Hu Volle Beurs. TAXI Bel op 17031 Hei Bekuiftiiltste 54e Jaargang No. 16473 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 6 Maart 1937 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS CÜS'i'ER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREROOM. rnïTRANT.rTlTfïAVElS] RN AinRMPPVR nRITKKFRI 1 NT V Hoofdredactetir: ROBERT PELKEBOOM. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week f 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22. p. 3 mnd. f 0.65. franco p. post f 0.7254 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVEKTENTlëN 15 regels 11.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid j 21RK).— overlijden f 400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.— beic één of twee leden wijsvinger f 25.—, alle leden anderen vinger 15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk f30.enkelbreuk ƒ15.pc Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit bl e leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger f 60.—, lsbreuk f 15. ad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 6 Maart. Uit den Raad. Vrijdag heelt de gemeenteraad zijn begroo- tangs-bezigheiden voortgezet met het hoofd stuk Opemibare Veiligheid, waarbij de burge meester constateerde diait algemeene tevredenheid betuigd is over het werk der politie. De diverse opmerkingen over détail- punten beantwoordend in de gemoedelijke sfeer, die immer in enkele begrootingsphasen pleegt te ontstaan, zei de burgemeester dat het standbeeld van Frans Hals verplaatst zou moeten worden ais men volgens de gedachte van den heer Weustink het verkeer uit Zuidelijke richting, dat den Wagenweg volgt, via Florapark en Dreef zou gaan leiden. Men zal heit overwegen. Het plan zou wel vrijwait geld kosten-. Zoo wordifc dus na Lourens Coster's ver plaatsing, ook Frans Hals' vaste positie be dreigd. Het verkeer heeft wel onrust onder onze standbeelden gebracht! Er werd nogal veel gesproken over het voor stel van B. en W. om den Commissaris van' Politie f 1000 toelage te verleenen ais Hoofd van de Luchtbescherming. Tenslotte werd dit voorstel aangehouden tot een volgende ver gadering voor het geven van een uitvoeriger toelichting door het college, waarvan de nood zaak mij niet al te duidelijk is geworden, want er is wel gebleken dat deze taak zeer veel extra werk eischt Oen al gevergd -heeft) terwijl bui ten kijf staat dat de commissaris de aangewe zen man is oin haar te vervullen. Daarop had de voorzitter dan ook al met nadruk gewezen. Decentralisatie in zulk een aangelegenheid is zeker niet gewenscht. Bij den stemmingen legde, zooals te voor zien was, de subsidie van f 1000 voor de Bur gerwacht het loodje. Donderdag hadden de stemmen gestaakt (1919), Vrijdagavond was die Raad voltallig en gaf de stem van mevrouw Geeriing (S. D. A. P.), die de eerste maal niet aanwezig was geweest, den doorslag zoadat id© subsidie mnet 2019 stemmen werd verwor pen-. Zooais ik al in mijn vorige overzicht ver onderstelde zal het bestaan van de Burger wacht door dit besluit niet beïnvloed worden. Zij blijft. Bij het hoofdstuk Volksgezondheid drongen achtereenvolgens de heer Van Kessel (R. K.) mej. Broersma (S. D. A. P.) en de heer Peper (Comm.) aan op maatregelen ter bestrijding van de vee -tuberculose. Men zal zich herinne ren dat wij onlangs uitvoerig de aandacht hebben gevestigd op de ten deze bestaande misstanden en deze artikelen in Haarlem's Dagblad werden dan ook in het debat geci teerd. De voorzitter gaf de toezegging dat B. en W. de zaak van de vee-tuberculose en de verstrekking van tuberculose-vrije melk ernstig zullen bestudeeren en zich na advies te hebben ingewonnen bij de directeuren van de betrokken diensten, eventueel tot de regee ring zullen wenden. Hierop kwamen bij de hoofdstukken Volks huisvesting en Openbare Werken zoovele pun ten aan de orde dat zij niet alle in een be knopt overzicht te behandelen zijn. Ik doe dus hier en daar een greep en verwijs overigens na-ar ons uitvoerig verslag en naar de aparte berichten omtrent verschillende punten die wij terwille van de overzichtelijkheid hebben opgenomen. Zeer belangrijk waren de mededeelingen van den wethouder, den heer Reinalda, over het groote rioleeringsplan waarbij in uitzicht wordt gesteld dat door samenwerking met de omliggende gemeenten, afvoer ten Zuiden van de Zuidpier te IJmuiden zou tot stand gebracht worden. Zoowel voor de Volksge zondheid als ten bate der Werkverschaffing belooft dit groote project voor de toekomst zeer veel goeds. Een bescheidener werkverschaffings-object met een zeer nuttig doel treedt naar voren in de aankondiging van den bouw van een nieuwe zaal in den tuin van 't Gemeentelijk Concertgebouw. Weelde is dit zeker niet als men den plaatselijken „zalen-nood", waarover al zoolang geklaagd wordt, in aanmerking neemt. Een ander goed bericht is de mededeeling van den wethouder, dat de natriumverlich- ting op den Amsterdamschen straatweg door getrokken zal worden tot de eerste straat van de bebouwing. Men weet dat er al dadelijk na de invoering dier verlichting in ons blad de aandacht op is gevestigd dat automobilisten van Amsterdam komend, bij het naderen van Haarlem plotseling „in de duisternis doken" door een te groote vermindering van de ver lichting. Omtrent den achterstand in het onder houdswerk der bestratingen, gevolg van de zware bezuinigingen die de gemeente nu al sinds jaren heeft moeten toepassen om rond te kunnen komen, deed de wethouder de mede deeling dat de kosten van het achterstallige V/erk thans ongeveer vier ton zijn. Die kun- liermede noodigen wij U uit tot een bezoek aan de TENTOONSTELLING PEUGEOT EN STUDEBAKER PERSONEN-, VRACHT- EN BESTELWAGENS van ZONDAG 7 tot en met WOENSDAG 10 MAART 1937, in Caf é-Restaura nt „DREEFZICHT', Fonteinlaan 1. Hopende op Uw belangstelling te mogen rekenen. Hoogachtend, Wagenweg 132. GEBRS. VAN GILSE. (Adv. lngez. Med.) nen niet opgebracht worden, maar B. en W. willen het denkbeeld, door den heer Meyers (S.D.A.P.) geopperd, om deze zaken op andere wijze te gaan financieren, in overweging nemen. Natuurlijk betreft dat ook het onder houd der gebouwen. De heer Meyers had er namelijk op aangedrongen het onderhoud van gebouwen en bestratingen te gaan financieren uit leeningen ten laste van den kapitaaldienst, waardoor meer geld aan deze noodzakelijke werken besteed zou kunnen worden. Natuur lijk is daarvoor de toestemming van de regeering noodig. De voornaamste critische noot in deze zit tingen werd geproduceerd door den heer Klein Schiphorst, die evenals bij de begroo ting voor 1935 Openbare Werken verwijten deed over het voeren van een z.i. te duur be leid. Ditmaal golden zijn grieven den dienst voor aankoop van materialen. Teveel zou be taald zijn voor steenen en tegels. De heer Klein Schiphorst raamde dit teveel op 8000 en zocht de oorzaak in het geven van voor keur aan een bepaalden leverancier. Hij ver langde dat voortaan concurrentie bij alle leveringen zou worden toegepast. Wethouder Reinalda verwierp de juistheid van deze aantijging met groote beslistheid', betoogend dat Openbare Werken er steeds op uit is zoo goedkoop mogelijk te koopen, maar hooge eischen stelt aan de qualiteit van de materialen. Openbare Werken heeft niets te verbergen. De Commissie van Bijstand kan deze zaak in détail onderzoeken en aan den Raad uitvoerig rapport uitbrengen. De wet houder dringt daar op aan. De heer Klein Schiphorst vereenigde zich met dezen gang van zaken. Aan het einde der zitting er was eerder een geheime vergadering van ruim een uur gehouden stelde wethouder Roodenburg voor de indertijd aangenomen verhooging der bioscoopbelasting in te trekken. De regeering voelt er niet voor maar staat de gemeente toe, het aldus minder te ontvangen bedrag te voegen bij het opgegeven tekort van 4 ton (voor de aanvraag der extra Rijkssubsi die). Namens alle raadsfracties deelde de heer Noordhoff mede dat de Raad hiermee accoord ging. Het besluit is dus ingetrokken. R. P. Een nieuwe zaal in Het Gem. Concertgebouw. Wordt in den tuin gebouwd. Eenigen tijd geleden deelden wij mede, dat bij het Haarlemsche gemeentebestuur plannen in overweging waren om, in verband met den zalennood in onze stad, een nieuwe zaal in den tuin van het Gem. Concertgebouw te bouwen. Thans deelde de wethouder van Openbare Wei-ken in dien raad mede, dat de plannen daartoe door Openbare Werken worden ge maakt en dat den raad over enkele maanden een uitgewerkt voorstel van B. en W. zal be reiken. Een beroep. Wij hebben bezoek ontvangen van de we duwe van het slachtoffer van den vreese- lijken moord in Den Haag, den garagehou der Hes. Zij vertelde ons van haar zware zor gen voor de toekomst van haar 17-jarigen zoon. die eenigen tijd als jongste bediende op een kantoor werkzaam is geweest en deze betrekking op eigen verzoek heeft verlaten, toen zijn vader hem twee jaar geleden in zijn eigen bedrijf wilde hebben. Nu is de jon gen. die in de vierde klasse van de avond school zit. door den tragischen dood van den vader plotseling zonder werk gekomen. De weduwe Hes deed een beroep op ons, om in Haarlem's Dagblad de aandacht op haar zoon te vestigen. Er zijn vele. zeer vele werkloozen en het spreekt vanzelf, dat wij er niet aan kunnen beginnen, hen op deze wijze in het zoeken van een betrekking behulp zaam te zijn. Er kan echter een geval voor komen, waarin ons medegevoel ons onweer staanbaar dwingt, voor eens een uitzonde ring te maken Zulk een geval achten wij dit. door de wel zeer bijzond~r tragische om standigheden die het veroorzaakt hebben. Wie helpt den jongen Hes aan werk in deze voor het gezin zoo vreeselijke dagen. Het adres is: Kleverlaan 236 a Bloemendaal, 'de naam: P. J. Hes. De verhoogde Bioscoop belasting. Door den Haarlemsclien Raad op aandrang der Regeering ingetrokken. In de Vrijdagavond gehouden zitting van den Haarlemschen raad deelde de wethou der van Financiën, de heer W. Roodenburg mede, dat door de regeering nog geen beslis sing genomen is op de aanvraag van Haarlem om een extra subsidie uit het werk- loosheidssxxbsidiefonds te ontvangen. Wel is uit de onderhandelingen met de regeering gebleken dat de regeering er geen prijs op stelt, dat Haarlem de vermakelijkheids belasting voor de bioscopen van 20 op 25 pet. verhoogt. Het bedrag dat daardoor minder op de begrooting moet worden uitgetrokken be hoeft niet van den post voor onvoorziene uitgaven afgetrokken te worden, maar kan gevoegd worden bij het tekort van f 399.000 dat op de begrooting is geraamd en waarvoor de gemeente een extra uitkeering van het rijk heeft gevraagd. Daarom stelden B. en W. voor het indertijd genomen besluit tot verhooging van de bios- coopbelastinj* in te trekken. De raad ging.daarmede accoord Zooals men weet heeft de Ned. Bioscoopbond indertijd medegedeeld, dat als de belasting- verhooging zou worden toegepast, de Haar- lemsche bioscopen gesloten zouden worden. Dat gevaar is dus nu van de baan De Stadskweekerij. Ged. Staten willen die opheffen Het Haarlemsche Gemeentebestuur weigerde. Bij de besprekingen tusschen het Haarlemsche Gemeentebestuur en het college van Gedepu teerde Staten over eventueele bezuinigingen op de Haarlemsche gemeentebegrooting heb ben Ged. Staten aangedrongen op opheffing van de kweekerij van den dienst voor den Hout en de Plantsoenen. B. en W. hebben geweigerd aan dit verlan gen te voldoen en een uitvoerig schrijven aan het college van Ged. Staten gezonden waarin betoogd wordt dat de welstand van Haarlem het voortbestaan van deze kweekerij eischt. In den raad werd instemming betuigd met de houding van B. en W. Het groote rioleeringsplan te Haarlem. Afvoer naar zee bij de Zuidpier te IJmuiden. Indertijd hebben wij reeds uitvoerige bijzonderheden medegedeeld over de voor bereiding van het groote rioleeringsplan voor Haarlem. Alle rioleringswerken, die in den loop der laatste jaren zijn uitgevoerd, passen in het nieuwe systeem dat zal worden ingevoerd en dat een einde zal maken aan het loozen van het rioolwater in de grachten en singels. Het is de bedoeling dat voor dit zeer be langrijke werkobject er zijn eenige mil- lioenen mee gemoeid de financieele mede werking van het Werkfonds zal worden in geroepen. De wethouder van Openbare Wer ken, de heer A. M. Reinalda, deelde in de raadszitting van Vrijdagavond mede, dat met den minister van Waterstaat wordt onderhandeld om een samen werking tusschen de gemeenten te verkrijgen voor het loozen van al het rioolwater uit de lieele omgeving door middel van een persleiding naar de Noordzee ten Zuiden van de Zuidpier te IJmuiden. De wethouder verzekerde, dat als het riool water ver genoeg in zee gebracht wordt dit zonder eenig nadeel kan geschieden. Er zijn technici, die nog de voorkeur geven aan het oprichten van groote bevloeiïngs- velden in Kennemerland, maar de beslissing m deze quaestie zal het gemeentebestuur gaarne aan de technici overlaten. (De Raad van Beheer van de Jaar beurs te Utrecht heeft naar aan leiding van nog steeds binnen komende aanvragen om plaats ruimte, bericht dat al het beschik bare in gebouwen, paviljoens en op het Vredenburg verhuurd is.) Het Jaarbeursbestuur maakt het alom bekend, Men vraagt ons om standruimte nog alle dagen, Wij kunnen onmooglijk voldoen aan die vragen, De beurs is gevuld tot den uitersten stand. De grens is bereikt en het kan nu niet meer, 't Is jammer genoeg, maar 't is niet te verhelpen Men blijft het bestuur met de vraag overstelpen. Men kome wat vroeger den volgenden keer. De beurs is gevuld, er kan niemand meer bij, Een feit, dat wel waard is speciaal te vermelden, Mag dit niet als teeken van opleving gelden, Als blijk van vertrouwen in beter getij? Reeds twintig jaar heeft nu de Jaarbeurs gewerkt, Door stormen en ontij heeft zij in haar leven, Vaak moeizaam en tobbend vooruit moeten streven. Maar ver van verzwakt, heeft die strijd haar gesterkt. Daar staat zij, als vaak reeds, gereed voor 't begin, Gevuld tot het uiterste met exposanten. Maar is zij ook vol, dat slaat niet op de klanten, Die kunnen ook nu er met duizenden in. P. GASUS. NU IS 'T TIJD. W. M. A. BAKKER Turfmarkt 20 - Tel. 15138 (Adv. lngez. Med.) Voor een betere melk voorziening te Haarlem. Bestrijding van het gevaar van de runder- tuberculose. In het najaar van 1936 plaatsten wij een serie artikelen waarin gewezen werd op het gevaar dat voor een goede melkvoorziening gelegen is in het veelvuldig voorkomen van tuberculose onder het vee dat betrokken is »bij de melklevering te Haarlem. Deze quaestie werd Vrijdag in de begroo- tingszitting van den Haarlemschen raad breed voerig besproken. De burgemeester antwoordde, dat B. en W. de quaestie van de tuberculose onder het vee en de tubereulosevrije melk ernstig zullen bestudeeren en zich, na advies ingewonnen te hebben van de directeuren van de betrokken diensten, eventueel tot de regeering zullen wenden om op maatregelen aan te dringen. De verlichting van den weg HaarlemAmsterdam. Natrium-verlichting wordt doorgetrokken. Eenige maanden geleden heeft het rijk het grootste gedeelte van den rijksweg Haarlem- Amsterdam met natrium verlicht. Op het Haarlemsche gedeelte werd de bestaande wone electrische verlichting gehandhaafd, wat in de practijk groote gevaren voor de vei ligheid van het verkeer opleverde. De gemeente heeft over deze quaestie on derhandield nneit den Rijksdiensten. Er is nu besloten dat de natrium-verlichting wordt doorgetrokken tot de Haarlemsche bebouwing. Op het gedeelte van den weg waar de bebou wing is staan hooge electrische lichtmasten, zoodat dat gedeelte reeds voldoende verlicht Kocht Openbare Werken materialen te duur? Een scherpe discussie in den Haarlemschen Raad. Het raadslid H. J. L. Klein Schiphorst heeft Vrijdag in den Haarlemsehen gemeenteraad de beschuldiging uitgesproken, dat Openbare Werken steen en tegels in 1936 te duur be taald heeft door bij de levering de vrije con currentie uit te sluiten. Hij berekende dat daardoor ruim f8000 meer betaald is dan de prijzen op de vrije markt- waren. De heer M. A. Reinalda, wethouder van Openbare Werken, wees die beschuldiging met kracht van de hand. Er moet ook op de kwali teit der geleverde materialen gelet worden. De -emeente koopt wel de beste materialen, maar tracht die toch steeds tegen de laagst moge lijke prijzen te krijgen. De wethouder eischte dat de raadscommis sie van Openbare W :en deze beschuldiging nauwgezet zal onderzoeken opdat de raad, na het rapport daarover ontvangen te hebben, daarover een uitspraak zal kunnen doen. I Het woord is aan Kanf: Schoon is iaat zonder be lang behaagt. De krotten te Haarlem. Binnenkort worden weer 50 huizen onbewoonbaar verklaard. In de Haarlemsche gemeenteraad werd medegedeeld, dat B. en W. de onbewoonbaar verklaring van 50 krotten voorbereiden. De Burgerwacht. Raad van Haarlem stemde het subsidie van 1000.af. De Raad heeft Vrijdagavond opnieuw ge stemd over den begrootingspost van 1000 als subsidie voor de Burgerwacht. Donderdag staakten daarover zooals men weet de stem men. Thans was de raad voltallig en werd de post met 20 tegen 19 stemmen verworpen. De Bui-gewacht krijgt dus geen subsidie van Haarlem over 1937. Naar aanleiding van dit Raadsbesluit heb ben wij ons gewend tot den Commandant met de vraag, hoe het nu met de Burgerwacht zal gaan. De Commandant antwoordde ons, dat wel eenige bezuinigingen noodig zullen zijn. maar dat de Burgerwacht in ieder geval op denzelfden voet zal blijven bestaan. Haar pa raatheid zal onder dit raadsbesluit, in geen enkel opzicht lijden. (Adv. lngez. Med.) Financieele besluiten in Frankrijk. pag. 4 De Grieksche tankboot „Loukia", die op een mijn liep, is met 23 opvarenden vergaan. pag. 4 De Amerikaansche regeering heeft te Berlijn haar verontschuldigingen aangeboden over de rede van La Guardia. pag. 4 Onbewoonbaarverklaring van 50 krotten te Haarlem wordt voorbereid. pag. 1 De natrium-verlichting op den weg Haarlem Amsterdam wordt doorgetrokken, pag. 1 Ged. Staten verlangden van Haarlem ophef fing van de kweekerij van den dienst voor den Hout en de Plantsoenen. B. en W. heb ben dit evenwel afgewezen omdat Haarlem voor het behoud van zijn welstand, deze kweekerij niet kan missen. pag. 1 Wat gedaan kan worden tegen het gevaar dat het veelvuldig voorkomen van rundertuber- culose voor de melkvoorziening te Haar lem oplevert. pag. 1 Kocht Openbare Werken te Haarlem in 1936 steen en tegels te duur in, zoodat er on- noodig f 8000 te veel voor werd betaald? De wethouder van Openbare Werken wees deze beschuldiging van het raadslid H. J. L. Klein Schiphorst van de hand. De com missie voor Openbare Werken zal de zaak onderzoeken en aan den raad daarover rapporteeren. pag. 1 In den tuin van het Gem. Concertgebouw te Haarlem zal een nieuwe zaal gebouwd worden. pag. 1 De raad van Haarlem besloot met 20 tegen 19 stemmen geen subsidie aan de Burger wacht te geven. Tot heden werd f 1000 per jaar uitgekeerd. pag. 1 De raad van Haarlem heeft, op aandrang van de regeering, het besluit de belasting op bioscopen van 20 op 25 pet. te brengen, ingetrokken. pag. 1 Samenwerking tusschen de gemeenten om al het rioolwater uit deze streek te loozen in in de Noordzee ten Zuiden van de Zuidpier te IJmuiden. pag. 1 De Eerste Kamer heeft de begrooting van Binnenlandsche Zaken en de P. T. T. be- grootïng goedgekeurd. pag. 3 De Haagsche moordzaak blijft duister: de politie looft een belooning uit. pag. 3 Nederland als koloniale mogendheid, pag. 3 De 56ste beurs van de Dameskroniek is Vrij dag te Amsterdam geopend. pag. 9 Bioscopen. pag. 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Uit den Raad. pag. 1 Dr. E. van Raalte: Thomas Masaryk 87 jaar. pag. 4 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekcningen. pag. 8 Financieel Economisch weekoverzicht: De experts der Oslo-Staten bijeen. pag. 6 Van onzen Zwitserschen correspondent: Het Zwitsersche voetbalelftal. pag 11 Dr. W. G. N. van der Sleen: Terug naar de bewoonde wereld. pag. 7 Jules Kammeijer: Blijft Fit. pag. 7 H. D. Vertelling: Ik heb je zooveel te ver tellen. pag. 7 K. de Jong: Historisch overzicht van gees telijke liederen. Dr. M. Euwe: Aljechin valt aan. pag 11 A. Rauwerda: Haarlem s Bloei. pag. 2 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 14.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1