Proef op de profetie. aparter Derde-klasse materieel der N.S. Hei Bdamwkste 54e Jaargang No. 1G472 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 5 Maart 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. IV. PEEREBOOM UITGAVE UOURENS COSTEK MAATSCHAPPIJ VOOR „„„cut PimmrmiU en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V Hoofdredacteur: ROBERI ABONNEMENTEN: per week f 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand 0.22. p. 3 mnd. ƒ0.65. franco p. post f 0.7254 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie: 10724. 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 11.75, elke regel meer T 0.35 tteclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek- Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid (600.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, beide leden duim ƒ100.—, één lid duim f 50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.—, één of twee léden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger 15.—één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk .f30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk f 15.— Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 5 Maart. Uit den Raad. Na de algemeene beschouwingen over de ge- meentebegrooting Woensdag voltooid te heb ben, in een veel sneller tempo dan in lange jaren het geval was geweest, is de Haarlemsche Raad Donderdagmiddag aan de hoofdstukken begonnen. En ondanks de voorwaarden, van hoogerhand gesteld en verbonden aan een eventueele toekenning van rijkssubsidie, is men toch verandering gaan maken. Van de drie gestelde eis.chen betreffende détailposten is er maar één aangenomen: de verlaging van het presentiegeld der raadsleden van f 7 tot f 5 per vergadering. Die haalde zelfs een meerder heid van 325 stemmen. Het voorstel van B. en W. om de vergoeding voor leden van stem- bureaux te verlagen werd daarentegen met 2214 stemmen verworpen en de afschaffing van de vrije telefoon voor raadsleden werd met 2117 stemmen eveneens afgewezen. Het is vrijwel zeker, dat deze afwijzingen in de prac- tijk niet meer waarde zullen hebben dan het schriftelijke protest, waartoe de heer Noord - hoff (S.D.A.P.) zich had willen bepalen. De Raad zal deze verwerpingen later wel weel moeten herroepen. Een motie van den heer Van Boekhoven (S.D.A.P.) waarin B. en W. werden uitgenoo-_ digd een onderzoek in te stellen naar de moge-* lijkheid van medezeggenschap van het perso neel bij de gemeentebedrijven werd door B. en W. overgenomen. Volgens de bedoelingen van den heer Van Boekhoven zou de dagelijksche leiding toevertrouwd moeten blijven aan den directeur maar zou daarnaast de stem van allen, die betrokken zijn in het productie proces, gehoord worden. Hij merkte op dat de wensch tot invoering van medezeggenschap niet alleen bij de sociaal-democraten maar ook bij andere democratische partijen leeft; dit werd later door wethouder Reinalda herhaald. De wethouder legde er overigens den nadruk op dat de zaak langdurige studie zal "ver- eischen. B. en W. zullen misschien over 2 of S jaar hun meening te kennen kunnen geven. Daarop kwamen een aantal subsidies aan de orde. Het jaarlijksche debat over de subsidie aan de H.O.V. bleef ditmaal achterwege. Ver hooging van deze post werd in de huidige om standigheden blijkbaar algemeen als een on mogelijkheid beschouwd. Wel hield mr. Drils'ma een betoog „pro memorie", waarin hij de wen- schelijkheid betoogde van toekomstige verhoo ging zoodra de mogelijkheid daarvoor zal be staan. De immer-bestreden subsidie van f 1000 aan ide Haarlemsche Burgerwacht, die vroeger altijd met een kleine meerderheid er door ging. kwam ditmaal hevig in het gedrang. Verscheidene stemmen van links verhieven zich er tegen. De heer Westerveld (S.D.A.P.), die begon, schetste den commandant van de Burgerwacht als „een zeer strijdlustig man" en noemde hem den eenige, die het noodzakelijk acht naast politie en militie er nog een gewapend corps op na te houden. Hij achtte de subsidie aan de Burger wacht ongemotiveerd en dat vonden de heeren Van Engelen (Kath. Dem.), Schaafsma (Chr. Dem. Unie), mr. van Dam (V.D.) en Noorde wier (Comm.) ook. Mr. van Dam stelde zich op het standpunt dat handhaving van de orde uitsluitend overheidszaak moet zijn. Waaruit ik afleid dat hij geen bezwaar zou hebben tegen bv. een politie-reserve van vrijwilligers, opgeleid bij de politie en in geval van nood onder haar directe aanvoering handelend, zoo als in andere landen wel is toegepast. De communist haalde Spanje er weer bij en merk te op dat de burgerwachten daar partij hebben gekozen tegen de wettige regeering, waarop de burgemeester zei, dat hier in Nederland de toestanden, God zij dank. geheel anders zijn dan in Spanje. Maar de heer Schaafsma bleek er niet van overtuigd dat de Burgerwacht in tijd van woeling altijd de wettige regeering zou steunen. Van rechts en door de liberalen werd de Bur gerwacht verdedigd. De heer Visser (C.H.) merkte op dat het politiekorps te klein is en een reserve in de Burgerwacht heeft die de gemeente minder kost dan de uitbreiding van het korps met één agent zou vergen, de heer Castricum (R.K.) had vroeger tegen de Bur gerwacht gestemd, maar zou nu vóór de sub sidie stemmen omdat hij de omstandigheden gewijzigd achtte, de heer Bijvoet (R.K.) schet ste de Burgerwacht als buitengewone politie, aanhangsel van de politie en dus geen parti culier weerkorps en begreep niet wat de S.D.A.P. en de Communisten er toch tegen hebben, wethouder Roodenburg (C,H.) achtte de Burgerwacht ook noodzakelijk als reserve voor de politie. Tenslotte werd gestemd er staakten de stemmen (1919). Slechts één lid, mevrouw Geerling (S. D. A. P.) was afwezig (wegens ziekte). Als vanmiddag weer 38 leden aan wezig zijn en de stemmen staken opnieuw zal het voorstel tot subsidieverleening volgens de bepalingen van het reglement van orde verworpen zijn. (De Franschman Cassiopée heeft eind Augustus op wetenschappe lijke gronden voorspeld, dat de afgeloopen winter bijzonder streng en langdurig zou zijn. Aan de meest strenge vorst zou eerst begin Maart een einde komen. Zoo ver zijn we dus nu). Welaan, Monsieur Cassiopée, Gij hebt een goed half jaar gelee Profeet-allures aangenomen; Over een tijdvak tot vandaag, Houd ene ten goede, dat ik "vraag: Wat is er nou van uitgekomen? Gij zegt: ga daar nou niet op in, Wat heeft dat verder nog voor zin, Ik heb een beetje misgegrepen; Bedenk, dat menigeen op grond Van wat gij te voorspellen vondt, 'm Voor den winter heeft geknepen. Het werd, zoo hebt gij toen voorspeld, Een ware winter van geweld, Een extra lange, koude, gure; Bij wat gij te voorspellen dorst, Was een periode strenge vorst, Die zestig dagen lang zou duren. Gij hebt dat maar niet zóó gezegd, Doch wetenschaplijk uitgelegd, Om er meer indruk mee te maken; Daar het geleerd was opgebouwd, Heeft menigeen erop vertrouwd, Wat weet een leek van zulke zaken. Nu het een half jaar verder is, Is dit ook weer geschiedenis, Er kwam niets uit van uw voorspellen; Ga met die bezigheid niet voort, Opdat gij straks niet van ons hoort: Je kunt ons nog veel -meer vertellen. Alleen, Monsieur Cassiopée, Ik heb het huiverig idee, Dat ik maar niet goed kan verliezen; Gij waart er zoo volkomen naast, Dat men wel moet gaan vreezen haast, Na heden zal 't hard gaan vriezen. P. GASUS Aparter, moderner behang, tegen lagere prijzen: H.M.Bakker/Gen.Cronjestr.135,Tel.11657 (Adv. Ingez. Med.) Overigens zou dit o.i. zeker geen opheffing van de Burgerwacht inhouden. Merkwaardigerwijze staakten onmiddellijk na de stemming over de sübsidie aan de Bur gerwacht de stemmen ook over een voorstel- Posthumus (S.D.A.P.) om 100 subsidie te geven aan de esperanto-cursussen. Daarna kwam het hoofdstuk Openbare Vei ligheid' aan de orde, waarbij velerlei opmer kingen gemaakt werden en waarbij verdien de lof werd toegezwaaid aan die politie voor de wijze waarop zij met een zeer beperkt korps haar taak met groot succes vervult. Verschei dene détailpunten kwamen naar voren; ik verwijs daarvoor naar het verslag der zitting. De Burgemeester zou in de zitting van heden middag op al déze punten antwoorden; Don derdagmiddag was de tijd al verstreken eer de voorzitter aan het woord kon komen. Wij ko men dus nog op de behandeling van dit hoofdstuk terug. R. P. De roofmoord te Vlissingen. Dader vermoedelijk gewond. VLISSINGEN, 5 Maart. De sectie die dr. Hulst uit Leiden hedenochtend zou verrichten is uitgesteld, daar dr. Hulst door ziekte ver hinderd is. De politie vstigt er speciaal de aandacht op dat de dader waarschijnlijk zelf verwondingen heeft opgeloopen, een feit, waarop ook de tal rijke bloedsporen wijzen. De autoriteiten ho pen hierdoor nadere gegevens te kunnen ver krijgen. De veerpont aan het N. B. Spaarne. Een verbetering. De oude kettingpont aan het N.B. Spaarne, die eenige jaren de oeververbinding vormde tusschen den Spaarndamscheweg en de Veer- polderstraat, is nu vervangen door een los- varende motor-schroef pont. Er zijn daarvoor aan de beide zijden van het Spaame flinke steigers geplaatst waar langs de veerpont meert. Er vaart nu nog een kleine pont. maar het is de bedoeling, dat binnenkort de grootere pont (die enkele jaren dienst gedaan heeft aan het Z.B. Spaarne maar door de open stelling van de nieuwe Buitenrustbrug over bodig werd) den dienst gaat overnemen. Couraniendruk flauw? Een biil van K EIP maakt 't duidelijker. Gr. Houtstraat naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) OOK UW BEHANGER LEVERT U KROON - BEHANGSELS Alléén GR. HOUTSTRAAT 179 - Telef. 14269 (Adv. Ingez. Med.) Wordt aanzienlijk verbeterd. Stroomlijnlocomofieven bijna gereed. (Speciale berichtgeving). Naar wij uit Utrecht vernemen heeft men bij de Nederlandsche Spoorwegen het voor nemen tot een aanzienlijke verbetering van het. derdeklasse materieel over te gaan. Deze week heeft men hiermede reeds een begin gemaakt bij de invoering van de Diesel-elec- trische tractie. De derde-klasse afdeelingen van de Diesel-electrische wagenstellen wer den immers voorzien van veerende, met zeil doek bekléede zitplaatsen en eveneens be- kleede rug- en armleuningen. Aan dit systeem zal thans uitbreiding wor den gegeven. Voorloopig zal men echter niet overgaan tot moderniseering van al het der- de-klasse materieel. De derde klasse rijtui gen die het eerst voor verbetering in aan merking komen zijn die van de z.gn. „oude lijn" (AmsterdamRotterdam). Het zijn dus de derde klasse rijtuigen van het oude elec- trische materieel, de derde-klasse rijtuigen met doorgang en de laatst aangeschafte sta len coupérijtuigen. Deze laatste rijtuigen zijn de z.g.n. 12 C-rijtuigen, welke om de andere coupé portieren hebben. Naar wij voorts vernemen naderen de zes locomotieven, die worden omgebouwd tot zgn. stroomlijnlocomtieven en die derhalve in de Centrale Werkplaats van een omman- teling worden voorzien, haar voltooiing. Men verwacht dat binnen enkele dagen de eerste proefrit zal worden gereden. Zijn wij wel ingelicht, dan zal voorloopig niet worden overgegaan tot het ombouwen van andere locomotieven. JUBILEUM BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Op Dinsdag 9 Maart a.s. herdenkt de heer B. G. van der Vaart den dag waarop hij voor 25 jaar bij de Nederlandsche Spoorwegen in dienst kwam. Den heer van der Vaart, die thans stationsambtenaar te Haarlem is, zal het dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Ouders, kinderen en scholen. Lezing van mej. Ida Löwy. Voor de afd. Haarlem van de Ned. Montessori Vereeniging hield mej. Ida Löwy. leidster van de consultatie- bureaux te Weenen in de Montessori school aan de Louise de Colignylaan een voordracht over: Ouders, kinderen en scholen. Mevrouw Land leidde de spreekster met eenige hartelijke woorden in waarna mej. Löwy het woord nam. Spreekster begon haai' interessante voor dracht met de oudei's vooral op het hart te drukken de cijfers van hun kinderen niet te overschatten. Vele kinderen krijgen hierdoor angst voor de school. Na schooltijd hebben de kinderen behoefte aan afwisseling, laat ze dus niet meteen als ze thuiskomen hun huiswerk maken! Ook de zucht van kinderen om hun leeraren te bespotten moet men niet zóó streng onder drukken, dat ze daardoor niets meer durven te vertellen. Vraag de kinderen of ze iets niet- begrepen hebben en tracht het hun dan zoo duidelijk mogelijk uit te leggen. De ouders hebben zeer dikwijls geen flauw vermoeden met welke problemen hun kinderen worstelen. Mej. Löwy verduidelijkte dit met vele voorbeel den uit haar practijk. Spr. wees verder op het opmerkelijke ver schijnsel dat wanneer een kind in bepaalde vakken vooruit gaat, het ook meer volwassen en menschelijker wordt. Ouders moeten niet verlangen dat hun kin deren hun schooloefeningen direct zonder fou ten maken, anders ziet het kind er op het laatst tegen op om iets aan zijn ouders te ver tellen. Wat het kind het meeste interesseert leert het natuurlijk ook 't gemakkelijkst, met de leeraren van d i e vakken kan het dan ook in den reg 1 best opschieten. Spr. emdigde haar leerzame causerie met er nogmaals den nadruk op te leggen dat de ouders toch vooral niet te veel waarde aan cij fers moeten hechten. Na de causerie van mej. Löwy ontspon zich een geanimeerde gedachtenwisseling. De verlichtingskeunng voor auto's Een „rapport" Wij kregen inzage van het „rapport" van de keuring, verstrekt aan een der automobilisten, die er prijs op stelden, te weten, op welke pun ten hun verlichting te kort schoot. Een der- zulken dus, wier streven het is. ook dit onder deel, een zeer belangrijk, geheel in orde te hebben. Een der 378. Het moet ons van het hart, dat wij dit aantal zeer laag vinden. Na tuurlijk zullen velen door allerlei oorzaken verhinderd geweest zijn, hun wagen aan ae verlichtingskeuring te onderwerpen en wij zouden zeker niet willen zeggen, dat op deze 378 na geen automobilist zich iets van de juiste stelling, sterkte enz. zijner lampen aan trekt. Verre van dien. Maar het aantal is teleurstellend omdat bij deze keuring wel ge bleken is, dat er maar heel weinig autos rond rijden, welker verlichting aan alle eischen voldoet. In het ons voorgelegde rapport, dat een tamelijk nieuwen wagen betreft zijn van de 40 proeven er 8 als fout geknipt, namelijk: achterlicht onjuist geplaatst, idem ongelijke grootte of sterkte, stoplicht plaatsing niet goed, idem niet doorzichtig, idem niet oranje, dimlicht koplampen te laag gericht, idem on duidelijke afscheiding, koplampen hoofdlicht te geringe reikwijdte. Acht op veertig, dat is twintig procent fout, bij, een consciëntieus bestuurder van een nog vrij nieuwe auto. Wij gelooven niet dat dit rapport, in het gros bekeken, zoo slecht is. Deze automobilist zal ongetwijfeld onverwijld de geconstateerde fouten laten herstellen en daarmede zijn steentje bijdragen tot bevorde ring van de veiligheid op den weg, die ook zijn eigen veiligheid is. Het is jammer dat het bij 378 autos is ge bleven, het hadden er duizendtallen moeten zijn. Maar ook zonder de speciale toestellen, die den keurmeesters ter beschikking stonden is het nog wel mogelijk, de verlichting, zij het wat oppervlakkiger te doen controleeren in een garage. Mogelijk en niet minder wensche- lijk. Liefst eens in de zes maanden of zoo. Dit zij den duizenden, die niet ter keuring zijn gegaan, alsnog aanbevolen. Centrale Werkplaats voor jeugdige werkloozen. Er zijn nog plaatsen. Aan de Centrale Werkplaats voor Jeugdig? Werkloozen. welke is gevestigd Spaarnwou- derstraat 12 kunnen nog geplaatst worden bankwerkei's, draaiers, smeden, electriciens, timmerlieden, schilders, meubelmakei's, lood gieters en opperlieden. De verbouwing van de werkplaats is thans in vollen gang. In verband hiermede kunnen ook nog geplaatst worden bouwkundige teekenaars. constructie- teekenaars en electro-technische teekenaars. Uitsluitend jeugdige werkloozen werken aan deze verbouwing: onder bekwame en deskundige leiding wordt van een schoolge bouw een ruime werkplaats gemaakt. Aan de deelnemers wordt zakgeld uitgekeerd. Verschillende werkgevers wenden zich, wan neer zij werkkrachten noodig hebben tot de Centrale Werkplaats. Het bezoeken van de Centrale Werkplaats is dus bevorderlijk voor het vinden van werk. lederen dag kan men zich aanmelden 's morgens van 9 tot 12 uur en van 1.30 tot 3.30 uur des middags. Rioleeringswerken te Heemstede. Een gedeelte niet in werkverschaffing? De Raad van Heemstede besloot in zijn ver gadering van Donderdagavond verschillen de rioleeringswerken te doen uitvoeren, hoofdzakelijk met het doel, werk aan de te- werkgestelden te verschaffen. De heer Disselkoen (SJD.A.P.) vroeg of de tijd niet gekomen is, om het werken voor steun af te schaffen en stelde voor, althans èen deel der rioleeringswerkzaamheden op normale wijze te doen uitvoeren. De wethouder van Openbare Werken, dr. Droog (R.K.) verklaarde zich bereid, dit denkbeeld te overwegen en met de Commis sie voor Openbare Werken te bespreken. Geen samenvoeging van diensten. Bij de Nederlandsche Spoorwegen. (Speciale berichtgeving) Den laatsten tijd doen te Utrecht, voorna melijk in de kringen van het Spoorwegper soneel, geruchten de ronde, dat het in de be doeling van de directie der Nederlandsche Spoorwegen zou liggen, om binnen niet al te langen tijd over te gaan. tot de samenvoeging der diensten van exploitatie f reizigersverkeer) en vervoer (goederen). Zulks in verband met. daardoor te bereiken bezuiniging. Wij hebben ons naar aanleiding van deze geruchten gewend tot dr. H. van Maanen. directeur der Nederlandsche Spoorwegen, die ons echter machtigde dit gerucht zonder eenig voorbehoud tegen te spreken. Het woord is aan Von Moltke: Elke oorlog, ook die wélke gewonnen wordt, is een ramp voor een land. De „De Ruyter" te Tandjong Priok. Vlootcommandant spreekt officieren en bemanning toe. T AND J ON G -PRIOK5 Maart. (Aneta/A. N. p.) De kruiser ..De Ruijter" arriveerde te acht uur aan de haven van Tandjong-Priok en nam de ligplaats aan de boeien van de haven kom in. Hier was gistermiddag reeds de kruiser ..Java" (op weg naar Nederland) gemeerd. De „De Ruijter" loste de gebruikelijke saluutscho ten. die werden beantwoord door de saluut- batterij, bij het vliegkamp opgesteld. De offi cier van het piket heette den commandant welkom namens den vlootcommandant. Te circa elf uur brak het. plechtig moment aan, waarop de vlootcommandant, vergezeld van zijn stafofficieren, voor de eerste maal den nieuwen bodem zou betreden. Hij werd be groet door den commandant van den nieu wen kruiser, kapitein-ter-zee Van de Sande Lacoste. waarna schout-bij-nacht Ferwerda de gebruikelijke eerbewijzen werden gebracht. Hierna verzamelden officieren en beman ning zich op het achterdek waar zij werden toegesproken door den vlootcommandant, die zijn rede besloot met een „lang leve de Ko ningin". Hierna begaf de commandant van de zee macht en zijn staf zich wederom onder geda ver van de saluut-balterij, in de admiraals sloep naar den wal Er was eens een huisvrouw, die, op zolder neuzend, een en ander vond, dat zij nu toch eens moest opruimen. Zij ging naar... U kent dat sprookje al, zegt U? Het is heelemaal geen sprookje, maar een werkelijkheid, die duizenden malen per jaar voor komt Zij ging naar Haarlem's Dag blad, plaatste een „Groentje" en was in een ommezien haar over bodig geworden sta-in-den- wegs kwijt. Doe het ook, in uw eigen voordeel. Een Grieksch schip is bij de Spaansche kust op een mijn geloopen. Er zouden vele slacht offers zijn. pag. 4 Berlijn protesteert te Washington tegen een rede van New York's burgemeester, pag. 4 Italië perfectionneert de „volkspolitiek". pag. 4 Generaal Franco richt beschuldigingen tot de Fransche autoriteiten in verband met „agi tatie" in Marokko. pag. 4 De regeering vraagt machtiging tot het ne men van maatregelen in verband met den Spaanschen burgeroorlog. pag. 3 Te Groede (II.-H.) is gistermiddag een land bouwersknecht bij een tuist neergeschoten. pag. 3 De Eerste Kamer heeft de Justitiebegrooting aangenomen. pag. 3 Het derde klasse materieel der spoorwegen wordt aanzienlijk verbeterd. pag. 1 De tarieven voor electricïteitslevering te Bloe- mendaal. pag. 2 De Haarlemsche gemeenteraad vervolgde de behandeling der gemeentebegrooting. Het presentiegeld voor raadsleden werd verlaagd, hun vrije telefoon werd niet afgeschaft. Dc raad verwierp het voorstel om de ver goeding voor de leden van stembureaux te verlagen. Over de subsidie van f 1000 aan de Burgerwacht staakten de stemmen. pag. 8 De Raad van Heemstede over de uitbreiding van de rioleering; een deel zal misschien in normale uitvoering geschieden. pag. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Uit den Raad. pag. 1 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: De Volkenbond en de volksvoeding. pag. 4 Van een bijzonderen medewerker: Een koning- wordt gekroond. pag. 7 K. de Jong: Matthaeus-Passion. Chr. Orato rium vereeniging. pag. 7 J. B. Schuil over het „A. B. C. Cabaret". pag. 7 C. J. Groothoff: De dertiende wedstrijd tegen Zwitserland. pag. 6 H. D. Vertelling: Onverwachte ontmoeting. pag. 9 Voor de Jeugd pag. 13 en 14 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 11.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1