'VA Afschaffing extra luchtrecht Potvisschen met waivischallures. Justitiebegrooting aan de orde. voor Indië-post. Waarschijnlijk met ingang van Juni. Mijnenlegger besteld. Loonen in mijnen verhoogd. PÖNBEEDXGTM AART 19S7 TTAXRCEM'S BÏGBESB" Aanzienlijke porto verlaging. Engelsch voorbeeld gevolgd. Binnenkort zal in een Koninklijk Besluit mededeeling worden gedaan van belangrijke wijzigingen in het postaal verkeer tusschen Nederland en Indië. Door de afschaffing van het extra-luchtrecht voor de voor Indië bestemde brieven en briefkaarten zal een aanzienlijke verlaging van de voor deze brieven verschuldigde porti worden verkregen. De verla ging zal zeer vermoedelijk met Juli ingaan. Zooals bekend, bedraagt het gewone porto naar Indië thans voor briefkaarten 5 cent en voor brieven voor de eerste 20 graan 6 cent en voor elk volgend gewicht van 20 'gram 5 cent. Wenscht men echter gebruik te maken van de verzending per vliegtuig, dan is daar voor een extra luchtrecht boven die porti verschuldigd en wel voor briefkaarten 20 ct. en voor brieven tlm. 5 gram 30 cent, voor brieven van 5 t/m. 10 gram 50 cent van 10 t/m. 20 gram 75 cent, van 20 t/m. 100 gram 50 cent per 20 gram, van 100 t/m. 240 gram, 40 cent per 20 gram en voor brieven boven 240 gracht 30 cent per 20 gram. Dit extra luchtrecht wordt nu in zijn ge heel afgeschaft, terwijl de frankeering dan wordt voor briefkaarten 10 cent en voor brie ven 12i/2 cent voor elke 10 gram. Voor briefkaarten beteekent deze maatre gel dus een verlaging met 15 cent. Voorts blijkt de belangrijke beteekenis van de voorgenomen wijziging voor brieven' wel uit het volgende staatje: geldend nieuw tarief tarief tot 5 gram 36 ct. 12 'A ct. 5 tot 10 gram 56 ct. 12 V4. ct. 10 tot 20 gram 81 ct. 25 ct. 20 tot 30 gram f 1.11 3VA ct. 30 tot 40 gram f 1.11 50 ct. 40 tot 50 gram f 1.66 6214 ct. 50 tot 60 gram f 1.66 75 ct. 60 tot 70 gram f 2.21 8714 ct. 70 tot 80 gram f 2.21 f 1.— 80 tot 90 gram f 2.76 f 1.121/4 90 tot 100 gram f 2.67 f 1.25 200 gram f 4.51 f 2.50 300 gram f 5.26 f 3.75 Deze wijzigingen zullen er natuurlijk toe bijdragen eenerzijds dat het luchtpostver- voer naar Indië enorm zal toenemen, en aan den anderen kant, dat de verzending per ge wone land- en- zeemail zeer sterk zal in krimpen. Het hoofdbestuur der posterijen, heeft met het oog op dit laatste zelfs een oogenblik overwogen om deze verzendingsmethode geheel op te heffen en alle vervoer per vliegtui te doen geschiedden, doch bij nader in zicht is gebleken, dat er nog zekere belangen zijn, die het vervoer per boot blijven rechtvaardigen. Ten aanzien van dit vervoer is evenwel een zekere restrictie toege past. In de eerste plaats wordt hier bij voor brieven niet langer de fran keering van het binnenland toege past (6 cent voor de eerste 20 gram), maar wordt het voor het internatio naal verkeer geldende tarief van toe passing verklaard, dus voor de eer ste 20 gram I2V2 cent en verder voor elke 20 gram 7y2 cent. Het tarief voor briefkaarten blijft op 5 ct. gehandhaafd, terwijl als nieu we maatregel de mogelijkheid van het gebruik van een postblad van 6 cent wordt ingevoerd. Verder is bepaald, dat het ver voer van brieven als regel door de lucht geschiedt, en dat zij slechts op verzoek van de afzenders per boot zullen worden verzonden. Jet het oog op de groote waarde van een goede, snelle en niet dure postverbinding met Indië heeft het staatsbedrijf der posterijen gemeend, ten einde bovengenoemde maatre gelen te kunnen verwezenlijken, zich een geldelijk offer van ongeveer 700.000 gulden te moeten getroosten. De beslissing daartoe werd echter nog ver haast, doordat een andere mogendheid, En geland, eveneens stappen in dezelfde rich ting heeft ondernomen, en waar de Neder- landsche posterijen op het standpunt staan, dat er naar moet worden gestreefd de Neder- landsche beanghebbenden niet te doen ach terstaan bij die van eenig ander land, heb ben deze omstandigheid eii overweging tot bespoediging van de uitvoering geleid. Hierbij deed zich echter nog een moeilijk heid voor en wel, dat de tegenwoordige vlieg tuigen op de te verwachten uitbreiding van het luchtpostverkeer niet ingesteld zijn. Aan de gestelde voorwaarde, dat de K. L. M. de beschikbare laadruimte van 1200 K.G. tot 2200 K.G. per week heen en terug opvoert, kan eerst worden voldaan, bij de indienststel- ling van de nieuwe DC 3 toestellen. Aangezien dezer dagen bericht is ontvangen, dat in de aflevering daarvan geen vertraging zal plaats hebben, kan worden aangenomen, dat het goedkoopere luchtvervoer zal kunnen ingaan met de eerste vlucht naar Indië in Juni a.s. Wat het vervoer van Indië naar Nederland betreft, kan nog worden medegedeeld, dat bij de administratie der posterijen aldaar soort gelijke maatregelen als bovengenoemd zullen worden genomen. De beslissing hieromtrent is in Indië evenwel nog niet genomen, doch is spoedig te verwachten, zoodat het verlaag de tarief daar te lande dan in werking kan treden met de eerste retourvlucht in de tweede helft van Juni. De afschaffing van het luchtrecht zal niet gelden voor post afkomstig uit tusschenlig- gende landen. „Poelau Bras" heeft een noodroer gemaakt. Het schip vaart sleepboot tegemoet. Volgons Woensdagmiddag hij de Maatschappij „Nederland" ontvangen berichten heeft de „Poelau Bras", dat zijn roer 100 mijl ten westen van Port Said heeft verloren, een nood- roer gemaakt. Het schip vaart op eigen kracht de sleepboot „Protector" waarmede het zich inmiddels reeds draadloos in verbinding heeft ge steld, tegemoet. De Oslo-conferentie. Voorzitterskeuze aan de orde. De eerste samenkomst van de experts der Oslo-Staten, welke Woensdagochtend gehouden is, werd ook nog bijgewoond door mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van de departe menten van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Visscherij. Na de openingsrede van minister Colijn ble ven de gedelegeerden nog eenigen tijd bijeen ter nadere kennismaking. Woensdagmiddag om 4 uur zijn de bespre kingen in het ministerie van Handel voortge zet. Het lag in de bedoeling een voorzitter te kie zen en het- bureau der conferentie samen te stellen. Olifant maakt bokkesprongen. Opschudding te Amsterdam In de Ferdinand Bolstraat is Woensdag middag een kleine opschudding ontstaan, ver oorzaakt door het gedrag van eenolifant- Deze zware viervoeter fungeerde als levend reclame-object voor zijn exploitanten en zou zich waarschijnlijk rustig in zijn lot hebben geschikt als niet een hond. die het blijkbaar op zooveel logs en zwaars allerminst begrepen had, op zijn vermeenden vijand was toegerend en heftig blaffend tegen diens pooten was op gesprongen. De olifant schrok merkbaar van dit onheusche optreden, hetgeen tengevolge had dat hij zich van zijn begeleider losrukte en een paar sprongen terzijde maakte, daarbij een winkelruit rakend, welke tegen een derge- lijken druk niet opgewassen was en aan scher ven ging. Vóór er erger dingen gebeuren kon den, had de begeleider al reeds weer ingegre pen en zijn pupil duidelijk gemaakt dat hij de baas was. Op advies van een paar agenten, die op het rumoer waren komen toeloopen, werd de olifant „ter kalmeering" naar het bureau Stadhouderskade geleid, d.w.z. naar de binnen plaats daarvan, waar hij een uurtje heeft ver toefd, alvorens naar zijn tijdelijke home. het R.A.I.-gebouw te worden teruggebracht. JIT DE STA ATSCOURANT Burgemeestersbenoemingen. Bij K.B. van 1 Maart 1937 is met ingang van 15 Maart 1937 benoemd tot burgemeester der gemeente Grathem: mr. H. M. A. J. Spuisers. Bij K.B. van l Maart 1937 is met ingang van 15 Maart 1937 benoemd tot Burgemeester der gemeente Maasniel: J. P. H. Joosten, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Wessem. Tevens als instructievaartuig bedoeld. MIJNHARDT'S laxeer tabletten werken zacht en zeker^ doos 60ct (Adv. Ingez. Med.) Nederlandsche Dok Maatschappij zal schip bouwen. Naar wij vernemen heeft de regee ring aan de Nederlandsche Dok Maatschappij te Amsterdam opgedra gen den bouw van een mijnenlegger- instructievaartuig voor de koninklijke Nederlandsche marine. Zoowel het casco, de machines als de ketels zullen in de werkplaatsen van de Nederlandsche Dok Maatschap pij worden vervaardigd. De lengte over alles zal 75,25 Meter bedragen, breed te 11,20 Metgr, holte 7.35 Meter. Dit mijuenlegger-instructievaartulg zal in grootte overeen komen met het in 1929 op de zelfde werf gebouwde gouvernementsvaartuig Rigel, dat thans bij den Nederlandsch-Indi- schen Gouvernementsdienst in gebruik is. De uitrusting en bewapening van het nieuwe sohip zullen echter uitgebreider zijn. De mij nenlegger zal o.m. een bordes krijgen voor het medenemen van een watervliegtuig, dat met behulp van een kraan van en aan boord zal worden gebracht. Aan boord is tevens een verblijf voor de adelborsten, die een gedeelte van hun opleiding zullen ontvangenHet schip zal honderd en twintig mijaren kunnen mede- nemen. Heit is ongepantserd en bewapend met twee kanonnen van twaalf centimeter, tewe dubbel-mitrailleurs van veertig millimeter en vier .mitrailleurs van 12,7 millimeter. Twee stoommachines van elf honderd I. P. K. elk zullen het sohip een snelheid geven van vijf tien mijl bij een waterverplaatsing van vijf tien honderd ton. Het schip zal eind 1938 gereed moeten zijn. Reuzen der zee op de Schelde-kust. Dezer dagen deed de uitkijk van een ten anker liggende sleepboot in de Wester- schelde een merkivaardige ontdekking. Het bleek een enorme visch te zijn van 16 meter lengte, die tot de walvischach tigen behoort, evenals een tweede visch die eveneens strandde. Het betrof op walvisschen gelijkende potvisschen, waarvan onze medewerker een en ander vertelt in onderstaand artikel. e berichten, dait er walvisschen op de kust gestrand zouden zijn, werden onmiddellijk tegengesproken, toen be kend werd, diat de dieren tanden in in den bek hadden. Zooals men weet, hebben walvisschen geen tanden, maar baleinen in den bek. De oorzaak hiervan is, dat de walvisschen een buitengewoon klein keelgat hebben en daar door geen groote visschen kunnen doorslikken. Ze vangen dan ook slechts de kleinste die ren uit de zee, het zoogenaamde plankton. Ze openen gewoon den bek, die ze vol laten loopen met water, waarin het plankton zich bevindt. Daarna laten ze door de baleinen het water wegloopen, zoodat het plankton overblijft, dat. ze doorslikken. De visschen, dis gestrand zijn, behooren evenals de blauwe vinvisschen wed tot de wal- vischachtigen, maar worden ter onderschei ding van deze, potvisschen genoemd. Deze pot visschen zijn de grootste en gevaarlijkste vijanden van den wal visch. Wel zijn ze iets kleiner, maar dooi' de aanwezigheid van tan den en doordat zij zich veel sneller en vlug ger door het water kunnen bewogen, winner ze het van de walvisschen. Zooals bekend is, zijn de walvischachtigen zoogdieren, die even wel volkomen op het waterleven „ingesteld" zijn. Wel ademen zij door longen, maar door een uitstekende functie van de longen is het mogelijk, dat zij wel drie kwartier onder water blijven. Ook hun lichaamsbouw is geheel op het ver blijf in het water aangepast. De eigenaardige „spoel''vorm van het lichaam maakt het mo gelijk, dat zij zich zeer snel door het water kunnen bewegen. Dan zal-men zich misschien afvragen, waarom deze dieren zoo'n dikke vet laag om het lichaam hebben. Maar men moet niet vergeten, dat deze dieren zoogdieren zijn, dus warmbloedig. Deze speklaag dient er voor, om de natuurlijke lichaamswarmte van het dier op peil te houden. Als bijzon derheid kunnen we er nog bij vermelden, dat de haren van de potvisch in zijn spek laag zitten. Want ook een potvisch is be haard, zooals trouwens allezoogdieren. De potvisch kan men overigens direct in het water herkennen aan de bijzondere wijze daarop hij zich voortbeweegt. Zooals alle visschen en ook de andere walvischachtigen doen, beweegt hij zijn staart niet heen en weer, maar op en neer. De kracht van de potvisschen is buitengewoon. Met het groot ste gemak slaan ze met hun staart een groo te sloep doormidden. De vangst van deze kwaadaardige dieren die zich niet ontzien een schip aan te vallen, is dan ook lang niet gemakkelijk. Oorspronkelijk kwamen de walvischachti gen in alle zeeën van de wereld voor, maar uit angst voor hun vijanden, waartoe in hoofdzaak de mensch behoort, hebben zij zich langzamerhand naar de poolzeeën te- CRÈME (Adv. Ingez. Med.) EERSTE KAMER. Wordt tegen ordeverstoringen scherp genoeg opgetreden? „Recht van antwoord" bepleit. NACHTELIJK DRAMA. SOERABAJA, 3 Maart (Aneta/A.N.P.) In den afgeloopen nacht heeft zich op den weg naar Sepandjang (vlak bij Soerabaja gelegen) een drama afgespeeld. De heer H., employé van een handelskantoor, aldaar woonachtig, werd te middernacht ge wekt, daar een man op zijn erf gezien was. De heer H. zag. toen hij de deur opende, een in lander staan. De heer H. loste een schot in de lucht, waarop de nian naderde. H. schoot daar na op hem. De man werd in het hart getrof fen en gedood. Het inheemsche bestuur heeft een onderzoek ingesteld, waarna de zaak aan Jiet parket werd overgegeven. DEN HAAG Woensdag De nationaal-socialisten zaten vandaag in het hoekje, waar de slagen vielen. Menig spre ker hield tegen hen een scherp requisitoir, zoowel in verband met zekere van hun gedra gingen als ook met betrekking tot de door hen aangehangen opvattingen op het gebied van recht en rechtspraak. Zoo uitte Mr. Ka Iff (c.h.), die eerst even had opgemerkt, diat het zaak is te waken tegen ontijdig en ongewenschte publicaties in poli- tioneele en justitieele aangelegenheden, zijn vreugde over de door Minister Van Schaik in zijn Memorie van Antwoord gegeven verzeke ring, dat hij zorg zal dragen voor krachtig op treden tegen terroristische ordeverstoringen, waaraan nationaal-socialisten zich meer dan eens te buiten zijn gegaan. Van de nat. soc. zienswijze omtrent de rechtsspraak, die zou moeten steunen op „het gezond gevoel van het volk", moest hij niets hebben. Die opvatting, zoo merkte spr. nog op, doet ook opgeld in den ons bekenden nat. soc. staat, waar echter te gelijkertijd dank zij de door heel het stelsel toegepaste methoden dat volksgevoel niet tot uiting kan komen. Mr. Mend els (s.d.), die een soortgelijk geluid liet hooren, drong voorts aan op een minder gemakkelijke en met meer waarboa-gen voorziene toepassing van de pre ventieve hechtenis. Hierna kwam Mi1, v. R a p p ar d (lib.) een lans breken voor bewa ring van bea-oeps- en gewoontemisdadigers in daartoe speciaal te bestemmen gestichten. Ook deze spreker bleek ten zeerste doordrongen te zijn van de noodzaak tot scherp optreden te gen de wijze waarop de N. S. B. telken male het gezag tracht te ondermijnen. In 't bijzon der had hij het nog over het even ongepaste als ongewenschte verschijnsel, dat er leden van de onafzetbare rechterlijke macht zijn, die deel uitmaken van de N. S. B., wat overigens ambtenaren verboden is. Dergelijke heeren dienden toch wel eens attent gemaakt te wor den op het onbehoorlijke van zulk 'n gedrags lijn en zeker ware het juist hen niet- te pro- moveeren. Mocht ooit ir. Mussert aan de macht komen, dan kan hij zulke heeren terstond in den Hoogen Raad zetten. Dat zal wel niet aan de rechtszekerheid ten goede komen, doch dat doet er in bedoeld geval niets meer toe, omdat het dan toch met den rechtsstaat gedaan zou zijn. aldus deze senator. Over nat. soc. gezag- aanrandend optreden pakte eveneens de soc. democraat Hermans uit, maar deze maakte het hierbij zoo bont, dat de voorzitter hem te recht op de vingers tikte en verbood zijn voor lezing van „die vuiligheid" te staken. Mr. Knottenbelt (lib.), die het hoog noodig vond thans een aantal verbeteringen in ons zeerecht te doen opnemen, o.m. in verband met de al weer eenige jaren geleden tot stand gekomen internationale Brussel- sche zeerecht-conventies (Nederland is bij alle zeevarende landen waarop het in dezen aankomt ten achter), zong vervolgens een klaagzang over de bestaande ..vrijbuiters toestanden" op het gebied van het muziek- auteursrecht. Met name had zijn klacht be trekking op het feit. dat de omroepvereeni- gingen geen auteursrechten voor door hen uitgezonden muziek betalen. Nakoming van de wet is toch zeker vereischt. Bovenal de Minister van Justitie heeft hiervoor zorg te dragen. Tenslotte komt spr. op het gebeurde met den ontslagen thesaurier-generaal van Fi nanciën. Bij het vooroopig onderzoek schijnt de Rechter-Conimissaris niet juist te werk te zijn gegaan door te weigeren den getuige te hooren, wiens verklaring voor de rechtbank in raadkamer voldoende was uit te maken, dat er geen voldoende gronden voor de voor- loöpige hechtenis aanwezig waren. Verder laakt deze senator, dat op het allerlaatst in het Tweede-Kamerdebat de oude historie van 1922 door den Minister ter sprake was gebracht, terwijl zulks met de in hechtenis neming niets te maken had gehad, want op dat moment wisten justitie noch politie iets af van dat oude voorval. Met belangstelling wacht Mr Knottenbelt overigens af, wat het onderzoek naar de handelingen van den Of ficier van Justitie en van den Rechter-Com- missaris in deze zaak zal opleveren Mr. Werker (v.-d.) vroeg of er heden ten dage geen aanleiding- betaat, een „recht van antwoord" in te voeren, om de mogelijkheid te scheppen onjuiste betichtingen in de pers. op dezelfde plaats, waar de aanval stond, te overleggen. Dit komt hem wel gewenscht voor, al ziet hij met de Regeering in, dat er zich te dien aanzien moeilijkheden kunnen voordoen. Verder stond op het verlanglijstje van dezen afgevaardigde voorbereiding van een ontwerp tot aanvulling van de admi nistratieve rechtspraak. Het hoeft niet meer dan f 50.000 per jaar te kosten en zulk een luttel bedrag mag toch geen bezwaar wezen ter inwilliging van dezen wensch. Dit plei dooi ontmoette bijval bij Mr. Janssen (R.-K.)die het toejaiichte dat de Regeering met kracht voor gezaghandhaving wil opko men. Dit is zeer zeker ook tegen vreemdelin gen noodig. Daarom zij men ten zeerste op z'n hoede t.o.v. de ..Reichs-Deutsche Gemein- schaft für die Niederlande", welke organisa tie nog altijd tracht ten onzent propaganda voor het nat -socialisme te maken. Al wil ook deze spr. de noodige omzichtig heid aangewend zien bij 't instituut van de preventieve hechtenis, toch moest hij er op wijzen, dat een dergelijke maatregel veelal in het belang van een goede behandeling eener strafzaak noodig kan zijn. Hierna klaagde de heer Moltmaker (s.-d.) over de z.i. dikwijls te groote moeilijkheden, die gegadigden voor het Nederlanderschap bij pogingen tot naturalisatie op hun weg ple gen te ontmoeten. Wat sneller en soepeler optreden ware meermalen niet overbodig. Speciaal geldt dit voor de gevallen van men- schen. die hier al jaren lang vertoeven en ten volle voor het Nederlanderschap in aan merking komen, doch tengevolge van den tragen gang van zaken soms gevaar loopen hun betrekking als niet-Nederlander kwijt te raken. Verder voerde ook dit Kamerlid ten too- neele de ongeoorloofde ordeverstoringen bij een onschuldige filmvoorstelling. Wat heeft men toen gedaan met den plaatsvervangend Kantonrechter, die deelnam aan de orde verstoring? Zeker, toen zijn tijd om was, heeft men hem niet opnieuw benoemd, doch is er geen maatregel tegen dezen functiona ris getroffen? In dit verband roerde de heer Moltmaker nog aan wat er gebeurd is met de 50 menschen die te Utrecht een vergade ring van „De Dageraad" met behulp van eieren, tomaten, stokken en breekijzers in de war schopten. Fout achtte spr. dat men dat gezelschap niet heeft vastgehouden, om hen met de politie in Utrecht te kunnen con- fronteeren. is er een vervolging tegen hen ingesteld? Kras en stevig optreden van po litie en justitie tegen dergelijke on-Neder- landsche methoden, die overigens in den lande terecht alom afkeuring hebben ge oogst, blijft z.i. gewenscht. Hij acht het ech ter de vraag of alle ambtenaren bij de justi tie en de politie wel voldoende doordrongen zijn van hun plicht om in dergelijke geval len flink aan te «akken. Morgen voortzetting E. v. R. ruggetrokken. Het eigenaardige Is nu, dat ze zich op bepaalde tijden van de Zuidelijke pool naar de Noordpool begeven, en ook deze gestrande potvisschen waren denke lijk op weg naar de Noordpool. Door de zee stroom ingen voor het Kanaal zijn ze ver moedelijk afgedreven en zoo op onze kust beland. Hoe sterk deze dieren ook zijn en hoe gemakkelijk zij zich ook door het water bewegen, toch zijn ze niet in staat, een stranding op de kust. te voorkomen. Het merkwaardige is namelijk, dat de functie van hun skelet niet ingericht is op hun geweldig gewicht, dat werkelijk eenige tonnen kan bedragen. Het skelet heeft de functie om de spieren aan te hechten, maar het is niet sterk genoeg om de spieren, die voor zoo'n lichaam noodig zijn, vast te houden. Het dier heeft dan ook niet de kracht om zich van de kust af te houden en wanneer hij eenmaal op het zand ligt. zal hij er ook nooit meer af kunnen komen. Wel hebben deze potvisschen moeite gedaan, want met hun staart hebben ze groote gaten in het strand geslagen. Zoodra ze evenwel uit het water zijn, wor den ze volkomen machteloos. Want dan komt pas duidelijk tot uiting, hoezeer ze op het waterleven aangewezen zijn. Het water heeft voor het grootste deel de functie van het skelet overgenomen. Het water draagt 'net dier, door de druk, die het water aan alle kanten op de potvisch uitoefent, blijft hij in de juiste vormen. Zoodra hij evenwel op het land komt, is de dragende kracht van het water weggenomen, en zou het ske let deze kracht moeten overnemen. Daarop is het evenwel niet ingericht. Het gevolg is dan ook, dat de potvisch door zijn eigen ge wicht in elkaar zakt de ribben breken, de ruggegraat eveneens, de longen worden door het geweldige gewicht in elkaar gedrukt, en het oier sterft niet door den honger, of doordat hen niet meer in het water is. maar door gebrek aan lucht. Hij sterft den ver stikkingsdood. Vroeger werd er zoowel op de walvisschen als op de potvisschen veel jacht gemaakt. Tusschen de kraakbeenderen van den kop zit een olie-achtig vocht, dat als walschot bekend is. Een merkwaardig product, dat van de potvisschen afkomstig is, is de grijze amber, een dierlijk product, in tegenstelling tot de gele amber of barnsteen, een plantaar dig product. De grijze amber wordt drijven de op zee gevonden en is waarschijnlijk een afscheidingsproduct uit de darmen. Het is zeker niet de eerste keer. dat een dergelijk walvischachtig dier bij ons op de kust strandt. De geschiedenis vermeldt, vele zulke gevallen. In 1577 kwam een walvisch bij Vlissingen aandrijven, in 1783 bij Dom burg. in 1866 bij Terneuzen. in 1903 vónd men een dergelijk dier in Zuid-Beveland. Ook is het bekend, dat er in ons land tal van skeletten en fossielen van walvischachtigen gevonden zijn. Hieruit blijkt ten eerste, dat ons land vroeger geheel door de zee over stroomd was. en ten tweede, dat de walvis schen vroeger wel in alle wereldzeeën voor kwamen. Vele resten echter, die men gevon den heeft, zijn afkomstig van onze vroe gere walvischvaarders. die van hun tochten stukken kraakbeen, tanden en baleinen als herinnering meenamen, en als versiering bo ven hun deur aanbrachten. M. V. Soesterberg breidt zich uit. Verschillende vliegtuigfabrieken vervaardigen toestellen. Zooals reeds eerder werd bericht, is voor de luchtvaartafdeeling te Soes terberg een „Bücker Jungmann" aan gekocht. Indien de proefnemingen met deze machine tot 'n goed resultaat leiden, zal vermoedelijk tot aanschaffing van een grooter aantal van deze vliegtui gen worden overgegaan. Deze zouden dan door den constructeur Slot bij de Koninklijke Maatschappij „De Schel de" in licentie worden gebouwd. Om deze reden vertoeft dan ook de in- vlieger van Bückner,. Benetz, te Vlissingen. Voorts wordt bij Fokker hard ge werkt aan de onlangs geplaatste order van 16 luchtkruisers, type Fokker T 5. Dezer dagen zal ook een eenigszins gewijzigde Koolhoven Fk. 46 worden afgeleverd, waarmede proeven zullen worden genomen als lesvliegtuig voor meergevorderde vliegers. De Kool hoven fabrieken werken momenteel aan de uitvoering van een order „trainers" Fk 51. Met ingang van 1 April a.s. In de Woensdag gehouden vergade ring van de contactcommissie voor het mijnbedrijf deelden de directies mede, dat de gemiddelde en maximum loo nen der mijnwerkers van 1 April a.s. af met 5 pot. zullen worden verhoogd. Het gemiddelde houwersloon zal dan f 5.35 bedragen. De loonen der overige ondergrondsche arbeiders worden naar verhouding verhoogd. De minimum loonen van de bovengrondsche arbei ders boven 3 jaar, die momenteel 47, 43 en 39 cent per uur bedragen, zal van dien daitum af resp. op 50, 46 en 42 cent per uur worden gebracht. Met het oog op de onzekere toekomst willen de directies de verlhoog'ing tot I October a.s. voorloopig laten gelden. De totale verhooging van lasten voor de mijnen, die uit deze loonsverhoo- ging en uit de nieuwe pensioenrege ling, welke hedenmorgen ook werd aanvaard, voortvloeien, zai 9 pet. be dragen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5