Demping van de Bakenessergracht? Gruwelijke roofmoord te Vlissingen. Olifantasie. Groote aardschuiving bij Malabar. Hel Befa*p4kste 54ë 'Jaargang No. 16471 VerscHijnf dagelijks, ïeKalve op Zon- èn Feestdagen Donderdag 4 Maart 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week f 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post /3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post f 0.72% Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10132, 12713 Administratie: 10724. 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTlëN 1—5 regels S 1.75, elke regel meer J 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 10.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering .voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ600.—, overlijden 400.—verlies van hand, voet of oog 200.—beide leden duim ƒ100.één lid duim ƒ50.- één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger f 5.—, arm- of beenbreuk f 30.enkelbreuk 15.—. polsbreuk f 15.—. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. alle leden wijsvinger 60. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 4 Maart. De Raad begroot. Eigenlijk heeft deze titel ditmaal slechts formeele beteekenis, want de gemeentebe- grooting voor 1937, gisteren in openbare be handeling gekomen in den gemeenteraad, is eigenlijk al heelemaal in kannen en kruiken, zooals Mr Bijvoet dan ook in de eerste phase der zitting al ronduit constateerde. Zooals men weet is Haarlem om een Rijkssubsidie gaan vragen en het gevolg is geweest dat voorwaarden zijn gesteld en dat er nu eigen lijk zoowat niets meer aan de in overleg met Gedeputeerde Staten opgemaakte begroo ting veranderd kan worden. Gebleken is ove rigens dat men van hoogerhand, vrijwel niets aan te merken had op het Haarlemsche fi- nancieele beleid. Wel is men gaan knibbelen op eenige kleine posten: het presentiegeld van de raadsleden en de vergoeding voor leden van stembureaux, die verminderd moe ten worden en de vergoeding van telefoon aansluitingen voor raadsleden, die niet meer mag worden gegeven. Het bleek dat deze voorwaarden nogal prikkelend werkten op den Raad. De leider van de S.D.A.P., de heer Noordhoff, merkte op dat dit niet klopt op* de gewoonten ten aanzien van gemeenten met meer dan 100.000 inwoners en wou des noods de zaak aanhouden. Mr. Bijvoet dien de een voorstel in om het presentiegeld van f 7 per vergaderdag te handhaven voor raadsleden die minder dan f 2000 inkomen hebben en er waren meer leden die zich over deze zaak uitlieten. Misschien zullen deze protesten naar buiten weinig indruk maken, omdat men de raadsleden hier als belang hebbenden kal aanmerken. Als niet-belang- hebbende ben ik het overigens met de ge maakte bezwaren volkomen eens. Eerlijk ge zegd lijken mij de gestelde voorwaarden erg krenterig en een beetje beneden de waardig heid van de vijfde gemeente des lands. Ver scheidene raadsleden zullen zich in dezen slechten tijd de luxe van een eigen telefoon abonnement moeten ontzeggen; het komt mij voor dat in een moderne stad de ge meenteraadsleden telefonisch bereikbaar be- kooren te zijn. Wat de presentiegelden be treft: zij vormden niet meer dan een be scheiden vergoeding en men had zè wel zoo kunnen laten. Dergelijke posten hebben nu toch al heel weinig invloed op het financieele beleid van een géhieente met meer dan 130.000 inwoners, die in moeilijkheden is ge raakt doordat zij enorme sommen aan crisis maatregelen moet besteden. Enfin, er zal wel niets aan te doen zijn, maar B. en W. zullen nog met voorstellen komen inzake het pre sentiegeld voor de commissievergaderingen. In het algemeen sprak "de fractieleider van de S.D.A.P. in mineur. Hij critiseerde niet B. en W. maar het beleid der regeering, die vol gens zijn inzicht geheel nalaat om openbare werken op groote schaal te laten uitvoeren teneinde de werkloosheid, die blijvend dreigt te worden, te bestrijden. Hij drong aan op meer samenwerking met andere gemeenten en met de Ver. van Nederlandsche Gemeen ten om positief werk te kunnen verrichten, vroeg waarom men in de gemeente geen geld kan leenen voor uitvoering van werken en sprak van „aanhoudend stijgenden noodtoe stand in de gezinnen". Overigens bleken hij en zijn partijgenoot de heer Westerveld, die later aan het woord kwam, zich wel met het financieele beleid van B. en W. fe kunnen vereenigen; de tijd der jaarlijksche tegen stellingen óp dit terrein is voorbij. Wethouder Roodenburg constateerde des avonds, in zijn antwoord op de algemeene beschouwingen, de schier algemeene instem ming met- gemengde gevoelens. En dat is be grijpelijk, want zulk een eendracht in een politiek zoozeer verdeeld gezelschap bewijst wel dat de toestand niet vróolijk is, dat men zich moet neerleggen bij onvermijdelijke feiten en geen andere lijn-van-beleid meer durft beproeven. De onloochenb?;e ver schijnselen van opleving in dezen tijd wer den intusschen in het debat wel wat erg op den achtergrond gehouden: het was typisch- Hollandsch-zwaartillend. En de wethouder was wel de kampioen-zwaar-gewichtheffer toen hij ons een naargeestig beeld van de naaste toekomst bood, vol belastingen die niet verlaagd zullen worden, vaste lasten die in jaren nog niet verlaagd kunnen worden en zoo meer. Onder den druk der omstandigheden: het moeten vaststellen van een hegrootlng die eigenlijk al van hoogerhand vastgesteld, ver waterden de algemeene beschouwingen heel erg. De Haarlemsche Raad is er nooit sterk in geweest, zich bij deze jaarlijksche gele genheid tot de begrooting te bepalen, maar vroeger overheerschte deze toch en gingen de afdolingen veelal in de richting van de wereldpolitiek en het beleid der landsregee- ping. De reizen naar het buitenland bepaal den zich nu tot een dispuut met de SD.A.P, over de vraag, of deze ons de welvaart van Zweden ten voorbeeld mocht stellen of niet, en een Spaansche fandango, als ik het zoo uitdrukken mag, van den heer Peper. Vele raadsleden vervielen in een staalkaart van onderwerpen die men evengoed tot de hoofd stukken had kunnen behandelen. Van algemeenen aard waren evenwel de klachten van Mr. Bijvoet en den heer Weustink (R.-K.) over een tekort aan be noemingen van katholieken in gemeentebe trekkingen. Zij stonden wel, evenals Mr. Van Dam (V.-D.) op het standpunt dat men de bekwaamste menschen moest benoemen maar zij achtten dit principe niet nageko men. Want als het wel nagekomen was, zei de heer Weustink, zouden er in Haarlem niet slechts 12 pet. katholieken onder de ambte naren zijn, terwijl het percentage der katho lieke bevolking veel hooger is. Hij stelde Nij megen, waar de verhouding der katholieken en niet-katholieken omgekeerd is (daar ma ken de eerstgenoemden 2/3 der bevolking uit) aan Haarlem ten voorbeeld, want in Nijme gen zijn 42 pet. der ambtenaren niet-katho lieken. De grief werd niet voor de eerste maal ge opperd. In de strikte neutraliteit die dit blad in partijpolitieke en godsdienstige aangele genheden handhaaft moge toch deze algemee ne opmerking geplaatst worden: Ik heb vaak den indruk gehad dat de scherpe afscheiding in richtingen, die in ons land heerscht, belem merend werkt bij benoemingen omdat men de menschen buiten den eigen kring vaak zoo weinig kent. Zelfs met den besten wil tot on partijdigheid kan dit tot aarzeling bij aan bevelingen en voordrachten leiden. Men kent 's mans opleiding en offieiëele antecedenten, maar niet of nauwelijks zijn persoon. Terwijl men den tegen-candidaat wel kent. Dit geldt ,vice-versa". Ik wil natuurlijk niet zeggen dat dit een tekort aan aanstelling van bekwame Katholieken in Haarlem zou rechtvaardigen, maar ik geloof dat het een algemeene factor van beteekenis is. De heer Van Tetering (RH.) uitte zich in zeer teleurgestelde bewoordingen over het aanvankelijke verloop van de actie tot leden werving voor „Haarlem's Bloei", viel den mid denstand, wiens belangen hij in den Raad pleegt te dienen, scherp aan wegens lakseh- heid en kortzichtigheid in deze zaak en stelde maar eventjes verhooging van precario voor om „de menschen tegen zichzelf te bescher men". Met alle waardeering voor zijn geestdrift hij had volkomen gelijk toen hij zei dat dit een zeer ernstige zaak voor onze stad is, ge loof ik dat hij te spoedig teleurstelling toon de. In veertien dagen zijn een paar honderd leden gewonnen. Dat is heusch niet zoo slecht in een stad, waarin de burgerij de samenwer king voor een gemeenschappelijk stadsbelang nog moet leeren. Er zullen langdurige actie en opvoeding tot moderne propaganda-ideëen noodig zijn om de zaak in vollen gang te brengen. De ge meentelijke overheid steunt nu de onderne ming. Dat is veel gewonnen. Vroeger deed zij er niets aan. Het slot der algemeene beschouwingen werd reeds in de tweede begrootingszitting bereikt. Het moet wel vele jaren geleden zijn dat dit voor het laatst geschiedde. In de avondzitting beantwoordden, na wethouder Roodenburg, ook de andere leden van het college van B. en W. de sprekers. Ik verwijs voor hun verklaringen naar ons uitvoerig verslag maar stip hier nog in het bijzonder aan de mededeeling van wethouder Van Liemt, dat B. en W. het vraagstuk van de demping van de Bakenessergracht in studie genomen hebben en de uiteenzettingen van wethouder Reinalda omtrent Haarlems sa menwerking met het Werkfonds, de verwer ving van goede objecten voor werkverschaf fing beoogend. De heer Reinalda deelde ook mede dat een groote maatschappij in ons land bezig is met de gemeente te contracteeren om bij het haven- en industrieterrein een nieuwe in dustrie te vestigen, terwijl met twee andere (kleine) industrieën wordt onderhandeld. Dezelfde wethouder verklaarde dat B. en W. hopen dat de Raad zich achter het college zal scharen ten aanzien van de pogingen om tot een nieuwe annexatie te komen. R. P. Vestiging van nieuwe industrieën te Haarlem. Het is bekend, dat de gemeente Haarlem (met financieele medewerking van het Werk fonds, de Regeering en de Provincie Noord- Holland) aan het Noorder Buiten Spaarne een haven zal maken met een daarbij behoorend industrieterrein. De heer M. A. Reinalda, wethouder van Openbare Werken, deelde Woensdagavond bij de behandeling der begooting mede, dat de gemeente met een groote onderneming aan het contracteeren is over de vestiging van een nieuwe groote industriëele onderneming aan het Noorder Buiten Spaarne. Verder wordt nog met twee kleine industrieën onderhandeld. Caféhouder en zijn vrouu) met messteken gedood. Vreeselijke ontdekking in den vroegen morgen. VLISSINGEN, 4 Maart. Toen van morgen te ongeveer 7 uur de melk boer als gewoonlijk zijn waren kwam brengen aan het café van den heer J. Lauwereins, gevestigd aan den Ko ningsweg 47 nabij de keersluis te Vlis singen, vond hij de deur van het café open. De melkboer ,die op andere och tenden het perceel gesloten vindt, vond dit zeer vreemd en keek naar binnen. Tot zijn groote ontsteltenis zag hij toen de lichamen van den bejaarden caféhouder en diens echtgenoote op den vloer van het café voor het buffet liggen. De man begaf zich onmiddellijk naar de politie welke hij van de ontdekking in kennis stelde. Uit het voorloopig door de politie ingesteld onderzoek is komen vast te staan, dat de beide oudjes, die om streeks 70 jaar waren, gisteren laat in den avond zijn vermoord. Roof moet aanleiding tot den moord zijn geweest. (In de Ferdinand Bolstraat te Am sterdam is een olifant, die met reclame voor een tentoonstelling liep, geschrokken van een blaf- tenden hond, op hol geslagen, doch zeer spoedig xoeer gekalmeerd.) Is me je dat toch even wat, Daar holt me nou'een olifant, Zoo, midden in de groote stad, Waar moet dat heengaan met ons land. Eerst spoelde plotseling uit zee Op onze kust een potvisch aan, En even later nummer twee, Dat deed ons al verwonderd staan. En nu een olifant op hol, Dat 's ook al geen gewoon tooneel, De maat is zoo gauw overvol, Zeg, buurvrouw, is dat casueel. Je durft niet meer op straat te gaan, Of 's zomers baden aan het strand. Straks spoelt er weer een ondier aan, Of holt er weer een olifant. Het wordt toch wel wat al te mooi. Als alles door de straten rent, Een olifant hoort in een kooi, In Artis of een circustent. Een mug. gemaakt tot olifant, Al erg genoeg, blijft theorie. Maar er is verder in ons land Geen plaats voor olifantasie. Wat haalt zoo'n beest wel in z'n kop, Hij 's hier niet in de wildernis, Je holt maar zoo de straat niet op, Alleen omdat dit Hol-land is. P. GASUS. „Rijnland." heeft geen bezwaren meer. een kijkje op het schilderachtige grachtje. In dien loop der jaren is de vraag of de Ba kenessergracht te Haarlem gedempt moet worden, herhaaldelijk een twistappel geweest. Vroeger was het voor meer dan een raadslid een stokpaardje bij de behandeling van de be grooting. Maar verdei- dan de wenschelij kheid betoogen of bestrijden kwam men vroeger niet, want het Hoogheemraadschap „Rijnland" een machtig college waar het waterschajps- zaken geldt! had bezwaar tegen de dem ping. Nu verraste de heer W. J. B. van Liemt, wet houder der Werkloosheidsbestrijding, de leden van den Haariemschen raad Woensdagavond bij de algemeene beschouwingen over de be groeting hoewel geen der raadsleden een enkel woord over demping gesproken had met de mededeeling, dat „Rijnland" thans geen bezwaren meer tegen demping heeft. Daarom is de demping aangegrepen als een mooi object voor werkverschaffing in deze ge meente omdat daarmede immers veel handen werk zouden kammen krijgen. De lieer M. A. Remaldia, wethouder van Openbare Werken, zei, dat zijn collega-wet houder in zijn geestdrift over om objecten te kunnen aangrijpen ter bestrijding van de werkloosheid, wel wat al te voortvarend ge weest is met zijn mededeeling. In het college van B. en W. moet nog omstandig onder oogen gezien worden of het wenschelijk is de Bake nessergracht te dempen. Het eenige wat tot heden is veranderd, is dat „Rijnland" geen bezwaren meer heeft. Maar dat wil nog niet zeggen, dat het nu ook een feit geworden is, dat. de gracht gedempt zal worden. Nu gaat het pas beginnen. De ver schillende mogelijkheden en moeilijkheden moeten ondier oogen gezien worden, want het is wel zeker, dat er tegen demping van ver schillende kanten bezwaren geopperd zullen worlen. Ongetwijfeld zullen die komen van oudheidkundige vereemigingen, want hier wordt immers beslist over een mooi stuk oud- Haarlem. Het voor en tegen zal door het col lege van B. en W. moeten worden afgewogen en eerst daarna zal de raad voor een beslis sing gezet worden. Dan is er ook de kosten- quaestie en de vraag van het verkeer. Als wij de gracht dempen zoo zei de heer Reinalda krijgen wij wel een mooie breeden ver keersweg, maardaaraan hebben wij heel weinig. De nieuwe weg zou dan immers met een nieuwe brug uitkomen op de Nieuwe Gracht en dat zou een zonderlinge verkeers- boestand worden. Wij geven hief een tweetal foto's van de Ba kenessergracht die duidelijk illustreeren. dat het hier gaat om een schilderachtig plekje in het midden der stad. De Bakenessergracht van het Spaarne af gezien. Het woord is aan Walter Scott: Oorlog is het eenige spel waarbij beide partijen ver liezen. Radiostation nog in tact. BANDOENG 3 Maart (Aneta/A.N.P.) In de buurt van liet radiostation Malabar boven Bandoeng, heeft een overstrooming plaats gehad, welke een aardschuiving veroorzaakte Ze ven personen zijn om het leven ge komen. De zware regenval en de invallende duister nis verhinderden om aanstonds den omvang van het ongeluk voldoende op te nemen. Het radio-station ls onbereikbaar, doch intact gebleven. Reeds is geneeskundige hulp uit Bandoeng gearriveerd Later meldt men ons: Het water zocht een uitweg en vormde een stroom van 3D0 Meter breed in de richting van het radio-station. Het huis bewoond door de familie Van Slooten, werd tegen den grond geslagen. Een koelieverblijf. waar vier families waren ondergebracht, werd ver nield. Een inheemsche jongen kreeg een schedelfractuur en is overleden. Twee kin deren van een Mantri-hoofdverpleger wer den dood aangetroffen, evenals twee andere kinderen, een Hadji (inlander die den tocht naar Mekka heeft gemaakt) en zijn echtge noote Vier personen zijn gewond en werden in het Juliana-ziekenhuis opgenomen. Een an tenne van het radio-station kwam neer op de hoogspanningsleiding, waardoor het licht gedurende anderhalf uur was uitgeschakeld. Het radiobedrijf werd stilgelegd om ongeluk ken té voorkomen. De omvang van de schade is nog niet bekend. Twee Europeanen, de heeren Varkevisser en Broer, alsmede anderen, werden door den stroom meegesleurd. De regens zijn opgehouden, zoodat verder gevaar is geweken. Duitsche critiek op Edcn's „antwoord" aan Von Ribbentrop. pag. 4 Tussclien ex-koning Alfonso en zijn echtge noote zou een verzoening op komst zijn. pag. 4 Het extra luchtrecht voor mail naar Ned. In- die zal in Juni vervallen. pag. 3 De Eerste Kamer behandelt dc Justitiebegroo- ting pag-. 3 Met ingang van 1 April worden de loonen in de mijnen verhoogd. pag. 3 De regeering heeft een mijnenveger-instruc- tievaartuig besteld. pag- 3 Voor Soesterberg worden verschillende vlieg tuigen gebouwd. pag. 3 Te Vlissingen is in den afgcloopen nacht een gruwelijke roofmoord, gepleegd, waarbij twee oude menschen zijn gedood, pag. 1 Een aardschuiving bij het Indische radiosta tion Malabar heeft zeven dooden gcëischt. pag. 1 Kans dat er eenige nieuwe industrieën te Haarlem gevestigd worden. pag. 1 Moet de Bakenessergracht gedempt worden? pag. 1 De Haarlemsche gemeenteraad kwam in één dag klaar met dc algemeene beschouwin gen over de begrooting voor 1937. Algemeen werd door den raad instemming betuigd met de houding van het college van 15. en W. om een extra uitkeering uit het rijks- werkloosheidssubsidiefonds tc vragen zon der dat daarmede een verhooging van de opcenten op de belastingen gepaard zal gaan. Belastingverhooging werd algemeen zeer ongewenscht geacht, dan zou het nog beter zijn een gedeelte van het tekort over 1937 naar 1938 tc verschuiven. Verschillen de sprekers hielden beschouwingen over een eventueele nieuwe annexatie. pag. 8 en 9 De bouw van het prinselijk jacht vordert. pag. 2 De gemeente-veldwachter van Lage Zwaluw is wegens heling gearresteerd. pag. 2 Er is nog geen licht in de Haagsche moord zaak. pag. 2 Een nader voorstel van B. en W. dm een nieuwe openbare school in Haarlem-Noord te bouwen. pag, 2 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Raad begroot. pag. 1 Parijsche correspondentie: Vrouwelijke ar- tisten exposeeren te Parijs. pag. 4 M. V.: Potvisschen met walvischallures. pag. 3 Is Velsen een forensengemeente? pag. 7 K. de Jong: Tweede jeugdconcert. pag. 6 J. B. Schuil over „Des Duivels Pre"t""'-'»~k". pag. 6 Voor de Vrouw. pag. 14 H. D. Vertelling: De Palm. pag. 9 Sport in 't Kort. pag. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag 13.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1