweg ook in 1936 aan leiding tot vorming van twee eerste klassen, waaiwan er één wegens gebrek aan lokaliteit werd toegevoegd aan School no. 44. Deze kinderen werden geplaatst in de hulpschool aan den Rijksstraatweg, welke twee lokalen telt. Het is duidelijk, dat voor al deze uit het Noorden komende kinderen de tijdelijke voor zieningen dringend verbetering eischen. B. en W. hebben den directeur van Open bare Werken gemachtigd omtrent een voor- loopig plan voor den bouw van een school voor gewoon lager onderwijs, met zes lokalen en een gymnastieklokaal, op een gedeelte van aan de gemeente in eigendom toebehoorende gronden aan de Gijsbrecht van Aemstelstraat in overleg te treden met den inspecteur van het Lager Onderwijs in deze inspectie. Het overleg heeft tot resultaat gehad, dat de Inspecteur zich betreffende de plaats van stichting der school en de voorloopige plan nen kan veieenigen. De bescheiden, bedoeld bij artikel 1, sub d, e en f, van het bouw besluit van 15 Februari 1924, zullen te zijner tijd ter goedkeuring worden toegezonden. Nadat deze is verki*egen zullen B. en W. aan den raad onder overlegging van een uitge werkte begrooting van kosten, vei-zoeken de voor den bouw en eerste inrichting benoodig- de gelden ter beschikking te stellen. Ingevolge de wet van 4 Augustus 1933 be hoeft het raadsbesluit, betreffende de plaats van vestiging der school, eveneens de goed keuring van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen le H. B. S. B B. en W. stellen voor te benoemen aan de le Hoogere Burgerschool B' met 5-jarigen cur sus a. tot tijdelijk leeraar in de wis- en na tuurkunde: den heer D. J. Coumou, te Heem stede; b. tot tijdelijk- leerares in de Duitsche taal en letterkunde: Mej. C. J. Pilon, te Heem stede. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD. TELEF. 16726 _loos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur, Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag. Woensd. en Donderd. v. 7—9 u. (Adv. Inqez Med O I I - LOUIS DE BREE EN JOHAN KAART EN DEN STADSSCHOUWBURG. Zaterdag en Zondag 6 en 7 Maart zal in den Stadsschouwburg de 74e en 75e voorstelling gegeven worden door het nieuwe gezelschap „De Komedianten" van het geestige Fransche blijspel „LiefdeEngros" van Louis Ver neuil, waarin Louis de Bree en Johan Kaart (onze bekende stadgenoot) de hoofdrollen ver vullen. VEREEN. VOOR NED. HERV. JEUGDWERK HAARLEM-NOORD. Maandag 8 Maart a.s. zal Prof. Dr. A. H. de Hartog in de Juldamakerk, Kloosterstraat Haarlem-Noord, een lezing houden over het onderwerp„Waarom lijden de kin-deren om de oudei-s?" Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. (In ons vorig nummer, was de eerste regel van dit bericht weggevallen). SOCIETA „DANTE ALIGHIERI". Woensdag 10 Maart, des avonds om 8.15 uur zaal graaf Gupstavo Brigante Coloama in „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23, een causerie hou den over: „II volte di Roma". Verder wordt medegedeeld dat dezelfde spreker Dinsdag 9 Maait in Carlton Hotel in Amsterdam, des avonds om 8.15 uur een cau serie zal houden over het onderwerp: „Roma del Rinascimenbo". CHR. GEM. KOOR „HAARLEM". Dezer dagen besloot het Chr. Gem. Koor „Haarlem", dirigent de heer E. v. Zoest, de feestelijkheden ter gelegenheid van het tien jarig bestaan met de opvoering in revuevorm van passages uit het vereenigingsleven in ge bouw „St. Bavo", Smedestraat. Er werd veel gelachen, doch er waren ook mooie ernstige momenten zooals het zingen van het koor voor gevangenis en ziekenhuizen. De leden speelden met veel animo en het décor en de costuums waren goed verzorgd. Medewerking verleenden verder de band „De Jomuba's", 't kwartet ..De Melodiezangers'en Anton de Munnik, piano. De heer G. H. v. Dijk zoi-gde voor den ver bindenden tekst. Aan het slot werden bloemen aangeboden aan drie bestuursleden, welke 10 jaar onafgebroken hun beste krachten aan de vereeniging gegeven hebben. Er waren drie leden, die van de oprichting af lid waren, de zen ontvingen een foto van het koor in lijst. De heer E. v. Zoest ontving een boekwerk en mevr. van Zoest bloemen. HET TOONEEL in net park van het fraaie buiten „Marquette" te Heemskerk, wordt van 19 Maart tot 23 Mei een bloemententoonstelling gehouden, waarvoor de voorbereidingen thans in vollen gang zijn. Rotterdamsch Hofstad Tooneel Des Duivels Prentenboek. Het is zeker niet louter toeval, dat A. den Hertog, de schrijver van het gisteren avond ook hier zoo enthousiast ontvangen blijspel „Des Duivels Prentenboek" als pseudoniem een Hongaarschen naam heeft uitgekozen. Het blijkt uit zijn Ex-Koning Peter, maar meer nog uit zijn laatste stuk wel heel duidelijk, dat hij bij de Hongaren en in 't bijzonder bij Mol nar, dien tooneelsohrij ver par excellence school is gegaan. Des Duivels Prentenboek had van dien virtuozen Hongaarschen auteur kunnen zijn en wij zouden dan zelfs van een „zeer knappe, geestige Molnar" hebben mo gen spreken. Hiermede bedoelen wij natuur lijk een heel warm compliment te maken aan den Hohandschen schrijver, wiens stuk in zijn genre een „coup de maitre" mag worden ge noemd. Het lijkt mij wel zeker, dat dit blijspel van A. den Hertog zijn weg ook buiten onze grenzen zal vinden, vooral omdat het in zijn zeer knappe techniek, zijn speelschen geest en zijn toegespitsten soms zelfs briljanten dia loog feitelijk meer internationaal dan speci fiek Hollandsch is. Van Molnar ik schreef het reeds heeft den Hertog- veel geleerd. Vooral bij de her haalde vermenging van tooneel en werkelijk heid en ae vele onverwachte en verrassende frappes, denken wij aan den Hongaar aan zijn Spiel in Schiosz" en „Der Leibgardist' bijvoorbeeld en hij zou zijn blijspel nooit hebben kunnen schrijven, wanneer hij zich niet Molm ar's truc in Het Sprookje van den Wolf had herinnerd. Hoe zou het hem anders mo gelijk zijn geweest een zoo ongewoon en wel zeer origineel gegeven in een blijspel te ver welken. Dat een man zijn vrouw „inzet" bij een partij piket en haar aan zijn tegenstander „verspeelt", mocht in de Middeleeuwen en cok nog wel in het Oosten voorkomen, in onze tegenwoordige Westersche maatschappij kun nen wij ons een zoo bizar geval moeilijk in denken. En toch is dat het gegeven van den Hertog's blijspel niet alleen, maar hij heeft ook kans gezien het virtuoos en speelsch uit te werken, zóó dat wij het zonder eenig pro test, ja zelfs met steeds stijgende bewonde ring aanvaarden. Stone, de tooneelschrijver, moge aan het slot zeggen: „zoo iets onzinnigs accepteert het tegenwoordige publiek niet!" wij hebben het toch maar gedaan, dank zij den vorm, waarin den Hertog het gegoten heeft. Want hij laat het ons zien als een droom van een schrijver en het is aan zijn weergalooze techniek te danken, dat het pu bliek nu een dan verwaard raakt in de werke lijkheid en den droom. Het begin is niet het sterkste deel van het stuk. maar als de schrijver eenmaal op gang is, laat hij ons niet meer los en weet hij een voortdurende stijging in zijn blijspel te brengen. Allergeestigst vooral is de reactie van de vrouw op dit ongewone spel, waarvan zij de „inzet" is en telkens weer weet de schrijver ons voor veiTassingen te plaatsen. Het groote tooneel tusschen Alice en Stoixe den man. die de vrouw gewonnen heeft vóór do pauze is kortweg subliem geschre ven en van een zoo geraffineerden, geestigen dialoog, dat het publiek na dit bedrijf al ge heel gewonnen was en Verbeek en Vera Bon dam reeds toen een geestdriftige ovatie bi-acht. En na de pauze zijn de frappes niet van de lucht. Telkens weer weet de schrijver ons voor een nieuwe verrassing te plaatsen en de han deling is als men het wonderlijk gegeven eenmaal heeft aanvaard zoo volkomen lo gisch. dat wij den auteur voortdurend blijven bewonderen om de wijze, hoe hij met de moei lijkheden als het ware jongleert en ze tot op lossing brengt. Men moge misschien zeggen, dat het voor een droom alles wat te logisch is in de droomuitwerking overtreft Molnar in het Sprookje van den Wolf nog altijd zijn leerling maar dit is dan ook de eenige aan merking, die wij zouden kunnen maken. In het laatste tafereel, wanneer wij reeds meenen. dat wij aan het eind der verrassingen zijn weet den Hertog met de entree van de werkelijke Alice, die zoo heel anders blijkt te I zijn dan de vrouw uit den droom, zoo waar nog (Adv. Ingez. Med.) met een prachtige trouvaille zijn stuk op wel zeer gelukkige wijze te sluiten. Den Hertog, die in zijn vorige- stukken nog altijd iets dilettantisch had al was zijn Ex- Koning Peter dan ook reeds een zeer groote vooruitgang heeft met Des Duivels Prenten boek het beste oorspronkelijke blijspel geschre ven, dat in jaren op ons tooneel is verschenen. Specifiek Hollaxxdsch zooals de stukken van Heyermans is hetzooals ik reeds schreef niet, ja, het is door zijn speelsch vernuft, zijn fantasie en zijn verbluffend knappe techniek zelfs eerder on-Hollandsch en het heeft daai*- om juist de eigenschappen, waarom het ook in het buitenland succes zal hebben. Wanneer wij het vergelijken met de o zeker, heel verma kelijke en vriendelijke, maar au fond toch leege Engelsche blijspelen, welke Laseur in den laatsten tijd heeft gespeeld, kunnen wij tot onze vreugde constateeren, dat het stuk van den Hollandschen auteur daar ver boven uitgaat. Voor Cor van der Lugt Melsert, die weer eens in stiijd met het dwaze geschreeuw van den Nationalen Bond van Tooneelschrij- vers heeft bewezen, dat hij wel degelijk Hollandsche auteurs een kans durft geven, wanneer zü iets goeds produceeren gaf hij ook verled%i jaar niet „Komediespelers" van Broedelet? is dit blijspel 'n waar fortuintje. De opvoering had ook hier een eclatant succes en zij dankte dit voor 'n niet gering deel ook aan de voortreffelijke en door Bets Ranucci— Beekman zeer knap geregisseerde vertooning. Vera Bondam, die wij dit seizoen nog niet op de planken zagen, speelde Alice met een verve en een speelsche lichtheid, die heel de zaal stormenderhand veroverde. Prachtig vooral was zij met Dirk Verbeek in de groote scène in III, waarin de dialoog als champagne werkt en die door beiden met raffinement werd ge speeld. Vera Bondam doet mij in een rol als Alice nu en dan aan Paula Wessely denken, omdat zij dezelfde natuurlijke warmte en innige vrouwelijkheid in haar spel heeft. Voor Dirk Verbeek is elke nieuwe rol tegen- woox-dig een succes. Ook zijn Stone, die hij bijzonder levendig en met groote distinctie speelt, werd een triomf voor hem. En Paul Steenbergen sloot zich als Roger Livingdale hierbij als de derde van het trio uitstekend aaxx. De bijrollen waren eveneerxs door Piet Rieniks, Piet Bron, Joekie Broedelet en Caro van Eyck heel goed bezet en een afzonderlijk woord van lof komt toe aan den zeer fijn ge speelden butler van Henk van Buuren. Zoo kregen wij dus een volmaakt sluitend geheel, dat het stuk van de Hertog een triomfaal suc ces bezorgde. Het publiek was dit keer vrij goed opgekomen maar ik ben er van ovex-tuigd, dat onze schouwburg bij een volgende opvoering van Des Duivels Prentenboek stampvol zal zijn. Tenslotte wil ik hier xxog met groote erken telijkheid getuigen, dat thans in tegenstel ling met de opvoering van Carriere zeer duidelijk en voortreffelijk gearticuleerd door allen werd. gesproken, zoodat geen woord van den geestigen tekst ook bij zeer snel tempo verloren ging. J. B. SCHUIL. MUZIEK. TWEEDE JEUCDCONCERT. Weer vulde de leergierige jeugd het grootste deel onzer gemeentelijke Concertzaal en een polytonale symphonie, uit ontelbare gedempte stemmen samengesmolten maar krachtig door het aantal der componenten, vulde die geheel. Totdat Bertus van Lier het podium betrad om zijn Eerste Symphonie te dirigeeren. Toen ver stomde het tot dusver onafgebroken geroes en weerklonk een begroetend handgeklap. Ik hoorde Van Lier's Eerste Symphonie ook een dag tevoren op het Ledenconcert der H.O.V. en dus nu op het Jeugdconcert voor de tweede maal, en ik kan niet zeggen dat deze tweede auditie mij nader bij het werk gebracht heeft. De cantilenes van de althobo en van de cello in het tweede hoofddeel kan ik wel waardee- ren, maar de rest blijft voor mij vrijwel on verstaanbaar en ongenietbaar. Nu wordt door de voorvechters der ultramoderne muziek niet zelden de meening uitgesproken, dat de oudere generatie, vastgeroest als zij is in vroegere tra dities, over 't algemeen niet ontvankelijk kaxi zijn voor de modernste kunstuitixigexi. maar. dat de jongere er heel anders, veel begrijpen der, tegenover moet staan. Het interesseerde mij dus levendig, hoe de van onze vooroordee len vrij te achten jeugd op deze muziek rea- geeren zou. Tijdens de uitvoering der Sympho nie viel daaromtrent geen conclxxsie te trekken uit haar gedrag: er was soms eenige verwon dering op enkele gezichten te zien, maar er werd nagenoeg zonder uitzondering aandach tig geluisterd. Maar de bijval aan het einde was niet meer dan een beleefdheidsapplaus en de opmerkingen in mijn omgeving verriedden zeer weinig ernstige waardeering. En we heb ben na de Variations Symphoniques van Franck en na de Ouverture 1812 van Tchai- kowsky een heel anderen, een werkelijk geest- driftigen bijval gehoord, en al is dit verschil geen criterium, het geeft toch te denken. Vooral de Variatioxxs symphoniques bleken in te slaan. Roelof Riphagen speelde de solo pianopartij; hij deed het technisch correct en rijk geschakeerd, maar wat onbeheerscht in zijn voordracht, die de uitersten van roman tische dweperij en wild voortgejaag bevatte. Reeds de eerste groote solo leed onder een overmaat van tempowisseling. Soms. als in de langzame 5de Variaties en het mijmerende naspel daarvan, accentueex'de hij nadrukkelij ker dan noodig scheen; andere malen, met name in de brillante passages van het Allegro, vermocht hij zich niet steeds voldoende tegen over het orkest hoorbaar te doen gelden. Dit laatste was niet geheel op zijn rekening te stellen, want het orkest begeleidde xneeren- deels rogal sterk en had wat bescheidener kun nen zijn. We moeten echter ook in aanmer- kixxg nemen, dat Riphagen voor het eerst met ons orkest speelde. Meerdere ervaring in deze zal hem ongetwijfeld ten goede komen. Een werk als de Ouverture 1812 spreekt reeds door het onderwerp gemakkelijk tot de fanta sie van jeugdige hoorders en het is dus geen wonder dat dit aan drastische effecten rijke stuk bij de jeugd een goed onthaal vond. De bijval was wel niet zóó luid en zóó langdurig als na de Variations maar getuigde toch van groote erkentelijkheid voor wat Schuurman en het. orkest gegeven hadden. Bloemstukken, aan solist en dirigent ge schonken getuigden daar ook van. De Jeugdconcerten zijn nu voor dit seizoen weer afgeloopen. Zij hebben hun nuttig werk gedaan, werk dat blij ven den invloed kan hebben. De commissie die ze organiseerde kan tevreden over den uitslag zijn en heeft recht op onze erkentelijkheid. Mijnerzijds wil ik haar die hier brengexx. K. DE JONG

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10