Uit Haarlem's Gemeenteraad. Kleermakerij J. VAN DAM 78 GED. OUDE GRACHT 78 een prima HEEREN COSTUUM n. maat VANAF 39.75 V R IJ D A G S MAART 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Begrooting voor 1937. Het voorstel om de vergoeding voor de leden van stembureaux te verlagen werd met 23 tegen 14 stemmen verworpen. Raadsleden krijgen minder presentie geld Over de subsidie van f 1000 aan de Burgerwacht staakten de stemmen. Donderdagm ia*? vervolgde de raad de behan deling der begrooting voer 1937. Aan de orde was het hoofdstuk Algemeen Beheer. De heer Klein (r.k.) sloot zioh aan bij het betoog van den heer Bijvoet bij de algemeene beschouwingen over het presentiegeld der raadsleden. Als B. en W. voorstellen willen doen om aan de hoofden van takken van dienst een toe lage te geven moeten zij dit niet doen door alleen een verhooging van de bedragen op de salarisstaten uit te trekken, maar afzonderlijke voorstellen indienen. De heer Castrlcum (r.k.) vond het goed als B. en W. den arbeid van ambtenaren be hoorlijk willen betalen. Maar in dezen tijd moet elke uitgaaf gedekt worden door geld dat moeilijk bijeen gebracht wordt. Daarom moet het met voorzichtigheid uitgegeven worden. Als goed betaalde ambtenaren iets meer doen dan zij verplicht zijn. dan moet dit niet dade lijk in salarisverhooging of toelage worden uit gedrukt. De gemeente staat immers bij de be grooting voor een groot tekort. De heer van Boekhoven (s.d.a.p.) zei dat zijn fractie rekening houdt met de reali teit en daarom geen voorstellen zal doen om de arbeidsvoorwaarden te verbeteren. Er kan voor het personeel evenwel iets gedaan worden door het medezeggenschap te geven. Voorstellen daartoe zullen nu niet gedaan worden. Alleen wil de fractie den raad een uitspraak laten doen over de wenschelijkheid om B. en W. uit te noodigen de invoering van de medezeggen schap te willen overwegen. Overheidsbedrijven moeten in deze voorgaan. Voor een krachtige regelmatige ontwikkeling van bedrijven en diensten is medezeggenschap een factor van be- teekenis. De goede gang zal door deze erken ning van de persoonlijkheid der werkers be vorderd worden. Bij het vaststellen van de loonen en salarissen heeft de gemeente aan het personeel rechten gegeven door het Georgani seerd Overleg. Dit moet aangevuld worden met een re geling om het personeel ook te erkennen in het produceer en. De diagel ij ksch-e leading moet natuurlijk toe vertrouwd blijven aan directeur of leider, maar daarnaast kan de stem van allen die be trokken zijn in het productieproces gehoord worden. Het gaat thans alleen om het principe, de uitwerking komt later, die zal eerst bestudeerd moeten worden. De wensch om medezeggenschap te krijgen leeft niet alleen bij de sociaal democraten, maar ook bij andere democraten. Over het principe besluit diende spreker een motie in. De heer Noordhoff (s. d. a. p.) zei dat die raad niet zijn kracht moet zoeken in af stemming van voorstellen die anders toch op- gelegd warden (verlaging presentiegelden, af schaffing vrije telefoon en verlaging van de vergoeding voor de leden der stembureaux). De hoogere bestuurscolleges moeten evenwel weten hoe de raad daarover denkt. Hoe zal dat geschieden De heer Van Engelen (K. D. P.) vroeg een keer per maand een avondvergadering te houden. De heer Roodenburg (C.H.)wethouder, zei dat het in de bedoeling van B. en W. ligt aan de regeering mede te deelen, dat de raad bezwaar had tegen de opgelegde voorstellen, ook al zijn die niet verworpen. De heer Reinalda (s.d.a.p.) zei, dat B. en W. niet de bedoeling gehad hebben het geven van enkele toelagen aan ambtenaren onge merkt in de begrooting op te brengen. Voort aan zullen afzonderlijke voorstellen daartoe ingediend worden. Wat de medezeggenschap van het personeel aangaat, kan spreker zeggen, dat de zaak zoo belangrijk is, dat zij niet in kort bestek kan afgedaan worden. Het vraag stuk heeft ook groote belangstelling in de mo derne en R.K. vakbeweging. B. en W. hebben reeds in de memorie van antwoord verklaard, dat het college dit vraagstuk met belangstel ling volgt en diligent blijft. B. en W. zijn be reid om een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid om tot invoering van medezeg genschap te komen. B. en W. kunnen dan ook de meening van het Georganiseerd Overleg vragen. Ter zijner tijd. misschien over 2 of 3 jaar. kunnen B. en W. dan hun meening aan den raad mededeelen. De heer Van Boekhoven ging daarmede accoord, De heer B ij v o e t trok zijn voorstel om voor raadsleden die -een inkomen minder dan f 2000 een presentiegeld van f 7 te handhaven, in. Het voorstel om het presentiegeld voor de raadsleden van f 7 op f 5 te brengen werd aan genomen met 32 tegen 5 stemmen. Met 23 tegen 14 stemmen werd het voorstel om aan de vergoeding voor leden van stembu reaux tot f 4 per dag te verlagen, verworpen. Het voorstel om de vrije telefoon voor raads leden af te schaffen, werd verworpen met 21 tegen 17 stemmen. (Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) De heer Drilsma (s.d.a.p.) meende nog eens over de subsidie aan de H.O.V, te moeten spreken. Zijn argumenten van verleden jaar voor een hoogere subsidie handhaaft hij. Maar onder de huidige omstandigheden kan niet voorgesteld worden de subsidie te verhoogen. De overheid heeft in dezen crisistijd den plicht de geestelijke waarden van de inwoners zooveel mogelijk Le bevorderen. Dat de ge meente voelt voor het cultureele blijkt uit het feit. dat ook nu nog f 15.000 subsidie aan de H.O.V. wordt gegeven. Bovendien wordt nu f 5000 subsidie aan Haarlem's Bloei gegeven. daardoor wordt ook het cultureele bevorderd. De musici kunnen zich daardoor gesterkt ge voelen, ook al is het helaas voor hen een schrale troost, Als de financiën der gemeente het mogelijk maken moeten B. en W. in de toe komst zelf met een voorstel komen om de po sitie der musici te verbeteren. De heer Wester veld (s.d.a.p. besprak de subsidie van de Burgerwacht. Spreker meent, dat wij naast de politie en de militie geen ge- De lieer D. A. J. Westerveld (S.D.A.P.) die het eerst de subsidie van de Burgerwacht bestreed. wapend corps noodig hebben. Alleen de com mandant van de burgerwacht is van de nood zakelijkheid doordrongen, maar dat is een zeer strijdlustig man, althans blijkens zijn rede voeringen en jaarverslagen. Er heeft zich te Haarlem geen enkel feit- voorgedaan dat er op zou wijzen dat wij een Burgerwacht noodig hebben. De subsidie aan de Burgerwacht is ongemo tiveerd. daarom zal hij tegen die subsidie stemmen. De heer van Engelen (KD.PA zei het zelfde te zullen doen. De heer Posthumus (s.d.a.p.) pleitte voor zijn voorstel om f 100 subsidie te geven aan de esperanto-kindercursussen. Het geldt hier wel een nieuwe subsidie, maar er is toch veel voor te zeggen om deze cursussen te steunen, Nu is er zelfs geen geld genoeg om behoorlijke boekjes te koopen. Er nemen 100 kinderen aan de cursussen deel. De heer Schaafsma (C.D.U.) zei dat liij nog niet overtuigd is, dat de Burgerwacht in een tijd van woeling de wettige regeering zal verdedigen. De heer Van Dam (V.-D.) zal evenmin als verleden jaar zijn stem aan de subsidie van de Burgerwacht geven. Handhaving van de orde is uitsluitend een taak van de over heid. De heer Noordewier communist) zei dat de communisten tegen het subsidieeren van de Burgerwacht zijn. In Spanje hebben de Burgerwachten partij gekozen tegen de wettige regeering. De voorzitter: wij zitten in Nederland en daar zijn de toestanden. God zij dank, ge heel anders dan in Spanje. Het gaat om de Haarlemsche Burgerwacht. De heer Noordewier: de Haarlemsche Burgerwacht is niet fascistisch, maar heeft toch wel sympathieën voor het fascisme. De heer Blanke voort (VJ3.) zei dat de Burgenvacht van beteekenis is voor het behoud van de rust en orde in onze stad. De massa is soms onberekenbaar. De Burger wacht is geen particulier weercorps, maar een officieele instantie. Er worden alleen personen opgenomen die gehoorzaam zullen zijn. De heer Visser (C.H.i zei dat veel op de politie bezuinigd is, doordat van uitbreiding is afgezien. Een agent kost meer dan de sub sidie aan de Burgerwacht. Men schaft de brandweer niet af als er in een tijd geen brand geweest is. Mevrouw Schel te ma (V.B.) zei dat de gemeente de esperanto-kindercursussen steunt door het geven van een lokaal. De esperanto-vereenigingen moeten voor het overige zorgen. Voor de gemeente is er geen taak. De heer Castricum (r.-k.) heeft vroe ger tegen de Burgerwacht gestemd, maar de omstandigheden zijn met de jaren veran derd. De heer Van Tetering (r.-k.) acht de Burgerwacht in dezen tijd noodzakelijker dan ooit. Mr. F. A. Bijvoet, ccn der verdedigers van de subsidie aan de Burgerwacht. De heer Bijvoet (r.k.) zou niet over Spanje spreken, hoewel de tong hem brandt, het gaat hein hier alleen om de Haarlemsche Burgerwacht. De Burgerwacht is niet anders dan buitengewone politie, het is een aanhang sel van de politie, dus geen particulier weer corps. Wat hebben de S.DJAP. en de Commu nisten toch tegen de Burgerwacht? De heer Roodenburg (C.H.) wethouder, zei dat men naar feiten gevraagd heeft die het bestaan van de Burgerwacht noodzakelijk maken. Maar vraagt men ook feiten voor het bestaansrecht van het leger. De Burgerwacht is noodig. er kunnen immers tijden komen dat rust en orde in gevaar komen. De politie wordt zoo klein mogelijk gehouden, maar dan moet er voor woelige tijden een reserve be staan in de Burgerwacht. Spreker ontraadt een subsidie voor de esperanto-cursussen, de gemeente heeft voor dien cursus genoeg gedaan. Als wij f 100 over BERICHT DE OPENING VAN HET A.S. EN BRENGT 'N AANSCHOUWELIJK VOORBEELD 'N KEURCOLLECTIE DESSINS EN KWALITEITEN ZIET U REEDS IN ONZE ETALAGES! VOOR IEDER STUK DOOR ONS GELEVERD WORDT INGESTAAN. (Adv. Ingez. Med.) hebben zouden die beter besteed kunnen wor den. Over den post van f 1000 subsidie aan de Burgerwacht, staakten de stemmen (1919, tegen de S.D.A.P., de V.D., de C.D.U. en de K.DJ».). 1 (Heden, Vrijdag, zal opnieuw gestemd moe ten worden. Mevrouw Geerling (s.d.a.p.) was Donderdag wegens ziekte afwezig. Als heden de stemmen opnieuw staken, is de post dus verworpen) Over het voorstel Posthumus om f 100 subsidie te geven aan de esperanto-cursussen staakten eveneens de stemmen De openbare veiligheid. De heer Klein (r.k.) vroeg nadere in lichtingen over de inrichting van de luchtbe scherming. B. en W. hebben gezegd, dat zij alles doen om de zware offers die het gemeenteperso- neel heeft moeten brengen, zooveel mogelijk te verzachten, maar voor het politiepersoneel hebben B. en W. niets gedaan. De gemeente heeft de toelage voor recher cheurs op f 75 gesteld., terwijl het rijk in het algemeen f 100 daarvoor toestaat. Laten B. en W. ook dat bedrag aanvragen. De heer Van Kessel (R.K.) zei, dat er te Haarlem ongeveer 800 ventvergunningen zijn gegeven. Dit is zeer tot nadeel van den gevestigden winkelstand en de middenstan ders. Kan de contactcommissie uit de midden- standsbedrijven ook niet ingeschakeld wor den-voor het adviseeren over het verleenen der ventvergunningen. De heer W e u s t i n k (R.K.) dankte voor reeds gemaakte verbeteringen op het- Plein. Beter is evenwel om het verkeer uit het Zui den over den Wagenweg te leiden door het Florapark naar de Dreef. Dan kan op het gedeelte Wagenweg tusschen het Florapark en het Plein een éénrichtingsverkeer inge- voerd worden. De heer Schaafsma (C.D.U.) was tegen de toelage van f 1000 aan den Commissaris van Politie als hoofd van den Luchtbescher mingsdienst. De heer Noordewier (communist)zei reden te hebben om te veronderstellen dat eenige inspecteurs van politie fascistisch gezind zijn. De N.S.B. is in het afgeloopen jaar bevoordeeld bij haar straatpropaganda, het leek op bescherming. Er is te vreezen, dat de N.S.B.'ers in de komende verkiezingsdagen provoceerend zullen optreden. Daarom moet de politie daartegen maatregelen nemen. Thans meet de politie herhaaldelijk met twee maten. Spreker critiseerde het voorstel van B. en W. om f 1000 toelage te geven aan den Com missaris als hoofd van de Luchtbescherming. Wat wordt daarvoor gepresteerd? Te Haarlem is nog niets aan de luchtbescherming ge- 3 an. De heer Mar s(S.D,A.P.) betreurde de wei gering van den burgemeester een vergunning te geven aan „Zonnestraal" om muziek te maken op haar collectedag. Aan de Haarlem sche tuberculose vereeniging wordt wel zoo'n vergunning gegeven. Het aantal t.b.c.-gevallen neemt den laatsten tijd toe. Daarom moet alles gedaan worden om de vereenigingen voor t.b.c.-bestrijding zooveel mogelijk te steunen. Muziek maken in de buitenwijken is toch niet zoo hinderlijk. Laat de burgemeester in die zaak wat soepeler optreden. In de afdeelingen is op verschillende ver keerspunten gewezen die nog verbeterd zou den kunnen worden. B. en W. hebben op dit gebied wel is waar al veel gedaan, maar op enkele plaatsen kunnen nog verbeteringen verkregen worden. Als B. en W. in het ver volg veranderingen willen invoeren zou het college daarmee dan den raad van te voren in kennis willen stellen? De heer Noordhoff(S.D.A.P.) pleitte ook voor een muz-iektoestemming aan „Zonne straal". Spreker vond het onjuist, dat de burgemees ter onlangs aan de N.S.B. vergunning gegeven heeft om een optocht te houden met de be kende klok. Geen enkele groep der bevolking mag door de overheid belet worden in haar propaganda mits de legale weg bewandeld wordt. Het smaakt spreker niet om te gewagen van een fascistisch en een communistisch gevaar, want die gevaren bestaan niet, omdat die groepen zeer klein zijn. Maar dan moet de overheid ook jegens de partijen onbevooroordeeld optreden. Als men ambtenaren beschuldigt van fas cisme dan moet men met bewijzen komen. Men moet op ambtenaren geen onverdiende smetten werpen. Het voorstel Inzake de luchtbescherming voor zoover het althans betreft de toelage van 1000 aan de Commissaris heeft sprekers sympathie niet. Laat de burgemeester het voorstel aanhouden tot vaststaat dat het werk van den Commissaris zeer sterk is toegeno- De heer de Braai (A. RA vroeg naar de arbeidsvoorwaarden voor' het personeel dat werkt aan het vervaardigen van de kleeding voor de politie. Het is billijk dat.de commissaris voor het extra werk aan de luchtbescherming wordt betaald. De heer van Dam (V.D.) pleitte voor de vrijheid van politieke propaganda. Daarin moest niet meteen provocatie gezien worden. De politie heeft tot taak om op te treden te gen de personen die zulke propaganda wi'- len belemmeren. het denkbeeld van den heer van Kessel in zake de ventvergunningen. Het aantal moet beperkt worden. Aan de leiding van de luchtbescherming is zeer veel werk verbonden. De Commissaris heeft daaraan reeds zeer veel van zijn vrijen tijd gegeven. Betaling daarvoor is billijk. Gro ningen geeft f 1500, dus f 500 meer. De heer van der Veldt (RjK.) vond het jammer dat niets gedaan kan worden aan de straatpropaganda van den. Nieuw-Malthu- siaansche Bond. De heer Wolzak (A.R.) drong aan op een betere verlichting op het stadsgedeelte van den weg Haarlem—Amsterdam. Het is daar zeer gevaarlijk. Het transformatorhuisje op het Plein bij den Wagenweg belemmert het uitzicht, het moet d-us verplaatst worden, ook al is daar mede f 6000 gemoeid. Het is jammer dat B. en W. hun voorstel over de luchtbescherming niet meer hebben toegelicht. Dan zou er niet zooveel verzet in den raad gekomen zijn. Spreker is overtuigd, dat de burgemeester opgetreden zou zijn als er onder het hooge politiepersoneel personen zouden zijn die fas cistisch gezind zijn. Het is dus wel zeker, dat de beschuldiging van den heer Noordewier ongegrond is. De heer Visser (C.H.) had ook waardee ring voor het optreden der politie. Met een klein corps wordt zoo gewerkt dat er geen klachten zijn. Als de gemeentefinanciën er beter voorstonden zou spreker voorstellen de politie uit te breiden. Het instellen van een ééin richting verkeer op bet begin van dien Wagenweg' is aan te be velen. De gemeente moeit alles doen wat mogelijk is om de luchtbescherming te organiseerem. De commissaris is met de voorbereiding al lang bezig. De heer B ij vo e t Cr. k.) gaf nog eenige ver andering in de verkeersregeling bij het Ver- wulftGroote Houtstraat in overweging. Spreker drong aan op een betere verlichting van de Dreef bij de Fonteinlaan. Bij een proef hebben rechters bijna een rechercheur- die daar als proefkonijn op de fiets reed, oven-e den, waaruit dus wel bleek, dat de verlichting onvoldoende is. Kunnen B. en W. niet overwegen om het openlijk reclamemaken voor geboortebeper king te verbieden. Haarlem is achter wat betreft een doelma tige luchtbescherming, die achterstand moet zoo snel mogelijk ingehaald worden. De heer Van Engelen (K. D. P.) stelde zich principieel tegen luchtbescherming. Die kam niet doelmatig zijn en wekt verkeerde ideeën bij de bevolking. Het kruispunt IordensstraatWagenweg is zeer gevaarlijk, er moet wat gedaan worden ter verbetering. De heer BI anke voort (V. B.) had het beter gevonden als B. en W. een ander per soon (geen ambtenaar) belast hadden met- de leiding van de luchtbescherming. Er zijn in onze stad voldoende personen die daarvoor aangewezen kunnen worden. De voorzitter schorste daarna de ver gadering tot Vrijdagmiddag. Verloor zijn werk door rheuma tische pijnen. Hoe hij weer aan den slag kwam. „Drie jaar geleden leed ik zoo hevig aan rheumatische pijnen, dat ik nog slechts met behulp van een stok kon loopen en gedwongen was mijn werk op te geven. Zonder Kruschen Salts was ik nooit meer aan den slag gekomen, maar nu voel ik mij weer uitstekend en kan weer werken. Wie mij 3 jaar geleden gekend heeft en mij nu ziet, gelooft niet dat ik dezelf de man ben. Ik kan Kruschen niet dankbaar genoeg zijn." W. T. Rheumatische pijnen ontstaan doordat de opgehoopte afvalstoffen het organisme ern stig verontreinigen, waardoor o.a. het kwaad aardige urinezuur ontstaat, dat de oorzaak is van de pijnlijke rheumatische zwellingen in spieren en gewrichten. De zes zouten in Kruschen Salts verwijderen de afvalstoffen volkomen langs de natuurlijke kanalen, waar door Uw bloed wordt gezuiverd en de pijnen vanzelf zullen ophouden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op. dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij. A'dam voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. De heer van Tetering (RK.) steunde Ila-an 20, vulpen. Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat. uitslui tend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Politiebureau, Smede straat, handschoenen en ceinturen; Fransen, Oranjestraat 187, gouden aarmbandde Boer, Jansstraat 19 rd„ bankbiljet; Leunk, Camp- huisstraat 25, brief met fotot; v. d. Eist, Ged. O. Gracht 87, geldstuk; Jonker, le Vooruit- jangstraat 78 geldstuk; v. d. See,- Rijks straatweg 237, hond; Zwarter, Gr. v. Wied- straat 24, hond; Kooyman, Alb. Thijmstraat 30, hond; Kroese, Lindenstraat 13, japon; Leeuwenstein, Engelstraat 5, muts; Weijling, Houtmarkt 7, muts; v. Bilderbeek, Indische- straat 121, overall; Broekman, Witte Heeren straat 7, portefeuille met inhoud; Prikker, Oostves 10, portefeuille met inhoud; Vermee- ren. Zuid Polderstraat 133, plaatsbewijzen voor concert; v. d. Heuvel, Leliestraat 7c. pet: Boom Ged. Voidersgeracht 51, rol touw: Kroon, Olycanstraat 4, rijwielplaatje; Bakker, Beels- ARROND. RECHTBANK De zieke slager. Voor enkele weken had zich voor de recht bank een slager uit Beverwijk te verantwoor den wegens overtreding van de Arbeidswet, deze voerde toen aan. dat hij op den dag, waarop hij verbaliseerd werd, ziek was, zoodat hij wel genoodzaakt was geweest, zijn zoon het werk te laten verrichten. Uit de getuigenverklaringen bleek evenwel, dat de man dien dag de Punnerendsche vee markt had bezocht, zoodat de president meen de, dat hij wel niet zoo ziek zou zijn geweest. De verd. voerde daar tegen in. dat hij in Purmerend een dokter had bezocht. Teneinde nog enkele getuigen te kunnen hooren werd deze zaak daarop uitgesteld, en gisteren voor de rechtbank voortgezet. Uit de verklaringen van de getuigen kwam weliswaar vast te staan, dat verd. inderdaad dien dag te Purmerend een dokter had bezocht, wat hij trouwens met een verklaring van den betrokken geneesheer kon bewijzen, doch er bleek niet uit. dat verd. inderdaad naar Pur merend was gegaan, uitsluitend met dit doel. Wel werd vei'klaard, dat een zoon van verd. onmiddellijk nadat het proces-verbaal te Be verwijk was opgemaakt, zich naar Purmerend had begeven, om zijn vader hiervan in kennis te stellen. De officier van Justitie meende dan ook in zijn requisitoir, dat dit doktersbezoek slechts was geënsceneerd om te trachten, de Justitie om den tuin te leiden. Verd. is reeds vaker ver oordeeld, en zoekt steeds uitvluchten om te trachten den dans te ontspringen. Spr. meende dan ook, dat een strenge straf noodig was en persisteerde bij zijn eisch van f 50 subs. 25 dagen. Het looze visschertje. Een Heemskerker hengelenthousiast was op een dag bij den veldwachter gekomen, om dezen te vertellen, dat hij dien middag zou gaan visschen in de Heksloot. De veldwachter beloofde, ook van de partij te zullen zijn. niet om eveneens te trachten enkele geschubde waterbewoners te verschalken, doch 0111 den visscher te verbaliseeren. Want de Heksloot is een vischwater waarvan het eigendomsrecht reeds lang een twistpunt tusschen politie en hengelliefhebbers vormde, en ons visschertje meende niet beter te kun nen doen, dan de Justitie deze zaak te laten uitmaken. De „verdachte" was zelf verschenen, om in zijn zaak te pleiten en deed dit met een wel sprekendheid die menig advocaat hem zal benüden. Het slot was. <lat de rechtbank be sloot, de zaak nog eens uit te stellen, daar bij de eerste behandeling nog niet was komen vast te staan, wie de eigenaar van het water was. Tot volle tevredenheid van den hengelaar kon de president nu mededeelen, dat de sloot noch aan den boer, die den visscher een ver gunning had gegeven, noch aan jhr. Gevers, die door anderen als eigenaar was genoemd, doch aan de gemeente Heemskerk toebehoorde. Doch hierdoor was tevens komen vast te staan, dat de hengelaar toch, ondanks de ver gunning van den boer. in overtreding was ge weest. toen hij zijn simmetje in >de Heksloot uitwierp. De officier hield er evenwel rekening mee, dat het hier een principieele kwestie was, en vroeg een boete van f Ó.50 subs. 1 dag. met teruggave van den in beslag genomen hengel. De visscher vond dit laatste wel mooi, maar vertelde, dat hij tenslotte die twee kwartjes ook liever niet wilde betalen en vroeg of men hem deze ook nog' kwijt wilde schelden, omdat het toch eigenlijk een proefproces gold. „Voor een goeie sigaar Een Beverwijksche aardappelengrossier was voor den tijd van zes weken geschorst, en om dat hij wel inzag, dat dit voor den goeden gang van zijn zaak niet bevorderlijk was, had hij deze voor dien tijd aan zijn broer overge daan. „Voor een sigaar, en een heele goeie", ver telde deze. En toen de tijd om was. had hij den broer ook weer „een goeie sigaar" gegeven, waardoor hij zelf weer eigenaar werd. Ook deze zaak was aanvankelijk uitgesteld en thans kwam de broer vertellen, dat alles zich inderdaad zoo had toegedragen. Hij had evenwel zelf ook een aardappelhandel, zoodat hij zich slechts weinig met de zaak van zijn broer had kunnen bemoeien. Deze werd eigen lijk gedreven door den meesterknecht. De officier van Justitie achtte de geheele ge schiedenis een minderwaardige manipulatie om de crisis-contröle-ambtenaren om den tuin te leiden. Ook de overdracht van de zaak „voor een goeie sigaar" achtte hij belachelijk en mis leidend. Spr. vond het misdrijf zeer ernstig en eischte tegen verd. een geldboete van f 250, subs. 75 dagen hechtenis. Verd. voerde aan. dat het de eenige oplos sing was geweest, om zijn bedrijf te redden van een wissen ondergang en betoogde, dat bij hem geen opzet tot misleiding aanwezig was ge weest. Hij had gemeend, dat deze schijnhandel wel geoorloofd was. Cichorei of witlof Een- landbouwer uit de Haarlemmermeer kreeg in den herfst van het vorig jaar twee controleurs van de crisis-landbouW-centrale, op bezoek, die constateerden dat hij veel meer witlof had verbouwd, dan hem volgens zijn teeltvergunning was toegestaan. De landbouwer werd daarvoor door den kan tonrechter veroordeeld, doch was in hooger beroep gegaan bij de rechtbank. Volgens hem gold hei hier niet de teelt van witlof, doch van cichorei, waarvan de teelt vrij is. De verdediger, mr. J. E. Goudsmit uit Hoofd dorp zette uiteen, dat er tusschen cichorei en witlof geen verschil bestaat, zoolang het ge was nog te velde staat. Het wordt uit het zelfde zaad geteeld, en pas wanneer de wortelen worden ingekuild met de bedoeling er witlof van te trekken, ontstaat er een verschil. Cicho reiwortelen worden niet ingekuild, doch voor veevoer of het kweeken van zaad bestemd. De rechtbank had deze zaak uitgesteld, om het oordeel van een deskundige te kunnen hoo ren, en deze bevestigde het betoog van den verdediger. De officier meende derhalve in zijn requisi toir. dat van een overtreding nog geen sprake was geweest, daar deze op het tijdstip van het opmaken van het proces-verbaal nog niet had kunnen plaats vinden, en concludeerde vrij spraak. Spr. meende evenwel, 'dat er hier een leemte in de wet is, die het mogelijk maakt, dat deze al heel gemakkelijk kan worden ont doken, en hoopte dat, wanneer -de bepalingen nog langer moesten blijven bestaan, hierin voorzien zou worden. De verdediger refereerde zich aan het re quisitoir van den officier en hoopte met dezen, dat de beperkende bepalingen voor den land bouw zoo spoedig mogelijk overbodig zouden worden. De rechtbank zal in al deze zaken over veer tien dagen vonnis vellen. SLOTVERGADERING WELVAAART COMITé. Wij hebben reeds gemeld dat het Welvaart Comité alhier zal worden opgeheven. Maandagavond 8 Maart a.s. zal in een der zalen van café-restaurant Brinkmann, Groote Markt, de slotvergadering gehouden worden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 14